Délmagyarország, 1970. augusztus (60. évfolyam, 179-203. szám)

1970-08-18 / 193. szám

r KEDD, 1970. ATTGUSZTDS 18. 1 Győr—Szeged 2:0 (0:0) Nagy sikerű SPORT Kosárlabda­torna Holnap, szerdán megkez­dődik Szegeden a Rókusi Tornacsarnokban az ünnepi kosárlabdatorna. A szerda reggeli technikai értekezlet, dönt a mérkőzések sorrend­jéről és időpontjáról, s utána közvetlenül sor kerül az első mérkőzésre is. A fér­fi tornán az NB l-es Kecs­keméti Petőfi, az NB Il-es SZEOL és a Bp. HSC, vala­mint az NB III-as Szege­di Postás vesz részt, míg a nők versenyében három NB Il-es együttes, a Diósgyőri VTK, a Salgótarjáni Bá­nyász és a SZEOL küzd majd az elsőségért Meglepően gyér érdeklő­dés nyilvánult meg Győr­ben a labdarúgó NB I két sereghajtójának találkozója iránt. A tartalékok össze­csapása alig néhány száz néző előtt került sorra. A többségében fiatalokból álló két csapat változatos, jó iramú mérkőzés után 3:3 arányú döntetlennel vonult le a játéktérről. A szege­diek góljait Bóka, Berkes és György lőtte. Az ETO öltözőjében az eredetileg tervezett csapat készülődött, míg a szegedi­eknél Subits Lajosnak vál­toztatni kellett a tervezett összeállításon, mert Bánfal­vi után Magyar és Bozóki sérülés miatt nem vállalta a játékot, Ezért került sor Vass szereplésére. Mintegy 3 ezer néző előtt — Vincze dr. sípjelére — so­rakozott kezdéshez a két csapat: Győr: Tóth dr. — Keglo­vich, Orbán, Izsáki — Kiss, Somogyi, Horváth L. — Stolcz, Horváth B., Póczik (Pozsgai), Korsós. Edző: Mé­száros József. SZEOL: Bolya — Várhe­lyi III., Molnár. Dávid. Kő­vári — Pikó, Varga, Pata­Sz. Dózsa—HGM Debrecen 4:1 (1:0) Dózsá-starflon. 400 néző. Vezette: Szlávik. Dózsa: Jáger — Portörő, Bíró, Dezsőfi, Csanádi — Reményik dr„ Szikora — Szekeres, Veres, Csordás dr. (Magyar), Héger dr. Edző: Zallár Andor. MGM Debrecen: Szabó — Sidó, Bivinyi, Perényi, Ká­dár — Palotai, Puskás — Csürfce, Kovács, Szórád, Gyömbér. Edző: Imri Ist­ván. Az első negyedóra esemé­nyét egy-egy kapufa jelen­tette. Előbb Szekeres, majd Szórád lövése csattant a lé­cen. Később mindkét csa­.pat., fokozrta az iramot, a kapuk többször is veszélybe kerültek. Szórád húsz mé­terről leadott nagy lövését Jáger ujjbeggyel tolta a kapu mellé, majd Kovács lövését a léc alól ütötte szögletre a Dózsa kapusa. Az ellentámadás során Héger dr. adott munkát Szabó­nak. A 39. percben Szeke­res Héger dr.-tól kapott jó la.bdát, egy csel után 17 méterről lövésre szánta ma­gát és a jóil eltalált labda a jobb oldali léc mellett vá­gódott a hálóba 1:0. Szünet után a vendégek előtt adódott az első hely­zet. Bíró mellett Gyömbér elgurította a labdát, és Re­ményik dr., az utolsó pilla­natban tudott csak menteni. Támadott a Debrecen. Sok pontatlan átadás, kapkodás jellemezte a hazalak játé­kát. Jobb oldali szöglet után Jáger a labda alá sza­ladt, és Szórád alig fejelt kapu mellé. A 68. percben kiegyenlítettek a vendégek. Kovács mintegy 18 méterről kapura lőtt, a nem túl erős labda a vetődő Jáger kezé­ből kiperdült, és Szórád két lépésről a kapuba gurított 1:1. A gól felrázta a hazaia­kat Egymás után vezették támadásaikat — eredmé­nyesen. A 77. percben Ve­res nagy lövését Szabó bra­vúrral kiütötte, Magyar jó­kor érkezett és hat méter­ről a kapu közepébe lőtt 2:1. Két perccel később Csa­nádi labdájával Héger dr. kiugrott és a kifutó kapus mellett a kapu közepébe he­lyezett. 3:1. A 81. percben Reményik dr. átadását Hé­ger dr. kapta, aki először a kifutó kapusba lőtt majd a kipattanó labdát estében to­vábbította a hálóba. 4:1. Gy. E. Á további eredmények: Szolnok—Budafok 0:0. Ve­csés—Középítők 0:2. KIS­TEXT—Szarvas 1:1. Pénz­ügyőr—Kiskunfélegyháza 3:0. Jászberény—Cegléd 1:2. Bocskai—Gyula 2:0. A bajnokság állásai ky — Jósa, Vörös, Vass. Ed­ző: Subits Lajos. Erőteljes hazai rohamok vezették be a mérkőzést. Mintegy tíz percig a sze­gedi 16-os előtt pattogott a labda, a megerősített véde­lem mellett csupán Somo­gyi jutott lövéshez, de ő is léc fölé bombázott. Né­hány percre feljött a SZE­OL: Jósa a felezővonalról indulva kicselezte az ETO védőit, éles szögből leadott lövését Tóth dr. védte, majd Pataky beadását ütöt­te szögletre Vass fejéről a győriek kapusa. A hazaiak fokozták az iramot. Ismét beszorult a Szeged. A jól védő Bólya hárította Póczik és Somogyi közeli lövését, majd Somogyi újabb bom­bája az ötösön álló Horváth B. háláról került a léc mellé. Az időnként előrevágott labdákkal a felezővonalon tanyázó Vörös és Jósa nem tudott mit kezdeni, semlege­sítésük nem okozott gondot Orbánéknak. Kemény össze­csapások tarkították a mér­kőzést, Bólya után Korsós szorult néhány perces ápo­lásra, de mindketten tovább "játszottak. Szünet után sem változott a játék képe. Tovább folyt a heves küzdelem a szegedi védők és a győri csatárok között. A jobb szélen egyre gyakrabban felfutó Keglo­vich beadásai után meleg helyzetek adódtak Bólya ka­puja előtt: Somogyi, Stolcz és Horváth B. lövéseit véd­te a kapus. A szegedi pró­bálkozások változatlanul el­akadtak a felezővonal kö­zelében. A 65. peroben So­mogyi a szegedi kaputól mintegy 25 méterre lövésre szánta el magát, a labda ki­pattant a vetődő Bolyáról és a befutó Stolcz néhány méterről megszerezte a ve­zető gólt: 1:0. Tovább ro­hamoztak a hazaiak és a 72. perében Izsáki jó szök­tetésévél Korsós az oldalvo­nal mellett cselezve magára vonta a szegedi védőket, hosszú beadását a 16-oson fedezetlenül maradt Hor­váth B. kapta, aki néhány lépés után a tehetetlen Bó­lya mellett a jobb alsó sa­rokba lőtt: 2:0. Az utolsó negyedórában bátrabban tá­madott a SZEOL, A 80. percben Dávid átadását Vö­rös hálóba vágta, de Vincze dr. lest látott. A befejezés előtt Stolcz ugrott ki kö­zépen, a kifutó Bolyát is kicselezte, de Molnár be­érte, és a lövés pillanatá­ban szögletre vágta a lab­dát a csatár elől. A küzdelmes mérkőzésen a jóval harcosabb felfogás­ban játszó győri együttes megérdemelten győzött. Az eredmény alakulásában dön­tő volt, hogy az ETO csa­tárai — ha sokat is hibáz­tak — nem ismertek elve­szett labdát, nem kerülték el a szegedi védőkkel az összecsapást. A védekezésre berendezkedett SZEOL át­engedte a játéktér középső harmadát, a feltűnően, mér­sékelten játszó előretolt csa­tárok — részben segítőtár­sak hiányában — nem tud­ták megvalósítani a gyors, rajtaütésszerű támadások vezetését. Alig jutottak el néhányszor az ETO 16­osáig. Pedig a mérkőzés utolsó negyedórájában, ami­kor a SZEOL kitárnadott, bebizonyosodott, hogy a győriek védelme zavarba hozható. Bólya sok r.ehéz lövést védett, az első gólnál azon­ban hibázott. A közvetlen védelemre nagy nyomás há­rult, közülük Molnár játé­ka emelhető ki, ő viszont a második gólnál hibázott. Dá­vid feltűnően nagy kedvvel játszott. Pataky óriási me­zőnymunkát vállalt magára, csapata legjobbja volt. Var­ga és Pikó váltakozó siker­rel harcolt. A támadók kö­zül csupán Vörösnek vol­tak felvillanásai. A győri csapatban Somo­gyi, Keglovich, Korsós és Horváth L., játéka emelhe­tő ki. Vincze dr. több, kevesebb sikerrel működött a nehéz feladatot jelentő küzdelmes mérkőzésen, bár döntő hi­bát nem vétett. Hernádi Gyula A iováibbi eredmények: Videoton—MTK 1:1. Hala­dás—Diósgyőr 3:2. Komló— Újpesti Dózsa 0:6. Salgótar­ján—Dunaújváros 3:1. A bajnokság állása] 1. CT. Dózsa 8 2 2 - - 11 :Ó 13 2. FTC 8 2 2 - - 5:2 12 3. Vasas 6 2 2 - - 4:0 10 4. Bp. Honvéd 7 2 1 - 1 5:2 9 5. Csepel 6 2 1 1 - 3:2 9 6. MTK 7 2 - 2 - 2:2, 9 7. Pécs 5 2 1 - 1 5:4 7 8. DVTK S 2-11 3:4 6 9. Dunaújv. 4 2 1 - 1 2:3 fi 10. Haladás 3 2 1-14:6 5 11. Videoton 3 2-111:24 12. SBTC 2 2 1-13:6 4 13. Tatabánya 4 2 - - 2 1:4 4 14. Rába ETO 1 2 1-12:4 3 15. Komló 2 2 - 1 1 ÍÍ7 3 16. SZEOL 1 2 - - 2 0:4 1 SZŐR18 ezer ember !<eilvére ~ írók-Színészek 2:1 (0:0) Hárman a dobogón, a műsor közben (balról jobbra): Sze« pesi György, Bitskey Tibor és Kloss kapitány Ltebm&nn Béla felvételei Jelenet a mérkőzésről. Hadles (színész) és Boskovics (új­ságíró, fehér mezben) kiizd a labdáért) Csak egy pont L Pénzügyőr 1 1 - 3:0 2 Szegedi D. 1 1 ­-4:1 2 3. Bocskai l 1 ­- 2:0 2 5. Cegléd 1 1 ­- 2:1 2 Közép 1 1 ­- 2:0 2 Szeg. VSE 1 1 ­- 3:1 e 7. Budafok 1 -1 - 0:0 1 KISTEXT 1 ­1 - 1:1 1 Szol. MAV 1 -1 - 0:0 1 Szarvas 1 -1 - 1:1 1 11. DEAC 1 ­­1 1:8 ­Lehel 1 ­_ 1 1:3-­15. Gyula 1 ­­1 0:2 ­Vecsés 1 -1 0:2 ­15. Klskunf. 1 ­­1 0:3 ­MGM 1 ­­1 1:4 ­Huszonhat gól a nyitányon Megyei II. osztályú labdarúgó­eredmények: Kistelek—Csanádpalota 2:0 (1:0) Kistelek. Az otthonában játszó Kistelek jobban ki­használta a kínálkozó gól­helyzeteket és ezzel meg­nyerte a két bajnoki pontot. A játék alapján a döntetlen igazságosabb lett volna, az egyébként sportszerű talál­kozón. Algyő—Fábiánsebestyén 4:1 (2:1) Algyő. Sok gólhelyzetet dolgozott ki az algyői együt­tes. fölényben játszott végig. A vendégek is lelkesen küz­döttek, de védelmük többször zavarba jött. amiből gólokat kaptak. Góllövők: Bakos (2). Kunszabó, Czirok. illetve Harkai Sz. Textil—Deszk 5:1 (2:0) Szeged. A jóiramú mérkő­zésen csak fél óra elteltével látott gólt. a közönség. Ez­után lelkesen küzdött a tar­talékosán szereplő Textil együttese, a négy új játékos is jól bemutatkozott. Sándorfalva—Baktó 2:1 (0:1) Sándorfalva. Sportszerű, jó találkozót láthatott a kö­zönség, ahol a Baktó szerez­te meg először a vezetést, majd a hajrában Sándorfal­váé lett a két bajnoki pont. Tápé—Mártély 1:0 (1:0) Mártély. Jobb erőnléttel rendelkezett a tápéi csapat, de a mérkőzésen csak egy gólra jutott erejéből. Itt gyenge játékvezetésről szá­molhatunk be a pályán du­lakodásra is sor került. A mártélyi együttesből Tassy jeleskedett. Damjanich SE—Nagymágocs 7:2 (3:2) Hunyadi SE—Nagylak mérkőzés a Hunyadi SE el­foglaltsága miatt elmaradt és azt későbbi időpontban játsz­szák. Á labdarúgó NB III első őszi fordulójában a két sze­gedi csapat, a SZAK és a Kossuth SE közül csak a SZAK-isták szereztek egy pontot. SZAK—Békéscsabai Agyag­ipar 0:0. SZAK-pálya. 200 néző. Vezette: öze. SZAK: Varga — Olasz, Putyora, Sándor, Csanádi, Meggyesi. (Nagy Zs.). Szitó, Héger, Biltsik. Vass, (Hegyes dr.), Gábor. Békéscsabai Agyag­ipar: Unyatinszki — Láza II.. Kolarovszki, Urda. Jan­csó, Bohus. Dér (Kuti I.). Farkas. Seregi. Kuti II.. Pet­rina. Az első nagy helyzetet Biltsik hagyta ki. senkitől sem zavartatva tíz méterről kapu mellé lőtt. SZAK ka­puja előtt az első veszélyes helyzetet Olasz fejese jelen­tette: a hátvéd a kifutó ka­pusába fejelte a labdát. Vál­tozatos s küzdelmes mérkő­zést vívott a két csapat. Mindkét kapu többször for­gott veszélyben, de a védők vagy kapusok mentettek. A Békéscsabai védelem kapu­sával az élen sok nehéz helyzetben tisztázott. Igazsá­gos döntetlen. Jók: Biltsik. Szitó, Nagy Zs., illetve Unya­tinszki. Kolarovszki. Mezőhegyes—Kossuth SE 6:1 (3:1). Mezőhegyes, 250 néző. vezette: Wallfisch. Már a 18. percben kiállításra ke­rült sor. a Kossuth SE já­tékosat közül Majnik vétett a szabályok ellen. Ez meg­hozta a hazaiak lelkesedését és a játék alapján ilyen arányban is megérdemelten győztek. A gólokat: Siro­vicza (2). Keresztes (2). Kom­lódi. Csizmás, illetve Havaj szerezték. Az NB III további ered­ményei :'Kiskunhalas—Tisza­földvár 3:1 (2:0). Szalvai SE —Mezőkovácsháza 3:2 (1:0), Gyoma—Mezőfi SE 4:0 (1:0). Kun Béla SE—Sarkadi Ki­nizsi 2:1 (1:0). A bajnokság állása: 1. Mezőhegyes 1 1 - 6rt 3 2. Gyoma 1 1 ­-4:0 3 3. Kiskunhalas 1 1 -3:1 3 4. Kun Béla SE 1 1 - 2:1 1 5. Bcs. VTSK 1 1 „ - 3:2 2 Szalvai SE 1 1 ­-3:2 2 7. Szt. Vízmű 1 -1 - 1:1 1 Csongrádi SC 1 ­1 -1:1 1 9. SZAK 1 -1 - 0:0 1 10. Bcs. Agyagipar 1 -1 -0:0 1 11. Sarkad 1 ­­1 1:2 ­12. H. MEDOSZ 1 ­_ 1 2:3 _ 13. Mk.-háza 1 ­m 1 2:3 14. Tiszaföldvár 1 ­­1 1:3 ­15. Mezőfi SE 1 -1 0:4 16. Kossuth SE 1 ­­1 1:6 ­A vasárnapi , szegedi SZŰR, Futballfesitivál '10 parádés műsor* megnyerte a nézőket Ennyien régen zarándokoltak már ki a sze­gedi SZEOL-stadionba; kö­zel 20 ezer ember várta, hogy 10 óra után néhány perccel Marton Frigyes, a Magyar Rádió' és Televízió főrendezője, aki a szegedi SZŰR műsorát rendezte, jelt adjon: eldördülhetnek az ágyúk, kezdődjék a fesz­tivál. A kezdés magával ragadta a nézőket, önfeledten tap­solták meg a legkülönfélébb járműveken bevonuló mű­vészeket. Aradszky darus­kocsin, Kovács József kerék­páron, Latabár szamárfoga­ton, Fenyvesi Gabi utcasep­rő autón startolt a színpad­ra. A pályán elhelyezett négy színpad jó megoldásnak bi­zonyult. A műsor pergő volt és kivéve néhány ismert és gyengén előadott táncdalt, a színvonallal sem volt baj. Nagy tapsot kapott Kovács Kati, Gaál Gabriella, Mada­rász Katalin, Gobbi Hilda, Brachfeld Sigfried, Latabár Kálmán, Erdődy Kálmán, Váradi Hédi, Angyal János és a többi művész. A közön­ség vastapssal jutalmazta a labdát hozó Schirilla Györ­gyöt, aki Budapestről pén­teken indult és vasárnap Á kosarasok is elkezdték A SZEOL kosárlabdázói­nak a tavaszi forduló — az árvízveszély miatt — koráb­ban ért'véget, mint a többi csapatnak. A hosszúra nyúlt kényszerpihenő után az el­múlt héten ők is megkezd­ték a felkészülést az őszi szezonra. Az első edzés olyan „szabadfoglalkozás" jelleggel bírt. A hangsúly a könnyű mozgáson, a játékon volt. A fiúk nagy lelkese­déssel vették birtokukba a labdákat. Volt, aki a palán­koknál a gyűrűt célozgat­ta, a többség pedig izgal­mas kiskapus focicsatát ví­vott. Dr. Kovács Imre edző el­mondta. hogy az őszi szezon szeptember 13-án indul, így a felkészülésre egy hónap áll rendelkezésére. A baj­nokság tisztaságának érde­kében a tavaszról elmaradt négy mérkőzésből kettőt a rajt előtt, kettőt pedig a bajnokság megindulása után hét közben kell lejátszani. Az edző bízik abban, hogy a sorozatmérkőzések elősegí­tik, hogy formába lendüljön a csapat és ha ez sikerül, akkor bizakodva nézhetnek a bajnokság végső helyezé­seit „eldöntő" utolsó fordu­lók elé... Gyiirki Ernő délben érkezett Szegedre, s ezzel a távval összesítve 109 ezer kilométert hagyott mar maga mögött Az őt kísérő Vass bácsinak egy verset írt a népszerű hosszútávfutó és azt felolvasta a SZÚR kö­zönsége előtt, majd tiszte-; letkört futott a salakos pá-, lyán. Stanislaw Mikulsklt, a népszerű Kloss kapitányt négylovas hintó hozta a pá­lyára. Barackpálinkával és lengyel vodkával koccintott tizenkét nézővel. A lengyel—. magyar barátságra ürítették poharaikat és Szepesi György készített rögtönzött interjút Kloss kapitánnyal, akivel együtt volt „magyar hangja" is, Bitskey Tibor. A színészek és az újság­írók hagyományos labdarú-' gó-mérkőzéae nagy csatát hozott. Az első félidőben azonban nem rezdült meg egyik kapu hálója sem. Hiá­ba drukkolt oly szépen dr.' Hegedűs János, aki kitűnő konferanszié és közvetítő volt a nagy sikerű §ZÜR-on.' A mérkőzés félidejében női futballt is láthatott a sze­gedi közönség. Első ízben került sor Szeged és BudaJ pest női labdarúgó-csapatai­nak mérkőzésére. A pestlek középcsatára, Barta Mária úgy cselezett, és úgy játszott a zöld gyepen, hogy bárme­lyik NB l-es futballcsapat ls megelégedhetne vele. Az amazonok mérkőzésén 0:0 volt az eredmény. A SZÚR rangadó második félidejében az újságírók tovább roha­moztak és bár a színészek javára egy tizenegyest ítélt Sándor Csikar, a parókások mellérúgták a labdát. Ez­után a tollforgatók két gyors góllal terhelték meg a színészek kapuját, amelyre csak szépíteni volt lehetőség Zenthe egye.tlen góljával, s így a nagy rangadó újabb újságíró sikert hozott, má­sodszor is Szegeden maradt a SZÚR vándorserlege. Summázva: kitűnő, pergő műsort, jó focit láthatott a SZEOL-stadiont zsúfolásig megtöltő közönség. Aki kint volt, nem bánta meg. Ez­úttal a vendéglátóipar is ki­tett magáárl