Délmagyarország, 1971. november (61. évfolyam, 258-282. szám)

1971-11-16 / 270. szám

« KEDD, 1971. NOVEMBER 18. • • Öngóllal és két ll-essel: SZEOL—Várpalota 3:0 (1:0) Magyar­ország— Málta 2:0 (1:0) Jól rajtolt válogatottunk a ViB selejtezőn, s ez azt is jelenti, hogy Illovszky ve­zérlete alatt veretlenül zár­ták az évet labdarúgóink. Málta szigetén kemény ta­lajon érték el Fazekasák az értékes győzelmet. Csapa­tunk összeállítása a követke­ző volt: Magyarország: Gé­czt — Kovács —Noskó, Ju­hász I.. Vidáts, Jiihász P. — Bene. Szűcs — Fazekas, Dtt­nai II., Zámbó. Magyar támadásokkal kez­dődött a mérkőzés, s mór a 3. percben vezetést szerez­tünk: Bene , Dunaitői kapott labdát, s a középcsatár 15 méterről a kapuba emelt, 1:0. Ezután néhány máltai támadást láthatott a 12 ezer főnyi közönség, de ezek nem késztették különösebb erö­bedobásra védőinket. Szünet után is a magyarok játszottak fölényben, néha könnyelműen is. A rádióban hallott tudósításból kitűnt: bemutató mérkőzésnek te­kintették játékosaink a ta­lálkozót. s. ezért esett a má­sodik félidőben is csupán egy gól, éspedig az 56. perc­ben, amikor Fazekas Benő­hez játszott, aki öt méterről helyezett a kapuba. SOROKBAN Nagymagoeson elmarad t me­gyei másodosztályú labdarúgó­mérkőzést Játszottak, es u ha­zat csapat n Szöregl Rákóczi ellen 3:l-re győzött. * A megyei III. osztályú labda­n.gó-bajnokság egyik rangadó­Iát Zákányszéken Játszották: Za­kón] szók—Szegedi Volán 1:0 (1:0). A haz.ntak összeállítása • Katona — SzlgeU. Szilágyi, Csonka. RoBolya. Fodor. Jójúrt, Felhő. K<jröm, Vass. Veres. A községi csapat nagyon lelkesen, küzdött, a Volán töbhet táma­dott. de helyzeteit nem tudta kihasználni. Az egyetlen gólt u 17. • porcben szögletrúgás ütőn Fodor fejelte. * * A középiskolai megyei labda­rúgó-bajnokság eredményei: Kossuth Szakközépiskola—Vasút­forgalml Technikujn 1:2. Gép­ipari Technikum—Építőipari Technikum 1:1. 6Z4. ITSK—Rozsa Gimnázium 2:5. Ságvári Gimná­zium—Tisza-parii Gimnázium 1:2. Sugvári Gimnázium—000. ITSK tí:2 (Nagy mcRlepetés!) Radnóti Gimnázium—000. ITSK 2:1. A i|00. ITSK—Tlsza-pnrtl Gimnázi­um találkozóin elmaradt, mert mindössze 5 játékos Jelent meg az ITSK részéről. * Figyelemre méltó sikert ért el a 111. Hortobágy Rnllve-n a FI lop Ottó—Már! György. Szegedi Volán színeiben Indult autós pá­ros. Fehér NSU—FIAT uoo D tjpusu kocsijukkal a tura-kate­Korlában n negvedlk helyen vé­geztek. az összetett versenyben periig — 33 kocsi közül — hete­dikek lettek. Jól álltnk helyt a 0.5 kilométeres országúti és az • 5 kilométeres erdei úton rende­zett gyorsasági szakaszon ls. A 218 kilométeres távol Debrecen környékén teljesítették a ver­senyzők. mm , - - iKWwflS.? FI iSMv '^v;,/ rr-^ T V . .. .1.' ........ .... j Csak a szurkoló hibás? LleDmann Béla (elvétele A szegofllrtt első gólja, amikor Vass a bal alsó sarokba lőtte a büntetőt A mérkőzés előtt, amikor belátogattunk a SZEOL. öl­tözőjébe, idegesen készülődő játékosakkal találkoztunk. Mindannyian tartottak a Várpalota elleni találkozótól. A vendégeik nagy fegyverté­nye volt a Dorogi AC legyő­zése, s ez mintha bénítólag hatott volna a szegediekre is. Mintegy 3 ezer néző előtt Sabácz (Kristó, Halász) já­tékvezető sípjelére futottak ki pályára a csapatok: SZEOL: Bencze (-) — Vi­rágh (6). Emődi (6), Magyar (6). Kerekes (7), — Bánfalvi (7). Dávid (6). Pataky (8) — Jósa (6), Vass (7), Berkes (7). Várpalotai Palotai — SU­ke. Csapó, Szabó, Jónás — Kisbej, Kerkai, Szekér — Lakics, Dorogi, Horváth L. ' A vendégcsapat kezdte a játékot. Szabó azonnal Vass mellé szegődött, s szinte ár­nyékként követte a szegedi­ek csapatkapitányát. Már a 2. percben veszélyes SZEOL­támadás gördült a pályán. Berkes elhúzott a bal olda­lon. keresztbe lőtt labdája azonban elszállt a berobba­nó Jósa fellett. Az 5. perc­ben Jónás röviden fejelt ki egy labdát, éppen a felfutó Magyar elé. akinek 15 méte­res lövését Palotai nagy bra­vúrral ütötte kapu fölé. A 13. percben Berkes magasan kapura ívelt, a kimozduló Palotai visszavetődve szög­letre öklözött. A harminca-' dik percben nagy védelmi hiba után gólt szerezhettek volna a vendégek. A tisztán kiugró Dorogi lábáról azon­ban Bencze merész kivető­ríéssel leszedte a labdát. Tíz Dere múlva Magyar jobb lábbal hatalmas lövést kül­dött kapura. Palotai azon­ban bravúrral szögletre vé­dett. A 42. percben Berkes megismételte korábbi kapu­ra ívelését. Most a kapufa segítségével hárított a ven­dégek kapuvédője. Dávid ívelte be a szögletet, az Vass felé szállt, amikor a szegedi csatárt Szabó átölelve a földre rántotta. Vitathatatlan 11-es! Ekkor a vendégek el­vesztették u fejüket, perce­kig állt a játék. Reklamál­tak a játékvezetőnél. a partjelzőnél, mindhiába. Vé­gill Vass futott a büntetőnek és a kapu bal alsó sarkába lőtt: 1:0. Ezután csúnya, sportszerűtlen jeleneteket láthattunk a pályán. A vár­palotai játékosok idegei fel­mondták a szolgálatot. A félidő végét jelző sípszó el­hangzása után Dávidot meg­ütötték, majd az öltöző fo­lyosójáii próbáltak vereke­dést kezdeményezni. A második játékrészben már a 47. percben növelte előnyét a SZEOL. Vass ra­gyogó cselekkel húzott el a bal oldalon, begurított, labdája azonban Csapóról újból visszapattant hozzá, ekkor egy testcsellel lefor­dult őrzőjéről, aki a 16­oson belül felvágta. 11-es. Ismét Vass futott a labdá­nak és a balra mozduló Pa­lotai mellett a jobb felső sa­rokba lőtt: 2:0. Az 58. perc­ben cserélt a vendégcsapat. Kerkait Orbán váltotta fel. A 60. percben Berkes a könnyelműsködő Jónástól „ellopta" a' labdát, a felfutó Vass elé tálalt, de mielőtt a szegedi csatár elérte volna a labdát. Szabó saját kapu­•ának jobb alsó sarkába bombázott, öngól: 3:0. A 71. percben Szekér helyett Hor­váth E. lépett a pályára. Egy perc múlva ragyogó szegedi támadást láthattunk. Pataky a felező vonalról indította Berkest, a szélső elhúzott; az alapvonalig, onnan az érke­ző Vass elé játszott, akinek lábáról óriási helyzetben le­csúszott a labda. A 78. perc­ben Bencze kirúgását Vass a kiugró Berkes elé fejelte, szélsőnket azonban vissza­rántották. A 84. percben Do­rogi nagy lövését védte el­vetődve Bencze. Három perc­cel a befejezés előtt Vass egyedül húzott kapura a fe­lezővonal tájékáról, a part­jelző tovább ot intett, Sa­bácz játékvezető azonban tévesen lesállásnak minősí­tette az akciót. A 90. perc­ben Magyar nagy erejű sza­badrúgását védte szögletre Palotai. * Csapatunk 3:0-ra győzött ugyan, a jó játékkal azon­ban adós maradt. A 3 gól is két 1 l-esből és egy öngólból esett. De sebaj, hiszen a győzelem volt a fontos, s ezt játékosaink vasárnap is ki­vívták. Bencze két esetben bravúrosan hárított, főleg 0:0-ás állásnál volt egy ön­feláldozó védése. A védelem­ben Kerekes játszott végig egyenletesen. Középpályán Pataky és Bánfalvi rengete­get dolgozott, jól irányítot­tak. a legjobb teljesítményt nyújtották. Elől Berkes játé­ka tetszett. Vasst szorosan őrizték és két esetben is csak 11-es. árán tudták sze­relni. Ezeket pedig könyör­telenül értékesítette. Sabácz játékvezető erély­telenül vezette a találkozót, nagyban okolható azért, hogy a vendégcsapat játé­kosai sorozatos sportszerűt­lenségeket követtek el. Kiál­lítás helyett ötpercenként sárga cédulát mutogatott. B. L. A további eredmények: 'Szol­noki MTE—Pénzügyőr SE 1:0 (1:0), Gauz-MAVAG—Békéscsaba 2:0 (1:0), ZTE—DVSC 1:0 <1:0), FOSPED Szállítók—Péesi Bá­nyász 2:0 (2:0). Bp. spartacus— Volán SC 1:1 (0:0), Dunaújváros —Dorog 0:0, Ozd—MÁV DAC 1:1 (1:0), Kecskemét—Oroszlány 2:2 (2:0). A bajnokság állása: Még emlékezünk a Bul­gária elleni EB-selejtező mérkőzésen történt üveg­dobálásra, még szóbeszéd a szurkolók körében a Sorok­sárott félbeszakadt FTC— Egyetértés mérkőzés. A rendbontókat egyöntetűen elmarasztaltuk, s ez így is ván rendjén. De nem szól­tunk egyetlen esetben sem a kiváltó okokról. A válo­gatott mérkőzésen egy rosz­szul elvégzett szöglet után — annak megismétlése he­lyett — a vendégek kap­tak szabadrúgást. Ezt vet­ték rossznéven a szurko­lók. Persze, jó néhányan megfeledkezve önmagukról. A kiváltó ok a játékvezető tévedése volt. Az FTC­mérkőzésen 1:1-es állásnál 11-est ítélt a játékvezető a Fradi javára, majd néhány perces huzavona után visz­szavonta. Ekkor dobták meg kővel a partjelzőt. Tény. hogy a szurkolók el­ragadtatták magukat, sőt elítélően viselkedtek, de az is igaz, hogy a játékveze­tők bizonytalansága váltot­ta ki ezeket az indulatokat. Bármennyire hibásak' a já­tékvezetők is, a magukról megfeledkezett szurkolókat szigorúan kell büntetni, s a rendbontás megengedhetet­len. Mert mi is történne a labdarúgópályákon, ha sze­met hunynánk néhány em­ber dühöngése előtt. Az vi­szont már más lapra tar­tozik, hogy játékvezetőink közül büntetés nélkül hi­bázhatnak hétról hétre, s ingerelhetik a csapatok szurkolótáborát. Jó példát adott erre a vasárnapi SZEOL—Várpa­lota mérkőzés. Aki nem lát­ta a találkozót, bizonyára úgy könyvelte el, hogy nem panaszkodhatnak a szege­diek, hiszen a játékvezető két 11-est is adott javukra. Ehhez csak annyit lehet hozzáfűzni, hogy mind­kettő vitathatatlan büntető volt. Viszont Sabácz játék­vezető erél.vtelensége miatt a vendég várpalotaiak szin­te vérszemet kaptak. La­kics, a Várpalota 7-es számmal játszó mindenese, az egész pályát bejátszotta. Ahol viszont megfordult, ott kő kövön nem maradt. Belerúgott Kerekesbe, vi­tatkozott, leterítette Ber­kest, elrugdosta a labdá­kat. Mindezt megtehette, hiszen Sabácz játékvezető csak a hatodik nyilvánvaló szabálytalanságát torolta meg — jogos kiállítás he­lyett — a divatos sárga cé­dulával. A vendégcsapat több játékosa is elvesztette a fejét, s szinte percen­ként villantak a sárga cé­dulák. A kiállítás azonban mindannyiszor elmaradt. Félidőben, az öltöző fo­lyosóján, aztán a várpalo­taiak idegei végképp fel­mondták a szolgalatot. Dü­hösen rugdosták, akit a fo­lyosón találtak, káromkod­tak és verekedést kezdemé­nyeztek. Szerencsére a sze­gediek félrevonultan vár­ták, amíg lecsillapodnak. Amikor elnéztem a vár­palotai játékosok eltorzult arcát, zavaros szemeit, ön­kéntelenül is eszembe ju­tott a doppingszerek hasz­nálata. Nem láttam még közelről doppingolt sporto­lót, de valahogy így kép­zelem el őket, görcsösen el­torzult vonások, visszafog­hatatlan idegállapot A történtekért Sabácz já­tékvezető is hibáztatható. Egy kiállítással már az el­ső félidőben elejét vehette volna a további sportsze­rűtlenségeknek, ezt azon­ban nem tette meg, csu­pán sárga cédulákat muto­gatott. Jó lenne, ha a jövőben a játékvezetők is — akiket il­let — legalább olyan szi­gorral lépnének fel a pá­lyán sportszerűtlenkedő já­tékosokkal szemben, mint az illetékesek a pályán kí­vüli szurkolókkal. . Sőt, a JT is nagyobb szigorral léphetne fel a súlyosabb hibákat elkövető erélyte­len, bi2ionytalan játékveze­tőkkel szemben. Akkor ta­lán nem ismétlődhetne meg a korábbiakhoz hasonló üveg- és kődobálás magyar labdarúgópályán. Mert nem­csak a szurkolókat kell ne­velnünk, de a játékvezetők is felelősséggel tartoznak, hogy ténykedésükkel ne szabadítsák föl az embe­rekre nem jellemző ösztö­nöket. Bagamcry László 1. SZEOL 15 11 2 2 37-17 21 2. ZTE 15 10 3 2 32-12 23 3. MAV-DáC 15 7 6 2 26-15 26 4. nvse 15 7 6 2 16- 7 20 5. Dunaiiiv. 15 7 6 2 17- 9 20 6. Oroszlány 15 6 5 4 28-20 17 7. Bp. Spari. 15 5 6 4 16-20 16 8. Kecskemét 15 5 5 5 30-22 15 9. Békéscsaba 15 5 5 5 22-20 15 Dorog 15 4 7 4 17-15. 15 11. SZMTE 15 4 5 6 17-20 13 12. Várpalota 15 5 3 7 13-20 13 Szállítók 15 4 3 8 18-27 11 Ozd 15 3 5 7 15-24 11 13. Pénzügyül 15 2 7 6 11-22 11 16. G.-MAVAG 15 3 4 8 14-25 10 17. Volán SC 15 3 4 8 16-28 10 IS. Pécsi B. 15 2 2 11 14-36 6 Győztek a kosarasok Sz. Kender—Pénzügyőr 19:6 Az .asztalitenisz NB I két kiesőjelöltjének találkozóján biztos győzelmet arattak a Kender versenyzői. A szege­di győzelmeket Kalmár, Nagy L. (5—5), Nagy Z. (4), Csenki (3), dr. Vikor (2), szerezte. Az idény befejeztével két csapat esik ki az NB I-ből. A Dunaújváros már biztos kiesőnek látszik. A másik kieső a jelek szerint a Sze­gedi Kender és a Pénzügy­őrök közül kerül ki. Jelenleg azonos pontszámmal áll a két csapat, és ha a hátrale­vő fordulókban egyikőjük sem szerez több pontot, sem­leges pályán vívott mérkő­zésük utáni vesztes búcsúzik majd az NB I-töl. SZEOL—Kecskeméti Petőfi 48:41 (24:19) * NB 11-es nöi kosárlabda­mérkőzés. Kiskunfélegyhá­za, vezette: Tarcsfalvi és Virik. A SZEOL összeállítá­sa: Remik, Révész, Vigh, Balaton, Szabó. Csere: Ker­tész, Halász, Körmöczi, Vass. A kiesés veszélyétől fenye­getett kecskeméti lányok nagy akarással, óriási lelke­sedéssel küzdöttek az első percektől kezdve. Az 5. percben már 10 pontos ve­zetésre tettek szert. A zóná­zó szegediek ellen* főleg tá­voli dobásokból érték el pontjaikat. Később emberfo­gásos védekezésre tért át a feZEOL. Fokozatosan ledol­gozta hátrányát, majd átvet­te a vezetést, és szellemes, gyors játékkal megérdemelt győzelmet aratott. Legjobb szegedi dobók: Halász 14, Révész 12, Vigh 9. SZEOL—VM. KÖZÉRT 67:45 (34:25) NB II-es férfi kosárlabda­mérkőzés. Budapest, vezet­te: Gilli és Mészáros. A következők játszottak a SZEOL-ban: Kisteleki, Kecs­keméti. Moldovai, Láng, Wirth. Csere: Kertész, Zol­iéi, Faragó, Hézsö. Valaczkai /., Valaczkai II. Tartaléko­san kezdtek a szegedi fiúk, mert Faragó és Zöllei is influenzával bajlódott. Az első félidő elején még szo­ros volt a küzdelem, de ké­sőbb a SZEOL átvette a játék irányítását. Szünet ytán gyors, szellemes indí­tásaikból tetszés Szerint ér­ték <jl kosaraikat. Különösen Láng, Wirth és Kisteleki volt elemében. Legjobb sze­gedi dobók: Láng 20, Kiste­leki 12, Wirth 10. Csak négy napig! Möibundc-vasár november 16-19-ig az Alföldi Ruhaházba n (Lenin krt. 51.) Nemes szőrméből vészült női bundák, 'rhakabátok n«*«9f? lUlost vásároljon!