Délmagyarország, 1992. október (82. évfolyam, 231-256. szám)

1992-10-19 / 246. szám

1992. október 19. llfíSPDRTJA 3 Nem minden hétre jut bravúr. A Szeged és a Szentes Is négy góllal kapott ki Egy héttel ezelőtt a Csong­rád megyei pólócsapatokról beszélt a „fél ország", hiszen a szegediek a Tungsramot, a szentesiek pedig az Újpestet „kapták el". A legutóbbi szom­baton a bajnokság vitán felül két legjobb formában levő csa­pata, az UTE, illetve a Vasas­Plaket várt Pozsgay Zsolt és dr. Tóth Gyula tanítványaira. A meglepetés ezúttal mindkét uszodában elmaradt... Szeged SC-UTE 8-12 (l-l, 1-4,2-2,4-5) Szeged, 500 néző, vezette: Székely, Mohácsi. Szeged SC: Scsegyerkin ­CSAPÓ 1, Fodor, Molnár T. 1, Molnár P., Szabó 1, Ll­HÓTZKY 5, dr. Török B„ Tö­rök T„ Megyeri, Lengyel, Ha­lász. Edző: Pozsgay Zsolt. UTE: MÁTEFALVY ­Rázga, Fazekas, Benedek 4, Vincze B. 2, NITSOVITS 3, BENE 2, Zantleitner 1, Gál, Dala. Edző: Kovács István. Gól - emberelőnyből: 10/2, ill. 5/3. Négyméteresből: 1/1, ill. 0. A sportnak is megvan a maga „tyúk-tojás" dilemmája. (Hogy tudniillik melyik is létezett előbb?...) Egyesek szerint először mindig a CSAPAT-nak kell jó és eredményes játékot pro­dukálnia, olyat, amire „vevő" a nép. Mert ha gólt, lelkesedést, sikert láthat a SZURKOLÓ, akkor sem marad otthon, ha történetesen az anyósa jön a hét végén családlátogatásra. Mások viszont azt vallják (ők vannak kevesebben), hogy a kitartó és a buzdítással nem fukarkodó nézőseregé az első lépés, tehát akkor ,jön meg" a szép játék, ha van kit szóra­koztatni. Szóval, ki kit hozzon tűzbe-lázba, ez itt a kérdés... A Szeged SC vízilabdázói vitán felül az előbbi utat járták­játják, hiszen egy héttel ezelőtt Budapesten verték a bajnok Tungsramot, így elérték, hogy a Tisza partján kíváncsiak le­gyenek rájuk az emberek. Szombaton az OB 1. talán leg­stílusosabban pólózó együt­tese, az UTE vendégeskedett Újszegeden, és a két „dobo­gós" helyet elfoglaló csapat találkozójára közel félezren (!) látogattak ki a Sportuszodába. A bemutatásnál vadonatúj szerelésben feszítő szegediek az első negyedben legalább annyira tartottak a UTE gárdá­jától, mint az újpestiek - tőlük. Bő öt percen át a játékosok csak arra ügyeltek, hogy ne hi­bázzanak „végzeteset". Ennek aztán az lett a következménye, hogy a két kapusnak jó ideig semmi dolga nem akadt. A ha­todik percben Nitsovits „fel­avatta" Scsegyerkint, majd a másik oldalon Lihótzky is be­vágott egy négyméterest (l-l). A második játékrészben a támadásban kissé határozat­lannak túnő hazai csapatot meglepték a vendégek, és Vin­cze, Bene valamint Nitsovits találataival jelentős (mi több, behozhatatlan) előnyhöz jutot­tak. Csapó ugyan szépített, de a folytatásban dr. Török és Molnár P. a legnagyobb zic­cereket is elhibázta. Benedek viszont pontosan célzott a túlsó kapu előtt (2-5)... A harmadik 7 perc elején dr. Török és Li­hótzky is a kapufát találta te­libe, Zantleitner pedig előny­ből már a hatodik UTE-gólt szerezte. Lihótzky két nagy­szerű lövése ismét visszahozta a reményt, ám 4-6-nál dr. Tö­rök a bal sarok mellé vágta a labdát... A gólszüretet hozó negyedik negyedben a vendégek már a „szépséggel" is törődtek. Öt góljukra Szabó, Molnár T. és Lihótzky (kétszer is) „vála­szolt", így a nézők végül is az­zal a tudattal hagyhatták el az uszodát, hogy az emberelőnyös helyzetekben változatlanul kapkodó szegediek - a máso­dik játékrésztől eltekintve ­partiban voltak az Újpesttel, azaz „bocsánatos" vereséget szenvedtek. Pozsgay Zsolt gárdája egyéb­ként szombaton a Vasast fo­gadja, és addig még bőven van idő a „felejtésre". R. J. A. Vasas-Plaket-Szentesi SC 10-6 (2-0,3-2,4-2,1-2) Hajós Alfréd Uszoda, 100 néző. Vezette: dr. Hecsei, Puskás. Vasas: KÓSZ - LIEBHA­USER 2, Tóth L. 2, Gorskov 2, Kozlov, Tóth F. 1, Martinovics 2, Földi, Kárász, Konrád, Ma­tusek, Méhes 1, Nagy P. Edző: dr. Csapó Gábor. Szentes: PODHÁNSZKY ­Dongó L. 1, Melkun 1, BERKI 2, Balla, Halápi 1, TARY, Dongó T. 1, Lantos. Edző: dr. Tóth Gyula, Fülöp Tibor. Gól - emberelőnyből: 10/7, ill. 12/2. Négy méteresből: 0. Az elmúlt két hétben aratott fényes győzelem után a vendé­gek nagyon fenték a fogukat egy újabb fővárosi skalpra, ala­posan „készültek hát a Vasas­ból", de persze a hazaiak is igyekeztek kiismerni a Kurca­partiak sikerének titkát. Ezt abban vélték felfedezni, hogy a Szentes kemény, zárt védeke­zése ellen a leghatékonyabb módszer az emberelőnyös helyzetek kihasználása, annál is inkább, mert ebben dr. Tóth Gyula legénysége általában nem szokott jeleskedni. Sokat is gyakorolhattak, mert bevált az elképzelésük; miközben a szentesiek az első nyolc em­berelőnyös helyzetüket ki­hagyták, ők nyolcból csak egy­szer hibáztak! A vendégek ugyanakkor szép akciógólok­kal próbáltak lépést tartani az OB I. listavezetőjével, ám derekas igyekezetük ezúttal - a fentebb említett okok miatt ­kevésnek bizonyult. Csak az utolsó negyed volt az övék, ek­kor azonban a biztos vezetés tudatában a Vasas már kien­gedett. A bajnokság állása: 1. Vasas-Plaket 4 - 1 58-37 8 2. LITF. 4 - I 52-38 8 3. BVSC 3 1 1 55-43 7 4. OSC 3 - 2 44-38 6 5. Szeged SC 3 - 2 41-37 6 6. Eger 3 - 2 51-48 6 7. Szentes 3 - 2 34-34 6 8. Szolnok 2 1 2 45-51 5 9. Tungsram SC 1 1 3 45-47 3 10. FTC-Törley 1 1 3 36-40 3 11.KSI 1 - 4 32-54 2 12. Cegléd - - 5 41-61 0 A fehér sapkás dr. Török (Szeged SC) szombaton csak „ijesztgetett". (Fotó: Gyenes Kálmán) Kétszázhatvanöt fizető néző előtt #iif imm !lODPfi | I Tg? <Jgf I I Jöjjön a sokkterápia? Szeged SC-Kazincbarcika 6-1 (0-0). Felső Tisza-parti stadion, 265 fizető néző. Vezette: dr. Bozóky (Fazekas, Horváth Gy.). Szeged SC: Nagy Zs. - Újvári, Ottlakán, Marta, Kovács T. ­Puskás, Takó, Kiss. F„ Barna - Takács Z„ Hegyeshalmi. Edző: Pataki Tamás. Kazincbarcika: Fülöp - Szabó, Sztahon, Kondás, Pribék ­Lukács, Körösi, Hauberger, Csipke - Hanyecz, Ternován. Ldző: Kálmán Vilmos. Csere: Csipke helyett Csillag az 58., Hegyeshalmi helyett Bozó az 59., Takó helyett Sallai a 77., Hanyecz' helyett Zsiga a 87. percben. Gólszerző: Csipke a 47. percben. Sárga lap: Szabó a 16„ Hanyecz a 38., Pribék a 66.. Puskás a 86., Ottlakán a 87. percben. Kiállítva: Lukács a 71. percben. 5. perc: A 16-oson belül Ternován ügyes cselekkel tisztára játszotta magát, ám az utolsó pillanatban „megrettent" egy becsúszó lábtól, és ijed­tében (?) a jobb sarok mellé helyezett. 17. p: A jobb szélen kalan­dozó Újvárit „megajándékoz­ta" a labdával egy nem túl képzettnek tűnő barcikai védő. A szegediek „Kicsije" azonban 10 méterről nem vállalta a lö­vést, középre akarta erőltetni a bőrt, ami - természetesen ­elakadt a kivetődő kapusban... 18. p: Takó lépett ki a bal oldalon, és 13 méterről Fülöpöt találta telibe. Puskás csapott le a „kipattanóra", de a duplázás sem jutott el a hálóig: a labda Pribék fejéról vágódott a me­zőnybe. 31. p: Hegyeshalmi a jobb oldalról ívelt a kapu elé, a pon­tosan érkező Kiss F. pedig né­hány lépésről fölé perdített. 37. p: A remek labdát kapó Ternován már csak Nagy Zsolttal állt szemben, ám alig 15 méterre a gólvonaltól a ne­hezebb megoldást választotta: a jó érzékkel jobbra „dőlő" kapusba rúgta a labdát... 38. p: A jobb kapufa tövé­nél Puskás került helyzetbe, azonban egy ütemet kivárt a lövéssel, így végül csak szöglet lett a dologból. 47. p: A 16-os sarkánál bóklászó Hauberger megszelí­dített egy labdát, keresztbe ívelt, az őrzőjétől elszakadó Csipke pedig 14 méterről ballal, kapásból a bal sarokba bombázott, 0-1. 65. p: Jobb oldali szögletet követően az egyedül hagyott Puskás egyenlíthetett volna, ám fejese elcsúszott a jobb kapufa mellett. 71. p: Lukács belerúgott a földön fekvő Puskásba, (gy dr. Bozóky joggal kotorta elő a zsebéből a piros lapot. 73. p: A védők közül kiugró Ternován pöckölése a nagysze­rű ütemben kifutó Nagy Zs. „zsákmánya" lett. 88. p: Kondás 30 méteres csavart szabadrúgása a kereszt­lécen csattant. Lassan már megszokjuk... Ahogy mennek a hetek, egyre inkább beletörődünk a hihe­tetlenbe: a mai Szeged SC-től y*. Labdarúgó NB (I. Kiss F. a meccs egyik legnagyobb helyzetét hagyja ki - a kapu fölé perdít.. lóról fordulóra fásult és aka­ratgyenge játékosok futká­roz(hat)nak kék-fehér-fekete szerelésben... Szóval, nem bántunk senkit. Inkább könyör­günk. Azt szeretnénk, ha tör­ténne már valami... Egy futball ellen beoltott ­de számtalan dologhoz felső fokon értő - ismerősöm talán megtalálta a megoldást, a le­hetséges jövőt. Szerinte várat­lan húzások sorozatával sok­kolni kellene a focistákat. Az talán „kirángatná" a csapatot a közönyből, a „minden mind­egy " állapotából. Konkrétumo­kat is mondott: mi lenne - kér­dezte -, ha hétfőtől a szertáros tartaná az edzéseket, az elnök gyúrná a labdarúgókat és a pályagondnok dolgozná ki a prémiumrendszert? Tényleg, mi lenne?... Jók: Sztahon, Csipke, ill. senki. Kálmán Vilmos: - Okosan, taktikusan futballoztunk, és helyzeteink alapján akár na­gyobb különbséggel is nyer­hettünk volna. RÉTHIJ. ATTILA További eredmények Keleti csoport Nyugati csoport már senkinek (a Kalocsának, a Tiszavasvárinak, a Budafok­nak, sőt, talán már a Baktó Métáinak...) sem kell tartania. Eljutottunk oda, hogy a Ka­zincbarcikától elszenvedett 0-1 után már egyszerűen nincs • kedvünk „értékelni", kesereg­ni, szitkozódni, „tüskézni", fe­nyegetni, mert - nem érde­mes... Azt sem kutatjuk, hogy mi­nek (kinek) köszönhető a va­sárnapi gyötrődés, az újabb, a sokadik pofon. Nem kérdezzük, kik tehetnek arról, hogy fordu­Szarvasi Vasas-Bagi FC 2-1 (2-0), III. ker. TVE­Hajdunánás 0-0, Tiszavas­vári Alkaloida SE-Eger 2-0 (1-0), SBTC-Salgglas­FC Hatvan l-l (0-0), DVSC-Bajai FC 0-1 (0-0), Gödöllői FC-Kaba 0-1 (0-1). A bajnokság állása: Paksi Atom-Ajka Hungalu 1-0 (1-0), ZTE-Sabária-Tipo 1-2 (l-l), Haladás-Pénzügyőr 2-0 (2-0), Tatabánya-BKV Előre 5-3 (2-3), Nagykani­zsa-Rákóczi FC 3-1 (1-0), ESMTK-Bauinvest-Dunaferr 2-1 (l-l), Mohács-EMDSZ Soproni LC 0-5 (0-2), Dorogi Bányász-Szekszárdi Polgári SE 2-0 (1-0). A bajnokság állása: 1. Kuba 10 5 3 2 8- 6 13 1. Haladás 10 6 3 1 18- 6 15 2. Tiszavasv. 10 5 2 3 20-11 12 2. Dorog 10 5 4 1 20- 8 14 3. Hajdúnánás 10 4 4 2 13- 7 12 3. ZTE II) f 2 2 14- 7 14 4. DVSC 10 4 3 3 12- 7 11 4. Nagykanizsa 10 5 3 2 14-10 13 5. Kazincbarc. 10 5 1 4 13-10 11 5. Paks III 5 2 3 20-12 12 6. Szarvas 10 4 3 3 13-15 II 6. Sabaría III 4 3 3 15- 8 11 7. Baja 10 5 ­5 10-8 10 7. Tatabánya 10 3 5 2 18-14 II 8. Kiskőrös 10 4 2 4 14-13 10 8. Szekszárd u 4 2 4 12-12 in 9. Gödölld 10 3 4 3 11-12 10 ». Dunaferr 10 4 1 S 10-15 9 10. Halvan 10 2 6 2 8- 9 10 10. BKV Előre III 3 2 5 15-16 8 11. Salgótarján 10 4 2 4 14-17 10 11. Sopron III 2 4 4 14-17 8 12. BMTE-T. 10 3 4 3 8-11 10 12. Pénzügyőr III 2 4 4 12-17 8 13. III. ker. 10 3 2 5 14-13 8 13. ESMTK III 4 _ t 9-18 8 14. Eger 10 3 2 5 11-14 8 14. Mohács 10 2 4' 4 5-17 a 15. Bag 10 2 4 4 10-15 8 15. Kaposvár 10 3 1 4 10-15 7 16. Szeged 10 2 2 6 7-18 6 16. Ajka 10 2 ­8 6-20 4 Röplabda NB I. Ismét győzelem Miután pénteken délután 3:l-re kikaptak hazai pályán a szegedi röplabdás lányok, a hét végén újabb találkozót játszottak, ezúttal Kecskeméten. A hazai vereség nem vette el kedvüket, hiszen a kecskeméti Dutép ellen 3:l-re diadalmaskodtak a szegedi diák­lányok. Igaz, az első játszmában ugyancsak ráijesztettek edzőjükre, hiszen ezt a szettet 15:3-ra simán elvesztették. Ezután azonban bein­dult a szegedi henger, s a második játszmában csupán 4, a harmadik­ban 9, a negyedikben pedig ugyan­csak 4 pontot „engedélyeztek" a kecskemétieknek. Kecskeméti Dutép-Szegedi DRE 1:3 (3, -4, -9, -4). Kecske­mét, 100 néző. Szegedi DRE: Balogh, DOBOS, Kancz, Balázsik, KOMÁROMI, CSÓKÁSI. Csere: Szikszai, Pethő. Edző: Ducsai Géza. Kikapott Fővárosi rangadót játszottak szombaton késő este a portugál labdarúgó-bajnokság élvonalában. A Sporting fogadta a Benficát, a Vác FC-Samsung következő UEFA Kupa-ellenfelét. A 90 perc a Sportingnak si­került jobban, hiszen két bolgár idegenlégiós, Balakov és Jordanov találatával 2-0-ra győzött szintén lisszaboni riválisa ellen. „Tisztes" vereségek idegenben A kosárlabda NB I. hét végi fordulójában megyénk két csa­pata idegenben szerepelt - si­ker nélkül; a szegedi lányok Pécsett, a vásárhelyi fiúk Baján szenvedtek „tisztes" küzdelem­ben vereséget. PVSK-Co-order-Szeged SC 86-75 (48-36). Pécs, Városi Sportcsarnok, 700 néző. Vezette: Major L., Elmauer. PVSK: Ábrahám (2), HOR­VÁTH (18/9), Veres (5/3), VILUTYIE (29/6), BALÁZS (28). Csere: Papp (2), Sajni (2). Edző: Vertetics István. Szeged: MISIK (8), Zsem­beri (9), Knábel (14), MÉSZÁ­ROS (23/9), Csapó (4). Csere: Radnóty (13), Szilágyi (-), Kaszab (4). Edző: Domokos Mihály Az eredmény alakulása: 5. p.: 4-7, 10. p.: 23-14, 17. p.: 43-31, 23. p.: 59-42, 34. p.: 70-64. Az esélyes hazaiak nagyon megérezték a sérült Sztoj­kovics hiányát, a válogatott játékos nélkül meglehetősen szárnyaszegetten támadgattak. Ezt a lelkesen küzdő szegediek jól használták ki, a tavalyi baj­noknak a mérkőzés egyes sza­kaszaiban alaposan rá kellett kapcsolnia, hogy nehezen megszerzett előnyét tartani tudja. Végül azonban érvénye­sült a papírforma, a nagyobb játékerőt képviselő Pécs nehéz, de megérdemelt győzelmet aratott. Bajai Bácska KSE-Vásár­helyi KK 91-77 (44-33). Baja, Pósta Sándor Sport­csarnok, 900 néző.Vezette: Varga J„ dr. Páli. Baja: MIHÁLOVICS (19/6), VUJADINOVICS (37/12), Palás (9), Ágh (9/6), GREB­NYEV (10). Csere: Tamás (7/3), Rétháti (-). Edző: Kancsár Zoltán. HKK: Kocsergin (15), CZUPRÁK (19/15), DR. BORBÁTH (22/12), Jáhni (9/3), Zogovics (10/3). Csere: Polányi (2), Parády (-), Veress (-). Edző: Faragó István, Valaczkay Győző. Az eredmény alakulása: 4. p.: 9-7, 5. p.: 14-7, 9. p.: 19-16, 13. p.: 31-16(1), 15. p.: 38-22, 17. p.: 38-30, 22. p.: 48-35, 28. p.: 62-58 (!), 34. p.: 79-64. Ebben az évben már he­tedszer találkozott a két csapat; emlékezetes, hogy a tavaszi rá­játszásban ötször mérték össze erejüket, s a HKK 3:2-es győ­zelmi aránnyal jutott azután az A-csoportba. Akkor mindket­ten nyerték hazai mérkőzé­süket, s ez a „hagyomány" most is folytatódott. Az első percek fej fej melletti küzdel­me után a Bácska rövid időre jelentős előnyre tett szert, de a félidő közepére a vendégek ismét feljöttek 3 pontra. Az érdekes, izgalmas játékot egy vásárhelyi rövidzárlat szakí­totta meg, a Baja zsinórban 12 pontot szerzett, s így meggyő­ző különbséggel zárta a félidőt. Szünet után az ismét jó formába lendült Czuprák és dr. Borbáth sorozatban elért trip­láival újra nyílttá vált a mér­kőzés sorsa, ám a végjátékban a vásárhelyiek már sehogyan sem bírták tartani a kitűnő szerb légiós Vujadinovicsot. így megint csak vesztesként kellett elhagyniok a bajai sportcsarnokot.