Délmagyarország, 1938. augusztus (14. évfolyam, 162-185. szám)

1938-08-23 / 178. szám

Rp<id. I93& amrusítie DÉLMAGYARORSZAG c| Belföldön nyaralók! visszautazásnál"láru^suti pélmagyarorsságnál. ffil^'S-k Izgalmas, szerencsétlen mérkőzésen egygólos vereséggel kezdődött a Szeged FC szezonla A Szeged FC vasárnap lejátszotta idei első bajnoki mérkőzését — Budapesten — és mind­járt hozzá is tehetjük, példátlan körülmények közölt szenvedett egygólos vereséget. Nem sza­bad elfelcj'lvezni azokról a dolgokról, amelyek a meccs előtt történlek. Nem szólunk most azokról az okokról, amelyek Hesser Tibor tréneri szerződtetését telték szükségessé és Somogyivá] való barátságos sacrződés­bontási tárgyalásokat — de a Szojka-ügyről Beszólni keli. Szojkával a játék előtt néhány perccel még a Ferencváros tárgyalt; arra igye­kezett rábírni, hogy ne játszék, illetve gondol­ja meg magát és szeizödjön a zöld-fehérekhez. Nagy lelki tusa uián Szojka a szivére hallga­tott és megmaradt a Szeged FC-nél, dc első­féiidci játékán feltétlenül meglátszottak az iz­galmas előzmények. Ilyen előzmények után került sor a mérkő­zésre a Lalorca-uccai pályán, ahol a Szeged FC még soha nem győzött az Elektromos el­len Elsősorban a játékvezetőt kell hibáztatni, akinek egyik legsúlyosabb hibája az volt, hogy nem fújta le a meccset, amikor a határbirót kővel fejbedobták. Ilyenért valamikor Szege­den letiltották a pályát és súlyosan megbün­tették a rendező egyesületei . . . Erős Elektromos-támadások után Buzássy a 19 percben megszerezte a vezetőgólt, majd a 3T. percben Tőrös fejese jelentett gólt. 2:0. A 38- percben tizenegyesből jutott ujabb gólhoz az Elektromos, amikor Szojka miatt büntetőt ítélt a játékvezető a Szeged FC ellen; a tizenegyest Pázmándy cr­lékesitette- 3:0. A második félidőben nem lehetett ráismerni a Szeged FG-re; olyan ostromba kezdett, hogy minden pillanatban esedékes volt a gól. Az első percben a debütáló Lukács szerzett gólt, majd Baróli fejelt a léc alá. Hiába küzdött a Szeged FC a kiegyenlítésért, most már nem si­került semmi, pedig még az utolsó percekbon is nagy helyzete volt Lukácsnak. Alig hiány­zott valami, hogy pontszerzéssel kezdődjön a bajnoki szezon­A Szeged FC-ben a centerhalf posztján Ko­vács, a Budai 11 volt futballistája játszott. 'Az első félidőben ki-kihagyott, szünet után Kerékpárosok! ElsSrandU karókpórokai angedményes ár­ban részletre adom. Gumikat is alkatrészeket 5Z£nt6 Sándor.*', árban kaphat Szeged, (Kiss D. oalota) Kiss U. 2. azonban jobban futballozott. Gyengébb játéka tréninghiányával magyarázható. Kovács ré­gebben hátvédet játszott a budai csapatban és csak tavaly szerepelt elsőizben a ccnterhaif­poszton. Közvetlenül a mérkőzés előtt szerződ­tették a Szeged FC-hcz, amikor kiderüli, h >gv Seper nem játszhat. —oo°­Országos vidéki vízipóló­bajnok: a Vasutas Kiss: országos ifj. melluszóbajnok — Szegedi uszósikerek Amíg a SzUE' az ismeretes okok miatt élet­halálharcot vívott az elsőosztályban való mara­dásért, addig a SzVSE ugyancsak nehéz küzde­lemben vívta ki az országos vidéki I. B. osztályú elsőséget, bogy jogosult legyen játszani az NSC­vel az elsőosztályuságért. Két meccse volt; a TSC elleni, amelyet — mint jelentettük — 4:3 arány­ban legyőzött pénteken. Szombaton került sor ugyancsak a Nemzeti Sportuszodában az Egri TE elleni játékra. A Vasutas nagy lelkesedéssel ját­szott, dc dr. Petri és Kiss betegen állt ki a mér­kőzésre. Igy is győzelmet érdemelt volna, dc vé­letlen folytán az utolsó pillanatokban ki tudott egyenlíteni az egri együttes. Ekkor még ncm volt bajnoka az L B. osztálynak és bizonytalan helyzetben utazott a csapat vasárnap reggel Sop­ronba, ahol úszói sikeresen szerepeltek. Már ha­zafelé tartott a csapat, amikor Szombathelyen megtudták a játékosok, hogy a TSC legyőzte az ETÉ-t és ezzel országos bajnokságot nyert a szegedi együttes, A bajnokságot ez a csapat harcolta kit rAn­falffy — dr. Petri, Farsang — Kiss — Mihályffv, Tölcséry, Tombácz. Ebből a csapatból mindenkit meg keli dicsérni, nehéz és becsületes harcban szerezték meg ezt a dicsőséget. Szombaton rendeztek meg Budapesten az országos ifjúsági uszdbajnokságokaf, amelyeken a szegediek is résztvettek. Kiemelkedő eredményt ért el és ezzel országos ifjúsági baj­nok lett az előző napi bajnoki vizipólómérközés­tö! fáradt Kiss (Vasutas)-, 'aki a standard időn belül, 8:038 perc alatt abszolválta a 200 méteres távot. Dicséretre méltó eredményt ért el Biiu­gyánszky (SzUE)- aki 120.3 perces idővel harma­dik lett a 100 méteres hátúszásban Harmadik lelt a SzUE 3x200 métere.s Pajtás—Béczey^Kertész összetételű csapata 7:50.8 perces teljesítményével. Kertészt t,5zUE> 4 05.3 perccet 4 negyedik helyen végzett a tQO méteres gyorsúszásban. A 3x100 mé­teres vegpe.sstafétáhan 3 38.8 perces teljesítmé­nyével negyedik lett a SzUE együttese. A szegedi ficuszók eredménvei: 1flO m. mellúszás: 2. Csen­derits (SzUE) 1:2-S3, JOO m. gyors: 3. Réezev (Sze­gedi UE> L00.S. A SzUE bebiztosította elsőosztályuságát Sraniszló, Báthv ^ Tlcplár nélkül /cm tudlak legyőzni a szegedi csapatot A SzUE az idei szezonban olyan jó formát mu­tatott, hogy mindenki biztosra vette ötödik he­lyezését. Az együttes lelkes hangulatban készülő­dött a szombati MESE elleni cs a vasárnapi buda­pesti BE'AC elleni meccsére. Nagy volt azoubaa a meglepetés, amikor szombat éjszaka távirat érke­zett a MUSz-tól, amely közölte, hogy Szaniszló, Báthy cs Pteplár játékjogát felfüggeszti, mert in­dokolatlanul nem vettek részt a göröinböly-tapol­cai válogatott uszóinérközésen. A letiltások mi­att nagy idegesség támadt a SzUE-ban és ugy volt, hogy ncm állnak ki a mérkőzésekre, ami egyet jelentett volna a kieséssel. A meccs elölt 10 perccel változott meg az álláspont és a sport­szerűségre hallgatva, a letiltott játékosok helyett Borbéllyal, Aigncrrel és Rakitával kiállt a meccs­re az együttes, amelv reálisan 2:2 (0:1) arányú eldöntetlent harcolt ki. Ugyancsak igy állt ki a SzUE a sorsdöntő vasárnapi meccsére Budapest ten és nagy küzdelem után 1:1 (0:0) arányú ered­ményevet njabb pontot szerzett és bebiztosította elsőosztályuságát. Jól sikerült a körverseny és a szekesfehérvárp fi.tárverseny. Vasárnap rendezte meg az MKSz déli kerülete Szeged—Makó—Hódmezővásárhely—Sze­ged útvonalon hagyományos körversenyét, amely" a következő eredményeket hozta: Föverseny: I., II., III. osztály, 101 km: 1. Kotormány (Postás), 3 óra 33:2, óraátlag 37 kilométer, 2. Kopasz (Vas© utas) 2 óra 41:15, 3 Hódy (Vasutas) 2 óra 14:15* 4. Csányi (SzTK) rajta. IV. osztály: 1. Lábdy (Vasutas) 3 óra 13:1, óraátlag 31.100, 2. Kovács (VasuUs) rajta, 3- Ábrahám 1. (Vasutas) rajta, 4. Hetesi (Vasutas) rajta. V. osztály: 1. Csikós (Vas­utas) 8 óra 41:3, óraátlag 27420 kilométer, 2. Hé­ge.l (SzTK) rajta, 3. Szigetvári (Vasutas) rajta. Ifjúsági verseny: 1. Tuszinger (Vasutas) 3 óra 26.2 perc, óraállag 29.417, 2. Pomázi (Vasutas))) rajta, 3 Ferenczy (Vasutas) rajta. — Nagy si­kert arattak a szegedi kerékpárosok a székesfe­hérvári ünnepségek alkalmából rendezett Szent István futárversenyen. A 247 kilométer távolságit versenyen 12 SzTK, 1 Vasutas kerékpáros é* Ki ss József többszörös bajnok vett részt. A ver­senyzők a távot 27.178 méteres óraátlaggal a h-f szolválták és elsőnek érkeztek meg Székesfehér­várra. Minden szegedi kerékpáros Szent István-' jubileumi érmet kapott. A fogadtatás után a hősf temetőbe vonultak a kerékpárosok és elhelyeztek" a magukkal vitt szegedi földet. Az ünnepségen a szegcdi kerékpárossportot Kcrcszlcly Mátyás szö­vetségi kapitány képviselte. A Nemzeti liga vasárnapi eredményei. Nem mindegyik ügynevezett nagycsapatnak sike­rült a startja vasárnap; a Hungária csak ne­hezen győzött az újonc SSE ellen. Eredmények: Budapest: Ujpcsl—Phöbus 2:0 (2:0), Nemzeti­Budafok 1:1 (1:1), Szürketaxi—ZSE 9:t (3:1), Salgótarján: Hungária—SSE 3:2 (2:0), Debre­cen: Kispest—Bocskai 3:1 (1:1). A SzAK kettős győzelemmel készült a vasár­napi startra. A SzAK szombaton és vasárnap barátságos mérkőzést játszott, hogy megfele­lően felkészüljön a bajnoki startra. Szomba­ton a IIMTE, vasárnap á Rákóczi volt az ellen-' fele. A vásárhelyieket 3:1 (1:0), a szőregiekef 6:0 (3:0) arányban győzte le. Szeged sz. kir. város polgármesteri hivatalától. Útelzárás Közhirré teszem, hogy 'az 54 sz. szeged—' bátaszéki ut alsókozpon'ti 21500-22000 km. kö­zötti átépítendő szakaszát lezáratom. A lezárás időpontjától, augusztus 24-étől szep­tember 21-ig a forgalom a 700 méter hosszú ho­mokos útvonalon készült szikburkolaton történik. A megkerülő uton a közlekedés esős időben na© gyobb teherrel nehézzé válik. Szeged, 1938. augusztus lZ. Pr. Pálfy József s. k. polgirmesV.r