Délmagyarország, 1992. november (82. évfolyam, 257-281. szám)

1992-11-02 / 257. szám

Döntetlen Szombaton sem tudta megtenni a végső győzelemhez szükséges | utolsó lépést a Belgrádban zajló sakk párosmérkőzésen Bobby | Fischer. A 27. parti döntetlenül végződött. Az amerikai exvilágbajnok 9:5-ös vezetés birtokában ült asztal­I hoz a francia Borisz Szpasszkij ellen. Bár a fehér bábukat Fischer \ezette, előnyét mégsem tudta kihasználni, a 46. lépésben döntet­lenben egyeztek meg a felek. A 10 győzelemig tartó mérkőzésen to­vábbra is Fischer vezet 9:5-re. mivel a döntetlenek nem számítanak. Röplabda Szuper Liga HüSPDRTJfl „Sírból" mentett győzelem Küzdeni tudásból jelesre vizsgázott a Papiron SC Olyan ellenfél érkezett Szegedre „vendégeskedni", amelyik eddig hasonló ered­ményt (2 győzelem, 2 vereség) ért el, mint a Papiron SC, bár a hallottak szerint képességben elmarad a másik osztrák csa­pattól, a Donaukrafttól. Nyitá­saik mégsem ezt igazolták, ők szerezték az első pontokat (0:1, 1:3). A későbbiekben is az osztrákok játszottak felsza­badultabban, mezőnyözésben, de a hálónál is felülmúlták ellenfelüket. A szegediek nem találták a „fonalat", elütötték, elnyitották magukat, ráadásul a fogadások sem tartoztak erősségeik közé( 1:5, 2:9). A kezdeti megilletődött­séget levetkőzve, mintha belelendültek volna Petheőék (4:9). Több forgás és nyitás­váltás után viszont megint a vendégek szereztek pontokat (4:11), ám a Papiron, szeren­csére, nem adta fel. Felpörgése azonban csak rövid ideig tartott (11:11), rossz nyitásfo­gadások és sáncok miatt így a salzburgiak nyerték a játszmát. „Napközis" ponttal, egy na­gyon lassú ejtéssel és hatalmas leütéssel folytatták a második szettet a vendégek. Lapsin változatlanul kevés igazán jól feladható labdát kapott, így aztán a leütéseiket könnyűszer­rel hárította ellenfelük (0:3). A lehangoló megmozdulásokat követően mégis magára talált a szegedi gárda (5:3), úgy lát­szott lehiggadtak Vámosék, és remekebbnél remekebb leüté­sekkel elhúztak (7:3). Fellán­golásuk, sajnos, kérész-éle­tűnek bizonyult, kiegyenlítet­tek az osztrákok, majd maga­biztos röplabdázással ezt a ját­szmát is megnyerték. A harmadik játékrész elején több forgás végén Hulmannék értek el pontokat (2:0). Elő­nyüket azonban nem tudták növelni, mert a nyitásfogadás­ban is jeleskedő osztrákoknak sikerült fordítaniuk (2:6). A korábbiakhoz hasonlóan, az (Fotó: Gyenes Kálmán) Petheő Ut, Lapsin figyel, a salzburgi Moore hiába nyújtózkodik ellenfél több pontos vezetése, no meg a közönség fergeteges biztatása megint „felélesztette" a Papiront. A nézők lelkese­dése hatott a játékosokra is, egészen más csapátot láttunk a folytatásban, s az eredmény sem maradt el. Az előző szett lendülete a negyedik játszmá­ban sem csökkent a vendéglá­tóknál, Hulmann nyitásaival, Voronkov okos leütéseivel el­húzott a szegedi együttes. Az újonnan igazolt feladó, Pavljuk remekül összefogta társait, és nagyszerűbbnél nagyszerűbb feladásokkal hozta helyzetbe az ütőket. Csíkosok éltek is a lehetőségekkel, ekkor a csapat tényleg úgy röplabdázott, aho­gyan a „nagy könyvben" írva van. A mindent eldöntő rövidített játszmában, csak úgy, mint az előzőekben, nem volt hiány izgalmakban, bár az eredmény kedvezően alakult a hazaiak szempontjából (2:0, 4:2, 8:3). Sápadt osztrákok, felszabadult szegediek - így lehet legtalá­lóbban jellemezni az akkor látottakat. Elég volt viszont egy-két könnyelmű mozdulat és hiba, máris megint szorossá vált az eredmény (8:6, 10:9, 11:9, 12:11). A lelkes szurko­lótábor azonban nem hagyta lan­kadni kedvenceit, s a hajrában valósággal belehajszolta a győ­zelembe az ellenállhatatlanul játszó szegedieket. A salzburgiak alaposan rá­ijesztettek ellenfelükre, az első két játszmában alaposan rácá­foltak arra az előzetes hírre, miszerint nem kell tartani tőlük. A szegediek mintha túl könnyen vették volna az elején, bizonyára az járhatott eszük­ben, ha a kaposváriaknak sikerült könnyedén verni a „sógorokat", nekik sem okoz­hat gondot a győzelem meg­szerzése. A találkozó egészen mást mutatott, szerencsére a Papiron nem adta fel, s példás küzdenitudásának köszönhető­en vesztett állásból is képes volt fordítani, „sírból" men­teni a győzelmet. Nusser Elemér: - Küzde­nitudásból jelesre vizsgázott a csapat! Ulrich Sernov: - Az első két játszmában nagyon jól röplabdáztunk, nem hittem, hogy ellenfelünk képes „ feltá­madni". A rövidített játékban elvesztettük tartásunkat, kép­telenek voltunk saját stílusun­kat játszani, ezért vesztettünk. A mérkőzés jegyzőkönyve: Papiron SC Szeged-Paris Lodron 3:0 (-11, -9, 8, 6,11). Férfimérkőzés. Újszegedi Sportcsarnok, 600 néző. Ve­zette: Békési, Policsány. Papiron SC: VÁMOS. Pri­cop, Csíkos, HULMANN, Petheő, Lapsin. Csere: PAV­LJUK, VORONKOV, Polgár. Edző: Nyári Sándor. Nusser Elermér. Paris Lodron: Nikonc, STAPELFELD, Mengies, Moore, SVOBODAN, Vetters. Csere: Smogawetz, Berger, Ottmann, Greszmann. Edző: Ulrich Sernov. GYÜRKI Cs. Gát László jelenti New Yorkból Huszonhatezrcn q New York City morotonon Az a hír járja, hogy a magyar maratoni megszokott útvonalán a verseny ideje alatt az illetékes szervek behajtani tilos táblákat he­lyeznek a futók elé. Állítólag nem lehet forgalmi dugót okozni. Mon­dom, ez a hír járja, amin az ameri­kaiak csak kacagnak. - Próbálna csak valamelyik hi­vatal ellenszegülni a mi marato­ninknak. Az biztosan a tömegek haragját váltaná ki - mondja a New York City Marathon verseny­igazgatója, Dave Dickens amikor afelől érdeklődöm, hogyan kapnak engedélyt a világváros forgalmá­nak egynapos megbénítására. A válasz nagyon egyértelmű, egy­részt a város szívügye ez a futás, s az ezzel járó minden egyéb dolog, közte a forgalomkorlátozás is ter­mészetes, s hozzáteszi. Minden csak pénzkérdés... No ebben sem szűkölködik a szervezőbizottság, hiszen 1976 óta dől a dollár a kasszába, miután New York mind az öt kerületére kiterjesztették a verseny útvonalát. Az ezt meg­előző hat évben ugyanis a man­hattani Central Park adott otthont az azóta már a világ leghíresebb maratonijaként számontartott ver­senynek, ami a legutóbbi szokások szerint a Staten Islandról indult, mégpedig november első vasár­napján, azaz magyar idő szerint tegnap délután nem sokkal 5 óra előtt. A rutinos maratonisták azonban már pirkadatkor gyülekeztek a starthelyen gondolván, az idén sem lesznek kevesebben, mint az el­múlt években. Ez pedig huszon­hatezer futót jelent! Közöttük olyanokat, akik - Espinosa Craz és Mtolo - a 20 ezer dolláros első díj megszerzéséért keltek útra, olyanokat, akik mankóval, toló­kocsival, vakvezető kutyával vág­tak nagy munkájukba, s olyanokat, mint a 85 éves floridai úr. - Ön mennyi idő alatt szeretné lefutni a 42 195 métert? - kér­dezem John Luise-tól, akin bizony egyáltalán nem látszik idős kora. - 6 óra 15 pérc alatt szoktam mostanában megtenni a maratoni ­mondja teljes magabiztossággal s elindul a rajtvonal felé. S eldördül a több méter magas startpisztoly! (New York-i maratonról szóló tudósítást lapunk keddi számában folytatjuk.) Szombaton, az újszegedi Sportcsarnokban Kiütéssel nyert: a kick-box! Fotó: Hárs László Szombaton közel ezren döntöttek úgy, hogy a nap egy részét az újszegedi Sportcsarnokban töltik. A Combat­Securicor Kupa nemzetközi kick-box karateverseny kétségtelenül megérte ezt az „áldozatot", hiszen jó néhány izgalmas párharcot élvezhettek a jelenlevők. A viadalról szóló tudósítást holnapi számunkban olvashatják. „Kemény, trappolós csapat a nyíregyházi, nagyon oda kell figyelnünk, hogy ne legyenek gondjaink!" - jellemezte ellen­felüket a vasárnapi összecsapás beharangozójában Kővári Árpád, a Tisza Volán SC ve­zető edzője. Állításáról már a találkozó első percében meg­győződhettünk, csapata - a kezdeti bizonytalanságtól el­tekintve - mégis a „kötelező" győzelem elvárásainak megfe­lelően kezdett (11. perc: 4—1). A továbbiakban (elsősorban a hazaiak védekezésbeli hibái, kihagyott helyzetei miatt) szorossá vált a küzdelem (24. perc: 7-5). A nyírségiek tény­leg szigorúan - tegyük hozzá: jól - védekeztek, de ez sem le­het mentség az ekkor elpus­kázott sok szegedi lehetőségre. (Avar a 28. percben már a második hétméterest hagyta ki!) Feledtette mindezt Bartók utolsó másodpercben elért találata, hiszen így a három gólos különbség tudatával vonulhatott pihenőre a köz­lekedésiek együttese. A második félidő elején növelte előnyét a Volán (35. perc: 13-8), bár védekezése nem a legtökéletesebb volt. Szerencséjére Fekete Robi remekül, válogatott formában védett, így tovább növeked­hetett a különbség (40. perc: 17-10). A második játékrész közepétől minden tekintetben felülkerekedett a Volán (46. perc: 19-11), s ettől kezdve majdhogy' edzőmeccs jelleget öltölt a találkozó. Ezután „megfagyott" az eredmény, mígnem nyolc pere elteltével Medve szépített (52. perc: 20-12). A folytatásban már csak a külön'' volt kérdéses, Kézilabda NB I. a szegedi csapat időnkénti jó játékával megérdemelten sze­rezte meg biztos gőyzelmét. A mérkőzés jegyzőkönyve: Tisza Volán SC-Nyíregy­házi KC 24-15 (10-7). Férfimérkőzés. Újszegedi Sportcsarnok, 1000 néző. Ve­zette: Cserepes, Kiss. Tisza Volán: FEKETE ­Oszlánczi 3, Osztojics, SÁN­DOR 5, Mezei 2, BARTÓK 8 (1), Avar 3 (2). Csere: Nagy (kapus), Ördögh 1, Szepes, Dobos L. 1, Csavar 1. Edző: Kővári Árpád. Nyíregyháza: BOCZÁK ­Tóth, Hellinger 2, Medve 3, Déváid, Kerekes 3, Berényi. Csere: Szabó (kapus), Krasznij 5, Afanaszjev 1, Kun 1, Jan­kovics. Edző: Rácz Sándor. Hétméteresek: 5/3, ill. 4/2. Kiállítás: 4, ill. 4. perc. Szerdán 16.50 órai kezdettel az újszegedi Sportcsarnokban a Volán előkészületi mérkőzést játszik a BEK-mérkőzésre készülő Maccabi Risnon Le Zion csapatával, amelyben a volt szegedi Árvái Béla a kapus. A belépés díjtalan. GY. E. Sándor a nyíregyházi „darálóban"