Délmagyarország, 1991. június (81. évfolyam, 127-151. szám)

1991-06-24 / 146. szám

4 HIRDETÉS DÉLMAGYARORSZÁG HÉTFŐ, 1991. JÚN. 24. „Padlón" az első menet után... ^^^ ^ AVívHsmp HMillHl B wmMmmm Akarva-akaratlan a két évvel ezelőtti dráma, a Vasas elleni osztályozó jutott eszembe, amikor a Tisza-parti stadionba tartottam szombaton, a kora esti órákban. Felidéződött bennem az akkori végzetes mérkőzés, amit - az eltelt idő távlatából higgadtan elemezve ­ma már inkább a sorsszerűség, mint a balszerencse számlájára írnék. Morfondírozva az akkor történteken, egyre csak azt hajtogattam magamban, olyan vagy ahhoz hasonló még egyszer nem fordulhat elő a szegedi csapattal-. Gondoltam én, de nem így Fortuna, aki ezúttal is elpártolt a Tisza-parti gárdától. (Lehet, hogy csak az igazán jókat, azokat hajlandó segíteni, akik elébe mennek szerencséjüknek?) íiiíS SSiSSÍ m4 Szalai István, a szegediek szakvezetője a mérkőzés előtt azt fejtegette, hogy mindkét város, mármint Szeged és Miskolc is megérdemelné, hogy csapata az NB I-ben szerepeljen a futballmúlt, a hagyományok miatt. Elmondta, nagyon szeretné, ha a mostani párharcból a szegediek kerülnének ki győztesen, azaz meghosszabbítanák első osztálybeli tagságukat. Óhajuk megvalósulása - véleménye szerint - jogos és igazságos lenne nem a DVTK, hanem jó néhány csapattal szemben. A diósgyőriek mestere, Palicskó Tibor visszafogottan, végtelenül reálisan ecsetelte lehetőségeiket. Megjegyezte, reményeik korlátozottak, ugyanis a Szeged igen jó csapat benyomását keltette benne, harcos, jó teljesítményre képes társaságként tartja számon mostani ellenfelüket. Ezért csak abban bíznak, hogy becsületes felkészülésük és játéktudásuk birtokában képesek lesznek helytállni, otthonukban pedig a hazai közönség igényeinek megfelelően, nézőiket kielégítve megpróbálják nyílttá tenni a küzdelmet. FOTÓ: GYENES KÁLMÁN Kisszóglet után Takács Z. (jobbról, sóiét mezben) bólintott a kapuba Szeged SC-DVTK 1-2 (l-l) Szeged, Tisza-parti stadion, 6000 néző. Vezette: Pillér (Vágner, Győr). Szeged SC: Leboniczky - Hurguly, Bogdán, Sallai, Takács J. - Puskás I., Kcmenes, Árki - Takács Z., Cigan, Apró. Edző: Szalai István. DVTK: Knotz - Bém, Parhomenko, Kertész, Budai - Molnár, Vitelki, Lcskó - Tóth Gy„ Szvisztun, Váczi. Edző: Palicskó Tibor. Csere: Árki helyett Hegyeshalmi az 56., Apró helyett Barna a 81., Vitelki helyett Csíz a 83., Budai helyett Varga a 89. percben. Gólszerző: Takács Z. a 14., Váczi a 41., Molnár a 86. percben. Sárga lap: Leskó a 37., Kemenes a 42., Budai a 64., Hegyeshalmi a 65., „Apró a 71. percben. Kiállítva: Cigan a 88. percben. 10. perc: Ügyes váltás után Vi­telki húzott el a bal oldalon, nagy­szerűen játszott vissza az érkező Váczi elé, aki 20 méterről meg­célozta a jobb alsó sarkot, labdáját a vetődő Leboniczky némi szeren­csével tornázta az. alapvonalon túlra. 14. perc: Cigan próbált kapura törni, Parhomenko az utolsó pil­lanatban szerelte az alapvonalon túlra. A kisszögletct Cigan Takács J. elé gurította, a hátvéd habozás nélkül középre ívelt, az állva maradt védők közül kibújó, leleményes Takács Z. közelről a hálóba bólintotta a labdát, 1-0. 21. perc: Sallai a megszerzett labdával Hurgulyt hozta játékba, ó azonnal Puskást indította a jobb szélen, a középpályás rövid vágta után nagy lövést eresztett meg a bal alsó sarok felé, Knotznak minden tudására szüksége volt, hogy hárítani tudjon. 25. perc: Jobb oldali szegedi támadás végén Árki közelről fejelt a kapu fölé. 31. perc: Takács J. bal oldali szögletrúgását követően Cigan 10 méteres fejese a felső léc fölött hagyta el a játékteret. 34. perc: Szvisztun a jobb ol­dalról kanyarított középre. A sza­badon hagyott Leskó 5 méterről fejelhetett, a gólba tartó labdát Le­boniczky óriási bravúrral kiütötte, Leskó ismételhetett, közeli lövése az önfeláldozóan közbevetődő Sallairól vágódott ki. 38. perc: A vendégek térfelén Árki szerzett labdát, nagyszerű ütemben a középen kiugró Cigan elé tálalt. A csatár elótt ajtó-ablak nyitva volt, ő a kétségbeesetten kifutó és vetődő Knotz mellett el is rúgta a labdát, ám az nem a hálóban kötött ki, hanem elsuhant a bal oldali kapufa tövénél. Óriási helyzet, meccslabda volt! 41. perc: Szvisztun cselezgetett a jobb oldalon, a védők nem tudták szerelni, beverekedte magát a 16-oson belülre, az alapvonal közelében Sallait becsapta, majd középre gurított. Váczi eszmélt leghamarabb, azonnal lőtt, a rosszul eltalált labda megtévesztette a gyorsan vetődő Leboniczkyt, akinek kezéről a jobb alsó sarokba vánszorgott, l-l. 58. perc: Takács J. szögletrúgását Bogdán fejelte kapu fölé. Az ellentámadás végén a megiramodó, már a 16-oson belül járó Szvisztunt Sallai és Bogdán szabálytalanul szerelte, ll-es! A büntetőt Váczi végezte el, nagy erővel megrúgott félmagas. a kapu bal oldalába tartó labdáját - a „fonalat" mesterien elkapó - Leboniczky a levegőben úszva kiütötte! 71. perc: Vitelki közeli, léc alá tartó fejesét Leboniczky bravúrral hárította. 75. perc: A szegedi térfél közepéről, a jobb oldalról a vendégek végezhettek el sza­badrúgást. A középre lőtt labdát Vitelki közelről fejelhette a jobb alsó sarok felé, Leboniczky azonban most is résen volt és nagyszerű vetődéssel mentett. 79. perc: Puskás a 16-oson belül az alapvonalig verekedte magát, jól adott középre, társai viszont csak nézték nagy szólóját, így oda lett a kínálkozó lehetőség. 80. perc: Váczi egyedül törhetett kapura, a kifutó Leboniczkyt egy csellel elfektette, a kapu torkában vesztére csinált még egy cselt, így a védők közbe tudtak avatkozni. 86. perc: Váczi csípett el egy átadást a szegedi térfélen, látta, hogy a jobb oldalon Molnárt senki sem fogja, pontos átadással indította, a középpályás megiramodott és 10 méterről, a jobbösszekötó helyéről a hálóba helyezett, 1-2. 87: perc: Parhomenko szerelte Cigant, s miután elrúgta a labdát a szegedi játékos hátulról érthetetlenül - belerúgott a középhátvédbe. Pillér játékvezető zsebéből azonnal előkerült a piros kártya, s Cigan indulhatott zu­hanyozni. (Felelőtlenségével nem kis gondot okozott amúgy is kilátástalan helyzetbe került társainak...) A diósgyőriek egyáltalán nem tisztelték vendéglátóikat, a kezdést követően azonnal nekik rontottak. A szegediek szűk 10 perc elteltével tértek magukhoz, átvették az irányítást és a vezetést is meg­szerezték. Lüktető, változatos, iramos volt a játék, többnyire a hazaiak kezdeményeztek. A vendégek rajta­ütésszerű akciókkal próbálkoztak, ezek viszont rendre veszélyt jelentetlek Leboniczky kapujára. Ahogy telt az idő. úgy vált bátrabbá az át- gondoltán futballozó DVTK. Ro- hamainak meg is lett az eredménye, még a szünet előtt sikerű It kiegyen- litenie. Fordulás után igencsak „bekeményítettek" a csapatok, továbbra is változatos, fordulatokban bővelkedő küzdelmet láthattunk. Ismét felülkerekedett a Szeged, amikor, mint derült égből a villámcsapás, jött a I l-es. Sze­rencsére a minden „bűnét" jóvátevő Leboniczky visszaadta a reményt, újult erővel rohamozhatott a hazai csapat. Az edzők mondták SZALAI ISTVÁN: -Egész éves drámánk ezen a mérkőzésen csúcsosodott ki. A miértet nem akarom most részletezni, remélem később beszélhetek erről. Szervezetten, jól játszó DVTK-tól szenvedtümk vereséget. Van még egy mérkőzés, amin megpróbálunk mindent megtenni. Azoknak a játékosainknak viszont, akik a lab­darúgásból akarnak élni. a mos­taninál lényegesebben többet kell nyújtaniuk. A vendégek, mint akik bele­törődtek a döntetlenbe, leginkább csak a védekezésre kon- centráltak, de azért a kontrázásról sem mondtak le. Hogy mennyire nem, jól példázza az utolsó 10 perc, amikor vezető góljuk előtt és után is bevehették volna ellenfelük kapuját. i A szegediek a rendkívül fontos, a mindent eldöntő, eldönthető első menetben, sajnos, „padlóra" kerül­tek. Óriási, mondhatni 180 fokos fordulat szükséges ahhoz, hogy vasárnap a diósgyőri arénában képesek legyenek változtatni a változtathatatlannak látszón, hogy felülmúlják azt a DVTK-t, amely dia­dalát tudatos, kiváló játékának, csapategységének köszönheti. Jó: Leboniczky• Sallai, Takács J . Puskás, Takács Z, ill. Parhonenko, Kertész, Bém, Szvisztun,Molnár, Váczi. így látta az MLSZ titkára A szombati Szeged SC-DVTK osztályozót megtekintette Havasi Mihály, az MLSZ titkára is. A találkozó közben többször dicsérően szólt a látottakról, elégedetten nyugtázta a történteket. A mérkőzés végén így foglalta össze véleményét: - Gratulálok a diósgyőrieknek, nagyon szépen és jól játszottak. Fegyelmezettek voltak, támadni is mertek, úgy érzem megérdemelten nyertek. Sok helyzetük volt. ha Leboniczky nem véd ilyen remekül, a vendégek nagyobb különbséggel is győzhettek volna. Ezzel a mérkőzéssel ­véleményem szerint - még semmi sem dőlt el! Ha a Szeged olyan jól játszik Diósgyőrben, mint utolsó mérkőzésén, s egy kis szerencséje is lesz, még mindent a maga javára fordíthat. A MÉRKŐZÉSRŐL GYÜRKI ERNŐ TUDÓSÍTOTT PALICSKÓ TIBOR: - Győzelmünk megérdemelt, az eredmény kedvező számunkra. Hozzátenném azt is, hogy ez csak az első akadály volt. A folytatásban hasonló teljesítményre lesz szükség, hogy célba érjünk. Mindkét tsapat nagyszerűen küzdött, úgy érzem a véghajrá belőlünk kevesebbet vett ki, mint a szegediekből, ezért voltunk frissebbek. A látottak alapján az sem lett volna meglepetés, ha több góllal nyerünk. Nem szoktam foglalkozni a bírókkal, de most azt kell mon­danom, az utóbbi évek legjobb teljesítményét nyújtotta ez a já­tékvezetői hármas. Vasárnap Debrecenben osztályozó mérkőzést játszottak a labdarúgó NB I-ben való szereplés jogáért. Az összecsapás döntetlenül végződött. Debreceni VSC­Zalaegerszegi TE l-l Debrecen, 9000 néző. Vezette: SUmler. Debreceni VSC: Horváth ­Földvári, Plókai (Sándor T. 74. p.). Nagy. Balogh - Sándor Cs., Vancsa, Mogyorós - Ulveczky (Szilágyi 58.), Marginean, Gracsov. Zalaegerszegi TE: Tóth J ­Döntetlennel is előny a ZTE-nél mMnBnSHm Dobos, Szabó I. Zsolt. Bekő, Németh - Szabó II. Zsolt, Halápi. Zalys, Rózsa - Kovács (Ballai 77. p.), Karbuczky. Gólszerző: Gracsov (24. p.), ill. Szabó II. Zs. (51.) Sárga lap: Földváris (54 p.), illetve Bekő (38.), Kovács (70). Mind a két csapat a játék elején csak próbálgatta tudását, majd egyre inkább fölénybe került a hazai együt­tes. A' 24. percben a már kétszer is hibázó Ulveczky a jobbszélső helyén elfutott, lapos beadását Gracsov középen öt méterről a hálóba gurította (1-0). Halápi és Rózsa lövését védte Horváth. A félidő utolsó előtti percében újabb gólszerzési lehetősége volt a hazai együttesnek. Mogyorós kilépett a védők közül, de Tóth lábbal szögletre mentett. A második félidő ellenkező előjelű volt, a vendégek egyre többet támadtak, s hamar jött az egyenlítés is. Az 51. percben kapkodott és hibázott a DVSC védelme, s egy leperdült labdát Szabó II. Zsolt a balösszekötő helyéről nagy erővel a hálóba vágta (l-l). Az osztályozó első mérkőzésén a két ellentétes félidő nyomán igazságos döntetlen született, s ez az először idegenben pályára lépő ZTE-nek jelent előnyt. A visszavágót vasárnap játsszák. Jók: Horváth. Földvári, Nagy L., Gracsov, illetve Szabó I. Zsolt, Tóth J„ Szabó II. Zsolt. Rózsa. Kovács. - ifj Ö jbl v 11111 y ii I 'V% A totó 25. játékhetén szereplő mérkőzések eredményei: 1. Bremen-I. FC Köln l-l X 2. Motde-Lilleström 3-3 X 3. Fyllingen-Brann 0-0 X 4. Kongsvinger-Sogndal 2-0 1 5. Lyn-VIking l-l X 6. Strömsgodseg-Tromso 0-2 2 7. Magdeburg-FC Berlin 3-5 2 8. Union Berlin-Brandenburg 0-2 2 9. Sachsen Leipzig-Zwickau 1-2 2 10. Lok. Leipzig-Eisenhüttenstadt 3-0 1 11. Frem-B 1903 1-2 2 12. Silkeborg-Aarhus 3-3 X 13. Vejle-Ikast 3-0 1 Pluszmérkőzés: 14. Lyngby-Bröndby l-l X