Délmagyarország, 1980. december (70. évfolyam, 282-305. szám)

1980-12-16 / 294. szám

6 Kedd. 1980. december I6L Labdarúgó NB I B*. Honvéd—Csepel 3-0 (1-0). # Coepel, 6 ezer néző, v.: Győ­rt Góllövők: Esterházy, Kő­halmi (öngól). A labdarúgó NB I 19. for­dulójának vasárnap délelőtti mérkőzésén a Bp. Honvéd idegenben legyőzte a hazai pályán eddig verelen Csepelt, és így tartja a tempót az él­mezőn nyeL Bravúros győzelem az „idénynyitón' Az élről folytatja jövőre a SZEOL AK A bajnokság állása: L Ferenc város L Videoton 1. Vasas t Bp. Honvéd 5. Békéscsaba 9. Nyíregyháza 7. Tatabánya L O. Dózsa á. Pécsi MíC Iá ZTE 11. Volán 12. Debrecen tl Csepel lá Rába KTO IS. Diósgyőr IS. Dunaújváros fi. MTK VM 19. Kaposvár 11 S >43 ÍZ 4 3 35­19 S 3 40 11 3 3 34 3 4 4 23 t ( S IS 7 I S 23­7 1 5 35­SS 7 21 7 3 9 30­9 5 9 25­4 4 9 19 5 5 9 22­4 7 8 20­4 S 9 15 4 5 10 24­3 S 10 14­4 4 11 21­18 28 -19 28 -21 26 19 23 21 22 >12 22 18 21 31 21 23 18 36 17 31 17 22 IS 23 15 23 15 28 IS 44 13 30 12 42 12 Holnap SZEOL AK— Csepel SC A kosárlabda NB I-ben holnap, szerdán hétközi for­dulót játszanak a csapatok. A SZEOL AK női együttese az újszegedi Sportcsarnokban a Csepel SC gárdáját fogadja. A találkozó délután fél 4­kor kezdődik, utána NB-s if­júsági mérkőzés lesz. A kék-feketék férficsapata ugyancsak holnap, szerdán Budapesten a Volán SC-vel mérkőzik a bajnoki pontokért. Közgyűlés a DÉLÉP SC-nél Tegnap délután m DÉLÉP központi irodaházában tar­totta a sportegyesület kül­döttközgyűlését, melyen meg­jelent és felszólalt többek között Czifra Pál, a Csong­rád megyei pártbizottság munkatársa és Juhos József, a Magyar Asztalitenisz Szö­vetség szakfelügyelője Erdei János, a DÉLÉP SC ügyvezető elnöke beszámoló­jában értékélté az egyesület Rzakosztályainak ötéves mun­káját. és ismertette a követ­kező év feladatait. Asztalitenisz: A szakosz­tály az NB I 4—5. helyere várta a csapatot. Ezt a ter­vet a sportolók túlteljesítet­tek, hiszen a bajnokság vé­geztevei az előkelő harmadik helyet szerezték meg, és így kivívták azt a jogot., hogy részt vehetnek a Vásárváro­sok Kupája küzdelemsoroza­tán. Egyénileg Tímár Ferenc nyújtott átlagon felüli telje­sítményt, aki 75 mérkőzésé­ből 55 győzelmet aratott. A játékoson kivül a siker fő ré­szesei Halasi György vezető edző és Varoczi Andor szak­osztályvezető. Teke: Az NB l-es női esa­pat meglepetésre az ötödik helyen végzett az idei baj­nokságban. A férfiak hetedi­kek lettek Egyéniben Révész János országos bajnokságot nyert, és a magyar A-válo­gatott állandó tagja volt. Há­rom ifjúsági válogatottal büszkélkedhetnek, Kiss Erika; Deák Gy. éb Karsai F. szemé­lyében. Kézilabda: Az NB I B-s forfigárda az ötödik helyen •zárta a bajnoki szezont, és bekerültek az MNK legjobb tizenkét csapata közé. Labdarúgás: A csapat, mint újonc az NB II-ben szerepel, és ott a középmezőny együt­tesei közé tartozik. (A csapat értékelését lapunk- hasábjain olvashatják majd a szur­kolók.) Röplabda: A női csapat a hatodik, a férfiak pedig a harmadik helyet szerezték meg az NB II-ben. Nyári Sándor játékosedző követke­zetes munkával eljutott oda csapatával, hogy végre Sze­geden is nagy reményekre jogosíthat a röplabda sport fellendülése. Autózás: Autó-cross kate­góriában Darázs Antal lett a MAMSZ Kupa győztese, Da­razs Ferenc pedig ezüstér­met szerzett. Tömegsport: Az Edzett if­júságért tömegsportmozga­lom keretén belül 92-en az arany, 107-en az ezüst, 119-en pedig a bronz fokuzatot tel­jesítették. A természetjárók legna­gyobb sikerét Budapesten a Bokányi Dezső-emléktúrán érték el, ahol országos első helyezést szereztek. Az ökölvívó szakosztály há­rom éve alakult, munkája egyenletes fejlődést mutat. Versenyzőik egy országos el­ső, négy második és kilenc harmadik helyezést értek el a csapatversenyek során. Oláh Zoltán a serdülők ke­let-magyarországi bajnoksá­gán győzedelmeskedett. Tájékozódási futásban mind a nők, mind pedig a férfiak ezüstérmet szereztek a me­gyei csapatbajnokságon, majd a nők megnyerték a dél-körzeti CSB-t A beszámoló után Bálint András, a számvizsgáló bi­zottság elnöke tette meg je­lentését, majd hozzászólások következtek. sorrendben: Hajdú Béla, Czifra Pál, Miklós János, Juhos József, Váróezi Andor, Szabó László, Bódi László, Sülé József és Nagy Attila mondta el véle­ményét A hozzászólások után a küldöttközgyűlés résztvevői megválasztották a DÉLÉP SC új vezetőségét A DÉLÉP SC elnöke Major Gyula, ügy­vezető elnöke Süle József, el­nökhelyettese pedig Zsák Miklós lett. A számvizsgáló bizottság elnökévé Bálint Andrást választották. B. L. így kellett volna tippelni! L PVSR-Hal»d«» 9-0 8 2. Suharla-Komln 2-9 1 3. Bakony Vegyész— Várpalota 2-2 X 4. Olajbányász—Keszthely 3-1 1 5. Pét-Eüzfö 1-3 2 6. Ajka—Bábolna l-l x 7. Mohács-Véménd­MAV-DAC 9-9 X 8. Bem J. SE—Pénzügyőr 3-9 1 9. Balassagyarmat-Budafok 2-9 1 t9. Sx. MAV Előre—SZEOL 0-S 2 11. Asztalos J. SE—Gyula l-l X •I. Kazincbarcika-Szolnok 3-2 1 13. Ozd-Eger 2-9 1 14. Debreccnl USE—Szarvai, 1-0 1 A Sportfogadási és Lottó Igaz­gatóság közleménye szerint az 50. heti totószelvények értékelé­sének elhúzódása miatt hivata­los nyereményközlésre csak ma kerül sor. SZEOL AK—MAV-Előre 5-0 (3-0) Székesfehérvár, 400 néző, vezette: Kőrös. SZEOL AK: Nagy — Fur­kó, Kozma, Kovács, Kutasi — Szabó, Márton, Repka — Szeghalmi, Kun, dr. Jernei. Edző: Kovács József. MAV-Előre: Paulusz — Rábaközi, Szabó, Palanek, Tóth — Dómján, Litvik, Bodor — Brúder (Deák a szünetben). Szőke, Geiger. Edző: Szőke Miklós. Kőrös játékvezető és a székesfehérvári vezetők kö-, zötti vitával kezdődött a ta­lálkozó. Az történt ugyan­is, hogy a hazaiak a salakos ed/.őpályát készítették fel a bajnoki mérkőzésre, a játék­vezető azonban a füves pá­lyát találta alkalmasnak a játékra. Miközben folyt a „perpatvar", a SZEOL AK játékosai az öltözőben arról beszélgettek, hogyan lehetne revansot venni a szegedi 1-0-ás vereségért, éppen a MAV-Előre otthonában. Az­tán a mérkőzés 90 perce alatt a szegediek megmu­tatták, hogyan sikerülhet a bravúr. óriási lendülettel vetették magukat a küzde­lembe. Már az első perc­ben Kun előtt nyílt gól­szerzési lehetőség, de óriási helyzetből a szegcdi csatár kapu mellé lőtt. A 4. perc­ben ismét Kun hibázott Majd, egy percre rá Már­ton, Szeghalmi beadása után öt méterről a hazaiak ka­puvédőjét találta telibe a labdával. A 10. percben Kun Lajos már harmadik nagy gólhelyzetét hagyta ki­használatlanul. Jernei szög­lete után az 5-östől fejelte kapu fölé a labdát. Nyo­masztóvá vált a szegediek mezőnyfölénye. A fölényt aztán a 18. percben sikerült gólra váltani. Kutasi, Sza­bó volt a labda útja, a kö­zéppályás Repka elé játszott, aki egy csel után kapura tört, majd 14 méterről la­posan a bal alsó sarokba lőtte a labdát, 1-0. A gól után kiegyenlítettebb lett a játék. A 38. percben aztán növelte előnyét a SZEOL AK. illetve Kun megkezdte a gólgyártást. Kovács lövé­se Szabóról szögletre vá­gódott, majd a beívelt lab­dát Kun kapásból a hálóba vágta, 2-0. A 39. percben Brúder beadását védte Nagy. Egy perc múlva Kun ellen­állhatatlanul tört kapura, már a 16-oson belül járt, amikor Tóth felvágta a sze­gedi csatárt, 11-es! A sér­tett futott a büntetőnek, s -magabiztosan lőtt a kapu jobb alsó sarkába, 3-0. Há­rom perccel az első félidő vége előtt Tóth szabadrúgá­sát Nagy István bravúros vetődéssel a jobb felső sa­rok elől öklözte szöglet­re. Szünet után újabb sze­gedi rohamokkal indult a találkozó. A 48. percben az óriási kedvvel futballozó Kun Palanek és Szabó kö­zött kiugrott, majd a kifutó Paulusz mellett a hálóba helyezte a szegediek ne­gyedik gólját, 4-0. A hazai­ak még ekkor sem adták föl. vezettek néhány gól­veszélyes támadást. Nagy István két esetben is bra­vúrosan védett. A 60. perc­től aztán iskolajátékot mu­tattak be a szegediek. A 78. percben nagyszerű támadás futott a pályán, Repka ki­tűnő labdával indította a felezővonalnál helyezkedő Kunt, a szegedi csatár le­futotta a MÁV Előre védő­it, majd 12 méterről a kapu bal oldalába lőtt, 5-0 (mes­ternégyes!). Régen látott nagyszerű já­tékot produkált a SZEOL AK Székesfehérvárott. Már az első percekben csak a gólkülönbség volt kétséges, olyan magabiztosan és a taktikai utasításokat betart­va, fegyelmezetten játszottak a szegediek, amire hosszú idő óta nem volt példa. Di­cséret illeti a MAV Előre játékosait is, akik egy pilla­natra sem adták fel a szá­mukra kilátástalan küzdel­met. Jók: Kun (a mezőny leg­jobbja), Márton, Szabó, Rep­ka, illetve Litvik, Pau­lusz. Építők SC—Sz. Dózsa 4-3 (2-1) Szeged, Hunyadi tér, 1500 néző. Vezette: Dr. Bot ka. Építők SC: Józsa — Oláh, dr. Páncsics, Patkós, Stal­ler — Palotai, Tóth K.,Tóth J. — Fekete (Móricz a 40. percben, Pócza a 85. perc­ben), Kiss, Pribeli. Edző: Thomann Antal. Sz. Dózsa: Győrfi (Mer­ley a 28. percben) — Ződi, Pócsik, Olasz, Nagy — La­dányi, Pipicz (Ménesi a szünetben), Antal, Csomor — Puskás, Gerecz. Edző: Rá­bay László. A vendégek lendültek tá­madásba, és már a második percben veszélyes helyzetet teremtettek. Hosszú átadás­sal Tóth J. iramodott meg, Pócsik üldözőbe vette, igy a középpályás 12 méterről leadott lövése elkerülte a jobb alsó sarkot A t. perc­ben óriási Dózsa-helyzet ma­radt kihasználatlanul. Antal remek labdát tálalt a védők közül kilépő Pipicz elé, aki 12 méterről, senkitől sem zavartatva a kapu fölé dur­rantott. A 15. percben Tóth K. vezetgette a labdát a hazai­ak térfelén. A kaputól 28— 30 méterre lövésre szánta el magát, a jól eltalált labda a kapujából kint álló Győrfi felett a felső lécről kivágó­dott, éppen a szabadon ha­gyott Pribeli elé, aki a bal­összekötő helyéről, 14 méter­ről hatalmas lövést zúdított a bal felső sarokba, 1-0. A 23. percben Oláh 28 mé­teres szabadrúgását vetődve hárította Győrfi, majd Pat­kós ívelését tolta léc fölé. Szöglet után a beívelt lab­dára Győrfi kimozdult, majd visszalépett, így Palo­tainak nem okozott gondot, hogy 5 méterről a hálóba fe­jelte a labdát, 2-0. A következő percben Csö­mör került nagy helyzetbe, de 5 méterről nem találta el a kaput. Ezt követően Ge­recz beadása tisztán találta Puskást, aki 5 méterről a kapu fölé emelt. Később An­tal szabadrúgását öklözte ki Józsa. majd Csomor jobb alsó sarokba tartó labdáját ütötte ki a kapuvédő. A 35. percben szögletrúgás után a védők röviden mentettek, Csomor került lövőhelyzetbe, laposan meglőtt labdáját a vetődő Józsa a jobb kapufá­ra tolta, a labda onnan a hálóba perdült, 2-1. Szünet után az 50. perc­ben gyors Dózsa-támadás alakult ki a jobb oldalon. Pontos adogatások után An­tal elhúzott az oldalvonal mellett, majd az öt és feles magasságából középre ívelt. A labda az egyik védő fe­jén ugyan megcsúszott. Csö­mört azonban ez nem za­varta és 14 méterről, ka­pásból a bal alsó sarokba lőtt, 2-2. Nem sokáig örül­hetett az egyenlítésnek a Dózsa. Az 53. percben a ven­dégek 16-osánáI elhalt a ha­zaiak támadása. A gyorsan és hosszan előrevágott lab­dával Kiss húzott kapura, a szegediek 16-osán belül Pócsikka] ütközött, a közép­hátvéd rosszul találta el a labdát, az Kiss elé perdült, a csatár pedig a késve ki­futó, vetődő Merley alatt nyugodtan helyezett a háló­ba, 3-2. A 70. percben nagy kava­rodás támadt a vendégek kapuja előtt. A kaputól 8 méterre Ződi próbált lőni, közben Tóth J. letalpalta a hátvédet. A játékvezető köz­vetett szabadrúgást ítélt. Antal legurította a labdát Puskásnak, aki hatalmas gólt lőtt a léc alá, 3-3. Nem sokkal később ismét óriási lehetőséget szalasztottak el a lila-fehérek. Az Építők 16­osánál Csomor Nagyhoz to­vábbított, tőle Ménesi kapta a labdát, ő tovább tolta Pus­kás felé, aki elől a védők a kapu torkában mentettek. A nagy hazai nyomás közepet­te a 90. percben az Épitők megszerezte a győztes gólt. A szabadon hagyott Pribeli a felezővomaltól indulva majd­nem az alapvonalig futott, kapu elé lőtt labdája Kisst üresen találta, a középcsa­tár pedig nem hibázott, 2 méterről a késlekedő Mer­ley mellett a jobb oldali léc mellett a hálóba helyezett, 4-3. Középkezdés után meleg helyzet adódott az Építők kapuja előtt. Puskás gólba tartó fejesét Palotai fejeitea mezőnybe. A szemre jónak látszó, de csúszós talajon a vendégek kaptak előbb lábra. Bizton­ságos, zárt védekezésükből rajtaütésszerű, gyors ellen­táraadásaikkal meglepték a kényelmeskedő Dézsát. Bátor játékuknak nem maradt el az eredménye, a 23. percben már 2-0-ra vezettek. A má­sodik gól után — nem kis meglepetésre — Rábay edző lecserélte Győrfit... Mint később kiderült, ez sem se­gített, a másik kapuvédő sem bizonyult határozot­tabbnak... A kapott gólok után a Dózsa nyomasztó fö­lénybe került, da csupán egyszer tudta bevenni el­lenfele kapuját Szünet után sem változott a kép, a lila­fehérek kapujához „szegez­ték" ellenfelüket, elszántan küzdöttek, nagy iramot dik­táltak, és kiegyenlítettek. Az egyébként jól játszó Pócsik egyszeri megingása után is­mét vezetéshez jutottak a vendégek, de ez sem törte le a Dózsát, s újból egyen­lített Ezután viszont elkö­vette azt a hibát, hogy csak a támadással törődött, vé­delme fellazult, s ez vere­ségét jelentette. A küzdelmes, mindvégig iramos, színvonalas mérkő­zésen látottak alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Jók: Józsa, dr. Pán­csics, Staller, Palotai, Kiss, illetve Pócsik, Olasz, Nagy, Csomor. Gy. E. Bp. Spartacus—DÉLÉP SC 2-1 0-1) Budapest, Kóér utca, 200 néző. Vezette: Mezei. Bp. Spartacus: Radics — Dudás, Hábersdorfer, Hor­váth, Szebelkó — Kruppai, Molnár, Gergely, Újvári (Hajduska a 63. percben) — Kelemen (Michna a 85. percben), Szalai. Edző: Do­rogi József. DÉLÉP SC: Leskó — Czompó, Terhes S., Czibe­re, Parti — Mészár, Csur­•ka, Miklós E. — Miklós J., Diószegi (Kovács a 26. perc­ben), Wenner. Edző: Mészá­ros Imre. Mindjárt a találkozó ele­jen a DÉLÉP SC lépett fel támad ól ag, s már a nyolca­dik percben vezetéshez ju­tott Dudás figyelmetlenül adott haza, Radicsról Dió­szegi elé pattant a labda, aki elvitte azt a tehetetlen ka­pus mellett, s közvetlen kö­zelről a kapuba helyezte, 0-1. A 13. percben Molnár nagy erejű lövését védte Leskó. A 20. percben Ke­lemen közelről fejelt Leskó kapujába, I-t. A 23. percben Kruppai kíméletlenül lete­rítette Diószegit. A csatárt három percig a partvonal mellett ápolták, de nem tud­ta folytatni a játékot. A sze­gedi játékosok a félidő haj­rájában is többet birtokol­ták a labdát, s támadásaik is több veszélyt jelentettek. A 35. percben Miklós E. be­adását Mészár fejelte a ka­pu mellé. Szünet után sem változott a játék képe. Az 53. perc­ben újabb gólszerzési lehe­tőséget szalasztottak el a kék-fehérek. Miklós E szög­letét követően Csurka tá­voli nagy erejű lövése ke­rülte el Radics kapuját A 61. percben Csurka hagyta állva a Spartacus védőit de hosszan szöktette magát és Radics felvette előle a lab­dát A hajrá egyértelműen a Spartacusé volt. A 80. pere­ben született a hazaiak győztes gólja: egy elóre­ívelést követően röviden fe­jelték ki a labdát a DÉ­LÉP SC védői, és Szálai 18 méterről a bal felső Bárok­ba bombázott 2->l. Az első félidőben a terv­szerűbben játszó szegediek játszottak jobban. • Szünet után mintegy húsz percig Wennerék birtokolták többet a labdát, játszottak kapura is veszélyesebben. A hajrá-.­ra feljavult a Spartacus, és egy távoli lövés meghozta a győzelmet a vendéglátóknak. A játék összképének a dön­tetlen jobban megfelelt vol­na. Jók: Hábersdorfer, Sze­belkó, Szalai, illetve Mé­szár, Czompó. A Kőzépcsoport további ered­ményei: Kossuth KFSE—Dorog 0-o. Honvéd Bem József SE­Pénzügyűr 3-9 (1-0), Ganz­MAVAG—22. sz. Volán 1-0 (0-0), Váci Izzó-BVSC 3-2 (1-0), Du­naújvárosi Építők—BKV Előre 1-l (l-l). Kecskeméti SC-Orosz­lányl Bányász 3-1 (2-0), Balassa­gyarmat—Budafok 2-0 (2-0). A Keleti csoportban: Hódme­zővásárhely—Nagybátony 3-1 (l-l). Hódmezővásárhely, 2S00 néző. Vezette: Tombor. GóUövő: Bálint dr.. Magyar, Illetve Sza­bó J. L SZEOL AK 2. Kecskemét 3. B.-gyarmat 4. Bem J. SE 5. Ganz-M. 6. Budafok 7. Pénzügyőr 8. Szegedi D. 9. Vád Izzó 10. Sz. MAV SE 1L KK.FSE 12. Epttók SC 13. DÉLÉP SC 14. BVSC 15. 22. Volán 16. Bp. Spart. 17. Dorog 18. D.-újv. Ep. 19. Oroszlány 20. BKV Előre 29 101 20 11 4 20 11 I 20 97 20 97 29 96 29 8 8 29 19 1 20 6 9 29 20 29 29 20 29 29 29 20 29 4 39-22 29 5 31-22 29 3 35-27 26 4 37-25 25 4 37-28 25 5 35-26 24 4 26-22 24 9 42-30 21 5 36-29 21 7 27-32 20 8 39-27 19 8 26-34 19 8 28-33 18 9 23-31 17 9 28-34 19 10 22-29 19 9 29-29 19 10 23-31 14 10 13-28 14 10 14-39 13 Szeretettel meghívjuk a Szeged és Vidéke ÁFÉSZ, valamint a iogelőd szövetkezetek nyugdíjasait. 1980. december 18-án, délután 3 órára Újszegeden, a TISZA GYÖNGYE ÉTTEREMBEN tartandó nyugdíjas­találkozóra Gazdaságvezetés, párt­ós társadalmi szervek vezetősége.