Délmagyarország, 1961. május (51. évfolyam, 102-126. szám)

1961-05-30 / 125. szám

Kedd, 1961. májas 90. s Ismét győzött labdarúgó-válogatottunk M agyarország— Wales 3:2(2:1) A Népstadionban vasárnap délután 50 000 néző előtt zuhogó esőben a magyar csapat az alábbi összeállításban kezdte a játékot: Grosics — Mátrai, Sípos, Dalnoki — Soly­mosi, Kotász — Sándor, Görocs, Albert, Tichy,, Fenyvesi dr. Az 1. percben Solymosi 20 méteres hatalmas lövése ágyú­golyóként vágódott a léc alá, majd a 7. percben újabb magyar gólnak örülhetett a közönség. Tichy szép összjá­ték után 12 m-ről a kapuba lőtt. Már 2:0! Tetszetősen játszott válogatottunk, mégis a 18. percben védelmi hibá­ból Jones szépített az eredményen. 2:1. Szünet után felja­vult a vendégcsapat és a 15. percben Allchurch 18 méter­ről egyenlített. Utána elállt az eső. Nagy küzdelem folyt a győztes gólért és már-már úgy látszott, hogy döntetlen marad az eredmény, amikor a 43. percben Tichy tizen­egyesből lőtte harmadik gólunkat. A vidéki súlyemelő-bajnokságon kiváló eredmények — a szegediek részéről is ! Döntetlenül végződött az ökölvívó-mérkőzés i A Szegedi VSE területi | bajnokságban szereplő ököl­j vívó-csapata vasárnap Kis­kunfélegyházán a Kiskun­félegyházi Honvéddal mér­kőzött_ a bajnoki pontokért. A találkozó 10:10 arányban döntetlenül végződött;. A szegediek közül Gondi, Ju­hász, Tóth, Román és Zöl­di győzött a végig izgalmas helyenként színvonalas mér­kőzésen. A Szegedre kiírt Sz, Dózsa —Nagykőrösi Kinizsi NB II-es összecsapás vasárnap elmaradt, mert a nagykőrösi ökölvívók nem érkeztek meg. Látványos gyakorlatok Pompás, látványos gyakorlatok színesítették, tették gazdaggá a szegedi ifjúsági tornaünnepélyt. Felvételünk a leány tornászok egyik tömeggyakorlatát mutatja be. Szegeden a Rókusi Torna­csarnokban rendezték meg az országos vidéki felnőtt,, egyéni súlyemelő-bajnoksá­got több mint ötven résztve­vővel. A verseny nagysze­rűen sikerült. A legkiválóbb eredmény Tóth Géza nevé­hez fűződik, aki félnehéz­súlyban 430 kg-os össztelje­sítményével abszolút magyar rekordot ért el. Ilyen nagy súlyt magyar versenyző még egyik súlycsoportban sem emelt. A szombathelyi test­nevelőtanár így ötszörös csú­csot ért el. Az abszolút-re­kordot. a félnehézsúly leg­jobb eredményét, s ezen kí­vül mindhárom részeredmé­nye, nyomás: 130 kg, szakí­tás 132,5 kg és lökés 167,5 kg is, új országos csúcsered­ménynek számít. A tatabá­nyai Földi Imre a nyomás­ban 110 kg-ot emelt és ez is új országos csúcs! Érdekes, hogy ebből az alkalomból Budapestről hoztak olimpiai súlyzót, mert a szegedieké nem bírta volna a megter­helést, a rúd elgörbült vol­na . Figyelemre méltó, hogy a Szegedi Spartacus verseny­zői is kitűnően szerepeltek. Egy bajnokságot, egy máso­dik helyet, egy harmadik, egy negyedik és két ötödik helyezést értek el. Eredmények: Légsúly: 1. Benedek János (Szeged) 240 kg. Pehelysúly: 1. Földi (Ta­tabánya) 325 kg. Könnyű­súly: 1. Balogh (Debrecen) 270 kg. Váltósúly; 1. Huszka (Oroszlány) 395 kg, 2. Bogár Pál (Szeged) 317,5 kg, 5. Márki László (Szeged). Kö­zépsúly: 1. Détá-r (Tatabá­nya) 360 kg. 4. Szoboszlai Sándor (Szeged). Félnehéz­súly: 1. Tóth (Szombathely) 430 kg, 5. Baumstark (Sze­ged). Nehézsúly: 1. Behalik (Debrecen) 325 kg, 3. Garam­szegi (Szeged) 300 kg. • A Szegedi Dózsa vesztett legkevesebb pontot Az UTC legyőzte Szentest a megyei labdarúgó-bajnokságban 0 jszegredi TC—Szentesi Ki­nizsi 2:0 (1:0). Újszeged, 500 néző. Vezette: Szegedi (Ma­kó). UTC: Kádár — Révész, Hegyes III., Fülöp — Bakó, Havrincsák — Hegyes II, Solymár, Hegyes I, Puszta­szeri, Bálint. Szentes: Gá­gyor I. — Ötvös, Nádai, Süli — Pólya, Maroskerti — György, Gazsi, Gágyor II, Bíró, Fodor. Veszélyes hazai támadással kezdődött a já­ték, Solymár beadását azon­ban hárították a szentesi vé­dők. A 9. percben Kádár a 16-os vonalánál csak lábbal talmas lelkesedéssel küzdött a Szentesi Kinizsi. Mezőny­ben jól adogattak, a kapu előtt azonban tehetetlenek voltak. Az UTC ritkábban, de veszélyesebben támadott. A 30. percben esett a máso­dik'gól: Hegyes II. elfutott, az alapvonal közeléből be­adta a labdát, mely Nádai lábáról a kapuba pattant, öngól! 2:0! Utána változa­tos játék alakult ki. A szen­tesiek szépíthettek volna az eredményen, de még tizen­egyesből sem tudtak gólt lőni. Nádai büntetőjét Kádár percében esett: Borbély si­keresen elfutott és a ki­mozduló Szabó feje fölött közelről a kapuba emelte a labdát. A második félidőben a szőregi Varga szabadrú­gása a kapufát találta el. — Ifjúsági: HMTE—Szőreg 13:0. Szegedi Juta—Kisteleki TE 4:3 (3:1). Szeged. Vezette: Vadas. Juta: Tóth — Kasza, Abramov, Balogh — Nova­kov, Szirovicza — Kopasz, Nagy György, Czirok, Csá­szár dr, Dora. Kistelek: Bo­zó — Csűri, Virá'gh, Lajos W: T. Ti \ labdarúgó-bajnokságok állása: NB in 1. sz. Építők 27 «9:27 37 2. Gyula 27 62:34 35 3. Kecskemét 27 40:26 33 4. SZMTE 27 55:30 32 5. Csongrád 27 55:43 32 6. Sz. Spartacus 27 50:3« 30 7. Orosháza 27 31:27 31) 8. HMTE 27 59:64 28 9. Martfű 27 44:47 27 10. Jászberény 27 56:50 26 11. B'-s. Építők 27 45:42 25 12. Szarvas 27 40:47 24 13. Makó 2« 25:36 23 14. T. Fáklya 27 29:42 23 15. Bcs. Agyáig 27 24:62 17 16. Kfh. Építők 26 16:65 8 Békéscsabai Építők-Kiskunfél­egyházi Építők 10:0 (6:0). Békés­csaba, 2000 néző. Martfű) MSE— Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0). Oros­háza, 1000 néző. Gyulai MEDOSZ —Tőrökszentmiklósi Fáklya 6:0 (2:0). Gyula, 1500 néző. Csongrá­di Petőfi-MEDOSZ Hódmezővá­sárhelyi MTE 1:1 (0:0). Csongrád, 2000 néző. Kecskeméti TE—Jász­herényi Lehel 4:2 (1:1). Kecske­mét, 800 néző. Szarvasi SC­Békéscsabai Agyagipar 4:0 (0:0). Szarvas, 800 néző. MEGYEI BAJNOKSÁG Az erős emberek sportja. Garamszegi Lajos, a Szegedi Spartacus versenyzője, könnyedén emeli magasba a má­zsányi súlyt Támad a csikós mezes újszegedi csapat a vasárnapi mérkőzésen 1. Alsóváros 27 51:32 38 2. Sz. Dőísa 25 66:31 35 3. Szentes 25 42:26 35 • 4. Moraváros 2« 45:22 34 3. Szőreg 36 50:33 30 6. SZAK 25 33:26 30 7. Sz. Juta il 48:44 •29 8 Újszeged 25 49:41 28 9. Sz. Honvéd «5 40:48 24 10. H. Honvéd 26 32:47 22 11. Dorozsnta 28 32:44 19 12. Mindszent 25 37:61 19 13. Textilművek 25 28:40 Ifi 14. Kistelek 38 37:53 18 15. H. Vasas 26 33:58 17 16. Cs. Honvéd 26 34:50 1« Versenyen kívül számítva: 1. SZEAC H 30 197 .-22 55 2. SZVSE n 29 95:37 41 tudott menteni. A labda a kapus előtt álló Gágyor II. lábáról' a kapu mellé pat­tant Izgalmas, édekes jele­net volt. A szentesiek me­zőnyfölényt harcoltak ki. A 30. percben meleg helyzet adódott az UTC kapuja előtt, de Bíró közelről, jó helyzet­ben gyengén lőtt és Kádár megszerezte a gólba tartó labdát. A félidő utolsó ne­gyedórájában a hazaiak tá­madtak többet. A 36. perc­ben Hegyes II. a pálya köze­pén kapura tört, Pusztaszeri­nek adta a labdát és a bal­összekötő a 16-osról nagy gólt lőtt. 1:0 az UTC javára. A második félidő elején ha­Szegedi Építők-Szolnoki MTE 2:0 (1:0) (Tudósítónktól) Szolnok, 1500 néző. Vezet­te: Geréb. Építők: Palotai — Vereb. Elaha, Enesej — Bóka dr, Bezsenyi — Boldíasár, Óvári, Hegedűs, Tanács. Solymosi, SZMTE: Sárkány — Tóvi­7.1. Török, Zalai — Csaba. Danka — Pusztai. Pallai. Papp. Wiüsch, Cs. Farkas. A mérkőzés előtt mindkét csapat öltözőjében nem tit­kolt idegességgel készülőd­tek. A nagy tét rányomta bélyegét a játékosok lelki­állapotára. A Szolnok az utóbbi hetek remek győze­lemsorozatát szerette volna folytatni és beleszólni a baj­nokságba. Szeged pedig a? első helyét akarta megőrizni. A kezdés utón mindkét esapat kapkodva játszott Az 5. perctől kezdve azonban fokozatosan feljött az Épí­tők, hatalmas' irammal mezőnyfölényt harcoltak ki. A hatodik percben Csaba rövid hazaadásából gólhely­zet kínálkozott a szegediek­nek, Sárkány nehéz hely­zetben mentett. Az MTE az első 15 percben csak néha jutott el az ellenfél kapu­jáig. A 15. percben a 16-os vonalán Török c4ak kézzel tudta visszahúzni Boldizsárt. A szabadrúgást a rosszul felálló sorfal fölött Tanács a kapuba lőtte. 1:0. A 27. percben Sárkány egy veszélyes labdát csak nagy bravúrral tudott kapu fölé tolni. Ebben az időszakban az MTE is vezetett néhány formás támadást, ezek azon­ban a 16-os tájékén a sze­gedi védőkön sorra elakad­tak A 43. percben Pallai 26 kapáslövése hajszál­lal kerülte el Palotai ka­puját. Szünet után a nagyszámú közönség azt várta, hogy az MTE erősít és megfordítja maga javára az eredményt. A csatársoruk ezúttal csődöt mondott, nem. volt meg az átütő erő. A szegediek to­vábbra is pergőtűz alatt tar­tották a szolrjoki kaput. Az utolsó negyedórában orkán­szerű széllel kisérve, hatal­mas felhőszakadásban folyt a játék. A 80. percben for­más szegedi támadás után Boldizsár bebiztosította csapatának a győzelmet: 2:0 az Építők javára, A rangadó-mérkőzésen sz Építők minden tekintetben felülmúlták ellenfelüket és mgérdemelten nyertek. Jók: Tanács. Boldizsár, Blaha. il­letve» Csaba. Zalai és Török. Táncsics Ottő kivédte. Változatos játékban az Újszegedi TC jobban használta ki helyzeteit. — Ifjúsági: UTC—Szentes 2:1. Móra városi Kinizsi—Hód­mezővásárhelyi Vasas 2:1 (0:1). Hódmezővásárhely. Ve­zette: Pengő. A Kinizsi ösz­szeálhtása: Bodó — Tompa, Berta, Benkő — Zsurkán, Korin — Zádori, Kószó. Bite, Török, Guti. Mind a két csa­pat kapuja előtt sok helyzet adódott, a győztes gól az utolsó percben esett. A sze­rencsésebb csapat nyert. Góllövő: Berta és Kószó, il­letve: Róvó. — Ifjúsági: H. Vasas—Kinizsi 3:1. Dorozsmai MFDOSZ—Sze­gcdi AK 5:0 (3:0). Dorozsma. Vezette: Szegő. Dorozsma: Aradi — Fekete I, Joó, Si­mon — Töth, Fekete II. — Fábián. Lajkó. Gyémánt, Du­dás. Veres. SZAK: Horváth — Szabó II, Fődi, Ambrózi — Zentai, Csanádi — Bene­dek, Tóth, Ádányi, Kószó, Takács. Jó iramú mérkőzé­sen a hazai csapat nagyon lelkesen játszott, a csatárok jól használták ki a helyze­teket. Góllövő: Tóth (11-es­ből). Lajkó. Dudás, Fábián, Dudás. — Ifjúsági: Dorozs­ma—SZAK 2:1. Hódmezővásárhelyi Hon­ved—Szőregi Rákóczi 1:0 (1:0). Hódmezővásárhely. Ve­zette: Kuhn. A Szőreg össze­állítása: Szabó — Puskás, Varga, Dobó II. — Sebők J, Király — Lévai, Nyári, Se­bők B.. Bárányi, Sebők Ká­roly. Elég gyenge színvonalú mérkőzésen változatos játék alakult ki, hol az egyi kapu, hol a másik került veszély­be. A gól az első félidő 20. •— Csaba. Vándor —Martus. Gyifkó, Czirok, fc'tuhl, Szé­nás!. A kisteleki csapat ha­tártalan lelkesedéssel küz­dött. A gólok sorrendje: Ba­logh (1:0). Czirok (1:1), Csá­szár dr, Dora (3:1), Császár dr. (4:1), Stuhl, Gyifkó (4:3). — Ifjúsági: Juta—Kistelek 3:1. Csongrádi Honvéd—Mind­szenti MEDOSZ 5:1 (2:0). Mindszent. Vezette: Megyeri. — Ifjúsági: Mindszent—Cs. Petőfi 2:0. így kellelt volna tippelni 1. Magyarorsz. Wales 3:2 1 2. Lengyelország -Szovjet­unió törölve 3. SZMTE—Szegedi Ep. 0:2 1 4. Nagybáton.v-Gazmúv. 2:0 1 5. Pilisi B.-UFC 2:0 1 6. Tokod—Izzó 2:0 1 7 Szentendre—Tgaktorgy. 2:0 1 8. Ate.->4.—Reggianna 2:1 1 9. üreseié—Génova 0:0 x 10. Cpmo -Venezig ' 2:1 1 11. Sambenedett.—Mantpv. . 2:0 1 12. Verona—Pro .Patria 3:2 1 13. Eszlergi—Bp. Helyiip. 2:0 1 HIVATALOS TOTO-ERED­MÉNYÉK A sportfogadás 1961. május 28-1. 22. heti fordulóján az I. nyerőn íztályban 86-an értek el 12 találatot. A nyereményösszeg 3403.75 Ft. A II. nyerőosztálv­ban 2433-an értek el 11 találatot A nyereményösszeg egyénként 120 Ft. A ni. nyerőosztályban 27 ezer 536-an értek el 10 találatot. A nyereményösszeg egyenként 14.20 Ft, A 11 és 10 taláiatos nyeremények kifizetese június 5­én, a 12 találatosaké június 8-án kezdődik. A 22. heti pályázok közül a következő szelvényekkel nyertek kiutazást az őszi bécsi Auszt­ria—Magyarország labdarúgó­mérkőzésre: U-sorozat: >82 710 U-soroz9»: ,<¡9 730 Y-soroZat: 043 327 Kollektív: AS-sorozat: 139 98« AT-sorozat: 8 >3 661 Az igazoló skeh-enyeket lú­nitis T-éig kell beküldeni. (MTI) Győzött a SZEAC kosárlabda­és kézilabda-csapata A SZEAC NB l-es férfi j kosárlabda-csapata Spékes­1 fehérvárott mérkőzött a baj­noki pontokért é6 nagy küz­delemben győzött: Szegetü EAC—Székesfehérvári Épí­tők 58:57 (27:32). Sikerrel szerepelt vasárnap az egye­temiek NB II-es férfi kézi­labda-együttese is. amely Szegeden aratott igen érté­kes győzelmet: Szegedi EAC —Bp. Testvériség 18:14 (9:8). Ezzel a SZEAC kézilabda­csapata a táblázat ötödik he­lyére került fel. DEL-MAGYARORSZAG A Magyar Szocialista Munkás­párt szeged) bizottságának és Szeged m. j. város tanácsának lapja Megjelenik héttő kivételével mindennap. Szerkeszti a szerkesztő bizottság Felelős szerkesztő Nagv István Szerkesztőség: Szeged. Sztálin sétány !« Teleion- 85 3 > 30-03. 10-80 Élszak»' teletnn JS-Os Kiad fa a Csongrád Megye» Lapkiadó V allatai Felelős kiadó- Kovács László Kiadóhivatal: Szeged. Klauzál tér »­Telefon 35-00. »1-1« • Beküldött kéziratot nem örzün» meg és nem adunk vissza.) A lapot nyomja a Szegedi Nyomd» vállalat Szeg.-d Kárász utca ». A lapot áruslta«oan ér előflze­'ésben • Csongrád megye) pcs­'ahivatalok terleszllk Előfizetési díj egy hónapra 11 Ft Előfizet­hető bármely postait)' -»tála« él kézbesítőnél