Délmagyarország, 1962. július (52. évfolyam, 152-177. szám)

1962-07-31 / 177. szám

6 DÉL-MAGYARORSZÁG Vasárnap, 1962. július 28. Vívóink megnyerték a Nemzetek Nagydíját Kardcsapatban jobb találataránnyal világbajnok Lengyelország, 2. Magyarország Szombaton este, Buenos Airesben — magyar idő sze­rint vasárnap hajnalban — befejeződött a vívó-világbaj­nokság. A kardcsapat-világ­bajnokság hajrája ez volt. A döntőnek számító talál­kozó eredménye: Lengyelor­szág—Magyarország (J:8 (58ül). Jobb találataránnyal győzött a lengyel csapat. Gy.: Pawlowski 4, Ochyra 2. Piatkowski 1, Zub 1, il­letve Horváth 3, Meszéna 2, Pézsa 2, Medelényi dr. 1. os állásnál Mendelényi és Zub vívott. Mendelényi őri­re kikapott s ezzel 8:7-re ala­kult az eredmény. A befejezés természetesen mindkét csapatban a legjobb emberre maradt: Horváth és Pawlowski vívta az utolsó, sorsdöntő csörtét. Horváth jó támadásokkal már 4:2-re ve­zetett, mikor Pawlowski át­vette a kezdeményezést, ki­egyenlített, majd nyert — 5:4-re, mintegy revánsot vett az egyéni holtversenyben el­konyi, Mendelényi dr., Pézsa) 2 gy., 3. Szovjetunió 1 gy., 4. Olaszország. (Olaszország minden mérkőzését elveszí­tette.) A vívó-világbajnokságon végeredményben a magyar csapat szerezte meg a leg­több pontot, s ezzel elnyerte a Nemzetek Nagydíját. A magyar vívók három világ­bajnokságot és több helye­zést értek el. A nagy érdeklődés övezte szenvedett vereségéért, találkozó az utolsó két csör- Ezzel a lengyel csapat meg­tében dőlt el a lengyelek védte világbajnokságát. javára. A találkozó ugyanis egészen eddig igen szoros küzdelemben 1:1, 2:2, 3:3, 5:5, 6:6, majd 8:6-ra alakult, a magyar együttes javára, 8:6­r\z 1962. évi kardcsapat vi­lágbajnok: Lengyelország (Pawlowski, Piatkowski, Zub, Ochyra) 3 gy., 2. Magyaror­szág (Horváth, Meszéna, Ba­Biztató főpróba SZEAC—Komló 4:1 (2:0) Vasárnap közel négyezer szőr szépen támadtak. Egy a lövést: 4:0. Egy perc múl­néző volt kíváncsi a SZEAC ideig bizonytalankodtak a va hasonló jelenet játszó­bajnoki évad előtti főpró- szegedi védők, s ezért Mé- dott le a komlói kapu előtt, bájára. A hazai és a kom- szárosnak többször is lábbal Most Gilicz tört ki, de lö­lói csapatban is szerepeltek kellett tisztáznia. Majd a vése kipattant. Makrai elé új játékosok. SZEAC: Mé- SZEAC támadott többet. A szaros — Szabó, Kürtösi, 20. percben ért góllá a íö­Sándor — Dezsöfi, Kővári — lény. Polyvás elhúzta a lab­Kökény, Nemes, Hajós, Poiy- tíát Molnár mellett, s ká­vás, Gilicz. Komló: Kun — pura lőtt. Lövése a kapu­Szőcs, Palotás, Jerabek — fáról a jól érkező Hajós elé pattant, aki 1:0. A gól után tovább roha­mozott a szegedi csapat. Kü­lönösen Kökény jeleskedett, de Komlói többször is sza­bálytalanul akasztotta a szélsőt. Az egyik támadás során Kökény megsérült, s a 25. percben elhagyta a . já­tékteret. Helyette a SZEAC másik új játékosa, Makrai állt be. Makrai mindjárt jól mutatkozott be, Nemessel tortént adogatás után az detben 6akat bizonytalanko­összekötő megszerezte a má- dott> pontatlanul adogatott, Molnár, Komlói — Sós, Göncz, Faragó, lov. Garai, Bartu­lámad a SZEAC került a labda, aki futtából lőtt, de a kapufát találta eL A 24. percben szépített a Komló. Garai az alapvona­lig futott el, hátragurított, e nem hibázott: két komlói belső csatár is rohant a labdára, Mészáros tehetetlen volt a kai szemben: 4:1. csatárok­Már az első percekben fel­tűnt: a SZEAC támadó szel­leme. A 3. percben gólt ígé­rő támadást vezetett a belső hármas. Polyvás, Hajós, Ne­mes volt a labda útja, de Bokor játékvezető sípolt, komlói szabálytalanságot je­lezve állította meg a kitörő Nemest. A szabadrúgás után Gilicz lőtt éles szögből a ka­Gyors csatárjáték A komlói csatársor nem tette - különösebb próbára a szegedi hátvédhármast. Mé­száros jól őrizete kapuját, a fedezetek közül Kővári kez­pura, a visszapattanó labda szegedi gólt: 2:0. Ezt de később belelendült a já­Két serleget nyert egy napon a vasutas labdarúgó-csapat Vasárnap két fronton küz­döttek a Szegedi VSE labda­rúgói. Az Uhrin — Juhász I., Kerényi, Möszmer — Kar­sai, BaUci — Sajtos, Juhász II., Rábai, Bischoff, Majzik összeállítású tizenegy, mint Szeged válogatottja dorserlcget és a Totó Ku- A szép sikernek, a kettős pa dél-pesti csoportjának helytállásnak nagyon örü­lünk, s gratulálunk. serlegét is megszerezte. „Maratoni" ökölvívó-mérkőzés a négy város közötti nán vett részt. tor­Itt a döntő -mérkőzést va­sárnap délelőtt vívták meg •az első helyért, és az SZVSE Debrecen válogatottja ellen (amelyben NB l-es és NB Il-es játékosok nem szere­peltek) 2:0 (0:0) arányban nyert A mintegy ezer néző előtt a SZAK-pályán meg­rendezett találkozón A hét végén az „erős em­berek" sportjában is érdekes eseményen izgulhattak a szurkolók. A Szegedi VSE ökölvívó-szakosztálya a Bp. Telefongyár gárdáját fogad­ta. A barátságos találkozó annyiban tért el a bajnoki mérkőzések rendszerétől, hogy ezúttal nem minden súlycsoportban indítottak versenyzőt, de a serdülő és ifjúsági ökölvívók eredmé­nyeit is figyelembe vették a pontverseny kiszámításánál, vasutas csapat lényege- így tizennyolc szegedi fiúnak szurkolhattak a Rókusi Tor­nacsarnokban megjelent né­zők. Az összesített pontver­senyt a hazai együttes 24:12 arányban megnyerte. Néhány mérkőzést kivéve a hazaiak technikásabban és szívósab­ban öklöztek és több kiüté­ses. illetve feladásos győzel­met arattak. Különösen Né­meth. Fonyó, Petróczi, Hazu­ha. Román, Paku és Timár mozgása árult el jó formát. a sen többet támadott, de a vendégek jól védekez­tek. így hosszú ideig nem esett gól, és csak a második félidő 25. percében szerezte meg az SZVSE a vezetést, Sajtos góljával. A második gólt a befejezés előtt hat perccel Majzik lőtte. A harmadik helyért, vívott mérkőzésen Pécs Miskolc el­len 5:0 (2:0) arányban győ­zött. A Szegedi VSE második csapata Budapesten Totó Kupa-mérkőzésen a Bp. Spartacussal szemben 1:1 (1:1) arányú döntetlent ért el, s ezzel bebiztosította csoportelső­ségét. A szegediek itt védekezésre rendezkedtek be, s ez a tak A serdülőknél a szegediek közül Lányi döntetlenül mér­kőzött, míg Vincze, Kiss és Erdei győzött. Az ifjúságiak kategóriájában Fonyó, Né­meth és Adorján kiütéses, illetve pontozásos győzelmet aratott, míg Süveges és Sza­lai pontozásos vereséget szenvedett budapesti ellenfe­létől, László, Szabó és Cser­mák feladta a küzdelmet. A felnőttek mégkőzésein általá­ban az SZVSE versenyzői jól szerepeltek és Petróczi pontozásos, Hazuha és Timár feladásos, valamint Paku és Román kiütéses győzelmével bebiztosították a végső ered­ményt. Juhász döntetlen eredményt ért el budapesti ellenfelével szemben. A Telefongyár fiatal csa­pata elsősorban lelkesedésé­vel szerezte meg a közönség rokonszenvét. K. A. Hajós elé került, de lövése a kapusban akadt el. A komlóiak csak a 6. perc­ben jutottak el a szegedi ötösig, de kapura lövésre már nem futotta támadá­sukból, a szegedi védelem jól hárított. Ezt követően a SZEAC sorra vezette táma­dásait. Előbb Kökény, majd Gilicz húzott el az őt őrző védő mellett. A kitörő bal­szélsőt Szőcs fellökte, Bokor játékvezető továbbot intett, pedig vitathatatlanul 11-es volt. A fölény gólokká ért Ezután váltakozó volt a játék, a komlóiak is több­követően Makrai nem mu­tatott valami jó játékot, s ez érthető, hiszen nem szélső, hanem fedezet játékos. Kis visszaesés után A második félidő elején visszaesett a SZEAC, de a 9, percben ismét magára ta­lált. Hajós—Polyvás-adoga. tékba. Dezsöfi nagy igyeke­zettel játszott, s hasznos tagja volt a csapatnak. A csatársor játéka gyors volt, úgylátszik a két új szélső lendületet ad a csatársor­nak. Szépen adogattak, s jól lőttek kapura. Valamennyi tás után a balösszekötő kis- csatár dicséretet érdemel, de sé jobbra húzódva, a 11-es magasságából beadott, s a labdát Gilicz félmagasan a bal kapufa mellett a hálóba küldte: 3:0. Két perccel később ismét Polyvás tört ki, de most be­adás helyett váratlanul éle­sen lőtt, Kun nem védhette különösen Polyvás ós Gilicz. A főpróba sikerült, remél­jük, hogy az NB I idei első mérkőzésén is megállja he­lyét a csapat a Ferencváros­sal szemben is. Nagy Pál A szegedi tekézők győzelme A kézilabdatornát!: A szegedi férficsapat első, a nők gyengén szerepeltek A vidék tekesportjának két éllovasa találkozott szomba­ton a SZAK-pályán. A hazai férfiválogatott a pécsiek csa­patával mérkőzött meg, s így a győriek kivételével a tekesport vidéki élgár­dája mérte össze erejét. E? a találkozó egy rendsze­ressé váló mérkőzéssorozat nyitányának tekinthető. A tervek szerint ugyanis min­den évben visszavágó rend­szerben találkozna a leét vá­ros válogatottja. Természe­tesen nemcsak ez jelenti a szegedi és pécsi sportolók közötti kapcsolatot, hiszen eddig a Mecseki Kupa küz­delmeiben szegedi csapatok is részt vettek. A találkozón meglepetésre a szegedi válogatott gediek 4968:4908 arányban nyertek. Az első három he­lyezett között egy pécsi és két szegedi versenyző van: 1. Gyimesi (PVSK) 874, 2. Bata (Postás) 858, 3. Kopasz (SZAK) 840 fa. Kiss Aurél A héten nyilvánosságra hozzák az új bajnoki kiírást Pénteken, szombaton és vasárnap rendezték meg Sze­geden a Szabadtéri Kupa kézilabda-mérkőzéseket hat tika'Vikerrer jári."az"SZVSE ggjJJ, öt n6i CSapat résZ" gólját a SZEAC-ból most atigazolt Pető. a budapesti csapat gólját Kóczián I. sze­rezte. Ezzel xt SZVSE elnyerte a sze­gedi Szabadtéri Kupavan­A tornán a szegedi férfi­válogatott nagyszerűen szere­pelt. Az NB 11-es SZEAC arányban nyert — s így már nem számított, hogy a Mis­kolc elleni utolsó mérkőzé­sen vereséget szenvedett. A férfiaknál végeredményben Szeged gyözött 8 ponttal, má- viselte sodik Miskolc 7, harmadik Pécs 6. negyedik Békéscsaba 4, ötödik Martfű 3, hatodik Értesüléseink szerint a ma­gyar sportvezetés és a lab­darúgó szövetség illetékes szervei beható tanácskozáso­kon foglalkoznak a labdarú­gó bajnoki rendszerben szük­ségesnek mutatkozó változta­tásokkal. Ezek közül az egyes osztályok csoportjai­nak és ezeken belül a csapa­tok számát, valamint a fel­jutás és a kiesés módját il­letően a hét elején születnek végleges döntések. A határo­csak nehezen szerezte meg zatokat a hét közepén — le­hat az augusztus 4-i bajnoki rajt előtt — nyilvánosságra hozzák. játékosaira felépített együt- Veszprém 2 ponttal. tes a három napon sorra arat­ta győzelmeit — a pécsiek elleni rangadón 10:9 (5:2) Labdarúgó-csapataink barátságos mérkőzései Vasárnap megkezdődnek a 2:2 (2:1). Dorozsma. Alsóvá­labdarúgó-bajnokságok, és a rosi MÁV—Szegedi Helyiipar nyitányra csapataink lelke- 7:1 (3:1). Szabadság tér. A szegedi válogatottban a SZEAC játékosai közül Deb­receni, Ludányi, Lantos, Szat­mári, Viski,. Megyeri I., Szűcs, Patócs és Kocsis szerepelt, az Építőkből a Szögi fivérek, a Zsuzsimszky. Szemes (Szik­a győzelmet, 4968:4908 arányban. A sze­gediek csapatában « az SZVSE-t Sós és Füleki kép­az Építőkből Tóth és Csontos volt a válogatott tagja, míg a Postás is két versenyzőt, dr. Ladvánszkyt és Batát adta a válogatottba. A válogatott hetedik tagja Kopasz, a SZAK verseny­zője. A vendégek csapata A kiírás világosan megha­tározza majd, hogy például a jelenlegi két NB Il-es cso­port NB I-be feljutó bajno­kain kívül a csoportok má- ­sodik helyezettjeitől hánya­dik helyig végző csapatok al­kotják majd az NB I. B-osz­tályt; hová kerülnek a jelen­legi NB III-as csoportok baj­nokaj; s hogy hány csoport­ban és miképpen alakulnak az 1963—64-es bajnoki évben az NB Il-es. NB III-as és más osztályok. Tehát pontos kiírás szüle­tik — s ami a legfontosabb — mindenképpen biztosítva lesz, hogy a csapatokat nem adminisztratív úton sorolják be, hanem az 1962—63-as bajnoki évben elért eredmé­nyeikkel „saját magukat so­rolják be" az új bajjioki ki­írásban szereplő egyes osztá­lyokba. =S=0=R=0=K=B=fi=N= Rózsa Ferenc Gimnázium ra), sen készülnek. A SZEAC és az SZVSE mérkőzéséről a sportrovat más helyén szá­molunk be. NB III-as csa­patunk, a Szegedi Építők, va­sárnap a BLASZ-bajnokság­ban szereplő Bp. Építőket látta vendégül és a SZEAC­stadionban megrendezett ta­Szombaton volt. Alsóvárosi MÁV—Röszkei SK 7:1 (2:1). Röszke. Vasárnap játszották. szottak. A férficsapat sikere mellett nagyon elhalványul a szegedi női válogatott gyenge sze­replése. Az utolsó helyezett szegedi csapat mindössze Jarisbor, f-r. Hazenauer ^patából pedig Csalla ját- (Épít5k) cerbeczky (Bőr­gyár), Gyimesi (PVSK), Ha­raszti (PBTC) összeállításban versenyzett. Az új rendszerben lebo­nyolított találkozón Szegedi Dózsa—Szegedi Ru- egy döntetlent tudott elérni hagyár 2:2 (1:0). Dózsa-pálya. az utolsó előtti helyen vég­Több csapatnak hétközben . • is lesz barátságos mérkőzése. Bekescsabaval szemben, Szeged két legjobb labdarú- többi mérkőzéséin vereséget tetest minden versenyző 200 do­bással szerepelt. Ez a nagy fizikai megeről­kívánó teljesítmény, gó-együttese, az NB lálkozón a szegedi csapat SZEAC és az NB Il-es SZVSE 3:2 (2:1) arányban nyert. holnap, szerdán egymással l-es szenvedett. A női torna vég­eredménye: 1. Pécs 8 pont, 2. Miskolc 3 pont, 3. Veszp­A megyei bajnokságban mérkőzik meg a SZEAC-sta- rgm 3 pont, 4. Békéscsaba szereplő csapatok közül a dionban. A Szegedi Építők hét végén a SZAK, a Szőre- a Szegedi Dózsával csütörtö­ki Rákóczi és a Textilmüvek kön a Dózsa-pályán találko­csak könnyű erőnléti edzést zik. A megyei csapatok kö­tartott és az UTC-nek is zül jó néhány már nem tart csak könnyebb edzőmérkőzé- komolyabb kétkapus edzést, se volt az ifjúsági csapalá- Csütörtökön lesz a Textilmű­val. A megyei csapatok ba- vek—Ruhagyár mérkőzés a ralságos mérkőzései a követ- Textilművek-pályán, a Mó­kezö eredményekkel végződ- ravárósi Kinizsi—Szabad­tok: Móravárosi Kinizsi— szállási Honvéd mérkőzés Sándorfalva 2:2 (1:0). Sán- pedig a Kinizsi-pályán. Mind­dorfalva. Dorozsmai ME- egyik műsor délután 5 óra­DOSZ—Szegedi Spartacus kor kezdődik. 3 pont, 5. Szeged 1 pont. valamint a meleg és a SZAK betonpályájának »nehéz« volta meggátolta, hogy iga­zán jó eredmények szülesse­nek. Végeredményben a sze­Györött rendezték meg az országos egyéni tekebajnok­ságot. amelyen Oláh József (Szegedi VSE) 830 fával a nyolcadik lett. * Budapesten, a Sportuszo­dában bonyolították le az országos ifjúsági úszóbajnok­ságot. Itt a 100 m-es női mellúszásban Révai Irén (Szegedi AK) harmadik he­lyezést ért el 1:28.3-as ered­ménnyel. * NB l-es labdarúgó-csapata­ink szombaton és vasárnap barátságos mérkőzéseket ját­szottak. A szombati eredmé­nyeket vasárnapi számunk­ban már közöltük. A vasár­nap játszott mérkőzések ni, hogy a Ferencváros elle­ni idénynyitón játszhat-e a szélső. » Tizenegy ország 16 csapa­ta nak 96 versenyzője állt rajthoz vasárnap Skopljé­ben, a jugoszláv kerékpáros körversenven, A magyar csa­pat jól kezdett és az első szakasz győztese lett. * A Vasas labdarúgó-csapa­ta vasárnap Alexandriában játszotta negyedik, egyben utolsó egyiptomi mérkőzését. A piros-kékek 3:2 (1:0) ará­nyú vereséget szenvedtek. * Vasárnap befejeződtek a küzdelmek a New York-i nemzetközi labdarúgótorna második csoportjában. A eredményei az alábbiak: Do- portugál Belenenses 2:1 (0:1) Igy kellett volna tippelni! Ozd—DVSC 1 3:0 B. Spart.—Nyíregyh. 2 0:2 Dunaújváros Előre 1 2:1 Sz. Vasas—Egyetért. 1 1:0 Bp. Sparl.—SZVSE x t:l EVTK—Cegléd 1 9:0 Szt.-endre—Sz. MAV 1 3:1 Lombik—Traktor 2 0:2 J. Vasas—J. Lehel t 3:0 Eszterg.—P. Bányász 1 6:0 Dinamó—UFC 2 0:1 Szekszárd—Veszpc. x 1:1 A második nyerőosztályban 112-en értek el U találatot. A nyereményösszeg egyenként 1696.23 FI. A harmadik nyerőoaztalyban 1641-en érlek el 10 találatot. A nyereményösszeg egyenként 153 forint 73 fillér. Az első nyerőosztalyban 4-en értek el 12 találatot. A nyere­ményösszeg egyenként 47 480 fo­rint. rogi Bányász—Oroszlányi Bányász 6:2 (3:0). Oroszlány. Újpesti Dózsa—Egri Dózsa lOri (6:0). Budapest. Megyeri út. Pécsi Dózsa—Pécsi VSK 3:2 (1:1). Pécs. Kökény Istvánnak, a SZEAC labdarúgó-játékosá­nak a felső combjában hú­arányban győzött a Wiener SC ellen, és ezzel megsze­rezte az első helyet. A gö­rög Panathinaikos együttese 2:2 (1:1) arányú döntetlent játszott a Real Ovideóvaí. A torna végeredménye a kővetkező: 1. Belenenses (portugál) 9 pont. 2. Wiener SC (osztrák) 6 pont 3. Pant­hinaikos (görög) 5 pont. 4. zódása van. Egyelőre pihen- MTK (magyar) 4 pont. 5. nie kell és csak két-három Elfsborg (svéd) 3 pont. 6. nap múlva lehet megmonda- Real Ovideó 3 pont.