Délmagyarország, 1936. szeptember (12. évfolyam, 206-230. szám)

1936-09-15 / 217. szám

1936 szeptember 13. DÉf M AGYARORSZSCi 9 Sport Újpesttől Is pontot vett el a Szeged FC Izgalmas, sportszerű küzdelem — hibátlan bíróval Vasárnap ismét ünnepet ült a szegedi sport, t Hungária után az Újpest ellen is megmutatta s Szeged FC, hogy értékes csapat és komolv játékerőt képvisel. A vasárnapi sportünnep­nek az a nagyszámú, lelkes közönség adta meg a méltó keretet, amely végigdrukkolta a küz­delmet. Sport volt a vasárnapi játék, fe­gyelmezett küzdők szerepeltek n porondon. Becsületesen küzdöttek a játékosok, de becsü­letesek voltak a játékvezetők is. Olyan trium­virátust, mint amilyen Bartók és két segítő­társa volt, régen látott a szegedi közönség, amely a budafoki és hasonló ítéletek után is­mét félteni kezdte lelkesen küzdó együttesét Vasárnap sehol nem volt baj; a futballisták játszottak, igyekeztek megnyerni a meccset és ebben a küzdelmükben a játékvezetők egyiket sem gátolták meg. de nem is igyekeztek se­gítségükre lenni. Nem kis része van Bartók bí­rónak abban, hogy a küzdelem méltó keretek között fejeződött be. És a két határbiró — elég annyit mondani róluk: nem vétették magukat észre, egyek voltak a vezetőveL A mindenki ál­tal ostorozott szegedi közönség ós a durvának kikürtölt piros-fehér tizenegy vasárnap meg­mutatta, hogv semmi ol vajmi, amely nem tar­tozik a .játékhoz, az ő hibájából nem történik, A meccs nem ütötte meg a Szeged FC—Hun­gária találkozó nivóját, küzdelem azonban nagyobb volt. Nem elbizakodottak azok, akik azt hangoztat­ták a meccs után, ezen a játékon azért volt nagyobb a küzdelem, mert — két egyforma ké­pességű csapat vivott egymással harcot a pon­tokért ... Lehetnek nagyobb képességű futbal­tstái az Uinestnek, mint a Szeged FC-nek — ezen a találkozón azonban a lila-fehér váloga­tottakat felülmúlták a mellőzött szegedi fut­ballisták. Aki ennek a meccsnek az «lapján ál­lítaná össze a válogatott együttest, nem is gondolhatna arra, hogy Miklósival szemben Futót, Gvurcsóval szemben Serest állítsa be a reprezentatív csapatba. És Pálinkást sem le­het mellőzni a Hungária Szabó 5a miatt. Egyet­len hiba van a válogatottság körül és ez az, hogy a szegedieknek nincsen — protekciótok. Ha az illetékesek kissé — „magukba szállná­nak," rá kellene iőnniök arra. hogy a nagysze­rű Tóth nem tudott boldogulni Gvurcsóval és Miklósival, mig Nagy ugy szaladgált Seres mellett, mintha — válogatottságra aspirálna... örömmel kell megállapítani, hogy Szeged közönsége állandóan nö­vekszik és lelkesen kitart csapat» mellett. Mindenki kint volt a mérkőzésen, akinek kőze van a spórth TTosszu idő után ott láttuk a sporttelepen vitéz dr. Shvov Kálmán nyu­galmazott altábornagyot, a Szeged FC uj disz­elnökét, valamint dr. Buócz Béla főkapitány­helyettest. És színes keretet adott a vasárnapi mérkőzésnek az elegáns hölgykoszorú és az az autópark, amelv n Temesvári-kőrúton helyez­kedett el. A nézőközönség zúgott, morajlott, tápsolt egy-egy akció után és olyan nagy volt a taps és a biztatás, hogy — Szőregen is tudomást szerezhettek arról a nagy küzdelemről, amely vasárnap lejátszódott az újszeged! arénában. A végén az 1:1 arányti eldöntetlen ered­ménnyel mindenki meg volt elé­gedve. még Langfelder Ferenc, az Újpest futball­igazgatója is, aki szombaton még — gólzápor­ról álmodozott... Eddig is sok ilyen álom Aszlc-tt szét a szegedi arénában és remélni le­lehet a jövőben ís lesznek ilyen meglepetései a budapesti vezetőknek. A s c h n e r Lipót, az Uipest elnöke, aki nagy drukkertáborral az élen nézte végig csapatának küzdelmét, a mérkőzés | után nem tudott nyilatkozni... Nem jól kezdődött a játék a Szeged FC-re ! nézve. Elszorultak a biztatásra előkészített : torkok, amikor az első percekben rohamra in­dultak az újpesti válogatottak. Már az első percekben a szegedi kapu közelében robbantak a Kállai-bombák, Pálinkás ott hempergett a földön és esedékes volt az újpesti gól. amely nem sokáig váratott magára. Láthatóan idegesen küzdött a szegedi csapat, túlbecsülte ellenfelét és főleg ennek tudható be, hogy a nagyszerű védelmi trió gólt kapott Nem történt semmi különösebb, Gyurcsó kissé keményebben vette el a békéscsabaiak volt bal­szélsőjétől a labdát mintegy 20 méterre a ka­putól. A szabadrúgást Balogh szerencsé­sen ívelte kapura, ahol Pálinkás és Bertók nem kísérelhették a parirozást, Zsengellér a hálóba küldte a labdát. 0:1. Ez volt a nagyszerűen védő szegedi karnis egvetlen hibála a mérkőzésen, viszont Ba­loghot, akit túlértékelnek Budapesten, többé — nem lehetett látni... A gól még jobban megzavarta a szegedieket és így történhetett meg, hogv a 15. percben egy olvan akció futott végig a nályán, hogv a szegediek nem tudták beleavatkozni a játék­ba és ha Zscngellér lövésekor Pálinkás nem imponáló, talán más eredménvről kellene most beszámolni. Lassankint azután — magukhoz tértsk a szeffedi futballisták és kierversulvo­zott játék ala' ult ki: a közönségnek is megjött a hangja, amikor látta, hogy az uirtesliek ki­kihagynak a meg-meguiuló szegedi rohamok tüzében. A 31. percben végre megszületett az esedékes gól. Víg VI. ió érzékkel okszfordo­zott ördög elé/a center azonban átengedte a labdát a nagy elánnal érkező Korányinak, aki remekül elho­zott Futó mellett és szorongatva a hátvédtől, r»ffvo«A gólt lőtt Hórí kapájába A kiegyenlítést tapsorkán, hu', hol, hairá fo­gadta és a közönség uiabb rohamra biztatta csanatát. A szegedi csanat szót fogadott: egy­másután vez-tte a támadásokat és néhány perc alatt három kornert rúgott. Volt még az első félidő utolsó percében egv nagvszerü lövés az in'pestí kannra: ördög fordulásból küldött ka­pásbombá'át Hóri csak a kapu fölé tudta ütni. A második félidőben két egyenran-m ellen­fél küzdött a pálván fairen, becsületesen a győzelemért, amelyet azonban egvik csanatnak sem sikerült kiharcolni, talán azért, mert mind a kettő — győzni akart... A nagy igyekezet­ben idegesek voltak a csatárok. Amis? az uy­pesti támadókat a szegedi védők telték ártal­matlanná, addig a piros-fehér csatároknak nem volt szerencséjük. A végén kiderült, hogv 9 szegedi csapat me« is nyerhette volna 9 meccset. Ha más helyzetet nem Is hozimk fel ennek bi­zonyítására, mint Koránvi fejesét, «me­lyet az üres kapuból mentett kor­rierra Futó és Nagy két „beguritását", valamint az utolsó pillanatban leadott bombá­Kerékpárosok! Elsőrendű kerékpárokat engedményes ár­ban reszietre adom. G imikai és alkatrészeket most filléres S — — árban kaphat SZClflEO daSlCflOrná! 10 Szeged, (Kiss D palotai Kiss u. 2. ját, a Szeged FC akkor is megszerezhette vol­na a győzelmet. A győzelem elmaradásáért mégsem panaszkodik senki és ez azért van, mert lelkesen játszott a szegedi csapat és egye ­sek egészen kiváló teljesítményt nyújtottak. Pálinkást igy még nem látta védeni a sze­S edi közönség. A két hátvéd ismét remekelt. I i k 1 ó s i egy árnyalattal jobb volt R i e s z­nél. A halfsor nem hagyta felülkerekedni az ellenfél hasonló formációját és itt játszott a mezőny legjobb embere, Gyurcsó, aki végre megérdemelné, hogy Dietzék is észrevegyék. Somogyi el-eltünt, de nagy hibát nem esi nált, Ber tók szorgalmas, lelkes volt. A csa­társorban Korányi javuló formát mutatott, gólia remekbeszabott volt, Vig és Berecz ezúttal főleg agilitásukkal tüntették ki magu­kat A kapu elé sokszor késve érkeztek, ezért maradtak kihasználatlanul Nagy „csusztatá sai." Meg lehet állapítani, Nagv volt vasárnap a Szeged FC legveszedelmesebb csatára ör­dögnek még tanulni kell, a labdaátvételt kell elsa'átitania, néhány pompás lövése elsőran­gú volt. II Vasutas veresétje és a KEHC pontvesztesége a vasárnaoi amatőrforduló meglepetése Érdekes mérkőzések voltak és váratlan eredmények születtek meg az amatőrök vasár­napi fordulóján megrendezett meccseken. Meg­lepetés az egyetemisták kiskunfélegyházai pontvesetesége, de az a Vasutas veresége a szentesi vasutasokból is. Érdekes a MAK j kecskeméti győzelme a jól startoló ÍTE-vel szemben. A SzAK biztosan győzött a kvalitá­sos HTVE ellen. Az SzTK-nak nem volt szeren­cséje Hódmezővásárhelyen és nehezen szerzett pontot a Móraváros Makón. A másodosztályú derbit az UTC nyerte, SzAK—BT VB 4:1 (2:1.) Az Uipest—Szeged-meccs előjátéka jó spor­tot hozott Jó volt a játék és erős volt a küz delem. A kitűnő hódmezővásárhelyi csapat sokáig kétessé tudta tenni a SzAK remekül, összedolgozott együttesének a győzelmét, ké­sőbb azonban visszaesett ée a piros-feketék megérdemelten nyerték meg a játékot. A gól­Arány túlzott A gólokat Papp (Sí, Albertj, illetve Szabó lőtték­KTK—KEAC 2:2 (2:1.) Kiskunfélegyháza. A bajnokcsapatnak ez volt az első idei meccse, amelyre több uj ember­rel állt ki. Az volt talán a legnagyobb baj, hogy felforgatták az egyetemi együttest; Ko­vácsnak nem lett volna szabad a balszélen iát. színia. Góllövők: Erdei, Sahin II., illetve Tóth ée Hetényi. SsTK—HMTE 2:2 (1:0.) Hódmezővásárhely. A két technikás csapat találkozójából az SzTK-nak kellett volna győztesen kikerülni, mert néhány perctől el­tekintve fölényben játézött; balszerencséje miatt nem tudott győzni. Szerváczv. Tormav, illetve Csabai és Biró lőtték a gólokat. 8z. Máv.—Vasutas 1:0 (0:0.) Szentes. A Vasutasnak ez volt a, harmadik IfjlfJ Tiszai ponty éSm W&MCat&l • slb. nagy mennyiségben méltányos áron ki Unialffy György tük v § ponty kerül eladásra halcsarnokaiban, Rudolf-tér, vám­ház molLétt és Szécheovi-tér. m