Délmagyarország, 1974. szeptember (64. évfolyam, 204-228. szám)

1974-09-17 / 217. szám

6 KEDD, 1974. SZEPTEMBER 1% SPORT w 9 Javuló játékkal győzött a SZEOL idegenben t Csak az SZVSE-nek sikerűit itthon tartani a két pontot Q Gyengélkedik a Dózsa $ Hullámvölgyben a Volán kőzi­labdásai 3 Esélyesek győzelme a kosárlabda NB ll-ben Q Szegedi tekézők a magyar válogatottban & Rangadót nyertek az asztaliteniszezők Elhunyt Gulyás Gyula Súlyos gyász érte a ma­gyar sportot: Gulyás Gyu­la, a Magyar Rádió közis­mert, kiváló riportere va­sárnapra virradóra, 52 éves korában, szívroham követ­keztében elhunyt. Gulyás Gyulát a Magyar Rádió saját halottjának te­kinti, temetéséről később intézkednek. illetve Rácz, Porhanda, Czk- SZOLNOK—SZ. DÓZSA nák, Garics. 2:1 (1:0) 1 SZEOL— SZOLNOKI MTE 3:2 (2:1) NB Il-es labdarúgó-mérkő­zés. Szolnok, 5000 néző. Ve­zette: Demeter dr. SZEOL: Nagy — Kisju­hász, Varga (Hajszák), Koz­ma UI., Hevesi — Mészár, Bánfalvi dr., Birinyi — Szeg­halmi, Vass (Jernei), Antal. SZMTE: Fiedler — Rácz. Simon (Magyar), Arvai, Ko­vács — Köböl (Rozsán), Porhanda — Szatmári, Czir­nák, Szolnoki, Garics. Hazai rohamok után a má­sodik percben Garics lövését ütötte ki Nagy, majd a vé­dők felszabadítottak. Két perc múlva viszont tehetet­lennek bizonyult a kapuvé­dő: Szatmári alapvonaltól középre lőtt labdáját Szolno­ki előrevetődve fejelte a há­lóba, 0:1. Tíz perc után egyenlített a SZEOL. Szeg­halmi húzott cl a jobb olda­lon, beadását Antal a kapu közepébe fejelte. 1:1. A 18. percben Szatmári és Varga összeíejelt, úgy kellett letá­mogatni őket a pályáról. A szolnoki játékos később visz­szatért, de Varga sérülése olyan súlyosnak bizonyult, hogy Czipott dr. nem enged­te, hogy Varga folytassa a játékot. Helyére Hojszák állt, Bánfalvi dr. lett a kö­zéphátvéd. A 26. percben megszerezte u vezetést a sze­gedi csapat. Mészár vereked­te be magát a kapu előteré­be, majd hét méterről a há­lóba helyezett, 2:1. Nem sok­kal később Szolnoki szöglet­rúgása után Nagy bravúrral mentett. A félidő befejezése előtt egy perccel kapu előtti kavarodás után már Nagy birtokában volt a labda, amikor a kapus kezét meg­rúgva Porhanda a hálóba lőtt, de a játékvezető érthe­tően nem adta meg a gólt. Szünet után az 51. perc­ben tovább növelte előnyét a vendégcsapat. Mészár fu­tott el a jobb oldalon, majd beadott, s Vass a jobb sa­rokba perdítette a labdát, 3:1. A 75. pereben ügyes sze­gedi támadás végén Antal kétszer is a vetődő Fiedlerbe rúgta a labdát. Nagy hely­zet volt! A 80. percben szé­pítettek a hazaiak, Szatmári átadását Garics közelről a hálóba emelte, 3:2. Az első játékrészben ki­egyenlített volt a küzdelem. Fordulás után a technikailag képzettebb és erőteljesebb SZEOL könnyedén játszva is fölénybe került, sok helyze­tet kidolgoztak, de ezek kö­zül mindössze egyet tudtak értékesíteni. Jó: Nagy, Koz­ITM III, Vess, Mészár, Antal, Dorog—Kaposvári Rákóczi 3:1 (1:1). Dorog 2000 nézó. V.: Rúzsa. Gólok: Lódl (2), 111. Duschák. Ganz-MAVAG—Özd 2:1 (0:0). Kőbányai út, 1500 néző. V.: Teuschler. Gólok: Kecskés, Stamler (11-esből). 111. Tóth. Bp. Spartacus—Budalok 2:2 (1:1). Kőér u. 2000 nézó. V.: Bor­só. Gólok: Zöldi. Kaszás. 11L Ha­rangi. Nell. Volán—Kossuth KFSE 2:1 (1:0). Rákoscsaba, 3500 nézó. V.: Tát­rai. Gólok: Bartosik. Földes, 111. Frlck. DVSC—Oroszlány 0:0. Debre­cen, 3000 néző. V.: Pádár. A Dvsc ll-est hibázott. Szekszárd—Várpalota 2:0 (2:0). Szekszárd. 1500 néző. V.: Eger­vári. Gólok: Szentes, Márkus. MAV DAC—Komló 4:0 (1:0). Győr, 3500 néző. V.: Nagy. Gó­lok: Csollány (2), Molnár. Buti. Eger—FOSPED Szállítók 1:0 (1:0). Eger, looo néző. V.: Macz­kó. Gól: Bartha. Dunaijjváros—Olajbányász 0:0, Dunaújváros, 2500 néző. V.: Tompa. A bajnokság állása: 1 Volán SC 8 S 2 16- 8 11 2. SZEOL 1 8 ­2 16- 9 12 3. MAV DAC 8 3 5 ­13- 6 11 4. Dorog > 4 3 1 11- 9 11 5. Bp. Spart. I 3 4 1 17-10 10 6. K. Rákóczi 8 4 2 2 11- 8 10 7. Komló 1 4 2 2 10-11 10 8. Olajbányász s 4 1 2 15-10 9 9. SZMTE t 3 2 3 11-10 8 10. G.-MAVAG * 2 4 2 7- 6 8 11. Dunaújváros 8 2 3 2 13-14 7 12. Szállítók 8 3 1 4 9-11 7 13. Oroszlány 8 2 3 3 6-12 7 14. Várpalota 8 2 2 8 10-11 6 15. Budafok 8 2 2 4 11-14 8 16. KKFSE 8 2 2 4 9-12 8 17. Ozd 8 O 2 8 9-14 8 18. DVSC 8 2 1 5 7-12 5 19. Eger S 2 ­8 8-14 8 20. Szekszárd 8 1 • 5 12-20 8 SZVSE—KELTEX 3:2 (2:1) NB III-as labdarúgó-mér­kőzés. Szeged, Dózsa-pálya, 300 néző. Vezette: Mézes. SZVSE: Bólya — Hajdú, Terhes I., Tihanyi — Tímár, Horváth, Herold — Szalai (Takó), Róth (Terhes II,), Tóth, Kovács Z. KELTEX: Rábcl — Túri, Zemmel, Faragó (Kovács II.), Kovács I. — Vrbán, Potykie­vitz, Cseh — Mészáros, Ke­rekes, Odor. Kezdés után mintaszerű Horváth, Tóth akció végén a középpályás 25 méterről, fut­tából zúgó kapufát lőtt! A 12. percben Odor beadását Kerekes, az elmélázó védők között öt méterről a felső lécre fejelte. A 17. percben vezetéshez jutottak a vendé­gek. Kerekes az egymásra váró védők között kiugratta Urbánt, aki Bolyát is kicse­lezve helyezett a hálóba, 0:1. A 20. percben egyenlített a Vasutas. A vendégek térfelé­nek közepéről Tímár ívelt az ötösre, onnan Tóth a késle­kedő Rábel mellett fejjel a bal sarokba csúsztatta a lab­dát, 1:1. A 39. percben Tiha­nyi bal oldali beadását a ti­zenhatos előtt Tóth visszafe­jelte Tímár elé, akinek ha­talmas lövése a kapu bal ol­dalába vágódott, 2:1. Szünet után kiegyenlítet­tebb lett a játék, de a vendé­gek próbálkozásait könnyű­szerrel hárította a hazai vé­delem. A 65. percben Kovács az alapvonal közeléből kö­zépre adott labdáját a védők elvétették, az Tóth elé ke­rült, aki közelről, estében a jobb sarokba helyezett, 3:1. A 90. percben Kerekes cse­lezgetett a hazaiak tizenha­tosánál, majd Kovács II. elé játszott, aki a bal sarokba továbbította a labdát, 3:2. A helyenként ötletesen ját­szó Vasutas végig uralta a mezőnyt. Gólratörőbb játé­kával megérdemelten győ­zött. Jó: Terhes, Horváth, Tóth, Tímár, illetve Zemmel, Urbán, Odor, NB III-as labdarúgó-mér­kőzés. Szeged, Dózsa-pálya, 1000 néző. Vezette: Feigl. Sz. MÁV: Fehér — Cson­tos, Repka, Földesi, TóthGy. — Varga, Kalmár (Kucser) — Pagonyi, Molnár, Kollár (N. Szabó), Papp. Sz. Dózsa: Üjhelyi — Ka­kuszi, Emődi, Pócsik, Szalai — Pikó, Vörös, Bíró — Koz­ma II., Veres (Csömör), Hé­ger dr. (Nagy). Dózsa-támadások vezették be a mérkőzést. A hazaiak már az első percekben el­dönthették volna a találko­zó sorsát, de lehetőségeiket kihasználatlanul hagyták. Bí­ró kétszer is lövőhelyzetbe került a tizenhatoson belül, de Fehér mindkétszer men­teni tudott. A 15. percben Pagonyi szögletrúgása után Pócsik fejelte léc fölé a ka­puba tartó labdát. A 20. percben Vörös szép cselek után kiugratta Verest, aki nagy helyzetben a kifutó Fe­hér fölött a léc fölé emelt. A 34. percben Dózsa-szabad­rúgás után a vendégek kapu­jának előteréből Bíró vissza­felé fejelte a labdát, a má­sik oldalon álló Veres pedig közvetlen közelről a bal ol­dali lécet találta el. A 43. percben a kapura törő Pa­gonyi elvitte a labdát a kifu­tó Üjhelyi mellett, kapura lőtt, de a befutó Emődi a gólvonal elől szögletre vágta a labdái. Beívelés után Kol­lár közelről a felső lécre fe­jelt, a visszapattanó labdát, Papp a védők között hét mé­terről a háló közepébe bom­bázta, 1:0. Szünet után a 49. percben Csömör 12 méterről a bal kapufára lőtte a labdát, az átvágódott a másik lécre, vé­gül a védők felszabadítottak. A 60. percben a Nagy elől menteni akaró Csontos a bal oldali kapufát találta el, a visszapattanó labdát a vető­dő Fehér pedig elcsípte, öt perc múlva Kozma II. be­adását Fehér Csömör elé ej­tette, a csatár azonnal lőtt, de a kapus óriási bravúrral helyrehozta előbbi hibáját. A 75. percben Emődi húszmé­teres, hatalmas lövése a felső lécen csattant; A 80. percben a rosszul helyezkedő Dózsa­védők között Molnár kiug­rott, először a kifutó Üjhe­lyibe lőtt, de másodszorra már nem hibázott, 2:0. Befe­jezés előtt öt perccel Földesi a tizenhatoson belül lerán­totta Emődit. A megítélt ti­zenegyest Vörös a bal sarok­ba helyezte, 2:1. A mozgékonyabb, tervsze­rűbben játszó vendégcsapat ellen a helyzetek sokaságát kihagyó, lassan, körülmé­nyesen játszó Dózsa nem boldogult. Jó: Fehér, Repka, Földesi, Molnár, a szegedi csapatból csak Emődit lehet dicsérni. A bajnokság állása: VERESÉGEK IDEGENBEN A Csongrád megyei I. osz­tályú labdarúgó-bajnokság vasárnapi mérkőzésein a sze­gediek és a szegedi járásbe­liek közül csak a Kiskundo­rozsma győzött, a többiek ve­reséget szenvedtek. Mentsé­gükre szolgál a csapatoknak, hogy a Dorozsma kivételével mind idegenben játszottak. Eredmények. Kiskundorozsma—Makói SVSE 1:0 (0:0). Kiskundo­rozsma. Vezette: Gerendeli — kitűnően. A győztes csa­pat: Nógrádi — Jenei, Far­kas, Halasi, Ottlik, Tatai, Ba­logh (Lázár), Körmöczi. Papp, Ábrahám, Takács (Tutrai). Az első félidőben változatos küzdelem alakult ki. Mindkét csapat kivette részét a támadásokból, helyze­tek is adódtak, gól elsősor­ban azért nem esett, mert a kapusok Jól védtek. Szünet után fölénybe kerültek a ha­zaiak, lelkes, jó játékuk a 64. percben góllá érett: Kör­möczi az alsó sarokba fe­jelt. Nem sokkal később egyenlíthetett volna az MSVSE, de Oszlács lövése a kapufát találta el. A hajrá­ban a makóiak szorongattak, a vendégcsapat kitűnően ját­szó középhátvédje, Juhász megsérült. Mindszent—Alsóvárosi MAV 3:1 (3:0). Mindszent Vezette: Lenkei. Az első fél­időben nagyszerűen játszott a hazai csapat, csatáraik ügyes elfutásokkal veszélyez­tettek, és megérdemelten szereztek háromgólos veze­tést. Szünet után kiegyensú­lyozott lett a játék, s így az alsóvárosiak megfiatalított csapata szépíteni tudott az eredményen. Góllövő: Nagy T. (10. perc és 22. perc), Lő­rincz (33. perc), illetve Szél­pál (60. perc). H. Porcelán—KSZV SE 2:0 (1:0). Hódmezővásárhely. Ve­zette: Posztós. Szentesi Kinizsi—Szegedi Textilmüvek 1:0 (1:0). Szen­tes. Vezette: Bodor. Apátfalva—Sándorfalva 7:2 (4:1). Apátfalva. Vezette: Tóth Lajos. A hazai csapat végig nagyon jól játszott. Góllövő: Nagy P. (4), Szilvá­si II. (3), illetve: Kanász, Kiss P. Szentesi Vízmű—Csongrádi SC 4:1 (2:0). Csongrád. Ve­zette: Albert. A bajnokság állása: későbbiekben 8:7-re alakult az eredmény, de a hazaiak ismét újítani tudtak, s így 13:8-as vezetéssel zárult a félidő. Szünet után feljött a Vo­lán, két gól volt csupán a különbség (14:12), úgy né­zett ki, sikerül kiegyenlíteni­ük. A hajrában azonban nem bírták idegekkel a küzdel­met, ismét felül kerekedtek a hazaiak, s biztosan nyer­tek, A szegedi csapat játékosai helyzetek sokaságát hagyták kihasználatlanul, több kapu­fát lőttek, s ráadásul három hétméterest sem tudtak érté­kesíteni. Legközelebb szombaton, a Szarvas együttesével játsza­nak az újszegedi Kisstadion­ban, 16 órai kezdettel. DELEP SC—K. EP1TOK 24:12 (11:8) NB Il-es férfi kézilabda­mérkőzés. Kisstadion. Vezet­te: Farkas, Halas. DÉLÉP: Szula — Hernádi, Gera, Ré­pási, Sári, Tóth, Csiszér dr. Csere: Tamás, Óhát, Blazsó, Széli. K. Építők: Sebessy — Hódos, Varga, Rankó, Szeve­rényi, Tóth, Farkas. Csere: Filó, Demeter, Nagy, Süve­ges, Liptai. Az elmúlt bajnoki fordu­lóban a DÉLÉP együttese 25:14 arányban vereséget szenvedett a Szolnoki Olaj­bányász csapatától, igy ért­hető volt az a hatalmas iram, amellyel a hazaiak kedtek. A 10. percben már 8:2 arány­ban vezetett a DÉLÉP, és ami szokatlan volt, góljaik jelentős részét indításból lőt­ték. A könnyelmű védeke­zés következtében azonban a vendégcsapat az első félidő végére három gólra csökken­tette hátrányát. A második félidőben a kecskeméti együttes nem volt egyen­rangú ellenfele a szegedi csa­patnak, amint az eredmény is mutatja, mindössze négy gólra futotta erejükből. A DÉLÉP szinte tetszés szerint érte el góljait, és ha erővel jobban bírja, nagyobb ará­nyú győzelmet is arathatott volna. Legjobb dobó: Tóth (6), Sári (4). Csiszér dr. (4), ill. Hódos (5), Varga (2). P- I. Valaczkay 7. (2), Pataricza (4), Kecskéi (1). A szabadtéri, csúszós tala­lajú pályán játszott találko­zó első perceiben a hazaiak dobtak jobban. A fej fej melletti küzdelemben a 8. percben 13:7-re a Nyíregyhá­za vezetett. Két perccel ké­sőbb kiegyenlített a SZEOL, majd fokozatosan elhúzott. A fordulás után tovább nö­velte előnyét a szegedi együttes, a 13. percben már 66:48-ra vezettek. A mérkő­zés hátralevő részében a cseréket küldte pályára dr. Faragó edző, mivel győzel­mük egy pillanatig sem volt kétséges. BEAC—SZ. POSTÁS 91:49 (43:26) NB Il-es férfi kosárlabda­mérkőzés. Budapest. Vezette: Petelei és Trenkel. Sz. Postás: ERMÉNY1 (14), HORVÁTH (13), Gém (6), MÉSZÁROS (9). Mustos (6). Csere: Varga (I), dr. Muity (-). Az erősen tartalékos szege­di csapat nem tudta különö­sebben küzdelemre késztetni a fővárosi egyetemistákat. A minden tekintetben jobb ha­zaiak gyors, eredményes tá­madásaikkal szemben nem tudtak mit kezdeni a szegedi fiúk. SZEGEDIEK A GYŐZTES VÁLOGATOTTBAN Pompás győzelmet aratott Csehszlovákiában Magyar­ország férfi és női tekeválo­gatottja. A nők eredménye: Magyarország—Csehszlo­vákia 2451:2359. A férfiak eredménye: Magyarország— Csehszlovákia 5259:5061. Csa­patainkban két szegedi ver­senyző is szerepelt: Tompá­né Berta Anna (SZAK), il­letve ifj. Révész János (SZVSE) is hozzájárult a győzelmek kivívásához. A ŰJABB RANGADÓ— ŰJABB GYŐZELEM 0 1. Sz. Vízmű 2. SZAK 3. Mindszent 4. HMSE 5. Apátfalva 6. Sándorfalva 7. H. Porcelán 8. Dorozsma 9. Móraváros 10. DÍXfcP 11. Sz. Kinizsi 12. Makó 13. Csongrád 14. KSZV 15. Alsóváros IC. Textilművek 3 4 1­5 3 2 ­5 4-1 5 2 3 ­5 3-2 5 3-2 5 2 12 5 2 12 5 2 12 5 12 2 5 2-3 5 113 5 113 5 113 5 1-4 5 1 - 4 9-2 9 12- 3 8 10- 3 8 8-3 7 18-11 6 14-12 6 9-10 5 5-7 5 5-12 5 5-8 4 5-10 4 7-8 3 10-14 3 4-11 3 10-13 2 3-7 2 1. V. Izzó 2. Sz. MAV 3. Szarvas 4. Szabó L. SE 5. BVTSK S. KTE 7. KSC 8. V. Láng 9. SZVSE 10. Mezöfi SE 11. Szegedi D. 12. KELTEX 13. EPGÉ.1* 14. Kiskuuh. 15. Jánoshalma IC. Cegléd 17. ESMTK 18. ÉGSZÖV 19. Kilián ESE 20. Gyula 8 7-1 8 K - 2 8 0-2 8 5 12 8 5-3 8 4 2 2 8 4 2 2 8 4 13 8 3 3 2 8 4-4 8 3 14 8 3 14 8 3 14 8 2 3 3 8 2 2 4 8 14 3 8 2 15 8 13 4 8 2 - 6 1-11 19- 1 14 19- 8 12 18- 8 12 12- 8 11 25-18 10 16-10 10 14- 8 10 13-13 9 9- 9 6-13 13- 8 13-15 12-17 7-13 7- 8 10-14 11-17 10-16 9-22 3-24 KESZTHELY— SZ. VOLÁN 26:21 (18:8) NB I B-s férfi kézilabda­mérkőzés. Keszthely. Vezette: Gözsy és Völgyi. Sz. Volán: Badó — Tamás (2), Csáky (3), Barát, Giricz (4), Bele, OLÁH (8). Csere: Varga, Barta, Makó, NOEL (4), Les­ti. A hazaiak kezdtek jobban, s már a mérkőzés elején 4:0­ás vezetést szereztek az ide­gesen játszó, több hibát vé­tő vendégekkel szemben, A SZ. TANÁRKÉPZŐ —SZOLNOKI MTE 77:45 (41:25) NB Il-es női kosárlabda­mérkőzés. Szegéd, Rókusi Tornacsarnok. Sz. Tanárkép­ző: Mészáros (6), LAKATOS (6), Krcsmarik (7), Dombi (9). LÁZÁR (16). Csere: KISS (12), Szigeti (7), Bittér (6), TOKÁR (6), Laukó (2). Az első öt percben idege­sen, sok hibával játszottak a főiskolás lányok. A későbbi­ekben egyre jobban belelen­dült a szegedi csapat, s fo­kozatosan elhúzott. Szünet után is a hazaiak irányítot­ták a játékot, az igen rosz­szul dobó vendégekkel szem­ben. A főiskolás lányok játé­kán nem látszott meg, hogy csupán két hét állt rendelke­zésükre a felkészülésre. Győ­zelmük ilyen arányban is megérdemelt. SZEOL—NYIREGYHAZA 77:67 (40:32) NB Il-es férfi kosárlabda­mérkőzés. Nyíregyháza. Ve­zette: Tímár-Geng és Apos­tolt SZEOL: KERTÉSZ (4), REISZ (9), VALACZKAY 17. (30), Dörmő (13), Zsíros (1). Csere: Zoliéi (111, Varga (2). Asztalitenisz NB II-es eredmény. A KSZV SE férficsapata Miskolcon szerepelt, ahol nagy küzdelemben újabb rangadót nyert: KSZV SE— Miskolci ÉMTE 13:12. A sze­gediek közül győztek: Kal­már (4), Nagy T. (4), Bénák (3), Csenky (2). Ezzel a gyári együttes behozhatatlanul ve­zet a bajnokságban, és az 1975. évre NB l-esnek te­kinthető. A KSZV SE női csapata ezúttal nem játszott mérkő­zést. így kellett volna tippelni! MAV DAC—Komló 4:0 1 Bp. Spartacus—Budafok 2:2 x Dorog—Kap. Rákóczi 3:1 1 Volán—Kossuth KFSE 2:1 1 Eger—FOSPED 1:0 1 Ganz-MAVAG—Ö/d 2:1 1 Szoln. MTE—Szegedi tOL 2:3 2 Dunaújv.—Olajbányász 0:0 x Szekszárd—Várpalota 2:0 1 Debr. VSC—Oroszlány 0:0 x Sopr. Text.—Sopr. VSE 3:3 x Kaposv. Vasas— Kaposv. Táncsics 1:1 x Sashalom—III. ker. TTVE 4:1 1 Borsodi B. —Debr. MTE 1:2 2 13 találatos 13 darab, nyeremé­nyük egyenként 60 586 forint. Ezek közül 13 plusz i találatos 2 darab, nyereményük egyenként 206 440 forint. 12 találatos 298 darab, nyereményük egyenként 1762 forint. 11 találatos 3310 da­rab, nyereményük egyenként 159 forint. 10 találatos 22 510 darab, nyereményük egyenként 35 fo­rint.