Délmagyarország, 1969. május (59. évfolyam, 98-123. szám)

1969-05-08 / 103. szám

VIZSGALAT IZOTÓPPAL. A nagy teherbírású, nagy Igénybevételnek kitett gépalkatrészeket pontosan, szigorú­an ellenőrzik összeszerelés előtt. Képünk az egyik legújabb műszer, az izotópos anyagszerkezet-vizsgáló berendezést mutatja be, amely gyorsan kimutatja, hogy az acélban van-e hajszálrepedés. VIZ ÉLESZTI A TÜZET. A rakéták hajtóanyagának két összetevője van: tüzelőszer, a másik pedig az égéshez szükséges oxidálószer. Legújabban olyan tüzelőszert állí­tottak elő, amelynek oxidálása víz segítségével történhet. Ily módon a tűz kioltásának legősibb eszköze égést táp­láló anyaggá válik. A víznek oxidálószerként való felhasználását egy kali­forniai kutatóintézet valósította meg. Üj rakétájukban az üreges formájú szilárd tüzelőszer azonnal meggyullad, mi­helyt a belsejébe vizet fecskendeznek. Az égés folyamán 2000 fokos hőmérsékletű gázok keletkeznek, ezek a fúvó­csövön kiáramolva hatalmas tolóerőt szolgáltatnak. CSÜTÖRTÖK, 1969. MÁJUS 8. Legújabb TECHNIKA ! SPORT Á legfrissebb eredmények Inter Bratislava—Vasas 2:2 (1:0) Tegnap, szerdán Pozsony­ban a Közép-európai Kupa döntőjébe jutásért játszotta első mérkőzését a két labda­rúgó-csapat. A Vasas — mintegy igazol­va ingadozó Jormájáí — most is két ellentétes félidőt mutatott. A 35. percben az egész Vasas-védelem csak nézte Szikorát, a szlovák csapat legjobb játékosát, aki végül mintegy 20 méterről nagy gólt lőtt. 1:0. Nem sok­kal később Radics rontott nagy helyzetben, és így el­maradt a kiegyenlítés. Szünet után a Vasasban Radicsot Müller váltotta fel, s ettől kezdve valamivel többet jutott szóhoz a ma­gyar csapat. Hiába támadott a Vasas, mégis a pozsonyiak növelték előnyüket, Krnacs révén, majd a 16. percben védelmi hibából Puskásnak sikerült szépítenie. 2:1. A 27. percben egy szöglet révén beívelt labdát Farkas befe­jelt az Inter kapujába, és ez­zel megtörtént a kiegyenlí­tés. Végig heves küzdelem folyt. A Vasas csak szünet után nyújtott jó teljesítményt, de azzal igen értékes döntetlent ért el, ami biztató a május 20-i, budapesti visszavágóra. Magyarország—Olaszország 2:2 (1:0) Az utánpótlás-válogatottak mérkőzése a Népstadionban volt. A 45. percben Tieber csapatunknak szerzett veze­tést, majd szabadrúgásból Spadetto egyenlített, sőt a második félidő 30. percében az olaszok Bonci révén a vezetést is megszerezték. A magyar válogatott megint a félidő utolsó percében szer­zett gólt, szöglet után Kele­men egyenlített. 2:2. A Magyar Távirati Irodá­tól kapott jelentés szerint a magyar csapatban a SZEOL játékosai közül Varga ját­szott, Dávid azonban nem kapott helyet az együttesben. Magyar öregfiúk válogatott— Osztrák öregfiúk válogatott 3:2 (2:2) Góllövők: Budai n., Feny­vesi dr. és Szusza, illetve Cejka (2). A Népstadionban második „napirendként" a magyar és az osztrák öregfiúk léptek pályára az immár hagyomá­nyos nemzetközi találkozó keretében, mintegy 12 000 néző előtt. Változatos, szép mérkőzést vívott a két csapat, s a játék értékéből az sem vont le semmit, hogy a szakadó zá­por miatt a játékvezető a 60. percben végetvetett a küzdelemnek. Dánia—Mexikó 3:1 (2:1) Továbbra sem nagy siker­rel szerepel Európában Me­xikó labdarúgó-válogatottja. Kedden este Koppenhágában Dániától szenvedtek 3:1 (2:1) arányú vereséget. A mérkő­zés magyar szempontból is érdekes volt, hiszen Dánia a magyar válogatott ellenfele a világbajnoki selejtezőben, és mint ismeretes az első mérkőzésre június 15-én, a dán fővárosban kerül sor. Ű. Dózsa—Diósgyőr 2:1 (1:1) Megyeri út. 14 000 néző, v.: Somlai. Góllövők: Göröcs és Juháss, illetve Vass. A labdarúgó-bajnokság 9. fordulójában elmaradt Ü. Dózsa—Diósgyőr mérkőzést szerdán este játszották le a Megyeri úton. A lila-fehé­reknél Bene nem vállalta a játékot. Lendületes hazai ro­hamokkal indult a mérkőzés, de a 8. percben a diósgyőri­ek jutottak vezetéshez. Siko­ra az alapvonalról beadott, Szentmihályi későn mozdult, és a beugró Vass 5 m-ről a kapu jobb sarkába bombá­zott (1:0). A Dózsa a 16. percben egyenlített. Fazekas beadását Göröcs mintegy 3 m-ről a kapu közepébe po­fozta (1:1). A szünetben valósággal felhőszakadássá erősödött az eső. Az 52. percben a diós­győri Sáfrányt a játékvezető kiállította. Fél perccel később megszerezte a győztes gólt a Dózsa: Nagy L. beadását Juhász 4 m-ről fejelte a hálóba (2:1). A befejezés előtt 3 perccel Gált sport­szerűtlenség miatt kiállította a játékvezető. Dunaújváros—SZEOL 7:0 (4:0) A barátságos labdarúgó­mérkőzést tegnap Dunaújvá­rosban 200 néző előtt ját­szották, Göncz vezetésével. SZEOL: Nagy — Várhelyi III., Tanács, Magyar, Várhe­lyi I. — Molnár, Vörös — Raj csányi, Pikó, Vass, Tiha­nyi. Csere: Várhelyi III. he­lyett Róth, Rajcsányi helyett Tamon, majd Vörös helyett Várhelyi III. Egy ideig kiegyenlített já­ték mutatkozott, helyenként ügyes szegedi támadásokkal. A 23. percben Kovács lőtt kapura, Nagy kiütötte a labdát és Végh a kapuba ta­lált. 1:0. A következő perc­ben Formaggini átadott Ta­tárnak, aki a kapuba gurí­tott. Megint csak egy perc telt el és újból a SZEOL ka­pujába került a labda: Csör­gő révén. Ezután teljesen be­szorult a SZEOL. Nagyon hi­ányzott Varga és Dávid, akik az utánpótlás válogatott mérkőzésére voltak hivatalo­sak. A 30. percben Simon növelte a hazaiak előnyét 4:0. A második félidőben is jobbnak bizonyult az NB I­es Kohász. Már a 4. percben újabb gólt ért el: a kitűnően mozgó Simon átadását Rup­pert befejelte. A hatodik gólt, majd a hetediket is a középcsatárt játszó Simon szerezte. Úttörők tornászbajnoksága Az Iskolai Sportbizottság a megyei torna szakszövet­séggel együtt Csongrádon, rendezte meg a Nyári Üttörő Olimpia megyei tornászbaj­nokságát A leányoknál fejlődés mu­tatkozott e sportágban, a fi­úk azonban most sem érték el a várt színvonalat. Kár, hogy a makóiak nem vehet­tek részt a versenyen — táv­iratilag lemondták — mert az elmúlt években Igen jó felkészültséget mutattak. Eredmények: I. osztályú leány csapatbaj­nokság: 1. Szegedi Dugonics utcai iskola 124.6 pont 2. Csongrádi Ének- és Zeneta­gozatú Iskola 124.6 pont. II. osztályú leány csapatbaj­nokság: 1. Szegedi Mező Imre Iskola 134.9 pont. 2. Szegedi Rókusi Alt. Iskola 124.5 pont. I. osztályú leány egyéni bajnokság: 1. Körmöczi Hona (Szegedi Rókusi Iskola) 72.0 pont 2. Farkas Margit (Sze­gedi Mező Imre Iskola) 68.6 pont. 3. Dudás Teréz (Szege­di Rókusi Iskola) 67.6 pont. A II. osztályú leány egyéni bajnokság: L Jung Paula (Szegedi Móricz Zsigmond Iskola) 53.4 pont 2. Piuko­vics Éva (Szegedi Mező In+ re Iskola) 52.5 pont. 3. Bor­bás Timea (Szegedi Mező Imre Alt Iskola) 51.7 pont Az I. osztályú fiú csapat-: bajnokság győztese a Csong­rádi Ének- és Zenetagozaté Iskola 125.1 ponttal. 2. Szege-; di Rózsa Ferenc sugárúti Ál­talános Iskola 123.9 ponttal: A II. osztályú fiú csapatbaj­nokság győztese a Szegedi Rózsa Ferenc sugárúti Iskola 126.2 ponttaL 2. Szentesi Pe­tőfi utcai Alt Iskola 120.2 pont S=0=R=0=K=B=A=N Á csúcstartó újabb sikerekre készül Beszélgetés Tégla Ferenccel bonyok'tanak le. Egmond Piaszkowszky, a volt világ­csúcstartó kemény ellenfe­lemnek ígérkezik, és lehet, hogy más ismert diszkoszve­tők is indulnak. Jó verseny lesz, remélem, jó eredmé­nyekkel. — Milyen eredményt vár magától? — Sok minden lehetséges, de jósolni nemigen merek. A mezőny rendkívül szoros, mert ellenfeleim is hallatla­nul igyekeznek. A csehszlovák Danek például éppen most dobott 61,94-et. ősszel, az Eu­rópa-bajnokság bizonyítja majd. hogy érdemes volt-e a nagy erőfeszítés. Az egész télen át végzett kemény mun­ka és a mostani minden­napos edzések, úgy vélem, nem vesznek kárba... — Most hol tréningezik? — Rendszeresen emelek súlyt Szentesen. Odahaza Szegváron a sportpályán van dobókör, és ott megfelelő kö­rülmények között tudok dol­gozni, bár gyakran elcsalnak futballozni. A szegvári csa­patba az edzőmérkőzésekre én is „beszállok". Hátvéd vagyok, de persze a diszkosz­vetés azért jobban megy ... M. K. Vasárnap NB Il-es rangadó jellegű mérkőzést játszanak Szegeden: a Vasutas labdarú­gói a Jászberényi Lehel együttesét fogadják. Igen nagy küzdelem várható, mert az SZVSE a második, a Jász­berény pedig a harmadik a táblázaton. A SZEOL vasár­nap Miskolcon, az MVSC-vel mérkőzik a bajnoki ponto­kért, a Szegedi Dózsa pedig Debrecenbe, az MGM-hez utazik. • Az általános iskolások hon­védelmi versenyeinek szege­di járási döntőjén 25 község­ből 234-en indultak. Fiúk, el­ső korcsoport (13—14 évesek): 1. kisteleki Rákóczi úti is­kola, 2. Pusztamérges, má­sodik korcsoport (11—12 éve­sek) : 1. kisteleki Petőfi úti is­kola, 2. Zsombó. Lányok, első korcsoport: 1. Tápé, 2. Kü­bekháza, második korcsoport: 1. Balástya, 2. Bordány. A különböző korosztályok első két helyezettje részt vesz a megyei döntőn. * Május 11-én, vasárnap a vetyeháti emlékműnél ünnep­séget rendeznek a természet­járók. Ebből az alkalomból a Csongrád megyei Túramoto­ros Klub ügyességi versenyt rendez az emlékmű környé­kén. Túrát is indítanak, ame­lyen motorkerékpárosok Te­hetnek részt. Jelentkezni va­sárnap reggel 7 órakor Szege­den, a Rókusi Tornacsarnok előtt lehet. Bővebb felvilágo­sítást Bíró Albert az Építő­ipari Technikumban ad. * Olaszországban a Real To­rino—Genes női bajnoki lab­darúgó-találkozón játék köz­ben az ellenfelek egymásnak estek és a rendezőségnek kellett közbelépnie, hogy a verekedő amazonokat szétvá­lassza. A férfi játékvezető ugyanis két játékosnőt kiállí­tott, és ez okozta a botrányt. A rendőrségi beavatkozás azonban sikerrel járt, és a mérkőzést végigjátszották, a Genes nyert 2:0 arányban. HOGYAN TIPPELJÜNK? NB I Honvéd (4.)—Szombathely <TO.) I Dunaújváros (15.)—Pécs (8.) x 1 Gyér (5.)—Eger (9.) 1 NB I B Oroszlány (11.)—Videoton (1.) x Szolnok (8.)—Szállítok (12—13.) 1 Várpalota (3.)—ZTE (2.) 1 x Spartacus (14.)—Előre (7.) X 1 NB II Nagykanizsa (13.)—Dorog (4.) x Savaria (11.)—MAV DAC (1.) 2 Budafok (6.)—KISTEXT (8.) 1 Olasz bajnokság Juvcntus (4.)—Fiorentina (1.) 2 Varese (11.)—Torino (6.) 2 1 Verona (10.)—Inter (5.) x 2 Pótmérkőzések: 1 2 DÉLMAGYARORSZÁG _ A Magyar Szocialista Munkáspárt Szeged városi bizottságának napltapla. — Főszerkesztő: F. Nagy István. - Szerkesztőség és kiadóhivatal: Szeged, Magyar Tanács­köztársaság útja 10.. telefon: 13-535. 13-003. — Felelős kiadós Kovács I.ászló. — A lapot nyomja: Szegedi Nyomda Vállalat, Szeged, Bajcsy-Zsilinszky u. 28. (Index: 29 053). — Előfizetési dll egy hónapra 20 forint Készülődés Budapestre A csehszlovák sportközvé­lemény a május 25-i buda­pesti Magyarország—Cseh­szlovákia világbajnoki se­lejtező mérkőzés lázában ég. Ez kitűnik a lapok sport­oldalaiból is. „A májusi fut­ball-fesztivál Budapesten ér véget" — írják a lapok, utalva válogatottjuk két vi­lágbajnoki selejtezőjére, s klubcsapataik különböző ku­paküzdelmekben való rész­vételére. A kereten nem változtat Marko edző. „Egy döntetlen — mondotta — megnyitja az utat Maxikóba". A cseh­szlovák csapat május 16-tól együtt lesz Kassán és május 22-én utazik Budapestre. Most sem érkeztek meg Szegeden vasárnap dél­utánra írták ki a Móravárosi Kinizsi—Szentesi Kinizsi me­gyei női kézilabda-mérkőzést. A találkozó azonban elma­radt, mert a szentesiek nem­érkeztek meg. Kézilabdában van várakozási idő, mégpedig annyi, ameddig a mérkőzés tartana. Tehát a nőknél egy óra. A szegedi lányok tehát várakoztak, de azután csaló­dottan felöltöztek és haza­mentek. Az ügynek két érdekessége is van. Az egyik, hogy két szentesi játékos megjelent ugyan az Ady téri pályán, az egyiket motorkerékpáron hoz­ták, a másik gépkocsival ér­kezett, a többiek azonban le­maradtak. Különös az is, hogy a szentesi csapat tavaly sem utazott el Szegedre a Kinizsi elleni mérkőzésre, ta­valyelőtt pedig a várakozá­si idő eltelte előtt öt perccel érkeztek meg, tehát 55 per­ces késéssel. Pedig a mostani találkozó fontos lett volna részükre, mert a bajnoki táblázaton a Móravárosi Kinizsi a tize­dik, a Szentesi Kinizsi a ti­zenegyedik, a Csongrádi SC a tizenkettedik, azaz az utol­só. Tehát a két csapat talál­kozója kiesési rangadó lett volna. Mivel azonban a szen­tesiek nem érkeztek meg, a két pontot minden bizonnyal a móravárosiak kapják. A szegedi, a Csongrád me­gyei és a magyar sport egyik reménysége Tégla Ferenc, az SZVSE diszkoszvetője, aki ta­valy és most is egymás után éri el ipbbnál-jobb eredmé­nyeit. Mint az már ismeretes, egy héttel ezelőtt 61 m 70 cm-es új országos rekordot dobott. A budapesti verseny után, vasárnap, a csúcstartó hazatért falujába, Szegvárra, ahol azóta edzésben van. Tégla nemcsak vasutas­egyesület, az SZVSE színei­ben versenyez, hanem foglal­kozására nézve is vasutas: a szentesi állomás forgalmistá­ja. Tegnap a munkahelyén telefonon beszéltünk vele. — Mikor lesz a legközeleb­bi versenye? — kérdeztük először. — Május 17-én kezdődik az NB I B-s csapatbajnokság, amelyben a Csongrád megyei válogatott is indul — vála­szolta. — Az első fordulóban Nyíregyházára utazik a csa­pat, ahol Szabolcs megye vá­logatottja lesz az ellenfái. Ott a diszkoszvetésben indulok. — Nemzetközi versenyre van-e kilátás? — Igen! Meghívást kaptam Lengyelországba, ahol június elején Varsóban nagy viadalt NÉGYSZÁZ ORSÖS AUTOMATA. Az itt látható textil­ipari fonógépet Angliában készítették. A különlegesen nyu­godt járású, zajtalan berendezés egyszerre négyszáz orsó­ra csévéli a textil- és szintetikus elemi szálakból kevert fonalat. Ha valahol elszakad egy szál, a gép önműködően leállítja az érintett orsót, s a sínen mozgó zsámolya segít­ségével a hibahelyhez viszi a gép kezelőjét. Ezzel rend­kívüli mértékben megkönnyíti a fonómunkások helyzetét, hiszen szükségtelenné válik a sok gyaloglás. OniASDARUK. A világ minden részén egyre nagyobb emelődarukat készítenek a monumentális méretű építke­zések kiszolgálásához. Képünkön tíz tagból álló hűtőto­rony szerelését és betonozását mutatjuk be, amelyet nagy teherbírású, 150 méter magas darukkal végeznek. Egy-egy ilyen magas daru csúcsa már közepes erejű széltől is egy­két méterre kilendül. Ennek ellenére biztonságos, mereví­tésére mindössze három drótkötél szolgál. t