Délmagyarország, 1926. március (2. évfolyam, 50-74. szám)

1926-03-16 / 62. szám

1926 március 16 DÉLM»OY*RORSZAG 7 A Szsgedi Kereskedelmi és Harbanb köz­gyűlése. A Szegedi Ksre*kede mi és Iparbink vasárnap délelőtt lartotta Wdgner Gusztáv el­nöklete melleit 58. évi közgyűléséi, melyen a részvényesek nagy számban Jelenlek meg. A közgvölés egyhangúlag elfogadta az előterjesz­tett 1925 január 1-i ujértéeelési mérleget és az igazgatóság javésatára a részvénytőkét 16 000 darab egyenkint husz pengő név­értékű részvényre oszló 320 000 pengő­ben állapította meg (négymilliárd korona). A tartaléktőke 255 000 pjn&ő (3187 millió kor). A határozat értelmében az eddigi 50000 kor. névértékű részvények 20 pennső névértékű rész­vényekkel cseréltetnek fal. Elfogadta továbbá a közgyűlés az 1925. évi zárszámadásodat és a haszonfelositási jivssia ot. A bank az 5000 kor. névértékű részvényes 58 számú szelvényeire 7000 kor. osztalékot fizet március 15 töl fcez­dödőleg. Végül egyhangúlag megválasztó ták az úsazgaiösftg tegjaivá dr. Aigner Károlyt, dr. Biedl Sjmu', Biró Aríurt, Ervin Kálmánt, G osz Marceit, dr. Hári Gízá!, Kísí Károlyt, szegedi Lukáci J5ztefe», Vajda Manót, V«rga Mihályt és Wagner Gusztávot, A felügyelő bizo Iságba dr. Auer Zoltánt választották ba. Itt emlitjük meg, hogy a Szegedi Kereskedelmi és Iparbtnk ez aisalomnal a szegedi vakok intézetének és a sikei­némák íatézeénes egfenkint két és félmiliiő, a békésmsgyei árvízkárosultaknak kétmillió, a Stefánia Szövetségnek 500.000, a Szegedi Rokkant Egyesületnek 400000, a Zsófia Gyer rnekszsnatóriumnak 200 000, a Délvidéki Ott­homak 200 000, a G/irsirók Egyesületének 200 000 és a Muzeumbarátoz Egyesüle ének 500 000 koronát adományozott. & Zürichi tőlOíJe. NMdti', Pám 18.85, Loaúoü 352>.5625, Nwyoric 5'.9.50 8rüi3S5Í 23.5850, Milano 20.95ÍÍÖ. Atnstarckra 208.10, Serlto 133.61, Wiso 8.9073.2250. Széfia 3.75, fríga ÍÖ.S8'jO, Varsó 67.50, Budami M072.80. Basamet 2.1830, Belgrát! 9.1350. Sárim i Páti* 18.8750, Londoa 2)25.59, Mawyork 619.50, Briüszal 23.55. Milano 2«.85, tostardaw 208 10, Ssritc 123.70 Wíaa 0.0073.2250, Xséíi* 3.75. Ptá*a 15,3850 Vsxsá 67.50, Baiaptt* 0407180, Bal­gr«d 3.15, Suktr»«i 2.1853. rf?t8UH**»ttt»?.ntt Sport SrAK-ÜTC mérkőzés 7:0 (3:0) Ujszegedi pálya. Biró: Kohautek. Nem tartozott az élvezetes mérkőzések közé a két csapat találkozása. Ennek oka részint a bajaok­csapat gyenge szereplésében és az UTC kímélet­len játékában, másrészt Kohautek bíráskodásában keresendő. Sajnáljuk ezt az igazán jóakaratú birót, aki sorozatos tévedések után egyik fóoka volt a mérkőzés eldurvulásának. A bajnokcsapat nem játszóit olyan formában, amelyet vártunk tőle, pedig abszolút gyenge ellen­fele nem nagyon zavarta akcióit A közvetlen vé­delembea Biutzer egyetlen lövést sem védett, annál szebb munkát végzett a hátvédpár. Back a szokott jó volt, mig Horváth I.-nél örvendetes javulást észleiünk. Jó helyezkedésén és biztos szerelésén kivül most már felszabadító rúgásai is jók és ez a védelem sokkal nehezebb mérkőzésen is biztosan fogja az ellenfél támadásait visszaverni. A half­sorról nem tudunk ennyi ját irni. A bét szélső kalf a megszokott formában játszott, azonban Simőka nem volt jő. Agilisán mozog, azonban sokáig tartja magánál a labdát és leadásai sem megfelelőek. A csatársor munkája gólokban ki­fejezve megfelelt, azonban nem mozgott az egész együttes azzal a mindent felőrlő lendülettel, ame­lyet megszoktunk tőle. Egyénileg Solti és Mészáros gyújtottak legtöbbet, Megyeri és Wahl kissé lassúak voltak. Priszlinger ismét a balösszekötő helyén szerepelt és elmondhatjuk, elég szépen. Már be tud illeszkedni a kombinatív játékba is, leadásai jók és ami fő, elég gyors. Mindent egybevetve megvan minden kellék ahhoz, hogy nagy csapat legyen a bajnokcsapatból és bajnoki küzdeimein kivül méltóan reprezentálja a déli fuiballt a kupa­és az országos bajnokság küzdelmeiben, csak több tréning, esetleg tréner egy kellene. Az ujszegedi csapat igen gyönge ngyüttes. Nagy kár, hogy annyira durva, sokszor emberbemenően játszottak, ezzel c?ak a közönség aniipátiáját ér­demlik ki. Csak Kroneiiberger, Lspu és Lantos n. azok, akik kiemelhetők a többiek tsözüi, a többi sem mutatott semmit Mindkét félidőt a SíAK uralja, az UTC erősen védekezik és csak ritkán jut át a félvonalon. A játék második percében már gól esik, mert Kronea berger hands éért megítélt 11 esi Mészáros belövi, második gólt nehég helyzetben Priazlinger rujj 3. Ekkor kezd a mérfeősés eldurvulni, a ftfdön fik vő A Prisziingert Bőrcsök megrúgja, azonban a biró megtorlatlanul hagyja a súlyos faultot. Ezt a hibát akarja jóvátenni, amikor Lantos Ill at és Megyerit, a bajnokcsapat itgfairabb játékosát kiáliiíja. Ezt követi a harmadik gól, amit süiníén MSizáros ér el ugyancsak tizenegyesből. A második félidőben Mészáros veszi át a csatár­sor irányitásáf, ami nagyszerűen sikerült és szép szöktetéseivel, finom passzaival frontban tartja tár­sait. A negyedik gól Vezér hosszú, iveli labdájából esik, mig az ö'.ödik Wihl kitöréséből saületik mag. Priszlinger lövi a hatodik és Wahl, Solti centeré­ből a hetedik gólt. Erte a iéildflre is esik egy páros kiállítás, mikor is Simókát és Laput állítja ki a biró. Kohautek már az első félidőben kien­gedte kezeiből a mérkőzést, ami áltat bebizonyí­totta, kogy nem szabad fontosabb mérkőzést rá­btzii. Vasutas-KEAC 4:0 (2:0) Hunyadi téri pálya. Biró: Geisler. A kétről-bétre javuló formában lévő Vasutas­eespat a tavaszi aaoeoBbsa minden mérkőzését megnyerte. Nagy próba elé volt azonban állítva, mikor egyik legerősebbnek hitt ellenfelével, a KEAC-cai állott ki, hogy ezzel a mérkőzéssel el­döntse a II. hely kérdését. Nehéz föladatának ele­get is tett a csapat minden tagja és szép játék után megverte az egyetemi csapatot. A győztes csapat közvetlen védelme a sebez­hető pont. Egy fürge csatársor ezt ki is használ­hatja, ha ez a rész nem javul meg. A halfok biz­tosan fogták az ellenfél csatárait, szereléseik és leadásaik j5k voltak, a csatárokat tömték labdák­bal. Ilyen half3or előtt könnyen boldogultak a csaiárok, akik szépen játszottak a mezőnyben, lövéseik is sikerültek. Sisép összjátékukon kívül lelkesen is játszottak és főként ez Uényszeritette megadásra az ellenfelet. Az egyetemi csapat legjobb része, mint rende­sen, a közvetlen védelem volt. Három ember azon­ban nem művelhet csodákat, ők nem részesei a varaségnek. A halfsort sehol 3em láttuk és a csa­társor, amely Kovács Buna néikül állt ki, semmit sem mutatott. Egy letört együttes benyomását keiti az egész csapat, tehát össze kel! szedni minden tudást és lelkesedést, különben a III. hely i3 ve­szályez'eive lehet. Az első félidő elején a KEAC vezel néhány tá­madást, de fölnyomul ezután a Vasutas csapat é3 ki; félidőn keresztül fölényben marad. Lleb lövése szerzi meg az első góit, mig a másodikat Kakuszi lövi. A KEAC ebben a félidőben szépíthetett volna m eredményen, de egy megítélt tizenegyest Sántha mellé rúgott. A második félidőben Kakuszi há­romra, rnsjd Papp négyre emelik a gólok számát. Geisler hibátlanul bíráskodott. SiTK—Zriayi 2:1 (1:1), Ujszegedi pálya- Biró: Pataki. Nivós, erős játékot vártunk ettől a mérkőzéstől, mert ennek kimenetele fontos volt a 4 ik hely szempontjából. Ehelyett csapkodó, ideges játékot produkált mindkét csapat, nem volt egy szép mo­mentuma ssin a két félidőnek. Az SzTK csapatában a két szélső, Gallér és Joanovícs voltak jók, annál gyöngébb volt Nagy Kapus. A Zrínyiben szintén a kapus, Biró volt a legrosszabb ember, az első gólt művészet volt be­engedni. A hátvédek voiíak már jobbik is, úgy­szintén a halfsor is. A máskor oly jő haífsor ma­gara volt hagyva teljesen és igy nem játszhattak jobban. A csatárok még mindig nam tudnak lőni és feár Wienert előrehozni, ő sem tudja társai já­tékát följavitani, ő is puha, hátul van ő jó helyen. A vezető gólt az első félidőben a Z:i;iyi éri ei. Hlavanda csavart lövése kapufáról pattan vissza, Sebes a labdát kapásból bevágja. A félidő vége felé Kakuszi messziről lőtt labdája Biró kezéről pattan a hálóba. A győztes gól a második félidő­ben esik, Kalmár centerét Vitus befejeli. Pataki biró indiszponáitan vezette a mérkőzést. KAC—VMTE 3:1 (1:0). S?ép és megérde­melt gvőzslmet aratott a fsjíődő KAC Vásárhelyen a VMTE csapata fölött. Nem volt pedig könnyű föladat saját otthonában, fanatikus közönsége előtt megverni a raunkáscsap*toJ, amely igen durván játozolt. A vezető góíS Réti II. éri e? még az első fílidőbari. A második féüdő elején Rado 11 ese, majd Réti II. lövése háromra szaporája a gólok szárnál. A VMTE gólja Ridics öngóljából esett. Gyenge kézzel vezette a mérkőzést Vezér Dezső. Külföldi eredmények. Ausztria—Csehország 2:0 (1:0), Bécs-Prága 1:1 (1:0), Béca-Po­zsony 2:2 (1: 0). Budapesti eredmények. FTC-BEAC 2:2 (1:2). MTK-Törekvés 3:1 (0:1) III. ker.-NSC 5:0 (2:0), UTE-Vasas 2:2 (0:2), 33 FC-VAC 0:0, KAC—ETC 2:2 (1:0). Az Adányi—Krausz ügy folytatása. A sze­gedi kurzusiap mult heti számában többször figyel­meztette az SzTK—Zrinyi mérkőzés biráját Krauszra, a Zrinyi csnterhalfj ára, aki „Utlerélyes" játékos. Krausz az egész mérkőzés alatt vigyázva, íefoko • zott agilitással játszott. Minden rendben ment volna, már-már vége felé közeledett a mérkőzés, amikor egy súlyos szerencsétlenség történt. Kai­már, az StTK balszélsője összeütközött Krausz­szal, akit ma vizsgállak meg az orvosok, való­színűleg slokszalag-szakadása van véraláfutással súlyosbítva. Pontosan csak Röntgen-vizsgálat után állapíthatják meg a betegségei. Krausz, aki fej­sérüléssel álít hí játszani, most legalább három hétig fogjs az ágvat nyomni, de mint értesülünk, egylete büntető följelentést tesz Kalmár ellen. Ifc—II­H Hasznos ABC Adl r\ r er edénycsarnok l^l^líg:, PorcelUn- és zomAncedényekqt. Telefon 7—82. niitnMnoqiinnl/ Szegedi Asztalosmestere* le­gJUlOrbadrilUal. rakata Dugonics tár 11. sz. Tel. 9-82. Teljes lakberendezések nagy raktára. DAVMHMn Flór, musün és selyem­nHIlnUilU. harisnyák,zoknik divat­színekben nfii diVatmgHénv. Titza L.kdrut M. Tel.832 Albert Radio ^bSlaTaSfa Kárász ucca 6. — Teleion 8—7i. Nemzetközi Szálütm. Rt. Városi vasúti feladó állomás Kfllcsey u. 7. Tel. 12-90. kápkeretezési vállalat. Nagy válcszték a legkiválóbb mes­terek festményeiből. Takaréktár u. 8. Tel. 1<— 30. PHILLA w színekben QeutsGh Ká fTxpress Városi vas preimann Miksa a terek festményeiből. Ts lottrán uriszabósága. Nagy választék lolvdll angol szövetekbSl. Legelegán* sabb kivitel. Dr. Gróf-palota. Telefon 1101. B Inffmqnnó nöi fodrászatában bubihajvágás, viz­||UIIIIIaIIIlC ondolálás, Henm-hajfestés, arcápo­B I lás. manikűr. Kállay Albert uc:a 1. Talafon M-61. házakat, földbirtokokat, bérleteket, lakásokat, üzlethelyiségüket legelőnyösebben közvetít Borsi és Társa ingatlan és lakásköivetitő irodája RáVAczi tér, uj adóhivatal-palota. — Telefon ^—93. r » n n cimfe3tö és festékkere^kedés & 8 11 ü Városi bárház (Károlyi ucca) Telefon 17-02. MáHrnn irógéP- varrógép, kerék­"Idí lull pár raktár, machanikai műhely. Kirász ucca 16. Telefon: 13-22. Rombos "J sabb k Ingatlanok, Jónás D AndOr bérauW Gummijavító G/elemen mühelv. I ászló Polgár Mülhoffer V. »"a javítás jutinvos IJapsugár • » '.acsora 1 \> mtihely. Sjffőriskola. Polgár ucca 2. szám. Telefon 8—14. órás és ékszerész.. A legjobb be­vásárlási forrás. Ora- és ékszer­javítás jutányos árban. Kárász u. 2. Tel. 13 -11. étterom. - Igazgató: Sugár Gyula. Ebéd 4 tál étel étlap szerint 15 ooo, .ooo kor. Vár ucca 1. Telefon M —?4. Arünn hncnune* evári áron széllit gépszíjakat, ainuil uuryydr Vezérképviselet: scheinberger " és Ponper. Szeged, Somogyi ucca 21. Telefon 3 >. Korondi és Lichtman raktára Kőlcsgy u. t. (Rovai-épükt.) Tel. <8-15. foinoi* aalakrsdSnyők, váazon­„ Bo lal|Jar ruletiák, vasredönyök, napellenzők készítése és javittea. 8r. EQivős u. 7. illatszerek, kozmetikai és héKtaríási cikkek nasv rsktíra. Ti~zi Laioi Mrut 43. Telefon 39. pálfy .jaktá Oedöny « ' napeller Calvator Drogéria. nasv rsktíra. Ti szí Laio Tnth In^caf svájci órák, ékseerek, I 0III JU£@$7l óra- és ékszerjavitás " Kölcsey ucca 7. Kép?s árjegyzék ingyen. K?nnn nemzetközi szállítmányozási vál­DtJSIU iaiat. Bútorszállítás Oroszlán ucca 7. szám. Telefon 34 ilngár w Orosz Vlért • kia 'íKC. MillC:!! széí1' méaz' cement legelső be­,l3o llllííOű szerzési forrás nagyban és kicsibben. — Polgár -ucca 3. -• Telefon 9— 58. tlf amipr fiirHfíhpn olcslgőrtürdó nőknek hétfő, ywagllöi •íusuouen 8zelda> pénte:td.u. 3ooo.ru • • havat 6ooo, sio nbat d. u. meleg medence férfiaknak. Z «u:vn | nínn villanyszerelési é? mechanikai dVUd L.ajU9 szakműhelye. Kerékpárjavitások és kellékek. Horváth Mihály u. 7. Telefon 11 91, ÍSuffonrlinn rnon BOCKER FERENC rőridárua uyozoajon ineg áruinak minőségérői, oiC8ó­ságáről. Károlyi a. 3. sz. (Megajrlllk 2o-án.) miú—