Délmagyarország, 1936. augusztus (12. évfolyam, 182-205. szám)

1936-08-25 / 200. szám

augusztus 25. D C I M A GYARORSZAG Sport A szegedi Erdős legyőzte a világbajnok Hamuról Vasárnap rendezték meg Budapesten a ma­gyar—japán uszómérkőzés második napját, amelyen egy Európarekord és egy nagyszerű teljesítmény született meg. Az Európai ekordot a 4x200 meteres gyorsstaféta javította meg. míg a 100 méteres mellúszásban a szegedi Er­dős-Engel legyőzte a világ legjobb melluszó­ját, a berlini oümpiászon bajnokságot nyert japán Hamurót. A 17 éves szegedi fiu a vasár­nap megrendezett 200 méteres ifjúsági bajnoki versenyen csak azért nem indult, hogy össze­mérje erejét a nagyszerű japánnal A 100 méteres mellúszásban Erdősön és Ha­murón kivül indult Lengvári és Lemhényi. A nagyszerűen sikerült start után a pillangózva uszó Erdős nyomban az élre állt és az^ első hosszban már három méter előnyre tett szert. A közönség látva a szegedi fiu nagyszerű úszá­sát, nagy niztatásba kezdett. Erdős, amikor látta, hogy egyenletesen vezet, rendes stílus­ban úszott tovább, ekkor azonban az erősen küzdő Hamuro behozott hátrányából. De nem történt haj. mert Erdős, amikor már tulközel érezte magához a japánt, ismét pillangózni kezdett és biztosan csapott be elsónek a célba­Erdős ideje azért gyengébb a déli kerületi re­kordnál, — amelyet jóformán ellenfél nélkül állított fel —, mert a száz métert nem pillan­gózva úszta végig, ennek pedig az az oka és ezt az uszóvezerek is megállapították, hogy nem volt szükség rá. A győztes ideie 1:14.6 perc, Hamuróé 1:15 perc. A harmadiknak beérkező Lengvári 1:19.8 perc alatt abszolválta a távot A 4x200 méteres gyorsstaféta nem tudta le­győzni a japánokat, de nagyszerűen úszott és ismét Tne«;avitotta az Európarekordot Az u.í rekord: 9:10.8 perc. A japánok eredménye 9:06 perc. A magyar vizipólócsapat 12'0 (5:01 arányban Hvőzött á japánok ellen. I SzAK fiüénvesen nvflziHt az amafőrük elsfl fordiTéián Pontot vesztett a Vasutas, kikapott a Móraváros Vasárnap megkezdődtek a bajnoki küzdel­mek a szegedi alosztályban és meg lehet ál­lapítani, hogy egves meccsek jól sikerültek, anyagi eredménvről azonban sehol nem lehet teszélni, mert az egész napon át tartó esőzés nemcsak a pálvákat tette tönkre, de a közön­séget. is elriasztotta a mérkőzések látogatás­tól. Az első forduló nem hozott különösebb meglepetést; várható volt a SzAK gvőzelme a tartalékos MAK ellen és az ugvancsak tar­talékos Móraváros veresége az újonc kecske­méti csapattól. Talán csak a Vasutas eldöntet­len eredménye meglepetés az MTK ellen. Szegeden, az uíszegedi sporttelepen vasár­nap két meccs volt: SzAK-MAK 6:1 (4:1). A jó formában lévő SzAK különösen az első félidőben játszott jól és technikailag anv­nyira fölötte állt ellenfelének, hogv a mélv talajon is tudott kombinálni. A MA K-nak mentségére szolgál, hogv több standard játé­kosa nélkül volt kéntelen kiállani. A gólokat Solymár (4), Román és Baróti (11-esből) lőtte. A makóiak egyetlen góliát Balogh sze­rezte. A második félidő végefelé a játékvezető kiállította a SzAK-ból Bárdit és Birót. Érde­kes, hogy a S-zAK kilenc emberrel is fölényt tudott kiharcolni, sőt gólt is rúgott a komplett MAK-nak. Vasutas—MTK 0:0. A Vasutas váratlanul keménv ellenfelet ka­pott a makói csapatban, amelv végig szívósan védekezett, de többizben alkalma is nvilott a támadásra. A Vasutas megérdemelte volna a győzelmet, de csatárainak gólképtelensége és a makói kapus bravúros védései ebben meg­akadályozták. A Vasutas a második félidő­ben fölényben volt, de nagvszerii helvzetei el­lenére eem tudott gólt lőni. KTE—Móraváros 3:1 (2:1). Kecskemét. A Móraváros több iátékosának betesége miatt tartalékoson volt kénvtelen kiállani a mérkőzésre, nem tudta megakadá­lyozni a nagy lelkesedéssel játszó kecskeméti csapat győzelmét. Az első félidőben még sok­szor veszélyeztetett is a móravárosi csapat, a második félidőben azonban visszaesett. Gól­lövők: Tóth, Kozma, Koncz, illetve Sulvok. Sz. Máv.—HMTE 2:1 (2:1). Hódmezővásárhely. Meglepetésnek számit a szentesi csapat, gvőzelme az otthonában ját­szó Munkások ellen. HTVE-KTK 5:3 (3:2). Kiskunfélegyháza. Megérdemelten gvőzött a vásárhelyi csapat a tartalékos félegvháziak ellen. Másodosztályú bajnoki mérkőzések. Szeged: UTC—Zrinyi-KAC 2:1 (1:1). Az ujszegedi csapat nagy küzdelem után tudott győzni a jól játszó kék-sárgák ellen. A Zrinyi-KÁC-ból a biró fele­selésért kiállította Havast és Schmutzlert. — Kistelek: Postás—KiTE 3:2 (20) Nehéz győze­lem. Kiskandorozsma.: Sylvánia—KPLE 8:0 (1:0). A Sylvánia nagyszerűéin játszott és még ebben az arányban is megérdemelten győzött. Elmaradt a RzEATC—Hunyadi meces, mert az ószentivániak csak öt emberrel jelentek meg a pályán és a $ző­regl SzFIE—Rákóczi mérkőzést az első félidő 41. peréében félbe kellett szakitanl az óriási eső miatt. A Játék félbeszakításakor a szegedi csapat 3:0 aránvban vezetett. — Barátság*« mérkőzé«: SzTK —KEAC 4:1 (2:0). Mind a két csapat több tarta­lékkal játszott, a standard játékosok hiányát az egyetemi csaptt érezte meg jobban. II Hmgária §W!f A Szeged FC-nek a Kispest ellen elért ér­téke« döntetlen eredménve ismét felkeltette a szegedi közönség érdeklődését csapata 'ránt. Ennek a nagv érdeklődésnek bizonyítékát is adta a közönség vasárnap, amikor közel ezer ember nézte végla az& a tréningmeccset, amely az első készülődés volt « Hungária el­leni mérkőzésre. A nasv érdeklődés Havas II.­nek és Berecznek szólt, de meg akarta nézni a szegedi közönsé" azt a csapatot, amelvnek Wkes és jó játékáról annvit beszélnek csü­törtök óta. Az érdeklődésre rá is szolgált az egvüttes, amelyből azonban h'ánvzott Korányt aki felmentést kapott és Bere'6. ak;r>ek szolfá^ti beosztása nvatf nem állott módiá­han rész+venni a SzAK TI elleni iátékhan A Szerred FC lefékezve, de iól futballozva 5:5 (3:0) arányban győzte le n Túros-feketéket. a csapatot ar átigazolás alatt lévő é« naeveze­rüen játszó Korom egészítette ki. Havas 1T. bemutatkozása vegyes érzelmeket keltett. Technikás, de a kapu előtt nem i?en találía fel magát és lőni sem igen tud. Tekintettel arra hogv játéktudásáról nem lehetett mée kellőképen meggyőződni, a vezetőség intézke­désére a volt miskolci futballista a csütörtöki tréningen is résztvesz Ezután fognak dörreni szerződtetéséről. tfrdekessére volt a trénins'­meccnel-. hogv azon sz első félidőben Somonyi. a másodikban Szólka iátszott centerhalfot. Szójka a neki szokatlan poezton ügyesen ' mozgott. Somogyi még nincsen formában. Jól védett Tóth és jól iátszott a balösszekö­t tőben Gyurcsó. A tréningmeccset Markovlcs Szilárd, a Szeged FC direktóriumának irányí­tója vezette. A tréningmeccsről Farkas, a III. kerület volt futballistája azért hiányzott, mert — le­szerződött a Ferencvároshoz. Érdekes eredmények a tozet! Liga startián A Nemzeti Ligában vasárnap kezdték meg a bajnoki játékokat a csapatok, a jó futballal azonban szinte valamennyien adósak marad­tak. Meg lehet állapítani, hogy a vasárnap megrendezett hat mérkőzés közül egyik sem hozott olyan jó játékot, mint a csütörtöki Sze­ged FC—Kispest találkozó. A forduló érdekes­sége, hogy négy csapat 5:1 arányú győzelmet aratott és a Phöbus megérdemelten gvőzte le az Újpestet. Meglepetésnek számit a Budafok nagy gólarányu győzelme a Budai 11 ellen. Eredmények: Hungária—Elektromos 5:1 (1:1) A Szeged FC vasárnapi ellenfele jó formában van; nagyobb gólarnnvu győzelmét az Elektro­mos durva játéka akadályozta meg. Nemzeti­Haladás 5:1 (3:0), Ferencváros—Soroksár 5:1 (1-0), Budafok—Rudaí 11 7:2 (3:2), Phöbus­Üjpest 1:0 (1:0), Debrecen: Bocskai—III. kerit­let 5:1 (1:0). Az uilaki csapat Kocsis kivételé vei amatőrökből állott. — A profiligában meg­lepetés. hogy az SBTC 0:4 arányú vereséget szenvedett az Alba Régiótól, a Szürketaxi pedig 4:2-re verte meg az Attilát. Szekeres: az QHmnlque Lille fáfAkPsa Néhány héttel ezelőtt megirta a Délmagvar­ország, hogy a Szeged FC és Hesser Tibor, a szegedi csapat Franciaországban tartózkodó volt trénerének közvetítésével tárgyalások in­dultak meg Szekeres Lászlónak, az SzTK cen­terhalf jának az Olimpique Lillehez való szer­ződtetése érdekében. A szerződtetés elé az SzTK nem gördített akadályokat és anyagi ellenszol­gáltatásért hajlandó is volt kiadni a futballis­tát, a szerződésből azonban nem lett semmi, mert a követelést túlzottnak tartotta a francia klub. Már mindenki azt hitte, hogy a Szeke­res-ügy „elaludt", amikor vasárnap váratlanul me"Mpnt Szegeden Hesser Tibor, aki kijelen­tette, hogy megbízója hajlandó a múltkor kért összeget Szekeresért megadni. Ilven körfilmé­nvek között létreiött a megesvezés, amelynek" értelmében Szekeres és az SzTK közösen 2500 pengő lelépést kanott. Szekeres havi fizetése meghaladja a 700 pengőt. Hesser még vasár­nap megváltotta Szekeresnek Liliéig szóló vas­úti jegvet. ugv, hogv a futballista kedden már el is ntezik Franciaországba. Szekeres ezúttal már másodszor irt alá pro­fesszionalista szerződé't, ami azt 'elenti. hogv többé nem 'ehet amatőr. Az SzTK azért vált Tn"* V?tflr>A futballistáiétól, mert sulvos anva­gi helyzetben van. Szekeressel nemcsak az S~TK, bn'iem a déli ametőrfutball is veszteséget szen­vedett. Szekeres utolsó iátéka az SzTK-ban vasárnap volt; utódja Wenkev lesz. •»r­A magyar amatőrválogjatott vasárnap Aar­hnsban mérkőzőtt a jüttlandi kerület reprezentán­saival és 3:0 (1:0) arányban biztosan győzött. A jiiltlandi kerület állandóan 8—9 játékost ad a dán válogatottnak. Az amatőrválogatott ezzel a mér­kőzéssel befelezte drfn tnráiát Ujsomord-telepi 80—SzTK ifi. 4:2 (2:1). A gó­lokat a barátságos mérkőzésen Dovál (2), Karsnf, Papp, illetve Bárkányi és Kovács lőtte. Augusztus 3Q>án déBuián fél 5 óra Hungária-Szeged FŰ Jegyek 20 százalék enuedménnyei szombat estiq kaphatók a DÉLMAGYARORSZÁG JEGYIRODÁBAN.