Délmagyarország, 1974. március (64. évfolyam, 50-76. szám)

1974-03-19 / 65. szám

KEDD, 1974. MÁRCIUS W, ^i r r FOSPED Szállítók SPORT Szegedi Dózsa 2:1 (0:1) áné Tomp harmadik ••MNPSSSI 5 - "*> - - , :>, ítryiBnd _ m«í!SS2S?.-.' " > f w XíSfüis-SA • • - - - > * " jj*' ^ i yM^MMm-y-i-MMMiSm^^ ^ Mc | ? • t arattak ' .. . . ; ^^ . lim Svédországban, Norrköp pingben került sor a svéd magyar válogatott kőzésre, amelyen ínk szép sikereket Az egyéni viadalon a nőknél Tompáné Berta Anna (Sze­gedi AK) harmadik lett 408-cal. Itt a férfiaknál Var­ga 457-tel, a nőknél Hur­sán 427-tel győzött a mieink közül. A csapatversenyt is a magyarok nyerték, a svédek­kel szemben. A csapatered­ményeket az egyéni teljesít­mények alapján értékelték. : % - s * űmm • • smmm (Liebmann Béla felvétele) Ilégcr dr. labdáját Csömör a vetődő Lanczkor keze mellett a bal sarokba lőtte Hunyadi tér, 1000 néző, hajrá. Molnár és Bartkó ösz_ akkor gyakran kapkodott, vezette: Somlai. szefutott, mindkét játékos Fordulás után erősen felja­FÖSPED: Lanczkor — ápolásra szorult A 86. perc- vult a FÖSPED, csatárai Egri, Molnár, Kárpáti. Vcu ben Márkus szöktette a les. többször „megkeverték" a gási, Kanyo, Márkus, Major, helyzetben levő Majort, aki fáradó szegedi védelmet, az Várnai (Gabaij, hosonczi, Stefán elé adott, s a bal- egyenlítés feltétlen megérde. Stefán. szélső a kapust is kicselezve melt volt. (Bár ha Csomor Sz. Dózsa: Giliczc — Sza. .szerzett gólt. 2:1. A hátra- nem hibázza el a biztosnak lai, Emódim Pocsik, Csanádi, levő percekben a Dózsa tá- látszó „ziccert"...) Vég. Kisjuhász. Biró (Bartkó), madott — sikertelenül. eredményben a vendégek Csömör, Csomor (Veres). Hé. Jó mérkőzést látott a szép- szerencsével vitték el a két Oer dr. számú közönség. A két csa- pontot. A Dózsából Emődi, Nagy lendülettel kezdtek pat teljes erőbedobással ját- Pócsik, Csömör, Héger dr. a lila-fehérek, percekig a szőtt, így heves küzdelmet játéka emelkedett az átlag rog 3:0 (1:0). VM Egyetértés vendégek tizenhatosánál pat. vívott. A lila-fehérek az el- fölé, míg a vendégeknél :—MTK 1:1 (1:0). fogott a labda. Az első gól- ső 45 percben szellemes, sok- Kárpáti. Márkus, Major és A bajnokság állása: helyzet a 13. percben adó- mozgásos, gyors játékot mu- Stefán dicsérhető, t ü. Dózsa b 12 2 s 47-23 26 dott: Bíró jó cselek után tattak, a vendégek védelme Hernádi Gyula 19 TO 5 4 39-18 25 Héger dr—hoz továbbított, Labdarúgó NB I Ferencváros—Zalaegerszeg 3:0 (1:0). Tatabánya—Cse­pel 1:0 (1:0). Pécs—Videoton 0:1 (0:0). Győr—Bp. Honvéd 2:2 (1:1). Szombathely—Do­2. FTC 2. Videoton 79 10 4 5 28-21 24 „ ri___ „u. 4. KTO 19 9 ti 4 25-23 24 3*ÍÍ a felfUtO CSOmOC ekb .-.! Tatabánya 19 9 5 5 24-25 23 pördített, a csatár 12 méter, i- "•>: ,,onv' d ™" l l ről gyengén a kapu mellé r9 5 n 3 15-18 21 lőtt. Továbbra is a Dózsa is 7 s 7 24-23 19 irányította a játékot, a ven­19 8 3 8 19-27 19 dégek jobbhátvédje, Egri, 7. Pécs 8. SBTC 9. MTK !«• ZTE IT. Csepel 12. Szeded 13. llaladás 14. Vasas 1".. Egyetértés 18. Dorog 19 7 4 8 24-24 18 19 4 8 9 19-25 14 19 4 8 9 18-26 14 19 2 Ml 7 16-24 14 19 - 11 8 12-31 11 19 1 6 12 15-32 8 Labdarúgó NB I B Békéscsaba—Diósgyőr *0 (0:0), Bp. Spartacus—Orosz­lány 1:1 (0:0), Olajbányász SE—Komló 0:1 (0:1), Eger­Szolnoki MTE 2:1 (2:0), Pé. zügyőr SE—MAV DAC többször is csak durva bele­menésekkei tudta tartani Héger dr—t. A 31. percben Csömör jó labdát adott Bí_ rónak, akinek beadasa Mol­nárról kipattant, s a labdát vezeue- Munc' Pikó estében a kapu fölé lőtte. Két perc múlva min­taszerű akció futott a pá­lyán: Szalai a felezővonal­ról „tálalt" a kiugró Héger dr. elé, aki remek érzékkel SZVSE -Volán 3:1 (2:1) SC Vasutasa stadion, 400 néző. be a második félidőt. A 47. percben a hazai védők hi­SZVSE: Bolya — Csiger, bájából Hajdú elé került a Terhes, Komjáti, Kovács M. labda, akinek 18 méterről — Timár, Herold (Kutasi) leadott lövését védte Bólya. — Róth (Horváth), Tóth, ... . , Sándor, Kovács Z ,. Ebfbf" az "északban Vo­Volán: Benes - Erdős,' «»-foleny jellemezte a jate­_ ' kot, a sracutacnL- rnhhnvtm s a méterről bombázott a háló­ba, 0:L Szünet után kiegyenlítet­Győr 1:1 (1:1), Kossuth tebb lett a játék, erősen fel­KFSE—Debrecen 1:1, Kecs- javult a FÖSPED. Az 59. kémét—Budafok 2:3 (0:1), percben Stefán fejelt a felső lécre, majd egy pere múlva „ aZ-Z,' Szepesi. Rattmann, Márkus • , . továbbított a jokor erkezo „ .,. -• vedekezesre szorultak, Pitimül- p-lé 9 a csatár 14 — najau, LUtz — Földes Csomor ele. s a csatár 14 (Bartosik)> Németh, (Urbán), Takács. vasutasok többnyire csak Bod' e'v'őtve jutottak át a íele­° zővonalon. A 71. percben a Hazai' támadásokkal indult J^f1 20 1méterl:e Tothot szabalytalanul szerel­ték. A megítélt szabadrúgást Róth Sándor elé gurította, akinek hatalmas, bal oldali léc mellé tartó lövését Be­nes a levegőben úszva ütöt­te szögletre. A 76. percben a mérkőzés, s már a máso­dik pereben megszerezte a vezetést, a Vasutas. Róth. Tímár összjáték után a kö­zéppályás elhúzott Márkus Várpalota—Ganz-MÁVAG „ <4:2 (0:0), Dunaújváros— Gabai jó helyzetben lyukat mellett. az alapvonal köze. Szekszárd 1:0 (1:0). rúgott. A szegedi csapat jéből laposan középre lőtt „ .. ..i„ 1. DVTK 21 n 5 5 33-16 27 gyors turadasai rendre za labdáját Kovács z 0 védők Horváth Sandm- összjáték 2. SZMTK 21 10 6 5 3i-2n 26 vart keltettek a vendegek között a jobb sarokba he. utdn Tlmar kaPta a lab­3. iirkrsrsaba 21 io 6 5 23-17 26 védelmében. A 70. percben 7ujp-te 1 -o' 4. Budafok 21 8 9 4 26-19 25 Tvfolná,- Kiháin A 14. percben KOVÚCS Z. 5. Komló 21 10 5 6 20-16 25 Molnár hibája következtében 6. Dunaújváros 21 8 7 6 33-29 23 Csomor . MAV DAC 21 8 6 7 26-19 22 törhetett 5 8 5 8 31*31 21 íelé- ^ a 16-osrol 8. KKI'SE 9. Eger 10. Szekszárd 11. DVSC 12. G.-MAVAG 13. Olajbányász 14. Pínziigyór birtokában a ha_ is. oroszlány 21 5 5 ii 15-26 15 Nagy küzdelmet hozott a Vereség Budapesten gatásáért ítélt közvetett sza­badrúgást a játékvezető. A legurított labdát Lutz lőtte kapura, az a sorfalról levá­21 6 s 10 30-34 17 tek a vendégek: egy jobb vezetés Várpalota 21 5 7 9 16-21 17 oldali beadást Stefán kapás- 7aiak nVu'eod7ubhan "Jp'" küzdelmet. A befejezés előt­íiKK' 111 'i 6 Vii 22-ss 16 ból lőtt a bal sarokba, 1:1. sebtn "Xottk míg"7 a « percben Bólya labdatarto­<*S /> • Z n. > • .. a. .. AT .>Atr l.,".o/4 oltMzví- Uz\t«v(-4 n , , ' . - - OQlQdQAlT ltol 7 IzA'/i rototl ovo vendegek nem talaltak fel magukat a számukra szokat­lan. kisméretű pályán. A 30. percben a vendégek tizenha- ... . , T. , „ , , tosán belül Szepesi elvétette S0^"-.^0 Kovac^ M- íel­a labdát. Kovács Z. a kifutó szabadított. Benes mellett kapura gurí- Az iramos, változatos küz­tott. de Erdős még a gól- delmet hozó mérkőzésen két vonal előtt elerte. majd szög- ,, ... ... .. letre rúgta a labdát. Három ellentetes félidőt lathattunk: perc múlva nagy helyzetet az elsőben a hazaiak, a má­A Szegedi Spartacus NB erős ütéseitől. A harmadik ha^tak ^asználatlanu! a f T^í' l-es női röplabdacsapata a szettben azonban váratlanul vendégek. Németh lövése tak toDDei. AZ goira fővárosban játszott: magára talált a fiatal szege- keresztbe suhant a hazaiak törőbb, határozottabb játé­MM—Sz. Spartacus 3:0 (1, di gárda, s a jó és kemény kapuja eiőtt a kivetődő Bő- kával megérdemelten győ­4. 12). Csepeli Sportcsarnok, hálójátékukkal majdnem . ' ~ Följegyzések a Megyeri útról Tízezer lelkes újpesti szurkoló fogadta szombaton a Megyeri úton a pályára lépő csapatokat. Mindenki érezte, hogy az Ü. Dózsa a SZEOL ellen tartja a szer­dai Trnava elleni BEK­mérkőzés főpróbáját. A szegediek csupán tisztes helytállást reméltek. A tak­tikai utasításoknak megfe­lelően Várhelyi Zámbót, Molnár pedig Feketét kí­sérte követő emberfogással. Benére Varga vigyázott, Pataky Fazekasra, Vörös pedig Tóth Andrásra fi­gyelt. Vassnak Dunai III. támadásépítését kellett vol­na megakadályoznia, Mé­szárnak pedig azt, hogy Horváth előre törhessen a csatárok vonalába. „Csak az első negyedórát sikerüljön gól nélkül meg­úszni" — mondogattuk né­hányan szegediek. Várható volt ugyanis, hogy a Dózsa az elején „meghajtja", az­tán pedig — gondolva a szerdai BEK-találkozóra — „elfocizgat". így is történt. Fergeteges hajrával indult a mérkőzés. Még jóformán el sem mondták az „éljen, éljent", amikor már a sze­gediek hálójában táncolt a labda. Villámgyors Tóth— Bene akció végén Tóth András a kimozduló Guj­dár mellett a bal alsó sa­rokba lőtt. Nyolc perc múl­va Fazekas úgy bombázott a hálóba, hogy labdája a felső lécet is érintette. Ez­után Fekete két gólhelyze­tet hagyott kihasználatla­nul. A 17. percben Dunai III. volt eredményes. Szó­val amolyan edzőmérkőzés hangulata volt az egésznek. „Mi lesz ebből, ha a Dózsa így folytatja?" — mondo­gattuk. Szerencsére a lila­fehérek „megkönyörültek" a szegedieken. No. persze, így is rúghattak volna akár egy tucatot is, de Gujdár a bravúros védések egész sorozatát produkálta. A 29. percben például Fazekas hatalmas lövését a bal alsó sarokból ütötte ki, majd a következő pillanatban, ami­kor Tóth ismételt, a jobb oldali léc mellől a levegő­ben úszva újheggyel tolta szögletre a labdát. Még az újpesti szurkolók is elisme­réssel bólogattak. Ez igen! Később Bene, Tóth és Fa­zekas lövései után zúgott a vastaps Gujdárnak. A szegedi védelem? Ár­nyéka volt önmagának. A taktikai utasítás ellenére nem fogtak szorosan em­bert. S amikor Zámbó, Fe­kete vagy Tóth átvette a labdát, már nem volt rá ellenszer. Molnár egyszerű­en képtelen volt tartani a gyors, kitűnően cselező Fe­ketét. (Véleményem szerint jelenleg ő a legjobb formá­ban levő és szélsőadottsá­gokkal rendelkező magyar játékos!) Zámbó pedig olyan dolgokat produkált Várhelyivel, ami viccesen -mondva: már nem nevez­hető sportszerűnek. Külön bekezdést követel Vass kiállítása. Két hét alatt két játékost állítottak ki a SZEOL-ból. Virágh után most Vasst is nélkü­löznie kell a csapatnak né­hány hétig. Ez pedig elgon­dolkoztató. Tudvalevő, hogy a játékvezetők visz­szarántásért, a labda fütty utáni elrúgásáért, kézle­gyintésért, az új „állás­pont" értelmében az öltöző­be küldik a játékost. És mégis? Hétről hétre ebbe a hibába esnek labdarúgóink. Az már más kérdés, ho©T minden esetben helyesen járnak-e el játékvezetőink. Nem esnek-e túlzásokba? Mindegy. Meg kell szokni, meg kell szilárdítani a ren­det a pályákon! Persze a kézlegyintést valaminek ki kell váltania.. Jelen esetben 3:0-ás újpesti vezetésnél Mészár szabá­lyos gólja volt az ok. Per­sze hogy elkeseredett Vass is. Mert mit mondjon az a játékos, aki 3:0-nál a Me­gyeri úton igazságtalannak tartja a játékvezető dönté­sét? Hiszen az volt! Mert egy bajnokcsapatnak saját otthonában nem lehet szük­sége bírói segédletre. Ettől) kezdve a partjelző — érezve, hogy — hibázott — össze-vissza emelgette zászlaját, A nyilvánvaló lesállást elnézte, amikor pedig erről szó sem lehe­tett, „belengetett''. No, de végtére is a SZE4 OL-nak nem az Üjpest el­len kell pontot szereznie, hanem rivális csapatoktól. Legközelebb például vasár­nap, az Egyetértés ellen! Bagaméry László dát, már a tizenhatoson be­_ lül járt, amikor Szepesi el­a "felezővonalról jobbról' Kögí^rtgásbó^cs^ }öktte- ^üncz játékvezető Lanczkor kapuja varta középre a labdát -ő határozottan tizenegyest a ,16-osrol onasi ütemben befutó Komjáti öt ltelt! 4 21 6 8 7 18-18 20 helyzetben elhamarkodottan méterről a megdermedt ve sen a Jobb sarokoa lotte• 3:t­!í 7 6 8 2o~26 11 a kifutó kaPusba lőtt. Az dőfc között a bal alsó s0_ A hajrára ismét feljavultak S 7 5 9 24-3o 19 ellenlamadasbol egyenl.tet- rokba fejelt 2;o. A kétgólos a k???'ak'. a vendegek szem­- - •*-'- - "—*-- ' mellathatoan feladtak Csikós Ferenc az Á keretben Vezette: Kiss Lajos—Majo- szettet nyertek az egyre fa­ros. A szegedi csapat össze- radó NIM ellen. állítása: Kovács Éva, Piuko­vics, Paragi, Bukta, Berta, Arvai. Csere: Tóth Katalin, Fábián Ildikó, Takács Éva, Kovács Ágnes, Czuth. A többszörös magyar baj­nok, s idei BEK második he­lyezett NIM ellen semmi esé­lye nem volt a szegedi együttesnek. Ennek megfele­A fővárosi csapat megér­demelten nyert. A fiatal sze­gedi gárda lelkes játéka ér­demel dicséretet. Jók: Szalai- iramodott meg né, Gerhardtné, dr. Bánhe­gyiné, illetve Piukovics, Ko­vács Éva. A szegedi csapatnak a leg­közelebbi mérkőzése vásár­lóén az 1—2. játszmát nagy nap délelőtt 10 órakor lesz a megilletődéssel játszotta vé- Rókusi Tornacsarnokban, gig a fiatalokból álló szegedi Ellenfele az almásfüzitői csapat. Különösen a mezőny- együttes. Hegedűs Ferenc ed­ben nem találták helyüket, /.ö bízik abban, hogy sérült­tncKf féltek a NIM bomba- jei már pályára léphetnek. lya nem érte el labdát, de az a berobbanó Takács lá­ba előtt kicsúszott az alap­vonalon túlra. A 35. perc­ben a lesen álló Németh egy előre­vágott labdával, kapura hú. zott, és a kifutó Bólya fölölt a hálóba emelt. 2:1. A gól után feljöttek a vendégek, több támadást vezettek, de 6- DEAC 7. BVTSK 8. Ccglcü 9. SZVSE . . , , , 10. Hajdúbüsz. a hazaiak vedelme Bolyaval n. m. kcr. ,„;„ 12. DMTE ,TLIN- 13-RTF. 14. Sz. MAV Volán-támadások vezetlek u.' kt "inmhoias és Terhessel az élen dent hárított. zött. Jók: Terhes, Komjáti, Sándor. Kovács Z., illetve Rattmann. Lutz, Németh. Gy. E. A bajnokság állása: 1. Szállítók 17 14 2 1 49-13 30 2. Volán SC 17 10 4 3 40-16 24 3. Szegedi D. 17 10 2 5 28-24 22 4. Szabó L. SE 17 9 3 5 20-14 21 5. Bp. Építők 17 8 5 4 31-32 21 17 7 3 7 32-29 17 17 6 5 6 31-29 17 17 5 7 5 24-26 17 17 2 11 4 15-18 15 17 3 5 7 20-26 13 17 5 4 8 31-29 14 17 6 2 9 29-31 14 17 5 4 8 16-28 14 17 5 4 8 28-33 14 17 4 3 10 21-29 11 V7 2 2 13 16-n 6 A csepeli sportcsarnokban a Csepel SC rendezésében országos I. osztályú szabad­fogású birkózóversenyre ke­rült sor. Ezen a teljes ma­gyar élgárda szőnyegre lé­pett. Kellemes meglepetés, hogy a félnehézsúlyúak cso­portjában Csikós Ferenc (Szegedi VSE) szerezte meg az elsőséget, maga mögé uta­sítva többek között a má­sodik helyezett Kispétert, a?: FTC és a harmadik helye­zett Mészárost, a Tatabányai Bányász versenyzőjét. Csikós az idei versenye­ken kitűnően szerepel, leg­utóbb például ugyancsak Budapesten, a Kinizsi Hú­sos SK viadalán diadalmas­kodott súlycsoportjában. Mindezek elismeréséül a Magyar Birkózó Szövetség Csikós Ferencet meghívta az A válogatott keret edzőtábo­rába. A tehetséges szegedi versenyző már elutazott Ta­tabányára. Itt említjük meg, hogy a csepeli viadalon a Szegedi Vasutasból Spiák Sándor is értékes helyezést ért el, a 74 kg-os súlycsoportban har­madik lett. Szentesen országos jellegű serdülő szabadfogású birkó­zóversenyt bonyolított le az SZVSC. Itt az egyesületek közötti pontversenyt a Sze­gedi VSE nyerte. A Vasutas versenyzői a következő ered­ményeket érték el a szentesi viadalon. A 49 kg-osoknál Kalapács István, az 53 kg­osoknál Seres László, a 78 kg-osoknál Szalai Sándor lett az első, második helyet szerzett súlycsoportj'ában Szűcs István, Juhász Ferenc, Bán István, harmadik lett Börcsok József, Simon vári Zsolt és Boros Károly. Debrecenben országos ifjú­sági szabadfogású verseny volt, s ott az SZVSE fiatal­jai közül Markos Zsolt első, Vajda János második helye­zést ért el. Budapesten, Szentesen és Debrecenen kívül Cegléden is szőnyegre léptek szegedi birkózók. Ott igen nagy me­zőnyök indultak, sók fővá­rosi is szerepelt. Az össze­tett pontversenyt, és ezzel a Kossuth Kupát a Ferencvá­rosi TC szerezte meg. Van­csik János (Szegedi 624. s?. TTSK) és S. Tóth Imre (Sze­gedi VSE) egyaránt harma­dik helyezést szerzett súly­csoportjában.