Délmagyarország, 1974. március (64. évfolyam, 50-76. szám)

1974-03-05 / 53. szám

KEDD, 1974. MÁRCIUS & Javuló játékkal,, megérdemelt győzelem Kézilabda VB CcmaI 3-0 Í9-ÍN Jugoszlávia—Magyar­v.sepei o.u ^z.u; ország 21:18 (9:10) Vásárnap délután a /MItő- s/lovakia 6, 2. Dania Labdarúgó NBIB Szekszárd—Diósgyőr 1:0 (0:0), MÁV DAC (Győr)— Budafok 3:0 (2:0), Eger­Várpalota 1:0 (0:0), Orosz­lány—Komló 0:1 (0:1), Szol­noki MTE—Olajbányász SE (Nagykanizsa) 3:0 (0:0), Deb­recen—Ganz-MÁVAG 1:2 (1:1), Pénzügyőr SE—Kos­suth KFSE 0:0, Bp. Sparta­cus—Békéscsaba 1:2 (1:2), Dunaújváros—Kecskemét 0:0. A bajnokság állása: 1. DVTK 19 11 4 4 33-15 24 2. SZMTE 18 ( 6 4 28-18 24 3- Békéscsaba IS 9 5 S 21-16 23 I. Budafok 19 7 8 4 22-16 22 S. Dunaújváros 19 7 7 s 32-27 21 6. Komló 19 8 S 4 18-16 21 7. KKFSE 19 8 4 7 26-25 20 8. MAV DAC 19 7 5 7 24-18 19 9. Eger 19 7 5 7 29-28 19 18. Olajbányász 19 7 5 7 24-28 19 n. Szekszárd 11 8 * 9 17-17 18 12. DVSC • 5 7 7 18-20 17 13. G.-MAVAG 19 ( 5 8 17-25 17 14. Pénzügyőr 19 « 4 9 29-32 IS 15* Várpalota 19 5 4 8 15-18 14 t6. Bp. Spartar, 19 8 4 9 19-25 16 17. Kecskemét T9 5 4 S 20-35 16 18. Oroszlány 19 4 4 11 12-25 12 Vasárnap délután a zsúfo­lásig telt Eishalléban Larsson és Carlsson (svéd) játékve­zetésével Magyarország válo­gatottja a következő összeál­lításban játszott: Bartalos — HUNYADKÜRTI (5), Stiller (1), Simó, Vass S. (3), Dem­jén (3), Zubert (1). Csere: Horváth J., VASS K. (4), Ko­vács (1), Gubányi. Időnként minden várako­zást felülmúlóan jól játszott a magyar válogatott. A ju­goszlávoknak minden tudá­sukra szükség volt ahhoz, hogy a második félidő kö­zepétől kissé visszaeső, so­kat bizonytalankodó magya­rok ellen a maguk javára fordítsák a mérkőzést. További eredmények: A-csoport: Dánia—Izland 19:17, Csehszlovákia—NSZK 17:11. A sorrend: 1. Cseh­szlovákia 6, 2. Dánia 4, 3. NSZK 2, 4. Izland 0 pont. B-csoport: Svédország— Románia 20:18, Lengyelor­szág—Spanyolország 21:15. A sorrend: 1. Románia 4, 2. Lengyelország 4, 3. Svédor­szág 2, 4. Spanyolország 2 pont. C.csoport: NDK—Szovjet­unió 15:15, Japán—Egyesült Államok 29:18. A sorrend: 1. NDK 5, 2. Szovjetunió 5, 3. Japán 2, 4. Egyesült Álla­mok 0 pont. D-csoport: Bulgária—Al­géria 23:16. A sorrend: 1. Ju­goszlávia 6, 2. Magyarország 4, 3. Bulgária 2, 4. Algéria 0 pont. A magyar válogatott ma, kedden fél 6-kor Schwerin­ben az NDK együttesével mérkőzik. Acs S. Sándor felvétele örömmámorban a szegcdi játékosok, Vass gólja után Kard­válogató Nagy érdeklődés mellett bonyolították le Szegeden, a Vasútforgalmi Technikum új tornatermében a kardvívók válogatóversenyét a grenob­lei világbajnokságra. A két és fél órás küzdelem a Va­sas vívóinak sikerét hozta, mivel az első három helyen ennek a klubnak versenyzői végeztek. Nyolc résztvevő kö­zül: 1. Kovács Tamás (Va­sas) 6 győzelem, 2. Kovács Attila (Vasas) 5 gy., 3. Ham­mang Ferenc (Vasas) 5 gy., 4. Gedövári Imre (Üjpesti Dózsa) 4 gy„ 5. Gerevics Pál (BVSC) 3 gy., 6. Ma­róth Pctcr (Vasas) 3 gy. A győztes Kovács Tamás test­véretói, Kovács Attilától szenvedte el egyetlen vere­ségét­A verseny előtt Jávorkai István, a Csongrád megyei Vívó Szakszövetség elnöke köszöntötte a versenyzőket, es a megielenteket. A végén Kárpáti Rudolf olimpiai és világbajnok köszönte meg a Csongrád megyei Vívó Szak­szövetségnek, és a Szegedi Postás SK-nak, hogy a válo­gatót megrendezték. Kárpáti Rudolf volt a zsürielnök, mel'ette a következő szegedi vívók is helyet kaotak a ver­senybíróságban: Apró László, dr. Apró Ferenc, dr. Sándor Tamás és Szporny Miklós. A verseny jó hírverése volt a vívósportnak. a Igy kellett volna tippelni r. MTK-Vasas :t:l Szeged—CscpeF J:o 9- Pécs—Haladás imi 4. Eevetertés—Raba ETO 1:2 5. S-eHor'ra—OM«»v«r 1:0 6. nckrr«n-T..-MtVAfi i :2 7. OrosMánv—Komló 0:1 8. Snartncus— Békéscsaba 1:2 s. PénzUgyOr—KKFSE 0:0 10. Cesena—Foggia 2:0 ál. Florentlna—Lazlo 1:1 12. Lnnerossi—Verona 1:1 19. Samndorla—Napolt 0:0 11- MAV DAC—Budafok 3:0 A Sportfogadási és Lottóigaz­L utóság tájékoztatása szerint a 9. f ett totónyeremények az illeték levonása után a kővetkezők: 13 és 13 plusz 1 találatos szel­vény nem volt. 12-es 25 db, nye­reményük egyenként 70 442. ll-es 618 db, 1067 forinttal. 10 találatos szelvény 6440 db. ezekre egyen­ként 164 forintot fizetnek. A 10. hétre átmenő jutolomősszeg 8»i 100 forint. SZEOL-stadion, 7 ezer né­ző, vezette: Katona (3). SZEOL: Gujdár (7) — Várhelyi 111. (5), Bánfalvi (6). Varga (5), Virágh (6) — Vörös (5), Pataky (5) — Szeghalmi (4), Mészár (&), Vass (7), Antal (7). Csepel: Fatér (4) — Öze (3), Sándor (5), Kandi (6), Hunyadi (4) — Vellai (5), Somogyi (5), Gulyás (5) — Csordás (6), Szurgent (4), Buronyi (5). (Két héttel a bajnoki mér­kőzés előtt már találkozott egymással MNK-mérkőzés keretében a két csapat. Ak­kor a rendes játékidő letel­te után l:l-re állt a talál­kozó, majd a hosszabbítás­ban kerekedett felül a cse­peli gárda, és 3:2-es győzel­met aratott. Az MNK-mér­kőzésen Vass visszavonton, a középpályán játszott, és Vö­rös került a csatársor ten­gelyébe. Antal is inkább a középpályán segített, mtg elől csak Szeghalmi tartóz­kodott, Erre számított most is Keszthelyi Mihály, a Cse­pel edzője. S ennek megfe­lelően 1—4—3—3-as felál­lasban küldte palyára „fia­it". Arra azonban nem szá­mított, hogy Bundzsák De­zső, a SZEOL mestere „meg­lepetésszerűen" változtat. Vass, aki jól mutatkozott be a középpályás szerepköré­ben, ismét a csatársorba ke­rült, sőt Mészárt is a jobb­összekötő posztjával bízta meg. Ez a „húzás" pedig, úgymond meglepte a Cse­pelt!) Kezdés után már a 3. percben gólhelyzet adódott a szegediek előtt. Vörös egy csel után Vasshoz játszott — a csepeli védelem „kinyi­tott" —, de a szegedi csatár ahelyett, hogy kapura for­dult volna, lepasszolta a labdát, és Hunyadi menteni tudott. A 10. percben Antal szép cselekkel tisztára ját­szotta magái, majd Vasst hozta játékba. Sándor azon­ban az utolsó pillanatban szerelt. A 13. percben Bu­ronyi lövésébe Várhelyi III. önfeláldozóan belevetődött, s az akciónál a szegedi játé­kos megsérült, majd egyper­ces ápolás után tovább foly­tatta a játékot. A 17. nerc­ben nagy helvzetben hibáz­tak a csepeliek. Gulyás sen­kitől sem zavartatva, mint­egy 14 méfirröl a kifutó Gujdárt találta el a labdá­val. A 21. percben Pataky lövése zúgott el a bal kapu­fa mellett, maid Szurgent abszolút gólhelyzetben to­ronymagasan a kanu fölé lőtte a labdát. AJ 24. perc­ben Mészár szemf"lessé«é­nek köszöoheri° a SZEOL a vezető "ólt. Fatér kar/ukirú­gás után Hunyadihoz r>asz­szolt. aki röviden adott ha­za, Mészár elcsípte a labdái, és a csepeli kapuvédő mellett éles szögből a jobb alsó sarokba helyezett. 1:0. (Mészár: Ereztem, hogy Hu­vyacft esak Faternak adhat­ja vissza a labdát. Valahogy beszorult a talpa alá... A többi már szinte magától jött. Szegény Hunyadit na­gyon bántotta az eset, mert azonnal megjegyezte, miért jártál pont erre?...) A 28. percben Mészár szerelte Kandit, majd Antal elé ját­szott, akinek hatalmas lö­vését Fatér bravúrral szög­letre ütötte a jobb felső sa­rokból. Antal végezte el a szögletet, és meredeken be­lőtt labdáját Vass pazar fe­jessel csúsztatta a bal alsó sarokba, 2:0. (Vass: Ragyo­góan jött be Antal szöglete. Láttam, hogy a bal sarok teljesen fedezetlenül maradt, és még arra is volt időm, hogy oda helyezzem a lab­dát.) A 32. percben Antal a bal oldalról pazar labdával indította Vasst, aki nagy helyzetből Fatér kapuja előtt lyukat rúgott. Ebben a já­tékrészben ötletesen, jól ját­szott a szegedi csapat. Külö­nösen Mészár és Antal volt elemében. A 42. percben szép szegedi támadás futott a pályán. Antal labdájával Mészár tört kapura, de Bál­lá partjelző tévesen lest jel­zett. Szünet után cseréltek a csepeliek. Öze helyett Pető lépett a pályára. Tíz perc elteltével úgy nézett ki, hogy a szegedi csapat kissé „kiengedett". Feljöttek a csepeliek. Az 55. percben közvetett szabadrúgás után Hunyadi lövése vágódott le a sorfalról, majd Csordás labdáját védte Cujdár. A 60. percben Antal látványos cselsorozat után Vasst indí­totta a jobb oldalon, aki egyedül- törhetett kapura, de Katona játékvezető partíel­zőjét felülbírálva, lesállás­nak minősítette az akciót! Ellentámadás után Somogyi veszélyes lövése kerülte el a felső sarkot. A 69. percben bebiztosította győzelmét a SZEOL. Jobb oldalról, a ti­zenhatossal egymagasságbav Vörös végezhetett el szabad­rúgást, s a Icapu elé „kanya­rított" labdát Vass a kcsön mozduló Fatér melleit a hálóba fejelte. 3:0. A 75. percbeh Szurgent helyére Bozó állt. Egy perc múlva Antal megszerzett egy lab­dát. a tizenhatoson belül cse'ezgefett. amikor Sándor szabálytalanul szerelte. A játékvezetői síp azonban né­ma maradt! A 80. nercben cseréltek a szegediek is. Nagy menlevetésre Bun­dzsák Dezső edző a iól ját­sző Antal helyére küldte he Háoelmannt. tBvndzsók: Antal jól játszott, de fe­giflmezetlensége miatt cse­réltem le, épven őt!) Felí*tt a Csen el. A 01. nercben So­moevi na^v ]«vé«» a jobb kamtfa meile*t z-'-ntt el, maid pgv nerc múlva Hu­nyadi labdáját ütötte szög­letre Gujdár. Két perccel a befejezés előtt Gulyás lőtt kapu fölé. A szegedi csapat ezen a találkozón minden csapatré­szében felülmúlta a csepe­lieket. Győzelmük ilyen arányban is megérdemelt. Gujdár kevés dolgát jól lát­ta el. A védelem legjobbjai Bánfalvi és Virágh voltak. A középpályán Vörös renge­teget vállalt magára, de a második félidő közepére el­fáradt. A mezőny legjobbjá­nak Mészár bizonyult, óriási területen játszott, csakúgy mint Antal, akinek szinte minden sikerült. Vass két pazar gólt fejelt. Szeghalmi továbbra is formán kívül van. Tartalékbainoki mérkőzé­sen a SZEOL: Nagy (Ben­cze) — Zámbori, Molnár, Heidrich, Hevesi — Magyar, Kozma 111. — Nádasdi, Pi­picz, Krenács, Kozma II. összeállítású csapata 2:1 arányban legyőzte a Csepel együttesét. Góllövő: Krenács (2, egyet tizenegyesből), 111. Varga. Jók: Molnár, Heid­rich, Krenács, 111. Fekete, Csöke. Ragaméry László A további eredmények: Ferencváros—Tatabánya 5:0 (2:0), MTK—Vasas 3:1 (1:0), Rába ETO—VM Egyet­értés 2:1 (0:0), Zalaegérszeg —Dorog 1:0 (0:0), Pécsi MSC—Haladás VSE 1:0(0:0). Á HODIKOT és a Konzervgyár o kupavédő Szegeden, a Vasútlorgalmi Technikum tornatermében a hét végén befejeződött a téli teremkézilabda-torna, ahol nyolc héten át — szombat és vasárnaponként — 64 csapat küzdött a különböző csopor­tokban. Az NB-s együttesek­ből álló kiemelt férfiosztály és a női I. osztály mezőnye a Csongrád megyei Hírlap, míg az ifjúságiak — fiúk és lányok — a Délmagyarország vándorserlegeiért küzdöttek. A férfiak részére kiírt ván­dordíj védője — a papírfor­mának megfelelően — a Sze­gedi Volán NB I B-s gárdája lett, második helyen a ta­valyi védő, a Szegedi DÉ­LÉP SC, míg a harmadikon a HÖDIKÖT végzett. A női I. osztályban hét együttes küzdött a ' Hírlap kupáért. A nők mezőnye jó­val kiegyensúlyozottabb volt a férfiakénál, itt ugyanis csak az utolsó fordulóban, vasárnap dőlt el az első hely sorsa. A döntő mérkő­zés előtt a konzervgyári lá­nyoknak két pont is elegen­dő lett volna az első hely megszferzéséhez, a Textil­műveknek viszont legalább három pontot kellett volrtu szerezni ahhoz, hogy ismét a kupa védője legyen. A döntő első találkozóján: Textilművek—Konzervgyár 11:8 (6:4). A visszavágón is textiles győzelem született 15:9 (10:7) arányban. Leg­jobb dobók: Molnár 6, Shaf­fer 5, illetve Bolyki és Mol­nár 4—4. Igy a nők részére kiírt. Hírlap Kupa védője isméi a Textilművek lett, második helyen az Sz. Konzervgyár végzett. A fiatal csongrádi női együttest külön elismerés illeti, hogy az igen erős me­zőnyben megszerezte a har­madik helyet. Az ifjúságiaknál a fiúk csoportjában a HÖDIKÖT, a leányokénál a Szegedi Kon­zervgyár lett a Délmagyaror­szág vándorserlegének védő­je. A vándordíjak átadására egyébként a közeljövőben Szegeden, a Sajtóház klub­jában kerül sor. Negyeddöntők az UEFA­kupákban NB I 1. Ü. Dózsa 17 10 2 5 41-23 22 2- FTC 17 9 4 4 36-18 22 3. Pécs 17 7 8 2 19-15 22 4. Rába ETO 17 9 4 4 22-20 22 5. Videoton 17 8 4 5 26-21 20 6. Tatabánya 17 8 4 5 22-24 20 7. Bp. Honvéd 17 9 1 7 32-20 19 8. SHTC 17 5 9 3 15-18 19 9. MTK 17 7 4 6 23-20 18 10. Csepel 17 7 3 7 24-23 17 11. ZTE 17 7 3 7 18-24 17 12. SZEOL 17 4 5 8 19-21 13 13. Vasas 17 2 8 7 15-23 12 14- Haladás 17 3 6 8 15-23 12 15. Egyetértés 17 ­10 7 11-28 10 16. Dorog 17 t 5 11 14-28 7 Á hét közepén — kedden és szerdán — ismét meg­mozdul az európai labdarú­gás nagy gépezete: a három UEFA-kupa negyeddöntői­nek rajtjára kerül sor. ösz­szesen tíz mérkőzést játsza­nak, mivel a BEK-ben a Basel—Celtic találkozót (3:2­re nyerték a svájciak) már lejátszották, az AC Milán— PAOK Szaloniki KEK-össze­csapást pedig egy héttel el­halasztották. A kupák közül a BEK^ ben a magyar labdarúgás is érdekelt: az Ü. Dózsa szer­dán Nagyszombaton játszik a Spartak Trnavával. Nem­zetközi szakvélemények sze­rint a magyar együttes lát­szik esélyesebbnek. A BEK „slágermérkőzése" kétségtelenül a kedd este a bajor fővárosban lezajló Bayern München—CSZKA Szófia 90 perc lesz. Előkészületi mérkőzések Egy héttel a bajnoki rajt előtt a szegedi NB II-es lab­darúgócsapatok — az Sz. Dó­zsa és az SZVSE — vidéken játszottak előkészületi mér­kőzést. HÓDGEP—Sz. Dózsa 1:0 (1:0). Hódmezővásárhely. Az Sz. Dózsa a következő össze­állításban lépett pályára: Gi­licze — Szalai, Emődi (Por­törő), Pócsik, Csanádi — Ve­res, Bíró — Pikó, Csomor, Csömör, Héger dr. Az első félidő kiegyenlített küzdelmében a hazaiak a 42. percben Patócs I. révén egy kapu előtti kavarodásból megszerezték a vezetést. Szü­net után a 65. percben Por­törő 11-est hibázott. A sokat támadó lila-fehérek csatárai több helyzetet is kidolgoztak, de azokat sorra elhibázták. Az NB II-esek fáradt csapat benyomását keltették. SZVSE—Sarkad 2:1 (0:0). Sarkad. Az SZVSE a M»et kezö összeállításban játszott: Bolya (Farkas) — Csigér, Bolgár, Horváth, V. Tóth — Timár, Kutasi (Hajdú) — Róth (Szabó), Tóth J., He­rold, Kovács Z. A vendégek már az első félidőben is nagy mezőnyfö­lényben játszottak, de előbb Tóth, majd Kutasi is nagy helyzetekben hibázott. Szü­net után a 48. percben Szabó futott el a jobb oldalon, be­adását a jókor érkező Ti­már a hálóba pofozta,-1:0. A gól után a hazaiak is több támadást vezettek, s a 65. percben Barna a lesre ját­szó Vasutas-védők között ki­ugorva a hálóba lőtt, 1:1. A hajrában ismét a vasutasok kerekedtek felül, és a 75. percben Tóth a kifutó kapus mellett helyzetett a hálóba. 2:1. Az SZVSE csapatából csak Csigér és V. Tóth játszott ál­lagon felül. itt jegyezzük meg. hogy csütörtökön 3 órakor a repü­lőtéri pályán az Sz. Dózsa a METRIPOND-dal játszik elő­készületi mérkőzést. Az SZVSE-t, szintén csütörtö­kön, a Kecskeméti SC NB I B-s együttese látja vendé­gül. Az országos döntőre ké­szülődő Csongrád megyei if­júsági labdarúgó-válogatott legutóbb Szegeden, a SZEOL ifjúsági kombinált ellen ját­szott, és ellene 3:0 (0:0) arányban győzött. A gólokat Keresztesi (Makói TVSE), Kolozsvári (SZEOL) és Mar­kovics (Alsóváros) szerezte. A megyei ifiválogatott kö­vetkező előkészületi mérkő­zését. csütörtökön délután fél 3 órai kezdettel játssza Sze­geden. a SZEOL-stadionban. Akkor is a SZEOL ifiesapata lesz az ellenfél.