Délmagyarország, 1986. október (76. évfolyam, 231-257. szám)

1986-10-20 / 247. szám

6 Kei fő, 1986. október 20. Motorcsónak Ribizsár és Gyetvai rekordja Labdarúgó NB I. Az MTK-VM már a második helyen A labdarúgó ND I. tize­dik fordulója változást ho­zott az élmezőnyben. Veret­lenségének elvesztésével az idén előszór a Ferencváros nem szerepel a dobogósok kózótt, sőt sorozatban ötö­dik győzelmével az MTK­VM először lépett a második helyre. Az U. Dózsa egy ponttal vezet. Eredmények: Vasas—Fe­rencváros 1-0 (0-0). Góllövő: Borostyán. Bp. Honvéd—Ü. Dózsa 2-5 (2-1) Góllövők: Dajka, Steidl, Dótári (1 l-es­ből), Katona, Steidl, Rostás, Scróth. Dunaújváros—Deb­recen 0-3 (0-1). Góllövők: Mörtel (1 l-esből), Búcs, Sza­bó J. Eger—Békéscsaba 0-0. PMSC—ZTE 2-1 (2-0). Gól­lövők: Lutz, Turi, Péter. Rá­ba ETO—Siótok 2-1 (1-0). Góllövők: Melis, Zsadányi. Szentes. Tatabánva—Haladás VSE 1-0 (0-0). Góllövő: Plo­tár. MTK-VM—Videoton 2-0 (0-0). Góllövők: Szeibert, Varga A BAJNOKSAG AIXASA 1. Ü. Dózsa 10 6 3 1 17- 5 15 2. MTK-VM 10 fi 2 2 19- 7 14 3. Pécsi MSC 10 S 4 1 7-2 14 4. FTC 10 4 5 I 11- fi FI 5. Haladás 10 5 2 3 14-1» 12 fi. Bp. Honvéd 1» 4 3 3 Ifi-Ifi 11 7. Vasas 10 5 1 4 13-13 II 8. B.-rsaha 10 3 4 3 14-12 10 9. Debrecen 10 4 2 4 15-15 10 10. T.-bánya 10 4 1 5 12-11 9 11. Videoton HM i 5 11-10 9 12. Kába KTO 10 3 3 4 12-13 9 11. Eger III 2 4 4 7-17 8 14. Siófok 10 t 4 5 9-1« fi 15. ZTE 10 2 I 7 10-17 5 Ifi. D.-Újváros 10 1 2 7 4-21 4 Szombaton Szegeden, a Maty-éri pályán két kategó­riában országos sebességi csúcskísérletre készült Ribi­zsár Mihály, a Metripond SE és Gyetvai Antal, a Sze­gedi Epitök-Spartacus mo­torcsónak-versenyzője. Az eseményre „kiszállt" az egész Magyar Motorcsónak Szövetség vezérkara, így Or­dó György elnök. Szánta Já­nos íőtitkár társaságában időmérők és versenybírók. Ribizsár Mihály az O— 750-eis hajóosztályban pró­bált szerencsét, illetve átad­ni a múltnak a hét éve IIly Zoltán által tartott 136 km­es gyorsasági országos csú­csot. A Metripond SE kitű­nősége alaposan javított, hi­szen az új sebességi rekord szombat délelőtt óta: 167,053 km. Gyetvai Antal az S—500­as kategóriában készült Re­menár István 96 km-es csú­csának megdöntésére, me­lyet 1972-ben állított fel. A szegedi versenyző próbálko­zását is siker koronázta, az új csúcs 100,139 kilométer. Vízilabda OB /. r Ujabb bravúr és biztos két pont a fővárosból Vasas—Szeol-Délép SE 8-9 (2-1, 4-4, 0-1, 2-3) Röplabda NB I. Visszavágtak a vereségért Sziöl-Délép SE—Malév SC 3:0 (3, —11, 5, 7). Férfimér­kőzés. Lila iskola, 500 néző. Vezette: Hobor, Huszti. Szeol-Délép SE: NUSSER, MEDVE, Huszta, RACZ, Melkvi, ARANY. Csere: Ha­lász. Hulmann, Katona. Edző: Nyári Sándor. Meglepő vereség után, meglepően sok néző volt kí­váncsi a Malév elleni visz­szavágóra. Vagy a nagy ri­válisra. vagy arra voltak kí­váncsiak, hogy föl tud-e lá­madni a Nyári-legénység er­re a fontos találkozóra. Az igényes és értő szurkolók nem is csalódtak. A csapat alaposan kitett magáért, bár a második játszmában jött az a fránya rövidzárlat. A többi szettben viszont gond nem volt egy csepp sem. Magabiztos játékkal sikerült legyőzni a vendégcsapatot, és ehhez nagy mértékben járult hozzá a fiatal Rácz (csak 19 éves!). A mezőny legjobbjának bizonyult. A hálónál és a mezőnyben is remek dolgokat produkált, de a többiek is kitettek ma­gukért. Így a Malév SC csak lelkesedésben tudta fel­venni a versenyt a hazaiak­kal eredményességben nem. Egy játszmát leszámítva vé­gig az történt a pályán, amit a kék-fehér-feketék akartak. A fővárosi gárda összesen annyi pontot szer­zett a vesztett játszmában, mint amennyi egy (!) szett megnyerésére lett volna ele­gendő. Ez pedig önmagáért beszél. Egy valami meglepő volt. Nagy Lajos már máso­dik alkalommal nern ját­szott. Ez nem lehet. — érző.-, sünk szerint — véletlen...! Hajós Alfréd uszoda, 409 néző. Vezette: Vuszek, Vin­disch. Vasas KÖSZ — Földi, Rittner, PETÖVARY ZS. 4, Kuncz 1, Udvardi 11, Ud­vardi I, Lengyel Zs., Kenéz 1, MEHES 1, Petöváry A. 1. Edző Rusorán Péter. Szeol: LEFFLER — CSERI 2, Vajda 2. Török 1, LEN­GYEL l! DÖMSÖDI 1. BO­ZSÖ 2, Rigó, F.LES, Juhász. Edző Pozsgay Zsolt. Gól — emberelőnyhói: 12'4, i!l.: 10'5 Négyméteres­böl: 2,1, iü.: 2/1, Páratlan bravúrsorozatot ért el a Szeol-Délép SE ví­zilabda-csapata. A hatodik forduló után is veretlen, cs két ponttal vezeti a tabellát a második helyezett előtt. Az elmúlt hét végén olyan produkciót mutatlak be a szegedi egyetemisták, amire senki nem számított. Ugyan­is az otthonában győzték le a sokszoros BEK-, KEK­győztes és egykori magyar bajnok Vasas gárdáját, amelyben még ma is nagy nevek találhatók. Pedig a kék-fehér-feketék baljós előjelek mellett utaztak a fővárosba. Itthon az Eger,, elleni meccsen Tóth Istvánt csere nélkül kiállították, és ezért öt mérkőzésen nem szerepelhet. Kérdés volt, hogy a válogatott szegedi gólzsák nélkül folytatja-e majd csodálatos menetelését a Tisza-parti gárda. Hogy ez sikerült, az a győzniaka­rásnak, a rendkívül fegyel­mezett védekezésnek kö­szönhető. Három negyeden keresztül vezettek a piros­kékek. A harmadik negyed­ben hat emberelőnyt kaptak, amit a szegediek kivédekez­tek. Leffler válogatott for­mában védett, a hazai pálya előnyét így a Vasas csatárai nem tudták kihasználni. Ezen kívül mesterien irányí­tott, jól összefogta a hátsó alakzatot. Különben az egész csapat átlagon felüli teljesítményt nyújtott, na­gyon nehéz bárkit is ki­emelni. De mégis említésre méltó Bozsó elményszámba menő mutatványa, ő fordí­tott a mérkőzésen fél pályá-< ról lőtt bombagóljával. Éles, Dömsödi Lengyel nem is­mert elveszett labdát. Török erőszakos játéka és Vajda leleményes gólja is kellett ahhoz, hogy elhozzák mind Ja két pontot Budapestről. Vajda egyébként az utolsó öt másodpercben szerezte meg a győztes találatot. A Szeol-Délép SE csak kétszer vezetett, 8-7-re, illetve a végeredmény beállításánál. A mérkőzés krónikájához még hozzátartozik, hogy az utolsó percben ütésért a Vasas irányítóját. Kenézt csere nélkül kiállították. Ezután a ritka teljesít­mény és győzelmi sorozat után a szakmai körökben is úgy emlegetik a szegediek edzőjét. Pozsgay Zsoltot: amit Verebes csinált a ma­nvar fociban, azt. a szegedi tréner véghezviszi a pólóban. Reméljük a jó sorozat to­vább folytatódik, a szege­di egyetemisták nem bíz­zák el magukat és a jelen­legi kitűnő formát konzer­válni tudják. A BAJNOKSÁG 1. Szeol-Délép 2. Hp. Spart. 3. FTC 4. HVSC 5. Vasas 6. T.-bán.va 7. Tungsram 8. Szolnok 9. Szentes 10. Eger SE 11. Hp. Honvéd 12. Ü, Dózsa 13. ose 14. Kecskemét AIXASA 5 1 - 01-51 II 4 1 I 49-45 9 4-2 S9-57 1 2 I 57-50 3 I 2 «5-37 2 2 2 59-54 2 2 2 51-51 2 I 2 52-35 2 1 3 58-59 1 3 I 42-45 2 - 3 47-50 I 2 2 42-45 1 • 5 44-6« - • 6 41-74 Kosárlabda NB I. Sikeres bemutatkozás Területi bajnokság Rang nélkül... Sok mindent rá lehetett mondani a két csongrádi csapat — az SZVSE és a Makó — összecsapására, csak azt nem, hogy rangadó. SZVSE—Makó l-l (0-0). Vasutas stadion, 300 néző. Vezette: Mátyus (sok hibá­val). SZVSE: Újhelyi — Török Gy., Kiss, Ménesi, Szrenka — Hegyesl, Bajusz — Simái, Lipták, Hágelman T., To­rok Zs. Edző: Bcncsik Gyu­la. Makó: Himer — Ia-ber, Luriányi, Baróczi (Móricz), Kolozsvári — Győri, Krisz­bai, Tóth J., Rostás — Fel­földi, Tóth I. Edző: Nagy László. Nem sok említésre méltó történt az első félidőben. Mindkét oldalon maradt ki helyzet, igaz, nem valami sok. Szünet után az első ne­gyedórát a Makó lendületes játéka jellemezte kihagyott Felföldi-helyzettel. Simái a másik oldalon követte cl ugyanezt. Aztán a 11. perc fneghozta az első gólt. Krisz­bai lövése Újhelyiről visz­szapattanl a középpályás elé. aki másodszorra nem hibázott, 0-1. Ezután Hágel­man, Simái és Ménesi is „elbikázta" a lehetőségeket. A 76. percben vetlen keze­zés történt a makói tizenha­toson belül. Utána csak azt lehetett látni, hogy Mátyus játékvezető piros lapot mu­tat fel Hegyesinek. (Feltehe­tően a vélt büntető meg nem ítélése miatt reklamált a játékos.) A 78. percben Si­máit buktatták a 'tizenhato­son belül. A büntetőt a ser­tett a hálóba vágta, l-l. Va­lószínűleg ekkor a makói Ludányi sérthette meg a já­tékvezetőt — aki egyre in­kább főszereplő lett — mert ö is a pálya elhagyására kényszerült. (A két kiállított játékoson kívül még Hegyesi és a Makóból Győri, vala­mint Léber sárga lapot ka­pott. Pedig ennyire nem volt durva a találkozó.) A 84. percben Hágelman kiugrott a védők közül, a hálóba lőtt, de Mátyus leshelyzet (!) miatt nem adta meg a gólt. Az utolsó két perc­ben még Kiss és Lipták hi­bázott nagy helyzetben. Szü­netig igen gyenge volt a já­ték. A második félidőben mindkét csapat javult, és a hazaiaknak volt több hely­zete. Jók: Kiss, Simái, ill.: Ludányi, Tóth I. Imre László A további eredmények: Mezőkovácsháza—H. Kun B. SE 3-3 (1-0), Soltvadkert— Gyula 2-0 (1-0), Orosháza­Kecskeméti SC 0-0, Miske— Békés 2-1 (0-0), Kecskeméti TE—Lajosmizse 6-1 (3-0), Csongrád—Bp. Építők 0-3 (0-0), H. Köteles SE—Szen­tes l-l (1-0). A BAJNOKSÁG AIXASA 1. KSC 10 7 3 -21- 3 17 2. Miske 10 7 3 -16- 5 17 3. Bp. Epftűk 10 6 3 1 22- 7 15 4. Soltvadkert 10 S 4 1 18-10 14 5. KTE 10 I 3 3 18-13 11 fi. Kllll B. SE 10 4 3 3 16-11 11 7. Gyula 10 3 4 3 16-14 10 8. Orosháza 10 3 3 4 fi- 8 9 9. Csongrád 10 4 1 5 12-17 9 30. M.-kovácsháza 10 3 3 4 14-20 9 11. Szentes 10 2 4 4 14-14 1 12. Köteles SE 10 3 2 5 12-15 1 13. Békés 10 2 2 6 11-17 fi 1«. Makó 10 2 2 fi 11-23 • 15. SZVSE 10 1 3 fi 7-15 i 16. L.-mizse 10 2 1 7 12-34 S Veretlen felnőtt bajnokok Bátorfi és Kriston Cegléden, a városi torna­csarnokban befejeződött a serdülő és felnőtt asztal ¡te­niszezők Tízek Bajnoksága. A serdülő lányoknál a statisz­tikas Wirth veretlenül nyert, a fiúknál pedig a BVSC­ben játszó Bátorfi bizonyult a legjobbnak, 8 győzelem­mel, az ugyanannyi győzel­met arató Kalmár (Szeol­Délép) előtt, Délután a felnőtt nők kö­zött az Európa-bajnok Bá­torfi Csilla folytatta hibát­lan menetelését, veretlenül, nagy fölénnyel nyert. A felnőtt női „Tizek" végeredménye: 1. Bátorfi (BSiE) 9 győzelem, 2. Faze­kas (Statisztika) 7, 3. Káhn (Statisztika) 6, 4. Urbán (BSE) 5, 5. Nagy K. (Sta­tisztika) 4. A férfiak küzdelme egyre inkább lázba hozta a szurko­lókat, hiszen a helyiek já­tékosa, Harczi a második játéknapon is remek telje­sítménnyel rukkolt ki. Az utolsó fordulóig megőrizte veretlenségét. Ekkor az ugyancsak 8 győzelemmel álló válogatott társával, Kristonnal találkozott. Ha­talmas és változatos küzdel­mükből Kriston került ki győztesen. A felnőtt férfi „Tizek" végeredménye: I. Kriston (Bp. Spartacus) 9 győzelem, 2. Harczi (Ceglédi VSE) 8, 3. Molnár (Bp. Spartacus) 6, 4. Frank B. (Kaposvári Rákó­czi) 5, 5. Németh (Bp. Pos­tás) 4, 6. Nozicska (BVSC) 4, 7 Berta (Ceglédi VSE) 4 A női kosárlabda NB I-ben ugyan a 2. fordulóra került sor a hét végén, a »Szeol-Dé­lép SE csapata mégis csak most mutatkozott be hazai Sziif'kolftihák A szegediek'el­lenfele a testnevelési fóisker­lásök együttese volt; mely­lyel mindig nagy csaát vív­tak Most sem volt másként. Jól kezdtek a kék-fehér­feketék, megnyugtató előny­hoz jutottak, ám a félidő közepétől fordult a kocka. Idegesség lett úrrá a hazai­kon, kapkodtak, rosszul dob­lak, sok személyi hibát vé­tetlek. Szünet után sokáig fej-fej mellett haladtak a csapatok, mígnem a 30. percben döntő fordulat kö­vetkezett. Berkó lépett pá­lyára, s három 3 pontos dobással tette le névjegyét, 6 perc alatt 13 pontot gyűj­tött! Feljavultak a szegedi­ek, Verasztó űzte, hajtotta társait, akik most már jól is védekeztek, igy a megérde­melt siker sem maradt el. A férficsapat a bajnok otthonában vendégszerepelt. A Bp. Honvéd végig vezetve biztosan nyert. A fővárosiak már az első félidőben elhúz­tak, fordulás után azonban kiegyenlítettebbé vált a já­ték. A Tisza-partiak 10 pontra megközelítették el­lenfelüket, de elég volt né­hány védekezési hiba, egy­két fegyelmezetlenség, no meg a játékvezetők ítéletét (a szegediek ellen a 2. félidő­ben 14, a Honvéd ellen csu­pán 4 személyi hibát ítél­tek!), s máris újból túlzottá vált a különbség. A mérkőzések jegyzököny­ve. Szeol-Délép SE—TFSE 71-«:! (39-39). Női mérkőzés. Üjszegedi Sportcsarnok. 300 néző. V.: Szabó IV., Szász. Szeol-Délép SE: Zseniben (3), Tarczy (23). Bulázsik K. (—). VERASZTÓ (II). Oláh (3). Cs.: BERKÓ (18), Fenosi (7), Kamenik (6). Edző: Pungor Miklós. TFSE: Konrády (16), Vass (2), TALÁN (24), JANKO­'VICS (11), Kalocsay (7). Cs.: Vámos (—), Weidinger (3). Edző: Killik László, Pálin­kás József. Az eredmény alakulása: 8. p: 21-13. 14. p: 23-27, 18. p: 32-36, 26. p: 47-48, 30. p: 58-48, 36. p: 69-57. Bp. Ilonvéd—Szeol-Délép SE 88-63 (42-28). Férfimér­kőzés. Budupest. V.: Karncr, Ritter. Bp. Honvéd: JUDIK (10), Halm (10), KISS T. (18), BERKI CS (28), HEINRICH (15). Cs.: Radovics (5), Kecs­ka <2). Edző: Balogh József. SzéojTÜelép SE: Jáhni (4), • Walke (21). Tóth (14), Guóth A. (10), Jenei Zs. (10). Cs.: Kaszás (—), Timár (4), Kó­nya (—), Mező (—), Jenci T. (—).. Edzik. Guóth.Iván. Az eredmény alakulása: 7. p: 14-t2, Ili. p: 32-22, 26. p: 54-44, 35. p: 71-55. Olimpiai ötpróba Tavaly többen voltak Felhőtlen égboltot, szél­csendet, virító napsütést és egy jó kerékpárt — ennél többet nem is kívánhattak maguknak azok, akik szom­baton reggel 8 órakor me­gyénk hét helyszínén neki­vágtak az Olimpiai ötpróba keretén belül folyó kerék­pártúrának. A legnagyobb létszámban Szegedről indul­tak, pontosan 117-cn. Érdekes, hogy a „kariká­zok" nem minden esetben a rövidebb távokat — 35 és 60 «kilométert — válasz­tották, hanem bátran, bízva felkészültségükben a hosz­szabb, 100 kilométeres, sza­kasz legyőzését tűzték ki célul. Egy-két kivételtől el­tekintve — akik műszaki hiba miatt kényszerültek megállásra — mindenki jó­val a megadott időn — 4 óra — belül érkezett célba Sót volt nyolc olyan ver senyző, akik egy órával le­késtek a rajtot, de mégis elindultak és „pillanatokon" belül utóiérték a többieket. Annyit azért áruljunk el: profik voltak. Mohácsról. •Ezen a verőfényes dél­előttön úgy festett, mintha napjaink embere újra felfe­ide/ie volna a kerékpárt. Azt a kétkerekű járgányt, amely egyre inkább szol­gálja ma már az egészség megóvásának lehetőségét, mint a közlekedést. Azonban reméljük, hogy az idei há­romszázas létszám — ennyi­en vettek részt összesen a kerék pár próbán megyénkben — jövőre megduplázódik, és ha ezután már évente csak egy emberrel kevesebben távoznak el közülünk szív­infarktus miatt, már nyert ügyünk van nekünk, embe­reknek! Totóeredmények A totó 42. heti játékszelvényén szereplő mérkőzések eredményei: l.FC Homburg—Werder Bremen 0-1 2 2. Düsseldorf—1 FC Köln 0-4 2 3. Schalke 04—Hamburg l'-l X 4. Blau-Weiss 90—Bayern München 1-1 X 5. Aschaffenburg—Karslruhe 2-1 1 6. Freiburg—Osnabrück 2-2 X 7. Bielefeld—Saarbrücken 1-3 2 8. Darmstadt—Hannover 3-1 1 9. Ascoli—Juventus 0-5 2 10. Brescia—Udinese 1-0 1 11. Como—Fiorentina 0-0 X 12. Empoli—Milan 0-3 2 13. Torino—Roma 0-2 2 Pbtmerközesek: 14. Mannheim—Bochum 0-0 X 15. Bologna—Lanerossi 1-1 X 16. Cagliari—Cremonese 9.1 X