Délmagyarország, 1976. október (66. évfolyam, 232-258. szám)

1976-10-31 / 258. szám

10 Vasárnap, 1976. október 31': Meddő csatárjáték — két kiállítás „Nem az alkotás, hanem SZEOL-Róba ETO 0:0 a pontszerzés volt a lényeg!" Portisch Lajos a varesei sikerről Röplabda Sz. Spartacus—BVSC 3:1 (—9, 15, 6, 8). NB I női. ve­zette: Bots (gyengén). Sz. Spartacus: Fábián, Molnárné, Patakiné, Kovács A., Piukovics. Feketéné. Cse­re: Drevenka. Bizonytalanul kezdett a hazai csapat. Rövid idő alatt l:5-re alakult az első játsz­ma. Rau és Kozma leütései­vel szemben tehetetlen volt a szegedi sánc. Ezután föl­javult a csapat és 4:5-re szé­píteni tudtak. Ezután a ru­tinosabb vasutascsapat per­cei következtek. Szinte min­den „bejött" nekik, és bizto­san nyerték az első szettet. Jól kezdtek a hnzai lányok a második játszmában. Már 3:l-re vezettek, amikor ért­hetetlenül megzavarodtak. A szett közepén 7:12-es veze­tésre tett szert a BVSC. Ez. után váratlan fordulat kő­Vetkezett és a Spartacus át­vette a vezetést. 14:14-nél öt­ször volt játszmalabdájuk. Több bírói tévedés sújtotta a csapatot, de végül ls egyenlíteni tudtak. 1:1 lett a mérkőzés állása. Nagyszerű játékot hozott a harmadik szett. A szege­diek mezőnyjátéka is erősen feljavult- Sorra érték el pontjaikat és végig irányí­tották a játékot. A döntő szett első része szoros játékot és nagy ira­mot hozott. Fábián nagysze­rű játéka felhozta társait is, és egyre jobban érett a meg­lepetés. 11:8-tól. a BVSC pon­tot t sem tudott elémi. Nagyszerű játékkal, óriási lelkesedéssel sikerült megér­demelt győzelmet aratni az esélyesebb listavezető ellen. A csapat minden tagját di­cséret illeti. Imre László Asztalitenisz Asztalos István, a Ganz­Mávag legjobbja volt a szombati meglepetések fő­szereplője, ugyanis Gergely után Jónyer ellen is nyert, méghozzá 3:0-ra. A világbaj­nok nagyon nehézkesen, bá­tortalanul játszott, akárcsak a Gergely elleni „rangadón", s azt is 3:0-ra vesztette. Így Jónyernek alig van esélye, hogy az elsők között végez­zen. A nőknél Csík Márta, a 31. Építők egykori szom­bathelyi játékosa hasonló jó sorozatot ért el, mert Szabó után az ugyancsak veretlen Iváskót is legyőzte 3:2-re. Ezzel első számú esélyessé lépett elő. Eredmények. Férfiak: Frank—Molnár 3:2, Timár— Faházi 3:1. Gergely—Kreisz 3:1, Klampár—Horváth 3:0, Asztalos—Jónyer 3:0, Klam­pár—Frank 3:1, Gergely— Jónyer 3:0 (15, 11. 19). Nők: Ruzsenszky—Papp 3:1, Szabó—Bogyó 3:2, Oláh. —Molnár 3:1. Csík—Iváskó 3:2, Oláh—Papp 3:0, Magos— Ruzsenszky 3:1. Vízilabda Szombaton este a Kom.iá­di uszodában óriási ünneplés fogadta a magyar olimpiai bajnokokat, akik ha nem is játszottak jól, de végül ls egygólos győzelmet arattak, bebizonyították montreali el­sőségük jogosságát. Magyarország—Szovjetunió 5:4 (0:0, 1:1, 1:2, 3:1). Góldobók: Faragó (3), Szí­vós dr„ Sárosi dr., illetve Rudakov (2), Grigorjev, Ro­mán csuk. Acs S. Sándor felvétele. A 12. pere eseménye. Kőműves már túljutott Földes kapuson, fejese azonban centi­méterekkel a bal kapufa mc llctt hagyta cl a játékteret Tisza-parti stadion. 5 ezer néző. Vezette: Somlai (Eger­vári, Balázs). SZEOL: Nagy (—) — Ká­dár (6), Egervári (4), Forgács (6), V. Tóth (6) — Hajszák (4), Birinyi (5), Zámbori (7) — Kozma (3), Kőműves (4), Jernei (5). Rába ETO: Földes (6) — Baumann (4), Pozsgai (6), Stier (5), Virágh (6) — Cs. Horváth (5), Menyhárt (1), Mile (5) — Cs. Kovács (3), Szokolai (4), Clázer (4). A SZEOL kezdte a játékot. Azonnal feltűnt, hogy a ven­dég győriek az egyik bajno­ki pontért utaztak Szegedre. Megszállták kapujuk előte­rét és szinte végigbekkelték a 90 percet. Stier húzódott vissza a beállós posztjára, a középpályán pedig négyen — Cs. Horváth, Menyhárt, Mile és Szokolai — próbál­ták (mint később kiderült, sikerrel) megakadályozni a hazai csatárok próbálkozá­sait. Palicskó Tibor ügyes taktikával Miiére bízta Hoj­szákot és a szegediek játék­mestere, Birinyi is külön őr­zőt kapott Cs. Horváth sze­mélyében. A SZEOL viszont ezen a találkozón nem ta­lálta meg a szoros emberfo­gás, a győriek védekező já­tékának ellenszerét. Birinyi és Hojszák nem tudott el­szakadni őrzőjétől, a csatár­sor pedig meglehetősen mér­sékelt teljesítményt produ­kált. Himer István ugyan még megpróbált újítani, hi­szen az egyébként jól ját­szó Forgács helyére, negye­dik csatárként Hegedűst küldte a pályára. (Arról már nem az edző tehet, hogy a fiatal szegedi játékos székes­fehérvári kiállítása után, most is sportszerűtlenül vi­selkedett és Somlai játékve­zető jogosan küldte őt az öl­tözőbe a 84. percben.) Hegedús „magánszáma" kü­lönösen súlyos fegyelemsér­tés volt, hiszen a szegediek játszottak emberelőnyös helyzetben Menyhárt kiállí­tása után. A szegedi edző 8 perccel a mérkőzés vége előtt még azzal is megpró­bálkozott, hogy az indiszpo­náltan játszó Kozma helyett Szalait küldte a pályára, aki a jobbhátvéd posztját fog­lalta el és Kádár lett a jobb­szélső. Ezen a napon azon­ban úgy tűnt, hogy a szege­diek képtelenek gólt elérni, így meg kellett elégedniük a 0:0-ás döntetlennel. Ami, te­gyük hozzá, semmilyen elke­seredésre nem adhat okot. A 2. percben Kádár hú­zott el a jobb szélen, kapu elé lőtt labdáját Földes véd­te. A 6. percben Kádár hosz­szú partdobásával Forgács kapura fordult, lőhetett vol­na, de ő önzetlenül Kőmű­ves elé játszott, aki mintegy 6 méterről nagy gólhelyzet­ből rosszul találta el a lab­dát és Földes könnyedén há­rított. A 12. percbén mái­mindenki gólt kiáltott, Kő­műves fejese után azonban a labda centiméterekkel a baloldali kapufa mellett hagyta el a játékteret. A 20. percben a győri védők rövi­den szabadítottak fel, Jernei egy csel után Kozma elé adott, a szélső lövése azon­ban Pozsgairól vágódott a mezőnybe. Egy perc múlva Jernei tört kapura, Bau­mann azonban a 16-os vona­lánál felvágta. A megítélt szabadrúgást Birinyi végez­te el, kapu elé nyesett lab­dáját Kozma lőtte rá, Föl­des azonban védett. Meddő mezőnyfölényben játszottak a hazaiak. A Rába ETO csa­tárai szinte semmi veszélyt nem jelentettek Nagy István kapujára. Szünetben cseréltek a győ­riek. Cs. Kovács helyett Horváth L. (5) lépett a pá­lyára. Mindenki azt hitte, hogy a széltől támogatva a SZEOL, a második 45 perc­ben eredményes játékot pro­dukál. De nem így történt, sokat körülményeskedő csa­tárai nem tudták bevenni Földes kapuját. A 47. perc­ben Jernei a jobb oldalról adott középre, Földes a 16­oson álló Hojszák elé tenye­relte a labdát, a szegedi kö­zéppályán egyből lőhetett volna az üres kapura, ő azonban kivárt és így oda­lett a helyzet. Az 51. perc­ben Zámbori, aki egyébként óriási területen játszott, megunta csatártársai tehe­tetlenségét, és mintegy 30 méterről kapura lőtt, a le­pattanó labdát Földes csak másodszorra tudta megka­parintani. Két perc múlva az előretörő Kőművest Menyhárt lerántotta, amiért Somlai játékvezető kiállítot­ta a győri játékost. Az 56. percben a szegediek taktikai cserét hajtottak végre. A be­állós Forgács helyett negye­dik csatárként Hegedús (1) lépett a pályára. A 60. perc­ben a cserejátékos egyedül törhetett kapura, majd ami­kor a 16-oson belül járt, el­dobta magát, Somlai jogo­san a győriek javára ítélt szabadrúgást. A 72. percben Birinyi szabadrúgása után Kőműves fejelhetett, labdá­ja azonban a jobb alsó sarok mellett csúszott el. A 75. percben sakk-matt helyzet alakult ki a győri kapu előtt. Kőműves Jernei elé fejelt, akinek lövése a jobb oldali léc mellett hagyta el a já­tékteret. Criási mezőnyfö­lénybe kerültek a hazaiak. A győriek azonban hősiesen védekeztek. A 82. percben Kozma helyett Szalai lépett a pályára. Két perc múlva az előretörő Hegedűs és Cs. Horváth összecsapott, mind­ketten az alapvonalon kívül­re estek, amikor a szegedi játékos megütötte elleneiét. Somlai Hegedűst azonnal kiállította. A SZEOL nem tudta meg­ismételni egy héttel ezelőtt mutatott játékát. Igaz, a Rá­ba ETO a szegediek számára kellemetlen, szoros ember­fogásos harcmodort válasz­tott. A folyamatos játékot aztán megzavarta az eső is. A 25. perctől kezdve vigasz­talanul esett. A jövő heti, Csepel elleni mérkőzésig fő­leg a csatároknak kell sokat javulniuk, hogy ismét győz­tesen hagyhassák el a Tisza­parti stadion játékterét. Nagy Istvánnak szinte egyetlen lövést sem kellett hárítania. A két szélsőhát­véd, Kádár és V. Tóth, va­lamint a beállós Forgács jó teljesítményt nyújtott, Eger­vári a szokottnál bizonyta­lanabb volt, indításai sem sikerültek. A középpályások közül maradéktalanul csak Zámborit lehet dicsérni. Bi­rinyi nem tudta ellátni irá­nyító, játékmesteri felada­tát, Hojszák keveset volt já­tékban, nem ízlet neki a csúszós talaj. A csatársorban egyedül Jerneinek voltak felvillanásai. Tartalékbajnoki mérkőzé­sen a SZEOL 0:0-ás félidő után 2:0-ás vereséget szen­vedett a Rába ETO-tól. Bagaméry László Két pont az 0. Dózsa előnye A további eredmények Bp. Vasas—Békéscsaba 3:0 (3:0), Ferencváros—Zalaeger­szeg 1:1 (0:1), Csepel—Vi­deoton 2:2 (1:2), Salgótarján —MTK-VM 3:2 (1:2), Diós­győr—Dunaújváros 2:2 (2:1), Kaposvári Rákóczi—Üjpesti Dózsa 2:3 (2:2), Tatabánya­Dorog 1:0 (1:0), Bp. Honvéd —Haladás VSE 2:1 (1:0). Az NB I állása Tizenkét mérkőzés, két kiadó helyért, három világ­klasszis sakkozó között: ez volt röviden az olaszországi Varesében megrendezett via­dal „forgatókönyve". A ma­gyar színek képviselője, Por­tisch Lajos nemzetközi nagy­mester óriási erőpróba előtt állt, hiszen két szovjet ex­vilúgbajnokkal, Petroszjan­nal és Tallal kellett asztal­hoz ülnie. Az eredmény is­meretes. Portisch kétségkí­vül drámai csatában a 2. helyet szerezte meg, így jo­got nyert arra — pályafutá­sa során immár negyedik alkalommal —, hogy a világ­bajnokjelöltek negyeddöntő­jében tovább mérkőzhessék. Társai és valamelyik közü­lük ellenfele is: Fischer, Korcsnoj, Mecking, Larssen, Petroszjan, Polugajevszkij és Hort. (A sorsolásra, a páro. sok kijelölésére januárban kerül majd sor.) — Milyen reményekkel in­dult Varesébe? — Különösebben nem fog­lalkoztam esélylatolgatással, nyilvánvaló volt, hogy rend­kívül nehéz erőpróba elé né­zek. Felesleges lett volna előzetesen akár az' önálta­tás, akár a kishitűség. Tud­tam, hogy valamelyik ellen­felemet le kell győzni a to­vábbjutáshoz. — Hogyan érintette a Pet­roszjantól elszenvedett vere­ség, és annak tudata, hogy a két szovjet sakkozó érezhe­tően — és érthetően — tak­tikai döntetlenekre játszik? — Az utóbbival számol­tam, ezt nem lehet megtil­tani. A vereség viszont ko­rántsem a „tervezett" dol­gok közé tartozott... Ezek után játékra voltam kény­szerítve, s az sohasem baj. Így utólag visszagondolva olyan jellegű mérkőzésen maradtam alul Petroszjan­nal szemben, amelyen nem lett volna szabad kikapnom. Jól jött a kétnapos pihenő, a szabadnap. Olvasgattam, sétáltam, moziba mentem, egyszóval mindent kihasz­náltam a tökéletes kikap csolódáshoz. Azután sikerüli is Talt legyőznöm, egycsa­pásra helyrebillent minden. — Ki oot> keményebb ellenfél? — Inkább ne használjuk ezt a jelzőt. Tal maradt meg bennem, mint nehezebb partner. — Mi a véleménye saját játékáról? — Gondolom, nem általá­nosságban kérdezi. Nos, Va­resében nem az alkotás, a pontszerzés volt a lényeg! Annyi viszont bizonyos, hogy ha egyszer összeállítom a pályafutásom során leját­szott fontosabb mérkőzéseim könyvét, a Tal elleni győz­tes találkozó előkelő helyet foglal el benne. — Kit fogadna legszíve­sebben partnerül a továb­biakban? — Még nem gondolkod­tam rajta. — Véleménye szerint ha. gyan alakul a párosmérkő­zésekből továbbjutók „név­sora"? Nehéz a jóslás, de ön igazán ismeri a „hetek" tu­dását ... — Sohasem tippeltem, így erre sem tudok választ adni. Sportműsor VASÁRNAP Klstelelc-Móralialom, Kistelek, Atlétika: 13.30, Papp J. Az első csapatok Felszabadulási emlékverseny, mérkőzése előtt az ifjúságiak SZEQL-stadion, 8. 1. C. Dózsa 3. FTC 3. Haladás •I. Bp. Honvéd 3. Vasas 6. Békéscsaba " 7. ZTE 8. Tatabánya 9. Videoton 10. DVTK 11. Kaposvár 12. Rába ETO 13. SZEOL 14. MTK-VM 15. Dunaújváros 16. SDTC 17. Csepel 18. Dorog 12 10 12 7 13 12 13 12 - 2 39-17 20 4 1 30-10 18 1 3 21-13 17 2 3 16-15 16 1 4 30-17 15 5 3 18-16 13 3 4 16-14 13 1 5 18-18 13 1 6 29-21 11 1 6 14-21 11 4 5 14-t8 10 2 6 14-20 10 4 5 12-26 10 1 7 17-20 9 3 6 1 5-22 9 1 7 17-28 9 3 7 12-22 7 3 8 37-24 5 Teke: NB II. Férfiak. SZAK—Egri Spartacus, SZAK-pálya, 8. Vívás: Megyei serdülő és Ifjúsági csa­patbajnokság, mind a négy fegy­vernemben, közgazdasági szak­középiskola tornaterme (Guten­berg u. 15.), 9. Labdarúgás: NB m. Délkelet. Szegedi Dó­zsa—Kecskeméti TE, Hunyadi tér, 13.30, Simon. Szabó L. SE­SZVSE, Mezőtúr, 13.30, Mézes. Megyei L osztály. SZAK­HODIKÖT, SZAK-pálya, 10.16, Csányi. Alsóváros-Makó, Sza­badság tér. 13.30, Abranov. KSZVSE—Csongrád, Kertész u., 13.30, Bodor. Sandorfalva—Szen­tesi Kinizsi, Sándorfalva, 13.30, Bács m. jv. HMSE-H. Porcelán, Hódmezővásárhely. 13.30, Békés m. jv. Mindszent—Klskundorozs­ma. Mindszent, 13.30. Madarász. Csanádpalota—Kinizsi Húsos, Csanádpalota, 13.30, Chmilovszkl. Apátfalva—DELEP, Apátfalva, 13.30, Oláh. Az első csapatok mérkőzése előtt az ifjúságiak játszanak. Megyei n. osztály. Sz. Tanár­képző-Pitvaros, Repülő tér, 13.30. Pál. Szőreg—Fábiánsebestyén, Szöreg, 13.30, Kovács K. Ferenc­szállás-Tápé, Ferencszállás. 13.30, Szécsi Z. Nagymágocs—Algyő. Nagymágocs, 13.30, Papp F. De­rekegyház—Sz. Volán, Derekegy­ház, 13.30, Molnár. Bordány­Saekutas, Bordány, 13.30, Száraz. játszanak. Megyei m. osztály. Üllés­Szatymaz, Üilés, 13.30, Kubato­vics. Domaszék—Pusztaszer, Do­maszók, 13.30, Halász. Asottha­lom—Forráskút, Ásott halom, 13.30, Bende. Üjszentlván-Ruzsa, Üjszentiván, 13.30, Szabó S. Baks—Zákányszék, Baks, 13.30, FüzesL Balástya-Kübekháza, Ba­lástya, 13.30, Megyeri. Tisza6zlget -Röszke, Tiszasziget. 13.30, Kö­böl. KSZVSE II.-IKV, Kertész u., 10, Bárányi. KSZVSE HT.­Sz. Postás II., Juta-pálya, 9, Ko­csis M. Alsóváros n.—SZEOL ifi III., Szabadság tér, 8, Herczeg. Járási előkészítő-mérkőzések. Csongele—Ottömós, Csengele, 13.30, Kocsis J. Dóc—Domaszék n„ Dóc, 13.30, Szécsi B. Deszk­Szdkáncs, Deszk, 13.30, Szvétecz. Országos Ifjúsági bajnokság. SZEOL—Sz. Dózsa, Tisza-parti stadion, 11, Mihály. SZVSE-Bcs. TASK. Vasutas-stadion, 18.45. Barna. NB-s tartalekbajnokság. SZE­OL—Sz. Dózsa, Tisza-parti sta­dion, 9.15, Kérdő. SZVSE-Bcs. TASK. Vasutas-stadion, 9.30, Korom. HÉTFŐ Labdarúgás: Radnóti-hétfők. Kispályás mér­kőzések a gimnázium pályáján. Tipográfia—KSZVSE, 16.30. Al­földi Vendéglátó-Pincegazdaság, 17.30. Tápéi KISZ-VFF, 18.30. Tápéi öregfiúk—MEZŐGÉP, 19.30. TJjszegedl SC-Csillag tért FC. 30.30.