Délmagyarország, 1991. május (81. évfolyam, 101-126. szám)

1991-05-20 / 116. szám

6 Sport 1991. május 20., hétfő ATLÉTIKA Dudás az egyetlen „dudás Dudás Gyula, a S/.egcdi VSE válogatott és többszörös országos bajnok gyaloglója most a Bu­dapest bajnokságon bizonyította be, hogy csak egy „dudás" lehet a 20 kilométeres pályán, az pedig nem más. mint ó maga. A bal­szerencsés 50 km-es országos bajnokság után a szegedi ver­senyzőnek a Budapest bajnok­ságon nem volt más ellenfele, mint a tavaly felállított saját csúcsa. A táv végén aztán bebizo­nyosodott. hogy még az sem. hiszen az 1 óra 24 perc 43.8 másodperces időből majdnem egy percet sikerült lefaragnia. Antaf Andor edző tanítványának új országos csúcsa: 1:23:51.9 óra. Az egyébként kitűnő szegedi eredmények közül a második helyre kívánkozik Szászi Beáta teljesítménye, aki az ifjúsági leány 5 km-en nem talált legyő­zőre. s ideje - 23:26.0 perc - jobb, mint az ifjúsági Eb nevezési szintje. A vasutas ifjúsági fiú versenyzői egy bronzérmes és egy 4. helyet szereztek. Az előbbi Ozsváth Gábor (44:47.4 perc), míg az utóbbi Csobán László (46:34.0) nevéhez fűződik. A serdülők is öregbítették a Szegedi VSE hírnevét. Lengyel Gábor 48:49-cel a 4. helyen érkezett a célba, az A-korcsoportúak 10 km-es távján. A leányok 5 kilo­méter megtételét kapták, s ott Sza­bó Tünde 26:13-al a dobogó har­madik fokára állt. Csapatban pe­dig a Szabó Tünde, Lele Erika, Szekeres Ágnes szegedi trió aranyérmet nyert. A B-korcsopor­tú fiúk mindent learattak, amit lehetett. A dobogó három fokára csak SZVSE-s állt, az alábbi sor­rendben: Bondor Csaba, Lehotai Győző, Tagai Gyula. Idejük: 40:06.9, 40:14.8, 44:04.4 perc. Az előbbi hármas természetesen a csapatversenyt is megnyerte. KÉZILABDA NB I. Végre kiköszörülte az elmúlt hetek csorbáit a Szegedi Egységes SK NB l-es női kézilabdacsapata. Az annyira óhajtott hazai győ­zelem tegnap az Alföldi Porcelán ellen végre megszületett. De ne szaladjunk ennyire előre a kro­nológiában. A nézőtéren Sári Jánossal, a szegediek ügyvezető elnökével futottunk össze, s rá­kérdeztünk a mostanában szárnyra kelt hírek valódiságára: tárgyal­tak-e a debreceniek menesztett mesterével, Szlancso Dusánnal, s a Vasas kiszemelt régi-új szak­vezetőjével Csík Jánossal. - A hír igaz. mindkettővel tárgyalóasztalhoz ültünk. Semmi­féle konkrét megállapodás nem született. Maradjunk annyiban, hogy vannak elképzeléseink, de korai lenne arról beszélni. - Szabó távozásával kapcso­latban a Hargita neve is felröp­pent. - Bennünket senki nem keresett meg tőlük. Melindáén egyébként a Vasas jár a n vakunkra... A találkozó előtt Lesti István edző csapata egyértelmű győzel­mének adott hangot. Míg a másik oldalon Tibai József kételyeit fogalmazta meg: „- Nem tudom a biztos bennmaradás milyen hatást váltott ki a játékosokltan ". A Porcelán kezdte a játékot, de a vezetést Barna szerezhette volna meg, azonban lövésével a kapufát „forgácsolta" meg. Szerencsére Kocsis nem hibázott. Az első 5 percig fej-fej mellett haladt a két csapat, majd Utasi, Barna. Gát gólja - sót ez utóbbi góljai - a hazai közönségre megnyugtatólag hatott. A 10. percig állandósult a szegediek 3 gólos előnye, sőt miután Szabó is megérezte a hálóba találás fortélyát, már öl gól lett a két csapat közötti kü­lönbség: 12-7. Köszönhető ez a fegyelmezett védekezésnek, s az aránylag jó helyzetkihaszná­lásnak. Az első játékrész utolsó öt percében jött a menetrendszerű szegcdi hullámvölgy, s a Sipterné vezérelte vendégek 13-1 l-re feljöttek. Lesti edző azonban rendezte a sorokat, s Kispál. Gát és Barna találata öt gólos előnyt jelentett. A második játékrészt Szabó 7 m-es és Kispál beállós gólja vezette be, s ettől kezdve fokozatosan elhúztak a hazaiak. A 40. percben 7. tíz perccel később pedig már 9 gólos előnyre tettek szert. A biztos vezetés néha könnyelműsködéshez vezetett, de a találkozó végére magukat meg­adó vásárhelyiek ellen ez is sima hazai győzelmet hozott. Lesti István: - Végre a tudá­sának megfelelően játszott a csapat. Most bánhatjuk csak igazán a Spartacus ellen elhul­lajtott egy pontot és a Békés­csabától elszenvedett vereséget. Tibai József: - Hiányzott a tűz a csapatomból. SZEGEDIEGYSEGES SK­ALFÖLDI PORCELÁN 27-19(16-11) Újszegedi Sportcsarnok, 200 néző. Vezette: Hegyest, Járai. Szegedi ESK: Borosné - Utasi 3, GÁT 7. Barna 2. KISPÁL 6. SZABÓ 6 (3), Kocsis 2. Csere: Bodor (kapus). Virincsik, Asztalos 1. Edző: Lesti István. Porcelán: Bartha - Lázár I, SIPTERNÉ 5, Katkó 5(1). Fekete I. Fábiánné I. Csábi. Csere: Bányainé (kapus). Czeglédi 4. Dukai, Bartucz 2. Edző: Tibai József. Kiállítás: 4. ill. 6 perc. Hétméteres: 30, ill. Ml. Ifjúságiak: Szegedi ESK-Alföldi Porcelán 24-17 (11-8). A legjobb dobók: Asztalos 8, Tóth 5, Bálint 4, ill. Kirsner 9. (süli) „Munkában" a szegedi védelem VÍZILABDA OB I. Benedek és Dongó adta le a „díszlövéseket" AZ OSZTRÁK RENDŐRÖK Szegeden Pünkösd Raliztak Ha csak az autómárkákat nézzü k, már akkor érdemes volt kilá­togatni - ezt mintegy 2 ezren meg is tették - az osztrák rendőrök tegnapi raliversenyének helyszí­nére Szegeden, az Alsó rakpartra. A 60 résztvevőnek, a Borsi István által „megrajzolt" 400 méteres pályán 17 bolyát kellett minél gyorsabb szlalomozással. s hibamentesen kikerülni. Ezt. ha nem is mindenkinek egyformán, de végül valamennyi verseny­zőnek sikerült hosszabb-rövidebb idő alatt teljesíteni. A leg­gyorsabban az Austin Minik száguldottak. Az 1600 kem-es kategóriában pedig az Opel Kadett volt a legjobb. A nagyobb autóknál Audi 80. Daimler Benz 260-as és Mercedes gépkocsiban ülő osztrák rendőr szerezte meg a győzelmet. A nőknél az. 520-as BMW kormányát „vezérlő" Gutmann Ursula bizonyult a legjobbnak. Mindenesetre az osztrák rendőrök 26. Pünkösd Rali ügyességi versenyén a Magyar Autóklub Csongrád Megyei Szervezete annyira jó házigazdának bizonyult, hogy még azt is „elintézte", csak a verseny végére nyíljanak meg az ég csatornái... KAJAK-KENU KŐOLAJ KUPA Esőisten siratta a Maty-eret... A péntek délutáni - többnyire csapadékkal „megszentelt" ­felnőtt előfutamok és ifjúsági döntők után szombaton reggel tökéletes szélcsend és kellemes napsütés fogadta a tizenhetedik kajak-kenu Kőolaj Kupa majd' hétszázU) fős mezőnyét. A nap mellett persze „állócsillagok" fénye (és teljesítménye) is vakította az érdeklődők szemét, hiszen olyan világnagyságok is lapátot ragadtak a Gróf Széchenyi István evezőspályán, mint Gyulai Zsolt, Csipes Ferenc és Kőbán Rita. „Gyuzsó" egyébként szom­baton meggyőző fölénnyel riyerte a K I. 500 méteres döntőjét, és Csipest sem tudták megszorítani 1000 méteren. Az. egész verseny egyik legszínvonalasabb futamát K II. 500 méteres fináléjának résztvevői produkálták. A Szegedi Olajbányászban kajakozó Páger és Petrovics B. egészen a hajráig nagyszerűen „űzte" a honvédos Csipest és Fidelt. de a nagyobb rutin végül is simának mondható fővárosi győzelmet eredményezett. A maratoni specialistának számító Petrovics Kálmán a hét végén csuk a partról szurkolt fi­vérének és a szegcdi verseny­zőknek. - Minden energiámat leköti a Bécs-Budapest szupermaratoni szervezése, (gy most egyszerű nézőként próbálom élvezni a Kőolaj Kupát - mondta moso­lyogva „Pedro". Testvérének. Bélának és Szabó ll.-nek a K II. 1000 méteres döntőjében eredményesen szorí­tott Kálmán, ugyanis a szegedi páros ebben a számban vala­mennyi ellenfelét „lekörözte". . A vasárnapi hosszú távú döntőkre az egész nap ömlő égi áldás alaposan rányomta bélyegét, de Petrovics Béla számára mégsem az eső, hanem egy „koc­canás" jelentette az igazi „ka­tasztrófát", hiszen „dobogós pozícióból" zárták ki őt a K I. 10 000 méteres futamából. Páger Zoltán azért „mentett" egy har­madik helyet a szegcdieknek... Az ifjúságiak versenyében a Szegedi Olajbányász és a Szegedi Kender fiataljai (Ács. Szabó T.. Hegedűs, Sípos, Szalma, Bécsi, Fürdők. Bódi, Benke. Farkas. Kalivoda. Lányi. Palotás, Rc­denczky. Posta. Kovács H Terhes B . Forrai I . Forrai T . Deák. Esztergomi. Varga. Vető. Tóth F , Ónea, Filep, Proksza Á., Bu­kovinszky) több számban is „elárasztották " a dobogót, vagy értékes pontokkal segítették egyesületüket. Az összetett pont versenyt egyébként a Szegedi Olajbányász nyerte 528 ponttal a 264 pontot gyűjtött Honvéd előtt. A tizenegy nap múlva kezdődő szegedi nemzetközi versenyre Petrovics B., Szabó II. és Páger is kvalifikálta magát, tehát hama­rosan újra lesz kiért izgulni a Maty-éri kajak-kenu paradicsom­ban... R. J. A. Az első osztályú vízilabda-bajnokság „rendes" szakaszának utolsó két fordulójában a Szeged SC pólósai előtt egyetlen cél lebegett: kihasználva a parányi esélyt, felkapaszkodni az otodik helyre. Ehhez persze mar szombaton nyerni kellett volna a rivális Vasas otthonában... A Hajós Alfréd uszodában két negyeden át (6-6-ig) remekül tartották magukat dr. Tóthék, de a hajrában az angyalföldiek akarata érvényesült a medencében, így Liebhauserék végül is háromgólos győzelmet arattak. Andréist köszöntötték a klub és a szakosztály vezetői, valamint játékostársai, ugyanis a népszerű „Tarhonya" utolsó bajnoki mérkőzését játszotta az újszegedi Sportuszodában... A huszonegy mérkőzésen (maximális!) 42 pontot gyűjtött fővárosi csapat ellen már a döntetlen kiharcolása is hatalmas bravúr lett volna Millerektől, kü­lönösen úgy, hogy 18 percnyi játék után az újpestiek már 7-2-re vezettek. A harmadik negyedben aztán Juhász. Beleon és dr. Tóth góljaival felzárkóztak a hazaiak, de a hihetetlenül gólerős Benedek találataival ismét elhúztak a lila-fehérek. Az utolsó negyed legelején Benedek már a hctedik(l) gólját szerezte, de a folytatásban már csak a vendégek hálója „rongá­lódott". Miller kapus ugyanis rendre pompásan avatkozott közbe, míg Dongó szebbnél szebb lövésekkel keserít ette meg az UTE-s Mátéfalvy életét. Az utolsó percben aztán Dongó 4 mé­teresével egészen szorossá (9-10) vált a találkozó, de sajnos az „ötödik negyedet" már nem játszhatták le a csapatok... A mérkőzés jegyzőkönyve: A búcsúzó csapatkapitányt, dr. Cseri Andrást a „harcostárs", dr. Török Béla köszönti. Az ünnepelttel készített interjút holnapi számunkban olvashatják. (Nagy László felvétele) A mérkőzés jegyzőkönyve: VASAS-SZEGED SC 16-13 (4-t, 2-2,5-3,5-4) Hajós Alfréd uszoda, 100 néző. V: Szentgyörgyi, Koós. Szeged SC: Miller - Juhász 3, Dongó 2. dr. Cseri, Beleon. DR TÖRÖK 3. Szabó Z I. Lengyel. Török T.. DR. TÓTH I. 3. Csapó. Rigó, Megyeri I. Edző: dr. Kiss Ijijos. Gól - emberelőnyből: 11 / 5, ill. 11/6. Négymétcresból: 3/ 3. ill. 0. A vasárnapi - lényegében tét nélkülivé vált - Szeged SC-UTE összecsapás előtt dr. Cseri SZEGED SC-LTE 9-10(0-1,2-6,3-2.4-1) Újszegedi Sportuszoda. 100 néző. V: Marjay, Székely. Szeged SC: MHJ.ER - Csapó, Juhász I. DONGÓ 5, Beleon I, dr. Török, Szabó, Lengyel, dr. Tóth I. Rigó. Megyeri 1, dr. Cseri. Török T. Edző: dr. Kiss Lajos. Gól emberelőnyből: 10/3, ill. 8/2. Négyméteresből: l/l. ill. 0. (rétid) Felavatták a Maróczy-emléktáblát Nagv I.ászló fotóriporter megörökítette az emléktáhla-avatókat. akik balról jobbra: Portisch Lajos, dr. Kecse Nagy László, keresztessy Péterné (Maróczy Magdolna). Azt hiszem tegnapig nagyon kevesen tudták, hogy Maróczy Géza. a magyar sakkozás egyik legnagyobb alakja szegedi származású volt. Hogy miért használtam a múlt időt. mert vasárnap koradélután szakadó esőben kedves ünnepség keretében avatta fel Portisch Lajos, a méltó utód. azt az emléktáblát, amely a Török utca 6. sz.ám alatti ház falán hirdeti, a nagy sakkgéniusz szülőházának helyét. Portisch Lajos nemzetközi nagymester avatóbeszédéi nem a személyes elményekból. hanem abból a tiszteletből merítette, amely kijár egy olyan világhírű sakkozónak és sportági teoreti­kusnak. mint Maróczy volt, A rövid beszéd után Maróczy Géza Buda­pesten élő családja, dr. Kecse Nagy lÁszlóval, a Csongrád megyei Önkor­mányzat Maróczy Géza Sportegyesület elnökével koszorút helyezett el a márványtábla alatt. Majd a világhírű sakkozó nevét viselő egyesület szervezésében Portisch Lajos és az egyik legígéretesebb magyar-, s természetesen szegedi sakkozó, a 12 éves Lékó Péter 30-. illetve 20 táblás szimultánja zárta a sportág szegedi napját.