Délmagyarország, 1971. április (61. évfolyam, 77-101. szám)

1971-04-25 / 97. szám

•ASARNAJ*. 1911. ÁPRILIS as. lO Magyarország—Franciaország KÍOSZtOtták az OfSZágOS SPORT 1:1 (0:0) Legfrissebb eredmények Döntetlen az utánpótlás mérkőzésen is Pentek este a Rouenben lejátsaott FYanciaorsaág— Magyarország labdarúgó citánpótlás-valogatottak Eu­ropa-bajnoki mérkőzés dön­teti en ül végződ ott: Franciaország—Magyaror­.xzag 1:1 (1:0). Az NSZK-be­li Weyland játékvezetése mellett. 9 ezer néző előtt, kedvező időben került sor a mérkőzésre. Az első félidőben nagy­reszt a francia csapat tá­madott többet, de a magyar együttes igen szervezetten védekezett. A 30. percben Larque volt eredményes. (1:0). A második félidőben teljesein megváltozott a já­ték képe. Sokkal támadóbb stílusban játszott a magyar erapat. s az 55. percben Tóth András révén ki is egyenlí­tett. (1:1). Ezután csaknem alLandóan a francia csapat térfelén folyt a játék. A magyar csapat sokkal köze­lebb állt a győzelemhez, minden tekintetben felül­múlta ellenfelét. SOROKBAN Szegeden a Csongrád me­gyei Labdarúgó Szövetségben tegnap, szombaton kisorsol­ták az MNK-küzdeLmek me­gyei döntőjének színhelyét. Mint ismeretes, két NB II­es csapat, a Szegedi Dózsa és a Szegedi VSE maradt altva legtovább eddig a ku­paban. A szerdán, (április 30-án) délután sorra kerülő megyei döntőt a sorsolás aiapjan a Vasutas-stadion­ban bonyolítják le. Ez azt jelenti, hogy esetleges dön­tetlen eredmény esetén, mint vendégcsapat, a Dózsa jut tovább. A megyei győz­tes egyébként bekerül az országos döntőbe. * A május 1-i és május 2-i sándorfalvi lovasbajnokság iránt a szegedi járásban es Szegeden is nagy érdeklődés nyilvánul meg. A kétnapos, délelőtt és délután is tartó viadalt előreláthatólag több­ezres közönség tekinti meg. A legtöbb versenyzőt és ver­senylovat előreláthatólag az orosháziak indítják, mivel onnan három egyesület is nevezett. Különösen látvá­nyosnak ígérkezik az ötös­fogatok ügyességi versenye, a legnagyobb küzdelmek pedig a díjugratásban vár­hatók. Női lovasok is indul­nak. * Genfből erkezett hír sze­rint a FIFA. a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 35 tag­országa szövetségének kül­dött felszólítást: fizesse be a 69 dollár évi tagdíjat, mert ellenkező esetben tör­lik a tagok sorából. A „fe­ledékeny" európai országok: Csehszlovákia, Franciaor­szag, Észak-Írország, Íror­szág, Luxemburg, Törökor­szág, Jugoszlávia. Népstadion, 45 ezer néző. Vezette: Campos (portugál). Magyarország: Rothermel — Noskó, Páncsics, Juhász, Zámbó, Szűcs. Fazekas, Ko­csis, Bene, Albert, Kozma. Franciaország: Carnus — t .emerre, Djorkaeff, Came­nni, Bosquier, Novi, Lech, Michel, Reveili, Di Nallo, Bereta. Már az első percben Al­bert mesteri labdát tálalt Bene elé. aki óriási helyzet­ben mellé lőtt. Izgalmas, nagy iramú játékot láthat­tunk az első negyedórában. Feltűnt Albert nagy játék­kedve. Mellette Kocsis szed­te össze a labdákat, a tá­madásokhoz pedig Zámbó zárkózott fel. A 18. percben Albert Kozmát indította, a szélső elhúzott. beadását Bene 6 méterről a kimoz­duló Carnusba lőtte. Az el­ső félóra után sem változott a játék képe. Óriási iramban támadott a magyar csapat, a franciáknál egyedül a beatles-frizurás Lech veszé­lyeztette Rothermel kapuját. A 35. perctől a franciák vették át az irányítást. Helyzet adódott Revelli, Lech és Di Nallo előtt. Az első játékrészben iz­galmas, változatos mérkőzést láthattunk. Helyzetek gyak­ran adódtak a két csapat csatárai előtt, csakúgy, mint tizenegyes gyanús szerelé­sek. A félidőben Di Nalló-t Boulogne szövetségi kapi­tány lecserélte, és helyére a Marseille fiatal csatára, Loubet állt be. A második játékrésáben újból a magyar csapat kez­dett jobban. Parázs jelene­tek játszódtak le Camus kapuja előtt. Az 52. percben Kozma helyett Karsai lé­pett pályára. Zámbó lett a balszélső. Karsai pedig az egyik középpályás. A 65. percben váratlanul vezetest szereztek a franciák: Loubet lövése Rothérméiről az ötösön álló Revelli elé pattant, aki az alsó sarokba lőtt. 0:1. A 70. percben Zámbó cselezett, már benn járt a 16-oson belül, amikor buktatták. Vi­tathatatlan 11-es. A leállí­tott labdát Kocsis a jobb alsó sarokba lőtte. 1:1. Fer­geteges hajrába kezdett a magyar csapat, gólt azonban nem sikerült elérnie. Megállapítható: Albert, az ék. kapura veszélytelen volt. Bene és Fazekas formán kí­vül van. Kocsis ugyanúgy, mint Albert irányított. Ép­pen ezért Kozma helyére szerencsésebb lett volna nem Karsait. hanem a gól­erős és jól fejlődő Vidátsot pályára küldeni. A döntet­len eredmény nagy előnyt jelent a vendég franciáknak a visszavágó Európa-bajnoki mérkőzésre. Bagamerv László A találkozó után csopor­tunk állása a következő: 1—2. Franciao. 2 1 1 - 4:2 3 1—2. Magvaro 2 1 1 - 4:2 3 3. Bulgária 1 - 1 - 1:1 1 4. Norvégia 3 - 1 2 3:7 1 Győztek a magyar újságírók Szombaton az. MTK-sta­dionjában került sor a ma­gyar és a francia újságírók baratságos mérkőzésére, a 100-szoros válogatott Bozsik József bíráskodása mellett. A magyar újságírók biztos 5:3 (1:0) arányú győzelmet Lövészversenyek A Szakszervezetek Csong­rád megyei Tanácsa, vala­mint az MHSZ Csongrád megyei vezetősége üzemek es vállalatok szocialista bri­gádjai részére lövészverse­nyeket irt ki. A küzdelme­ket tavaly rendezték meg először, szép sikerrel. A mostani kiírásra megyénk­ből 40 üzemből érkeztek ne­vezések. A csapatokban fér­fiak és nók is szerepelhet­nek, akik 1971. január 1-től tagjai valamely szocialista brigádnak. A résztvevők megfelelően felkeszülnek a versenyekre. Utána augusztusban az üze­mek legjobb csapata címé­ért folyó vetélkedőket ren­dezik meg, majd szeptem­berben és október elején a városi bajnokságot bonyolít­ják le Szegeden, Csongrá­don, Szentesen, Hódmező­vásárhelyen és Makón. Ezek után kerül sor a megyei döntöre. A csapatokban öt verseny­ző indul, akik közül min­dig a négy legjobb eredmé­nye számít az értékelésbe. arattak. Góllövők: Várko­nyi, Kovács, Módos, Gyulai, Boross iletve Dhrey (3). Nemzetközi mérkőzésen: SZEOL—Sachsenring Zwickau 0:0 Szeged, 300 néző. vezette: Bálint. SZEOL: Bólya (Gili­cze) — Várhelyi III., Molnár (Magyar), Kerekes, Bánfal­vi, Dávid, Jósa, Pikó (Rutt­kay), Pataky (Emődi), Vass, Berkes (Kozma II.). Zwic­kau: Kirtschig — Stemmler, Glaubitz (Enge), Krieger, Woholrabe, Beier, Resch, Schellenberg, Brándel, Hen­schel, Hoffman (Blartk). A mérkőzés első negyed­órájában a SZEOL irányí­totta a játékot. Pataky, majd Kerekes lövését hárította Kitschig, a 14. percben pe­dig Jósa 2 lépésről sem tu­dott a kapuba találni: ez­úttal is hárított a vendégek kapu védője. A szegediek meddő mezőnyfölényét rit­kán szakította meg egy-egy ellentámadás, de az rendre gólveszélyt jelentett, A 24. percben Bólya két német csatár elöl tisztázott ügy­gyel-bajjal, majd a 32. perc­ben támadt kavarodás a SZEOL kapuja előtt, ami­kor a kiugró Hoffmartn lö­vésé a kapufán csattant. A lepattanó labda ismét a baL szélső elé került és űjabö lövését Bólya hanyattvetőd ­védte. A szünet előtti per­cekben Vass fejesét hárítot­ta bravúrral Kirtschig, a másik oldalon pedig Brán­del a kapufát találta el. A második félidőben egy­re csökkent az iram, elkep­zelés nélküli játszadozás íoiyt a pályán. A vendégek ved ekéztek, a SZEOL tá­madgatott — eredménytele­nül. Csupán Kozma II. tá­voli lövései és a német vé­dők kemény belememései okoztak izgalmat. Mintegy jellemzésül: a második fél­időben kapuba állt Gilicze egyetlen lövést sem kapott. A mérkőzés utolsó tíz per­cében ismét élénkebbé vált a játék, de egyik támadósor erejéből sem tellett gólszer­zésre. Hernádi Gyula NB 11-es labdarúgó-mér­kőzés : Szegedi Dózsa—Debreceni Bocskai 4:3 (4:0) Barcs játékvezetővel az élen, mintegy 200 néző előtt az alábbi összeállításban játszottak a csapatok: Sz. Dózsa: Jáger — Gő­cze, Bíró, Madarász, Csaná­di — Reményik dr., Szikora — Búzás, Bóka, Veres, Hé­ger dr. Bocskai SE: Kerekes — Arany, Patai, Bartha, Makay (Fekete) — Albeck, Nagy — Szöllősi, Mezei, Stefán (Mustos), Szabó. Nem sokkal kezdes után Reményik dr. 16 m-ről le­adott lövése foglalkoztatta a vendégek kapusát. A 8. percben Veres lövését szög­letre mentették a védők. Szogletrugás után a kapus és a védelem is „állva" ma­radt, Búzás elé került a lab­da, aki 3 lépésről úgy kotor­ta hálóba, hogy közben Ma­kayt is érte. 1:0. Veres hi­bájából Nagy lőhetett kapu­ra, de a lövés mellé ment. Később Bíró lyukat rúgott a 16-os előtt, Madarász az utolsó pillanatban mentett. A 21. percben született meg a második Dózsa gól. Héger dr.—Bóka—Héger dr. volt a labda útja, a balszélső lövé­sét a kapufa mentette, a vé­dők röviden szabadi tóttal; fel, Szikora lőhetett 25 m­ről és a jól eltalált labda a kapufáról pattant hálóba. 2:0. A 31. percben Csana­di futott el a halszélen, kö­zépre gurított, és a jókor érkező Reményik dr. futtá­ból, 20 m-röl a felső sarok­ba lőtt. 3:0. A 42. percben Csanádi 40 méterről talalt Hóger dr. elé, aki a megtor­panó kapus mellett halóba euritott 4:0. Fordulás után Szikora lőtt kapufát, a másik oldalon Szöllősi lövését ütötte ki Jager. Az 56. percben egy ellentámadás vegén Szöllősi húzott kapura, már a 16­oson belül járt, amikor Ma­darász ellökte. A megítélt büntetőt Albeck a jobbra mozduló Jáger mellett a kapu közepébe lőtte. 4:1. A gól után esett az amúgy sem magas színvonal. Mind­két részről sok rossz át­adással tarkított, esemény­telen mezőnyjáték folyt a pályán. Lefékezett a hazai csapat, és ez majdnem meg­bosszulta magát. A 80. perc­ben szabadrúgásoz jutottak a vedégek. A 16-osról Al­beck emelt kapura a sorfal felett a csúszós labda Já­gerről kipattant, és Szöllősi 2 méterről helyezett a há­lóba. 4:2. A befejezés előtt 5 perccel ismét a vendégek szereztek gólt: Szöllősi elfu­tott a -szélen, középre ívelt, Jáger rosszul ütött a labdá­ba, és Mezei közelről a há­lóba sodorta. 4:3. Gyűrki Ernő Budapesti győztesek a cselgáncs-bajnokságon Tegnap befejeződött Sze­geden az országos I. osztá­lyú cselgáncsbajnokság, amelyen 70 versenyző in­dult. A második napon há­rom bajnokot avattak: a 63 kg-osok között Szabó F„ a 70 kg-osok között Szabó M„ (mindkettő Bp. Spartacus) bizonyult legjobbnak, sőt a harmadik számban, az ab­szolút-versenyen is — ahol súlycsoportra való tekintet nélkül bárki indulhatott — a Bp. Spartacus versenyzője lett az első, Varga Imre sze­mélyében. Ö különben fél­nehézsúlyú, és súlycsoportjá­ban előzőleg csak harmadik lett. A SZEOL gárdájából Erdélyi Endre es Apró György érte el a legjobb eredményt, akik súlycso­portjukban egyaránt az 5— 6. helyen végeztek. Tegnapi megyei labdarú­gó-mérkőzésen : Szentesi Kinizsi—Szegedi Postás 2:1 (1:0) Juta-pálya. Vezette: Bodor (igen jól). A Postás végig többet támadott, a szente­siek ügyesen védekeztek, és az utolsó pereben lőtt góllal, némi szerencsével mindkét pontot hazavitték. Góllövő: Miskur (14. perc), Török (89. perc), illetve: Perényi (83. perc). NB 11-es női kosárlabda­mérkőzésen : Debreceni VSC— SZEOL 57:49 (39:12) Szegeden, a Rókusi Torna­csarnokban játszották. NB Tl-es férfi kézilabda­találkozó is volt tegnap Szegeden: Sz. Építők— Békéscsabai MAV 27:22 (13:10) Kisstadion. Legjobb dobó: Gyovai (8), Kasper (7), Mu­csi (4), Isaszegi es Sári (3— 3), illetve: Kovács Gy. (7). Szegedi atlétagyőzelem A Hagyományos szeged—Kecs­kemét varosok közötti ifjúsági es serdülő atlétavladalt bonyo­luoUak le tegnap rossz pályán ts hűvös időben, Szegeden a Vasutas-stadionban.. Ezúttal a kecskemétiek nem bizonyultak egyenrangú elleniéinek, mert a szegediek 158:83 pontaranyban győztek. A teljecfimengsk közül ma­gasan kiemelkedett Laska! Ág­nes 68.5 mp-es aranyjelvényes 400 méteres Ideje, dc Almasl László és Vajasdl Nagy Károly ls kitettek magukért. A szegedl­ek kiemelkedőbb credmenyei: Fiúk. 100 m: 3 Laluska 11.4. 400 m: 1. Varga I. 52.0. 1300 m: 1. ToUl 4:17.0, 118 m gát (91.41: 1. Marünkán I7.t, 4x100 m: I. Szeged (Bulik. -Varga, Fodor, Bacsó) 45.8, magas: t—2. Tóth és Martinkán 176—170 távol: 2. Papp 601, hármas: 2. Kapás tl,33, diszkosz (1,6): 1. Vajasdi 44.70, gerely: 1. Takács 55,14, kalapács <«>: 1. Almasl 57,52. Leányok. 100 m: 1 Uhrin 13.4, 2. Pósa 13.8, 100 m: 1. Laskat 60.5 100 m gát: l Bódl 18.5. 4* 100 m: l. Szeged 'Sós. Gedeon, Gllléze. Uhrin) 53.8. távol: 1. sós 179, suly: t. Boldóezkl 10.38. diszkosz: 1. Kactor 28,12, ge­rely: Csányi 28,00, Monostori Tibor műszaki filmszemle díjait Szombaton délelőtt a Technika Házában Dúzs János, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság osztály­vezetője kiosztotta a VIII. országos műszála filmszem­le díjait. A különböző kate­góriákban első díjat kapott a közlekedési filmstúdió „Súrlódó felületek korszerű védelme" és „Elektronikus vezérlésű távbeszélő köz­pont", a Nehézipari Minisz­térium filmstúdiójának „Negyvenötezren a tízmillió­ért" című, valamint a MA­FILM „Mértani testek cson­kítása" című filmje. Külön díjat kapott a közlekedési filmstúdió ..Kö­zelebb egymáshoz" és a Köz­épülettervező Vállalat film­stúdiója „Miskolc 70" című alkotása. Az „Elektronikus vezérlésű távbeszélő köz­pont" és a „Negyvenötez­ren a tízmillióért" című fil­mek egyúttal az Országos Műszaki Fejlesztési Bizott­ság elnöke által kiírt pályá­zatot is megnyerték. Forgalomkorlátozások május elsőjén A május elsejei felvonu­lással és nagygyűléssel kap­csolatban forgalomkorláto­zások lesznek. Reggel 9-től körülbelül 11.40 óráig a Szé­chenyi teret mindennemű jármű forgalma elől lezár­ják. A közlekedés irá­nya Újszegedre: Lenin kör­út, Kölcsey utca, Kelemen utca, Victor Hugó utca, Roosevelt tér; továbbá Le­nin körút, Arany János ut­ca, Deák Ferenc utca, Kál­lai Ödön utca. Ezek mel­lett a személygépkocsik a Lenin körút, Dugonics tér, Somogyi Béla utca, Révai utca, Béla utca, Roosevelt tér útvonalat is használhat­ják. A közlekedés iránya Újszegedről: Roosevelt tér, Victor Hugó utca, Kelemen utca; továbbá Kállai Ödön utca, Deák Ferenc utca, Arany János utca. A 6-os számú autóbusz ez alatt az idő alatt ideiglenesen a Bo­szorkánykonyhánál áll meg. Lezárják a közúti hidat is mindennemű jármű forgal­ma elől 10.45-től körülbelül 11.40 óráig. Az l-es számú villamos a rókusi állomástól az Anna­kútig, illetve a nagyállo­mástó) a Somogyi Béla ut­cáig és vissza közlekedik. a hazai lapokban 1971/16 STRAUB F. Brúnó: A magjar tudomány nagy vállalkozása. — Biológiai központ Szegeden. Delta, április. (Fényképekkel.) VARGA Béla: Kapitányok. — 7. SZEOL. Labdarúgás, április. (Interjú Vass Ferenc labdaru­góval. Fényképpell VANTUS István: A Sarolta Szegeden. Muzsika, április. (Kri­tika az Erkel-opera előadásáról I Fényképpel.) Keszthelyi kirendeltség Szege­den. Napló (Veszprém), április 8. (Az Agrártudományi Egyetem szegedi kirendeltségéről.) BERECZ József: Kincskereső. — Művészeti folyóirat gyerme­keknek. Fszakmagyarország, áp­rilis 13. (A Szegedi Tanárképző Főiskola gondozásában megjele­nő folyóiratról.) Emléktábla-avatás a tiszai ár­víz évfordulóján. Esti Hírlap, ápr. 17. (Szegeden.) A Magyar Tudományos Aka­démia Biológiai Központját Sze­geden építik fel. Magyar Hírek, ápr. 17. (Fénykép az első rész­leg avatásáról.] Kempingétlap. Fsti Hírlap, ápr. 20. [A Szegedi Konzervgyár új termekeiről.] GÁBOR István: A rózsalovag. — Richárd Strauss vígoperája Szegeden. Magyar Nemzet, ápr. 20. [Kritika.] [PUNKOSTI Arpádl: Szeged lesz a legjobb levegőjű város? — Gyors áttérés a földgáztüze­lésre. — Makón és Kiskunfélegy­házán is lesz vezetékes gáz. Népszabadság, apr. 20. [Fény­képpel.] Elfoyták a cserbenhagyót Farkas Imre 21 éves hód­mezővásárhelyi (Gorzsa-ta­nya 414.) lakos szerdán, az éjszakai órákban 175 kem­es sport típusú Zetka mo­torkerékpárjával elütötte a vele szembe, gyalogosan közlekedő Kovács László szegedi (Tavasz u. 13.) la­kost. Az ütközés következté­ben elesett a motorkerék­páros is, de meg sem nézte mi történt az elütött' ember­rel, gyorsan továbbhajtott. A tettest a baleset történ­te után 36 órával találta meg a rendőrség munkahelyén, a vásárhelyi Alföldi Porcelán­gyárban. Farkast előzetes le­tartóztatásba helyezték. Gyászközlemények Mély fájdalommal tudatjuk, hogy szeretett férj. edesapa, após, es nagyapa SZEGEDI IM­RE életének 51. évében hosszú szenvedés után elhunyt. Teme­tése április 27-én 13 órakor lesz az alsóvárosi temető kápolná­jából. A gyászoló család. Vak Bottyán u. 37. T. 3046 Köszönetet mondunk mind­azon rokonoknak, DEFAG Fű­részüzem, a Szegcdi Kenderío­nógyár dolgozóinak, ismerősök­nek. szomszédoknak, akik sze­retett halottunk BÁLINT JÁ­NOS temetésén meglelenlek, részvételükkel é* virágaikkal mély fájdalmunkat enyhíteni Igyekeztek, A gyászoló csalad. T. 3043 Tudatjuk, hogy drága tó cdesanyank, nagyanyánk és anyósunk BUCSY ISTVÁN NE, Pethe Piroska, életének 90. évé­ben április 2t-én elhunyt. Te­metése április 26-án. hétfőn delelőtt 11 órakor lesz, a Re­formátus temetőben. A gyászo­ló család, Szeged, József A. sgt. 58. S. 270 839 Eladó Algyon, a Tisza pártján ha­lászcsárda teljes felszerelés­sel Érdeklődni: Szeged, Mikszáth K. u. II. min­dennap U—18 óra kózóU. Értesítem kedves megren­delőimet, hogy fényképész műtermemet megnyitottam Szilágyi Mózes fényltépesz­mester. Tarján 203. 2 méteren felüli pálmákat veszünk Ajánlatokat „Sürgős DK I 729" jeligére a Hirdetőbe I kérjük.