Délmagyarország, 1985. szeptember (75. évfolyam, 205-229. szám)

1985-09-02 / 205. szám

8 Hétfő, 1985. szeptember 2. Labdarúgó NB II. Gólok helyett kapufák Súlyemelő VB Magyarország harmadik Temesvári párosban is kiesett Nem sok babér termett Temesvári Andreának, az Egyesült Államok idei nem­zetközi teniszbajnokságán Flushing Meadowban. A 1!) éves, magyar játékos egyes­ben a második fordulóig jutott, párosban pedig már az első akadályt sem tudta venni, 7:6, 6:3 arányú vere­séget szenvedett az argentin Adriana Villagran oldalán a McNeil, Sands amerikai kettőstől. Totóeredmények A totó 35. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Bremen— Hamburg 2-0 1 2. Leverkusen— 1. FC Kőin l-l X 3. Dortmund— Nürnberg 1-4 2 4. Kaiscrslautern— Düsseldorf 2-0 1 5. Frankfurt— Mannheim 0-0 X 6. Bochum— Uerdingen 1-2 2 7. VfB Stuttgart— Sehalke. 114 0-1 2 8. Mönchcngladbach— Saarbrückcn 2-0 1 9. Blau Weiss 90— Duisburg 0-0 X 10. Bielefeld— Hcrtha BSC 2-2 X 11. Braunsehwcig— Stuttgarlcr Kickers 2-0 1 12. Obcrhauscn— Aachen 0-0 X 13. Fortunr. Köln— Freiburg 3-2 1 PÖTMÉKKÖZESEK: 14. Karlsruhe— Wattenscheid l-l X 15. TB Berlin— Osnabrüek 3-3 X 16. Kassel— Aschaffcnburg 4-1 1 Szeged—Nagykanizsa l-l (0-1) Szeged. Szőregi út. 400G iiézö. Vezette: dr. Szőke (Márton S.. Szabó /.). Szeol-Délép SE: Hornyák — Szabó Gy.. Fábián, Kán­tor. Polyvás — Takó. Kőhal­mi, Gruborovics — Szabó L, Kun, Deák. Edző: Ondrik István. N. Olajbányász: Csáki — Fodor. Hobár, Szőke, Kele­men — Horváth, Miklós, László. Szajkó — Martinko­vics. Fuisz. Edző: Tesfeíer Vendel. Csere: Martinkovics helyett Kormos a szünetben. Deák helvett Márton az 58 Takó helyett Orosházi a 68.. Szaj­kó helyett Balogh a 73. perc­ben. Góllövő: Fuisz a 33., Szabó Gy. a 82. percben. Sárga lap: Horváth a 36. percben. Nagy lendülettel kezdtek a szegediek, valóságga" kapu­jukh~- szegezték a jobbára csak védekezéssel törődő nagykanizsaiakat. Lövést mégis keveset láttunk a ha­zaiaktól. mert ellenfelük szinte nem engedte „levegő­höz" jutni őket. A vendégek a 25. percben (!) jutottak el a szegediek kapujához. akkor Miklós lövését könnyedén hárította Hornyák. A 27. percben Szabó I. 22 méteres szabadrúgása akadt el a sor­falban majd Gruborovics 13 méterről lőtt a jobb alsó sa­r-'- mellé. Ezt követően Kun közeli fejese tévesztett célt. A 33. percben. nem kis meglepetésre, gólt ért el az Olaibányász. A szegediek kö­zül szinte mindenki a tárnái­dással törődött, közben egy lepattanó labdára a bal ol­dalon Fuisz rácsapott. Senki sem támadta. így nyugodtan vezethette a labdát a 16-osig, majd annak sarkáról éles, félmagas lövést küldött ka­pura, s a jól eltalált labda a dermedt Hornyák mellett Balszerencsésen végződött a magyaroknak a svédorszá­gi Södertáljeben lezajlott súlyemelő világbajnokság. A pénteki, késő éjszakába nyúló ünneplés után, szom­baton a 110 kg-osok vetél­kedésében Jacsó József sze­retett volna bizonyítani. A magyar súlyemelő szakitás­nál azonban megsérült, be kellett fejeznie a versenyt, holott 175 kg-al a negyedik helyen állt. Ebben a súly­csoportban a szakítás, a lökés és az összetett világ­bajnok a szovjet Zaharevics lett 422,5 kg-al (190, 232,5). A +110 kg összetett világ­bajnoka Karasztev (Bulgá­ria) 437,5 kg-al (202.5, 235), szakításban is ő az első, lö­késben pedig az NDK-beli Salzwcdel volt a legjobb 237,5 kg-al. A pontverseny végered_ ménye: 1. Bulgária 439, 2. Szovjetunió 426, 3. Magyar­ország 273. Három pont Sípos István, felvétele Ebből a helyzetből sem lett gól. A képen nem látható Kunról nem a hálóba, hanem .a kapufára vágódott a lab­da. Csáki, a vendégek „portása" riadtan figyeli az ese­ményt, ezúttal nem rajta múlt, hogy nem kapott gólt Atlétika Visnyei országos bajnok Újpesten bonyolították le az idén először kiírt női 5000 méteres országos baj­nokságot. Nagy találgatás előzte meg a versenyt, va­jon ki lesz a leggyorsabb a 22 fős mezőnyben. A táv felénél még 14-en futottak együtt, 3000 méternél az öt­fős bolyt Visnyei Márta, az SZVSE kiválósága vezette. A csengetéskor Visnyei mintegy 30 méteres előny­nyel nagy hajrát vágott ki, és biztosan nyerte az or­szágos bajnokságot, ő lett e táv első címvédője. A versenyt követő napon edzője, Antal Andor boldo­gan mondta: „Márti közel két hónapig sérült volt, ér­zékeny volt a lába, de nagy­nagy akarással készült az erőpróbára. Méltóbban nem koronázhatta volna meg idei kitűnő szereplését." Bajnok: Visnvei Márta (SZVSE), 16:43.96, 2. Mol­nár Gizella (Építők SC) 16:47.05, 3. Hernádi Emília (Rába ETO) 16:53.69. Csepeli siker Újpesten A labdarúgó NB I. ötödik fordulójának nem kis meg­lepetését a Csepel szolgál­tatta, Újpesten szerezte meg első győzelmét. A Rába ETO a hajrában 1 l-esből egyen­lített, a Tatabánya változat­lanul a döntetlenek csapata, a Videoton még nem a régi. Haladás—Siófok 1-0 (0-0) Szombathely, 7 ezer néző, vezette: Molnár L. Góllövő: Nagy PMSC—Videoton 2-0 (0-0) Pécs, 12 ezer néző, ve­zette: Nagy L. Góllövő: To­rna, Lovász. Tatabánya—ZTE l-l (1-0) Tatabánya, 5 ezer néző, vezette: Fekete M. Góllövő: Kiprich (1 l-esből), illetve Nagy I. Bp. Honvéd—Rába ETO l-l (1-0) Győr, 26 ezer néző, ve­zette: Huták. Góllövő: Dé­tári, illetve Hannich (11­esből). Csepel—Üjpcsli Dózsa 2-1 (0-1) Megyeri út, 3 ezer néző, vezette: Nagy B. Gólszerző: Kiss, illetve Stefanov, Ke­lemen. 1WTK-VM—DMVSC 2-0 (2-0) Hungária körút, 4 ezer néző, vezette: Hazafi. Gól­lövők: Boda (2, egyet 11-es­böl). Bp. Volán—Vasas 3-1 (2-1) Czabán Samu tér, 5 ezer néző, vezette: Nagy M. AZ N1J I. ALLASA: 1. MTK-VM 5 3 11 9-5 7 2. Bp. Honved 5 2 3 1 5- 3 7 3. Pécs 4 2 2 - 7- 2 6 4. Békéscsaba 4 2 11 8-5 5 FTC 3 2 1 - 8-5 5 6. Baba ETO 5 13 1 11-10 5 7. ZTE 5 13 1 7-6 5 8. Haladás 4 2 11 6-6 5 9. Tatabánya 5 - 5 - 1-15 10. Debrecrn 5 2 1 2 5- 8 5 11. Bp. Volán 5 2 - 3 8- 9 4 12. Vasas 5 1 2 2 7- 8 4 13. Videoton 5 1 2 2 6- 7 4 14. Ü. Dózsa 4 112 7-9 3 15. Siófok 5 1-4 5-82 16. Csepel 5 1-4 3-11 2 Európai SakU Unió Szombaton Grazban befejező­dött a Nemzetközi Sakk Szövet­ség (FIUK) kongresszusa. A zá­rónap legfontosabb döntése az volt, hogy a képviselők megsza­vazták egy új testület, az Euró­pai Sakk Unió (UEE) létrehozá­sát. A testület elnökéül a svéd Kolf Eittorint választolták. Az UEE-nek 19 alapító tagor­szág,-. van — köztük Magyaror­szag is. A szervezet fö célja, liugy erősítsék az európai orszá­gok képviseletét a FIDE-n belül, inas szóval azt kívánják elérni, hogy r. koníinens nagyobb súlyt kapjon e. világ sakkéletében. a kapu bal oldalába vágó­dott. 0-1. A 38. percben Gru­borovics 18 méteres szabad­rúgása a kapufa csúcsáról pattant az alapvonalon túli ra. A féhdö befejezése előtt László, Martinkovics összjá­ték után László közeli lövé­se a védőkben akadt el. Szünet után a 47. percben, bal oldali szegedi támadás végén, az előre lopakodó Fáb'án 10 méterről a felső lécet találta telibe! Két perc múlva Polyvás húzott el a bal oldalon, beadása a be­robbanó Kunról a jobb olda­li kapufára perdült! Ahogy . teltek a percek, méginkább sűrűsödtek az iz­galmak. A vendégek az „El a kaputól a labdát!" elvet vallva, ha kellett, apróbb­naoyobb szabálytalanságok árán igyekeztek védekezni. Közben hibát hibára halmoz­tak. ám a szegediek képtele­nek voltak ezeket kihasznál­ni. A 67. percben Horváth óriási lesen kapta a labdát, a partjelző először nem intett, majd vagy 10 métert, futva az oldalvonal mellett, fel­emelte zászlaját, a játékve­zető ezt azonban nem vette figyelembe. így Horváth kö­zeli lövését Hornyáknak kel­lett hárítania. Az ellentáma­dás végén a középre ívelt labdát Márton a felső lécre fejelte! A 73. percben Oros­házi futott el a bal oldalon, remekül adott köizéore. Kun közelről az önfeláldozóan ki­vetődő Csákit találta el, a kipattanó labdát Szabó I. az üres kapu fölé fejelte! A 82. percben Szabó I. végezhetett el szabadrúgást a 16-os ma­gasságából az oldalvonal kö­zeléből. A belőtt labdát töb.­ben is megpróbálták elfejel­ni. a védők gyűrűjéből azon­ban Szabó Gy. emelkedett a legmagasabbra, s 5 méterről a léc alá fejelte a labdát, l-l. A befejezés előtti percben Kőhalmi mesterien ívelt jobbról kapu elé, Márton senkitől sem zavartatva 4 méterről a kapu mellé fejelt. Az első percek játéka után nyilvánvalóvá vált a vendé­gek taktikájából, egy pontot szeretnének, de azt minden­áron. Szoros védőfalat von­tok kapujuk elé. s attól sem riadtak vissza, hogy sorozat­ban szabálytalankodjanak. A szegediek próbálkozásaiban nem sok elképzelést lehetett felfedezni, ők is ludasak ab­ban hogy az Olajbányász szinte úgy verte vissza roha­maikat, ahogy akarta. A ha­zaiak tervszerütlenségének fő oka — számtalan helyze­tük és négy kapufájuk elle­nére —. hogy most nem volt igazi játékmester, nem volt, aki összefő a csapatot, s többen átlag alatti teljesít­ményt nyújtottak. így aztán ahelyett, hogy több gólos, fö­lényes győzelmet arattak volna, meg kellett elégedni­ük a hajrában kicsikart dön­tetlennel. Jó: Szabó Gy., Polvvás. Kun. ill. Csáki, Sző­ke, Horváth. Ondrik István: — Nem játszottunk jól mégis végig mi támadtunk, óriási helyze­teink voltak, de az egy gólon kivül csak kapufákra tellett. Teszler Vendel: — Fegyel­mezed lelkes játékunk pon­tot eredményezett. Gy. E. További eredmények: H. Szabó L. SE)—Kazincbarcika 3-0 (1-0). SBTC—Vác 2-0 (0-0), Ganz Mávag—Szek­szárd 0-0. Dunaújváros— Veszprém 3-0 (1-0). DVTK— Szolnok 3-0 (0-0), D. Kini­zsi—Nyíregyháza 0-1 (0-0), Baja—Eger 0-2 (0-0). Kom­ló—Sopron 3-1 (2-0). Keszt­hely—Metripond SE 1-0 (1-0). A területi labdarúgó-baj­nokság 4. fordulójában az SZVSE és a Tápé itthon, a Dózsa Lajosmizsén játszolt. A vasutasok, ha csak egy góllal is, de győztek, a tá­péiak viszont egygólos ve­reséget szenvedtek. A lila­fehérek értékes döntelennel térhettek haza. EREDMÉNYEK: Miske—Tápé 1-0 (1-0). Tápé, 800 néző. Vezette: Tóth II. Tápé: Márton — Miklós J., Bazsó, Urbán, Hegedűs (Kozma Gy.), Neszvecskó — Miklós S. (Laczkó), Ró­ka, Bogár — Völgyi, Ma­gyar K. Edző: Mészáros Sándor. A hazaiak, talán túlzott óvatosságból, két beállóssal kezdtek. A rutinosabb mis­keiek, élve a lehetőséggel, támadásba lendültek, több­ször is veszélyeztették el­lenfelük kapuját, de gólt nem sikerült elérniük. A mérkőzést eldöntő — mint később kiderült — egyet­len gól a 43. percben esett szabadrúgásból: több mint 30 méterről Kákonyi, a kés­lekedő Márton „segítségé­vel" talált a hálóba. A vendégek, bár szeren­csés góllal nyertek, tudato­sabban játszottak, a tápéi­ak úgyszólván semmi ve­szélyt nem jelentettek a mis­keiek kapujára. Góllövő: Kákonyi. Jó: Bazsó, Róka, illetve Horváth, Hajer­bacher, Kákonyi, Domokos, Lajosmizse—Sz. Dózsa l-l (0-0). Lajosmizse, 600 néző. V.: Maginyecz. Sz. Dózsa: Kelemen — Kemenes, Pócsik, Horváth, Holler — Kampler, Kál­mán, öze (Tulkán), Gerecz — Mező (Bánfi), Somogyi. Edző: dr. Hajós Imre. Változatos mezőnyjáték után a 22. percben Hegyest bal oldali szabadrúgását Kocsis fejelte a bal sarok­ba, 1-0. A 63. percben Janó feleslegesen szabályta­lankodott Özével a 16-oson belül, a játékvezető 1 l-est ítélt. A büntetőt Mező ér­tékesítette, l-l. A kiegyenlített küzdel­met hozó, olykor kemény belemenésektől tarkított mérkőzésen igazságos ered­mény született. Jó: Csima, Nagyhegyes!, illetve Ge­recz, Somogyi. Szegedi VSE—Makói SVSE 1-0 (0-0). Szeged, 400 néző. V.: Maróthi. SZVSE: Újhelyi — Deák, Ménesi, Szrenka, Kiss — Simái (Nagy L.) Márki (Csonka), Földeák — Wé­ber, Hágelmann E. .Ba­jusz. Edző: Tóth Lajos. Tapogatózó kezdeti játék után fokozatosan a szege­diek ragadták magukhoz a kezdeményezést. Szünet után sem válto­zott a játék képe, és az 50. percben egy kapu előtti ka­varodás után Bajusz révén vezetést szereztek a hazai­ak. A gól után élénkebb lett a játék, a Makó is ki­támadott, de igazán nagy lehetősége ezután sem adó­dott. A mérkőzés képe alap­ján megérdemelt SZVSE­győzelem született. Jók-.Mé­nesi, Kiss, Máki, Hágel­mann E., illetve Hojszák, Nádasdi, Kovács II. További eredmények: Soltvadkert— Kun. B. SE 2-5 (1-2), KTE—Szentes 5-0 (3-0), Orosháza—Szarvas 3-1 (1-0), Gyula—H. Dózsa 3-1 (1-0), Békés—KSC l-l (0-1). A BAJNOKSAG ALLASA: 1. KTE 4 4­­12- 1 8 2. Szarvas 4 3­1 15- 5 6 3. Orosháza 4 3-I 8-3 6 4. Lajosmizse 4 2 2 ­6-2 6 5. KSC 4 2 1 1 7-5 5 6. Sz. Dózsa 4 2 1 1 6-5 5 SZVSE 4 2 1 1 6-5 5 8. Békés 4 1 2 1 8-5 4 9. Gyula 4 2-2 4-4 4 10. Miske 4 2-2 7-9 4 11. H. Kun B. 4 11 2 6-7 3 12. Makó 4 1 1 2 2-3 3 13. Szentes 4 1 1 2 1-9 3 14. Tápé 4 1­3 2-4 2 15. Határőr Dózsa 4 - ­4 5-14 ­16. Soltvadkert 4 - -4 2-16 ­A BAJNOKSAG 1. Salgótarján 2. Komló 3. Diósgyőr 4. Eger 5. Nyíregyháza 6. Keszthely 7. Vác 8. Szeol-Délép 9. Dunaújváros 10. Nagykanizsa 11. Ganz-Mávag Szekszárd 13. H. Szabó L. SE 14. Baja 15. Szolnok 16. Metripond 17. Veszprém 18. Sopron 19. Kazincbarcika 20. Debreceni K. ALLASA: 3 3 - - 8-0 6 3 3 - - 9-4 6 3 2 1-9-25 3 2 1-7-25 3 2-14-24 3 2-14-34 3 2-12-24 3 1117-53 3 1115-33 3 1115-53 3 1112-23 3 1112-23 3 1-24-52 3 1-23-52 3 1-23-62 3 1-23-72 3 1-23-82 3-124-81 3 - - 3 3-9 ­3 - - 3 1-8 ­Fogathajtás Krizsán Sándor a bajnok Á Ferjáncz, Tandari és a Gábe, Gergely páros A II. Népsport—Ezermes­ter rallye-t Veszprém köz­ponttal a Bakony déli ré­szében rendezték meg. Az I. osztály 70 indulója közül 33-an, a II. osztály 67 résztvevője közül 29-en ér­tek célba a nehéz pályán. Az I. osztály abszolút bajnoka Ferjáncz é% Tan­dari (Renault—5-turbó), a Váci Autójavító kettőse lett, a II. osztályban a Gábe, Gergely (Lada, Fötaxi) pá­ros nyert. Vasárnap délelőtt Szilvás­váradon az akadályhajtás­sal fejeződött be a I. IBUSZ —Bükki Kupa elnevezésű nemzetközi verseny, amely egyben az országos bajnok­ság döntőjét is jelen lette a hajtók számára. A tavalyi világbajnokságon megcso­dált akadálypályát kellett teljesítenie a 14 indulónak. Az alappályát hatan telje­sítették hibátlanul és szint­időn belül. Köztük összeve­tésre került sor, amelyet a legjobban, a leggyorsabban a két kiskunfélegyházi haj­tó, Bálint és Juhász telje­sített. Ök egy újabb össze­vetésben döntötték el, hogy ki nyeri ezt a versenyszá­mot. Ez Bálintnak sikerült, vetélytársa ugyanis levert egy akadályt, így a máso­dik helyre szorult. Az össze­tett bajnoki cimet némi meglepetésre a 41 éves me­zőhegyesi Krizsán Sándor szerezte meg, aki tavaly tűnt föl a hazai élmezőny­ben. Eredmények: Akadályhaj­tás (kétszeres összevetés után): 1. Bálint (kiskunfél­egyháza) 0 hibapont, 131 mp, 2. Juhász (Kiskunfél­egyháza) 5/97, 3. Krizsán (Mezőhegyes) 0/178. A magyar bajnokság vég­eredménye: 1. Krizsán Sán­dor 94,6 pont, 2. Bálint 101,2, 3. Bozsik 104. Autóversenyző halála Három héten belül a má­sodik nyugatnémet autóver­senyző vesztette életét a hí­res pályán. A belga város­ban megrendezett 1000 km­es megbízhatósági futamon Stefan Belloff, aki a Tyrell versenyistálló Forma l-es pilótájaként volt ismert, a belga Jacky Ickx-szel tör­tént ütközést követően szen­vedett halálos balesetet: bennégett Porsche autójá­ban. A versenyt egyébként a Wollek, Baldi (francia, olasz) kettős nyerte a Lan­cia márkával. I