Délmagyarország, 1973. május (63. évfolyam, 101-125. szám)

1973-05-16 / 112. szám

SZERDA, 1973. MÁJUS 16. 7 SPORT SZEOL-kosarasok rossz napja Ma délután Ma: SZEOL-Sz. Tanárképző Ma. szerdán este fél 9-kor NB Il-es női kosárlabda­mérkőzés színhelye lesz a Rókusi Tornacsarnok. A nagy küzdelmet, izgalmas, színvonalas összecsapást ígé­rő helyi rangadón' a SZE­OL és az Sz. Tanárképző csapatai játszanak a bajnoki pontokért. Teke­krónika A SZAK NB l-es női és az SZVSE NB l-es férficsa­pata a hét* végén a kettős vá­logatott mérkőzés miatt nem lépett pályára. Tompáné tag­ja volt az NDK ellen vesztes magyar válogatottnak. Ezen a taiálkozón váratlanul gyen­ge teljesítményt nyújtott, mindössze 370 fát ütött. DÉI.ÉP SC—Bp. Ikarus 7:1 (5108:5023). NB l-es fér­fimérkőzésen a DÉLÉP ha­zai pályán fölényesen győ­zött. legjobb dobók: Sötét 863, Nasitz K. 856. illetve Mészáros 890. Szegedi AK—Cegléd 6:2 (2765:2487). NB Il-es férfi­mérkőzésen jó átlagteljesít­ményével nyert a hazai együttes. Legjobb dobók: Borbély 494, dr. Szamosszegi «K). Török 479, Nasitz J. 440, illetve Lázár 440, Batka 433. Kis­csapatok eredményei Megyei III. osztály: Zá­kányszék—Röszke 4:1. ÜUés —Balástya 2:1, Pusztaszer— MINŐ 1:0. Domaszék—Ásott­halom 0:1. Rüzsa—Móraha­lom 0:7. Bordány—Űjszent­iván 5:2. Vasárnap idegenben játszó SZEOL női és férfi kosara­sainak szereplését nem kísér­te szerencse. A lányok a lis­tavezető Egyesült Gyógyszer csapatától, míg a fiúk a Köz­gazdasági Egyetem együtte­sétől szenvedtek vereséget. Az Sz. Postás gárdája a DA­SE együttesét látta vendégül. Izgalmas küzdelem után há­rompontos szegedi győzelem született. Sz. Postás—DASE 56:53 (28:32) NB Il-es férfi mérkőzés. Szeged. Rókusi Tornacsarnok Vezette: Virik és Tárnok. Sz. Postás: Fritz (6). Mészá­ros (9), dr. Kováts (20), Hor­váth (1), Erményi (12). Cse­re: Pásztás (2), Székelyhídi (fi.) A postások szempontjából nagy tétje volt a mérkőzés­nek, és ez rányomta bélye­gét játékukra. Ideges han­gulatban, kapkodva játszot­tak. nagy akarásuk görcsös erőlködéssé vált az első fél­időben. A zónázó hazaiak el­len a debreceniek távolról szinte mindent bedobtak. Fordulás után is a vendégek játszottak eredményesebben, és a 8. percben már 47:38-ra vezettek. Ekkor a Postás át­tért az emberfogásos terület­védelemre, ami megzavarta a debreceni egyetemistákat. A hátralevő időben a szegediek fegyelmezetten, jól és főleg eredményesen játszottak. Míg a vendégek 12 perc alatt mindössze 6 (!), addig a ha­zaiak 18 pontot dobtak! Az utolsó perc nagy izgalmak közepette telt el, 54:53-ra vezettek a postások. Pár má­sodperc volt már csak hátra, amikor Mészároshoz került a labda, aki jól időzített kosa­rával bebiztosította a győzel­met. ' A postásoktól mindenki dicséretesen, nagy akarással küzdött. A második 'félidő­ben mutatott játékuk alapján megérdemelten győztek. Egyesült Gyógyszer—SZEOL 69:51 (35:27) NB Il-es női mérkőzés. Budapest. Vezette: Horváth és Mészáros. A bajnokság állása: 3. i. (. C. 7. S. *. 10. 11. 12. 13. 14. 13. lf. Emergé Bordány Mor.ih.ilom Rftszkr Balaslya Asotllialom 111 les Pusztaszer l'jsrentivan MINO Humuszuk Zákányszék Rúzsa Forráskút Csengele Pusztamérges 18 3 13 C 13 3 13 3 10 8 11 5 10 2 10 1 8 2 8 2 ( 4 6 2 4 4 4 1 2 2 A bajnokság állása: 1. Gyálarét 11 10 1 - 43' 2. MOralmlom II. 3. Zaombó t. Szntymaz 1. 3. Szatymaz II. 1. Sz. Kender 20 14 3 1 57-20 31 2. DELEP 20 13 3 4 63-27 29 I. Makó 20 13 3 4 52-34 29 1. Mindszent 20 13 2 5 80-30 28 5. AlsóvAros 20 11 4 5 42-21 26 6. Dorozsma 20 11 3 ( 54-30 25 Sz. Kinizsi 20 8 3 8 27-22 23 *. Sándorfalva 20 7 7 6 43-34 21 9. Tápé 20 8 3 • 31-33 11 10. Spartacus 80 7 4 » 30-54 18 II. f'sanadpalota 24 5 3 12 33-42 13 12. Apátfalva sí 3 2 15 31-75 8 13. H. Porcelán M 2 ­18 17-95 4 14. Szentes 20 1 S 17 14-65 4 SZEOL: Révész (14), Re­mák (4), Kertész (11), Schmidtné (4), Tóth (3). Cse­re: Szabó (3), Bartal (9), Vass (3), Bánáthy (—). Már a mérkőzés elején je­lentős előnyre tett szert a hazai csapat. A szegedi lá­nyok igen gyengén, sok hibá­val játszottak. Dobásaik nem sikerültek, ráadásul a lepat­tanó labdákat is rendre a hazaiak szerezték meg. A zÓ­navédekezéssel kezdő SZE­OL a későbbiekben áttért emberfogásra, támadásaik vi­szont változatlanul ered­ménytelenek maradtak. Szü­net után is a hazaiak voltak jobbak, a SZEOL a 6. perc­ben dobta első kosarát. Vál­tozatlanul nem ment a játék, mind a védekezésben, mind a támadásban alul maradtak az igen jó napot kifogó fővá­rosiakkal szemben. A mérkő­zésen végig a hazaiak irá­nyították a játékot, a mélyen tudásuk alatt szereplő sze­gediek ellen. A listavezető, veretlen gyógyszergyáriak megérdemelten győztek. Salakmotor Közgazdasági Egyetem— SZEOL 89:79 (49:47) NB Il-es férfi mérkőzés, Budapest. Vezette: Szabó 11. és Král. SZEOL: Kisteleki (23), Va­laczkay (29), Wirth (11), Dör­mő (—), Bada (—). Csere: Kertész (2), Reisz (10), Var­ga (2), Boros (2), Zsíros (—). A rossz formában levő, fá­radtan, enerváltan mozgó sze­gediek főleg védekezésben nyújtottak a vártnál gyen­gébb teljesítményt. Az első félidő szoros küzdelme .után a második játékrészben a távolról igen jól dobó fővá­rosiak tartani, majd növelni tudták előnyüket. A szegedi csapatban nem volt lendület, lassú, körülményes játékuk a hazaiaknak kedvezett. A mérkőzés sorsát az utolsó öt perc döntötte el. A hajrában a hazaiak felülkerekedtek az erősen visszaesett SZEOL­lal szemben s végeredmény­ben biztosan győztek. A vidéken bátortalanul, gyámoltalanul játszó szege­diek — már nem először — igen keveset törődtek a vé­dekezéssel! főpróba az NDK-ban Az NDK-ban nagy érdek­lődés előzi meg a magvar labdarúgó-válogatott ven­dégszeréplését. A lapvélemé­nyek arra engednek követ­keztetni, hogy a hazaiak ez­úttal mindenáron győzni akarnak. Márcsak azért is, mert nemrég Brüszelben 3:0­ra kikaptak a belgáktól, amit elsősorban a taktikai fegyel­mezetlenség okozott, s úgy érzik, a javításra most itt az alkalom. Nem beszélve arról, hogy május 27-én Románia ellen világbajnoki selejtezőt játszanak, így a magyarok elleni barátságos viadalt fő­próbának szánják. Mivel Illovszky Rudolf is hasonló alkalomnak tekinti a június 13-i, Svédország elle­ni VB-selejtező előtt ezX a szereplést, szó sem lehet ar­ról, hogy a Kari-Marx­Stadt-i összecsapásnak nincs tétje. Visszatérve az NDK sport­újságíróinak véleményére, élre kívánkozik a Deutsche Sportecho vastagon szedett címe, amely így hangzik: „Erős paprika — előétel­ként". Ez is csak azt bizo­nyítja, hogy az NDK labda­rúgói jó csípős előétel fo­gyasztásával akarják növelni étvágyukat. Az NDK—Magyarország találkozót egyébként az NDK tv csak felvételről 20.30 óra­kor közvetíti, ez azpnban nem vonatkozik a magyar televízió egyenes adására. Győzelem a fővárosban Szabó és Zahorán VB-futamon indul A magyar válogatott sa­lakmotorosai az NSZK-beli Nordenben álltak rajthoz VB-futamon. Perényit, Ra­dácsit Debrecenből. Gyepest pedig Gyuláról hívták meg a futamra. Hármójuk közül csak Gyepes és Perényi utaz­hatott a verseny színhelyére, ugyanis Radácsi egy debre­ceni versenyen bukott, s je­lenleg is kórházban ápolják. A verseny eredménye: 1. Jan Hadek (csehszlovák), 2. Do­minik Jirnic (csehszlovák), 3. Kroze Henni (holland). 4. Gyepes. 5. Perényi. A VB­selejtező futamok 1—8. he­lyezettjei jutnak' tovább. Kézilabda: A következő világbajnoki futamot május 20-án a ju­goszláviai Krskóban rende­zik, ahová meghívták a Sze­gedi Volán két nagyszerű versenyzőjét. Zahoránt és Szabót. Itt indul majd Pe­rényi is. Ugyanezen a na­pon Miskolc is VB-futamot rendez, amelyen öt magyar, öt szovjet, négy csehszlovák, s egy-egy NSZK-beli, illetve jugoszláv versenyző áll rajt­hoz. Ebben a mezőnyben motorozik majd többek kö­zött a nordeni 4. helyezett. Gyepes. , 8f NB I-ps női röplabdacsapa­tunk Budapesten, a Knopp utcában mérkőzött Kiss Kál­mán vezetésével az NB X újonca ellen: Szegedi Spartacus—MTK 3:1 (11, 12, —10. 10). A sze­gedi csapat a következő ösz­szeállításban játszott: Mol­nár. Eszes, Szőllősi, Tóth Margit, Jávorkuti, Tóth Ju­lianna. Csere: Berta, Bukta, Tóth Katalin. / Az első játszmában ax fő­városi csapat nagyszerűen kezdett, s mire p szegedi csa­pat magára talált, már 11:3­ra elhúztak. Molnár és Tóth Margit jól helyezett leütései révén azonban egyenlített Szeged, s a jó hajrával a játszmát is megnyerte. A má­sodik szett ugyancsak válto­zatos küzdelmet hozott, 8:2­es állás után a fővárosi csa­pat egyenlített, majd 12-8-as vezetésre tett szert. A sze­gedi lányok pontos leütései azonban ismét játszmagyő­zelemhez vezettek. Az MTK lelkes csapata ezután se ad­ta fel a küzdelmet, és a könnyelműen játszó szege­di csapat ellen megnyerték a harmadik szettet. A negye­dik játszma is változatosan alakult, de a szegediek most már fegyelmezetten küzdöt­tek, és megszerezték a győ­zelmet. A találkozó izgalmas, küz­delmes volt. A szegedi lá­nyok hullámzó teljesítményt nyújtottak, s a győzelmet az NB l-es rutinjuknak köszön­hetik. Az MTK most is a lel­kesen küzdő csapat benyomá • sát keltette. Jók: Molnár, Tóth Margit, Szőllősi, illetve Budai. A Szegedi Spartacus junior csapata 3:0-ás győzelmet aratott. A legközelebbi találkozó Szegeden lesz, a Rókusi Tor­nacsarnokban, szombaton délután fél 6 órai kezdettel. Az ellenfél a Bp. Vasas Iz­zó kitűnő együttese lesz. A bajnokság állasa: 1. C. Dózsa 2. Vasas Izzó 3. Bp. Spartacus 4. Szegedi Spart. 3. Almásfüzitő 6. FŐKERT HSC 7. BSE 8. MTK 11 11 - 33: 2 22 11 II 11 II 11 11 ' 2 27: 7 20 2 29:10 20 8 16:22 16 7 16:26 13 8 13:25 14 9 9:31 13 11 1 10 9:31 12 Veretlen a MEZOGEP Innen-onnan 1 69-13 39 2 57-23 36 3 74-24 35 6 32-33 29 4 54-22 28 6 43-35 27 10 33-43 22 11 26-41 21 13 40-41 10 12 45-51 18 12 28-45 16 14 35-53 14 15 22-65 12 16 21-39 9 13 14-76 6 törölve Járási Kupa: Szatymaz II. —Gyálarét 0:3. Mórahalom IL—Zsombó 3:0. 8 21 11 6 1 4 38-19 13 12 5 2 5 39-27 12 11 3 1 7 42-47 7 11 - 3 8 16-76 3 Megyei ifjúsági bajnokság: Sz. Kender—Sz. Kinizsi 3:0, Alsóváros—Dorozsma 2:0, Tápé—Sándorfalva 3:0, Sz. Spartacus—H. Porcelán 6:2, Sz. DÉLÉP—Apátfalva 8:6, Szentesi Kinizsi—Mindszent 1:3, Csanádpalota—Makó 1:2. A bajnokság állása: NB Il-es férfimérkőzésen: DÉLÉP SC—Kecskeméti Épí­tők 16:16 (11:10). Kecskemé­ten vendégszerepelt a DÉLÉP együttese. Végig a vendé­gek vezettek, az első félidő­ben 4 gólos előnyük is volt (11:7). Szünet után is tartot­ta előnyét a DÉLÉP (15:13), a kecskemétiek azonban jól hajráztak, és kiegyenlítettek. Az utolsó pillanatokban óriá­si helyzetet hagyott ki a sze­gedi együttes, így győzelem helyett a döntetlennel kellett megelégednie. DÉLÉP: Fe­kete — Gera (1), Kasper (5), Répási (2), Sári (3), Tamás (2), Mucsi (3). Csere: dr. Csi­szár, KurunczL Jók: Tamás, Répási. NB Ill-as férfi mérkőzésen: MEZŐGÉP—H. Hunyadi 19:18 (9:10). Kiskundorozsma. Vezette: Sebők, Tüske. ME­ZŐGÉP: Kosik — Dézsi, Pa­dár /., Kónya. Ezsiás, Acs (1), Miksi 11. Cs.: Pádár II. (5), Link (7), Miksi I. (6). Az első félidőben felváltva es­tek a gólok, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett. Szü­net után elhúztak a vendé­gek (11:15), a meglepetés a levegőben lógott. Negyvenöt perc után azonban elfáradt a Hunyadi, és ha nehezen is, de sikerült a MEZOGÉP-nek megfordítani az eredményt (19:18), és ezzel veretlensé­gét megőrizni. Jók: Pádár II„ Link, Miksi II. SZEOL—Békési Spartacus 20:15 (8:10). Madách utca. Vezette: Hajdú, Kalász. SZE­OL: Szula — Katona (2L Blazsó (T), Kádár (3T), Herná­di (6), Hidegkúti (2), Szalai (3). Cs.: Szabó (1), Szabó S. (1), Pördi, Kovács (1), Far­kas. A vendégek kezdtek jobban (5:8), az első félidő végéig kétgólos előnyt sze­reztek. Közvetlenül szünet után kiegyenlített a SZEOL (10:10), majd fokozatosan'fe­lülkerekedett (18:13), és meg­érdemelten győzött. Jók: Hernádi, Szalai, Kádár. NB III-as női mérkőzésen: Sz. Textil—Békés 11:9 (7:4). Szeged. Vezette: Antal, He­gedűs. Textil: Haumann — Vass, Rácz (9), Szűcs (2), Te­mesvári, Lévai (1), Molnár (2). A Textil kezdő csapatá­ból hiányzott Scháffer. aki a múlt héten súlyosan megsé­rült. Közepes színvonalú mérkőzésen mindkét félidő­ben a Textil játszott fölény­ben. Győzelmük még na­gyobb arányú is lehetett vol­na, de a textiles lányok há­rom büntetőt és számtalan nagy helyzetet kihagytak. Rácz ismét kitűnő formában játszott, fő részese a győze­lemnek. Megyei I. osztály, nők: Makó—HÓDIKÖT 20:4(12:1), KSZV SE—Kistelek 11:10 (5:3), Csongrád—Székkutas 9:6 (5:3), Dorozsma—H. Por­celán 9:8 (4:5), Tanárképző —Sz. Konzerv 6:24 (2:13), Szentesi Kinizsi—H, Sparta­cus 5:7 (2:3). Férfiak: Sz. Kábel—Mind­szent 19:18 (8:7), H. Hunyadi —Vasútforgalmi Főiskola 15:21 (9:8), KSZV SE—Makó 26:24 (15:13). A bajnokság állása: Magyarország 21 éven aluli utánpótlás labdarugó válogatott­ja ma, szerdán a Népstadionban az NDK csapatával mérkőzik. A 16 főnyi keretnek tagja Virágh Ernő. a SZEOE bal hal vertje is, aki szombaton 25, alkalommal játszott NB l-es bajnoki labda­rugó-mérközésen. \ * Nagyszerű magyar sikerrel fe­jeződött bc Grenobleban a X. férfi egyéni összetett tornász Európa Bajnokság. Lólengesben Magyar Zoltán egyedülálló gya­korlatával aranyérmet nyert, ló­ugrásban pedig Molnár Imre bronzérmet szerzett. Szombathelyen befejeződött a kosárlabda EB selejtező. A ma­gyar válogatott rsak az 5. he­lyet szerezte meg, így nem ke­rült tovább a következő fordu­lóba. 1. Szt. Kinizsi 2. Volán II. 3. Sz. Kender 4. Makó 5. Vasúti Főisk. 6. Mindszent 7. Sándorfalva 8. Hunyadi Ifi. 9. DELEP Ifi 10. Kábel 7 7 - - 202: 95 14 6 6 - - 154 : 83 12 7 4 12 168:148 9 149:108 123:148 118:115 93:125 64 :130 66:124 80:141 egy az útía -rnö&íxl&onQk Textil­és papír­rr • i re qyu/to hetek 7 3­7 3­7 2 1 6 2 1 6 11 Il­ii­s harisnya Gumitartalmú zokni e gyártásából eredő hulladékot bármilyen célra átad telepeiről a BUDAPESTI HARISNYAGYAR, GYULA. 5701, Megyeház u. 6—8. Üi.: Varga Ferenc. T.: Gyula 22. BUDAPEST, 1300, III. Szentendrei út 47—53. Anyaggazd. oszt. Tel.: 889—550/208. május 31-ig Mindazoknak a magánszemélyeknek, akik esetenként 10 kg papírhulladékot vagy 1 kg 20x20 cm-nél nagyobb tiszta, háztartási pamuttextíliát adnak át a kijelölt átvevőhelyeken, a vételáron felül ajandék sorsjegyet ad a Főnyeremény: „DOMBOVAR" típusú, 2 szobából, mel­lékhelyiségekből és teraszból álló NYARALÓHÁZ. További nyeremények: IBUSZ külföldi utazások, Orion 60-as jubileumi televíziók, vásárlási utalványok. EZERNÉL TÖBB ÉRTÉKES NYEREMÉNY!