Délmagyarország, 1973. szeptember (63. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-04 / 206. szám

KEDD, 1973. SZEPTEMBER t SPORT Bravúros győzelem Székesfehérvárott SZEOL™ Videoton 3:1 (1:1) ]ól rajtolt vízilabda­válogatottunk Belgrádban megkezdődött a vízilabda- cs úszó-világ­bajnoksag. A magyar vízi­labda-válogatott. sikeresen vette az első akadályokat: a csoportmérkőzések során ed­dig két mérkőzésen könnye­dén nyert. Magyarország— Spanyolország 7:.' (2:0, 2:1, 1:1, 2:1) Magyarország: Molnár — Faragó, Görgényl, Bodnár dr., Sárosi, Szívós, Konrád dr. Cs.: Bulla, Csapó, Kásás. Spanyolország: Castillo — Rubio, Sans, Janc. Venlura, Soler, Canovas. Cs.: Esteller, Puigdeval. A gólok sorrend­je: Sárosi, Bodnár dr.. Szí­vós. FaVagó (4 m-esből), So­ler," Canovas, Szívós, Csapó, Puigdeval (4 m-esből), Fara­gó. Magyarország—Izrael líd) (2:0. 5:0, 6:0, 1:0) 300 néző, vezette: Micallef (máltai). Góldobók: Konrád dr. és Szívós (3—3), Sárosi, Kásás, Csapó és Balla (2—2). A B-csoport éllovasai: 1. Magyarország 2 2 - - 21-3 4 2. Olaszország 2 2 - - l0-« 4 3. Románia 2 1-1 16-6 2 Tegnap már érmeket is osztottak: Háromméteres női műug­rásban világbajnok: Christa Köhler (NDK), 2. Ulrika Knape (Svédország), 3. Mari­na Janicke (NDK). Páros műúszásban világ­bajnok: Teresa Anderson és Gail Johnson (Egyesült Álla­mok), 2. Jójo Carrier és Ma­do Ramsey (Kanada), 3. Ma­sako Fujiwara és Jasuka Fu­jiwara (Japán)). Az úszószámok időfutamai ma kezdődnek. 6:2-es eredmények Vasárnap idehaza játszott • Szegedi AK NB l-es női tekecsapata, és a Bakony Vegyész ellen 6:2, 2675:2364 arányban győzött. A legjobb dobók: dr. Szamosszeginé (504), Sípos Ilona (473), Tom­páné (471), Süliné (445), il­letve: Németh Rózsa (443). A többi NB-s szegedi csa­pat pénteken és szombaton játszotta mérkőzését. Mint arról már beszámoltunk: DÉLÉP SC—SZVSE 6:2 (NB 1 férfi), SZAK—Ormosbánya 6:2 (NB II férfi). Egyébként holnap, szerdán ismét NB l-es tekemérkőzés lesz Sze­geden: az SZVSE a BKV Előrével méri össze tudását a SZAK-pályán, délután 2 órai kezdettel. Székesfehérvár, 8 ezer né­ző. Vezette: Tapolczai. SZEOL: Gujdár (9) — Vár­helyi 111. (6), Bánfalvi (5), Varga (5), Virágh (5) — Mé­szár (6), Vörös (7), Magyar (6) — Szeghalmi (6), Vass (5), Antal (7). Videoton: Kovács B. (5)— Vass (4), Nagy III. (3), Fe­jes (5), Szabó (4) — Hartyá­ni (3), Burka (4), Karsai (3) — Wollek (7), Nagy II. (6), Bogáti (6). Szögletarátny: 8:0 a Vi­deoton javára. Antal indította kílencven­perces útjára a labdát, de a Videoton lendült támadásba. Az 5. percben Hartyáni az oldalhálóba lőtt, majd Vass­nak, a hazaiak hátvédjének lövése suhant el a bal felső sarok mellett. Ezt követően Wollek elöl kapujából mesz­szire kifutva mentett Gujdár. Nagy hazai nyomás neheze­dett a szegediek kapujára, s a sorozatos támadások után a 9. percben megszerezte a vezetést a Videoton. Jobb oldalról Karsai ívelt szögle­tet a kapu elé, a rövid sa­rok előtt álló Wollek fejjel megcsúsztatta a labdát, s az a jobb oldali kapufa tövéről a hálóba pattant. 0:1. A gól után „magához tért" a SZE­OL és a 14. percben — az első valamire való támadá­suk után — kiegyenlítettek. Vörös húzott el a jobbszélen, középre lőtt labdáját Varga megtolta, a labda Antal elé került, aki 12 méterről, egy­ből a kapu jobb oldalába lőtt. 1:1. A 22. percben Mé­szár—Várhelyi III. volt a labda útja, a hátvéd középre ívelt, az ötös sarkáról Antal estében magasan a kapu fölé lőtt. Kiegyenlítettebb lett a játék, a SZEOL is bátrabban kezdeményezett. Ha megsze­rezték a labdát, nem sza­kadt ketté a csapat, a hát­védek is előrébb húzódtak, segítve ezzel a középpályá­sokat, illetve a csatárokat. A 35. percben a SZEOL ti­zenhatosának oldalvonalánál Magyar ollózva akarta elrúg­ni a labdát, miközben fejbe rúgta Nagy II.-t, akit az ol­dalvonal mellett két percig ápoltak. A 37. percben Wol­lek szabadrúgása után Bur­ka nagy lövése a felső léc fölött suhant el, majd Szabó beadását húzta le szépen Gujdár. A másik oldalon Nagy III. 28 méterre a ka­putól felvágta Vargát. A sza­badrúgást Vörös csavarta kapura, s a labda a kapufa csúcsáról került a léc mögé. (Kovács L. meg sem moz­dult a lövésre!) Szünet után a hazalak ve­zették az első veszélyes tá­madást. Hartyáni beadása után Nagy II. az oldalháló­ba lőtt. Ismét beszorult a SZEOL, nagy munkában volt a szegediek védelme. Az 50. percben Nagy III. Vassal csa­pott össze, a szegedi csatár úgy megsérült, hogy már csak bicegve tudta folytatni a játékot. Nem sokkal ké­sőbb Fejes rúgta meg a sze­gediek csapatkapitányát. Az 55. percben Nagy II. cselez­getett a szegedi térfélen, majd a tizenhatosról, Bánfal­vitól szorongatva magasan kapu fölé lőtt. A másik ol­dalon Mészár ívelt az ötösre, Antal fejjel a bal oldali léc mellé küldte a labdát. Az 58. percben szép szegedi táma­dás futott a pályán. Szeghal­mi iveit keresztbe a másik oldalra Antalhoz, a csatár a mellette futó Vasshoz ját­szott, aki egyből visszatette Antal elé a labdát, s ö a té­továzó Nagy III. mellett, 8 méterről higgadtan a kapu bal alsó sarkába lőtt. 2:1. A 60. percben Hartyáni helyett Nyitrai (—) állt be. Két perc múlva a bal oldalon futó Antalt Vass fölvágta. A megítélt szabadrúgást Vörös ívelte középre, Szeghalmi szerezte meg a labdát, a té­továzó védők között a kapu bal oldalába helyezett. 3:1. (KOvács késón mozdult a lö­vésre!) A gól megnyugtatta a SZEOL játékosait, higgad­tabban játszottak, ügyesen tartották a labdát. A Vide­oton mindent megpróbált, de játékosainak ezen a mérkő­zésen úgyszólván semmi sem sikerült. Szinte állandóan a szegediek kapuja előtt pat­togott a labda, de Gujdár­nak nem leheteti gólt lőni. A szegedi kapuvédő szinte percenként avatkozott a já­tékba, hol magasan beívelt labdákat húzott le a levegő­ben röpködve, hol pedig bá­tor kivetődésekkel szedte le a labdát a csatárok lábáról. A 65. percben hazai szöglet után Nagy II. öt méterről hanyatt vetődve, ollózva küldte a labdát a kapura, amit Gujdár óriási bravúr­ral tolt a léc fölé. A 71. percben a sérült Vasst Pa­taky váltotta fel. A 84. percben Nagy III. ívelt sza­badrúgást a SZEOL tizenha­tosára, a lesgyanús helyzet­ben levő Wollek kapura tört, már csak Gujdárral állt szemben, de a kapus bátor vetődéssel mentett előle. A SZEOL ezen a mérkőzé­sen küzdeni tudásból, aka­rásból jelesre vizsgázott. Volt erejük 0:1 után a ma­guk javára fordítani a mér­kőzést. Egyenlítő góljuk után okosan, higgadtan játszottak, bátran kezdeményeztek. Elő­ször sikerült legyőzniük a Videotont saját otthonában. A kapuban Gujdár a bra­vúros védések sorozatát pro­dukálta. A hátvédekre óri­ási munka hárult, váltakozó sikerrel ugyan, de eredmé­nyesen küzdöttek. A közép­pályások — különösen a má­sodik félidőben — sokat mo­zogtak, mind a védekezés­ben, mind a támadásokban részt vettek. A csatárok kö­zül Antal két nagyszerű gól­jával nagyban hozzájárult a győzelemhez, de nem lehet panasz Vassra és Szeghalmi­ra sem. A Videoton formán kívüli csapat benyomását keltette. Közülük egyedül Wollek já­tékát lehet dicsérni. A SZEOL Bencze — Fu­rák, Szamosszegi, Kozma III., Hevesi — Pipicz (Ka­rácsonyi), Portörő — Nádas­di, Ladányi, Petróczky (Hu­dák), Kozma II. összeállítású csapata balszerencsés vere­séget szenvedett. A mérkő­zést eldöntő egyetlen gólt a 88. percben kapták. A sze­gedi fiatalok közül Kozma III., Hevesi, Nádasdi és La­dányi játékát lehet dicsérni, Gyfirki Ernő Az NB I további eredményei: Csepel—Újpesti Dózsa 1:2 (1:0), Dorog—VM Egyetértés ia (1:0), Szombathelyi Haladás—Rába ETO 1:1 (1 :l), Tatabánya—Salgótar­ján 1:1 <l:l), MTK—ZTE 0:0. 1. Bp. Honvéd 13.. 11-1 6 2. C. Dózsa 3 3-­10-6 6 3. MTK 3 2 1­S-l S 4. FTC 3 2-1 6-3 4 S. SBTC 3 12­4-2 4 6. Tatabánya 3 111 4-4 3 7. Dorog 3 111 5-6 3 8. Rába ETO 3 111 4-5 3 9. Pécs 3 111 S-S 3 10. Haladás 3-21 3-4 2 11. Egyetértés j 3-21 2-3 2 Vasas 3-21 2-3 2 13. SZEOL 3 1-2 5-7 2 14. ZTE 3-21 1-S 2 IS. Videoton 3-13 1-6 1 16. Csepel 3- - 3 4-9 ­A góllövS Tlsta élcsoportja: 5 gólos: Koritár (MTK). Koz­ma (Honvéd). 4 gólos: Tóth (O. Dózsa). 3 gólos: Antal (Szeged), Ko­csis (Honvéd), peszeki (Dorog), Szurgent (Csepel). 2 gólos: Bálint (Pécs), Bene (O. Dózsa), Horváth (ETO), Horváth (Ü. Dózsa). Király (Ha­ladás), Laczkó (Dorog), Szeg­halmi (Szeged). Győzelem szerencsével Nemzetközi atlétasikerek Nyíregyházán csütörtökön és pénteken országos ifjúsági válogatott atlétacsapatunk a román válogatottal mérkő­zött meg. Öröm, hogy a nemzeti válogatottban hét megyebeli atlétánk vett részt és azok szinte kivétel nélkül kitűnően szerepeltek. Pavlovics László (SZEOL) Duisburg utón „jó ered­ménnyel tett javítóvizsgát a kalapácsvetésben", mert 60,52 m-es dobással biztosan győ­zött, Almási László (SZEOL) a harmadik helyet foglalta el 58,14 m-el. Deák Imre (SZVSE) az 1500 m-es sík­futásban a harmadik helyre futott be 3:55.1 mp-es Idővel. A 4X100 m-en 41.6 mp-es eredménnyel győztes férfi váltohan Laluska György (SZEOL), míg a 46.3 mp-es idővel győztes női váltóban Rácz Ágnes (HÓDIKÖT) is futottak. Két női dobóatlé­tánk is megtette a magáét, mert a diszkoszvetésben Tö­rök Julianna (Szentesi Víz­mű) új megyei felnőtt és Ifjúsági caicsot jelentő 46.40 m-es teljesítménnyel lett harmadik, míg a gerelyhají­tásban Fekete Viktória (Csongrádi SC) 45.30 m-es dobásával a második helyen végzett. A Szegedi Spartacus NB l-es csapata vasárnap ideha­za kezdte el az őszi fordu­lót. Erre a mérkőzésre illik rá igazán az a mondás: a szegediek a sírból hozták vissza a két pontot. Szegedi Spartacus—Buda­pest SE 3:2 (8, 15, —7, —10, 14). Rókusi Tornacsarnok. Vezette: Bíró Imre (kitűnő­en). A Szegedi Spartacus csapatában játszottak: Buk­ta, Berta, Tóth Julianna, Molnár, Eszes, Árvái, csere: Tóth Katalin, Paragi, Szöl­lősi. A fiatal játékosokkal fel­álló szegedi csapat könnye­dén nyerte az első szettet, azután fokozatosan feljött a vendégcsapat és csak nagyon nehezen tudta megnyerni a Spartacus a második játsz­mát. A harmadik és a ne­gyedik szettben mindvégig biztosan vezetett r fővárosi együttes s nagyon szép já­tékkal kiegyenlített. Az ütő­dik játszmában is úgy lát­szott, hogy a BSE könnjte­Döntetlen a rangadón SZVSE—Sz. Dózsa 0:0 Llebmann Béla felvétele Hégcr dr. szögletrúgása után Bólya a fejelni készülő BfJ ró elől megszerzi a labdát dén elviszi a két pontot, mert 13:5 arányú vezetésre tett szert. Ekkor azonban könnyelműsködni kezdtek és Szeged egyenlített. 14:14 ál­lásnál egymásután tízszer következett szervaváltás, s végül is a szegedi lányok mellé a szerencse is odasze­gődött, és megnyerték a ta­lálkozót. Mindvégig izgalmas mér­kőzést vívott a két együttes. A találkozó tanulsága a Spartacus részére többek kö­zött az, hogy minden mér­kőzést komolyan kell ven­niük, még akkor is, ha gyen­gébb helyezésű csapattal játszanak; valamint ez a ta­lálkozó figyelmeztető volt arra is, hogy több NB l-es kerettagnak (mint például Berta, Paragi, Szőllősi) sok­kal komolyabban kell venni a felkészülést, ha az élvo­nalban akarnak maradni, Tóth Margit és Jávoikúti hiányát nagyon megérezte a szegedi gárda. Jók: Bukta, Tóth Katalin, Eszes, illetve: Ratcsai, Deák. Hunyadi téri pálya, 1500 néző. Vezette: Tompa. , SZVSE: Bólya — Csigér, Terhes, Horváth, V. Tóth — György, Kutasi — Nagy Z, Tóth, Sándorf Kovács Z. Dózsa: Gilicze — Kisju­hász, Bíró, Szalai, Csanádi — Emődi, Pócsik — Pikó, Csö­mör, Veres, Héger dr. Az NB Il-es helyi labda­rúgó-rangadón a Dózsa kezd­te a játékot. Az első per­cekben a Dózsa veszélyezte­tett. A 4. percben aztán meg­hűlt a vér a Dózsa-szurkolók ereiben. Gilicze kint állt a kapujából, Szalai ezt nem vette észre, és haza gurított — a Vasutas-játékosok már gólt kiáltottak — de a Dó­zsa kapuvédője visszavetőd­ve, a gólvonal előtt megka­parintotta a labdát. Egy perc múlva Csanádi tört előre, Hégerhez játszott, Bó­lya azonban kifutással men­tett. Három perc múlva Ko­vács Z. lövése vágódott Gi­liczéröl szögletre. A 12. perc­ben Emődi saját térfeléről indult el, s a 16-os sarkánál csak szabálytalanság árán tudták szerelni. A szabadrú­gást Csömör végezte el, de labdája a sorfalról levágó­dott, éppen Csanádi elé, aki kapásból hatalmas lövést eresztett meg, Bólya azon­ban a léc alá tartó labdát bravúrosan szögletre ütötte. A Dózsa vette át a játék irányítását. A 16. percben Veres szólózott, becsapta Csi­gért, de beadása lesen ta­lálta Héger dr.-t. A 20. perc­ben V. Tóth Pikóval össze­csapott, a Vasutas-játékos megsérült, és helyére Ko­vács M. állt. A 28. percben Kovács Z. faképnél hagyta Bírót, de nagy helyzetből a jobb alsó sarok mellé lőtt. A 30. percben újabb védelmi hiba miatt Tóth megszerzett egy labdát, majd Bíróval üt­között, a Vasutas-játékos a 16-oson belül elesett, mire a játékvezető továbbot in­tett. Két perc múlva Ve­res került nagy helyzetbe, de kivárt a lövéssel és sze­relték az SZVSE védői. A 36. percben szép vasutas-táma­dás futott a pályán. Horváth tört kapura, lövése Giliczé­ről kipattant, és Bíró az utolsó pillanatban felszaba­dított. A 38. percben Veres egy csel után tisztára ját­szotta magát, de aztán 16 méterről gyatrán mellé lőtt. Két perc múlva Kisjuhász hátulról szándékosan meg­rúgta Kovácsot A 43. perc­ben Tóth egymás után ki­cselezte a rátámadó Dózsa védőit végül Pócsik csak szabálytalanul tudta szerei­nt Szünetben cserélt a Dó­zsa. Pikó és Csömör helyé­re Bóka és Nagy lépett a pályára. A cserékkel felja­vult a Dózsa játéka. A 46. percben Bóka pazar labdával indította Verest, aki az alap­vonalról kapu elé lőtte a lab­dát és az érkező Bóka óriási helyzetből centiméterekkel a léc fölé fejelte a labdái. (Egyébként ez volt az első százszázalékos gólhelyzet.) Az 53. percben Kutasi kereszt­labdája átszállt Pócsik feje fölött, de Sándor nem tudta eltalálni jól a labdát, és az a bal sarok mellé vágódott. A 60. percben cserélt a Vasutas is. Kovács Z. helyére Hajdú állt. A 69. percben óriási helyzet maradt kihasználat­lanul az SZVSE kapuja előtt. Csanádi lövése kipat­tant Bolyáról, Bóka ismétel­hetett, de az SZVSE kapu­védője belevetődött a lövés­be. A 77. percben Hajdú lö­vése Gilicze előtt megpat­tant és a lila-fehérek ka­pusáról szögletre került a labda. A 80. percben Héger dr. végezhetett el szabadrú­gást, a kaputól mintegy 22 méterre, csavart lövését azonban Bólya a jobb felső sarokból ujjheggye! szöglet­re tolta. A 90. percben Ve­res—Bóka akció után Héger dr. lőtt kapura, de Bólya védett. Ekkor Csigér az SZVSE csapatkapitánya (!) megjegyzést tett a partjelző­re, mire a játékvezető kiállí­totta a magáról megfeledke­zett játékost. Közepes színvonalú mér­kőzésen a döntetlen ered­mény igazságosnak mond­ható. Mindkét csapat csa­tárai sokat körülményesked­tek. Jók: Bólya, Horváth, Sándor, ÜL Gilicze, Szalai, Csanádi. Bagaméry László A bajnokság állása: 1. Szállítók 3 3 - -13- 1 6 2.11L ker. 3 2 1-10- 3 S 3. Bp. Építők 3 2 1­8-6 5 4. BVTSK 3 12­9-5 4 5. MGM Debr. 3 2-1 5-9 4 6. Volán SC 3 2-1 4-2 4 7. Szabó L. SE 3 2-1 4-4 4 8. DEAC 3 111 5-2 3 9. H. Bocskai 3 111 4-4 3 Sz. Dózsa 3 111 4-4 3 11. SZVSE 3-21 0-2 2 ÍZ. Sz. MAV S 1 - 2 4- 8 2 13. Láng 3 - 1 2 3- ( 1 3-2 1 / 14. Cegléd S - 1 2 3- ( 1 3-2 1 / IS. KTE 3-12 9- 8 1 16. Kiskunhalas 3 - - 3 1-13 ­így kellett volna tippelni! 1. Csepel—Újpesti Dózsa 2. Dorog—VM. Egyetértés 3. Haladás—Rába ETO 4. Tatabánya— Salgótarján 5. Debr. VSC—Dunaújváros 4. O.-MAVAG—Cp. Spart. 7. Cuilaíok—Pénzügy «r 3. Olajbányász—Bc'.éscsaba 9. Szekszárd—Oroszlány 10. Dunakeszi—Mlsk. VSC ti. Leninváros—BVSC 12. Ozd—Kazincbarcika 1:2 2 13. Sopr. Text.—BKV Előre 0:0 x 1:1 x 14. Hajdúbószörm.— 1:1 x Debr. EAC 2a 1 1:1 x 13+1 találatos szelvény nem l-l x volt, 13 találatos 3 darab, egyen­, .. ként 239 322 forint. 12 találatos 3':1 I 100 darab, 4786 forint. 11 talála­4:1 1 tos 1376 darab, 348 forint, 10 l.g i találatosok száma 9699 darab, 2:1 1 74 forint. 2:2 x A 36. hétre átvitt jutalomósr­2:0 l szeg 622 323,90 forint. 0 4 %