Délmagyarország, 1982. május (72. évfolyam, 101-125. szám)

1982-05-18 / 114. szám

Kccld, 1982. május 18. Megkezdődött a felkészülés a Vb-re Fogadalomtétel Tatán Nem hátvéd — középpályás! A vasárnapi lapszámunk­ban ismét alaposan „megtré­fálta" a nyomda ördöge a sportrovatot, okot adva ez­zel félreértésekre, félrema­gyarázásokra. A „Látja-e az utat?" cimű cikkünk utolsó bekezdésének közepén, ahol dr. Juratovics Aladár a majdani igazolásokat említi, beszélgetésünkkor szó sem volt középhátvédről, ennek ellenére ez került a hasá­bokra. Az elnök középpá­lyást mondott, mint ahogyan a kéziratra is így volt ír­va... így kellett volna tippelni! A 20. heti totónyeremények az Illeték levonása után a követ­kezők: 13 találatos szelvény 276 darab. nyeTeményllk egyenként 10 ezer 656 torint. Ezek közül 13 plusz 1 találatos szelvény 64 darab, a nyeremény és a Juta­lom együtt 25 ezer 974 forint. 12 találatos szelvény 4712 darab, nyereményük egyenként 416 fo­rint. 11 találatos szelvény 35 ezer 406 darab, nyereményük egyen­ként 55 forint. 10 találatos szel­vények száma 160 ezer 180 da­rab, ezekre 23 forintot fizetnek. A telitalálatos szelvény a kö­vetkező: 2, 1, 2, 2, 2, 2. I, X, 2, 2, 2, X. X, 2 VOlt. Tíznapos szabadság után vasárnap az MLSZ-ben ta­lálkoztak Mészöly Kálmán világbajnoki jelöltjei, hogy a számbavétel után azonnal Tatára utazzanak és meg­kezdjék felkészülési hajrá­jukat a spanyolországi mun­dialra. A szövetségi kapi­tány örömmel állapította meg, hogy a külföldön sze­replök — Fazekas, Martos, Mészáros és Mucha — kivé­telével — Bálint és Müller már itthon tartózkodik —. a hívó szóra mindenki megje­lent. A vasárnap estét már Tatán töltötte a világbajno­ki különítmény, hétfőn dél­előtt pedig programjuk is volt; ruhapróba, orvos; és szakmai tesztelés, majd a délutáni órákban megvolt a VB-prológ is: a fogadalom­tétel. A fogadalomtételre megje­lent Buda István államtit­kár, az OTSH elnöke és Pú­der János elnökhelyettes is. Ugyancsak szép számban képviseltették magukat a vá­logatott játékosokat adó klu­bok is. Szepesi György, az MLSZ elnöke volt az első felszóla­ló. Ismételten köszönetet mondott a VB-döntőt kihar­colt játékosoknak, az OTSH­nak a hathatcw anyag; és erkölcsi támogatásért, a klubvezetőknek, hogy megfe­lelő felkészültséggel küldték játékosaikat a válogatottba, és elmondotta, hogy a vára­kozás a VB-t illetőleg a köz­vélemény részéről a megfe­lelő, « becsületes helytállás. Ezt követően Nyilasi Ti­bor, a válogatott kapitánya lépett a mikrofon elé, és hangzott el a fogadalomté­tel: „Fogadom, hogy becsülete­sen, legjobb tudásom szerint és töretlen akarattal készü­lök a XII. labdarúgó világ­bajnokság mérkőzéseire. Fogadom, hogy a felkészü­lés és a versenyek során magatartásomat és minden tevékenységemet a népem és hazám iránti szeretet és hű­ség hatja át Mindent meg­teszek, hogy a világ labdarú­góinak kiemelkedő sereg­szemléjén eredményesen képviseljem hazánkat, a Ma­gyar Népköztársaságot." S akik Nyilasi után harsá­nyan mondták a szöveget: Katzirz Béla, Kiss Imre, Zsi­borás Gábor, Bálint László, Garaba Imre, Tóth József, Szántó Gábor, Kerekes Atti­la, Rab Tibor, Varga József, Csuhay József, Müller Sán­dor, Csongrádi Ferenc, Han­nich Péter, Póczik József, Sallai Sándor, Csapó Károly, Törőcsik András, Kiss László, Pölöskei Gábor, Bo­donyi Béla, Szentes Lázár és Kerekes György. Buda István, az OTSH el­nöke ezután a fogadalom szövegét elemezte, és a já­tékosokra e tekintetben há­ruló igen nagy felelősséget a magyar sporttal, a magyar néppel kapcsolatban, majd eredményes munkát kívánt mindenkinek a tatai napok­ra. A Honvéd nyerte a rangadót Bp. Honvéd—Sz. Volán SC 29-26 (13-10) Labdarúgó NB II, Középcsoport volt a KSC KSC—SZ. DÓZSA 2-0 (0-0) Szeged, Hunyadi tér, 600 •éző. Vezette: Bogyó. Kecskemét: Erdei — Ele­kes. Miklós, Törő, Fürtös — Lakatos (Diószegi a 77. perc­ben), Csordás, Szepesi — Horváth, Boda (Meszlényi a szünetben). Végi. Edző: Rá­kosi Gyula. Sz. Dózsa: Győrfi — Ződi. Pócsik, Horváth, Olasz — Vojnics, Öze, Csomor (Gora a 64. percben) — Kozma Gy„ Pipicz (dr. Szeghaimi a 76. percben), Gerecz. Meg­bízott edző: Széli József. Az első óriási helyzetet a hazaiak ügyetlenkedtek el a 6. percben. Vojnics a kapu­tól 10 m-re úgy jutott lövés­hez, hogy senki sem zavar­ta, a középpályás azonban oly gyöngén találta el a lab­dát, hogy Erdei könnyűszer­rel háríthatott. Válaszul La­katos próbálta bevenni a szegediek kapuját, nem túl erős lövését Győrfi látvá­nyos vetődéssel tisztázta. A 22. percben Vági húzott el a bal oldalon, nagy lövést kül­dött kapura, Győrfi most is gyors vetődéssel kaparintot­ta meg a labdát. A 30. percben a kecske­méti Horváth játszotta ma­gát tisztára, jobb felső sa­rokba tartó labdáját Győrfi bravúrral, reflexmozdulattal ütötte a mezőnybe. Ezután Vági lövésszerű beadását védte a szegedi kapus, majd kifutva hibára késztette a helyzetbe került balszélsőt, aki oldalról a kapu fölé he­lyezett. Szünet után a 49. percben ártalmatlannak látszó eset után lőtt gólt a KSC. A bal oldalon Vági és Vojnics csa­tázott, a labdáért, az már­már túljutott az alapvona­lon, Vági azonban megállí­totta és gyorsan középre ad­ta. A kaputól 12 m-re Olasz próbált menteni. Lakatos vi­szont gyorsabb volt, és sza­bálytalankodva ugyan, de megszerezte a labdát, majd fordulásból félmagasan a kapu jobb oldalába vágta, 1-0. Nyomban a kezdés után ismét Vojnics kerüli hely­zetbe, de közelről a kivető­dő Erdett találta telibe. A 60. percben Szepesi áK­(Bdasétol Topó a bal alsó­sarkot célozta meg, Győrfi szögletre tenyerelte a lab­dát. Beívelés után ismét Tö­rő veszélyeztetett, kapáslö­vését vetődve tette ártal­matlanná a szegediek jó for­mában védő kapusa. Később Vági hatalmas lövését ismét remek védéssel mentette Győrfi, majd Menyhárt jobb alsó sarokba tartó labdáját tolta vetődve szögletre. A 86. percben a tétovázó védők közül Diószegi kilépve ka­pura tört, és az őt ímmel­ámmal kisérő Pócsik mellől oldalról, 8 m-ről nagy gólt lőtt a léc alá, 2-0. Az átlagos színvonal alatti mérkőzésen a Dózsa közel sem nyújtotta azt, mint egy héttel korábban a Ganz­MÁVAG ellen. Játékosai so­kat körülményeskedtek, las­súak voltak, nem túl nagy meggyőződéssel vetették ma­gukat a küzdelembe. Az el­ső félidőben mégsem tudta bevenni kapujukat a KSC, mert ellenfeléhez hasonlóan igencsak niábrán játszott, fö­lénye meddőnek bizonyult. Szünet után a vendégek jó­voltából tramosabbá vált a találkozó, látszott, mielőbb döntésre akarják vinni a mérkőzés sorsát. Valameny­nyi játékosuk sokat futott, nagy lendülettel támadott, ugyanakkor a Dózsa, ponto­Vízilabda 0B I sabban több játékosa, nem sokat tett ennek megakadá­lyozásáért ... Az NB II-es létéért harcoló KSC megér­demelten nyert. Jó: Törő, Lakatos, Vági, illetve Győr­fi, Horváth. Gy. E. A Középcsoport további eredményei: Kossuth KFSE —MÁV Előre 0-2 (0-1), Vác —Építők SC 2-0 (0-0), Bu­dafok— MTK-VM 1-4 (0-3), Pénzügyőr—BKV Előre 0-0, Bábolna—BVSC 4-3 (2-3), 22. sz. Volán—Ganz-MAVAG 3-0 (1-0), Balassagyarmat­Dorog 0-1 (0-0). A Keleti csoportban: HMSE—Gyula 3-2 (2-2). Gyula, 3500 néző. Vezette: Kuti. Góllövő: Hegedűs F., Tassi (2), illetve Csorba, Tóth II. A Középcsoport állása 1. MTK-VM 29 20 2 6 64-21 42 2. 22. Volán 28 16 5 3. Dorog 28 15 6 4. Kecskemét 28 12 10 5. G.-MAVAG 28 12 8 6. Vác 28 11 9 7. Budafok 28 12 8. Sz.lv. MAV E. 28 11 9. BVSC 28 12 Üjszegedi Sportcsarnok. 2 ezer néző. Vezette: Haide, Tekauer. Bp. Honvéd: JEGENYÉS — Somogyi (4), Cseri (3), SZŐKE (2), KOVÁCS P. (11), Pribék (1), Kenyeres (1). Cs.: ÖRI (7), Dankó. Ed­ző: Kovács László. Volán SC: BARTALOS Z. — Tenke E. (2), Lele (4), SZABC L. (9), Oláh B. (1), Tóth G. (5). Sándor (3). Cs.: Oláh Z., Borbás (1), Czom­bos (1). Edző: Boros Gy. László. Ünnepi volt a hangulat a mérkőzés kezdetekor, hiszen úttörők és a Volán játékosai virágcsokrokkal köszöntötték a BEK-győztes fővárosiakat, a mérkőzés végére viszont eléggé elmérgesedett a hely­zet. A sportszerűtlenül tün­tető közönség — hiába írjuk le milliószor — nem segít kedvenc csapatán. Ilyenkor hajlamosak vagyunk vala­mennyien két ember (jelen esetben a játékvezetők) nya­kába varrni mindent, hiszen a nagyon, óhajtott siker ez­úttal elmaradt. Hajlamosak vagyunk arra, hogy elfelejt­sük gyorsan, a zsinórban ki­hagyott három 7-méterest, vagy azt, hogy kettős em­berelőnyös helyzetekből is gólt kapott a Volán csapata. Talán azért is, mert túlzot­tan akartak bizonyítani a Honvéd ellen, talán azért is, mert siettették a góllövést Rájuk egyébként nem lehet panasz, hiszen lelkesedésben, küzdeni akarásban egymást múlták felül. Az viszont fel­tűnt, hogy a válogatott szél­ső Tenke Endre az első 30 percben egyetlen gólt sem lőtt, a csapat 0-5 után. csak a 14. percben talált be elő­ször Jegenyés kapujába. Le­le a 28. percben volt először eredményes! A Honvéd 14-10-re vezetett, amikor parádés dolgok szemtanúi le­hettünk. Egymás után 5 i(!) gólt lőtt a Volán, és átvette a vezetést. Aztán 20-20-ig hol az egyik, hol pedig a másik csapat vezetett egy­egy góllal. És ekkor a Hon­véd tudott újítani, ök is zsinórban lőttek 5 (!) gólt. A szegediek még háromszor megközelítették két gólra a fővárosiakat, a bravúr azon­ban nem sikerült. Ez a találkozó rangadó volt a javából. Hogy vendég­győzelem született. az kö­szönhető annak is, hogy amíg a Honvédos Szőke semlege­síteni tudta Leiét, addig « másik oldalon Kovács Pé­tert nem sikerült kikapcsol­ni a játékból. Döntő volt az is, hogy, ezúttal a piros-fehé­rek védekeztek zártabban a hatos előtt, ráadásul kapu­védőjük Jegenyés Alpár rit­kán látható teljesítményt produkált. Hétméteresek: Volán 7/4, Honvéd 6/4. Kiállítás: Volán 8 perc, Honvéd 12 perc. B. L. Röplabda Nyitány — két győzelemmel Némi késéssel ugyan — az eredeti időponttól eltérő­en két héttel később — de végre elkezdődött a röplab­da NB II bajnokainak az osztályozó sorozata az NB NB I-be jutásért. A DÉLÉP SC férficsapata Budapesten rajtolt a hét végén. A sorso­lás szeszélye folytán a sze­gediek közvetlenül egymás után játszották le mérkőzé­seiket. Nagyszerűen sikerült a nyitány, a DÉLÉP SC két győzelemmel a tarsolyában várhatja a folytatást. DÉLÉP SC—Debreceni Universitás 3:0 (8, 7, 10). Budapest, 200 néző. Vezette: Szekér, dr. Bots (hibátlanul). DÉLÉP SC: "Tihanyi,NUS­SER, HUSZTA, Klem. BAR­TA. PÉTRE. Csere: Lénárt, Pesti, KATONA. Edző: Nyá­ri Sándor. A csapatot elkísérő szép számú szeged; szurkoló biz­tatása mellett kezdődött a mérkőzés. Noha Nyári edző egyik játszmában sem szere­peltette legjobb csapatát, Péter István országos bajnok 10. B.-gyarmat XI. Pénzügyőr 12. BKV Előre 13. KKFSE 14. Szegedi D. 15. Építők SC 16. Bábolna A második 28 5 28 7 28 8 28 C 28 7 28 6 vonal patok már kiestek bajnokságba. 7 48-25 37 7 41-23 36 6 40-29 34 8 8 45-34 32 9 8 35-34 31 6 10 37-40 30 7 10 49-44 29 _4 12 44-40 28 9 11 35-35 25 14 9 24-34 24 9 12 32-44 23 7 13 37-51 23 7 15 30-53 19 4 17 31-53 18 5 17 35-67 17 alatti csa­a területi Az elmúlt hét végén Deb­recenben rendezték meg az országos kötöttfogású birkó­zóbajnokságot. Az esemé­nyen nagyszerűen szerepelt, és aranyérmet nyert Péter István, a SZEOL AK kivá­lósága. Péter biztosan nyert legnagyobb riválisa, Lakatos ellen is, bizonyítva többek között azt, hogy jó munka folyik egyesületében. Eredmény. 68 kg. Bajnok: Pcter István (SZEOL AK, edző: Benkő Gyula), 2. La­katos (Eger SE), 3. Dudás (FTC). 4. Szalontai Z. (DTVK), 5. Spáczai (FTC), 6. Dorogi (Vasas). Péteren kívül országos bajnoki cí­met szerzett 48 kg-tól föl­felé: Vadász Csaba (Bp. Honvéd), Rácz Lajos (H. Szondi SE), Doncsecz József (Vasas), Tóth István (Ganz­MÁVAG), Nádasi Attila (FTC), Kappesz Sándor (Bp. Spartacus), Növényi Norbert (Bp. Spartacus), Gáspár Ta­más (FTC), Tóth László (Ü. Dózsa). győzelmük egy pillanatig sem volt kétséges. Ezután a feljutásra szintén eséllyel pályázó 22. sz. Vo­lán SC következett. A dön­tő fontosságú összecsapás előtt, melyet méltán tekint­hettek rangadónak, csupán 30 perc pihenő jutott a DÉLÉP-nek. DÉLÉP SC—22. sz. Volán SC 3:1 (-14, 8, 7, 13). Buda­pest, 200 néző. Vezette: dr. Bots. Szekér (apró hibák­kal). DÉLÉP SC: ARANY, NUS­SER, HUSZTA, Barta, PET­RE, Katona. Csere: Lénárt. Pesti, Klem, Tihanyi. Edző: Nyári Sándor. A fővárosiaknak ez a mér­kőzés volt az igazán nagy lehetőség, ugyanis, ha nyer­nek — nyílttá tehették vol­na az osztályozót. A tét nagyságát mindkét együttes átérezte, és ez a találkozó színvonalának ;s használt, látványos megoldások, hosszú labdamenetek, tették élveze­tessé az izgalmakban bővel­kedő játékot. A budapestiek kezdtek jobban. 11:13-ról nyerték az első játszmát. Ez nem törte le a szegedieket, és a követ­kező két játékrészben végig irányítva, jobbnak bizonyul­tak ellenfelüknél. A negye­dik játszmában történteket nehéz élethűen visszaadni, akkor tetőfokra hágtak az izgalmak. A Volán vezetett ll:7-re, amikor egy vitatha­tó játékvezetői döntés miatt reklamált a csapatkapitány Petre, amiért büntetőpontot kapott a DÉLÉP. Aztán 13:7. re nőtt a fővárosiak előnye. Ez az állás sorsdöntő fordu­latot hozott. Sokáig emléke­zetes hajrába kezdtek a sze­gediek és a hibátlanul ját­szó Nusser, valamint Huszta vezérletével bebiztosították a rendkívül fontos győzelmet. Területi bajnokság Két pont SZEOL AK-U. Dózsa 6-6 (1-2, 1-1, 2-1, 2-2) Vasárnap folytatódott a terüle- Havasi, öze, Bacsó. Edző: Nyári ti labdarúgó-bajnokság Körös- Tibor. ^portiának küzdelemsorozata. cóllövő: Mari (11-esből), Buus. Mindkét szegedi csapat hazai J<): JJ^ M™ ^ Küduhász, környezetben lepett pályára, a -K" ó ' J ' DÉLÉP SC győzött, a KSZV SE e itóCS0" oedig vereséget szenvedett. Ifjúságlak: Tiszakécske—KSZV Eredmények: SE 4-1. Budapest, Komjádi-uszoda, 100 néző. Vezette: Vuszek, Marjai. SZEOL AK: DR. ESZTER­GOMI, DUDÁS 2, Bozsó 1, Udvardi 1, DR. GAL 1, Len­gyel. Csere: dr. Zámbó, dr. Kiss, Cseri 1, Török. Edző: Szittya Károly. Ű. Dózsa: Cservenyák — Németh, Radnóti 1, VARGA 2, Gáspár, Wolf, Kiss L 2. Csere: Mátsik, Kovács. Ed­ző: Mohácsi Attila. Emberelőnyből: 10/5, illet­ve ál/3. Négyméteresből: 2/0, illet­ve 1/1. Színvonalas, drámiad fordula­tokban bővelkedő mérkőzést ví­vott a két Jó formában levő együttes A harmadik negyedben 4-3-as SZEOL AK vezetésnél a szegediek két négyméterest hagytak kihasználatlanul. Bozsó a kapufát találta e), míg Ud­vardi lövését védte Cservenyák. Az utolsó percben az Újpest ér­tékesített egy büntetőt. Már-már ügy tűnt, hogy a fővárosiak nye­rik a találkozót, ám 5 másod­perccel a befejezés előtt Udvar­di szép gólt lőtt, s ezzel megsze­rezte i :-fának ír -gyik baj­nok' pontot Az ü. Doz a elleni két mérkőzésen három pontot szereztek Esztergomiak, ami nagyszerű fegyvertény. DÉLÉP SC—Nagyszénás 2-8 (1-0). DÉLÉP-pálya, 100 néző. Vezette: Czenczik. DÉLEP SC: Leskó — Czibere, Hojszák, Kiss, Kenderesi — Csur­ka, Zádori, Hódi - Tumó, Már­ton (Török). Rácz (Miklós E.) Edző: dr. Hajós Imre. Az utóbbi időben magára ta­lált DÉLÉP SC magabiztos já­tékkal nyert. Góljövő: Hódi, Miklós E. Jó: Czibere, Hojszák, Csurka, Rácz, illetve Pajkó, Brakszatórisz. Ifjúságiak: DELEP SC-Nagy­szénás 2-2. Tiszakécske-KSZV SE 2-0 (1-0). Lajosmizse-Bajai SK 1-0 (1-0). KSZV SE-pálya, 200 néző. Vezet- Lajosmizse. 1000 néző: Vezette: „ , Kérdő. Góllövő- Rózsi te: Kokavecz. . Ifjúságiak: Baja-LajosmJzse KSZV SE: Simái - Btte, Ne- 5-0. mes. Magyar. Halasi - Tóth jánnshalma-KTL i-o (0-0). Já­(Gerecz), Ruppert, Németh — nosbalme, 3oo nezo. Vezéttc: Szentesi Vízmű—Mindszent 3-1 (2-0). Szentes. 500 néző, Vezette: Szürszabó. Góllövő: Vörös (2), Vigh. illetve Csöngető Ifjúságiak: Szentesi Vízmű­Mindszent 2-1. Hódmezővásárhelyi Porcelán­Békcscsabai Agyagipar 3-3 (1-0). Békéscsaba, 300 néző. Vezette: Franciskovics. Orosházi MTK—Füzesgyarmat 2-0 (1-0). Orosháza, uoo néző. Vezette: Varga. Góllövő: Kö­kény (2). Ifjúságiak: Orosháza-Füzes­gyarmat o-o. Jung. A találkozó egyetlen gól­ját a 65. percben Kerpits lőtte. Ifjúságiak: KTE—Jánoshalma 2-1. H Kun Béla SE—Szeghalom 5-0 (2-0). Kiskunfélegyháza, 600 né­ző. Vezette: Varga. Góllövő: Maszlag, Pádár, Mohovics. Har­sány!, Nagy O. Ifjúságiak: Szeghalom-H. Kun Béla SE 2-1. A bajnokság állása: 1. Baja 2. DÉLÉP 3. Lajosmizse 4. Kun B. 5. OMTK 6. H. Porc. 7. Mindszent 8. Füzesgy. 9. KTE 10. Bcs. Agyag. 11. Jánoshalma 12. Nagyszénás 13. "zen-csi V • 14. Szeghalom 13. Tiszakécske 16. KSZV 23 2 3 75-15 48 18 4 6 58-28 40 15 10 3 48-25 40 14 8 6 51-24 36 12 8 8 43-32 32 10 10 8 47-46 30 11 5 12 32-41 27 7 11 51-67 27 9 11 34-36 25 9 11 37-48 25 8 12 30-44 24 7 13 28-35 23 4 15 35-53 21 7 14 36-57 21 7 16 24-37 17 5 20 31-77 11 10 * egy büntetőpont levonva. }