Délmagyarország, 1984. június (74. évfolyam, 127-152. szám)

1984-06-05 / 130. szám

6 Kedd, 1984. június 12. 3 Kajak-kenu Labdarúgó NB I Nagysikere volt a regattának Rendkívüli ülést fart az MLSZ A Magyar Labdarúgó Szö­vetség elnöksége csütörtö­kön 16 órakor rendkívüli ülést tart, amelyen az el­lenőrző bizottság előterjesz­tésében megvitatják az NB I és NB II legutóbbi for­dulójának mérkőzéseiről szóló jelentést Belgium lesz az ellenfél Tavaszi utolsó válogatott mérkőzését játssza szerdán Brüsszelben a magyar lab­darúgó-válogatott, 20 órai kezdettel Belgium lesz az ellenfél. Mezey György szö­vetségi kapitány kijelölte az utazó csapatot, de elképze­lése nem tudott teljes mér­tékben megvalósulni, mert Kiss László, a Vasas for­mába lendült erőssége sé­rült, s így nem tarthat tár­saival. A 18 fós keretnek tagja Nyilasi Tibor, aki már megérkezett az osztrák fő­városból, s ó Kardossal, aki eltiltása miatt a legutóbbi bajnoki találkozókon nem vehetett részt, hétfőn dél­után különedzésen volt. A többiek a Szabadság-hegyen, az Olimpia Szálló környé­kén könnyed átmozgató gyakorlásokat végeztek. A kapitány csapatot még nem hirdetett, erre kedden kerül sor. Az utazók: Disztl P.. Ko­vács. Sallai, Csuhay, Disztl L.. Kardos. Garaba. Róth, Varga, Hannich, Nagy, Gyi­mesi. Dajka, Bodonyi, Mé­száros. Hajszán, Esterházy és Nyilasi. Aranyérem az ifi EB-n Hatalmas magyar siker született a moszkvai labda­rúgó ifiúsági Euróoa-bainok­ságon: 24 év után ismét aranyérmes lett válogatot­tunk! A rendes játékidő és a kétszer 10 perces hosszabbí­tás után is 0-0 volt az ered­mény. ezért 11-es rúgások következtek, amiben csapa­tunk iobbnak bizonyult el­lenfelénél. Magyarország—Szovjetunió 0-0. Moszkva. Lenin-stadion, 80 ezer néző. Vezette: Dos Santos (portugál). Magyarország: Petrv — Ilaaz. Pintér. Szélpál. Keller — Deák. Kovács E.. Kovács K.. Vincze — Zsinka. Ora­vecz (Zsivótzky). Bolívia is távol marad A Beuter hírügynökség La Pazból jelentette, hogv Bolí­via nem vesz részt a Los An­geles-i olimpián, mert a kor­mány az ország nehéz gaz­dasági helvzete miatt nem enaedélvezheti a szerepléssel iáró kiadásokat. Korábbi hí­rek arról számoltak be. hogv Bolívia szűk létszámú. 22 fős csapattal képviselteti magát a nyári játékokon. Igy kellett volna tippelni! A 22. heti totónyeremé­nyele: a 13+1 találatos: 734 ezer 619; a 13-as: 500 ezer 877; a 12-es: 21 ezer 643: a 11-es: 1395; a 10-es: 239 fo­rintot ér. A telitalálatos szelvény: x. 1, 2, 2, 2, 1, 1, 1, x, x, x, x 1, 2 volt­Sípos István Cél előtt a kenu kettesek mezőnye felvétele Túlzás nélkül állíthatjuk, a világ legjelentősebb kaiak­kenu versenvei közé tartozik a szegedi, amit másodízben rendeztek a hét végén a Matv-éri remek pálván. A résztvevők névsorát tekintve, nincs mit csodálkozni azon. hogv nagyszerű, színvonalas versenynek lehettünk tanúi mindhárom napon. Vasárnap délben csalhatalan mozzana­tok jelezték, végéhez közele­dik a nemzetközi erőpróba, a kaiak-kenuzók többsége nem a vízpart, hanem a teher­autók felé vette útját hajó­jával ... A délutáni döntőbe jutot­tak viszont minden idegszá­lukkal az eseményre kon­centráltak. Hogv mennyire komolvan tették mindezt, a szakembereken túl a szép számú nézősereg is igazolva látta, hiszen olykor centimé­tereken múlt a helyezések sorsa. A sort a férí'ikaiako­zók 1000 méteres versenye nvitotta. A lengyel Tereho­uicz és a magvar Ábrahám drámai küzdelméből a len­gyel fiú került ki győztesen, de a kenusok: azonos távú versenvének a végén is kül­földi soortoló állhatott a do­bogó legmagasabb fokára. A női kajak négvesek ered­ményhirdetésénél sem a ma­avar lánvok nevét, említet­ték először, a férfi kaiak kettesek vetélkedője után vi­szont a SZEOL-os Petrovics és társa. Helyi vehette át az aranyérmet. No és az sean volt egy utolsó fegyvertény, hogv a Rajna vezette kaiak négyesünk legyőzte a romá­nok világbajnok kvartettjét. A nagv sikerű regatta után. amin a magyarok hat győzelmet arattak, dr. Parti János szövetségi kapitány­nyal váltottunk szót. — Mindenekelőtt hadd mondiam el a pályáról: élet­képes. alkalmas nagyszabá­sú nemzetközi versenyek ren­dezésére. nagyszerűen épí­tették meg. kár. hogv nincs befeiezve — iegyezte meg bevezetőként. — Jól rende­zett. magas színvonalú ver­seny volt. annak ellenére is. hogv az NDK-sok — ki tud­ja. miért — velünk párhuza­mosan bonyolították le az egv héttel korábbra kiírt re­gattájukat. melven a szovje­tek legiobbiaikkal vettek részt, hozzánk az utánpótlást jelentő sDortolóikat küldték el. A nvugati országok közül a belgák, nyugatnémetek, hollandok és a kanadaiak, dollár befizetése ellenében nálunk, a mi edzéstudomá­nvunk alaoián készültek az olimpiára. ez mostani ered­ménveiken is meglátszik. Hallatlan vonzereje van en­nek a Dálvának. nvakra-főre dicsérik a külföldiek is. nem véletlen, hogv szívesen jön­nek Szegedre. Szakmailag a következő­kéooen értékelte a versenyt a kapitány: — A mostani eredménye­ket összehasonlítva a tava­lyiakkal — akkor négv ma­avar győzelem született — egyértelmű, nagyon erős a ielenleai csapatunk! Nem­csak az egvéniben. párosban és négyesben elért győzel­meink. hanem a további he­lyezéseink is bizonyítják vá­logatottunk eddig ismeretlen, magas színvonalát. És ami egyáltalán nem mellékes, mind a három szakágban — női és férfikaiak. valamint kenu — egyszerre vaavunk jók! Eredményként könyvel­hetjük el azt is. hogy ame­lyik számban nem győztünk, ott sem kényszerültünk alá­rendelt szerepre. A veresé­gek. második helvek időle­gesek csupán, bármikor for­dulhat a kocka. Természete­sen javítanivaló is akad. mégpedig az utánpótlás te­rületén. Négv év áll ismét rendelkezésünkre. hogv a rendkívül magas magyar színvonalat az elkövetkezen­dőkben is méltóképpen kép­viselhessük. A vasárnapi döntők ered­ménye: Nők. K ÍV. 500 m: 1. Ro­mánia (Stefan. Marinescu. Constantin. Ionescu) 1:38.1, 2. Magyarország (Kőbán. Gé­czi. Rakusz. Povázsán) 1:38.4, 3. Kanada (Hollowav. Barre. Olmsted. Guy) 1:40.9. Férfiak. K I 1000 m: 1. Teherowicz (lengyel) 3:46.9, 2. Ábrahám (magvar) 3:47.0. 3. Joós (magyar) 3:48.7. K II. 1000 m: 1. Helyi. Petrovics (magvar) 3:28.1. 2. Horváth. Hódosi (magyar) 3:29.1. 3. Flerczak. Szczepanski (len­gyel) 3:29.7. K IV. 1000 m: 1. Magyarország. Raina. Gyulai. Fidel. Joós) 3:06.3. 2. Romá­nia (Velea. Fedosei. Letcae. Constantin) 3:06.6. 3. Szov­jetunió (Nagajev. Gvenyi­szov. Grubcsenyikov. Hori­mov) 3:07.3. C í. 100 m: 1. Eicke (NSZK-beli) 4:04.6. 2. Buday (magyar) 4:10.7. 3. Olaru (román) 4:12.1. C U. 1000 m: 1. Bettiu. Gurei (román) 3:42,3. 2. Ljubek. Nisovics (jugoszláv) 3:42.8. 3. Patzai­cin. Simionov (román) 3:45.2. A pontverseny végeredmé­nye: 1. Magyarország 177. 2. Románia 87. 3. Lengyelország 61. 4. Szovjetunió 35. 5. NSZK 29. 6. Kanada 19. Primo Nebiolo, a Nyári Olim­piai Sportágak Szövetsége és a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) elnöke Torinóban sajtó­értekezletet tartott, melyen fog­lalkozott az olimpiai mozgalom egyes kérdéseivel is. Mint mon­dotta: ..Szöul, az 1988-as olimpia helyszíne számos problémát vet fel. Biztosak lehetünk abban, hogy a dél-koreai főváros nem egy nyugodt hely az ötkarikás Játékok szamára. Ezt minden­képpen meg kell fontolni. 1985­ben össze kellene hívni a nem­zeti olimpiai bizottságok és a Kilencedik a SZEOL AK SZEOL AK—Haladás l-l (l-l) Szombathely, 5000 néző. Vezette: Körös (Drigán. Lo­vassy). SZEOL AK: Szabó — Ku­tasi. Kozma, Somogyi. Poly. vás — Orosházi. Takó, Gru­borovics — Kovács. Kun, Balogh. Edző: Kaszás Gá­bor. Haladás VSE: Hegedűs — Horváth, Vörös, Pásztor, Preszeller — Marton, Fitos, Nagy, Topor — Dobány, Görög. Edző: Török Péter. Csere: Görög helyett Hau. zer (—) a 74., Topor helyett Király (—), Orosházi he­lyett Deák (—), mindkettő a 83. percben. Gólszerző: Kutasi a 15., Dobány a 23. percben. Sárga lap: Topor a 24., Horváth a 75. percben. Szögletarány: 10:2 (7:1) a Haladás javára. A Haladás kezdett job­ban. Az 5. percben Dobánv szabadrúgása a sorfalról pattant ki. Ez lett a sorsa Nagy lövésének is, a védők ugyanis menteni tudtak. A 10. percben Fitos kilépett, és remek középre emelése után Dobány előrevetődve fölé fejelt. A 15. percben vezetést szerzett a vendég, csapat. Balogh balról ívelt szabadrúgást a másik ol­dalra. az előrelopakodó Ku­tasira senki sem figyelt, s a hátvéd nyolc méterről, jobbról az ellenkező sarok­ba fejelt, 1-0. A Haladás erősített. A 23. percben Nagy, Fitos adoga­tás végén a középpályás re­mekül tálalt a kiugró Do­bány elé. s a csatár két lé­pés után. 14 méterről úgy lőtt a hálóba, hogy a lab­da a felső lécről pattant a gólvonalon túlra, l-l. A gól után Topor meg­rúgta Kovácsot, ezért sárga lapot kapott. A 31. percben Nagy bombáját Szabó a jobb felső sarók elől ütöt­te szögletre. A 40. percben egy gyors ellentámadásnál Hegedűs csak másodszorra csípte el a jobb sarok előtt Balogh lövését. Szünet után nagy hajrá­ba kezdett a Haladás. Az 54. percben Somogyi Do­hányt buktatta a kaputól 25 méterre. Fitos szabadrúgá­sa a jobb alsó sarok felé tartott, de a lapos lövést Szabó jó érzékkel szögletre ütötte. Nem sokkal utána Pásztor átadásával Dobány ugrott ki, de kisodródott helyzetből leadott lövését Szabó kitütötte. A 60. perc­ben Marton hibájából Gru­borovics elé került a lab­da, de lövésébe beleléptek. A másik kapunál a kiugró Dobányt Kozma akasztotta a 16-os előtt, de Nagy csú­nyán fölé emelte a szabad­rúgást. A 75. percben Hor­váth akasztotta Baloghot. ezért sárga lapot kapott. A 83. percben nagy taps kísé­retében pályára lépett a búcsúzó Király. Közvetler4il a csere után Fitos jobb sa­rokra tartó fejesét Szabó kiütötte. Az idei évadban remekül szereplő újonc teljes joggal számíthatott a pontra, sőt akár pontokra is. Szerve­zett védekezésből, villám, gyors kontrákkal kísérletez, tek a szegediek, igaz, eb­ből a .,leckéből" készült a Haladás. Olyannyira, hogy lestaktikájával szinte meg­bénította az első félidőben a vendégek akcióit. Szünet után a hazai együttes nagyobb sebesség­re kapcsolt, de a remekül védő Szabó mindig jó ütemben avatkozott közbe. A vendégek szervezett vé­dekezése ellen kevés volt a hazai lendület, ezen a délutánon hiányzott a Ha­ladás labdarúgóiból a terv­szerűség. Éppen ezért a közepes színvonalú és ira­mú mérkőzésen tulajdon­képpen igazságos döntetlen született. Bár az is igaz, hogy helyzetei alapián a Haladás közelebb állt a győzelemhez. Ennek ellené­re az idényzárón csak a búcsúzó Király Ferenc ka­pott tapsot. a hazai csapat szürke szereplőként zárt... Török Péter: — Gunyhó Ferenc pályaedzövel együtt emelt fővel, de fájó szív­vel búcsúzunk a csapattól és a közönségtől. Amit há­rom évvel ezelőtt vállal­tunk, teljesítettük: a csapat továbbra is az NB l-ben szerepelhet. Kaszás Gábor: — Az el­ső félidőben nyújtott játé­kunk alapján közelebb áll. tunk a győzelemhez. Bodor Ferenc A további eredmények: MTK-VM—ZTE 0-0. Video­ton—FTC 1-0 (1-0). Tatabá­nya—Csepel 2-1 (l-l), PMSC —Ü. Dózsa l-l (0-1), Volán SC—Bp. Honvéd 6-6 (2-3), Rába ETO—Vasas 2-6 (1-2). DVTK—Nyíregyháza 2-7 (U-J). végeredménye: 30 19 7 4 69-30 45 30 14 9 7 66-58 37 30 16 5 9 17-31 37 30 12 11 7 49-33 35 30 13 9 8 40-37 35 30 14 5 11 46-40 33 30 11 8 11 38-37 30 30 10 9 11 39-44 29 30 10 9 11 42-14 29 30 8 12 10 36-38 28 30 9 9 12 36-43 27 30 9 9 12 43-41 27 30 10 6 11 29-42 26 36 7 11 12 48-60 25 30 8 8 14 35-49 24 30 2 9 19 27-60 13 A 37 pontos Rába ETO és a Videoton között azért végzett előbb az ETO, mert kétszer 2-1­re verte a székesfehérváriakat, A 35 ponlos Ü. Dózsa és Tataba­nya között 3-1 az összesítés az Ü. Dózsa javára. 3-0 cs 0-1 alap­ján. A 29 pontos MTK-VM és SZEOL AK között az MTK-VM végzett előbb, mert egyszer 2-0­ra győzött, a másik mérkőzés 0-0 volt. A 27 pontos Csepel és Ferencváros közül a Csepel 1-0 és 2-1-es győzelem alapján ke­rült előbbre. A bajnokság 1. Bp. Honvéd 2. Kába ETO 3. Videoton 4. Ü. Dózsa 5. Tatabánya 6. Vasas 7. Zalaegerszeg 8. MTK-VM 9. SZEOL AK 10. Pécs 11. Csepel 12. FTC 13. Haladás 14. Volán 15. Nyíregyháza 16. Diósgyőr Területi labdarúgó-bajnokság Egy pontra a bajnoki címtől A területi labdarúgó-baj­nokság Körös-csoportjában az utolsó előtti fordulo mér­kőzéseire került sor a hét végeh A Szegedi Dózsa és az SZVSE — mint arról már be­számoltunk — döntetlent ért el. illetve győzött, A DÉLÉP SC csapata Kiskunfélegyhá­zán iátszott. ahonnan dön­tetlennel tért haza. Mivel a Gvula kikapott a BKV Elő­rétől. két pontra nőtt a sze­gediek előnve. ami azt jelen­ti. a fináléban döntetlen is elegendő a bainoki címhez. II. Kun Béla SE—DÉLÉP SC l-l (0-0). Kiskunfélegy­háza. 800 néző. Vezette: Var­ga F. DÉLÉP SC: Kovács — Varga. Fábián. Kőhalmi. Kántor — Hegedűs. Porogi (Márton). Bazsó. Pethő (He­gyesi)) — Zakar. Rácz. Edző: Ondrik István. Izgalmakban bővelkedő, kemény helyenként szikrá­zó mérkőzést vívott a két csapat. A DÉLÉP SC rutino­san. okosan futballozott, megérdemelten hozta el az értékes egy pontot. Góllövö: Porogi. illtetve Sárközi. A szegediektől Fábián. Bazsó. Porogi és Rácz nvúitott át­lagon felülit. A további eredmények: Sz. Dózsa—KTE 3-3 (2-1). SZVSE—Szarvas 3-2 (l-l). BKV Előre—Gvula 1-0 (1-0), Szentes—H. Dózsa 6-1 (1-0). Martfű—Nagyszénás 4-1 (2-0). Orosházi MTK—Békés l-l (l-l). A Lajosmizse—Kis­kunhalas mérkőzés elmaradt. A bajnokság állása: DÉLÉP BKV E. Gyula Békés Orosháza Szarvas I.ajosmizse Szegedi D. Kun B. SE KTE SZVSE Martfű Szentes Nagyszénás Kiskunhalas Határőr D. 19 4 16 8 15 9 14 9 12 11 12 8 10 12 10 11 6 47 5 63­5 55­6 39­6 34­9 52 6 36 8 46­9 10 10 39­9 8 12 47­7 10 12 32­5 12 12 42­6 7 15 25­7 7 15 28 5 7 16 30­4 6 19 30­21 42 23 40 45 39 30 37 23 35 29 32 34 32 36 3,1 36 29 58 26 45 24 45 22 37 21 56 21 55 17 63 14 M egyei I. osztály Élesedő küzdelmek Nebiolo: Szöul nem nyugodt hely nemzetközi sportszövetségek képviselőinek tanácskozásét, melyen megvitathatnák a „szöuli problémát". A továbbiakban egyébként az olimpiai helyszínek kijelölésekor a technikai kérdé­sek mellett kiemelten keli fog­lalkozni a politikai körülmé­nyekkel is." Nebiolo annak ellenére nyilat­kozott így, hogy Jüan Antonlo Saimaranch, a Nemzetközi Olim­piai Bizottság elnöke a közel­múltban megerődítette: a NOB már eliogadta Szöult házigazdá­nak, ezen már nem lehet vál­toztatni. (MTI) A megyei I. osztályú lab­darúgó-bajnokság 29. fordu­lójában lejátszott mérkőzé­seken kiéleződött küzdelme­ket láthattak a nézők. Első­sorban a kiesés rémétől fe­nyegetett csapatok játszot­tak szoros mérkőzéseket. Vi­szonylag kevés gól esett a találkozókon. Tisza-Üj KSK—Tanárképző Főiskola 1-0 (0-0). Tiszasziget, 300 néző. Vezette: Babarczi. Tisza-Üj KSK: Farkas — Kiss. Libor (Szögi), Nacsa, Molnár — Batik, Tóth, Kéri, Lengyel (Csa­tár) — Lovrity, Felföldi. Edző: dr. Hajős Imre. Tanárképző: Bánáti — Faldurn, Litkei, Miskolczi (Rédli), Vikor — Tóth Gy, Kálmán, Bisciiof — Tóth I. (Hornyák), Protity, Bé­nyi. Edző: Miskolczi József. Ritkán forogtak veszélyben a kapuk, inkább mezőnyjáték folyt a pályán. Hornyákot az ötödik percben kiállította a já­ék vezető! Góllövő: Tóth. Jók: Farkas, Nacsa, Kéri, ül.: Lit­kei, Faldurn. Sándorfalva—Kinizsi Húsos l-l (0-0). Sándorfalva, 300 néző. Ve­zette: Molnár J. (jól). Sándorfalva: Barna — Tóth I., Kiss Z., Deik, Nagy — Kálmán. Mihály, Buka A. — Gonda. Tóth M.. Bitó. Edző: Hegedűs András. Kinizsi—Húsos: Simády — Gombos. Miklós Z., Magyar, Schwartz — Varga. Lévai, Grá­nitz — Lukács, Markó I. (Bod­nár), Makó II. Edző: Bodó Mi­hály. Első félidőben a hazaiak, szü­net után a vendégek előtt adó­dott több helyzet Az eredmény reális, hár a Kinizsi közelebb állt a győzelemhez. GóLlövő: Gonda. 111.: Bodnár. Jók: Barna, Kiss Z., Deák (a mezőny leg­jobbja). ül.: Magyar, Varga, Lé­vai, Markó IX. Mindszent—Kistelek 3-1 (1-0). Mindszent, »00 néző: Vezette: Zsemberi. Kistelek: Krizsán — Czifra, Czirok T., — Muhi, Szakáll — Bitó. Nagy. Czeigersmit — Túri, Gilicze, Jakab. Edző: Széli Jó­zsef. Egyenrangú erők küzdelméből került kl győztesen a hazai csa­pat. A kistelekiek még az üres ka.puba sem találtak be . . . Gól­lövő: Nagy T., Antal, Ladányi, 111.: Czirok T. Jók: Lőrinc, He­gedűs, ill.: Czirok T., Túri. Szentesi Kinizsi—Őordány 2-1 (1-0). Bordány, 200 néző. Vezet­te: Somogyi. Bordány: Szekeres — Péter, Nagy, Balogh, Vass, Szabó, Farkas L., Hajdú A. — Farkas I., Rácz, Sült Edző: Sándor Zol­tán. A lelkesebb, gólratörőbb, több helyzetet kidolgozó Szentes meg­érdemelten nyert. A győztes gol a 89. percben esett. Góllövö j Tóth J. (2), ill: Farkas 1. Jók: Nagy I., Süli (a Bordányból). Mártély—Kiskunüorozsma 1-0 (0-0). Mártély, 200 néző. Vezette: Jak us. Mindkét csapat idegesen, sok hibát vétve játszott. A gól védel­mi hibából született Góllövő: Gavodt Szegvár—Fábiánsebestyén 2-1 (0-1). Fábiánsebestyén, 400 né­ző. Vezette: Chmiloíszki. Góllö­vő: Szécsényi, Szarka I., ill: István. Makó—Csongrád 4-0 (2-0). Csongrád, 200 néző. Vezette: Justin. Góllövö: Kovács J., Kolozsvári, Rácz, Holler. Szombaton játszották: Alsóvá­rosi MAV—KSZV SE 0-1 (0-0). A bajnokság állása: Makó Mindszent Mártély Dorozsma Szegvár Alsóváros Csongrád Tanárképző Kistelek Bordány Szentesi K. KSZV SE Fábiánseb. Tisza-Üj Sándorfalva Kinizsi II. 29 23 4 29 14 11 29 16 4 23 10 12 29 II 8 29 12 5 29 12 5 29 10 8 29 10 6 29 8 10 29 9 6 29 II 3 28 8 7 29 9 4 29 6 9 29 7 6 2 95­3 68­9 54­6 41­10 61­12 48­12 le­li 18­13 49­11 Il­ii 46­15 46­13 34­16 31­14 34­16 40­28 50 27 41 38 36 28 32 60 30 40 29 65 29 •39 28 51 26 54 26 53 25 63 25 62 23 47 21 53 21 71 20