Délmagyarország, 1973. május (63. évfolyam, 101-125. szám)

1973-05-22 / 117. szám

\ KEDD, 1973. MÁJUS 2£ Tatabánya—SZEOL 2:1 (2:0) SPORT Szegeden a válogatott Az 1974. évi kézilabda-vi­lágbajnokságra készülő ma­gyar válogatott ma, kedden délután 17 órakor az újsze­gedi Kisstadionban a Szege­di Volán ellen játszik elő­készületi mérkőzést. A válo­gatott ellenfele a Volán NB T B-s kézilabdacsapata lesz. Dobó Karoly. a szegediek válogatott játékosa ez alka­lommal saját csapata színei­ben játszik. A mérkőzés bi­zonyára jo csemegéje lesz a kézilabdasport kedvelőinek. A Csongrád megyei Kézi­labda Szövetség 19TO. május 28-an délután 4 órakor a já­rási hivatal nagytermében edzők részére továbbképzést tart Az előadó. Török Bó­dog, a magyar női válogatott szakvezetője. A szövetség az edzőkön kívül más szakve­zetők részvételére is számít. NB I B BKV Elme—Bp. Spartacus 22 (1:0). Várpalota—Pénz­ügyőr 2:1 (2:0), Békéscsaba— Debrecen 3:1 (1:1), Orosz­lány—Kecskemét 32 (2:1), Dunaúj varos—Szolnok 4:0 (2:0), MÁV DAC Győr­Szombathelyi Haladás 3:1 (1:1), Miskolc—Eger3:1 (3:0), Dorog—Szekszárd 32 (0:1), Volán—Ganz-MÁVAG 2:0 (1-0). A bajnokság állása: 1. Haladás 29 14 10 5 55-28 38 2. Dorog 29 15 ( 8 50-39 36 3. MAV DAC 29 14 * 7 34-25 36 4. Dunaitjv. 19 13 7 9 38-27 33 5. SZMTE 29 IS S 12 46-34 32 6. Kecskemét M 12 7 10 45-34 31 7. Békéscsaba 29 12 7 10 34-34 31 x. Várpalota SS 13 4 12 31-33 30 9. Oroszlány 29 9 11 9 35-35 29 m. Pénzügyőr 29 S 10 10 30-32 28 H. Bp. Spart. SS 9 9 11 45-53 27 Székszard 29 t 11 10 35-43 27 13. G.-MAVAG SS 8 10 11 42-33 26 14. DVSC 29 9 8 12 27-37 20 15. Eger SS 7 11 11 31-39 25 16. BKV Előre 29 7 10 12 21-39 24 17. Volán SC 29 9 4 16 30-51 22 18. MVSC 29 • 9 14 21-40 21 NB III Tatabánya, 5 ezer néző. Vezette: Tapolczai (1). Tatabánya: Csepecz (—) — Hernádi (4), Kovács (fi), Laczkó (4), Horváth L. (5) — Horváth F. (5). Göröcs (6), — Szabó (6), Takács (7), Kőműves (5), Nagy (5). SZEOL: Nagu L 16) — Varhelyi III. (5), Bánfalvi (8). Zámbori (7), Virágh (6) — Varga (5), Vörös (6). Mé­szár (5). Imri (3) — Berkes (4), A/ass (4). , A mérkőzés előtt mindkét öltözőben nagy volt az iz­galom. A szegediek döntet­lent reméltek, míg a hazai­aknak nagy szükségük volt a bajnoki pontokra. Kezdés után Horváth F., minteegy „bemutatkozásként", azon­nal belerúgott Berkesbe, majd Virágh buktatta Sza­bót, Erre Tapolczai játék­vezető a szegedi játékost sarga lappal figyelmeztette! Az a néhány szegedi szur­koló, aki elutazott Tatabá­nyára, azonnal megjegyezte: „Itt ma nem győzhetünk!" A szegediek „beálltak" bek­kelni. Az első 45 percben 7 —8 emberrel védekeztek! Ez pedig azt jelentette, hogy teljesen átengedték a kezde­ményezést a Tatabányának. Már a második percben Nagy L bravúrral tisztázott. Ta­kács kapott kitűnő labdát a bal oldalról, s tiszta hely­zetből, az S-ösről lőtt, Nagy L azonban lábbal hárított. Mezőnyfölénybe került a Tatabanya. A 8. percben Takács veszélyes beadását tisztázta látványosan Zám­bori. Mészár Takácsot, Zám­bori pedig Kőművest kísér­te. Bánfalvi — aki féléves kényszerpihenő után ismét helyet kapott a csapatban — játszott söprögetőt, míg elöl csak Berkes, és eseten­ként Vass tartózkodott! A 11. percben aztán nagy les­gólt lőtt a Tatabánya. Gö­röcs indította Takácsot, aki mintegy 5 méteres lesről kapura húzott — a partjel­ző továbbengedte — és a kiinduló Nagy mellett a bal sarokba helyezte a labdát: l.V. (Hiába tiltakoztak a sze­gediek, a játékvezető hajtha­tatlan maradt, és megítélte a szabálytalan gólt!) Nagy nyomás nehezedett a szege­di védelemre. Bánfalvi és Zámbori azonban kitűnően játszott. A „csatárok" erőt­lenül küszködtek. Különösen Imri gyenge teljesítménye volt feltűnő. Képtelen volt egyetlen labdát is megját­szani. A 34. percben aztán balszerencsés góllal növelte Sarkod-SZÁK 3:0 (0:0) Sarkad, 300 néző. Vezette: Horváth. SZAK: Tóth — Csábi, Olasz, Sándor — Szamosvöl­gyi dr., Nagy. Komlósi — Rajcsányi (Pető), Heger Z. (Augusz), Biltsik, Varga. Kemény összecsapásoktól tarkított, változatos mezőny­játékkal telt el az első fél­idő. Mindkét oldalon akad­tak helyzetek, de a csatárok hibáztak a döntő pillanatok­ban. Szünet után csapkodó játékkal folytatódott a mér­kőzés. Az 56. percben Nagy a 16-os vonalnál ellökte az egyik hazai cvatárt, mire — meglepetésre — a játék­vezető ll-e6t ítélt! A bün­tetőt Vasvári értékesítette. 1 0. Kezdés után a játékve­zetővel vitatkozó, leálló sze­gedi játékosok között Búzás megszerezte a labdát, majd közelről a hálóba helyezett. 2:0. A gól után a SZAK is vezetett támadásokat, de eredménytelenül. A hazai védők a szegedi csatárokat igen sokszor csak szabály­talanság árán tudták megál­lítani, de ezeket a játékve­zető legtöbbször megtorlat­lanul hagyta. A 80. percben a lesen levő Búzás a leálló Sándor mellett kapura hú­zott, és a tehetetlen Tóth mellett a hálóba lőtt, 3:0. A játékvezető igen gyen­gén, sok hibával vezette a mérkőzést. ítéleteivel rendre a SZAK-ot sújtotta. A sze­gedi csapatból Varga és Komlósi játéka érdemel di­cséretet. Az NB III további ered­ményei: Bcs. MÁV—Kiskun­félegyháza 3:1, Orosháza— METRIPOND 3:0, Gyoma— KTE 1:1, HODGEP—Bcs. Agyagipar 1:5, Kecskeméti Fémmunkás—Makó 1:2. Ti­szaföldvár—Csongrád 1:1, Szentes—Szarvas 1:0. előnyét a hazai csapat. Var­ga át akarta emelni a lab­dát Kőműves feje fölött, ez azonban nem Sikerült, így a tatabanyai játékos kapura tört, lövését Nagy I. kiütöt­te, éppen az érkező Szabó ele, aki mintegy négy lépés­ről a hálóba bombázott: 2:0. Ebben a játékrészben keve­set. mozogtak a pályán a szegediek. Idegesen, kapkod­va játszottak. A 38. percben adódott az első szegedi hely­zet Csepecz. kapuja előtt. Berkes labdája azonban ma­gasan a kapu fölött hagyta el a játékteret. A 40. perc­ben Mészár lövését védte a tatabányaiak kapuvédője, majd Takács jobb sarokra tartó lövését tisztázta Nagy. Szünet után támadott a SZEOL. A Bányász-csapat elkeseredetten védekezett. A 48. percben Göröcs helyére Arany állt. A SZEOL át­vette a játék irányítását. Előbb Berkes lövése vágódott le a védőkről, majd Virágh labdáját védte Csepecz. Az 55. percben szögletet ívelt kapu elé Szabó, Nagy I. alá­futott a labdának, Takács fejeséf azonban Varga a gól­vonalról kifejelte! A 60. percben ismét Tapolczai já­tékvezető „jeleskedett". Mé­szár a jobb oldalról begurí­tott Vass elé, de amikor a szegedi csatár lőni készült, Kovács a 11-es pontnál Vass lábát elhúzta! Tapolczai já­tékvezető a legnagyobb meg­lepetésre nem ítélte meg a büntetőt! A 64. percben az enerváltan játszó Imri he­lyett Antal lépett a pályára. A csere még jobban felhozta a SZEOL-t, gólveszélyesek lettek a támadások is. A 68. percben sikerült a szépítés. Vörös a jobb oldalról sza­badrúgást nyesett a kapu elé, s az érkező Vass a bal sarokba fejelte a labdát: 2:1. A hazaiak visszaestek. A SZEOL szinte egykapura játszott, s az egyenlítő g<pl a levegőben lógott. Tapolczai játékvezető azonban soroza­tos tévedéseivel „vigyázott" arra, hogy a Tatabánya győztesen hagyhassa el a já­tékteret. A 74. percben Vö­rös ívelt középre, Vass azon­ban tiszta helyzetből, öt mé­terről a jobb alsó sarok mellé fejelt! (Óriási helyzet volt!) A 78. percben Berkes egyedül tört kapura, Kovács azonban az utolsó pillanat­ban szerelte. A 83. percben Virágh tört előre, kicselezte Laczkót, Kovácsot, majd Hernádit, amikor Tapolczai sípolt, és visszarendelte a labdát a 16-oson kívülre! A szabadrúgást mentették a ta­tabányai védők. A 85. perc­ben Mészár már a 16-oson belül járt, de kivárt a lö­véssel és Horváth F. szerel­te. Két perccel a befejezés előtt Takács megsérült, s helyére Zöldi lépett a pályá­ra. A játékvezető ténykedé­sére jellemző volt az utolsó percben történt esemény is. A szegediek fergetegesen tá­madtak. amikor Nagy I. ka­puja előtt Takács „leült" a fűre. Erre Tapolczai megsza­kította a játékot, Takacshoz futott, majd a felezővonalnál feldobta a labdát, s a követ­kező pillanatban lefújta a mérkőzést. » Két ellentétes félidőt lát­hattunk. Az elsőben túlzot­tan vedekezésre rendezke­dett be a SZEOL. Ekkor a hazaiak játszottak fölényben. Szünet után megváltozott a játék képe. A 45 percből leg­alabb negyvenet a szegediek támadtak. Nemcsak rajtuk múlt, hogy az egyenlítő gólt nem sikerült megszerezniük! Biztató egyébként, hogy a csapat a második félidőben kitűnően játszott, erővel is jobban bírták a szegediek, mint a hazai csapat. Nagy I. az első percekben bravúrral hárította Takács közeli lövését, a gólnál vi­szont balszerencséjére éppen Szabó elé ütötte a labdát. A védelemből kimagaslott Bán­falvi higgadt, szines játéka. Nyomát sem lehetett észre­venni a korábbi súlyos sé­rülésének. Kitűnő segítőtársa volt Zámbori, aki megszűrte a tatabányai támadásokat. Virágh és Várhelyi III. a második félidőben játszottak jól. A középpályán Vörös szervezte a támadásokat. Varga sokat fáradozott, a második gólnál azonban na­gyot hibázott. Mészár nehe­zen boldogult Takáccsal. Im­ri ezen a találkozón nagyon mérsékelt teljesítményt nyúj­tott. Vass es Berkes szünet után harcosan, lelkesen ját­szottak. Antal beállása után vált gólveszélyessé a szege­di csatársor, * Tartalékbajnoki mérkőzé­sen a SZEOL: — Bencze — Kisjuhász, Heidrich, Kozma III., Hevesi — Pipicz, La­dányi, Pataky — Róth, Szeg­halmi. Wenner — l:0-ás fél­idő után 3:3 arányú döntet­len eredményt ért el. Hét perccel a befejezés előtt még 3:l-re a szegediek vezettek! Góllövők: Szeghalmi, Ladá­nyi (11-esből), Wenner, il­letve Dákai (2, egyet 11-es­ből), Vizkqleti. Bodrogi já­tékvezető egyébként, csak­úgy, mint Tapolczai, egy jo­gos 11-est nem adott meg a SZEOL javára! Jók: Wen­ner (a mezőny legjobbja), Szeghalmi, Kozma III., illet­ve Kovácshegyi, Knapik. Bagaméry László További eredmények: Va­sas—Pécsi MSC 1:1 (1:1), Vi­deoton—Csepel 2:2 (1:1), Salgótarján—Rába ETO 2:1 (0:0), Diósgyőri VTK—VM Egyetértés 2:1 (1:1). A bajnokság állása: L O. Dózsa 26 30 2 4 75-16 42 2. Vasas 26 15 6 5 48-29 36 3. FTC 26 14 6 6 19-28 34 4. Bp. Honvéd 28 11 9 6 50-30 31 5. Csepel 26 8 12 6 40-32 28 6. Rába ETO 26 13 2 11 42-41 28 ZTE 26 12 4 3 0 33-32 28 8. Videoton 26 11 5 10 35-35 27 9. MTK 28 7 10 9 31-40 24 10. SBTC 26 8 6 12 34-42 22 11. Tatabánya 26 S 5 13 24-35 21 12. Egyetértés 26 7 7 12 25-42 21 13. Pécs 26 5 10 11 20-35 20 14. SZEOL 26 5 10 11 26-43 20 15. Komló 26 4 9 13 23-47 17 16. DVTK 26 4 9 13 17-45 17 Katasztrófa Monzában Gyászba borult Monza, az olaszországi kisváros. Világ­hírű betonján az elmúlt va­sárnap rendezték meg az idei gyorsasági motoros VB negyedik futamát, amelyen az összes világsztár rajthoz állt — Drapál János és Sza­bó II. László kivételével. Ok ugyanis korábbi sérülé­sek miatt nem indulhattak. Külön izgalma az 1973. évi világbajnokságnak, hogy a több mint tízszeres bajnok, Agostinit három futam után 5 ponttal megelőzte a finn Jarno Saarinen, sőt az ola­szok kedvence Drapállal kénytelen társbérleteskedni a második helyen. Tehát az egyébként is forró légkörű motorversenyek atmoszférá­ját Saarinen bravúros tel­jesítménye tovább izzította. A figyelem mindenekelőtt a finn versenyzőre irányult. Kíváncsian várták, kepes lesz-e újabb bravúrra, to­vább tudja-e növelni elő­nyét? A negyedliteres géposz­tályban Saarinen mellett a másik legnagyobb olasz, Renzo Pasolini is indult, összesen tizennégyen rajtol­tak. A félelmetesen gyors monzai pályán 200 kilométer fölötti tempóval köröztek a gépek, amikor egy verseny­ző bukott. Ezt nagy szeren­csétlenség követte. Még öten rohantak össze: Pasolini,' Saarinen, a svéd Jansson, a japán Kanaya, s az ugyan­csak olasz Walter Villa. A katasztrófa után Saarinent és Pasolinit élettelenül húz­ták ki a roncsok közül. Janssont, Kanayat és Villát súlyos, életveszélyes sérülés­sel kórházba szállították. Villa állapota a legválságo­sabb. A rendezők azonnal be­szüntették a 250-esek futa­mát, de a két kitűnő sport­ember életén ez mit sem változtatott. A sebesség megszállottai nem gondolnak a velük együtt száguldó halálra. Kö­télidegük nem rezdül. Csak a cél felé vezető utat figye­lik, győzni akarnak. Pasolini Agostini barátja volt Együtt kezdtek verse­nyezni, de Pasolini soha nem tudta legyőzni Agosti­nit. Ez volt pedig minden vágya, s ez most már örök­re kielégítetlen marad. Saa­rinen tudását mindenki el­ismerte, de vakmerőnek tartották. A váratlan vezető pozíció bátorságát ugyan to­vább fokozta, de mégsem ex lett a veszte. Mindketten csupán balszerencsések vol­tak. Váratlan tömegkataszt­rófa követelte életüket. A. & Megye/ I. osztály Mindszent az élen H. Porcelán—KSZV SE 2:0 (2:0). Hódmezővásárhely, 500 néző, vezette: Géczi. Az első félidőben lélektelenül játszott a gyenge napot kifo­gó listavezető szegedi együt­tes. Mindszent—Csanádpalota 2:0 (1:0). Mindszent, 600 né­ző, vezette: Szailer. Alacsony színvonalú mérkőzésen több góllal is nyerhetett volna a hazai együttes. Góllövők: Mihály B., Mihály P. Sándorfalva—Apátfalva 2 i2 (0:1). Sándorfalva, 600 néző, vezette: Sári. Az első félidő­ben 11-esből jutott vezetéshez a vendégcsapat. Hatalmas iramú, izgalmas, változatos mérkőzést láthattak a nézők. Góllövők: Dobó, Ambrus, il­letve S. Nagy (11-esből), Má­té L Szegedi Kinizsi—DÉLÉP SC 5:2 (3:0). Kinizsi pálya, 200 néző, vezette: Posztos. A mezőnyben egyenrangú volt a két csapat, de a DÉLÉP kapusa, Pécsek indiszponól­tan védett. Góllövők: Szeke­keres, Gyetvai, Vastagh, Tóth S., Tóth B. illetve Szé­csi, Sajtos. Makó—Sz. Spartacus 4 d). (2:0). Makó, 150 néző, vezet­te: Bodor. Az enervált Spar­tacus ellen végig jobban ját­szott a hazai csapat. Góllö­vők: Rácz (2), Oszlács, Boj­tos. Kiskundorozsma—Szentesi Kinizsi 1:4 (0:1). Kiskundo­rozsma, 150 néző, vezette: Madarász. Öriási meglepetés a kiesés ellen küzdő szente­siek győzelme. Góllövők: Miskur (2), Török, Bárányi, illetve Péter. A bajnokság állása L Mindszent 2t 13 4 4 2. KSZV SE 21 12 5 4 3. Apátfalva 21 9 11 1 4. Sándorfalva 21 9 6 6 5. Alsóváros 21 8 6 7 6. H. Porcelán 20 7 7 6 7. Kk.-dorozsma 21 6 9 6 8. Tápé 21 7 6 8 9. Sz. Kinizsi 21 7 6 8 10. Makó 21 7 5 9 11. Sz. Spartac. 20 8 3 9 12. Szentes 21 6 3 12 13. DÉLÉP SC 21 4 5 12 24-12 30 40-18 29 34-18 29 41-32 24 31-20 22 23-24 21 20-21 91 32-30 20 25-28 20 24-23 19 29-38 19 30-43 15 24-40 13 14. Csanád pal. 21 3 4 14 23-53 10 (A félbeszakadt Sz. Spartacus —H. Porcelán mérkőzés ered­ményét nem számítottuk be.) Vízilabda W V így kellett volna tippelni L Pécs—Vasas 1:1 2. DVTK—Egyetértés 2:1 3. SBTC—Rába ETO 2:1 4. Csepel—Videoton 2:2 5. MAV DAC—Haladás 3:1 6. Ganz-MAVAG—Volán 0:2 7. Dózsa—FÖSPED 1:0 8. SZVSE—Budafok 3:3 9. Bologna—Cagliari t :2 10. Inter.—Fiorentina 1:1 11. Napoli—Lazio 1:0 12. Rólma Juventus 1:2 13. Verona—Milán 5:3 14. Klsterenye—Vác 0:1 x A 20. játékhéten sem 13-as. l sem 13 plusz l-találatos szel­1 vény nem volt. A nyereihénvek x az illeték levonása után a kö­1 vetkezők: 12 találatos szelvény 58 2 darab, nyereményük egyenkent. 1 22 647 forint. 11 találatos 815 da­* rab, nyereményük egyenként 645 X forint. A 10 találatosok száma , 8354 darab, nyereményük 94 ío­2 rint" 1 A 21. hétre átvitt jutalomősszeg 2 364 867 forint. SZEOL-BSE 10:3 (4:0,2:2,1:0, 3:1) A bajnokság L KTE ' 25 16 2. Orosháza 25 15 3. HÓDGÉP 25 14 4. Bes. Agyag. 25 9 5. Szarvas 25 11 6. Sarkad 25 12 7. Gyoma 25 8 8. K.-félegyh. 25 9 9. Szentesi V. 25 9 10. SZAK 25 7 11. Tisznföldv. 25 5 12. Bcs. MAV 25 6 13. METRIPOND 25 4 14. Csongrád 25 6 15. K. Fémm. 25 3 Ifi. Makói Sp. 25 3 állása: 3 59­5 39­5 33­3 39­5 39­8 39­5 32­9 40­10 25­9 27­10 10 21 7 12 26 33 38 19 35 21 34 20 31 28 31 31 29 26 28 39 25 26 24 32 23 28 20 32 19 Értesítjük kedves vevőinket, hogy Szeged-Szőreg város­részben (Tolbuhin tér) az új ABC-áruházunkat t. hó 22-én (kedden) délután 15 órako megnyitjuk. 10 11 17-43 18 5 14 23-33 17 9 13 25-43 15 8 14 16-11 14 ahol élelmiszer, fuszeráru, vegyi, háztartási és piperecikkek, valamint üveg-, porcelán- és műanyag áruk bő választékával várjuk vásárlóin kat. Szóreg és Vidéke ÁFÉSZ igazgatósága. OB II-es vízilabda-mérkő­zés. Üjszegedi versenyuszo­da, 400 nézö. Vezette: Kiss R. SZEOL: Esztergomi — Csapó, Boros, Rácz, Vezsenyi P., Borzi, Kiss. Góldobók: Csapó (5), Bor­zi (2) Kiss (2), Rácz (1), il­letve Gulyás (1), Dobossy (1), Perényi (1). Kiállítás: SZEOL 4, BSE 4 perc. A nagyszerűen kezdő SZEOL ellenállhatatlan volt az első negyedben. Borzi lö­vése után már az első perc­ben a vendégek kapujába került a labda. A BSE lab­datartásra rendezkedett be, a játék lassításával igyekez­ték megakadályozni, hogy helyzetbe kerüljenek a sze­gedi játékosok. Csapó előbb emberelőnyből ioU gólt, majd nem spkkal később is­mét o volt eredményes. A negyed vége előtt ismét Csa­pó talált a hálóba. A máso­dik 5 percben a vendégek szorosabban fogtak embert, a hazai csapat is kiengedett. Ezzel magyarázható, hogy a fővárosiak két gólt tudtak dobni. A harmadik és a ne­gyedik negyedben változat­lanul a SZEOL uralta a me­zőnyt. Sokat úszva, ügyesen kombinálva növelték előnyü­ket. A harmadik játékrész­ben Csapó 4 méterest hibá­zott. A mérkőzésen végig fö­lényben játszó, ügyesen kombináló hazaiak ilyen arányban is megérdemelten győztek. Jók: Esztergomi, Csapó, Racz, Borzi, illetve, Gulyás, Perenyi.