Délmagyarország, 1961. szeptember (51. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-12 / 215. szám

Szerda, 1961. szeptember 368. 6 Értékes győzelem — súlyos hibákkal Sikeres rajt Magyarország-Német Demokratikus Köztársaság 3:2 (1:0) Csongrád megye—Békés megye 2:1 (1:0) A világbajnoki selejtező részleteiről nem szükséges beszámolni, hiszen a szegedi labdarugó rajongók láthat­ták a mérkőzést a televí­zióban, vagy hallgathatták a rádió ban. Érthetően győzelmet vár­tunk, de rendkívül kíván­csiak voltunk a magyar együttes játékára. S mivel már volt elég rossz tapasz­talatunk, ezért nem lehetett volna megesküdni a győze­lemre és féltünk a döntet­lentől, vagy esetleg vereség­től. Áz elképzelések reáli­sak voltak, sajnos a mérkő­zés ezt bizonyította. Az elő­re ismertetett összeállítású csapat: Grosícs — Mátrai. Sípos, Sóvári — Solymosi, Kotász — Sándor, Göröcs Albert. Tichy, Szimcsák I. alig győzte visszaverni már a mérkőzés kezdetén az NDK válogatott rohamait. A magyar együttes a ko­rábbi években éppen az el­lenkező játékot tanúsította: mi lendültünk támadásba egy-egy nemzetközi találko­zó alkalmával. S hogy ez a Harminchét csapat az MHS megyei összetett versenyén Yasárnap négy versenyből hármat a szegediek nyertek A Magyar Honvédelmi Sportszövetség Csongrád me­gyei elnöksége vasárnap délelőtt rendezte meg a megye legjobb járőreinek döntő versenyét Szegeden, a repülőtér melletti motoros pályán, összesen harminchét csapat in­dult ezen az összetett honvédelmi versenyen, melynek szá­mai között terepfutás, akadályleküzdés, sportlövészet, kö­télmászás. sebesültvivés és egyéb honvédelmi sportszámok szerepeltek. Az izgalmas vetélkedést több száz szegedi ér­deklődő nézte végig s négy számból háromban helybeli csapat győzelmének lehetett tanúja. A női korcsoportban első a Szegedi Falemezgyár együt­tese: Kovács Jolán, Farkas Eszter, Szabó Erzsébet. A fér­fiak első korcsoportjában ugyancsak a Falemezgyáriak győztek: Mészáros Tibor. Balogh Sándor és Lajtár Kál­mán. A férfiak második korcsoportjában a hódmezővásár­helyi Somogyi Termelőszövetkezet járőre mögött a szegedi DÁV honvédelmi sportolói: Pető Gyula, Papp István és Balla Ferenc a második helyen végezték. A harmadik kor­csoportban ismét szegediek, a Szalámigyár csapata: Za­lai Sándor. Vastag József és Lőrinczd István győztek A legjobb jórörcsapatok értékes díjakat kaptak az MHS megyei elnökségétol. azonkívül a győztesek október elsején, a Néphadsereg napja alkalmából rendezett orszá­gos döntőversenyen vesznek részt Pákozdon. Ha a szege­diek itt is eredményeseknek bizonyulnak, jövőre Csehszlo­vákiában indulhatnak a népi demokratikus országokVközött rendezett nemzetközi versenyen. Több nöi csapat is indult a versenyen Jó eredmények születtek a sportlövészetben is (Somogyiné felv.) Nagy izgalommal várják a versenyzők az eredményhir­detést Az asztalon a legjobbakat megillető serlegek, dijak kép teljesen megváltozott, nagyon figyelmeztető. Az első félidőben szinte alig tért csapatunk magá­hoz, s ha nem Grosícs áll a magyar kapuban több gólos vezetéshez jut ellenfelünk Ebben az esetben pedig vaj­mi kevés lehetőség lett vol­na az egyenlítésre. Szeren­csénk volt. a 75. válogatott­ságát ünneplő Grosícs reme­kül helytállt, a német csa­tárok nem használták ki tiszta helyzeteiket és a 42. percben Sándor beadását a jó helyen álló Solymosi a kapuba fejelte: rosszabb já­tékkal megszereztük a ve­zetést! Orra számítoltunk a televízió képernyője, s a rá­dió előtt, hogy majd a má­sodik félidőben lábrakap a magyar csapat. Nem így tör­tént, ismét az NDK váloga­tottja rohamozott és a 6. percben Erier védhetetlenül juttatta a hálóba a labdát.: 1:1. Az egyenlítés után né­ha-néha felcsillant a ma­gyar válogatott szerény eré­nye és két gólt értünk el. Szimcsák beadását a szem­füles Sándor fejelte a ka­puba. majd a német véde­lem hibájából Tichy szerez­te meg a labdát és közelről gólt lőtt: 3:1. A mérkőzés befejezése előtt három perc­cel, a német középcsatár, Ducke 3:2-re állította a végeredményt. Habár győztünk, de ez nem sok örömet okozott a magyar szurkolóknak. Vá­logatottunk egykori világhí­rű játékától most messze el­maradtunk és csupán az el­lenfél ügyességeiről, erőn­létéről, technikájáról tu­dunk beszélni. A csapatból egyedül Grosícs érdemel di­csérelet, hátul Sípos, Sóvári állt helyt, elől pedig Szim­csák és Sándor mutatott jó teljesítményt annak ellené­re. hogy kevés labdát kap­tak. Mindebből az következik, hogy alapos változásokra van szükség az elkövetkező időben. Akár az egyéni, akár az összteljesítmény, vagy a taktikai elgondoláso­kat nézzük, valamennyi sok kívánni valót hagy maga után. Viszont ezzel a győ­zelemmel megváltottuk a repülőjegyet Chilébe, a lab­darúgó világbajnokságra. A világ 16 legjobb labdarúgó­csapatának találkozójáig már egy esztendő sincs hát­ra, mégis sokat lehet és kell is tenni a tapasztalatok alapjá-n. MT. Magyarország B— ADK B 1:0 (1:0) Békéscsabán 13 000 néző előtt találkozott a két vá­logatott labdarúgó-csapat. Magyarország: Ilku — Du­dás, Mészöly, Nóvák — Pa­lotai, Szini — Mathesz, Ka­zinczi (Lahos), Machos. Ku­harszki (Dunai), Taliga. Nagy küzdelemben harcol­ta ki a győzelmet a magyar csapat. A győztes gólt a 24. percben Palotai lőtte sza­badrúgásból. A második félidőben az NDK csapata nagy akarással küzdött, de a magyar védelem — Ilku­val az élén — mindent há­rított. A magyar válogatott győzött ugyan, de a csatár­sor gyengén játszott. Jók: Ilku és a hátvédhármas, il­letve: Nauert. Kiupel és Ducke. Vasárnap kezdődött meg a már hagyományosnak szá­mító megyék közötti ifjú­sági labdarúgótorna. Csongrád megye váloga­tottja az első akadályt si­keresen vette, mert Békés megye ellen Bé­késcsabán győzött. Az ifjú­ságiak a Magyarország B— NDK B nemzetközi mérkő­zés előtt találkoztak, 12 000 néző előtt. Csongrád: Kádár II. (Sze­gedi Textilművek) — Csá­nyi (Sz. Textilművek). Do­monkos (Alsóváros) , Erdei (Hmv. Vasas) — Huba (Sze­gedi Építők), Gerendeli (Sze­gedi Spartacus) — Salánki (Szegedi EAC). Gyifkó (Kis­teleki TE). Balogh (Makói Vasas), Linka (SZEAC), Kal­már (Sz. Építők). Békés: Papp (Sarkad i MEDOSZ) — Csigér (Mező­hegyesi MEDOSZ), Borbély (Mezőhegyesi MEDOSZ), Ács (Békési Spartacus) — Dobó (Békéscsabai MÁV Bocskai), Pauió (Békéscsabai Építők) — Szűrként (Körösladányi SK), Gajdos (Mezőkovács­házi Petőfi). Schneider (Csa­nádapácai SK), Belanka (Bé­késcsabai MÁV Bocskai), Petrina (Bcs. Építők). Az első félidő 30. percé­ben a kapura törő Kalmárt a békési védők a J6-oson belül felvágták, amiért tizenegyes járt. A büntetőt Linka értéke­sítette. 1:0 Csongrád me­gye javára. Változatos játék alakult ki. A második félidő 10. percé­tien a hazaiak jobbszárnya veszélyes támadást vezetett, védelmünk elkésett a be­avatkozással és végül Petrina kiegyenlített. 1:1. A gól után néhány perc múlva cseréltek a Csongrád megyei csapatban: Kádár helyett Bolba (Szegedi Épí­tők) lett a kapus. Gyifkó he­lyett pedig Huszka (Szegedi Építők) állt be. A 29. perc­ben Huszka egyedül tört a kapura. Papp kiütötte5 a lab­dát. amit azonban Huszka ismét megszerzett és most már a hálóba lőt­te. 2:1 Csongrád megye ja­vára. Élénk iramú, változatos és sportszerű játékban közel egyenlő képességű ellenfelek találkoztak. A védők mind­két oldalon jól romboltak és ez megnehezítette a csatá­rok helyzetét. A Csongrád megyei csa­tárok a kapu előtt vala­mivel szemfülesebbek vol­tak és ezzel szerezték meg az értékes győzelmet. Jó: Do­monkos. Erdei. Linka, Husz­ka, illetve: Csigér, Borbély, Ács, Gajdos. Madarász Mihály * A megyék közötti ifjúsági torna II. csoportjának má­sik mérkőzésén Budapest Dél 3:0 (2:0) arányban nyert Bács megye ellen a Buda­pesten játszott találkozón. A harmadik csoportban a sorrend az alábbi: 1. Bp Dél 1 3:0 2 2 Csongrád 1 2:1 2 3. Békés 1 1:2 — 4. Bács 1 0:3 — A bajnok vízilabda-csapat > : ­Jgjt " - "v® -í » " -X Szegedi győzelem a röplabda-bajnokságban Vasárnap kezdődött meg az 1961/62-es női röplabda NB I. Az első fordulóban a Szegedi Kender a Diósgyőri VTK ellen 3:0 (6, 10, 8) arányban győzött az újszege­di ligeti pályán. A szegediek győzelme egy percig sem volt vitás, mert játékosaik többet ütöttek és mezőnyben is jobbnak bizonyultak. A szegediek közül Mucsiné és Zsiga főleg erős nyitásaival tünt ki, Ábrahám és Kasza is ügyesen játszott. A meg­fiatalított vendégcsapatból csak Szigili Anna dicsérhe­tő, a többiek sok hibát vé­tettek. Így kellett volna tippelni: NDK—Magyarország 2:3 Magyaro. B—NDK I? 1:0 Szovjetunió—Ausztria 0:1 Bologna— Fiorentlna 0:3 lnternaz.—Torino 0:0 Juventus—Leoco 2:2 Lanerossl—Catania 3:0 Palermo—Milán 0:0 Sampdoria—Roma 1:0 Spal—Atalanta 0:1 2 11. UdLinese- Hadova 1:0 t 1 12. Venezia—Mantova 4:3 1 2 Tizenkét találatos totószelvény 2 nem akadt. x Tizenegy találatot 31, tiz talá­x latot pedig 526 szelvényen értek 1 el. Nyereményük 9482. Illetve x 558 forint. Ki lene találatot 3982 szelvényen számoltak meg. Egy­egy ilyen szelvényre 98 forintot 2 fizetnek. Kihagyott hetesekkel Ta I a bá ei va—SZ EC 20:16 (13:9) « I » » 1 8 tflltllf KÉSZPÉNZÉRT IS vásárolunk nöi és férfiszövel ruha­neműeket BIZOMÁNYI ARUHAZ V. Szeged. Bajcsy-Zs. u. 15. 46719 NB II-es férfi kézilabda­mérkőzés. Szeged. Ady téri­pálya. 350 néző. Az első percekben 6:2-re elhúzott a vendégcsapat. A hazaiak többször "-eladták® a labdát, s igy biztató tá­madásaikat nem tudták be­fejezni. A félidő közepén 9:4-re alakult az eredmény. A szegediek egymás után többször is a kapufát talál­ták el. Az első félidő utolsó percében Megyeri A. egy hétméterest is a kapufának dobott. Szünet után Megyeri is­mét hetest hibázott. Schrei­ber játékvezető sok bünte­tő ítélt meg. de Drobnics (Tatabánya) és Ludányi (SZEAC) is kihagyta a gól­szerzési lehetőséget. A Tata­bányai Bányász végig veze­tett és megérdemelten gvő­zött. Góldobó: Drobnics 6. An­talóczi 5. Bomann 4. Faragó 4. Lengyel, illetve: Megyeri A. 6. Viski 4. Ludányi 3. Pető. Südy. Lantos. A SZEAC ezzel a táblá­zat hatodik helyére került. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 13. 16. A' radt Szar 3:1 A LABDARUGÓ VB 111 ÁLLÁSA J. Lehel 5 18: 5 » BCS. Építők 5 14: 4 8 J. Vasas 5 11: 7 8 Martfű 5 14: 5 7 Csongrád 5 10: 8 7 SZMTE 5 11: 7 5 Gyula 5 9: 7 5 Sz. Kinizsi 5 7:12 5 Szentes 5 9:10 4 Orosháza 5 7: 8 4 HMTE 5 8:11 4 SZVSE 5 9:13 4 Bcs. MAV 5 6:12 4 Sz. Spartacus 5 9:14 2 Kecskemét 3 3:11 2 Szarvas 3 6:19 2 hét vegén csak egy elma­mérkőzésl játszottak: vasi SC Orosházi Kinizsi (2:0). Szarvas, 1300 néző. . I • •M (Llebmann felv.) A Szegedi AK NB III-M vízilabda-csapata vasárnap Cegléden vívta meg idei utolsó bajnoki mérkőzését és a CVSE ellen 9:5 arány­ban nyert. A szegcdi együt­tes ezzel veretlenül lett első, s bekerült a jövő évi NB II­be. Képünkön a bajnokságot nyert csapat tagjai, balról jobbra: Pónyai, Szaniszlő. Sashegyi. Csíkos (kapus), Li­hótzky, Lippai, Rcngei. Birkózás • A Szegedi VSE birkózói elindultak a Debrecen város 600 éves fennállásának év­fordulójára megrendezett birkózó-versenyen. A szege­diek közül Vígh János le­győzte az országos bajnok Erdőst és ezzel nagy megle­petést okozott. A redkívül erős mezőnyben a vasutas­birkózók közül Vígh János és Muskó Pál második, Pör­di János és Molnár János harmadik helyen végzett súlycsoportjában. DÉL-MAGYARORSZÁG A Magyar Szocialista Munkás­párt szegedi bizottságának és Szeged m. t. város tanácsának lapja Megjelenik r.éttő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő Dlzottsái Felelős szerkesztő Nagy István Szerkesztőség: Szeged. Sztálin sétány 10. Telefon: 35-35 30-03. 40-80 Etszakai telefon 35-06 Eladta a Csongrád Megyei Lapkiadó vállami Felelős kiadó: Kovács LászlO Kiadóhivatal: Szeged. Klauzál tér 3. Telefon 35-00. 31-10 (Beküldött kéziratot nem őrzünk meg és nem adunk vissza.) A lapot oyomia a Szegedi Nyomda Vállalat. Szeged Kárász utca 0. A lapot árusításban ee előfize­tésben a Csongrád megyei pos­tahivatalok terjesztik. Elöttzetési di) egy hónapra u Ft. Előfizet­hető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél