Délmagyarország, 1975. február (65. évfolyam, 27-50. szám)

1975-02-18 / 41. szám

6 KEDD. 1975. FEBRUÁR 18. 3 SPQBI Aranyérmek a YB-n Jónyer és a Gergely—Jónyer pár világbajnok Kosárlabda Vívás Két szegedi győztes Csongrád megyében két vívóversenyt rendeztek. A vásárhelyi viadal sok részt­vevővel, kitűnően sikerült Hódmezővásárhelyen a HÖDIKÖT SE 37 indulóval III. osztályú női tőrversenyt bonyolított le, amelyet holt­verseny után a szegedi Ba­ritz Valéria nyert meg. A nyolcas döntő vége-edmánye: 1 Baritz Valéria (Sz. Postás) 8 győze'em. 2. Bereczki Klá­ra (HODIKÖT) 6 gy.. 3. Ba­ranvi (Kecskeméti SC) 5 gy.. 4. H'iszka E. (S*. Postás) 4 gy., 5. Kertész (KSC) 3 gy., 6. Janákl' (SZEOL SC) 2 «v„ 7 Benczédi Zsófia (HODI­KÖT) 1 gy., 8. Horváth (HO­DIKÖT) 1 gy. A Szegedi Postás SK III. osztályú kardv.'vóversenyén 2^-en léptek pástra. A győ­zelmet a még csak 17 esz­tendős Németh Gábor sze­rezte meg: 1. Németh (Sz. Postás) 6, gy., 2. Rácz (Szol­noki MÁV) 5 gy., 3. Pencz (Sz. MÁV) 5 gy., 4. Szekeres (SZEOL) 3 gy., 5. Csiki (Sz. MÁV) 3 gy.. 6 Almási (Bé­késcsabai VTSK) 3 gy.. Calcuttában óriási magyar sikerrel ért véget a har­mincharmadik asztalitenisz­vdágbajnokság: Jónyer Ist­ván és a Jónyer István, Ger­gely Gábor pár aranyérmes lett. A döntők során a férfi­egyesben Jónyer és a jugo­sz.áv Sztipancsics állt asz­talhoz. Ez a találkozó szá­munkra nem valami jól kez­dődött, mivel Sztipancsics negyedóra alatt 2:0-ás veze­tést szerzett. Ezután Jónyer taktikát változtatott, átvette a kezdeményezést, a harma­dik játszmát 21:14-re, a ne­gyediket 21:15-re nyerte, é? ezzel 2:2-re kiegyenlített. A világbajnoki címet eldöntő ötödik játszma nagy izgal­makat hozott. 18:18-ig együtt haladt a két neves ellenfél, majd Jónyer szerzett veze­tést. Sztipancsics egyenlített, ám 19:19 után Jónyer arány­lag biztosan szerzett két pontot, és így a magyar ver­senyző diadalmaskodott. — A mérkőzés elején rend­kívül ideges voltam, nem mertem megszokott támadó­játékomat alkalmazni — mondta —, s ez elég volt a nagyszerű Sztipancsicsnak, hogy 2:0-ás előnyt szerezzen. Sikerült lehiggadnom, s győznöm. Végtelenül boldog vagyok, hogy enyém az aranyérem. Nagyszerűen alakult a dön­tők utolsó versenyszáma is számunkra: Jónyer és Ger­gely a féríinárosban elnyer­te az aranyérmet. Ellenfelük a jugoszláv Surbek, Szti­pancsics kettős csak a máso­dik játszmában tudott nyer­ni, a magyar fiúk aránylag simán, 3:1 (14, —19, 16, 16) arányban szerezték meg a világbajnoki címet. A Gergely—Jónyer világbajnakpáros Ezzel a Bérezik Zoltán ve­zetőedző irányításával szere­pelt válogatottunk kitűnően helytállt, két arany- és egy bronzérmet nyert. A világ­bajnokságon az országok sor­rendje az érmek alapján egyébként a következő: 1. Kínai NK 2—2 arany, ezüst és bronz, 2. Magyarország 2 arany és 1 bronz, 3. Szov­jetunió 1 arany/ 1 ezüst és 2 bronz, 4. Japán 1 arany és 6 bronz, 5—6. Koreai NDK és Románia 1—1 aranyérem­mel. * A világbajnoki versenyszá­mok gvőztfsei és helyezettei a következők. Női egyes. Világbajnok: Jung Szun Kim (Koreai NDK), 2. Cseng Li (Kínai NK), 3. Ferdman (Szovjet­unió) és Ko Hszin-ai (Kínai NK). Férfiegyes. Világbajnok: Jónyer István (Magyaror­szág), 2. Anton Sztipancsics (Jugoszlávia), 3. Kohno (Ja­pán) és Takasima (Japán). Női páros. Világbajnok: Maria Alexandru (Románia), Takahasi Szoko (Japán), 2. Csu Hsziang-'un, Lin Mei­csin (Kínai NK), 3. Ferd­man, Antonjan (Szovjetunió) és Ohzeki, Jakota (Japán).­Férfipáros. Világbajnok* Jónyer István, Gergely Gá­bor (Magyarország), 2. Szti­pancsics, Surbek (Jugoszlá­via), 3. Se-retin, Constant (Franciaország) és Itoh, Abe (Japán). Vegyespíros. Világbajnok: Sztanyiszlav Gomozkov, Tatiana Ferdman (Szovjet­unió), 2. Sarhojan, Antonjan (Szovjetunió), 3. Itoh, Ohzeki (Japán) és Liang Ko-liang, Cseng Li (Kínai NK). Jónyer István 1950. au­gusztus 4-én született, Mis­kolcon kezdte pályafutását, jelenleg a Bp. Spartacus ver­senyzője, klubedzője Sidó Ferenc. Jónyer 1971-ben Nagoyában Klampárral az oldalán férfipárosban már nyert VB-aranyat, Rózsás Péterrel pedig Európa-bajno­ki címet szerzett Rotterdam­ban. Nős, fia ifjú Jónyer István február 5-én volt egy esztendős. Jónyer István, Ja­cobi Roland, Mechlovits Zol­tán, Barna Viktor (ötször volt első), Szabados Miklós és Sidó Ferenc után a ma­gyar asztaliteniszsport tize­dik férfi egyéni világbajno­ka. BSE - SZEOL 74:63 (33:35) Dörmó (7-cs mezben) Bodorral küzd a tábláról vissza­pattanó labdáért A labdarúaó HNY-ért DVTK-Sz. Dózsa 2:0(1:0) Cselgáncs Szép számú közönség előtt, az újszegedi Sport­csarnokban rendezték meg, 13 egyesület versenyzőinek részvételével az országos II. oszto'vú vidéki cselgáncs­bainokságot. Ezen szegedi győzelem nem született, csak két harmadik helye­zést értek el a SZEOL ver­senyzői. Közülük Szabó I ásrtó a 70 kg-osok között, Krajkó Gyula pedig a 80 kg-osok között került a do­bogóra. A SZEOL I. osztá­lyú versenyzői nem Indul­hattak. ezért gyengébbek az eredmények. Bánfl I., a Dózsa kapusa beavatkozásra készen figyeli labdát Szeged, 120o néző, vezette: Gj'őri. DVTK: Veréb — Kovács, Salamon, Hajas, Kutas! — Oláh, Horváth A. (Mártis), Görgel — Horváth E., Káp­lár. Koleszárík. Sz. Dózsa: Báníi I. — Ha­vasi, Pikó. Szalai, Nagy — Ökrös, Csanádi — Nyári, Csomor (Juhász), Bánfi I!., Héger dr. Már az első percben gólt szerzett a DVTK: Koleszá­rík bal oldali beadását a Dóz*a védői elvétették, a labda Horváth A. elé pat­tant. aki Bánrit is kicselez­ve lőtt a hálóba. 1:0. A gyor­san esett gól után az NB lil­ás szegediek fokozatosan fö­lénybe kerültek. A 10. perc­ben Héger dr. 18 méterről zúgó felső kaoufát lőtt. (Ve­réb már ven/s vo't.) A 20 percben szabadrúgás utáni kavarodás végén Oláh a bal oldali kapufát találta el. Jórés*t a szegedi cronat bir­tokolta a labdát, több alka­lommal •* veszélyben for­gott az NB t-es vendegek kaonja. A 25 nercben Hor­váth A. megsérült, a iátékost ölben vitték le a pályáról. Néhány perccel később for­más akció végén Csanádi az előretörő Nagy elé gurított, akinek 10 méteres lövését szépen védte Veréb. Ebben a periódu-ban szinte „a le­vegőben lógott" a Dózsa egvenlító gólja. Szünet után is a lila-fehé­rek marod tak támadásban. Az 51. percben Sza'ai vezet­te fel a labdát, mintegy 25 méterről leadott lövése a felső lécről vágódott a me­zőnybe. Fokozatosan esett a játék színvonala, elfáradt a szegedi csaoat, kidomboro­dott a DVTK erőnléti fölé­nye. A 65. percben Görgei 18 méteres laoos lövése a jobb oldali lécről vágódott a hálóba, 2:0. Mintegy 60 percen át jól tartotta magát az alaposan átszervezett Sz. Dózsa, tel­jesen egvenransú e'tenfél­nek bizonyít, többszőr is csak a csatárok határozat­lanságán múlott a gólszer­zés. Az NB T-es DVTK idénveleji formát mutatott, köri'lménveren, sókat hibáz­va látszottak a vendegek. Végeredményben a kapu előtti határozottság és az a kapuja előtt elsuhanó Acs S. Sándor felvétele erőnléti fölény döntötte el a mérkőzés sorsát. Jó: Veréb, Salamon, Ha­jas, Kntasi, illetve Nagy, Csanádi. Az MW további ered-nénvet: Komlá—Cp. Honvéd 2:0 (2:0), Kába ETO—Pécsi BTC 2:1 (1:0) Gyári Dózsa—Vasas Izzó 2:0 (1:0), Pécsi IVISC—Itéocclak 1:0 (l :0), Videoton—Zalaegerszegi Dózsa 5:0 (4:0), Tatabánya—Dlósd 8:0 (>:9i. Zalaegerszegi TE—Ve­lencei NVSK 2:0 (1:0), Kazinc­barcika— rtorsodi Vlán 1:0 (0'0), CJnest! Dózsa—Debreceni VSC 2:0 (t:0). Haladás—Nagykanizsai Olajbán vász 1:1 (0:1), Vasas­Balmazújváros 3:0 (1:01, Orosházi Dózsa—Soltvrdke-t 1:0 (0:0). Cienel—Bóhol-a 3-1 (2:0). Békés­csaba—B"J-*I TFSK 4:0 (»t0), Ede­lény— Egri Dózsa 2:1 (1:0). • Előkészületi mérkőzésen az SZVSE Bólya (Ludányi)— Kovács M., Terhes, Tihanyi — Róth, Komjáti, Herold — Horváth, Tóth, Sándor (Tí­már), Kovács Z. (Lévai) ösz­szeállítású csapata az Sz. Dó­zsa tartalékegyüttese ellen 10:1 (6:0) arányban győzött. A gótokon Sándor (3). Tóth (3), Horváth (2), Kovács Z., Róth, Illetve Csömör oszto­zott. A jó talajú pályán, a nagy kedvvel játszó vasuta­sok könnyedék. Szegeden bonyolította le a sakk OB II második fordu­lójának egyik mérkőzését az SZVSE és a Szentett Sparta­cus csaoata. A találkozó nem fejeződött be, mivel 7:6 ará­nyú szentesi vezetésnél a Hajdú (Szenteű és Dallos (SZVSE) közötti játék abba­maradt. A játszmát a héten Budapesten, az országos sakkszövetségben értékelik, és ott döntik el a mérkőzés so-sát. A szegedtok végered­ményben. legjobb ese*ben döntetlent érhetnek el (7:7), az állás alapján aronban va­lószínűbb a szentesi csapat győzelme. ÍGY KELLETT VOLNA TIPPELNI! 1. Cagliarl—Temaná 2:0 1 2. Cesena—Torino 1:1 x 3. Florentini—Milán 1:1* 1. I.anero-M—Nanolt 2:2 x 5. Roma—Bologna 2:1 1 í. Samndo-ia—Lazio 0:2 2 7. Alessand-lH—Como 2d 1 8. Arezzo—Genoa 1:0 • J. Foggla—Ca'anzaro 2:1 1 10. Palermo—Pescara 1:0 1 11. Regglana— Peruela 1:1 x 12. Soal—Sambenedettese 2:1 1 13. Taranto—Avelllno 0:0 x 14. Novara—Parma 0:0 x ' TÁJÉKOZTATÓ A TOTÖNYEREMENYEKROL A Soortfov-idásl és Lottó Igaz­gatóság hétfőn este csak tájé­koztató <e"ez'I Katát tudott ndn1 a 7. heti totón veremén vekről, a vé-tletes Icvzéket kedden hozza nyt'vá-iocsáera. A tá'ékoz'otó szerint a nyere­mények a köve'kerőv- 13 n'-isz 1 ta'élat 33 darab 17 837 forint. 1? ta'á'st 2S2 d»rah 4639 forint. 12 találat 4787 darab. 164 forint 11 találat 37 657 darab. 21 forint. 19 találat 167 032 darab, » forint. NB l-es férfimérkőzés. Űjszegedi Sportcsarnok. 1230 néző. Vezette: Karnar, Weín. BSE: KOKAVETZ (17), GEDEON (15), Kárász (12), Hegedűs (16), Fehér (12). Csere: Lakos. Pálfal, Mal­csik. Bodor (2), Szűcs. SZEOL: Dörmő (8). LÁNG (12), Valaczkay 11. (18). Zol­iéi (5), Zsíros (4). Csere: Kertész, Re'sz (3), Varga (8), Pataricza, Boros. Feldobás után a SZEOL szerezte meg a lab'át A vendégek emberíogásos, a szegcdiek 1—3—l-es zóna­védekezést alkalmaztak. Az első percek fej-fej m'el'etti küzdelmet hoztak, felváltva estek a kosarak. A kés b­biekben az egyre jobban belelendülő, ügyesen, jól védekező hazaiak, főleg Láng távoli temp'ival, fo­kozatosan elhúztak. Előbb 25:17-re, maid a 14. perc­ben már 29:17-re vzetett a SZEOL. Ettől kezdve vi­szont megbomlott a kék-fe­keték hadrendje (időközben cseré'tok? egvre-másre hi­báztak. Támadásaiknál nem mozogtak eleget, nem csi­náltok folyamatosan az e1­zárásokat. Fr"tte+ték ozeT'­e«y elteni ját-kot. olők's-f­tes nA'kül eldobálták a lab­dát. Mivel hat nerc alatt mindössze 6 pontot értek el. minimálisra csökkent el&= nyük. Fordulás után a BSE kea­dejt jobban, kiegyenlítettek, majd 4—5 pontos vezetési szereztek. A vendégek az iramot lassítva, nem enged­ték kibontakozni a sok hi­bával játszó SZEOL-t. Ezek­ben a percekben kevés jto­sár esett, inkább a küzdő­jelleg dominált. A 14. perc­ben 60:53-ra vezetett a BSE, előnvüket a hajrában tovább növelték a több rossz át­adást vétő SZEOL ellené­ben. Amikor az első félidővé­gefeto 12 ponttal vezetett a SZEOL. senkisem gondolta, hogy a szegediek el is veszté­hetik a mérkőzést. A későb­biekben. sainos. fordult a kocka. Ahelyett, hogv to­vábbra ls a begyakorolt, gyors támadásvezetést al­kalmazták volna, ka-kodni, e"vénie«kednl kezdtek. .A védekezésre sem fordítottak k-llő gondot, behúzódó zó­nájuk mellett kintről za'ar­ta'anul érhették el kosarai­kat a mozgékonvabb. jó do­böformában levő főváro^­ak. A junior mérkőzésen —» dr. Dobó és dr. Schmfot ve­zette — a vendégek 69 "Sí (30:30) arányban győztek Diósgyőri VTK— Szegedi Tanárképző 57:45.(28:23) NB l-es női mérkőzés. Diósgyőr. Vezette: Petelei, Ritter. Sz. Tanárkéoző: Mészáros (8). Dombi (S), Lázár (6), Kapás (5), Lakatos (7). Cse­re: Kiss (8), Tokár (3), Du­naiBittér. Krcsmarik. A hazaiak kezdtek jobban, s a harmadik percben mér 5-0-re vezettek. A későb­biekben a szeeedi lányok e'fogódottság nélkül, knm4­nven. j'l védekezve játsz t­tak Nagy küzde'em. s~or s eredmény je'tomezte a ta­lálkozót. A 16. nercben 22-22 volt a mérkőzés álláro Ezután a ven-'égek r~ssz áfádéit elc-ínték a ha­zaiak, kosarakaf dobtak, is­mét előnyt szereztek. Szüoet után változatlanul jól tartották magukat a szegediek. Szervezetten vé­dekeztek. de támadásaikat, távoli dobásaikat nem kí­sérte szerencse, ráadásul a lepattanó labdákat is rendre a hazaiak szerezték meg. A 7. percben 35:30-ra vezetett a DVTK. néav perreel ké­sőbb viszont már 10 pon'ra nőtt az el'őny, amit a mér­kőzés végéig megőriztek a hazaiak. A fői'kolás lányok ezen a mírkőzésen búcsúztatták já­tékostársukat. Krcsmarik Ju­ditot. aki családi okok miatt a jövőben nem állhat csa­pata rendelkezésére.