Délmagyarország, 1972. május (62. évfolyam, 102-126. szám)

1972-05-16 / 113. szám

KEDD, 1972. MÁJUS 1«. Szerdán újabb mérkőzés Belgrádban i SPORT Magyarország-Románia 2:2 (2:1) Vasutas fölény, gólnélküli SZVSE- KISTEXT 0.0 Kezdő csapat Belgrádban A vasárnap Bukarestből hazaérkezett 16 magyar lab­darúgó közül már csak 15 készül a szerdai, Belgrádban sorra kerülő Románia elleni harmadik EB-mérkőzésre. Vépi — aki már szombaton is betegen utazott el a szom­szédos ország fővárosába — hazaérkezés után „bevonult" a sportkórházba, s biztos, hogy szerdai szereplésére nem számíthat a szövetségi kapitány. Nem veheti figye­lembe Illovszky a két sérült csatárt, Fazekast és Brani­kovitsot sem. A válogatott a margitszi­geti Nagyszállóban ütötte fel főhadiszállását. Ma dél­előtt fürdő a program, majd délután edzést tart Illovszky. Az összeállításról a szövet­ségi kapitány csak enqyit közölt: — Még néhány helyen gondolkodom, valószínű/ hogy csak a mérkőzés előtt, a helyszínen hirdetem ki a pá­lyára lépő 11-et. Elhúzott a SZEOL és a ZTE Az NB I B-s labdarúgó­bajnokságban vasárnap há­rom mérkőzést játszottak. A ZTE—Dunaújváros rang­adón 11 ezer néző elölt a hazai csapat győzött, s ezzel megerősítette második he­lyét a bajnoki táblázaton. A Dunaújvárosnak kevés re­ménye maradt arra, hogy visszakerülhessen a legma­gasabb osztályba. Eredmények: ZTEr—Du­naújváros 2:0 (0:0), Pécsi Bányász—Ganz-MÁVAG 1:1 (0:0). Debreceni VSC—Vár­palota 0:0. A bajnokság állása: 1. SZEOL 2. ZTE 3. M. DAC I. DVSC 5. Dunaújv. 6. Bp. Spart. 7. B.-esaba 8. Dorog 3. K.-raét 10. Volán II. Várpalota 12. Oroszlány 13. Szolnok 14. Ganz-M. 15. Pénzügyőr IS. l-'ÖSPED 17. Ozd 18. Pécsi B. 28 17 7 28 17 t 28 12 12 28 13 8 28 11 11 28 10 13 28 10 12 28 9 12 8 10 8 10 7 12 8 9 8 9 7 8 5 11 0 7 6 6 5 7 28 28 28 33 28 28 28 28 28 28 4 58-32 41 5 53-22 40 4 48-28 36 7 31-22 34 5 33-23 33 5 38-31 33 6 37-31 32 7 31-27 30 10 48-47 26 10 38-41 26 9 24-33 26 11 41-44 25 11 36-41 25 13 25-34 22 12 24-39 21 15 28-50 19 16 25-19 18 16 26-31 17 Augusztus 23. stadion, 75 ezer néző, vezette: Tschen­scher (NSZK). Magyarország: Géczi — Fábián, Páncsics, Bálint, Juhász P. — Juhász I., Ko­csis, Szűcs — Szőke, Bene, Zámbó. Románia: Raducanu — Satmareanu, Lupescu, Dinu, Deleanu — Dumitru, Nun­weiller VI. — Domide, Dembrovski, Dobrin, lorda­nescu. Kétségtelen, hogy csapa­tunk győzelmére a budapesti 1:1 után kevesen tippeltek. Mégis a siker reményében léphettek pályára Páncsi­csék, hiszen akik látták az l:l-es találkozót, azt a sok kihagyott magyar helyzetet, és a román válogatott tel­jesítményét, méltán biza­kodtak. Kezdés után azonnal a magyar csapat vette át a játék irányítását. Már az 5. percben megszereztük a ve­zetést. A román kaputól mintegy 30 méterre közve­tett szabadrúgást végezhetett el Zámbó. A legurított lab­dát Bene lőtte kapura, Ra­ducanu későn vetődött, s a jól eltalált labda a felső léc­ről éppen a berobbanó Sző­ke elé vágódott, aki kapás­ból ballal a kapu bal alsó sarkába lőtt: 1:0. A vezető gól után is a magyarok ma­radtak támadásban. Radu­canu kétszer is veszélyes helyzetben tisztázott a ma­gyar csatárok elől. A 14, percben aztán váratlanul, óriási védelmi hibából ki­egyenlítettek a románok. Egy hosszú előreívelés Páncsics felé szállt, aki nemhogy elrúgta volna a labdái, le akarta kezelni, de elpattant tőle, éppen Demb­rovski elé, akinek lövése a jobb kapufáról Dobrin elé vágódott, s a románok üd­vöskéje a berohanó magyar védők feje fölött a bal sa­rokba ívelt: 1:1. Feltűnt Kocsis nagy játékkedve. Nemegyszer 30—40 méteres indításokat láthattunk tőle. Ebben a játékrészben szelle­mesen, helyenként jól ját­szott válogatottunk. Feltűnt viszont az is, hogy Géczi többször bizonytalankodott. A 29. percben Szűcs hibázott nagy helyzetben. Három perc múlva ragyogó magyar támadás futott a pályán. Szőke—Juhász I. volt a lab­da útja, majd Kocsis Bene elé fejelt, akit Lupescu az utolsó pillanatban szögletre szerelt. A 36. percben új­ból megszereztük a vezetést. Szőke a magyar térfél köze­péről indult el, lefutotta De­leanut, az alapvonal köze­léből középre adott, Lu­pescuról Bene elé pattant a labda, aki az ötösön álló Kocsis elé játszott, és a magyar játékos egy csel után a kapu közepébe lőtt: 2:1. A félidő utolsó percé­ben — akárcsak a budapesti első félidőben — eldönt­hettük volna a mérkőzést. Zámbó szögletrúgása után az elcsúszó Lupescu kézzel ütött a labdába a 16-oson belül. Tschenscher játékvezető ha­bozás nélkül a 11-es pontra mutatott. Játékosaink el­fordultak, hiszen kísért ben­nünket a büntetőrúgások el­hibázása. Kocsis futott a labdának, és rosszul helye­zett lövését Raducanu ki­ütötte, a berohanó Bálint pedig — akit hátulról löktek — centiméterekkel mellé fejelt. A második félidőben az­tán teljesen érthetetlenül átadtuk a kezdeményezést a románoknak- Öriási nyomás nehezedett védelmünkre. Visszaesett a magyar csa­pat. A 66. percben Szőke heleyett Dunai II., Kocsis helyett pedig Kű lépett a pályára. Cseréltek a romá­nok is. Iordanescu helyére Neagu állt, majd Dembrovs­kit Lucescu váltotta fel. Már csak 9 perc volt hátra a találkozóból, amikor ki­egyenlített a román váloga­tott. Satmareanu átívelte a labdát a bal oldalra, ahon­nan Dobrin középre játszott, és az érkező Domide kapura fejelt, Géczi beleütött a lab­dába, ami balszerencséjére éppen Neagu elé került, és a cserejátékos 3 méterről a hálóba bombázott: 2:2. A mérkőzés hátralevő idejében már egyik csapatnak sem si­került gólt elérnie. Az EB legjobb négy csa­pata közé jutásért tehát szerdán újabb 90 perc vár a két válogatottra Belgrádban. A magyar csapatban Zámbó a hírekkel ellentétben nem kapott sárga cédulát, így a harmadik találkozón játsz­hat. Egyébként újabb dön­tetlen esetén hosszabbítás, majd 11-es rúgások követ­keznek. A négyes döntőbe, mint várható volt az NSZK és a Szovjetunió került. Harmadik résztvevője vi­szont meglepetés, hiszen Bel­gium, Van Moer, Van Himst, ill. Riva góljaival legyőzte Olaszországot, bekerült a né­gyes döntőbe, ahol az NSZK-val játszanak majd. Szerdán pedig Belgrádban fog eldőlni, hogy ki lesz a Szovjetunió ellenfele. Bagaméry László Llebmann Béla felvételi Sándor elől tisztáz Percndi a vendégek kapuvcdöjc így láttuk a tévéből a bukaresti finálét. A belgrádi ösz­szecsapást 19.55 órától közvetíti a magyar televízió Radácsi—Perényi bravúrja Debrecenben napsütéses délelőttön ritka élményben volt részük a motorsport­kedvelőknek (a tévé jóvol­tából szerencsére nemcsak a debreceni tízezernek, hanem a tévénézők milliós tábo­goszlávia) 11 pont. 7. Zümner­mann. Haiden (Ausztria) 9 pont. Valamennyien ESO gép­pel versenyeztek. A Göteborg­ban sorra kerülő világbajnoki döntőn az első három helye­zett vehet majd részt. Szeged, 200 néző, vezette: Marton. SZVSE: Bólya — Csiger, Terhes, Hájas, Kovács, Sza­lai, Kutasi, Kiss, Timár (Tóth J.), Sándor, V. Tóth. KISTEXT: Perendi — Já­nosi, Szegeczki, Darázs, Nagy J., Letenyei (Mihal­kó), Pék, Junácski, Fekete, Szemők (Nagy L.), Zabari. Az első percek tapogatózó játéka után a 7. percben V. Tóth gólhelyzetbe került, azonban kivárt a lövéssel, és mentettek a KISTEXT védői. Fokozatosan fölénybe került az SZVSE, de a kö­rülményesen, sok adogatás­sal játszó csatárai csak a vendégek 16-osáig jutottak el. A fővárosiak bal oldalon vezetett gyors ellentámadá­sai viszont gyakran zavarba hozták a Vasutas védőit. A 23. percben Kiss beadását Sándor, a 11-es ponttól ka­pu mellé bombázta, az el­lentámadás során pedig Ja­nácskit a lövés pillanatában szerelte Terhes, majd a 32. percben Zabari beadását Szemők az 5-ösről vágta a léc fölé. A szünet előtti per­cekben a szegediek roha­moztak. Kutasi lövése cen­timéterekkel tévesztette el a kaput, majd Kiss fejese suhant el a léc mellett, a 43. percben pedig V. Tóth a kifutó Perendi mellett a kapu fölé emelte a labdát. A második félidőt végig­támadta a Vasutas, szinte allandóan a vendégek tér­felén pattogott a labda. A 60. percben Pék utánrúgá­sért sárgacédulát kapott. Né­hány perccel később Kovács beadását Kiss 10 méterről kapura lőtte, de Perendi bravúrral hárított. A hajrá eseménytelen játékkal telt el, legfeljebb Perendi újabb nagyszerű védése érdemel említést, amikor Kovács közeli fejesét tenyerelte kl. A 88. percben Péket kiállí­totta a játékvezető. Az SZVSE végig fölény­ben játszott, de csatárai nem tudták áttörni a ven­dégek jól szervezett, tömör védőfalát. Jók: Terhes, Szalai, Ko­vács, illetve Perendi, Sze­geczki, Nagy Gy. H Gy. A bajnokság 1. Előre 2. Budafok 3. K.-halas 4. KISTEXT 5. Gyula 6. Cegléd 7. DEAC 8. Sz. Dózsa 9. SZVSE 10. Láng 11. Sz. MAV 12. MGAI 13. Szarvas 14. Postás 15. Lehel 16. Bp. Ep. állása: 13 8 3 12 8 4 13 S 12 5 8 7 9 7 9 « 8 8 8 10 4 10 6 10 8 6 8 10 4 12 5 12 5 12 4 13 8 11 33-14 34 45-18 32 30-23 31 35-24 29 40-36 25 37-34 25 30-26 24 23-21 24 30-32 24 30-31 22 36-36 30 23-37 20 19-38 19 23-43 19 22-30 18 21-33 18 Egy győzelem - egy vereség kosárlabdában A SZEOL női kosárlabda­csapata az elmúlt heti, bu­dapesti súlyos veresége után vasárnap itthon is alulma­radt, a középmezőnyhöz tar­tozó DVSC együttesével tzemben. A Tanárképző lá­nyai idegenben, Salgótarján­ban arattak bravúros győ­zelmet, ami egyben azt is je­lenti, hogy elkerültek a ve­szélyes zónából. DVSC—SZEOL 62:57 (33:21) NB 11-es női mérkőzés. Szeged, Rókusi Tornacsar­nok, vezette: Oláh. A SZEOL összeállítása: Remák (8), Ré­vész (6), Kertész (8), Bá­náthy (13),Vígh (15). Csere: Halász (2). Molnár (—), Sza­bó (5), Bartal (—). A hazaiak kezdtek jobban, és a 4. percben 6:3-re ve­zettek. A későbbiekben a vendég debreceniek felülke­rekedtek, 17:6-ra elhúztak. Szünet utón a hazaiak zóna védekezésről emberfogósra tértek át, és ekkor úgy lát­szott, a maguk javóra tudják fordítani az eredményt. A hajrában előbb 41:41-re, majd 56:54-re alakult az eredmény. Az utolsó per­cekben újítani tudott a DVSC, és jó ütemű meg­mozdulásaikkal, pontos do­básaikkal megszerezték a győzelmet. Sz. Tanárképző—Salgótarján 47:32 (15:17) NB tl-es női mérkőzés. Salgótarján, vezette: Bolgár. A következő összeállításban lépett pályára a Tanárkép­ző: Lakos (—), Zsikó (7), Foltin (8), Trombitás (5), Magosi (—), Csere: László (8), Dienes (13), Schaffer (4), Sármási (2). Az első félidőben mindkét csapat idegesen, kapkodva játszott — mutatja ezt a ko­sarak száma is. Fordulás után a magukra talált főis­kolás lányok 18 pontos ve­zetést szereztek, és előnyüket végig tartva, biztosan sze­rezték meg a nagyon fontos két bajnoki pontot. rának is). Mert ki gondolta volna, hogy e tecnikai sport­ban oly kevés vizet zavaró magyar salakosok világbaj­nokokat utasítanak maguk mögé, méghozzá olyan stí­lussal, amilyet egyszerűen nem hittünk volna róluk. Kezdődött a kiváló ren­dezéssel. a hangulatos „élő­zenével", amit huszármen­tébe öltözött középiskolás lányok produkáltak, A jó hangulat aztán csak foko­zódott, amikor Perényi és Radácsi Magyarország A csapatának párosa kigör­dült a salakra. A világbaj­nok lengyelek, a csehszlová­kok talán nem számítottak ilyen becsvágyra, győzni­akarásra. Az első tíz futam­ban még könnyedén próbál­ták „elsáncolni" a két ma­gyar kísérleteit. Nem sike­rült nekik, mert Radácsi például egészen lehetetle­nül egyenesben, belülről elő­zött — úgy, hogy a kanyar­ban sem vette le a gázt — „állva" hagyta Jasterzebs­kit. S Perényi sem volt rest, felzárkózott, s ponto­san tartva a „kötelező" két métert Radácsi mögött — visszavert minden előzési rohamot. Kár, hogy a rob­banékony Csathó motorja kétszer is fölmondta a szolgálatot (egyszer vezető pozícióban), mert akkor még szebb lenne a magyar mo­torosok eredménye. Azon­ban így sincs ok a dicsé­rettel takarékoskodni, hi­szen az utóbbi esztendőkben sohasem sikerült győzni zónaversenyen. Részletes eredmények: L Ra­dácsi, Perényi 28 pont, 2. Jas­trzebski. Marcinkowskl (Len­gyelország) 25 pont, 3. Verncr, Ondrasik (Csehszlovákiai 21 pont, 1. Poschenrieder, Angcr­müller (NSZK) 16 pont, 5. Szőke, Csathó (Magyarország) 16 pont, 6. Kekcc, Miller (Ju­Dorozsma nyerte a rangadót Megyei labdarúgó-eredmények f. osztály: Dorozsma—H. METRI­POND 2:0 (1:0). Dorozsma, 400 néző. Vezette: Práger. A győztes csapat; Aradi — Kormos. Ottlik, Vasas, Szu­nyogh, Dobó, Deme (Perecz), Csomor, Csonka, Ábrahám, Ökrös. A rangadón eleinte a vendégek támadtak. Az első negyedóra után a hazaiák fokozatosan feljöttek és gól­helyzeteket teremtettek a vásárhelyiek kapuja előtt. A 25. percben jobboldali tá­madás végén Csomor tá­volról befejelt labdáját Áb­rahám 8 méterről kapáslö­véssel értékesítette. 1:0. Szünet után a dorozsmaiak fergeteges támadásokat ve­zettek. Az 52. percben Csonka jobboldalt elhúzott, beívelt labdáját Csomor nagy erővel a léc alá fejel­te. 2:0. A látottak alapján a ha­zaiak nagyobb arányban is nyerhettek volna. Práger jól vezette a mérkőzést. Gyuris János Tápé—Apátfalva 3:0 (2:0). Tápé. Vezette: Megyeri. A sáros, mély talajon is jól játszott a hazai csapat. Küz­delmes. sportszerű mérkő­zésen csatársoruk jobb,nak bizonyult. Góllövő: Pign'icz­ki, Szilvási I. (öngól). Gyé­mánt A vendégektől S. Nagy 3:0-ás állásnál tizenegyest hibázott. Makói TVSE—Mindszent 3:1 (1:1). Mindszent. Vezet­te: Géczi. Csanádpalota—Szentesi Ki­nizsi 2:1 (1:1). CSanódpalota. Vezette: Tóth dr. A bajnokság állása: t. METBIP. 2. Dorozsma 3. Sz. Epitők 4. Sz. Kender 5. MTVSS 6. Alsóváros 7. Tápé 8. Szentesi K. 9. Apátfalva 10. Sz. Kinizsi 11. Sz. Spart. 12. Mindszent 13. Csanádp. 18 10 19 10 19 8 18 9 19 8 18 10 19 7 3 33­6 28­4 21­5 3Í­5 27­6 24­6 27­9 27­9 27­7 17­5 10 18­3 11 15 2 12 14­18 25 17 23 20 23 22 22 IS 22 19 22 -19 20 •21 19 •32 16 -25 16 •36 11 •29 11 42 10 Vízilabda SZEOL-Tatabánya 8:8 (2:3, 1:0, 1:2, 4:3) Tatabánya, 200 néző, ve­zette: Mitók dr. SZEOL: Lukász — Boros, Kiss, Rácz, Puskás, Vezsenyi II., Vezsenyi I. Cs.: Kuczora, Szigeti. A szegedi csapat idei leg­jobb játékával harcolta ki a döntetlen eredményt, habar helyzetei alapján akár a győzelmet is megszerezhet­ték volna. 4:4-es állásnál Rácz négyméterest hibázott. A SZEOL vasárnap a baj­nokság végső kimenetelét il­letően fél 12-kor a Torontál téri uszodában rendkívül fontos rangadó mérkőzést játszik, a jelenleg vezető MAFC ellen. Góldobók: Rácz 3, Vezse­nyi II. 2, Kuczora 2, Kiss ill. Togyeriska 7, Angyal. További eredmények: Szen­tesi Vízmű—MAFC 4:3! Egyetértés—MTK 9:3. Az élcsoport állása: 1. MAFC 6 5 - 1 38:20 10 2. SZEOL 6 4 1 1 39:26 9 3. Szentesi Vizmü 6 4 l 1 28:25 9 Bodor Tamás A megyei II. osztályú lab­darúgó-bajnokság eredmé­nyei: H. Porcelán—Földeák 1:0 (0:0). Hódmezővásárhely. Szőreg—Szegedi Textilmű­vek 0:0. Szőreg. Nagymá­gocs—Algyő 3:1 (1:0). Nagy­mágocs. Fábiánsebestyén— Nagylak 2:1 (2:0). Nagylak. Kistelek—Sándorfalva 0:0. Kistelek. A KITE megfia­talított csapata jó játékkal, a következő összeállításban szerzett pontot: Farkas — Békési, Czombos, Kothencz, Varga-Pető, Nagy F., Mol­nár, Koncz, Czeigerschmidt, Majoros III., Majoros II. A bajnokság állása: t. Sándori. 19 14 4 l 52-12 32 2. II. Porcelán 19 19 4 5 32-16 24 3. Sz. Textil 18 10 3 j 4-1-24 23 4. Nagymág. 19 10 2 7 28-25 22 5. Földeák 19 7 4 7 37-31 18 6. Fábiánseb. J8 7 3 s 10-38 17 7. SZ. Postás 18 6 4 8 25-26 16 8. Kistelek 19 4 3 7 24-32 16 Szőreg 19 6 4 S 25-31 16 .0. Deszk 18 6 4 8 2.3-37 16 11 Algyő 18 6 2 10 26-14 14 12. Nagylak 19 5 1 10 24-47 14 13. Sz. Tanárk. 19 4 4 11 27-17 12 I