Délmagyarország, 1980. augusztus (70. évfolyam, 179-204. szám)

1980-08-05 / 182. szám

6 Kedd, 1980. augusztus S: „A magyar sport Moszkvában előbbre lépett" Buda István nyilatkozata Buda István államtitkár, az OTSH elnöke, a XXII. olimpiai játékokon részt vett magyar sportküldöttség ve­zetője vasárnap magyar újságíróknak nyilatkozatot adott az olimpiáról, a magyar sportolók szerepléséről. Labdarúgó NB II, Középcsoport Egy győzelem — két vereség — A moszkvai olimpia a béke, a népek közötti ba­rátság, a munka és a szer­vezettség diadala volt — mondotta. — A szovjet ren­dezők által megteremtett csodálatos körülmények, fel­tételek között teljességgel re­álisak voltak a nagy ered­Viények, reális az a tény, hogy a moszkvai olimpia a világversenyek, olimpiák so­rában is kimagasló helyre került, hfszen több mint száz olimpiai és világcsúcsot dön­töttek meg. — Amit a világ sportja, s ezen belül a magyar sport a moszkvai olimpiától kapott, azt csak a legmagasabb ren­dű jelzőkkel lehetne megfo­galmazni: mind az eredmé­nyek, mind pedig a tapaszta­latok sok vonatkozásban ki­magaslóak. A magyar csapat lényege­sen előbbre lépett Montreál­hoz, s Münchenhez képest is. Sportolóink összesen 32 ér­met szereztek: hét aranyat, 10 ezüstöt és 15 bronzot. Az érmek szerzésében 55 ver­senyzőnk jeleskedett — ez azt jelenti, hogy nagyjából minden ötödik, az olimpiára kiküldött versenyzőnk ered­ménye érmet jelentett. Sok, pontot érő, negyedik-hato­dik helyezésünk is van, pont­számunk rúeghaladja a 230­at, s ez azt jelenti, hogy a magyar küldöttség több mint fele került a pontszerzők közé. — Nagyon örülök, hogy vi­lágszerte ismert versenyző­ink közül sokaknak sikerült ismét bebizonyítani nagysze­rű tudásukat — például Ma­gyar Zoltánnak, vagy Kocsis Ferencnek. Ugyanakkor kü­lön öröm, hogy több fiatal­nak sikerült az élvonalba törnie, például Vargának és Wladárnak. Természetesen voltak a vártnál gyengébb teljesítmények is, ezeket részben emberi problémák, részben más okok váltották ki, az azonban egyértelmű ta­pasztalat, hogy megfelelő munka és akaraterő nélkül olyan magas szintű verse­nyen. mint amilven a moszk­vai olimpia volt, nem lehet eredményesen helytállni. — Tapasztalatainkat ter­mészetesen alaposan elemez­ni fogjuk, ehhez megfelelő időre, megfelelő józanságra, lehiggadásra van szükség. Azt szeretnénk, ha a moszk­vai olimpián szerzett ta­pasztalataink eredménye a jövőben versenyzőink még jobb szereplése lenne, mind otthon, mind pedig a nagy világversenyeken. Az MTI tudósítójának kér­désére válaszolva Buda Ist­ván elmondotta, a magyar csapat eredményeiben és magatartásában egyaránt jó hírverője volt országunknak. Jól összehangolt, lelkes mun­ka folyt az előkészületek so­rán, s magán az olimpián is, sportolók és sportvezetők együtt dolgoztak az eredmé­nyekért. Helytálltak Moszk­vában a magyar képviselők a bíráskodásban, s a nem­zetközi sportszövetségek ta­nácskozásain is. — Külön szeretnék szólni a magyar szurkolókról, az if­júsági tábor lakóiról, az „Aranyjelvényesek az olim­piára" versenyek győztesei­ről, a magyar turistákról. Minden versenyen olyan lel­kesen biztatták sportolóin­kat, hogy sokszor szinte ez a biztatás segítette őket a még jobb eredményhez. A nemzetközi sportmozga­lom jövőjéről szólva, az olimpiaellenes bojkottkísér­letek kudarcáról, s a további együttműködés lehetőségeiről Buda István kifejtette; a Szovjetunió és a szocialista országok eddig is hív'ek vol­tak az olimpiai eszmékhez, az olimpiai mozgalom char­tájához, s ezek után is így járnak el. Fenntartják kel­és sokoldalú sportkapcso­lataikat — de ha ezekbe a kapcsolatokba egyesek a sporttal ellentétesen politi­kát akarnak belekeverni, ak­kor természetesen ennek megfelelően járnak majd el. — összességében a magyar sport Moszkvában előbbre lépett, s a sportot szerető magyar közvélemény joggal örülhet ennek — mondotta az OTSH elnöke. (MTI) XXII. Nyári Olimpiai Játékok Lengyel siker az utolsó számban Az olimpia utolsó ver­senynapján már csak lovag­lásban avattak olimpiai baj­nokot, a díjugratók verse­nyeztek az egyéni bajnoki címért a Lenin-stadionban. A díjugratók látványos, iz­galmas küzdelme az olimpiai versenyek méltó befejezése volt. Díjugratás. Egyéni. Olim­piai bajnok: Jan Kowalczyk (Lengyelország) Artemor ne­vű lován, 8 hibapont. 2. Ko­rolkov (Szovjetunió) Esz­padron n. 1., 9,5. 3. Perez (Mexikó) Alymany n. 1„ 12, 4. Mendez (Guatemala) Pamoa n. 1., 12, 5. Poga­novszkij (Szovjetunió) Tooki n. 1„ 15,5, 6. Hartman (Len­gyelország) Norton n. 1.. 16, 7. Hevesi Barnabás Bohám n. 1.. 24. ... 14. Krueskó Fe­renc Vadrózsa n. 1„ 40,25. Nemzeíközi autóveterán rallye és találkozó A Csongrádi Napok kere­tében kilencedik alkalommal rendezik meg n nemzetközi autóveterán rallye-t és -ta­lálkozót. Az oldtimerek ma délelőtt 11 órakor érkeznek a DÉLÉP SC Szőregi úti pá­lyájára. ahol a sportkör ve­zetői fogadják a ritka vetél­kedő résztvevőit. Holnap, szerdán délután 5 órai kez­dettel pályaügyességi vetél­kedőn vesz-nek részt a ver­senyzők. A rendezők 4 oiaig fogadnak el nevezéseket a DÉLÉP SC sporttelepén meg­rendezésre kerülő eseményre. A pályaügyességi versenyen a 30 évnél idősebb, azaz 1950 előtt gyártott autók ve­hetnek részt. Augusztus 7-én, csütörtökön délután 2 • óra­kor indulnak vissza az old­timerek Csongrádra. Az .autómatuzsálemek az utolsó versenynapon a Szeged— Csongrád 60 kilométeres tá­yot teljesítik. DELEP SC­Bp. Spartacus 4-0 (2-0) DÉLÉP-pálya, 1200 néző. Vezette: Németh L. DÉLÉP SC: Leskó — Czompó (Diószegi a 67. perc­ben), Teriies S., Czibere, Parti — Zádori, Csurka. Mik­lós E. — Miklós J., Török, Wenner (Holler a 79. perc­ben). Edző: Mészáros Imre. Bp. Spartacus: Radics — Dudás, Hábersdorfer, Űjvári, hegyi — Gergely. Kiuppai, Molnár — Kelemen, Szalai (Csirkovics a 67. percben), Szőke (Szamosújvári a 46. percben). Edző: Dorogi Jó­zsef. Mindjárt a találkozó ele­jén a DÉLÉP lépett fel -tá­madólag. öt perc alatt két helyzetet dolgoztak ki a kék­fehérek, de előbb Miklós J, majd Zádori lövése kerülte el Radics kapuját. Tartós mezőnyfölényt harcolt ki az újonc, a fővárosiak erejéből mindössze inéhány ellentá­madás vezetésére tellett. A 25. percben Szalai jól eltalált lövését védte Leskó. Három perccel később egy jobb ol­dali szögletet követően Zá­dori fejjel veszélyeztette a Spartacus kapuját A soro­zatos rohamok a 31. percben értek góllá. Miklós J. hatal­mas partdobása után Zádori fejjel Török elé csúsztatta a labdát, aki 8 méterről nagy erejű lövést zúdított a jobb felső sarokba. 1-0. A vezető gól szárnyakat adott a hazaiaknak, és szem­mel láthatóan kedvét szegte a fővárosiaknak. A 35. perc­ben Wenner 17 méterről le­adott nagy erejű lövése ke­rülte el centiméterekkel Ra­dics kapuját. A 44. percben növelte előnyét a DÉLÉP SC. Wenner ügyes cselekkel csap­ta be a Spartacus védőit, már a 16-oson belül járt, amikor Kruppai buktatta a ba'szélsőt. 11-es! A büntető bői Csurka a kapu jobb ol­dalába helyezte a labdát. 2-0. Szünet után sem válto­zott a játék képe. A fizikai­lag jól felkészített építősök tartós mezönyfölényt har­coltak ki, számos veszélyes helyzetet teremtettek a szö­vetkezetiek kapuja előtt. A 4S. percben Miklós J. lefu­totta őrzőjét, elhúzott a ki­futó Radics mellett, is, 10 méterről leadott lövését az önfeláldozóan közbeugró Hábersdorfer a gólvonalon mentette. Az 53. percben szabadrúgáshoz jutott a DÉLÉP SC, a Spartacus ka­pujától 20 méternyire. Mik­lós E. jól eltalált lövését követően a labda a bal felső sarokba vágódott 3-0. A harmadik bekapott gól után, immár a Vereség tudatában e Spartacus felhúzta sisakja rostélyát és elszánt rohamo­kat indított a becsületgól megszerzéséért. Ekkor vi­szont kiderült, hogy nem­csak a hazai támadók és középpályások vannak jó formában, hanem a közvet­len védelem tagjai is. A Spartacus támadott, a Spartacus bánta. A 66. perc­pen Miklós J. lövését Radics csak kiütni tudta, pontosan Török elé. aki 10 méterről a kapu bal oldalába lőlt. 4-0. A találkozó hátralevő részében is lüktető iramú, élvezetes mérkőzést láthattak a nézők. Jó mérkőzést élvezhettek ezen a délutánon a szurko­lók. A hazaiak birtokolták többet a labdát, a vendégek jobbára abban reményked­tek, hogy előrevágott lab­dáikkal veszélyeztethetnek. A vezető gól után oldódott Wennerék görcsös akarása, ami a hátralevő játékidőben mindenekelőtt a pontosabb támadásszövésben nyilvánult meg. A második félidőben csupán annyiban változott a játék képe, hogy ekkor már a vendégek is többször pró­bálkoztak támadásvezetés­sel. Az újonc végig tervsze­rűbb és pontosabb játéká­Slpos István felvétele Paulusz, a MAV Előre kapusa lábbal ment Ilojszák és Kun (takarva) elöl, val ilyen különbséggel is megérdemelt győzelmet ara­tott. Soraiban úgyszólván nem' akadt gyenge teljesít­mény. Leskó, Czompó, Ter­hes S., Zádori, Csurka, Tö­rök és Wenner különösen sokat tett a győzelemért. T. I. MÁV Előre­SZEOL AK 1-0 (1-0) Tisza-parti stadion, 4 ezer néző. Vezette: Bártfai. MÁV Előre: Paulusz — Palanek, Szabó 1., Rábaközi, Tóth L. — Dómján, Nagy M., Meggyes — Brúder, Sző­ke (Bodor a 85. percben), Deák (Geiger a 68. percben). Edző: Szőke Miklós. SZEOL AK: Nagy I. — Hevesi (Furkó a 46. percben), Kozma Z., Szabó — Repka, Kovács, Hojszák, Kutasi — Szeghalmi, Kun, Tóth F. (Márton az 56. percben). Edző: Kovács József. A szegediek kezdték a játékot. Az első gólhelyzet pedig a 3. percben a ven­dégek előtt adódott. Szőke azonban Kovács és Kozma Z. között magasan a kapu fölé lőtte a labdát. Két perc múlva a másik oldalon Kun hagyott ki óriási gól­helyzetet. Kozma szerelése után Hojszák iramodott meg, pazarul tálalt a kiugró Kun elé, a szegedi csatár azonban senkitől sem zavartatva a kifutó Paulusz lábát találta el a labdával. A 12. percben Hojszák ívelt kapu elé, a székesfehérvári védők fejjel nem (érték el a labdát, Rá­baközi viszont kézzel igen, Bártfai játékvezető azonban nagy meglepetésre 11-es he­lyett szögletrúgást ítélt a szegediek javára! A 15. bérc­ben Kutasi és Szabó mellett Brúder tört kapura, bal alsó sarokra tartó labdáját Nagy I. gyors vetődéssel szögletre ütötte. A 31. percben Megy­gyes lövését hárította a sze­gediek kapuvédője. Ahogy teltek a percek, úgy vált nyilvánvalóvá, hogy a szege­diek lassú, körülményes kö­zéppályás játéka nem vezet­het eredmenyre. Szabó Gyula balhátvédben való szerepel­tetése pedig egyenesen lu­xusnak számít, amikor a középpályán egyetlen „futó'' játékos nem található. A 33. percben Dómján végezhetett ei szabadrúgást Nagy I. ka­pujától mintegy 35 méterre. Jól eltalált labdát iát a jobb felső sarokból ölközte szög­letre a szegedi kapus. A kö­vetkező percben pedig meg­szerezték a vezetést — mint később kiderült a mérkőzés egyetlen gólját — a székes­fehérváriak. Deák kicselezte Hevesit, majd egészen a ka­pu torkáig vezette a labdát, középre játszott, a szegedi védők csak röviden tudtak menteni és az érkező Szőke a 11-es pontról a léc alá zú­dított, 1-0. A gól után is a vendégek játszottak tetsze­tősebbem Szünet után az első ese­ményt Szabó előretörése je­lentette. A hétvéd megunva a csatárok tehetetlenségét nagy lendülettel tört kapura, lövése azonban elzúgott a léc fölött. A 48. percben Furkó ütközött Deákkal, a szegedi játékos elesett, így sakk-matt helyzet alakult ki, Szőke azonban nagy gól­helyzetben rosszul találta el a labdát Az 55. percben csak a szerencse mentette meg a hazaiakat az újabb góltól. Szőke óriási lendület­tel lefutotta Kozmát, kapura lőtt, labdája a bal oldali lécről vágódott vissza éppen Brúder elé, Nagy István azonban önfeláldozóan bele­vetődött a lövésbe és men­tette a helyzetet. Az 56. percben Tóth helyett Márton lépett /a pályára, így Kun lett a balszélső. (Ezzel a húzással megkönnyítették a szegediek a MÁV Előre vé­dőinek a dolgát, hiszen gól­veszélyt csak Kun jelentett kapujukra, így felhagyhattak a követő emberfogással.) A 70. percben ismét Szabó tört előre, lövését Paulusz vetődve hárította, öt perccel a be'ejezés előtt Brúder a felezővonaltól indulhatott teljesen egyedül a szegediek kapuja felé, Nagy I. azonban messze kifutva, mielőtt a csatár elérhette volna a lab­dát, lábbal hárított. Nagy csalódást okozott az újjászervezett SZEOL AK lasárnapi bemutatkozása. Ez a mérkőzés felfedte a csapat szerkezeti hibáit is. Mindenekelőtt a középpá­lyás sor frissítésére gondo­lunk, hiszen a támadások nem vezethetnek eredmény­re ilyen lassú, körülményes középpályás támogatással. A szegedi csapat legjobbja Nagy István kapuvédö volt. Azt hiszem ez mindent el­árul a csapat teljesítményé­ről. Rajta kívül Szabó Gy. (Nem balhátvéd). Kozma Z. játéka és Szeghalmi igye­kezete dicsérhető. A MÁV Előre rutinos, hig­gadt játékával megérdemel­ten szerezte meg mindkét bajnoki pontot. Bártfai játékvezető 0-0-ás állásnál nyilvánvaló, szán­dékos kezezés miatt nem ítélt 11-est a szegediek ja­vára. Ez mindenképpen be­folyásolta a mérkőzés ala­kulását, a mutatott játékra azonban semmiképp nem le­het magyarázat! Bagaméry I.ászlő Bp. Építők— Sz. Dózsa 1-0 (1-0) Budapest, Építők-pálya; 150 néző. Vezette: Bodó. Építők: Józsa — Oláh, Páncsics dr., Pócza, Staller — Tóth J., Palotai, Tóth K. — Fekete (Gelesits a 25. percben), Varga, Lévai (Pri­beli a 70. percben). Edző: Thomann Antal. * Sz. Dózsa: Tóth — Ződi, Horváth, Kakuszi (Olasz az 57. percben), Nagy — Pó­csik, Ladányi (Antal a 68. percben), Pipicz — Kozma II., Puskás, Takács. Edzái Rábay László. Építők-rohamokkal kezdő­dött a találkozó, negyedóra elteltével vezetést szereztek a hazaiak. A 15. percben Palotai jó labdát adott Fe­ketének, aki 25 méterről, futtából a kapu bal oldalába lőtt. 1-0. A bekapott gól a lila-fehéreket rázta fel, a félidő hátralevő harminc percében Ladányiék játszot­tak fölényben, mi több ka­pura is veszélyesebben. Szünet után sem változott a játék képe. A Dózsa nagy erőfeszítéseket tett a ki­egyenlítő gól megszerzéséért, de előbb Puskás, majd Ta­kács hibázott nagy helyzet­ben. Az Építők fegyelmezett védekezéssel igyekezett őriz­ni vezetését, kevés gon­dot fordított a támadásra, minek következtében a má­sodik 45 percben is Ladá­nyiék játszottak fölényben. A 80. percben Páncsics dr. is sárga lapos figyelmezte­tésben részesült. Rekkenő hőségben a hazai pálya nagy előpyt jelentett, mindenekelőtt az utazás fá­radalmai miatt. Ennek elle­nére a lila-fehérek helyt­álltak és a játék képe, illetve a helyzetek alapján feltétle­nül rászolgáltak volna az egyik bajnoki pontra. Jó: Józsa, Tóth K„ Staller, Falotai, illetve Ződi, Pócsik, Pipicz. A Középcsoport további eredményei: Budafok—Ba­lassagyarmat 1-0 (0-0), BVSC —Váci Vasas Izzó 3-2 (2-2), Dorog—Kossuth KFSE 2-1 (1-GL Ganz-MÁVAG—22-es Volán 3-2 (l-l), BKV Előre— Dunaújvárosi -Építők 2-0 (0-0), Pénzügyőr SE—H. Bem J. SE 2-2 (1-0), Orosz­lány—Kecskemét 3-0 (0-0). Keleti csoportból: Nagybá­tonyi Bányász—Hódmezővá­sárhely 1-0 (1-0). így kellett volna tippelni! Haladás—PVSK u-0 Füzfö—Pét z-i Rákóczi SE—Bauxitb. 0-3 Bábolna—Ajka 1-0 Pénzügyőr—Bem J. SE 2-2 BVSC—Váct Izzó 3-2 Dorog—Kossuth KFSE 2-1 SZEOL—Szkf. MAV E. 0-t Karcag—MVSC 2-3 Debreceni K.—Lehel SC 1-0 Papp J. SE—Gyöngyös 3-3 Borsodi V.—Szabó I.. SE t-n Nagybátony—HMSE 1-0 + 1 Oroszlány—Kecskemét 3-0 x A Sportfogadási és Lottó Igaz­1 gatóság közlése szerint a 31. fo­2 gadási héten 13 és 13 plusz 1 ta­1 lálatos szelvény nem volt. A nye­x remények a nyereményilleték le­1 vonása után a következők: 12 ta­1 lálatos szelvény 54 darab, nye­2 reményük egyenként 35 ezer 847 2 forint. 11 találatos szelvény 670 l darab, nyereményük egyenként x 1156 forint. A 10 találatos szel­J vények száma 4940 darab, nyere­ményük egyenként 235 forint. 1 (MTI)