Délmagyarország, 1936. augusztus (12. évfolyam, 182-205. szám)

1936-08-09 / 189. szám

t9!5fí augusztus 9. OÉlMAGyARORSZÁG XI. OLIMPIÁSZ Berlin, augusztus 8. Szombaton megkezdődött Berlinben az aszóolimpiász, amely felé nagy fi­gyelemmel fordul a magyar közönség. "Ebben a küzdelemben jutott szerephez a magyar sprinter­gárda é6 itt fogja összemérni erejét a világbaj­nok vizipólricsapat, valamint a 4 X 200 méteres Ewópabajnok staféta. Ebben a sportágban lesz talán a legnagyobb küzdelem, különösein a ja­pánoknak igér ujabb sikereket ez a verseny. A 100 méteres gyorsúszás előfutamai tanár reggel meg' ezdődíék. A versenyzők hét tur­nusban küzdöttek a továbbjutásért. A magyarok reménysége, Csik az első előfutamban indult, ellenfele a világrekorder amerikai Fick volt. Az előfutamot Firk nyerte, egynegyed méterrel ha­marabb ütött be a célba, mint a magyar aszó. Fick ideje 57.7 másodperc, aini olimpiai rekord, Csík 58.3 másodperc alatt abszolmlta a távot. A IV. előfutamban úszott Gróf, aki 61.3 má­sodperces idejével a harmadik helyen végzett. Ezt az előfutamot a japán Arai nyerte 57.7 má­sodperces olimpiai rekorddal, a német Fischsr 57.9 másodpercet wszott és második lett. Az ötö­dik előfutamot is japán nyerte, Tagushi, aki szin­tén olimpiai rekordot úszott. A VII. előfutamban ban sprintelt Abay-Nemes, aki az amerikai Linr­degren mögött 1 :oo.2 perces idővel a második­nak ütött a célba. Az előfutamok alapján tehát Csík és Abay-Nemes jutott tovább. Csik a elöntőben A 100 méteres gyorsúszás középfutamának eredménye: I középfutam: I. Tagushi (japán) 57.9 mp. 2. Csiíc (Magyarország) 58.1 mp. 3. Fick (USA) 58.2 mp. 4. Fischer (német) 58.7 mp. * ­A magyarok lelkes huj, huj, hajrával biztat­ták Csiíket, aki igen jól indult és a táv legna­gyobb részén vezetett és esek az utolsó méte­reknél előzte meg a japán. Csiket lelkes»® meg­éJjenezte a magyar közönség. A II. középfutamban: 1. Yusa (japán) 57. 5 mp. 2. Arai (japán) 57.9 mp. 3. Lindrea. (norvég) 58.7 mp. A magyar Abay-Nemes utolsóelőtti volt, nem, jutott tovább. Szarvas Un divat és kalapkülönlejfesség-ek na^y raktára! — Olcsó árak. Káltav Albert (Hid) ueca. 40 reken nagyobb mozdulatokat kommandiroztak a generálisok, a nagy csapattestek alig mozdultak Ilyen gyakorlatokon nem egy tábornok, vagy ala­csonyabb tiszt keményen szalutált a följebbvalójá­nak, katonásan bedugta a kardot a hüvelyébe, elő­rántotta revolverét és ott az arcvonaj előtt aevon­lőtte magát. Valósággal hullolaik az emberek, pedig ínég csak készülődtek a háborúra. Veszedelmeen közeledett » naptár szerint való tavasz, a háború ideje és még nemhogy tél nem volt, de még az ősz előtti tavasz, sőt a nyár virult teljes pompájában. Egy héttel az első tavaszi nap előtt, a sok büntetés­től mér felényire olvadt le a hadsereg létszáma. Az ország rettegve várta a háborút. Sütött a nap, itt volt már az uj tavasz, a fekete halálitélet­tavasz. A diplomácia már tehetetlen volt. Már minden nappal közelebb jutottak a vészes terminushoz. A csapatokat már száílitgatták a határra és néhány kémkedő ellenséges repülőgép kattogott már fenn a levegőben, hogy a csapatot mozdulatait kilesse. Az utolsó éjszakán hirtelen csodálatos változás állott be a katonái közt Példátlan rendben, ment minden mozdulat Minden közkatona egy-egy had­vezér körültekintésével és lelkiismeretével állt a helyén és alig lehetett az ágyukhoz állított tüzé­reket visszatartani, hogy hajnal előtt ne lőjjék ki a gyarmatok felé irányított ágyuk lövegeit. Már homályosan, kicsit derengeni is kezdett a hajnal. A csapatok nagyszerű fedésekben feküdtek és várták az első jelet a tüzelésre. Az első hadtest •parancsnoka most fellovagolt egy távoli dombra, "hogy mégegyszer végignézze az ellenséges terré­numot. messzelátójával. Belenézett az üvegbe és furcsának találta, hogy nem lát semmit, csak nagy, homályos fehérséget. Közben megrázkódott néhányszor, ugy érezte, hogy fázik és megtörölte a távcső üvegjét, hogy újra belenézzen. A távcső frvegje tele volt finom zúzmarával. Köröskörül irtózatos sűrűségben, snlyosam iwl­ftott a hó. A puskájukra borult katonákat már (•©észen betemette. A döntőbe jutottak: Tagushi, Csik, Fick, Yusa, Arai, Lindren és mint legjobb negyedik, Fischer. Lenkey Magda tovább jutott az előfutam* ban Szombaton délután tartották meg a roo méte­res hölgygyorsuszás előfutamait. Az első előfutamban győzött Mastenbroeck (holland) 1 perc 06.4 mp. A második előfutam­ban szintén holland, Den Ouden győzött 1 perc 08. r másod percoeI. Negyedik /CÍ;S (magyar) 1 perc 12.7 mp. A harmadik előfutamban indult a magyar Harsányi Vera. Az első hosszban utolsónak far* dúlt, utána kissé feljött, de visszaesett és m angol Grunttal együtt utolsónak ért a célba. \ harmadik előfutamban első Kampel (ar­genlin) i perc 06.8 mp. A negywfik előfutam­ban győzött Hveger (dán) 1 perc 09.6 mp. Az ötödik előfutamban «Iső Lapp (USA) 1 pert- 09 mp, második: Lenkey Magda (magyar) ! perc, 09.9 mp. Lenkey az indításnál jöl jött el, de 50 méternél lemaradt és negyediknek for­dult. Utána erősített, jól feljött & Lappon kivűl a mezőnyt megelőzve másodiknak ért célba. To­\ább jutott minden előfutam minden első három helyezettje. A magyar 4x100 méteres staféta Szombaton délután a Stadion zsúfolásig meg­telt közönséggel. Az idő hűvös volt, a pálya felett könnyű szellő lengett. A 4-6zer 100 méteres sta­féta előfutamainak eredményei: 7. előfutamban első USA: 40 mp, világrekord beállítva. II. Olaszország 41.1 mp. III. Délafrika 41.7 mp. IV. Japán 41.7 mp. V. Finnország!. A második csoportban első Hollandia 41.3 mp. II. Argentína 41.9 mp. III. Magyarország 42 mp. IV. Anglia. V. Franciaország. A magyar staféta a másik pályát kapta, az angolok és a franciák között. Az első start netn sikerült. Másodikra egyszerre ugrott ki a me­zőny. A második 100 méternél a magyar csa­pat az utolsó helyen feküdt. A magyar futó azon­ban behozta az angol és francia ellenfelének elő­nyét és harmadik helyen váltott Sir. ő is kitűnő jó formában futott és a második helyre került, de a célig az argentin mögött egy méterrzl le­maradt. \ magyar staféta kiesett a további küz­delemből. A harmadik előfutamban: I. Németország 41.4 mp. II. Kanada 41.5 mp. III. Svédország. IV. Svájc. Döntőbe került: USA, Olaszország, Hollandia, Argentiniia, Németország és Kanada. Győzelemmel kezdte szerepléséi a vizipólócsapat Berlin, augusztus 8. A Magyarország-Jugo­szlávia vízipóló mérkőzés a magyar csapat győzelmét hozta. A magyar csapat 4:1 (2:0) arány­ban győzött. Magyar támadásokkal kezdődött a mérkőzén. Az első gól a 2-ik percben esett, amikor Ha­la s y átadását Bözsi nyugodtan a bálóba vágta. Egymásután szabaddobások következ­tek, a magyar csapat állandóan támadt, azon­ban a jugoszláv kapus és a kapufa mentett. A félidő l>efeiezése előtt Halasv átadásából Bözsi dobta a második gólt. A második félidő első percében faultolták Ncniethet. a bíró négvméterest ítélt és Németh fzt érié' hitette. 3:0. Utána a jugoszláv bal­szélső, lí o j e leúszott, Sárkányt és Bródyt is rászedte és bedobta az egyetlen jugoszláv gólt Két magyar kapufalövés után veszélyes jugo­szláv támadás következett, a magyar védelem azonban a helyén volt. Ezután több erős fault esett és ezért a biró kiállította Homonnavt és Belvárosi Mezi Vasárnap Budai cukrászda Perczel, Kabos, Perényi. Asonkiviil Szerelemmel vádollak BULLA El MA Esti elSüdis a nyáriban. Széchenyi Mozi Ví 3. R. 9 "Vasárna^éTTétíö A vis özvegy Mmunoe Chevalier, Jean ette Me. Donald azonkívül STAN *i PAN remtk vigiátéka A két ükól ElMiwk fél ». A. I órnkor. ÖUMPm® első része mindkét Moziban. Zsignoncit, majd ismét két játékos julott a ki­állítás sorsára és igv mind a kél csapatban már csak 5—5 játékos játszott Bözsi szép lab­dát adott TTalasvnak, aki Bozsit játszotta tisz­tára, lövé^ a negyedik magvar gólt jelenti. A magyar csapat támadásai közepette ért véget a mérkőzés. Vízipóló A vízipóló előntérkőzéáek során szombaton déJ-* előtt Ausztria csapata hatalmas rnegl '¡yetést oko­zott. Svédország ellen 2:1 (1:1) arányban győ­zött. Az osztrák vízipólózok kitűnő összjátékkal nyerték meg a mérkőzést. A némel vizipólócsapal délután az uszóstadion zsúfolt nézőtere előtt 8:t (5:0) arányban verte Franciaország válo­gatott csapatát Palotás sikere Berlin, augusztus 8. A görög-római BirltÖrfs során szombaton délelőtt a magyar Palotás mér­kőzött. A nagyközépsúly harmadik fordulójában háromnegyed 1 óra után lépett a szőnyegre. El­lenfele a cseh TribiV volt. Palotás karfelfedéssel átfordította és 7 perc 12 másodpercében hídját betörte. Ebben a suí\rsoj>ortban a kövelkező ne­gyedik fordulóra 7 • birkózó kvalifikálta magát, köztük legkevesebb hibapontja (•egy) Palotásnak és a svéd Johnsonnak van. A negyedik forduló sorsolása kedvező, uiert Palotás szabad és igj az ötödik fordulót .fc ogy hibaponttal Lezdi.