Délmagyarország, 1974. május (64. évfolyam, 100-125. szám)

1974-05-19 / 115. szám

to tt»sARNÁf% vxn. mtsm-m Sz. Dózsa-Bp. Építők 2:1 (1:0) Húsz év után Tömegsport KISZ-kupa A KISZ Szeged városi bi­zottsága az idén is megren­dezte három kategóriában (középiskolások, egyetemis­tók. üzemi dolgozók) a fel­szabadulási kispályás labda­rúgó-bajnokságot. A három kategória első két helyezett­je került az úgynevezett Szuper Ligába, s ez a hat csapat ma. vasárnap reggel 8 ólától az újszegedi KISZ­táborban méri össze tudását lés dönti el a végső helyezé­seket. A kupagyőztes a dí­szes serlegen kívül sportfel­szerelést kap. Dózsa-pálya, 508 néző. Vezette: Almási. Sz. Dózsa: Bánfi — Sza­lai, Bíró, Pócsik, Csanádi — Kis juhász, Csomor (Csömör) — Pikó, Veres, Heget dr­Nagy. Bp. Építők: Veróczki — Papazoglu, Balla, Gyovai, Szabó — Menyhárt (Karel), Vass. Rozsnyó — Wind, Bu­dai, Nagy L. A kezdeti tapogatódzó já­ték után a 11. percben meg­szerezte a vezetést a hazai csapat. Nagy húzott el a bal szélen, a 16-oson belül mellette futó Héger dr. elé továbbított, aki mesterien, megpróbált kapura lőni, de a labda a védőkről ismét elé került. Négyen is körbe vették, de nem tudták sze­relni a szélsőt, aki kilépve őrzői közül, a tehetetlen Bánfi mellett a bal alsó sa­rokba lőtt: 1:1. A 60. perc­ben Pócsik vezette föl a labdát. A bal oldalon álló Héger dr.-hoz továbbított, ő visszajátszott Pócsik elé, aki a 16-os előtt álló Pikó elé tette a labdát, a szélső 18 méterről kapura lőtt, s a jól eltalált labda a mozdul­ni sem tudó Veróczki mel­lett a jobb felső sarokba vá­gódott: 2:1. Egy perc múlva egyből a rövid sarokba lőtt: Héger dr. szorongatott hely­1:0. A gól után a Dózsa maradt támadásban, de a későbbiekben ellaposodott a játék, alig történt említésre méltó esemény. Szünet után, a 47. percben váratlanul egyenlítettek a vendégek. A szegedi 16-os előtt Nagy L. cselezgetett, zetből a kivetődő Veróczki­ba lőtt. Nagy fölénybe ke­rült a Dózsa, de a sok ado­gatással szőtt támadásaik nem vezettek eredményre, a jól romboló fővárosi védők mellett. A 75. percben szöglet után Veres már az 5-ösön belül járt, majd visszagurított, a védők röviden szabadítottak fel, Csömör lőhetett, de labdája levágódott. Ezt kö­vetően Héger dr. az alapvo­nal mellől középre adott labdájába a kivetődő Ve­róczki beleütött, ökléről visszafelé, a kapufára, majd az alapvonalon túlra vágó­dott a labda! Nem sokkal később Pikó Pócsikot futtat­ta, ő a 16-osról lőtt, de a kifutó, majd vetődő Verócz­ki bele tudott ütni a labdá­ba. A 80. percben Rozsnyó 20 méteres szabadrúgása után a jobb oldali kapufán csattant a labda! Az alacsony színvonalú mérkőzésen mindkét csapat sok hibával játszott. Jók: Csanádi, Héger dr., Nagy, ill. Vass, Nagy L. Algyőn a helyi labdarú­gócsapat legutóbb a Kos­suth SE együttesét fogadta. A találkozóra a szokottnál nagyobb számban gyűltek össze a szurkolók. Mintegy négyszázan állták körül a játékteret, és ez a fokozott érdeklődés azzal magyaráz­ható, hogy most búcsúzott el az aktív sportpályafutás­tól az algyőiek középhátvéd­je, Fekete János, aki húsz éven át szerepelt a zöld-fe­hér csapatban. Egészen fia­talon. csatárként kezdte, és ahogy múlt felette az idő, vonult vissza a hátsóbb so­rokba. Nem azért, mert ott könnyebb feladata lett vol­na. de hátvédre, tapasztalt régi játékosra nagy szüksé­ge volt az algyői együttes­nek. Búcsúmérkőzésén csak aa első 20 percben játszott, majd a csere után a pálya szélén várták a sportkör vezetői. A szurkolók lelkes tapsa közben rövid ünnep­ségre került sor, amelynek során dr. Szögi Zoltán sport­köri elnök, az algyői szak­igazgatási kirendeltség ve­zetője köszöntötte, emlékla­pot és emléktárgyat adva át a levonuló játékosnak. Fekete János nem hagyja el azonban végleg a labda­rúgást. Eddig társadalmi ed­ző is volt az algyői, megyei II. osztályú csapatnál. ési ezentúl is mint szakvezető működik majd, remélhető­leg sikerrel. M. K. Labdarúgó VB '74 SZVSE-DMTE 1:0 (1:0) Hiányzunk-e vagy nem? 8. Dózsa-pálya, 500 néző. Ve­zette: Szabó I. SZVSE: Bólya — Csigér, Terhes, Horváth, Kovács M. (Nagy) — Tímár, Kutasi — Róth. Tóth, Sándor, V. Tóth. DMTE: Répánszki — Loós, Kozma. Csürke, /Horváth — Patai III., Patai I. — Mol­nár (Kerekes), Kovács I„ Mészáros (Kovács G.), Sza­bó. hazaiak támadtak — ered­ménytelenül. Eredmények Labdarúgás Tegnap, szombaton Szege­den. a Szabadság téri pályán 600 néző előtt játszották a megyei I. o. labdarúgó-baj­nok: ág örökrangadóját. Mó­ravárosi Kinizsi—Alsóvárosi MÁV 1:1 (1:1). Vezette: Spit­zer. Az első gól a 36. perc­ben esett: Vértes 14 méter­ről a Kinizsinek szerezte meg a vezetést. A 43. percben Barna a védők között kiug­rott. és 6 méterről egyenlí­tett. Asztalitenisz Tegnap Szegeden került amely ugyan túljutott a kifu- nére jó iramú, változatos - — DX-X—mérkőzést vívott a két csa­pat Jók: Terhes, Horváth, Kutasi, Róth, ill. Répánszki (a mezőny legjobbja), Loós, Kovács, Szabó. A statisztika rideg adatai szerint a világ­bajnokság harmadik csoport­jában szereplő valamennyi Szünet után a 47. percben csapattal szemben pozitív a Róth a jobb oldalról közép- mérlegünk. íme: re adott, a kivetődő Ré- Svédország: 29 mérkőzés, pánszki a ráfutó Nagy elől 14 győzelem, 8 döntetlen, 7 megszerezte a labdát, miköz- vereség, 76:55-ös gólarány, ben Kozma Nagyot feleslege- Bulgária: 15 mérkőzés, 11 sen fellökte a j át ek vezető győzelem( 2 döntetlen, 2 ve­határozottan tizenegyest ítélt! resé ^g.^ gólarány. A buntetőrugast Terhes ve- _ ' ,. „ . , - , gezte el: a kapu bal oldala Hollandia: 7 mérkőzés, 4 felé helyezett félmagas, erőt- gy0?eleo"?\ j? donte,tle^ 1 ve" Vasutas-támadások vezet- len labdáját Répánszki'gyors resé& 20:12-es gólarány. ték be a mérkőzést. A 8. percben Kutasi pazar labdá­val indította Sándort, ő le­futotta védőjét, már csak a kapussal állt szemben, de rosszul találta el a labdát, vetődéssel szögletre ütötte. Nagy nyomás nehezedett a vendégek kapujára, de a nagyszerűen védő Répánszki­nak nem lehetett gólt lőni. A csúszós, vizes talaj elle­anr az asztalitenisz női NB II rangadójára, s ezen a fő­városi csapat nyert: Bp. Cén/.ügyőrök—KSZV SE 9:7. Teke 'Ar. SZVSE NB l-es férfi­esap.ita Szegeden játszott bajnoki mérkőzésen az Özdi Kohász ellen 8:0-ás fölényes győzelmet aratott. Szolnokon bonyolították le B területi egyéni tekebajnok­sagot, amelyen 36 résztvevő közül Naschitz Károly (DÉ­LÉP SC) lett az első. tó Répánszkin, de Kozma menteni tudott. A 19. perc­ben szögletrúgáshoz jutott a Vasutas. Róth ívelte középre a labdát, Répánszki rossz ütemben mozdult ki kapujá­ból, közben összefutott já­tékostársával, a labda át­szállt felette, s így Sándor zavartalanul fejelhetett a kapu jobb oldalába, 1:0. A 29. percben villámlások kö­zepette hatalmas zápor zú­dult a pályára, a játékvezető 12 percre megszakította a mérkőzést. A folytatásban a Uruguay: 3 mérkőzés, 1 győzelem, 2 döntetlen 0 ve­reség, 6:4-es gólarány. A címben feltett kérdésre sokféle választ adhatunk. Mondjuk ilyesfajtákat: a harmadik csoport tagjait ed­dig százötven góllal tömtük ki nyolcvanhat ellenében, vagy: negyvennégy mérkő­zésből csupán tízszer sike­rült győzniük ellenünk, Kosárlabda SZEOL-Szolnoki MTE 93:55 (38:28) Tegnap, szombaton este a Rókusi Tornacsarnokban NB Il-es női kosárlabda­mérkőzést játszottak. Bánsá­gi és dr. Gyimesi játékveze­tésével, a következő össze­állításban lépett pályára a SZEOL: Tóth (—). BA­DIÁTHY (9), REMAK (24), RÉVÉSZ (18), SCHMIDTNÉ (22). Csere: DÁVID (8), Vass (4), Szaniszló (—), Kisteleki (4), Bartal (4). A szegedi lányok végig vezetve, jó játékkal, fölé­nyes győzelmet arattak, minden tekintetben felül­múlták ellenfelüket mai műsor Labdarúgás. NB I: SZEOL SC —Videoton. Felső Tisza-parti sta­dion 5 óra (Emsberger). Előt­te SZEOL—Videoton tartalck­bujnoki mérkőzés, 3 óra. Megyei 1. osztály: DELÉP SC—Makói TVSK. Újszeged. DÉLEP-pálya, fél 5 (Csúnyl). Sándorfalva—Tá­pé, Sándorfalva. 5 óra (Molnár J.l. Előttük ifibajnoki. Megyei n. osztály: Sz. Volán—HODI­KOT. textiles-pálya, 11 óra (Va­nyó). Algyó—Szegedi IKV. Al­gyó. 5 óra (Sipos). Sz. EMERGÉ —Kistelek, Újszeged, SZAK-pá­lya, 9 óra (Bolba). Újszegeden utána, a másik két helyen előt­te líibajnokl. Megyei III. osztály: Röszke— Zákányszék. Röszke, 4 óra (Fenvvesl). Domaszék—Ollés, Dcmaszék. fél 5 (Sz. Fekete). ÜJszentlván—Balástya, C szent­Iván. 4 óra (Jurka). Forráskút— Bordány, ForráskC 4 óra (Sós). Mórahalom—Szegcdi ITNO, Mó­ráitól om, 5 óra (Tóth VU.). — Pusztaszer—Szegedi xtstás, Pusztaszer, 2 óra (Móra). Asott­halom—Rúzsa, Asotthalom, fél 5 (Füzessl). Deszk—Ferencszál­lás. Deszk. 4 óra (Halász). Ti­szasziget—Nagyér, Tiszasziget, 4 óra (Aczél B.). Csapataink tdggnbcn. A SZAK Sarkadon, n Textilművek Ma­kón a Sparlacussal. a KSZV SE Csongrádon, a Kiskunrtorzsmu Srentcscn. a Ttmarképzo (~-n­a Kossuth SE Csa­a Szőreg Szentesen zomborban, nádpalotán, mérkőzik. További NB l-es mérkőzések: FTC—Vasas. Ü. Dózsa—Csepel, Egyetértés—Dorog. ZTE—MTK, Pécs—Bp. Honvéd, Győr—Szom­bathely, Salgótarján—Tatabá­nya. Asztalitenisz. NB II férfi: KSZV SE—Miskolc, Dugonics ut­cai iskola, fél 10. Atlétika. Tiszántúli községek mezei futóversenye, ÜJszentlván, 9 óra. Cselgáncs. A SZEOL SC I. osztályú versenye, Madách ut­cai Iskola, 9 óra. Kézilabda. NB II férfi: DÉ­LEP SC—MMG, Újszeged, Kis­stadion, fél 11. Megyei bajnok­ság: Deszk—Szegedi Volán II., férfiak, Deszk. 10 óra. Szegedi Konzervgyár—Csongrádi SC, nők. Moszkvai körúü diákott­hon, fél 11. Kosárlabda. NB n férfi: SZE­OL—Diósgyőri VTK, Rókusi Tor­nacsarnok, 12 óra. Röplabda. NB I női: Sz. Spar­tacus—MTK. Rókusi Tornacsar­nok, 9 óra. Teke. Országos ifjúsági baj­nokság (NB I férfi). SZAK-pá­lya. reggel 9 ora (Csányi A.. Murtusz). — Hétfőn, május 20­án: SZAK—DELEP SC városi bajnoki. 4 óra. SZAK—DELEP SC megyei bajnoki. 8 óra. Mind­két mérkőzés-»~SZAK!jmlyáiv vagy: a svédek a selejtezők során kikaptak, mi nem, és azóta a bolgárokat is legyőz­tük. Ha ezt vesszük alapul, akkor feltétlenül hiány­zunk a csoportból. Ha a vi­lágbajnoki múltat tekintjük, akkor is, mert Uruguay együttesen kívül a másik három résztvevő lényegesen szerényebb VB-eredménnyel rendelkezik, mint Magyar­ország. Csakhogy a szép és tartalmas múlt akkor ér va­lamit, ha tanulságait, tapasz­talatait a jelenben kamatoz­tatjuk. Az ellenfeleknek, akiket esetleg legyőznénk semmiképpen, akik legyőz­nének minket feltétlen hi­ányzunk, éppen a múltban gyökeredző hírnevünk miatt. Hogy mi lett volna, mi nem, azt már úgy sem tud­juk meg. Inkább forduljunk arccal a jelen felé és mérlegeljük az esélyeket Uruguay, a kétszeres vi­lágbajnok látszólag kétség­telenül a csoport nagy favo­ritja. Hírnevüket a félelme­tes múlt erősíti, valamint az a titokzatosság, amely kö­rülveszi őket. Két éve nem kértek európai ellenfelet, a felkészülés finisében is csak az amerikai kontinensen ma­radtak, bár tíz mérkőzést játszottak. A világbajnoki selejtezőkön Kolumbia ellen otthonukban kaptak ki 1:0­ra, idegenben 0:0 volt áz eredmény. Ecuador ellen 2:1 és 4:0-ra nyertek. Ezekből az eredményekből csak követ­keztetni lehet, mert az eu­rópai csapatok közül csupán az NDK játszott mind a két együttessel: Kolumbiát 2:0 arányban legyőzte, Ecuador ellen pedig 1 :l-re végzett. Nos, ebből kitűnik, hogy az ördög nem is olyan fekete, mint amilyenre festik. A vi­lágbajnoki selejtezőkön is csupán jobb gólaránnyal előzte meg Uruguay Kolum­biát. Ha párhuzamot vonunk a múlt évi teljesítményük akkor is Kolumbia billen a mérleg, ők között, javára 57,1, az uruk pedig 44,5 szá­zalékos eredményt értek el. Ez számokban így néz ki: Kolumbia: 14 mérkőzés­ből 6 győzelem, 4 döntetlen, 4 vereség, 19:16-os gólarány. Uruguay: 9 mérkőzésből 2 győzelem, 4 döntetlen, 3 ve­reség, 9:6-os gólarány. Széthúzás jellemzi Uru­guay labdarúgósportját, bár a szövetség a világbajnok­ságra mindenkit mozgósíta­ni szeretne. Terveikben is első helyen szerepel az egy­ség megteremtése, ami nem lesz könnyű feladat, mert Amerika és Európa stadion­jaiban nyolcvan „idegen lé­giós uru" játszik és tudva­levő, hogy a profi klubok nem az egyes játékosok nemzeti érdekeit, hanem sa­ját pénztárukat tartják első­sorban szem előtt. HugoBag­nulo szövetségi kapitánynak éppen azért kellett mennie, mert felismerte ezt a ve­szélyt és fiatalokból szere­tett volna válogatott csapa­tot építeni. A csapatépítés pedig közismerten csak tö­vises utakon lehetséges, mert a kísérletek, az egyes játé­kosok kipróbálása nem biz­tos, hogy azonnal meghozza a várt eredményt. „A siker­hez nem elég egy-két hónap munkája" — mondta azok­nak, akik sürgették a jó eredményeket. Roberto Por­ta, a jfelenlegi szövetségi ka­pitány viszont azt tartja, a jelenlegi körülmények között sem lehet baj, ha nem má­solják le az európai gép­futballt és játékszabadságot engedélyeznek a csapat va­lamennyi tagjának. Persze ez is csak „ige", ami. ben nem is bíznak százszá­zalékosan, mert aranytarta­léknak magukkal szeretnék hozni Európába Jüan Carlos Diziolit, aki tisztességes fog­lalkozására nézve fogorvos. A csapat mellett azonban hipnotizőri feladatokat látna el és szerinte képes lenne olyan lázba hozni valameny­nyi játékost, hogy Uruguay ismét a régi dicsőség fényé­ben ragyoghatna. Bécs István Miskolcon rendezték meg az ifjúsági ökölvívók ma­gyar bajnokságát, melyen a Szegedi Dózsa versenyzői kö­zül hárman léptek kötelek közé. Papírsúlyban Botos Mihály már az első összecsapáson vereséget szenvedett. így ki­esett a további küzdelemből, de ennek ellenére meghívták az NDK ellen készülő ifjú­sági válogatott keretbe. Tö­rök Péter nagyváltósúlyban és Saja Sándor nehézsúlyban azonban kitűnően helytállt, mindkét öklöző a harmadik helyen végzett. Fitó János, a Sz. Dózsa tehetséges utánpótlás-válo­gatott. ökölwóie, a váloga­tottal edzőtáborban készül a junior EB-re és az IBV-re. Országos serdülő sereg­szemle-versenyen a szege­diek négy versenyzővel kép­viseltették magukat. Közü­lük Bozsoki István és Zsol­nai Sándor nem kerültek do­bogóra, igaz, mindketten a későbbi bajnoktól szenved­tek pontozásos vereséget. Pe­helysúlyban viszont Sánta József ezüstérmet szerzett, s meg kell jegyezni, hogy az elődöntőben pontozással le­győzte Zöldöt (Debrecen), a tavalyi serdülő országos baj­nokot. A nagyváltósúlyban Gerebecz József a harmadik helyezési érte ci. ­INNEN-ONNAN A magyar öregfiúk labdarúgó­válogatott legutóbb Csehszlová­kiában, Galántán, az ottani NB III-as csapattal Játszott barát­ságos mérkőzést, és azon a mi­eink 5:2 (2:1) arányban győz­tek. A magyar csapatban szere­pelt Nemes István, a SZEAC ié­gebbi. Jó képességű játékosa is. Megalakították a Szegedi Dó­zsa túramotoros szakosztályát. A szakosztály motorkerékpár-ve­zetői tanfolyamot indít, amely­re minden kedden délután 5 óra és este 8 óra között a Bartók Béla Művelődési Központban, Vörösmarty utca 3. sz. alatt le­vő klubhelyiségben lehet Jelent­kezők Májas 25-811 eo-tLan Nogr rádverőcére túrát Indítanak, amelyre eddig hatvanötén je­lentkeztek. Jelentkezéseket még elfogadnak. A Dózsa motorosai túrát szerveznek az NDK-ba is. Megyei n. osztályú labdarúgő­mérkőzést Játszottak hétközben: Sz. IKV—Kossuth SE 4:2 (3:1). Szeged, Szabadság tér. Vezette: Kószó. * Szegeden május 25-ére tervez­ték a SZFIE—Móraváros öreg­fiúk labdarúgó-mérkőzést. A ta­lálkozót azonban — SZEOL —Zalaegerszeg mérkőzés miatt — későbbi időpontban, június kén bonyolítják le a SZEC L-stadion ­hao, dclntao 6 orm trezúcttal.