Délmagyarország, 1969. március (59. évfolyam, 50-74. szám)

1969-03-27 / 71. szám

Legújabb TECHNIKA Győzött a Vasas SPORT és az UEFÁ-váfogatott A legfrissebb eredmények GALVANIZÁLÁS HÁZILAG. A barkácsolók vágya telje­sült: egy osztrák cég forgalomba hozta a képen látható „Galvomet" nevű készüléket, mellyel elektrolitfürdő nélkül1 lehet kadmium-, horgany-, ón-, réz-, nikkel-, króm-, ezüst- j vagy aranyréteget felvinni fémtárgy felületére. A készülék' „lelke" a bevonóanyagot tartalmazó patron, melynek tar­talmával körülbelül 2 négyzetméternyi fémfelület vonható be. A hajszárító formájú és nagyságú galvanizáló készülék áramforrása két darab zseblámpaelem SZOVJET OLAJ. A Szovjetunióban az utolsó tíz év alatt az olajtermelés évenként átlagosan csaknem 20 millió ton­nával növekedett. Az USA-t is beleértve, a világ egyetlen más országában sem emelkedett ilyen gyorsan és folyama­tosan az olajtermelés ezekben az években. A még kiakná­zatlan gáz- és olajmezők nagyságát 12 millió négyzetkilo­méterre becsülik, az ország területének ez csaknem fele. Különösen fontos az utóbbi években a Nyugat-Szibériában felfedezett hatalmas kiterjedésű gáz- és olajmedence. A kibányászott olaj feldolgozására hatalmas finomítók épül­nek. Képünk az Azerbajdzsánban épült novo-bakinszki olajfinomítót mutatja be Kezdődik a megyei bajnokság Holnap, pénteken megkez­dődik az 1969. évi Csongrád megyei első osztályú labda­rúgó-bajnokság. Elsőnek a Szegedi Kender—Szegedi Építők mérkőzésre kerül sor. A találkozót Újszegeden a SZAK-pályán, pénteken délután fél 4 órai kezdettel játsszák Szailer vezetésével, a két partjelző Barna és Madarász lesz. Az idénynyitón a Kender csapata az esélyes, és már a döntetlen eredmény is meglepetésnek számítana. A megyei I. osztály első fordulójának többi mérkő­zését vasárnap játsszák. Ak­kor Szegeden nem lesz me­gyei mérkőzés, Kisteleken, Dorozsmán és Szőregen ren­deznek egy-egy találkozót. Egy kis statisztika Az MTS Szeged Városi Tanácsa elkészítette az 1968. év „leltárát". A statisztika adatai szerint 1967-ben az I. osztályú versenyzők szá­ma 25 volt, ez a szám most 36-ra emelkedett. A II. osz­tályban 1967-ben 130 spor­tolót tartottak nyilván, ma 147-et mutat a statisztika. 1967-ben III. osztályú minő­sítésű 194 sportoló volt, 1968­ban 221. Szépen fejlődött a IV. osztályú szinten levők száma is, 135-ről 184-re nőtt. Aranyjelvényt szerzett 1967-ben 44 sportoló. Az 1968-as számadat szerint 39 fő kapta az aranyjelvényt. Itt tehát visszaesés tapasz­talható. A további esetekben jobb a helyzet. Az ezüstér­met szerzett 70 sportolók száma 1968-ban 113 főre emelkedett. Bronzot pedig az 1967. évi 141 ellenében 167 szerzett. Az összegezés szerint 217 sportoló ért el jobb eredményt 1968-ban, mint az előző évben. (Az összesítésben nincs benne a labdajátékok felnőtt, a mo­torcsónak, a motorsport eredménye.) A statisztika tükrében őrömmel kell nyugtáznunk, hogy az 1968. évben 4 sportoló elnyerte a Magyar Népköztársaság Kiváló Sportolója címet. És­pedig: dr. Szamosszegi Bé­láné és Sós Györgyné, a te­kesportban, Vörös Endre a modellezésben. Vasvári Mik­lós pedig a motorcsónakver­senyben. GYORSKOMP. A járműnek nem mindig akad híd, külö­nösen üdülők, kempinghelyek környékén. Az átkelés meg­oldására Angliában ilyen könnyű és gyorsjáratú kompo­kat készítettek. A gépkocsi gazdája maga kezelheti, nincs szüksége segítségre. Használat után az átszállított gépko­csival a partra lehet vontatni az alumínium gyorskompot Amerikában sza­badalmat adtak ki a bankjegyek „szagosítására". Lényege, hogy a bankjegykötegbe törékeny kis fio­lákat rejtenek, az aceton nal rokon diacetillel töltve. SZAGOS PÉNZ Ha a kötegben le­vő valamelyik fio­lát a pénztáros vagy a tolvaj el­töri, a bankjegy­köteg tartós sza­got kap. Az At­lanta városbeli rendőrkutyákat már be is idomí­tották a sajátos illat követésére, más városokban most tervezik e rendszer beveze­tését, s így kíván­nak a bankrablók nyomára jönni. Magyar labdarúgó válogatott keret—FC Nantes 3:0 (2:0) A magyar labdarúgó válo­gatott keret szerdán este Franciaországban, Nantesben játszott barátságos nemzet­közi mérkőzést és az FC Nantes ellen 3:0 (2:0) ará­nyú győzelmet aratott. Szerdán délután a legnép­szerűbb jugoszláv labdarúgó­csapat, a bajnok, kupavédő és KK-győztes Crvena Zvez­da stadionjában került sor a belgrádi piros-fehérek és a Vasas csapata között az első Középeurópai Kupa-mérkő­zésre, a legjobb négy közé jutásért. Vasas—Crvena Zvezda 2:1 (1:1) A jugoszláv csapat táma­dásaival kezdődött a játék, majd a 9. percben Menczel leadásával Farkas ugrott ki, a 16-oson belül azonban fel­tartották a csatárt. A közve­tett szabadrúgást Menczel ügyesen oldalt emelte, Mé­szöly és Farkas is próbálko­zott fejessel, majd Molnár fejérő! pattant a hálóba a labda (1:0). A 16. percben egyenlítettek a hazaiak. La­zarevics nagyerejű szabadrú­gása után Vidáts menteni akart, de lábáról a bal alsó sarokba vágódott a labda, öngól (1:1). Szünet után folytatódtak a hazaiak rohamai. Negyedóra alatt Lazarevics kétszer, Acsimovics és Antonievics pedig 1—1 alkalommal a ka­pufát találta el. A Vasas vi­szont gólt szerzett a 48. perc­ben. Bakos jó labdával indí­totta Molnárt, a szélső elro­bogott, két védőt kicselezett, pontosan gurított vissza és a jókor érkező Nell közelről a hálóba továbbított (2:1). A visszavágóra április 2-án kerül sor a Vasas Fáy utcai pályáján. Magyarország— Jugoszlávia 3:1 (0:0) Szerdán délután a Megyeri úti Ü. Dózsa-pályán került sor az UEFA-selejtező első mérkőzésére. Az időjárás nem kedvezett a fiatalok ta­lálkozójának. Víztócsá6, csú­szós, nehéz pálya fogadta a két ország ifjúsági együtte­sét. Az első percekben inkább a vendégek voltak mezőny­fölényben, a magyar együt­tes néhány ellentámadással jutott csak el a jugoszláv kapuhoz. A 11. percben Pál beívelt szögletrúgása suhant el a jugoszláv kapu előtt, bal oldalunk lemaradt a sokat ígérő helyzetről... Az egyre zuhogó eső még csak ron­totta a talajt, így mindkét csapat egyre több átadási, labdakezelési hibát vétett. A 30. perc után veszélyes hely­zetek adódtak a jugoszláv kapu előtt, de nem volt csa­tár, aki fel tudta volna ten­ni az „i" betűre a pontot. Az első félidő lefújása pil­lanatában viszont Markulin gólba tartó fejesét Vízkeleti a gólvonalról vágta ki. A második félidőre csak a magyar csapat cserélt, Kiss helyett Gass jött be. Ez a változás szinte megfordította a játék képét. Egyre job­ban belelendültek a magyar fiúk, mégis a 61. percben ők kaptak gólt. Borzási part­jelző beintésére a bolgár já­tékvezető szabadrúgást ítélt a magyar együttes ellen. Va­bec lőtte be a magyar kapu elé és a középre beugró Markulin fejelt élesen a lec aló (0:1). A magyar csapat nem adta meg magát és a 64. percben sikeres táma­dást vezetett. Baloldalról Gass lőtte kapu elé a lab­dát és Varga a jobbösszekö­tő helyéről a kapuba talált (1:1). Alig volt középkezdés, már a második magyar gól­nak lehetett örülni. Török vezetett jó rohamot, begurí­tott labdáját Gass értékesí­tette 8 méterről (2:1). A to­vábbi gól is a levegőben ló­gott és a 69. percben szél­vészgyors Török—Radics tá­madás után a Vasas csatára volt eredményes (3:1). A kétgólos előny birtoká­ban reménykedve utazhat válogatottunk április 9-én Zágrábba a visszavágóra. Tegnap Csongrád megyé­ben MNK labdarúgó-mérkő­zéseket játszottak. Móravárosi Kinizsi—SZAK 1:1 (1:1) Szeged, Szabadság téri pá­lya. Vezette: Tóth I. Ferenc. A döntetlennel, mint alacso­nyabb osztályú csapat, a Ki­nizsi jutott tovább a kupá­ban. Dorozsma—Kistelek 7:0 (4:0) Kistelek. Vezette: Ungi. A dorozsmaiak nagyon jó na­pot fogtak ki a tartalékos hazaiakkal szemben. Ungi öt gólt lőtt! Csanádpalota—H. Metripond 3:3 (1:1) Csanádpalota. Vezette: Tóth dr. A palotai csapat az alacsonyabb osztályú, s így a Hódmezővásárhely kiesett az MNK-ból. Mindszent—Nagymágocs 5:0 (1:0) Nagymágocs. Vezette: Gé­czi. Szegedi Spartacus—Bordány 7:1 (4:1) Bordány. Vezette: Barna. Barátságos labdarúgó-mér­kőzések eredményei: SZEOL SC—K. Vasas 10:2 (6:1) SZEOL: Gilicze — Várhe­lyi III., Magyar (Várhelyi I.), Molnár, Kővári — Var­ga, Dávid — Mészár (Pikó), Nemes, Vass, Tamon. K. Vasas: Farkas I. (Se­res) — Bense, Cserkó, Feke­te, Bálint — Sahin II., Ve­réb — Kelemen (Farkas II.), Villányi, Ézsi, Csermák. Kiskunfélegyházán, a helyi Vasas NB Il-es együttese el­len játszott tegnap délután előkészületi mérkőzést a SZEOL SC labdarúgó-csapa­ta. Végig szemerkélő eső­ben, de jó talajú pályán küz­döttek a csapatok. A SZEOL nagy lendülettel kezdte a játékot, és már az 5. percben gólt ért el, ami­kor Tamon beadását Vass a hálóba fejelte 1:0. Formás szegedi támadások következ­tek a gól után is. A 13. perc­ben Tamon a jobb szélen fu­tott el, beadását ismét a jó­kor érkező Vass értékesítet­te. 2:0. Két perc múlva az előretörő Dávid a 16-osnál lerázta őrzőit és a kifutó ka­pus mellett helyezte a lab­dát a bal sarokba. 3:0. A gól után Tamon percei következ­tek: a 18., a 32., és a 38. percben szerzett gólt: 6:0. A 40. percben szépített a helyi csapat: Molnár a 16-oson szabálytalankodott, a szabad­rúgást Sahin a sorfal felett a hálóba lőtte. 6:1. Szünet után a szegedi csa­pat könnyedén vette a játé­kot, a helyiek mezőnyíölényt harcoltak ki és a 62. perc­ben Farkas II. szépített. 6:2. A gól után újra átvette a já­ték irányítását a SZEOL, a 68., és a 75. percben Vass szerzett gólt, míg Nemes a 83. percben fejelt a hálóba. 9:2. A végeredményt Dávid a 89. percben állította be: 10:2. A mérkőzés számszerű eredményéből messzemenő következtetést nem lehet le­vonni. A hazaiak nem kész­tették különösebb erőkifej­tésre a SZEOL-t, lélektele­nül, enerváltan játszottak. H. Gy. SZVSE—Szegedi Építők 2:0 (0:0) Szerdán délután a Vas­utas-stadion belső pályáján edzőmérkőzést játszott a két labdarúgócsapat. Solti Mi­hály vezetésével. SZVSE: Simái (Ludányi) — Csigér, Karsai, Szalai. Héjas — dr. Szamosvölgyi. Farkas (Tóth II.) — Kiss, Sándor, Sonkó, Majzik. Épí­tők: Éri (Vad) — Somogyi. Molnár, Veréb, Kelsch — Nyári, Pálfi — Sári, Tóth Gy., Petrika, Budai (Huszár). Az első félidőben a megyei csapat lelkes akarással ki­egyenlítetté tette a játékot, általában a két tizenhatos között pattogott a labda, a kapuk ritkán kerültek ve­szélybe. Szünet után a vas­utasok fokozatosan fölénybe kerültek. Változatos, élénk irqmú mezőnyjáték közben a 3. és a 22. percben Majzik góljaival az SZVSE arány­lag könnyen győzött a vé­gig sportszerű, jó edzőmérkő­zésen. A tegnapi barátságos mér­kőzés előkészület volt a vas­utasok vasárnapi Kiskunfél­egyháza elleni bajnoki talál­kozójára, amelyet Szegeden játszanak. „ v iiitiii^x, uasi, ujciuiiui. jutszctitcuv. A megyei kézilabda- S=0=R=0=K=B=A ra raralra®— Kedden tájékoztató jellegű ország soortolói sz =N 8. DÉL-MAGYARORSZÁG CSÜTÖRTÖK. 1969. MÁRCIUS 27. bajnokság Elkészült a megyei kézilabcfc­bajnokság 1969. évi tavaszi sor­solása. A bajnoki első forduló már vasárnap megkezdődik. A tavaszi idény Június elsejével feleződik be. A női csapatok párosítása a következő: Március 30: Mórahalom—Sze­gedi Közgazdasági T„ HÓDIKÖT —Szegedi Kinizsi, Szegedi Kon­zerrv—SZEOL. Csongrád—Ifjú Gárda, Szentesi VSC—Szegedi Textil, METRIPOND—Szentesi Kinizsi. Április 5: Szentes—Szentesi VSC. Textil—Csongrád. If1ú Gár­da—Konzérv. SZEOL—HOOIKÖT. Kinizsi—Mórahalom, Közgazda­sági T.—METRIPOND. Április 13: Mórahalom—SZEOL, HODTKÖT—Ifjú Gárda. Konzerv — Textil. Csongrád—Szentes. Szentesi VSC—METRIPOND. Közgazdasági T.—Kinizsi A-rili- 20: Szentesi VSC—Köz­gazdasági T„ M ETR PONTI— Csongrád, Szentes—Konzerv, Textil—"ODIKÖT. ifi,, Gárda— Mórahalom, SZEOL—Kinizsi. Április 27: Mórahalom—Textil. HÓDIKÖT—Szentes, Konzerv— METRIPOND. Csongrád—Szen­tesi vsc. Kinizsi—Hiú Gárda, Közgazdasági T..—SZEOL. Május 1; Csongrád—Közgazda­sági T., Szentesi VSC—Konzerv, METRIPOND—HODIKÖT. Szen­tes—Mórahalom. Textil—Kinizsi, Ifjú Gárda—SZEOL Május 4: Mórahalom—METRI­POND, HÓDIKÖT—Szentesi VSC, Konzerv—Csongrád, SZEOL— Textil. Kinizsi—Szentes. Közgaz­dasági T.—Ifjú Gárda. Május 11: Konzervgyár—Köz­gazdasági T.. Csongrád—HODI­KÖT, szentesi VSC—Mórahalom. I.'FTRIPOND—Kinizsi. Szentes— SZEOL, Textil—Ifjú Gárda. Május 18: Mórahalom—Csong­rád. HÓDIKÖT—Konzervgyár, Ifjú Gárda—Szentes. SZEOL— METRIPOND, Kinizsi—Szentesi VSC. Közgazdasági T —Textil. Május 2S: HODIKÖT—Közgaz­dasági T.. Konzervgvár—Móra­halom. Csongrád—Kinizsi. Szen­tesi VSC—SZEOL, NETRTPOND —Ifjú Gárda, Szentes—Textil. Június I: Mórahalom—HODI­KÖT, Textil—METRIPOND, If­jú Gárda—Szentesi VSC. SZEOL —Csongrád, Kinizsi—Konzerv­gyár, Közgazdasági T.—Szentes. Kedden tájékoztató jellegű versenyt rendeztek az Euró­pa-bajnokságra készülő női tornászok számára, a meg­fiatalított kerettel. A látottak alapján a szakbizottság hat főre szűkítette azt a keretet, amelyből' majd a májusban Svédországban sorra kerülő Európa-bajnokságon szereplő két versenyzőt és a tartalé­kot a hollandok elleni válo­gatott viadal után kijelöli az elnökség. A hatos keret tag­jai: Bánfai Ágnes, Z. Oroszi Margit. Békési Ilona, Gaál Mária, Kutás Mária, Bellák Erzsébet. A jövő heti kecskeméti nemzetközi úszóviadalon 10 ország sportolói szerepelnek a „hírős városban". A külföl­diek közül a legnagyobb kül­döttséggel az NDK képvisel­teti magát: nyolc férfi és tíz női úszó érkezik a verseny­re, a franciák tizennégy női úszóval jönnek, a Szovjet­unió, Ausztria, Hollandia és Lengyelország egyaránt négy-négy versenyzőt indít. Nincs még pontos nevezés az olaszoktól, bolgároktól és jugoszlávoktól. A magyar úszószövetségben szerdán összeállították a versenyen szereplő magyar sportolók rajtlistáját. Eszerint a szö­vetség 29 férfi és női úszót indít, míg a klubok további 50 sportolót állíthatnak rajt­hoz. DÉLMAGYARORSZÁG _ A Magyar Szocialista Munkáspárt Szeged városi bizottságának napilapla. — Főszerkesztő: F Nagv István. - Szerkesztősei és kiadóhivatal: Szeged. Magyar Tanács­köztársaság Útja 10.. telefon: 13-535. 13-003 — Felelős kiadó: Kovács László. — A lapot nyomia- Szegedi Nyomda Vállala* Szeged, Bajcsy-Zsilinszky u. 28. (Index- 29 053). — Előfizetési dlj egy hónapra 20 forint