Délmagyarország, 1975. október (65. évfolyam, 230-256. szám)

1975-10-14 / 241. szám

6 Kedd, 1975. október 7.' Kézilabda NB I B Dunakeszi—Sz. 17:17 (8:12) Zahorán győzelme Szegeden Vasárnap Szegeden, a Ti­sza-parti stadionban, a Sze­gedi Volán SC rendezte meg az országos salakmotor-baj­nokság 5., befejező forduló­ját. Zahorán, Szőke és Szi­ráczki csatázott az első he­lyért, melyből végül is a ha­zai környezet előnyét élvező Zahorán került ki győzte­sen. A viadalon búcsúzott egyébként az aktív verseny­zéstől visszavonuló Radácsi Ferenc, a Debreceni Volán népszerű salakosa. Az országos bajnokság 5. fordulójának eredménye: 1. Zahorán (Szegedi Volán) 14, 2. Szőke (Borsodi Volán) 14, 3. Sziráczki (Borsodi Volán) 12, 4. Perényi (Debrecen! Volán) 11, 5. Jakab (Borso­di Volán) 10, 6. Radácsi (Debreceni Volán) 10 pont. NB I B-s férfi mérkőzés. Dunakeszi, 500 néző. Vezette: Kocsis, Nagy. Sz. Volán: BADÓ — LES­TI 1, TAMÁS 4, BARÁTH, GIRICZ 2, OLÁH 9, DOBÓ 1. Csere: Farkas, Csáky, Kiss, Skaliczki, Mártoni. Hatalmas hangorkán köze­pette a Volán kezdte a játé­kot, s már első akciójuk vé­gén Oláh lőtt védhetetlen gólt. A hazaiak gyorsan ki­egyenlítettek. A szegediek keményen védekeztek, Oláht figyelmeztette a játékvezető, majd később 2 percre kiál­lította. A vendégek 3:l-re el­húztak, amikor Fábián bün­tetőjét Badó nagy bravúr­ral védte. A dunakesziek két 7 méteresből kiegyenlítet­tek, 3:3. Oláh büntetése után visszatért, de nem sokáig maradt a játéktéren, 5 percre kiállította a játékvezető. Eb­ben az időszakban Badó többször is bravúrral hárí­totta a lövéseket. A 20. perc­ben Giricz került a kiállítás sorsára. A 22. percben 7:7 volt az eredmény. A félidő utolsó perceiben ellenállha­tatlanul rohamozott a Volán, ll:7-re elhúztak, amikor Gi­ricznek ismét el kellett hagy­nia a pályát, most 5 percre. Szünet után is nagy küzde­lem, kemény játék jellemezte a találkozót. Sorrendben Kisst reklamálásért, Zsigát durvaságért, majd később Kisst durvaságért állította ki a játékvezető öt percre. Ezt követően fél percig állt a játék a közönség tüntetése miatt. Az 59. percben ve­zetett először a Dunakeszi, ekkor 17:16 volt az ered­mény. Harminc másodperc volt hátra a mérkőzésből, amikor egy lövést Badó óriá­si bravúrral védett, Giriczet indította, akit szabálytalanul Ökölvívás A Bp Vasárnap délelőtt befejező­dött Újszegeden a Sportcsar­nokban a négynapos Felsza­badulási ökölvívó emlékver­seny, melyen 16 egyesület 149 versenyzője lépett szo­rítóba. A döntőn a torna erőssé­gei szerepeltek, s az utolsó párosig nyitott volt, kié lesz a kupa. A legjobb másod­osztályú ökölvívók tulajdon­képpen erő "elmérő tornának tekintették a négynapos via­dalt, a jövő hónapi magvar bajnokság előtt. Ennek meg­fe'elően az idén is szépszá­mú mezőny gyűlt össze. A Megyei I. osztály Érvényesült a papírforma A nyolcadik fordulóban meglepetésnek számít a H. Porcelán és az MSVSE ide­genbeli győzelme. Szegeden, a móravárosi csapat győzött, a Kertész utcában pedig pont­osztozkodás történt. Eredmények: Szegcdi Kinizsi—Alsóvárosi MÁV 2:1 (3:0). Cserepes sor. 250 néző. Vezette: Oláh. Gól­lövők: Portörő, Czirják, illet­ve Rabi. A móravárosi támadások­kal kezdődött a mérkőzés, helyenként szép akciókat lát­hattunk. Az első gólt a 15. percben Portörő fejesgólja hozta meg. Baloldali sza­badrúgás után két védő kö­zött bebólintotta a labdát. Továbbra is támadásba ma­radtak a hazaiak. Szebbnél szebb akciókat vezettek, úgy hogy ez a 20. percben növel­te az előnyüket, pazar labdát kapott Czirják és 16 méter­ről nagy erővel a jobb sa­rokba vágta a második Ki­nizsi gólt. Szünet után lefé­kezett a móravárosi legény­ség, ami azt eredményezte, hogy feljöttek a vendégek, és többször is veszélyeztették Szóráth kapuját, de csak a szépítés sikerült. A győztes csapat összeállítása: Szóráth — Almási, Komáromi, Pata­ky, Limpek, Varga I., Portö­rő, Vértes — Czirják (Vas­tagh), Szamosszegi, Molnár. Csongrádi SC—Kískundo­rozsma 5:2 (4:1). Csongrád, 600 néző. Vezette: Somogyi. Góllövők: Tisza (2), Lakatos, Nemes, Fássy II., illetve Kör­möczi, Tutrai. A két csapat összeállítása: CSSC: Papp (Pajkó II.) — Tatár, Mászáros K. — Far­kas, Fássy II. — Petró, Ne­mes, Nagyistók — Pajkó I. (Buzder), Tisza, Lakatos. Dorozsma: Hajnal — Ott­Iik, Farkas, Vasas, Miklós — Ezsiás, Dobó, Körmöczi — Ábrahám, Tutrai,, Takács L. Nagy lendülettel kezdett a hazai csapat és a 3. percben megszerezték a vezetést. Ti­sza révén, amit nem sokkal később Körmöczi egyenlített. A félidő végéig sok szép ak­ció futót végig a pályán a csongrádiak jóvoltából. 4:1­re elhúztak Lakatos, Nemes és Fássy II. góljaival A ven­dégek a szünet után sem ad­ták fel, Tutrai szépíteni tu­dott. A végeredményt a 75. percben Tisza állította be. Jó iramú sportszerű mérkő­zés volt. DÉLÉP—Sándorfalva 1:0 (1:0). Szőregi út. Vezette: Vá­nyó. Góllövő: Tiboldi. Köze­pes színvonalú mérkőzésen mindkét oldalon több gól­helyzet kimaradt. SZAK—KSZV SE 0:0 (0:0). Kertész utca 300 néző. Vezet­te: Bolda. Egyik csapat csa­társora sem remekelt ezen a találkozón. Erőtlen gyenge támadójáték jellemezte az összecsapást, az eredmény igazságos. Makói SVSE— Fábiánsebes­tycn 2:1 (0:1). Fábiánsebes­tyén 300 néző. Vezette: Abra­nov. Góllövők: Oszlács (2), illetve Kiss. Többet támadtak a hazaiak mégis vesztesként kellett elhagyniuk a pályát, mert sok helyzet kimaradt H. Porcelán—Apátfalva 2:1 (0:0). Apátfalva, 400 néző. Vezette: Németh. Góllövők: Vágási (2), illetve Nagy P. Mindszent—Csanádpalota 2:0 (0:0). Mindszent. 200 né­ző. Vezette: Bús. Góllövők: Terhes, Nagy T. Szentesi Vízmű—Szentesi Kinizsi 3:0 (1:0). Szentes 800 néző. Gólövők: Szabó, Né­meth, Dékány. Korszerűen játszott a Vízmű csapata. Majoros Tibor A bajnokság állása: szereltek. A megítélt bünte­tőt Oláh értékesítette (17:17), kezdésre már nem volt idő! A Volán játékosai egymást múlták felül, valamennyien jelesre vizsgáztak küzdeni­akarásból. Győzelmükkel nagy lépést tettek a bajnok­ság megnyeréséért. Legköze­lebb szombaton délután fél 4-kor, a Kisstadionban, a harmadik helyezett Komlóval játszanak. s a kupa legerősebb együttest a Bp. Vasas vonultatta fel, de erős gárdával jelentkezett a Sze­gedi Dózsa is. Ifjúsági győztesek: papírsúly: 1. Balogh (Bp. Vasas), légsúly: Dudus (EVIG), harmatsúly: Bo­zsér (PVSK), pehelysúly: Her­bert (Békési SZMT), könnyű­súly: Hoffmann (Bp. Építők), kisváltósúly: Bozsogi (Sz. Dó­zsa), váltósúly: Pintér (Kun B. SE), nagyváltósúly: Horváth (Kiskunhalas), középsúly: Ho­vorka (Szekszárdi Sl), félnehéz­súly: Komlós (Kiskunhalas), ne­hézsúly: Gergles (EVIG). Felnőtt győztesek: papírsúly: Takács (Bp. Vasas), légsúly: Szabó (Szekszárdi Dózsa), har­matsúly: Földeáki (DMTE), pe­helysúly: Takács (Borsodi B.), könnyűsúly: Csílrl (Vasas), kis­váltósúly: Csáki (Kun Béla SE), váltósúly: Nagy S. (Bp. Vasas), nagyváltósúly: Hruska (Bp. Va­sas), középsúly: Nagy (Borsodi B.), nehézsúly: Csala (Kecske­méti SC). A legtechnikásabb versenyző serdülőknél: Goják (Bp. Vasas). Ifjúságlaknál: Bozsogi (Szegedi Dózsa), felnőtteknél: Csürl (Bp. Vasas). Az 1975. évi felszabadulási ku­pát a Bp. Vasas (edző: Horváth József) nyerte 51, második a Szegedi Dózsa 49, harmadik a Borsodi Bányász 22 ponttal. Czutor Zoltán Az NB III-ban Nem játék a játékvezetés! Szombaton a SZEOL NB l-es labdarúgócsapata ér­tékes bajnoki pontokat szerzett a Csepel együttesétőL A 90 perc azonban nemcsak játékot, hanem sok más egyebet is tartogatott a szurkolók számára. Íme, né­hány példa, amire fel kellett figyelni. Somlai játékvezető Szegeden „debütált" ismét, NB l-es mérkőzés dirigenseként, az emlékezetes Bp. Hon­véd—Ű. Dózsa Bajnokok Tornája döntője óta. Akkor a kispestiek rohamait csak sorozatos durvaságokkal tudták meg Vlítani a Dózsa játékosai. Tehették ezt Somlai játékvezető erélytelensége miatt is. Sőt, ami­kor Horváth kíméletlenül leterítette Kozmát, Várhidi Pálnak, az újpestiek edzőjének kellett lehívnia játéko­sát a pályáról, mert a játékvezető ennél a kirívó eset­nél sem állította ki a magáról megfeledkezett Horvá­thot Azóta a vétkeseket megbüntették, sőt Somlai já­tékvezető ismét főszereplője lett egy NB l-es mérkő­zésnek. Szegeden a 12. percre ugrott a stadion viharvert órájának mutatója, amikor az utánpótlás-válogatott Godán először vágta fel Jerneit Az eset a 16-oson be­lül történt, Somlai továbbot intett. Teltek a percek, és ahányszor Jernei labdát kapott, Godán annyiszor rú­gott bele a szegedi játékosba. A közönség kezdte meg­elégelni a dolgot. A SZEOL kispadján Rábay László falfehéren nyugtázta az eseményeket, hogy a játékve­zető csak nagy sokára figyelmeztette a csepeliek jobb­hátvédjét. Az 56. percben aztán elszabadult a pokol. Bencze, a szegediek kapuvédője, már megkaparintotta a labdát, amikor a befutó Csordás belerúgott. Két per­cig állt a játék, közben a hangosan beszélő csitította a kedélyeket. A sok huzavona után aztán Somlai azt a megoldást választotta, hogy „kiállította" Rábay Lász­lót, a SZEOL edzőjét. Rábay ezután „távirányítással", a labdaszedő gyerekek segítségével küldte taktikai utasításait a SZEOL kispadjához. A 62. percben aztán Somogyi rátartott az előretö­rő Forgács lábára, mire a szegedi játékos a földön fekve törlesztett Somlai mindkét játékost kiállította. Hogy idáig fajult a mérkőzés, hogy a két labdarúgó, nem gondolva a következményekre, súlyos sportszerűt­lenséget követett el, Somlai játékvezető is okolható. Játékvezetőt bírálni nem hálás feladat, hiszen el­fogultsággal vádolhatják az embert. Jelen esetben azonban még azt sem foghatják ránk, hogy vesztes mérkőzés után hibáztatjuk a mérkőzés dirigensét. A fegyelem megszilárdítása a legfontosabb feladat a ma­gyar pályákon, de ehhez fegyelmezett, szigorú, képzett játékvezetőkre van szükség. Az idegileg fáradt „diri­genseket", a saját érdekükben sem ártana gyakrabban „pihentetni"! Ezt kívánja a j'.ték. a magyar labdarú­gásért aggódó szurkolók népes tábora! Bagaméry László L Szentesi V. 8 7 ­1 26- 7 14 2. Makói SVSE S 6 1 1 15- 6 13 3. Szegedi K. 8 5 2 1 19-13 32 4. Csongrád SC S 4 3 1 23-10 11 5. Csanádpalota 8 4 2 2 15-12 10 & Mindszent 8 4 2 3 9" 8 10 7. SZAK 8 2 4 2 14-11 9 8. H. Porcelán s 3 2 3 11-10 8 9. Sándorfalva 8 4 ­4 11-11 3 10. DÍXEP SC 8 3 2 3 7-11 8 11. Apátfalva s 3 1 4 14-16 7 12. KSZV SE 8 3 3 3 11-13 7 13. F.-sebestyén 8 2 3 5 14-19 5 14. Szentesi K. 8 2 ­6 13-23 « 15. Dorozsma 8 ­2 6 10-26 2 16. Alsóváros s ­X 7 10-26 1 Döntetlen és vereség Sz. Dózsa-Kalocsai VTSK 0:0 Holnap SZEOL II.—Bcs. Előre A labdarúgó Felszabadulá- Békéscsabai Előre Spartacus sí Kupa küzdelemsorozaté- lesz az ellenfele, ban holnap, szerdán újabb A mérkőzést a Tóparti fordulót bonyolítanak le. Az I. csoportban szereplő SZEOL stadionban játsszák délután II. csapatának az NB X-es két órakor. Radnóti-hétfők A Radnóti Miklós Gimná­zium vezetősége által meg­hirdetett Radnóti-hétfők első két mérkőzését tegnap, hét­főn este játszották le az is­kola kézilabdapályáján. Elő­ször a villanyvilágítást beve­zető vállalat, a DÉMÁSZ ját­szott az újságírókkal, majd a gimnázium tanárai találkoz­tak a diákokkal. Eredmények: DÉMÁSZ—Újságírók 3:3 (2:1). Vezette: Bénák. DÉ­MÁSZ: Zombori — Sándorfi, Baiogh — Gyetvai, — Göde, Weress. Cs.: Gerecz, Witt­mann. Újságírók: Gyürld — Ba­gaméry, Ács — Nikolényi I. — Thekes, Szirak. Góllövők: Weress, Gerecz és Zombori, illetve Thékes 2 és Bagamé­ry­Az első félidőben a DÉ­MÁSZ játékosai játszottak lényegesen ügyesebben, a második játékrész kiegyensú­lyozott küzdelmet hozott. Radnóti tanárok—Radnóti diákok 4:3 (2:2). Tanárok: Adamkovich — Rimóczy, Láng — Wirth — Müller, Nikolényi G. Cs.: Bá­lint Diákok: Bodonovics — B. Nagy, Matus — Kakuszi — Fülöp, Ábrahám. Cs.: Vágó. Góllövők: Nikolényi G. 2. és Láng 2, illetve Fülöp 2 és B. Nagy. A diákok a mérkőzés ele­jén 2:1-re vezettek, később ís ügyesen, jól játszottak, végül a tanárok rutinja dön­tött A két kispályás meccset mintegy 300 néző szurkolta végig. Az érdeklődők a jö­vő hétfőn újabb mérkőzése­ket láthatnak, mivel a Rad­nóti-hétfők ekkor folytatód­nak. Szeged, 800 néző, vezette: Dorozsmai. Sz. Dózsa: Pozsár — Ződi, Emődi, Pócsik, Csanádi —' Németh (Héger dr.), Bíró — Kozma, Csomor, Veres, Ju­hász (ökrös). Kalocsa: Puzai — Kapi­tány (Zsáki), Pécsi, Poszto­bányi, Illés I. — Gerber dr., Farkas — Vén (Halász), La­katos, Matos, Illés II. Kezdés után a Dózsa azon­nal átvette a játék irányítá­sát, de gólhelyzet a vendé­gek előtt adódott, a 7. perc­ben: Csanádi eladott labdá­jával Vén az alapvonalig fu­tott, beadását Matos közel­ről a kapu mellé lőtte. A szegediek mezőnyfölényével teltek a percek, azonban a Dózsa támadásaiból hiány­zott az átütőerő. A 30. perc­ben Csomor ügyetlenkedett el helyzetet, majd a követ­kező percben ugyanő Veres pontos átadását hibázta el. A 40. percben Illés II. elfu­tott a bal oldalon, beadását Emődi az utolsó pillanatban szögletre mentette Lakatos elől. A szünet után sem válto­zott a játék képe — sok hi­bával játszott mindkét csa­pat. Az 52. percben Kozma szögletrúgását Bíró lefejelte Veres elé, akinek közeli lö­vésébe beleléptek a védők. Fokozta az iramot a Dózsa, nagy erővel támadott. For­más Héger dr.—Veres—Hé­ger dr. támadás végén Héger dr. alig fejelt a léc fölé. A 70. percben egy előre vágott labdával Vén senkitől sem Zavartatva húzott kapura, de ő is elügyetlenkedte a hely­zetet Beszorultak a vendé­gek: a 74. percben Csomor fejese a felső lécen csattant, majd a 88. percben Héger dr. hálóba tartó lövését bra­vúrral mentette Puzai, egy perccel később Csomor lövé­se a kapufát találta el. A kihagyott helyzetek mérkőzése volt: a szegedi lila-fehérek tucatnyi gól­helyzetet hoztak össze, azon­ban egyszer sem sikerült a kapuba találniok. A vendég­csapat elismerést érdemel határtalan lelkesedéséért. Jó: Ződi, Emődi, Veres, il­letve Puzai, Pécsi, ülés L, Lakatos. Szolnoki MÁV—SZVSE 2:1 (1,0) Szolnok, 2000 néző. Vezet­te: Kulirnár. Sz. MÁV: Fehér — Rácz, Repka. Tóth Gy., Nagy A. — Csontos, Tóth A. — Kalmár, Molnár, Géczi (Papp), Hol­ler (N. Szabó). SZVSE: Bólya — Czibere, Terhes, Tihanyi Z., Tímár — Krenács (Herold), Takó — Róth (Budányi), Sándor, Tóth J., Kovács Z. Az 5. percben a szegediek hálójába került a labda. A vendégek kapujától 18 mé­terre Tímár szabálytalanul szerelt, a játékvezető sza­badrúgást ítélt Csontos vé­gezte el, jól megrúgott lab­dája a sorfalon irányt vál­toztatva a hálóba perdült. I.-O. A 17. percben Tóth, majd három perccel később Sándor hibázott gólhelyzet­ben. A 34. percben bal ol­dali szolnoki támadás végén az üresen hagyott Kalmár nagy helyzetben Bólyába rúgta a labdát Fordulás után, az 55. perc­ben Takó futott el a bal szé­len, beadásnak szánt labdá­ja a kapufáról Róth elé ke­rült, akinek lövését a védők szögletre mentették. A 70. percben Kalmár tört kapura, hosszan szöktette magát, a kifutó Bólya elébe vetődött, a labda az alapvonalon túlra gurult, közben a tovább fu­tó csatár átesett a kapuson. Meglepetésre a játékvezető tizenegyest ítélt! A büntetőt Nagy A. értékesítette. 2-"0. öt perc múlva szépítettek a szegediek. Tóth 17 méterre a szolnoki kaputól tisztán kapta a labdát, egyet igazí­tott rajta, s félmagasan a hálóba bombázott 2:1. A 84. percben Cziberét, két perc múlva pedig Molnárt állí­totta ki a játékvezető durva játékért Színvonalas, kemény mér­kőzést végig parázs hangu­lat jellemezte. A mezőnyben pontosan adogató szegediek kapu előtt határozatlanok voltak, több helyzetet elhi­báztak. Jók: Nagy A. (a me­zőny legjobbja), Csontos. Repka, Tóth A., illetve Ter­hes, Herold, Sándor. A bajnokság 1. Szarvas U 2. Jánoshalma XI 3- Szo. MAV II 4. SZVSE 11 5. Láng u «. EGSZÖV 11 7. BTASK U 8. KTE ll 9. Szegedi D. 11 10. ÉPGEP ll 11. Gyula 11 12. Lehel SC 11 15. HM SE 11 14. Kalocsa u 15. ESMTK U 1*. Orosháza U 17. Szabó SE 11 19. KSC 11 19. Tisza C. 11 50. Sütőipar U állása: 7 4 - 29-10 10 8 12 14-10 17 7 2 2 29-13 19 7 1 3 25-15 19 4 3 2 14- 9 15 5 4 2 18-10 14 4 4 3 19-15 12 5 2 4 15-12 12 5 15 21-13 U 4 3 4 17-23 11 3 4 4 12-13 10 2 5 4 14-15 9 3 3 5 12-14 3 3 5 17-25 3 2 S 22-22 2 4 5 14-19 3 2 4 14-12 3 17 12-14 j - 8 i-n 5 11 7-51