Délmagyarország, 1968. július (58. évfolyam, 153-178. szám)

1968-07-28 / 176. szám

Nagy labdarúgósiker Szegedi VSE-Budapest! Vasas 1:1 (0:0) Mai rr műsor Labdarúgás. Barátságos mér­kőzés: SZEAC—KosBUlh SE, Ti­sza-parti stadion. 10 óra. Nyári Kupa-mérkőzés: Sz. Dózsa—Jász­berényi Lehel. Hunyadi téri-pá­lya, 5 óra. Járási bajnokság: Domaszék—Djszentiván. Doma­szék, 5 óra. Bordány—Puszta­mérges, Bordány. fél 6. Móruha­lom—Tápé, Mórahalom, fél 8. Zákányszék—Balüstya. Zákány­szék. 3 óra. Üllés—Asotthalom. Üllés, t óra. (A Kübekháza— Forráskút és a Rúzsa—Puszta­suer mérkőzést később Játsszák.) Cselgáncs. Az ünnepi hetek or­szágos kiirású versenye. Rókusi tornacsarnok. 3 óra. Teke. Az ünnepi hetek mén­közés-sorozat döntői: Kecskemé­ti MAV—Sz. Epítók. I óra. Ma­kó—SZAK. 10 óra. az Epitók-pá­lyán. Hódmezővásárhely—Sz. Postás fél 9, Sz. IKV—SZVSE m 11, a SZAK-pályán. Tenisz. Szeged város egyéni és párosbajnokságának döntői. ÜJszeged. egész napon át. Megyei ifjúsági labdarúgó-bajnokság Tavaszi végeredmény Madarász-csoport © A magyar „aranycsapat" /Bálint Gyula felvétele Ügyesen védekezik a fehér mezes vasutascsapat 1. H. MEDOSZ 10 45: 4 18 2. Sz. Spart. 10 36: 9 15 3. SZEAC I. 10 34: 7 13 4. Sz. Dózsa 10 26:12 18 5. SZVSE 10 27:16 12 6. SZEAC n. 10 26:10 10 7. Szent. KMTE 10 21:24 10 8. Tápé 10 13:21 9 9. SZAK 10 15:13 ü 10. Kossuth SE 10 9:40 11. Szőreg 10 1>:97 — Gerber-csoport 1. Csongrád 13 60: 7 23 2. Dorozsma 13 50:11 23 3. Alsóváros 13 41:20 10 4. Móraváros 13 45:14 17 5. Sz. Építők 13 20:18 17 6. Sz. Postás 13 18:15 16 7. Sz. Kender 13 20:16 12 Mindszent 13 20:16 12 9. MTVSE 13 20:25 11 10. M. Spart. 13 18:37 9 11. Szentesi V. 13 19:39 9 12. Kistelek 13 11:29 6 13. H. Vasas 13 11:31 6 14. Nagymágocs 13 8:83 2 Szegeden tegnap, szomba­ton a Vasutas-stadionban labdarúgó MNK-mérkőzést játszottak. Amíg a SZAK és a Kossuth SE csapata elő­mérközést játszott — ezen 0:0 volt a végeredmény — szépszámban gyülekezett a közönség. Amikor a budapes­ti NB l-es és a szegedi NB Il-es együttes Biróczky já­tékvezetővel az élén a pá­lyára kifutott, 10 ezer néző vette körül a játékteret A két összeállítás: SZVSE: Gilicze — Csigér, Karsai, Hájas, Szamosvölgyi, Salánki, Kiss II., Bite, Sán­dor, Sonkó. Sajtos. Vasas: Boleményi — Ihász, Mészöly, Mathesz, Fister, Müller, Farkas, Vidáts, Pus­kás, Molnár, Radics. Élénk iramban kezdődött a játék. Meglepetésre a szege­diek léptek fel támadólag és egyszer-kétszer veszélyeztet­ték a Vasas kapuját. Negyedóra eltelte után me. zönyfölénybe került a Vasas, de lövés nem ment az SZVSE kapujára. A 26. percben a szegedi* szabadrúgással ve­szélyeztett*, és utána Sán­dor közeli lövése célt té­vesztett. Kemény volt a já­ték, mind a két csapat teljes erőbedobással küzdött. A fél­idő közepén Puskás megsé­rült, utána sántikálva játszott és a Vasas csatára a 30. perc­ben lejött a pályáról. He­lyette Menczel állt be. Utána mezőnyjáték ala­kult ki. A Vasutas csatárai — mint már előzőleg többször is —, távoli lövésekkel kísér­Sportszerűségi verseny A Csongrád megyei lab­darúgó szövetség idén is ki­irta a csapat* részére a sportszerűségi versenyt A tavaszi idény befejezése után a különböző osztályokban a sportszerűségben a követke­ző a helyzet Délkeleti NB III: 1. Szarvas 44 pont 2. Hódme­zővásárhely 42. 3. SZAK, Bé­késcsabai VTSK és Mezőbe­rény 41—41, utolsó a Kun Béla SE 25 ponttal. Megyei bajnokság: 1. Ma­kói VTSE, Szegedi Építők és Szentesi Vízmű 37—37 pont, 4. Mindszent és Makói Spar­tacus 35—35, utolsó Szegedi Postás 24 pont. Ifjúságiak. Gerber János csoport: 1. Kistelek, Nagy­mágocs, Csongrád, Makói TVSE 39—39 pont, 5. Mind­szent utolsó Szegedi Postás 31 pont Madarász Mihály csoport: 1. Szentesi KMTE, Szegedi Spartacus, H. ME­DOSZ, SZAK, SZEAC I, SZEAC II. 30—30 pont, utol­só Szegedi Dózsa 25 pont. Tartalékbajnokság. NB-s csoport: 1. Sz. Dózsa, SZEAC III., SZAK 24—24 pont utol­só Alsóváros 10. II. csoport: 1. Makói TVSE, M. Sparta­cus 27—27, 3. Textilművek, Tápé 26—26, utolsó Baktó 21 pont A serdülők két csoportjá­ban a Makói TVSE, a Sze­gedi Spartacus, a Kossuth SE. illetve a Mihály telek, a SZEAC II., a Szegedi Ken­der, a Dorozsma és a Móra­város a legsportszerűbb csa­pat leteztek, de ezek nem sok veszélyt jelentettek a piros­kékek kapujára. A második félidőben a Va­sas átvette az irányítást és a szegediek kapuja többször forgott veszélyben. A 2. perc­ben Molnár közeli lövését Gi­licze védte, majd még Ra­dics és Farkas adott munkát a szegedi kapusnak. A 15. percben gólt ért el az NB l-es csapat: Menczel 18 méteres szabadrúgása a sorfalról kipattant és az előrehúzódó Mészöly a tizen, hatos vonaláról védhetetlenül a jobb felső sarokba lőtt. 1:0 a Vasas javára. A Vasas azonban nem sokáig örülhe­tett a vezetésnek, mert az SZVSE a 21. percben egyenlí­tett: egy gyors támadás köz­ben Mathesz röviden adta előre a labdát, Sajtos meg­szerezte, Bitéhez továbbított és az össz*ötő közelről, a vetődő Bolemányi mellett a kapu jobbsarkába gurított. 1:1. Óriási lelkesedés fogadta a kiegyenlítő gólt, a hatal­mas nézőközönség percekig biztatta csapatát, amely dere­kasan küzdött. A Vasas a hajrában hiába támadott többet, a továbbju­táshoz szükséges gólt nem tudta megszerezni. Végeredményben: nagyira­mú és helyenként színvona­las mérkőzésen a Szegedi VSE egyenlő ellenfele volt a Vasasnak. Mezőnyben a vas­utas-csapat többször is fel­tűnt pontos összjátékával, ugyanúgy, mint a legutóbbi Ferencváros elleni találkozón. A Vasas csak kevés jó táma­dást vezetett, bár így is nyerhetett volna, de Gilicze többször bravúrosan védett. A Vasutas mindegyik labda­rúgója becsülettel küzdött, különösen Karsai, Szamos­völgyi, Salánki, és Bite tűnt ki örökmozgó, fáradhatatlan játékával. A Vasasból — nem túlzás —, cs* Mészöly telje­sítménye dicsérhető, ő sze­rezte csapata gólját is. Biróczky játékvezető az el­ső félidőben többször tévesen ítélkezett, de döntő hibát nem vétett További eredmények MTK—Újpesti Dózsa 4:3 (1:1). Hungária körút Bp. Honvéd—Salgótarjáni BTC 1:0 (1:0). Salgótarján. Pécsi Dózsa—Csepel 2:1 (0:0). Pécs. A Szegedi VSE következő ellenfele az MTK lesz, míg a négyes elődöntő másik mérkőzését a Honvéd és a Pécs vívja. Az SZVSE— MTK találkozót szerdán, 31-én, Szegeden játsszák a Vasutas-stadionban, délután 5 órai kezdettel. A találko­zóra elővételben lehet je­gyet vásárolni hétfőn reg­geltől a MÁV Igazgatóságon és a Vasutas-stadion sport­irodájában. Sós Károly Szegeden Sós Károly a Magyar Lab­darúgó Szövetség kapitánya tegnap délelőtt Szegeden járt és elbeszélgetett a SZEAC vezetőivel a magyar olimpiai válogatott keret felkészülésé­ről, Kozma és Pusztai olim­piai válogatott kerettagok szerepléséről és a SZEAC NB l-es labdarúgó csapatának helyzetéről. A megbeszélésen jelen voltak dr. Antalffy György, a SZEAC elnöke, dr. Varga János, a labdarúgó szakosztály vezetője, dr. Bér­ezi Imre elnökhelyettes, dr. Czipott Zoltán sportorvos, és Kábay László edző. Lassan vált népszerűvé, de azután később annál több izgalmat okozott az olimpián a vízilabda. Szere­pelt már az 1904-es játékok programjában is, azonban a nagy utazási költségek az európai csapatokat vissza­tartották attól, hogy hajó­ra üljenek és elutazzanak St. Louis-ba. 1908-ban, Londonban a rendező angolokon kívül részt vettek a küzdelemben a hollandok, a svédek, és a belgák is. A hazaiak fölé­nyesen győztek, ezt egyéb­ként természetesnek tartot­is megfosztotta a további si­ker lehetőségétől. A fáradt magyar együttes 7:2 arányú vereséget szenvedett Belgi­umtól. A magyar vízilabdázók nevét azonban megtanulta Európa. Komjádi Béla pe­dig az olimpia után sziszte­matikusan dolgozott a továb­bi sikerekért. Öt nevezik a magyar vízilabdasport „aty­ján*", a modern játókok megteremtőjének. 1928-ban, az amszterdami olimpiára nagy reményekkel indult a magyar együttes. Nagyszerű, látványos győ­. . • *É \ hrh ' ' - "•3ssí4fc" wss* """ A magyar vízilabdacsapat a berlini olimpián Atlétika — félidőben Értesítjük a őszibarack termelőket, hogy a SZEGEDI KONZERVGYÁR folyó hó 24-én megkezdi a készpénzes » * Őszibarack átvételét az alábbi helyeken: Sándorfalva község: volt Malom-udvar. Szatymaz: községi mázsaház. Zsombó—Szatymaz: összekötő út, Hegedűs-tanya. , ÁTVÉTELI IDÖ REGGEL 5 ORATÖL II ÖRAIG. Ládagöngyülegről az átvevöhely gondoskodik. SZEGEDI KONZERVGYÁR Az NB I/B-s atlétikai vi­adalok négy fordulójából kettőt már lebonyolítottak. Túl vagyunk az „első fél­időn", de hátra van még két forduló. Mit mutat az eddigi viadalok mérlege? Az egyes osztályokba be­sorolt 9—9 csapatból négy­négy mérkőzés után a Csongrád megyei férfi* ve­retlenül az első helyen áll­nak, míg a nők a harmadi­kok, három győzelemmel és egy vereséggel. Mi van még hátra? Az augusztus 24—25-i harmadik fordulóban Salgó­tarjánban a férfiak az ötö­dik helyen álló Nógráddal és a harmadik helyen levő Bp. Honvéd II.-vei mérkőznek, míg az október 12—13-i utolsó fordulóban itthon a hatodik helyen álló Pest me­gyét és a második helyen álló Testnevelési Főiskolát kapják ellenfelül. A neheze tehát még hátra van, de van remény az NB I-be való feljutásra. Ha a mieink a TF-et legyőzik és a többi mérkőzéseken a papírforma érvényesül, akkor az első­ség kérdése Csongád megye válogatottja számára nem lehet vitás. A Csongrád megyei nők a harmadik fordulóban Mis­kolcon a hatodik Borsoddal es az ötödik Szolnokkal ke­rülnek össze. Itt győzniük kell. Sokkal nehezebb lesz a negyedik forduló Budapes­ten, amikor a második he­lyen álló Békéssel és a nyolcadik Bp. Petőfivel küz­denek. Ha Békés ellen győznek, úgy a második he­lyet biztosíthatják maguk­nak a tabellán. Monostori Tibor t*. mert ők már 1874 óta ismerték ezt a sportágat. A vízilabda őshazája tehát — Anglia. Stockholm és Antwerpen nem sok változást hozott. Mind a kétszer újra az an­goloké lett az aranyérem. A párizsi olimpián vi­szont nagy szenzáció tör­tént, Anglia elvesztette a hegemóniát, az első helyet a franciák hódították el tő­le. Az eredménynél még nagyobb feltűnést keltett a győztes csapat játéka. A hazai* új szisztémával kí­sérleteztek, ami tökéletesen bevált. Padou és a többi francia játékos azzal lepte meg a párizsi olimpián ellenfeleit, hogy ide-oda úszkált a me­dencébe. Egyformán táma­dott és védekezett, mindkét kapu előtt feltűnt. Ezzel tel­jesen megváltoztatták az addig eléggé álmos, lagy­matag vízilabdát. Az 1924-es párizsi olim­pia magyar szempontból is fordulópontot jelentett. Az első mérkőzésen Anglia volt az ellenfél. Nem mindent­napi találkozót vívott egy­mással a két csapat. A fél­idő eredménye: 4:2 a vízi­labda tanítómestereinek a javára. Aztán fordult a koc­ka. A magyarok kiegyenlí­tettek a második félidőben. Hosszabbítás következett. Több mint 100 percig har­colt a mester és a tanít­vány. Végül a magyarok ke­rekedt* felül, 7:6 arány­ban. De a fáradságos, ne­héz küzdelem nemcsak a vesztest, hanem a győztest S=0=R=0=K=B=A=N Vidéken kevés a vízilab­da-csapat, ezért e sportág utánpótlás együttesei közül vidékről többen a budapesti bajnokságokban vesznek részt. Csongrád megyéből szegediek, hódmezővásárhe­lyiek és szentesiek idén fő­városi bajnokságban indul­tak és sikerekkel szerepel­tek. Budapest ifjúsági és serdülő vízilabda-bajnoksá­gai már befejeződtek, s vég­eredményben az Ifjúsági A­csoportban a H. MEDOSZ, a B-csoportban a SZEAC, a serdülő B-csoportban pedig a Szentesi KMTE végzett az első helyen. * A SZEAC labdarúgó-csa­pata szerdán Kecskemeten a K. Dózsával játszik edző­mérkőzést. Vesztfália Hamm nevű városkájában él a 13 gyer­mekes Johannpeters család, amely ökölvívó-csapatot tud kiállítani! Ugyanis mind a tíz fiú minősített bokszver­senyző. A három leánytest­vér, mint szurkoló vesz részt a férfias sportágban ... zelem Argentína, az Egye­sült Állam* és Francia­ország válogatottja ellem. Közben a németek csak ke­servesen jutottak el a dön­tőig, a magyarok viszont könnyedén, mégis a néme­tek lettek a bajnokok. 1932, Los Angeles, Itt már az összeforrott magyar „aranycsapat" szerepelt. Előzetesen alaposan, felké­szült, kora tavasztól késé őszig úsztak, és vízilabdáz­tak a játékosok, de télen sem pihentek, akkor tor­násztak, bokszolt*. A kö­rültekintő, lelkiismeretes munka eredménye nem ma­radt el. A döntőben a ma­gyarok 6:2-re győzték le a németeket és így megsze­rezték az arajiyérmet. Négy esztendőved később Berlinben sokkal nehezebb feladata volt a magyar „aranycsapatnak". Otthon a németek nagy becsvágy­gyal küzdöttek. 19 ezer né­ző biztatta a hazai csapa­tot és a mérkőzés igy ala­kult: 13), a magyarok ja­vára, 1:1, majd újra magyar vezetés, azután megint egyenlítettek a németek... 2:2. Végül a gólarány dön­tötte el az olimpiai vízilab­datornát, a magyarok javá­ra. 1948-ban, Londonban nem sikerült megismételni ezt a jó teljesítményt, mert nem volt olyan nagyszerűen ösz­szehangolt csapat, mint Kom­jádi kapitánysága idején. A játékos* idegekkel sem bírták, így lett első Olasz­ország, második Magyaror­szág. Helsinkiben a magyar csapat, igaz, ha csak gól­aránnyal is, visszaszerezte a világelsőséget és ezt Melbourne-ben sikerült megvédeni. 1960-ban, a ró­mai olimpián azonban na­gyon rossz volt a folytatás. Az olaszok vitték el a páil­mát, második a szovjet vá­logatott és a magyarok a harmadik helyre kerültek. Nyolc esztendeig kellett várni, amíg a hegemónia újra visszakerült a Margit­szigetre. 1964-ben Tokióban, ritkán látott izgalmak és fordulatok után, jobb gól­arányával a magyar csapat győzött. DÉL-MAGYARORSZÁG - a Magyar Szocialista Munkáspárt Csongrád megyei és Szeged városi bizottsága és a tanács napi­lapja. - Főszerkesztő: F, Nagy István. Szerkesztőség és kiadó­hivatal: Szeged, Magyar Tanácsköztársaság útja 10. Telefon: 13-535. 13-003. - Felelős kiadó: Kovács László — A lapot nyomla: a Szegedi Nyomda. Szeged. Bajcsy-Zsilinszky u. 28. (Index 29 053). — Előfizetési dl) egy hónapra 18 forint.