Délmagyarország, 1993. szeptember (83. évfolyam, 203-228. szám)

1993-09-13 / 213. szám

4 Ili i SPORTJA 1993. szeptember 13. Mozgáskorlátozottak Országos Asztalitenisz-bajnoksága fi sport mindenkit kárpótol Fotó: Nagy László Olyan emberek vették két napig birtokukba a lila iskola sporttermét, akik számára so­kat, talán mindent jelent a sport. Itt tartották meg a Csongrád Megyei Mozgáskor­látozottak Egyesülete és a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportegyesületének szervezé­sében a Mozgáskorlátozottak Országos Asztalitenisz-baj­nokságát, amelyre az ország minden részéből eljöttek azok a versenyzők, akiket az élet valamilyen tragédia folytán tolókocsiba kényszerített, vagy mozgáskorlátozottá tett, de akik csodálatra méltó optimiz­mussal daccolva betegségük­kel, a sport által olyan embe­reknek érezhetik magukat, mint többi, egészséges társaik. Szemlélve a teremben felállí­tott asztalok mellett tolókocsi­ban ülő, vagy nehezen járó, az ütőt kissé sután fogó verseny­zőket, az volt az érzésem, hogy erre az időre valamennyien felejtették bajukat, s csak azzal törődtek, hogy minél vissza­adhatatlanabbul üssék ellenfe­lük asztalára a labdát, hogy ki­védjék az ő térfelükre vágódó nem egyszer bombaszerű üté­seket. Pár órára valamennyien felszabadultak, vidámak, derű­sek voltak, s elfelejtették, hogy számukra az élet jobbára csak az árnyékos oldalát mutatja. Csodálatos volt az, amit ez a több mint 150 ember mutatott, mert ők nem csak ellenfeleiket győzték le, hanem sorscsapá­suk felett is diadalmaskodtak. Számukra talán nem is az asz­tal melletti győzelem volt a fontos, hanem az, hogy játsz­hatnak, s ezzel örömet szerez­hetnek maguknak. Éppen ezért nemes cselekedetnek számít a versenyt szponzorálók gesztu­sa, s azzal, hogy elősegítették a vetélkedő lebonyolítását, olyan embereknek szereztek örömet, akiknek ezt szűk marokkal mérte a sors. Elsősorban kö­szönet a lila iskola igazgatósá­gának, amely ingyen bocsájtot­ta a versenyzők rendelkezésére a termet, de sokat segített a Szegedi Sütőipar Kft, a Pick Szeged, a Depó italnagykeres­kedés, valamint a Szegedi Su­zuki Szalon is. Ezek után az országos baj­nokok: Női ülő egyéni: Sas­váriné Paulik Ilona (Rodáta), álló, női egyéni: Erdei Ilona (Szolnok), álló női páros: Kai­serné-Juhászné (HOSC), álló férfi egyéni l-es kategória: Oravecz István (HOSC), ülő, férfi egyéni l-es kategória: Lendvai Tibor (Győr), álló férfi egyéni 2-es kategória: Majsai Károly (MMG), ülő férfi egyéni 2-es kategória: dr. Kaiser János (HOSC), ülő férfi páros: Pusztafi-Horváth (Ro­dáta), álló férfi páros: Erdős­Majsai (Budapest). SÁNDOR JÓZSEF Szergej Bubka: „Vannak még bennem magasságok Vasárnap Salgótarjánban nemzetközi atlétikai viadalt rendeztek. A rudugrás klasz­szisa, az ukrán Szergej Bubka a várakozásnak megfelelően nyert! Miután lelépett a dobogó legfelső fokáról, Bubka néhány percen keresztül az újságírók kérdéseire válaszolt. • Elégedett-e a teljesít­ményével? - London után egyetlen nap pihenőm volt szervezetem regenerálódásához, a jó fel­készüléshez pedig több idő kell. Ilyen körülmények között rendes eredményt elérni le­hetetlen. 0 Gyakran vesz részt ut­cai versenyeken, mint tette most, Salgótarjánban? - Nem. egy spanyolországi esemény után ez volt a má­sodik. 0 Mindent ,,besöpört,, már, ami egyáltalán lehet­séges. Milyen amhiciók hajtják még előre? - Biztos vagyok benne, hogy képességeimet még nem használtam ki teljesen. Ugy érzem, „vannak még bennem magasságok". Ökölvívó EB Lakatos ezüstérmes A 12 kategória 48 kg-os döntőjével vette kezdetét a törökországi Bursában ren­dezett 30. ökölvívó Európa­bajnokság zárónapja. Az egyetlen magyar résztvevő Lakatos Pál így mindjárt szorítóba is léphetett a bol­gár Dániel Petrov ellené­ben, de fellépését ezúttal nem koronázta siker. A pon­tozók 10:4 arányban Petro­vot látták jobbnak, a magyar versenyző tehát ezüstérem­mel térhet haza a kontinens­viadalról. A piros-fehér­zöld küldöttség ezenkivül Kovács István (54 kg) bronzérmét könyvelheti el sikerként. Kovácstól ugyan többet vártak a szakem­berek, de az orosz Malah­betov útját állta az elő­döntőben. és a magyar ököl­vívósport első világbaj­nokának a harmadik hellyel kellett megelégednie. 48 kg, döntő: Dániel Petrov (Bulgária) - Lakatos Pál (Magyarország) 10:4 3. Miko Mantare (Finnország) és Eduárd Gajfulin (Orosz­ország) Ismét a BEK-ben indulnak a horvátok Válogatottakkal és olimpikonnal teletűzdelve Nem mindennapi vendége volt szerdán a Szeged SC vízilabda­szakosztályának: a BEK és Szuper Kupa-győztes Mladost Zagreb „tette tiszteletét" az újszegedi Sportuszodában. Tavaly az EK-ban minimális különbséggel maradtak le az aranyéremről a JADRAN Splittel szemben, azonban a bajnokság megnyerésével ismét kvalifikálták magukat a legjobbak közé. Tekintve, hogy nemrég gőzerővel kezdtek a novemberi bajnoki nyitányra történő felké­szüléshez, minden alkalmat megragadnak a megmérettetésekre. A magyar és a horvát vízilabda-szövetségek kiváló kapcsolatának köszönhetően a hét végén Szentesen vettek részt egy nagyobb formátumú tornán, majd szeptember 22-23-án Budapesten teszik ugyanezt. A szentesi torna egyébként szegedi szemmel sem volt mellékes. Itt a két csapat a szerdai jól sikerült edzőmeccs után is­mét megmérkőzhetett egymással, természetesen, akkor már pó­lósaink is teljes gárdával merülhettek vízbe. Az eredmény is­mert:... A szerdai barátságos mérkőzés előtt Bruno Szilics edzőt kér­dezgettem a világhírű szakosztály és a horvát póló jelenlegi hely­zetéről: 0 Szilics úr, a volt jugoszláv vízilabda hosszú éveken át a világ legjobbja volt, most azonban a horvát válogatott a scheffieldi EB-n csupán ötödik lett. Mi ennek a magya­rázata? - Természetes némileg gyengültünk azzal, hogy néhány igen jó szerb játékos nem lehet a válogatottban. Ennek ellenére úgy ér­zem, a spanyol, a horvát, a magyar és az olasz csapat jelenleg egyformán esélyes a jó eredményre, csupán a pillanatnyi forma, a pszichés állapot dönt. Egyáltalán nem vagyunk elkeseredve, mert így jött ki a lépés. 0 Jóval korábban ugyan, de az önök klubjától is távozott néhány világhíresség. Most hogy vannak ezzel „eleresztve"? - Nem kell szégyenkeznünk. Négy válogatottunk van, Rebics, Tatovics, Kobescsak, Vjeko és a kétszeres olimpiai bajnok, vala­mint a világválogatott Bukics. Ezen túlmenően nálunk játszik a korábbi sokszoros szovjet válogatott ukrán Andrej Bjelofasztov, aki óriási név a szakmában. 0 Szilics úr, lehet hogy egyszerűnek tűnik a válasz, kérem mégis mondja meg, mennyire vesznek komolyan egy olyan meccset, mint ez a Szeged SC elleni edzőmérkőzés? - Túl nagy a hírünk ahhoz, hogy megengedhessük magunknak a lazítást. Mindig győzelemre törekszünk, még akkor is, ha a felkészülésnek ebben a szakaszában nem megy minden olajo­zottan. S, hogy mennyire igazat mondott, arra jó példát szolgáltatott a csata, hiszen játékosainak rövidzárlatait nemigen hagyta szó nél­kül és ilyenkor a hangerő is feljebb csavarodott. Mindenesetre ezek a fizikailag félelmetes srácok ragyogó dolgokat produkáltak a medencében és... PIGNICZKI JÓZSEF fi Forencszóllói beérte a Csanyteleket A Ferencszállás hét közben lejátszotta elmaradt mérkőzését és győzelmével beérte a Csanyteleket. Igaz utánuk nem kevesebb, mint három csapat van 7-7 ponttal, de még a hatpontosok száma is nagy... Szentes-Deko-Szegedi Tanár­képző 3-0 (2-0) Szentes, 200 néző. Vezette: Dodogh. Szentes: Labádi - Fási, Papp T., Berezvai, Lakatos, Tóth E.. Szarvas, Bozrtki (Bugyi). Nagy I. (Varga), Stráma, Bakai. Edző: Tóth István. Tanárképző: Gergely - Cs. Nagy, Berta. Búzás, Lakatos (He­ring). Tóth Z„ Adorján (Tóth Sz.), Steigerwald, Szovics, Holl, Föl­desi. Edző: Miskolczi József. 22. p.: Szarvas remekül ugratta ki Nagyot, aki még a kapust is kicselezve gurított a kapuba 1-0. 24. p.: Óriási védelmi hiba után Szarvas, mindenkit lefutva, a kapu jobb sarkába gurított, 2-0. 55. p.: Szarvas ezúttal Strámát hozta gólhelyzetbe, akinek nehéz lett volna hibáznia, 3-0. Szarvas kitúnó játékával nem bírt a lelkes vendégcsapat. Egy pillanatig nem forgott veszélyben a Szentes két bajnoki pontja. Jók: Szarvas a mezőny leg­jobbja. Papp. Stráma, í 11. Búzás. A végig fölényben játszó ha­zaiak győzelme ilyen különbséggel is teljesen megérdemelt. Gól­szerző: Cérna (II. perc és 38. perc), Nagy (21. perc). Kovács (46. perc), Pipicz Cs. (62. perc). Jók: Czérna. Bottyán, Juhász, ill. senki. Ifjúságiak: Ferencszállás-Szeg­vár 5-1 Kiszomhor-Fábiánsehestyén 2-0 (2-0) Kiszombor, 200 néző. Vezette: Kis. Kiszombor: Gulyás - Botlik, Uracs, Petyó. Tóth (Moldován), ^^ Labdarúgó Megyei II. o. 43. p.: Méhes indította Juhászt, aki egyedül vezethette a kapusra a labdát, és 12 méterről nem hibá­zott, 2-0. Jók: az egész csapat, ill. Va­dász, Harkai, Varjas. Ifjúságiak: Kiszombor-Fábián­sebestyén 2-5 Röszke-Üllés 1-2 (1-0) Röszke, 200 nézó. Vezette: Haim. Röszke: Szűcs - Csiszár, Hor­váth, Papdi, Gyöngyi, Hornyák (Ördögh), Tanács, Szalma, Oláh, Tóth. Bodor. Edző: Berki István. Üllés: Merlei - Arany, Simái, Bálint (Ebetovics), Batik, Kálmán, Zakar, Szalai, Krezsa, Széli, Buknicz. Edző: Széli János. modi közelről vágta a hálóba, 2-0. Három perccel később Vikor középre adását Kovács lőtte a hálóba, 3-0. 32. p.: Ismét Szabó volt eredményes, 4-0. A félidő vége előtt Vikor növelte az előnyt, 5-0. A második félidőben hazai fölénnyel folytatódott a mérkő­zés, míg egy közvetett sza­badrúgásból Maszlag volt ered­ményes, 6-0. 65. p.: Kovács fejes góllal érte el a 7-0-ás vezetést. A 71. percben szépítettek a vendégek és ez lett a végered­mény is. Jók: Sebők, Szabó, Farkas, Mészáros. Ifjúságiak: Csanytelek— Szatymaz 2-4. 20. perc: Bodor átemeli a labdát a kifutó kapuson, 1-0 50. p.: szögletrúgásból Batik pontos fejessel egyenlít, l-l. 55. perc: a védők s a kapus egymásra vártak s a közbeugró Kálmán megszerzi az Üllés győz­tes gólját, 1-2 Iramos, küzdelmes mérkőzésen a döntetlen talán igazságosabb lett volna. Jók: Horváth. Papdi, Gyöngyi, illetve Batik, Kálmán és Zakar. Ifjúságiak: Röszke-Üllés 0-0 UTC-Földeák FC 1-0 (0-0) Szeged, Kertész u. Vezette: Horváth Tibor UTC: Tipity - Bódi. Katona, Karkas. Fülöp - Bokor, Szél. Mar­tonosi, Balogh - Herédi, Markó. Csere: Soós, Kurucsai. Edzó: Bucsek József. Földeák: Tóth L - Nagy. Hor­váth, Szabó G„ Szabó Cs. - Rácz, Kordo, Kurunczi, Orosz - Bugyi, Tóth I. Csere: Hajnal, Szalai. Edzó: Tóth Imre A kiegyensúlyozott első fél­időben egyenlő erőt képviseltek a csapatok. A második játékrészben sem változott a játék képe, bár mindkét együttes számára adódott gólszerzési alkalom. A győztes gólaz utolsó negyedórában szü­letett meg. Küzdelmes játék, sze­rencsés győzelem a hazaiaknak. Gólszerző: Markó a 75. percben. Jók: Katona, Fülöp, Markó, illetve Horváth. Kordé, Tóth 1. Ifjúságiak: UTC-Földeáki FC 1-2(0-1). Szikáncs-Tömörkcny 1-0 (0-0) Szikáncs, 100 nézó. Vezette: Horváth. Szikáncs: Enyedi - Prágai. Miklós, Papp, Benicő - Borsodi Z., Borsodi R., Bokor, Vajda - Arany­Tóth, Szűcs. Edző: Börcsök János. Csere: Fábián Tömörkény: Soós - Kéri, Apró, Gémes, Horváth, Pap, Szalai, Kádár, Rácz, Jaksa, Szabó. Csere: Sebestyén. 62. percben Bokor egyéni alakítását Arany-Tóth 10 méterről a jobb sarokba vágta, 1-0. Végig jobban játszó hazaiak helyzeteik alapján több góllal is nyerhettek volna. Jók: Bokor, Papp, Arany-Tóth. illetve Soós és Apró. Algyő-Zsombó 3-3 (0-1) Algyő, 200 néző. Vezette: Csende. Algyő: Horváth - Niku, Makra, Beck, Sztvos. Hetényi (Vidács), Kovács, Portöró (Lajos), Boldizsár Z.. Győri, Terhes. Edző: Portörő Lajos, Portöró Imre. Zsombó: Mihály - Ábrahám. Kránic, Farkas (Keresztúri), Pesti, Szerencsi, Kiss, Bacsó, Vasas (Aradi), Ambrus, Fülöp. Egy igen színvonalas mérkőzést láthatott a közönség, a döntetlen eredmény a vendégekre nézve hfzelgó. Góllövők: Győri 2, (egy 11­esböl). Hetényi, illetve Bacsó 2 és Farkas. Jók: Makra és Győri, illetve Bacsó. Ifjúságiak: Algyő-Zsombó 1-3. A bajnokság állása: 1. Csanytelek 5 4 1 22-7 8 2. Ferencszállás 5 4 I 16- 4 8 3. Kiszombor 4 3 1 . 7- 0 7 4. llllés 5 3 1 1 10- 4 7 5. UTC 5 3 1 1 7- 4 7 6. F.-sebestyén 5 3 2 6- 4 6 7. Szentes 5 3 2 13-12 6 8. Szikáncs 5 2 2 1 4-3 6 9. Földeák 5 1 2 2 12- 8 4 10—11.Tömörkény 5 1 2 2 7- 8 4 10-11. Röszke 4 2 2 7- 8 4 12. Szegvár 5 2 3 4-16 2 13. Algyó 3 ­I 2 5-11 1 14. Tanárképző 3 1 2 1- 7 1 15. Zsombó 5 • 1 4 4-17 1 16. JATE 3 -3 1-12 • Csanytelek-JATE 7-1 (5-0) Kerencszállás-Szegvár 5-0 (3-0) ~ Ferencszállás. 100 nézó. Ve­zette: Molnár. Ferencszállás: Csapó - Pipicz J.. Kun. Fekete (Bíró), Bottyán, Pipicz Cs., Hcgyesi, Kovács, Nagy (Csiszár), Juhász, Czérna (Vörös). Edző: Varga András. Szegvár: Vida - Kosztolányi, Bagi, Gémes. Holozsai L.. Hős, Rajos, Gila (Bercsényi), Szarka, Annus (Szép), Fúvó. Edző: Szita Bálint. Méhes. Varga. Juhász (Cseh), Kasza. Katkó. Szabó N. (Koczkás). Edző: Haklik János. Fábiánsebestyén: Vadász ­Széli, Varjas. Kopornyik. Harkai, Határ (Ivanics). Kajtár, Lőrincz, Györgyi L., Szabó, Györgyi I. Edző: Szabó László. 38. p.: Szabó N. emelt át a vendégvédelmcn, és Juhász kö­zelről nagy erővel a jobb felső sa­rokba bombázott, 1-0. Csanytelek, 400 néző. Vezette: Molnár Csanytelek: Mrlják ­Farkas, Mészáros, Sebők, Maszlag, Muskó, Vikor, Sza­bó, Kovács, Somodi. Edző: Dosa Rácz Pál JATE: Bíró - Tussinger, Gardi, Csiger, Molnár, Máté, Golga, Imre, Vass, Semjényi Őszi. Edző: Tóth Károly. A hazai támadások után a 3. percben érte el első szögletét a Csanytelek. 6. p.: Szabó egyéni kitö­réssel megszerezte a vezetést, 1-0. Továbbra is a Csanytelek irányított, de támadásaikat rendre az ellenfél lestaktikája állította meg. 25. p.: Kovács beadását So-