Délmagyarország, 1986. június (76. évfolyam, 128-152. szám)

1986-06-03 / 129. szám

6 Kedd, 108(5. június 3. Megsemmisítő vereség ! Szovjetunió—Magyarország 6-0 (3-0) Ezüstérmes az SZVSE Vb-program a televízióban Ma délelőtt 9 órakor: megismétlik a Szovjet­unió—Magyarország mér­kőzést. 17.05—17.45: Összefogla­ló a Franciaország—Ka­nada, az Argentína—Dél­Korea és a Lengyelország — Marokkó mérkőzésről. 19.50: Belgium—Mexikó. Újvidéki lévé: 23.55: Portugália—Anglia. Belgrád 1: 23.5 tugália—Anglia. Po r­A rádióban A Magyar Itádió haj­nalban 5.12-kor. 6.12-kor és 7.12-kor összefoglalót ad a ni und iáiról. Irapuato, 15 ezer néző. Vezette Agnolin (olasz), Partjelzők: Courtney (an­gol), Brummeier (osztrák). Szovjetunió: Daszajev — Larionov, Kuznyecov, Besz­sznnov, Gyemjanyenko — Jaremcsuk, Zavarov, Jako­venko, Rac — Bjelanov, Alejnyikov. Magyarország: Disztl P. — Sallai. Róth, Garaba, Kar­dos, Péter — Nagy A., Dé­tari Bognár — Kiprich, Es­terházy. Góllövök: Jakovenko (2. p.), Alejnyikov (4. p), Bje­lanov (1 l-esből, a 24. perc­ben), Jaremcsuk (67. p.), Ja­remcsuk (75. p), Rogyionov (80. p). Csere: Róth helyett Bur,­csa, a 13. percben, Péter .he­lyett Dajka a 62. percben, csapta az utolsó embert, Sal­lait is, majd a kaputól 10 méterre senkitől sem za­vartatva a bal oldali léc mel­lé lőtte a labdát. A 67. perc­ben Jakovenko nagy alakí­tása következett, hiszen há­rom magyar védőjátékost cselezett ki, aztán Jarem­csuk elé tálalt, aki a kifutó Disztl P. mellett elhúzta a labdát, majd az üres kapuba gurított, 4-0! A 75. percben Jaremcsuk elől Dajka akart menteni, ez azonban " nem sikerült neki, és a szovjet középpályás lábáról a jobb oldali kapufára majd onnan a hálóba pattant a labda, 5 0. És a szovjet csapatnak még ez sem volt elég. Szé­dületes tempót diktálták, a magyarok csak nézték, mi is történik körülöttük. A 7(i. percben Alejnyikov játszotta Jakovenko helyeit Jcvtusen- magát tisztára, aztán abszo­lút gólhelyzetből a jobb sa­rok mellé lőtt. Két perc múlva Kogyinov húzott el Kardos mellett, aki a 16­oson belül felvágta a szovjet csatárt. Ez is 1 l-es! Jevtu­ko, a 70. percben, Bjelanov helyett Rogyionov, a 73. percben. Szögletarány: 4:3 (2:2), a magyar csapat javára. A két válogatott tizen- , .. nyolcszor találkozott eddig senko >"t0,£,n es Labdarúgó NB II. Szerdán ismétlés A hét végén a vihar miatt félbeszakadt Eger—Baja és Nyíregyháza—Debreceni Ki­nizsi találkozót szerdán 17 órakor játsszák újra. Totó­tájékoztató A Sportfogadási es Lottó Igazgatóság közlése szerint a 22. heti totónyeremények az illeték levonása után a következők: 13 plusz 1 találatos szel­vény nem volt; 13 találatos szelvény 3 darab, nyereményük egyen­ként 1 881 299 forint; 12 találatos szelvény 230 darab, nyereményük egyen­ként 16 359 forint; 11 találatos szelvény 4436 darab, nyereményük egyen­ként 848 forint; 10 találatos szelvény 43 720 darab, nyereményük egyenként 129 forint. egymással, melyből 8 szov­jet, 5 magyar győzelem szü­letett, 5 mérkőzés pedig döntetlenül végződött. Érde­kes volt, hogy a magyarok 5—3—2-es felállásban kezd­ték a játékot, mégis szinte még ol som mondták az él­jen-éljent, amikor a szovjet csapat mát 2-0-ra vezetett. Egyszerűen lerohanták a magyarokat! Á 2. percben Péter a jobb oldalon felvágta a 1 l-essel egymagasságban előretörő Jakovenkót. A szabadrúgást Jaremcsuk lőtte középre és Jakovenko a lábak között Disztl Péter mellett a bal al­só sarokba lött, 1-0. Még fel sem ocsúdtunk, amikor a 4. percben, a magyar védőfalról lepattanó labdát Alejnyikov mintegy 20 méterről kapás­ból óriási erővel a bal felső sarokba bombázta, 2 0. Húsz percet kellett várni az újabb szovjet gólra. Ekkor Bjela­nov tőrt a 16-oson belülre és az ólomlábakon járó Kardos felvágta, 11-es. A büntetőt Bjelanov lőtte a léc alá, .1 0 A 29. percben Disztl P. tisz­tázott bravúrral Zavarov elöl. A 32. percben Bjelanov 2 méteres lesről indult telje­sen egyedül kapura, de az­tán a 11-es pont közeléből, magasan a kapu fölé lött. Szünet után ott folvtatta a szovjet csapat, ahol befejez­te az első félidőt. Öriási erő­vel támadott. A magyarok csak lézengtek a pályán. Nem volt egy súlycsoportban a két válogatott! Az 53. percben Rac úgy magasan a kapu fölé lőtte a labdát! A 80. percben újabb gólt értek el a szovjetek. a szovjet válogatott ellen. Ennyi gólt a selejtező mér­kőzések során összesen nem kapott válogatottunk, de ilyen arányú vereség sem érte csapatunkat világbajno­ki döntőben. A szovjetek vé­gig olyan iramot diktáltak, hogy ehhez hasonlót nem­igen látunk Mexikóban a hatralévö mérkőzéseken. Eh­hez még az is hozzátartozik, hogy ellenfelünk a három ász — Csivadze, Protaszov, Blohin — rélkül állt fel. Nem a magyar játékosokon múlott, hogy nem kétszám­jegyű vereséget szenved­tünk! Csapatunkból egyedül a francia bajnokságban játszó Burcsa és Sallai teljesítmé­nyét lehet dicsérni. és bár­mennyire nevetségesen hangzik, a hat gól ellenére Disztl Péterét. A többiek egymást múlták alul! A szovi<'t csapatból mindenki csodálatos teljesítményt pro­dukált. A mexikói világbaj­nokság nagy esélyesévé lép­tek elő. Óriási feiadat hárul a megsemmisítő vereség után a magyar csapat vezetőire, hogy sikerrel feledtetni tud Debrecenben rendezték' meg az országos serdülő sza­badfogású bi rkózócsapat­bajnokságot, melyen az SZVSE fiataljai (Bakó, Adám, Lipták, Szabó B. A., Szabó S., Balogh, Szokoly, Csikós, Szepesi, Bujdosó, Si­monien, Csala, Sándor. Ed­zők: Bárkányi Zoltán és Csi­kós Ferenc) szenzációsan szerepeltek, hiszen 11 csa­pat közül az előkelő második helyen végeztek. A szegedi­ek, a Csepelt 6:4-re, a Deb­recent 9 l-re, az FTC-t 6:4­re, a DVTK-t 6:4-re legyőz­ték, a döntő összecsapáson a Bp. Honvéd ellen 5:5-re vé­geztek, s amikor a tusarány is egyezett, azzal győzött a Honvéd, hogy az első tus­győzelmet 18 másodperccel hamarabb érték el, mint a szegediek. * A „Keresztes Lajos" or­szágos ifjúsági kötöttfogású emlékversenyen Budapesten Vékes György második, Var­ga Tibor és Márkus Csaba ötödik, Kovács Antal pedij hatodik lelt. * Az SZVSE vendégeként hazánkban túrázó észak-bá­deni felnőtt birkózóváloga­tott 6:4-es vereséget szenve­dett az Orosházi MTK-túl. Á Paprika sikere Jevtusenko egyedül tört a ják a szovjetek elleni sokkot, kapu elé, belebotlott a kifu­tó Disztl Péterbe, majd az elpattanó labdát az érkező Rogyionov az üres kapuba gurította, 6-0. Nyolc perc volt még hátra, amikor Ro­gyonov ismét teljesen egye­düt húzott kapura, aztán Disztl Péter bravúrral, láb­bal tisztázott. hiszen Kanada ellen még le­het javítani, aztán pedig a franciak legyőzésével eljutni a legjobb ¡6 közé. Igaz ke­vés erre az esélyünk, hiszen most jött ki az a sok elblic­celt mérkőzés értéktelen si­kere, amit a magyar bajnoki fordulók során produkáltak csapataink, NB l-es és válo­Megsemmisitö vereséget gatott játékosaink! szenvedett a magyar csapat Bagaméry László Marokkói pontrablás a lengyelektől A közölt adatok nem vég- jrient át a magyar védelmen, legesek. mint forró kés a vajon, be­A csoport: Argentína—Dél-Korea 3-1 (2-0) Mexikóváros, Olimpiai sta­dion, 60 000 néző, v.: San­chez (spanyol). Az argentin csapatból az utolsó pillanatban kimaradt i3"0); az 1978-as világbajnok csa­pat hírmondója, Dániel Pas­sarella. Helyette Jose Luis Brown szerepelt. A dél-ame­rikaiak nagy lendülettel kezdtek, s a 6. percben meg­szerezték a vezetést. Mara­dona szabadrúgása után a védőkről lepattant a labda, Valdano lecsapott rá, s a kapu hosszú sarkába lőtt (1-0). Nem sokkal később hasonló helyzet után nö­velte előnyét Argentína. Is­mét Maradona végezhetett gl egy szabadrúgást, átívelt a dél-koreai védők feje fö­lött. s az érkező Ruggeri a hálóba fejelt (2-0). Á félidő Huh A második játékrészben csak 55 másodpercet •kellett várni az argentinok harma­dik találatára. A kitűnő for­mában játszó Maradona ez­úttal is nagyszerűen készí­tett elő, s Valduno máso­A 75. percben Chang Sun Park 20 m-ről a felső léc és a kapufa találkozásánál a ha­lóba bombázott (3-1). A közönség kezdettől fog­va az esélytelen dél-koreai­akat biztatta, de a távol-ke­letiek remegő lábakkal lép­tek pályára, s az argentinok 20 perc alatt eldöntötték a mérkőzés sorsát. A clél-ko­reaiak rendkívül keményen játszottak, különösen Mara­dona szenvedett sokat a dur­vaságok miatt. F csoport: Lengyelország— Marokkó 0-0 hajrájában Jung Moo sárga lapot kapott. Megyei II. osztály A második helyet a gólkülönbség dönti el A Halastya halasztó keríse mi­au mir csak egy mérkőzés ma­radt a megyei II. osztály 1985— 86-os labdarugO-bajnoksagnbol. Az elmaradt merkoZes eredmé­nye — bármelyik csapat is nyer — nem befolyásolja a sorrendet. A Nagymagocs az utolsó fordu­lóban is győzött, mégpedig a so­káig dobogora pályázó Csanyte­lek otthonaban. es így bizonyí­totta, hogy méltán lett a bajno­ki cím birtokosa. Annál nagyobb volt a harc a második — talan feljutó — helyért, vegul a Jobb gólkülönbség a Szegvar fele bil­lentette a mérleg nyelvet. Nagymágocs—Csany lelek 3-2 (2-0). Csanytelek, 100 néző, vezette: Sipos. A baj­nokcsapat csak időn túli góllal szerezte meg a győ­•/• •Hit. két ellentétes fél­idő 1 ulan. A játék. kepe alapján a döntetlen igazsá­gosabb lett volna. Szegvár—Földeák 6-1 (4-0). lozsai, Szécsényi, Forgács, Lancsa, Portörő (2, egyet 11-esböl), 111. Vass Z. Mórahalom—Árpádhalom 5-2 (2-2). Mórahalom, 200 néző, vezette: Mihály. A 7. percben még az Árpádha- nyomását lom vezetett 2-l-re. aztán „félgőzzel' szerez­mangó és Samu J. te. Szegedi Postás—Zákány­szék 4-1 (3-0). Szeged, • 50 néző, vezette: Marosvári. A községiek fáradt csapat be­keltették, ' így s nyertek asze­,,levetették mellényüket" a fiédiek. Góllövők: Kószó (2) Az első félidőben a len­gyelek irányították a mér­kőzést. Több veszélyes táma­dást is vezettek, de vagy az irányzékkal volt baj, vagy hárított a marokkói kapus. A második félidő is lengyel rohamokkal kezdődött. A Boniek vezérelte európai csapat nem bírt a kemény marokkói védelemmel. Az F csoportban szereplő — eddigi eredményei alap­ján erősnek, továbbjutásra esélyesnek tartott csapatok — Anglia, í'ortugália, Len­gyelország is biztos két pon­tot reméltek Marokkótól. A lengyelek rreddő csatárjáté­ka és a ma-okkóiak lelkes, önfeláldozó védekezése pont­osztozkodást eredményezett. Az észak-afrikai ország hazaiak. A mórahalmi gól- Keresztes, Kovács, íII. Len- Pontszerzése nagy meglepe­szerzők: Bóka és Kiss T. (2—2), Szűcs I. Székkutas—Kiszombor 3-2 (l-l). Székkutas, 100 néző, vezette: Somogyi. Minden csapatrészében jobb hazaiak megérdemelten tartották ott­hon a két ba jnoki pontot. A hazai gólszerzők Máté (2) és Albert. Ásotthalom—Csanádpalota 4-1 (4-1). Ásotthalom, 100 vezette: néző, vezette: Grünwald. Egy Szegvár, 250 néző. Sipka. A vendégek csak 10 pillanatig sem volt kétséges n. t'öiiíéak játékossal álltak ki, így nem a pályaválasztók győzelme, «.Postái volt egy súlycsoportban a Az ásotthalmi gólokat Gyen- Vs. Röízkía'°m két csapat. Góllövök: Ho- ge, Samu M., Farkas-Csa- i«.'Pitvaros gyei. tés. Hétközben játszották: Ár­pádhalom—Apátfalva l-l (0-0). Székkutas—Szegedi Postás 3-2 (2-0). A BAJNOKSÁG ALLASA 1. N.-mAgocs 26 19 6 I 19-19 42 2. Szegvár 26 16 5 5 80-40 37 3. M.-halom 26 17 3 6 61-24 37 4. A.-falva 2» 14 5 7 59-47 31 5. Cs.-telek 26 12 6 8 42-32 30 6. Halasivá 25 11 6 8 5.3-46 28 7. ( s.-palota 26 8 7 11 35-48 23^ 8. Kíszomhor 26 8 6 12 46-47 22 9. Asotthalom 26 10 2 14 36-53 22 10. Zakanys/.ék 26 9 3 13 30-48 21 11. Szekkutas 26 7 6 13 36-58 20 26 6 7 13 32-47 19 26 6 6 14 46-61 18 26 3 4 19 28-64 10 TÖRÜLVE TÖKÖLVE Erdélyi körutazás aug. 9—13., 5 nap Szeged—Ot va— Segdsvár—Gyilkos-tó— Kolozsvár—Nagyvárad —Szeged útvonalon autóbusszal, íclpenziós ellátással. Részvételi dlj: 3990 Ft/fö. Jelentkezés: Cooptourisl, Szeged, Kiss M. u. 2. Telefon: 12-158. NÖI FOCI: A Szegedi Paprika női labdarúgócsapa­ta Székesfehérvárott Fodor góljával 1-0 (l-O)-ra legyőz­te a Székesfehérvári Postás együttesét. A szegediek ösz­szeállitása: Zsemberi — Molnárné, Faragó, Kovács­né, Simitáné — Horváthné, Kiss, dr. Kékes-Szabó — Fodor, Péhl, Kovács (Ólmo­si). A Paprika június 4-én szerdán délután 4 órakor a Hunyadi téri Dózsa-pályán a Femina ellen játszik baj­noki mérkőzést. „Fizessenek, és legyen jó a légkör!" Gumigyári dolgozók a munkahelyi közérzetről Balogh Antal a hetvenes évek elején az utolsó osz­tályban szerzett gumigyártó­szakmunkás-bizonyítványt. Azóta jó másfél évtizeden át szünetelt ennek a szakmá­nak az oktatása — idén ősz­szel azonbap ismét indíta­nak ilyen csoportot a szak­munkásképzőben. — A mi évfolyamunk már rosszul indult — emlékezik a szövetüzem művezetője. — öten voltunk, végül egyedül maradtam meg a gyárban. Jó volt az a szakmunkás­képzés: az összes munkafaj­tára kiképeztek bennünket, igazi, konvertálható tudást szereztünk. Igaz, később meggyökeresedtem a szövet­üzemben, ma már nen\ is­merem annyira a mélyfúró­vagy a hidoltömlőüzemet — de ha szükség lenne rá, még mindig könnyen fölelevení­teném a régi tudásomat. Vámos István 1966-ban került a gyárba, ma kalan­dervezetőként dolgozik. Azt mondja, régebben sokszor gondolt rá, el kellene menni, más cégnél szerencsét pró­bálni. Am akárhol körülné­zett, mindig arra jutott: má­sutt sem lenne jobb. A gu­migyár régóta a legjobban fizető munkahelyek közé tartozik Szegeden, neki pe­dig szüksége volt a pénzre, nőtt a két gyerek. — Harmadik is született nemrég, ö nyolc hónapos, gyesen van még vele a fele­ségem. Nemrég költöztünk a második lakásba a megnöve­kedett családdal. Ezt is, akár az elsőt, a gyár segítségével kaptuk. Mindketten azt erősítik, ma a pénz az első számú té­nyező, ami megtart egy-egy embert a munkahelyén. A boltban semmit sem adnak ingyen, ezt a tényt nem ke­rülheti meg az az ember, aki felelősséget érez a családjá­ért. Vámos István családjá­ról szó esett már, Balogh Antalról is tudni kell, hogy Balástyán élő, idős, kisnyug­díjas szüleit támogatja. Fon­tos tehát a jó kereset — de nem minden. A jó közérzet­hez. az is szükséges, hogy szeresse az ember a munká­ját, és jól megférjen a mun­katársaival. Beosztott veze­tők esetében ez utóbbi kö­vetelmény nem csekélység, hiszen vezetők cs munkások lévén, egyidejűleg kétféle, olykor ellentétes várakozás­nak kell megfelelniük. — Oda kell figyelni, ki, mit mond. A művezetőnek látnia kell a gyárvezetés gondját is, iá melósokét is. Először magamban kell el­dönteni, mit tartok igazság­nak. A legtöbbször a pénz miatt vannak gondok. Nem szeretem azt a megközelí­tést, amikor a munkasok nem la saját pénzüket keveslik, hanem a másikét sokallják. Nekem szegezik olykor a kérdést: miért kapott a má­sik 50 fillérrel többet, ami­kor pedig együtt dolgoznak. Ilyenkor válaszolni kell — mondja Balogh Antal. — Tudnak-e, mernok-e differenciálni ilyen légkör­ben? — Jelentős, nagyságren­dekkel különböző összegek­kel nem. De azért értékelést kevesebbel is lehet érzékel­tetni, és ezzel a lehetőséggel elünk is. Béremeléskor, ju­talmazáskor kikérik a mű­vezetők véleményét, és ál­talában el is fogadják. De a különbségtételt meg kell magyarázni. Odaállni, a sze­mebe nézni annak, akinek kevesebbet javasoltunk, és megmondani, miért. Vámos István azt mondja, szerinte nincsen egészen arányban a kalander-, vezető felelőssége és ha­tásköre. A kalenderek körül gyakori a fluktuáció, gyuk­run kell ój embereket beta­nítani, ugyanakkor állandó, keményen ellenőrzött köve­telmény a kiváló rninőség. Ha lehetne, ö igazából olyan munkát szeretne, ahol csak a saját teljesítményéért kel­lene felelnie. Balogh Antal ilyen szempontból szerencsé­sebb helyzetben van: a szö­vetüzemben kiforrott, régi gárda dolgozik u keze alatt, félszavakból is értik egy­mást Egy-egy szűkebb munka­hely légkörét természetesen nemcsak a vezető személye határozza meg. A szövet­üzemben például maguk a munkások sem tűrik el egy­mástól a munkahelyi italo­zást. Nem azért, mert meg­győződéses antialkoholisták, hanem mert tudják, hogy az ittas ember többet kötekszík, mérgezi a légkört, baleset­veszélyt okoz, de ha egyiket sem, akkor is rontja a ter­mék minőségét, amely pedig az üzemből egy kollektíva közös produktumaként ke­rül tovább. Meddig őrződik meg egy­egy jó szemléletű közösség? Ameddig van közös érték­rendjük, amelyet a kollektí­vába beilleszkedő újak is megtanulnak, és átvesznek egy idő után. Abban, hogv a gyár már /nyolcadjára nyerte el a kiváló címet, nagy szerepük van a kifor­rott, régi közösségeknek. Sok olyan terméket kell előállí­tani, amelyik a legigénye­sebb piacon is megállja a helyét. Néhány hónap után is lehet már jó ered­ményt elérni, de a rutin, a sokéves tapasztalat vala­hogy megérlelj a szakembe­rek tudását. , Hogy mi kell a jó munka­helyi közérzethez? Balogh Antii így summázza u vá­laszt: — Fizessenek, és legyen jó a légkör! (x)