Délmagyarország, 1972. augusztus (62. évfolyam, 179-205. szám)

1972-08-15 / 191. szám

I VASÁRNAP, 1972. AUGUSZTUS 94. Izgalmas küzdelmekkel zárult a nemzetközi motarcsónakverseny Elmaradt a 14. játszma Rejkjaviki jelentés szerint elhalasztották a Szpasszkij és Fischer közötti sakkvilágbaj­noki döntő vasárnapra ter­vezett 14. játszmáját. Ulvar Thordarsont, a döntő hivata­los orvosát Szpasszkij dél­előtt 11 órakor értesítette, hogy egészsége nincs rend­ben és kéri a halasztást Thordarson azonnal felke­reste Lothar Schmidet és hivatalosan ls bejelentette a 14. játszma elhalasztását. A Uebmann Béla felvétele A verseny izgalmas jelenete. Előzés közben az egyik siklóhajó Vasárnap fejeződött be nem lehetett ott. Döme Béla ismét az ország élvonalába főbíró a bejelentést tudomá- Szegeden a szalámigyár és a pedig csak a harmadik fu- kerülhetnének! SUl Vette. 0..".lr. T:... knil Ip/.llllt TM-,. A._ 1. i 1-.-1 — sul vette. Szpasszkij másodszor kér­te a játszma elhalasztását, először július 30-án, a 9. játszmát halasztották el megfázása miatt. Szőke Tisza hajó közötti víz- ^mban tudott indulní ahoi Az igazi küzdelmet a ver­^IVSeS; ugyan óriási fölénnyel győ- senyhajók három kategóriája ami egyben a magyar baj- zött, ez azonban már kevés hozta. Minden géposztályban nokság második, befejező Volt ahhoz, hogy helyezett óriási NSZK-fölény mutat­íordulója is volt. A Magyar iebesserL Darvas Zoltán az kozott, Wolperdingerék szin­n .. MotaceitaBk Szövetsfg -ésaz eevedüli' szegedi verseny- te különversenyt vívtak. A Prilt MTS Szeged városi tanacsa- egyed"" szegeui „verseny / WaJT nak rendezésében rangos me- hajós" többet szerelt, mint kem-ben a két NSZK­KID I D L zöny gyült ^^ a már ha" versenyzett A második fu- bed HuP£ és Gehlen végig az Nb I D-ben gyományos szegedi verse- tamban például az NSZK- vezetett, amikor a harma­Ausz'trki Jucosriávia' cSS beli Benno Sandbichler és a dik futamban mindkétten el­UhdaSPNB fBf^mok3 ^Slá legjobb 48ve^y- svájci Peter Hansmann mö- hibázták a startot, így a ne­fa Simei Az első mér- 7Öjc 05 a magyar élgárda 50 a harmadik helyen ha- vető harmadik, a csehszlovák közésen a volt NB l-es Ha- motorcsónakosa mérte össze ladt> amikor motorjának al- Stefan Csuklovics szerezte 'aháS ^ízitt^ W,roal^ A szombati versenynapon - része felmondta a szol- meg a győzelmet, nehezen gyozott a Várpalota bukásokkal motorhibákkal gálatot Eredmények: versenyhajók ellen. Az Eger viszont csak . . .. .. kii7delmet láthatott „OA" 250 kem: 1. csuklovics 1:1 arányú döntetlent tudott mintegy 5 ®r ntó Az ára- Végeredményben megálla- (csehszlovák), 2. Hupf (nszk), C!frni a Budapestl Spartacus d6 Tiszán úszó farönkbk is píthatjuk, hogy a Szegedi 3. Gehlen (NSZK), „ob" ?so ellen. Jó rajtot vett a iJeD- nehezitették az első napver- Spartacus versenyzői az utób­=^zöttÚÍ°0nCraS^nd ST^Mfal^ W ^szerencsésebb ilyen arányban fektette két- r^fus verrenyzőin^k versenyét vívták, hiszen em­vallra a Dunaujváros a szerepiése elé, hiszen a sport- lékezünk még azokra az hajók szinte valamennyi ka- időkre, amikor minden ka­tegóriájában érdekeltek, sőt tegóriában szegediek vezet­esélyesek voltak. Aztán a , orszáeos bainoksácél­„ _ „ verseny végén csalódottan wk az orszagas bajn0'^'^1 Spartacus—Eger nyugtázhattuk eredményei- niezonyét, sot, vilagversenye­Haladás VSE— kct Hozzá kell tenni, nem ken is kitűnő helyezéseket Varpalota 2:1 (1:1), Oim2" a versenyzőkön múlott, hogy értek el. Ez elmúlt, s velük Pluhár (csehszlovák), 3. Ko'va­Pénzicvőr SE-Ganz-MA- "irmokban csak felvilla- egvütt múlnak el akkori mo- "evieh (csehszlovák), „SD- 700 Pénzügyőr SE oanz ívm nasaik voltak, hanem a „le- . . kem: 1. vukusics (jugoszláv), 2. VAG 2:1 (1:0) Debrecen- öregedett" Kőnigek és a so- torjaik is. melyekkel meg Ryznar (csehszlov^)fg 3. Ka';zás Szekszárd 3:0 (1:0), Miskolci rozatos géphibák miatt nem ma is versenyeznek. S hogy (pgsk>. „se" sso kon: 1. VSC—Dorog 2:1 (0:0), Duna- sikerait helyezést elérniök. mi történne, ha esetleg egy Köiincr (Erzsébeti sp.), 2. vie­ujvaros—MÁV DAC 3:0 (3:0). Ribizsár például egyetlen fu- nagyobb szakoSztály venné gandt <nszk), 3. Wacker (oszt­A bajnokság állása: tamban sem tudott rajthoz ,, ,, rák). „SE" 1000 kom: 1. Kovács állni, pedig csak egyszerű szarnyai ala a szegedi mo- ,Erzsébetl sp.,. motorhibája volt. Amikor torcsónakosokat? Már jövőre B. L. segítséget kért Alfréd Wel­schartól, az NSZK-beli ver­senyző csak ennyit mondott: „Nagyon sajnálom, szívesen segítenék, de ilyen motoro­kat már négy-öt éve nem gyártanak." Vagy az első futamban győztes Tokaji Bé­la a következő startnál már Lakat alatt A versenybíróság minden sportesemény legfontosabb testülete. Általában minél nagyobb létszámú, annál nagyobb a káosz is. Meg­szoktam már, hogy a mo­torcsónakversenyek „ver­senybíró stábja" is ilyen zűrös, attól függően, hogy mekkora mezőny startol egy-egy géposztályban. De azt is megszoktam már, hogy hasonló rendezvénye­ken mindig van valaki, aki az újságírót — a sportág népszerűsítése, megismerte­tése érdekében is — tájé­koztatja, esetleg engedélye­zi, hogy csendes szemlélője lehessen a versenybíróság munkájának, és netán el­lesse, „lefülelje" a legfris­sebb eredményeket. Ügy látszik viszont, hogy a szegedi nemzetközi mo­torcsónakverseny „ítélőszé­ke" 14:5 arányban lesza­vazta az újságíró jelenlétét, mondván, nem tudni, mit kanyarít az ott látott-hal­lott dolgokból. Aztán mint­egy aláfestésként a Magyar Motorcsónak Szövetség el­nöke is kifejtette vélemé­nyét, mely szerint „nem szereti az újságírókat"... Állítása, hogy naponta négy-öt is felkeresi. Hon­nan, miért, ezt nem mond­ta el, s legfőképpen azt, hogy melyik sajtóorgánum­tól. Ismereteim szerint ugyanis az MMSZ elnöké­ről még ez ideig neír volt szerencsém interjút- vagy riportot olvasni. Hogy leszavazták az új­ságíró jelenlétét, legfőkép­pen tájékoztatását, érthető is! Hiszen azt is leírhatja, hogy a vízen „sétáló" né­hány sporthajó öldöklő küzdelmét a hat és fél kör teljesítése jelentette, mert a fennmaradó 500 méteren a hajót már ( „lecsorgatja" a Tisza, és a legrosszabb esetben is dobogós helye­zést ér el a versenyző. Meg azt is, hogy az első napi eredményeket este 10 óra utánra ígérték, sőt az ösz­szevont SC—SD—SE kate­góriák helyezéseit egy nap­pal később. Azt már meg sem merem kockáztatni, hogy feltegyem a kérdést: szükséges ennyi versenybí­ró egy motorcsónak-küzde­lemnél? Ha igen, hát le­gyen! Csak legalább ne őrizzék hétpecsétes lakat alatt az eredményeket, a győztesek neveit. Hiszen ez a legújabb szabályok sze­rint sem tiltott Még a ver­senybíróktól sem! Bagaméry László \ Bárányi nyerte a tenisz EB-t MÁV DAC-ot.l Eredmények: MTE—Békéscsaba Kecskemét—BKV (0:0), Bp. 1:1 (1:0), Szolnoki 2:1 (1:0), Előre 1:1 kem: 1. Kahl (NSZK), 2. Sand­bichler (NSZK), 3. Zöller (NSZK). „OC" 500 kem: 1. Stach (NSZK), 2. Welschar (NSZK), 3. Wolperdinger (NSZK). Sport­hajók „SA" 250 kom: 1. Wekerle (PGSK), 2. ifj. Kaszás (Erzsé­beti SP), 3. Zsigmond (PGSK). „SB" 350 kom: X. Fehér (Baja), 2. Szombati (Erzsébeti SP), 3. Varjú (csehszlovák). „SC" 500 kem: 1. Remcnár (Zalka M.), 2. A tenisz Európa Bajnok­ságon tegnap először a férfi egyes döntőjét bonyolították le, ebben Bárányi Szabolcs ragyogó taktikával 6:1, 6:0, 6:2 arányban győzött a szov­jet Metreveli ellen. Ezzel megismételte három évvel ezelőtti, Torinóban elért si­kerét, amikor szintén első helyezést szerzett az Eur­rópa Bajnokságon. A közbe­eső két évben Metreveli volt az amatőr teniszezők Euró­pa-bajnoka. FK Novisad-SZEOL 2:1(1:1) 1. Debrecen 1 1 • - 3-0 > DuuaúJv. 1 1 — - 3-0 2 3. Oroszlány 1 1 — - 3-1 t 4. Haladás 1 1 — - 2-1 I Pénzügyőr 1 1 « - 2-1 I Szolnok 1 1 — - 2-1 2 Miskolc 1 1 • - 2-1 z 8. Bp. Spartacus 1 ­1 - l-l 1 BKV Előre 1 1 - l-l 1 Eger 1 ­1 - l-l 1 Kecskemét 1 — 1 - l-l 1 12. Békéscsaba 1 — ­1 1-2 ­Dorog 1 ­• 1 1-2 — G.-MAVAG 1 ­­1 1-2 ­Várpalota 1 -­1 1-2 ­IC. Volán 1 • ­1 1-3 — 17. MAV DAC 1 -­1 0-3 ­Szekszárd 1 • ­1 0-3 ­r­Értékes győzelem Diósgyőrött: Sz. Volán—DYTK 19:14 (11:7) A SZEOL labdarúgó-csa­pata vasárnap Üjvidéken 1000 néző előtt az FK No­visad együttesével játszott barátságos mérkőzést. A Bencze — Várhelyi III. (Magyar II.), Heidrich, Ma­gyar I., Virág (Emődi), Bán­falvi, Pataki (Zámbori), Koz­ma II. (Vörös), Antal, Vass, Berkes (Varga) összeállítású szegediek az első féldiőben a mezőnyben jól játszottak és a 18. percben meg is sze­rezték a vezetést: Kozma II. szögletrúgása után Vass fej­jel a berobbanó Magyar I. elé csúsztatta a labdát, aki Nagy meglepetések az MNK-ban Diósgyőr, 300 néző. Vezet- A 24. percben bejátszásból te: Kiss J.—Nagy J. Giricz lőtt szép gólt, majd Sz. Volán: BARANYAI — Mocsai 2 gólja következett. Mocsai (3) — DOBÓ (8) — Ekkor már 10:6-ra vezetett — Kővári — GIRICZ (2) — együttesünk. Góljainkra Ma. CSAKY (5) — Ábrahám (1). rosvári tudott válaszolni, így Csere: Tripolszky, Lesti, Isa- a félidő végeredménye Áb­szegi, Dömösy. rahám góljával ll:7-re ala­Diósgyőri VTK: Nagy — kult. Simon (1) - Sebesi - L.ász- A közönség sportszerűtlen Csongrád megyében vasár- (1:0). Kistelek. Góllövők: ' <*; ~ MA~ megjegyzései zavarták játé­nap játszották az 1972/73. Kiss Zs. (2), illetve: Lázár. a to1, (9) — Orbán kosainkat, nem különben a évi labdarúgó MNK második További eredmények: Ma- A ftaziai együttes kezdte a két _ egyébként kitűnően fordulóját. Most már megyei kói Spartacus—Apátfalva 2:1 Jatéko£- Az első golt Maros- bíráskodó — játékvezetőt is. I. osztályú és NB Ill-as csa- (0:0). Apátfalva. Mindszent— révén a diósgyőriek ér- i5:8_as Volán vezetés után patok is bekapcsolódtak a Csongrádi SC 1:1 (0:0). íék el' ™ajd C?akyT5gyen!í" játékosaink „kiengedtek", és küzdelembe. Tizenkét talál- Mindszent. A CSSC kiesett a teA 20. percben Dobo ré- Marosvári, valamint Kiss kozóra került sor, és azokon további küzdelemből. Szente- ye" az eredmény 5:3-ra ala- góljaival 16:ll-re szépített a több meglepő eredmény szü- si Kinizsi—Árpádhalom 3:0 kult a ,V??an javara- Ket DVTK. A félidő hátralevő tíz letett Például: a liszaszi- (2:0). Árpádhalom. Csanád- Percen belül a nagy kedvvel percében váltakozva estek a getiek második mérkőzésüket palota—Hódmezővásárhelyi Játszó Dobo egymás utan gólok, mindkét kapunál, is sikerrel vették, s így a METRIPOND 1:1 (1:0). Csa- ketszer volt eredményes, így ........... . . „ holnap, szerdán sorra kerülő nádpalota. A palotaiak ju- a mérkőzés állását 7:3-ra Kulon ki kell emelni Ba­újabb fordulóban az NB III- tottak tovább. Makói TVSE- alakította. Közben több szép ra"yalt> ,ak' a mezőny leg­as SZAK-ot fogadhatják. H. Porcelán 4:3 (3:3, 2:2). vedése akadt Baranyinak, jobbjanak bizonyult. Rajta Eredmények. Hódmezővásárhely. Hosszab- akit a csapatunk számára kiviil Dobo,_ Giricz es Csaky Tiszaszigct-Tápé 2:2 (2:0). bítani kellett, mert két I. szokatlan villanyfény sem játszott kitűnően. Csapatunk Tiszasziget. A megyei III. osztályú csapat találkozott. tudott megzavarni annyira, egyébkent augusztus 19-en a osztályú csapatnak I. osztá- HODGEP SK—Székkutas 8:0 hogy jó formáját ne tudja Kisstadionban a Budakalasz lyú ellenfelével szemben a (4:0). Székkutas. Szentesi bizonyítani. Szellemes, szín- ellen lep pályára, döntetlen elég volt a to- Vízmű—Szegvár 5:1 (2:0). vonalas játék folyt a pályán. Radics János vábbjutáshoz. Góllövők: Mik- Szegvár. to . ' . si. Molnár, illetve: Pigniczki Holnap, szerdán újabb (2). MNK-forduló lesz, s ennek Szegedi AK—Röszkc 9:0 párosítása a következő (az (3:0). Röszke. Biltsik (3), Zá- elölállók a pályaválasztók, dori (2), Rajcsányi, Balogh, mindegyik mérkőzés délután Héger, Nádudvari. fél 5 órakor kezdődik): Ma­Sándorfalva—Szegedi Spar- kói TVSE—Szegedi Dózsa, taeus 3:0 (0:0). Sándorfalva. Mórahalom—HÓDGÉP SK, Góllövők: Balogh (2), Ma- Kistelek—Makói Spartacus, gyar. Szentesi Kinizsi—Szentesi Mórahalom—Szegedi Ken- Vízmű. Sándorfalva—Mind­der 0:0. Mórahalom. Har- szent, Alsóvárosi MÁV—Csa- 11! Kk.-fháza—kkfse madosztályú jutott tovább nádpalota. Tiszasziget— '2- Körmend-K. Táncsics megyei I. osztályú ellen. SZAK. Móravárosi Kinizsi- u" K- R^óczi-Zai. Dozsa Kisteleki TE—Dorozsma 2:1 Szegedi VSE. u. bvtsk—Gyula Sz. Építők 21:15 NB Il-es férfi kézilabda­mérkőzés, Szeged. Vezette: Gyulai és Róta. Sz. Építők: Adamkovich — dr. Csiszér (—), Kasper (4), Gera (3), Tamás (7), Hevesi (1), Sari (2). Csere: Albert, Varga (2), Répást (2), Ku­runczi. A vendég váciak kezdtek jobban, és 3:0-ra elhúztak. Később a szegediek magukra találtaik, kiegyenlítettek, majd a vezetést is megsze­rezték. 4:3-as Építők veze­tésnél a játékvezetők hétmé­terest ítéltek a váciak el­védhetetlenül fejelt a há­lóba. (1:0.) Több kihagyott szegedi gólhelyzet után — Virág könnyelműsködése nyomán — egyenlítettek a hazaiak. (1:1.) Szünet után nagyot esett a játék színvonala, a nagy hőségben elfáradtak a csa­patok. A Novisad győztes gólja — nagy védelmi hibá­ból — a 80. percben esett (2:1.) A SZEOL két mérkőzésre tervezett jugoszláviai túráját nem sikerült megvalósítani és a csapat tegnap este már haza is érkezett Szegedre. -Váci Fonó (9:7) len. Ekkar a vendégek kapu­sa, Török a figyelmeztetés ellenére többször durván reklamált, amiért végleg ki­állították. Ettől kezdve a váci csapat öt mezőnyjáté­kossal küzdött. Meglepetésre még így is egyenrangú ellen, felei voltak a szegedieknek. Szünet után is több kemény, helyenként durva belemenés­sel folytatódott a küzdelem. A játékvezetőknek igen sok­szor kellett hétméterest ítél­ni mindkét oldalon a durva szerelésekért. A szegedi csa­pat sok hibával, idényeleji formában játszott. Vereség a Totó Kupában így kellett volna tippelni! 1. Bp. Spartacus—Eger 2. Dunaújv.—MAV-DAC 3. Előre—Kecskemét 4. Szolnok—Békéscsaba 5. Miskolc—Dorog S. rinzilgyőr-MAVAG 7. Oroszlány—Volán 8. Győri E.—Gyűri D. 0 A lka—Pápa :o. Vár—Szegedi Dózsa x 1:1 A 33. heti totónyeremények az 1 3:0 Illeték levonása után követ­x 1:1 kezök: 13 találatos szelvény 50 1 2:1 darab van. a nyeremény egyen­12:1 ként 13 370 forint. Ebből 13 plusz 1 2:1 i-es 30 darib. a nyeremény és 1 3:1 a jutalom együttes összege 26 236 * forint. A 12 találatos szelvények 1 3I1 száma 029 dtrtb. a nyeremény 2 1:5 5:13 forint, a 11-eseké 6566 da­1 S-0 ri>b" a ny-eioénytlk 5] forint. és a 10-esekó 38 172 darab, ezek 1 5:3 nyereménye 16 forint. Vasárnap véget értek a Nyári Totó Kupa ez évi küz­delmei. A Szegedi Dózsa együttese ezúttal is idegen­ben, Vácott vendégszerepelt és megérdemelt vereséget szenvedett a minden csapat­részben jobb Váci Híradás együttesétől. Váci Híradás—Szegedi Dózsa 3:1 (2:1) Vác, 6O0 néző, vezette: Csernefalvi. A vendégcsapat a következő összeállításban lépett pályára: Gilicze (Bán­fi) — Portörő, Várhelyi I., Bíró (Ottlik)), Csanádi — Pócsik, Szalai, Csömör, Pikó, Bóka, Héger dr. (Csomor). A találkozó elején a Dózsa irá­nyította a játékot, és a 17. percben Bóka révén a veze­tést is megszerezte. Evvel azonban a szegedi támadók ellőtték a puskaporukat. Fo­kozatosan fölénybe került a hazai gárda. A többet moz­gó váci játékosok tartós me­zőnyfölényt harcoltak ki, és még az első félidő folyamán a maguk javára fordították az eredményt. Szünet után a 46. percben, védelmi hibából, tovább növelte előnyét a Híradás. A látottak alapján a lelkesebb ellenfél megér­demelt győzelmet aratott a fáradt csapat benyomását keltő Dózsa felett. A szegedi együttesből csak Ottlik, Pó­csik és Bóka nyújtott elfo­gadható teljesítményt.