Délmagyarország, 1984. május (74. évfolyam, 102-126. szám)

1984-05-13 / 111. szám

9 Vasárnap, 1084. május 13. Labdarúgó NB I Vereség Vereség Kanadától is gr Szerdán délután Labdarúgó MNK-selejtezők Május 16-án, szerdán megkezdődik az 1984 85. évi labdarúgó Magyar Népköz­társasági Kupa küzdelem­sorozata. A Csongrád me­gyei selejtező párosítása a ¡következő: Deszk—Szőreg, Balástya— Kistelek, Székkutas—Már­táit/, Csanytelek—Sándor fal­va, Tápé—Kiskundorozsma, Röszke—Alsóvárosi MÁV. Apátfalva—Csanádpalota, Tömörkény—Mindszent, Zá­kányszék—Mórahalom. Vala­mennyi összecsapás délután 5 órakor kezdődik, az elöl­álló csapatok a pályaválasz­tók. Kézilabda Bajnokavatás Befejeződött a középfokú iskolák megyei kézilabda­bajnokságának küzdelem­sorozata. A fiúknál egyévi szünet után ismét a Rózsa Ferenc Szakközépiskola gár­dája bizonyult a legjobb­nak, míg a lányoknál a Ke­reskedelmi és Vendéglátó­ipari Szakmunkásképző In­tézet együttese végzett az első helyen. A szép sikert kiharcolt diáksportolók névsora. Ró­zsa F.: Fekete Róbert, Mé­nes Attila. Vashegyi Attila, Balla Miklós, Döme Dajos, Kékes Szabó János, Mojzes Ferenc, Csáki Zsolt, Ménesi Károly. Horváth Károly, Hell Péter, Ábrahám Ferenc, testnevelő tanár: Lesti Ist­ván. Kereskedelmi és Vendég­látóipari Szakmunkásképző: Péter Mária, Farkas Mária, Nagy Zsuzsanna. Tollár Má­ria, Borka Ildikó. Kállai Zsuzsanna, Török Csilla, Mé­száros Mónika, Csikós Gyön­gyi. Gyovai Aranka, Budai Anita, Horváth Aranka, test­nevelő tanár: Sprőber Péter. * , A7. NB I-ben szereplő férfi ké­tUabda-csm.pa'talnJc iíjúsAgi gár­ftal sikeresen szerepelned a ré­iziLkre kiírt bajnokságban. Eredmények: Sz. Volán—Ceglé­di KÖZGÉP 38-26 ((10-17). —La­tosanlzse 31-29 (11-15). DÉLÉP SC—HODIXÖT 37-20 (21-10), — Vác 37-23 (18-14), —Lajosm-izse «-14 (10-10). Nyíregyháza— SZEOL AK 1-0 (1-0) Nyíregyháza. 7 ezer néző. Vezette: Maczkó J. (Mester, Csáki). NYVSSC: Csepecz — Csé­ke, Gáspár, Szikszai. Varga — Moldván, Bücs, Czeczeli — Kiss, Vágó, Csehi. Edző: Kovács Imre. SZEOL AK: Szabó L. — Szabó Gy., Kozma, Kutasi, Polyvás — Orosházi, Somo­gyi, Gruborovics — Kovács, Kun, Balogh. Edző: Kaszás Gábor. Csere: Balogh helyett De­ák a 14- percben, Cséke he­lyett Polyák a 14. percben. Szabó Gy. helyett Balázs a 49., Czeczeli helyett Bartha a 77. percben. Gólszerző: Csehi tizen­egyesből (41. percben). Sárga lap: Szikszai 49., Balázs a 63. percben. Szögletarány: 8:3 (7:2) Nyíregyháza javára. A SZEOL AK kezdte a já­tékot, de a nyíregyház'ak előtt adódott az első hely­zet. Csehit 8 méterre a ka­putól Kozma szerelte. Aztán Csepecz kigurított labdáját a söprögető Gáspár hozta a térfélig, ahol Kun elvette tőle, de a hátrafutó védők mentettek. Az első 10 perc­ben mindkét csapat egyfor­mán vállalkozott támadás­szervezésre, de ügy tűnt, mintha egymás hibáit akar­ták volna kihasználni. Egy csúnya jelenet játszódott le a 9. percben, amikor Cséke felvágta Baloghot. A csatár rövid ápolás után visszatért, ám súlyosabbnak bizonyult a sérülése, mert 5 perccel később lecserélték, csakúgy mint Csékét, aki szintén megsérült az összecsapásnál. Negyedóra telt el a mér­kőzésből. amikor rázendített az eső. Csendes nyári zápor áztatta a pályát, a nézőket és a játékosokat. Talán élénkebb is lett a játék az eső hatására, és előbb Kiss Miklós, majd Czeczeli ré­vén veszélyeztettek a hazai­ak. Az első igazi gólhelyzet a 22. percben volt, amikor Moldván indította Kiss Miklóst, aki a jobb szélről remekül tört kapu elé. de Szabó L. Kozma segítségé­vel szögletre hárított. Ko­vács sem maradt el a nyír­egyházi csatár mögött, mert 4 perccel később ő iramo­dott kapura, s bizony lövé­se alig kerülte el a nyíregy­házi kapu bal oldalát. Az eső pedig változatlanul sza­kadt, nehéz talajon, vizes lett a pálya, csúszott a lab­da, csúszkáltak a játékosok. Területi bajnokság Jobb volt az SZVSE A területi labdarúgó-baj­nokság Körös-csoportjában a 26. forduló összecsapásait rendezték, illetve rendezik. Az SZVSE tegnap délután, liazai környezetben fektette kétvállra a Szentesi Vízmű együttesét: SZVSE—Szentesi Vízmű 2-0 (0-0), SZVSE-pálya, 400 néző. Vezette: Maróti. SZVSE: Pozsár — Hegye­st, Szilágyi, Szalontai, De­ák — Hágelmann (Páti), Si­mái, Vitális (Tóth G.) — Széli, Szamosszegi, Nagy L. Edző: dr. Szamosvölgyi Zol­tán. Az iramos, küzdelmes mér­Vzés első félidejében mind­két kapu gyakran forgott veszélyben, ám a támadók jó néhány lehetőséget hagytak kihasználatlanul. Fordulás után fokozta a tempót az SZVSE. A vasutasok többet birtokolták a labdát, érez­hető volt, hogy idő kérdé­se. mikor szerzik meg a ve­zetést. Az 59. percben vég­re megtört a jég. s a hajrá­ban biztosította sikerét a szegedi együttes. Góllövő: Nagy L., Simái (11-esből). Jó: Széli (a mezőny legjobbja), Szilágyi. Szalontai, Nagy L., illetve Janiga, Bartyik, Mák. A 32. percben Moldván szögletrúgás után fordulás­ból lőtt 20 méterről kapu­ra, Szabó L. a helyén volt. A másik oldalon Kovács fej­jel veszélyeztette a nyíregy­házi kaput. Többet támad­tak a nyíregyháziak és a 41. percben Kozma és Poly­vás közös erővel buktatták Kiss Miklóst a 16-oson be­lül. A megítélt büntetőt Cse­hi biztosan értékesítette. 1-0. Nyíregyházi támadásokkal kezdődött a második félidő, de egy sérülés nem sokkal később megszakította a játé­kot. Szikszai vágta fel Szabó G.-t, akit Baloghoz hason­lóan szintén levittek a pá­lyáról. Helyette Balázs foly­tatta a játékot, Szikszai pe­dig sárga lapot kapott. Az eső mintha be akarta volna pótolni a mulasztottakat sza­kadatlanul esett, olykor zu­hogott, ami bizony már a játék rovására ment. Meg­törte a támadásokat, lendü­letet vesztettek a játékosok, nem alakult ki folyamatos játék. Inkább a középpályán pattogott a labda, a kapuk nem forogtak veszélyben. Aztán 1 óra elteltével egy ártalmatlannak tűnő Somo­gyi kapura fejelése után megállt a labda az öt és felesen, a sárban. Kun és Csepez rohant rá, a kapus előnyösebb helyzetben volt. A 63. percben sorozatos sze­gedi szabálytalanságok után Balázs kapott sárga lapot. A 70. perc körül itt-ott cserét kiáltottak a nyíregy­házi szurkolók, joggal. Mert a második játékrészben szin­te végig a SZEOL támadott, a nyíregyháziak vezetésük tudatában védekeztek. Tel­jesen átadták a középpályát a vendégeknek, kapujuk előtt tömörültek és nemegy­szer vaktában rúgták előre a labdát. A 74. percben Gru­borovics lőtt 20 méterről szabadrúgást, lapos lövése átment a sorfalon, de a kapu előtti sárban elakadt. Igazi gólveszélyes támadás nem alakult ki a szegedi próbáL kozásokból, habár Kovács lesről a hálóba talált a 78. percben, de egy ilyen volt a nyíregyháziaknak is az első félidőben. Az utolsó tíz percben nagy iramot diktált a két együt­tes. A szegediek az egyenlí­tésért a nyíregyháziak az újabb gól eléréséért hajtot­tak. A legnagyobb esélye az egyik oldalon Kunnak és Kovácsnak, a másik oldalon pedig Moldvánnak és Kiss­nek volt a gólszerzésre. Az­tán minden maradt a régi­ben. A Nyíregyháza győzel­mével bebizonyította, nem volt véletlen Csepelen a két pont megszerzése. Kovács Imre: — Elége­dett vagyok a játékkal, megérdemelten győztünk. Kaszás Gábor: — Rúg­tunk egy szabályos gólt, kap­tunk egy jogtalan 11-est, és becsületesen futballoztunk. Sípos Béla TOVÁBBI SZOMBATI NB I-s EREDMÉNYEK: Ü. Dózsa—Csepel 4-2, Vo­lán—Vasas 3-1, Videoton— Diósgyőr 4-3, Bp. Honvéd— Pécs 2-1. AZ NB I ALLASA: 1. Bp. Honvéd 26 17 5 4 57--22 39 2. Ü. Dózsa 26 12 10 4 46 -27 34 3. Videoton 26 13 5 8 42­•28 31 4. Rába ETO 25 12 7 6 58 -48 31 5. Tatabánya 25 XI 7 7 35--32 29 6. Szeged 26 10 6 10 36-•37 26 í. ZTE 25 10 5 10 33-•32 25 8. Vasas 26 10 5 11 33--34 25 9. MTK-VM 25 9 6 10 36­•46 24 10. Pécs 26 7 10 9 30-•34 24 11. Csepel 26 8 8 10 32­•37 21 12. Haladás 25 10 4 11 25-•35 24 13. FTC 25 8 7 10 36-•37 23 14. Volán 26 6 8 12 37-•50 20 15. Nyíregyh. 26 7 5 14 27--46 19 10. Diósgyőr 26 2 8 16 21--45 12 Vereséggel kezdte szerep­lését a magyar női kosár­labda-válogatott Havanná­ban, az olimpiai selejtező nyolcas, döntőjében. Magyar idő szerint a szombat haj­nali órákban 86:85 (45:44) arányban kikapott Killik László együttese Kanadától. A havannai „sportváros" körcsarnokában rendkívül 6zoros mérkőzést vívott a két csapat. Az első kosarat a magyarok dobták, de az­után a kanadaiak átvették a vezetést, és később már nem is engedték ki a ke­zükből. Némethék erejéből csak néhányszori egyenlí­tésre tellett. A vereséget el­sősorban a magyarok gyen­ge védekezése okozta, a pa­lánkról lepattanó labdákat rendre az észak-amerikai­ak kaparintották meg, s a magyarok nem próbálták megakadályozni a jól célzó ellenfelet a távoli dobások­ban. Killik László vezető edző szerint a hiányos védeke­zéssel biztos győzelmet en­gedett ki kezéből a váloga­tott, hiszen a támadójáték­kal nem volt gond, a 85 szerzett pont önmagáért be­szél. Gellérné és Németh voltak a magyar csapat leg­jobbjai, a pontszerzésben Smith (19), illetve Németh (29), Gellérné (26) és Kiss (12) járt élen. További eredmények: Ausztrália—Csehszlovákia 79:70 (29:33) Jugoszlávia—Kuba 56:54 (25:25) — óriási meglepetés a házigazdák veresége! Kína—Dél-Korea 72:37 (33:24). Meglepő HVSE-győzelem Újabb lemondások Vientiane: A Laoszi Né­pi Demokratikus Köztársa­ság nemzeti olimpiai bi­zottsága bejelentette, hogy az ország sportolói nem vesznek részt a Los Ange­les-i XXIII. nyári olimpiai játékokon. Prága: Szombaton ülést tartott a Csehszlovák Olim­piai Bizottság. Megvitatta a XXIII. Los Angelcs-i olim­piai játékok előkészítése so­rán előállt heyzetet, és egy­öntetűen arra a vélemény­re jutottak, hogy ezek a körülmények nem teszik le­hetővé a csehszlovák spor­tolók részvételét. HVSE—SZEOL AK 11-3 (4-1, 1-2, 3-0, 3-5) Vásárhely, 150 néző, ve­zette: Kosztolúnczy, Tóth. HVSE: KOMÁROMI J. — Séllei (1), Rea (2), KOMA­ROMI T. (2), ifj. Török, Ka­sza (1), FANCZÉL (3). Cse­re: Gacsal (1), Góby, Jaczkó (1), Öveges. Edző: Török Sándor. SZEOL: Leffler — Cseri (1), Dudás (1), dr. Zámbó (2), Török B. (1), Ri­gó, Lengyel (1). Csere: Ma­darasi (2), Keresztúri, dr. Kiss. Edző: dr. Esztergomi Mihály. A csoport utolsó két he­lyezettjének találkozóján a nagy lendülettel kezdő ha­zaiak szerezték az első gólt Séllei révén. A HVSE sok­mozgásos, gyors játéka meg­lepte) a körülményeskedő SZEOL-t és meglepetésre háromgólos előnyt szerzett. A jelentős vezetés mintha meg­ijesztette volna a hazaiakat kissé megtorpantak, de a továbbra is gyengélkedő Szeged . csak csökkenteni tudta hátrányát. A második negyedben ifj. Törököt be­szédért cserével végleg ki­állították. Ez átmenetileg zavart okozott a HVSE já­tékában. A negyedik játék­részt 8-3-as vezetéssel kezd­hette a HVSE. Nagyarányú szegedi győze­lem után (22-8) magabizto­sak voltak a Tisza-partiak, s ezt már a kezdetben ügye­sen használta ki az újonc Vásárhely. A hazai gárda lel­kesen küzdött, és az első, valamint a második negyed­ben kifejezetten jól is ját­szott. Végeredményben a kö­zepes színvonalú mérkőzésen az idei bajnoki évad első két pontját szerző HVSE megérdemelten győzte le enervált, sok helyzetet kiha­gyó, hat kapufát is lövő sze­gedi riválisát. n Nem veszi ettem el a kedvemet'7 — vallja Ardai Andrea Sportműsor Kézilabda: NB I. l-'érfiak: Sz. Volán—Ta­tabányai Bányász, újszeged! Sportcsarnok, 11 óra. Gyulai, Keszthelyi. Kosárlabda: NB 11. Férfiak: Sz. Postás— Salgótarjáni TC, Rókusi torna­csarnok. 10 óra. Labdarúgás: Megyei 1. osztály: Szegvár— Kinizsi-H., Szegvár. 17 óra. Lacz­kó F. Szentesi Kinizsi—Tisza-UJ KSK. Szentes, 17, Somogyi. Kis­kundorozsma—Sándorfalva. Kis­kundorozsma. 17, Köböl. Makó— Bordány. Makó. 17, Kószó. Kis­telek—Fábiánsebestyén, Kiste­lek, 17. (Előtte valamennyi hely­színen 15 órától ifjúsági mérkő­zések.) Tanárképző Főiskola­Csongrád, Kisstadion, 17, Szilá­gyi. Megyei II. osztály: Mihályte­lek—Zákányszék. Mihály telek, 17 óra. Baba. Apátfalva—Szöreg, Apátfalva, 17. Takács. Csanad­palota—Csanytelek. Csanádpa­iata, 17, Laczkó. Mórahalóm—Al­győ. Mórahalam. 17, Cngi. Tápé —Székkutas. Tápé, 17. Jakus. Földeák—Pitvaros. Földeák. 17, Vezér. Röszlke—Kiszombor, Rösz­ke, 17, Banoczki. Megyei III. osztály: Sz. Pos­tás— Forráskút, Postas-pálya, 16 óra 30, Forgács, Tömörkény— Baks, Tömörkény, 16.30, Jdadácsi. Rúzsa—Deszk, Pusztamérges, < 12 óra. Balogh (előtte 10 órától if­júsági mérkőzés). Ullés—Balás­tya. Üllés. 16.30, Mlnyó. Szaty­maz—Pusztaszer, Szatymaz, 16.30, Megyeri. Domaszék—Csemgele, Domaszék, 16.30. Aczél B. Pusz­tamérges—Öpusztaszer, Puszta­mérges, 16.30, Herczegh. Felgyő, —Maroslele, Felgyő, 17 óra. Seres S. Ferencszállás—IKV, Ferencszállás, 17, Jenoval. (Előt­te valamennyi helyszínen ifjú­sági mérkőzések). Vízilabda: OB I: SZEOL AK—FTC. újsze­ged! Sportuszoda, 16 óra, dr. Csillag, Ferenczi. HÉTFŐ Radnóti hétfők: a Tavaszi Kupa kispályás labdarúgótorna VII. fordulója a gimnázium pá­lyáján: JATE Color—Nyomda, 16.30, Kiss J.. Vezér.. Erirra— SZAK. 17.30, Vezér. Kiss J. Har­lem—SZESZ Old Boys, 18.30. Ke­resztúri, Szekeres J. Volán—Sza­lámigyár, 19.30, Szekeres J, Sze­keres z. Alfa—Alföldi, 20.30, sze­keres Z.. SzélpáL Újsághír: Ardai Andrea, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola I. éves biológia— testnevelés szakos hallgatója a közelmúltban megrende­zett egyetemi és főiskolai úszóbajnokságon hat első he­lyet szerzett. Nevét pontosan hét évvel korábban tanulta meg a „szakma". Cottbusban, ti­zenhárom évesen az NDK—• Magyarország utánpótlás­viadalon legyőzte a későbbi világbajnok Meineckét. Meg­lepetés volt a javából! Egy évvel később a varsói IBV-n bronzérmet vehetett át a 100 m gyorsúszás eredmény­hirdetés® alkalmából. Akkoriban sok szakember fényes karriert jósolt. Ma­napság viszont „már" elmúlt 20 éves, és esztendeje nem tagja a válogatottnak. — El tudja képzelni, hogy visszakapaszkodik még a csúcsra? — kérdeztük a ki­fejezetten csinos, rendkívül barátságos úszónőtől. ' — Biztos választ nem tu­dok adni, de nagyon szeret­nék a júliusi országos baj­nokságon aranyérmet nyerni. — Miben bízik? — Abban a hihetetlen mennyiségű munkában, amit az elmúlt 13 évben elvégez­tem. Továbbá hitet ad a kö­zelmúltban. az Elektroimpex '84 nemzetközi viadalon az 50 méteres gyorsúszásban el­ért 27.79 mp-es eredményem, amely mellesleg nem hiva­talos országos csúcs is. Nem vesztettem el a kedvemet, januárban újult erővel lát­tam munkához, és biztos va­gyok abban, hogy az ered­mények nem sokáig várat­nak magukra. — Az imént említette: több mint tízésztendős kap­csolat fűzi a medencék vilá­gához. Hogyan kötött barát­ságot a vízzel? — Az iskolában a kötele­ző úszásoktatás rám is vo­natkozott. Elsős koromban, tehát 7 évesen kerültem a cseppfolyós közegbe. Az egyik foglalkozáson megje­lentek a KSI edzői, felfigyel­tek a mozgásomra, s felvet­tek a sportiskolába. Tizen­három éves koromban let­tem, a honi úszópápa, Szé­chy Tamás tanítványa, s azt követően naponta nyolc órát töltöttem a Komjádi-uszodá­ban. — Azért természetesen másra is jutott idő ... — A tanulásra! A II. Rá­kóczi Ferenc Gimnázium sportosztályában végeztem középiskolai tanulmányai­mat, többek mellett az olim­piai bajnok XVladár Sán­dor is osztálytársam volt. Okos időbeosztás kellett ah­hoz, hogy a medencében és az iskolapadban is helyt tudjak állni. Széchy azoSk­ban a tervezésre is megta­nított. Reggel 6—10-ig, majd délután 3—7 óráig az uszo­dában gyakoroltunk, 11—2­ig pedig az iskolában, a tu­domány oltárán áldoztunk Kemény evek voltak. — Nem volt fárasztó? — Ki figyelt arra oda?i Aki lazít, nem érhet el nagy eredményt. A siker kemény edzések gyümölcse. — És volt benne része? — 1977—83. között a vá­logatott tagjaként beutaztam Európát, mi több, még Af­rikába is eljutottam. Ver­senyek, helyezések és győ­zelmek — semmit sem bán­tam meg, de ... — Valami miatt mégis elé­gedetlen? Netán kimaradt valami az életéből? — Ha a legutóbbi két évem jobban sikerül, pontosabban szerencsésebben alakul, ak­kor manapság talán én is az olimpiára készülök. 1982-ben hátsérülés miatt féléves kényszerpihenőre kénysze­rültem, egy évvel később pedig vakbélműtét zavarta meg felkészülésemet. Az elmúlt évtized legte­hetségesebb sprintere a KSI „elvégzése" után a Bp. Hon­védban folytatta pályafutá­sát, nyolc hónapja pedig a SZEOL AK sportolója. Kovács Iván, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola docense, kitűnő úszóedző, így vélekedik Andreáról: — Nagy tehetség, „benne van" az 59 másodperc. Nagysze­rű sprinteralkat. Arra szá­mítok, hogy tervszerű felké­szüléssel mielőbb lefarag 1:00.25-ös eddigi legjobb eredményéből. Július 5—7. között Buda­pesten rendezik az országos bajnokság küzdelmeit. Mi­kor is nyert utoljára szegedi úszónő aranyérmet az OB-n?! Tliékes István