Délmagyarország, 1914. április (3. évfolyam, 76-101. szám)

1914-04-28 / 99. szám

10. SPORT 0000 A SzAK legyőzte a MAFC-oi (Saját tudósitónktól.) A piros*feketék­nek népszerű csapata ismételten felette ér­tékes győzelemmel lepte meg nagyszámú hi-veit. Tette ezt pedig oly fényes stilusu já­tékkal, mely mindenkit magával ragadott és amely szinte hihetetlen lelkesedést váltott ki a nézőik ezreiből. A verőfényes, szép vasár­napi délutánon nagyszámú és előkelő közön­ség volt kíváncsi kedves csapatának játéká­ra, de az érdeklődés természetesen a fővárosi vendégeknek is szólt, akiket kitűnő hireik előztek meg. És ez a .rajongó sportközönség vára­kozásában nem is csalódott. A vidéki nivót messze felülmúló, a futballjáték minden szép­ségét felölelő küzdelmet élvezte. Minden te­kintetben kiváló csapatnak bizonyult a mű­egyetemi és nem maradt mögötte a SzAK sem. Az első félidőben a SzAK szél és nap ellen játszva, a 'vendégcsapat nagy fölényét láttuk. Csatársoruk preciz passzokkal kom­binál és sürün veszélybe hozza az ellenfél kapuját. Amit az első félidőben mutattak, az válóságiban iskolajáték volt. Kivált az együt-. tesből Hlavay és Reick szép lefutásaival és centerjeivel, továbbá Fakó agilis játékával. A fedezetsor legjobb embere Kossár, a hátvé­dek biztos rugásu játékosok, Ginzery kapus pedig a második félidőben bemutatott pa­zar védéseivel igazolta kiváló klasszisát. A SzAK-ról szintén csak a dicséret hangján írhatunk. György, Jopi és a jubiláló Szűcs­ből álló védelmi triász kitűnően állotta meg helyét, különösen Szűcs exceliáit a játék má­sodik felében. A fedezetek közül nagy for­maváltozássál örvendeztette meg a nézőket Szalai, a halfsor ezúttal legjobb embere. Na­gyon jó volt Majláth is'és Majkó, azonban utóbbin ezúttal észrevehető vóít, Ihogy nem tip-top kondícióban állt starthoz. A csatár­sor baloldala ismét gyöngébb játékot pro­dukált, annál jobb volt az úgynevezett „job­bik" oldal. Hapa önzetlenül játszva, a déli kerület reprezentálására hivatott formáról tett bizonyságot, Fürst a szokott jól oldotta meg feladatát, ámbár máskor veszélyes lö­véseivel ezúttal adós maradt. Blumról pedig annyit, hogy ő volt a mezőny legjobb em­bere. Utánozhatatlan leadásai és kiszökései olyan szépek voltak, hogy a máskülönben mindig zsibongó, lármás tömeg lélekzetét is visszafojtva leste a nagyszerű támadásokat, melyeket ezúttal Olum kitűnő partnereivel együtt előkészített. A játék valamivel negyed öt után vette kezdetét. A SzAK támad, de csakhamar a MAFC veszi át a támadást. Állandóan szo­rongatja a piros-feketék kapuját, de hárem eredménytelen korneren kivül egyebet nem ér el. A 28. percben felszabadul a SzAK, Blnm szökteti Kapát, ki átadja a labdát Fürstnek, ez viszont Hiúmnak és utóbbi ka­pásból a szezon legszebb gótját lövi. Leirha­tatlau lelkesedés fogadja a nem várt ered­ményt, azonban nean örülhet sokáig a SzAK a vezetésnek, mert Teuffel a kapujából ki­futó György mellett kiegyenlít. Tovább is támadnak a vendégek, a labda esatártó'l-csa­tárig megy, de a túlságos kombinálás, vala­mint a SzAK védelmének önfeláldozó játé* ka folytán csak ujabb három kornert rúg­hatnak, agyét sem érvényesítvén (góllá. Helycsere után .megváltozik a játék ké­P<\ jóllehet a nap nem sütött már oly inten­ziven ós a szél is elállott. És emellett legna­gyobb dicséretére szóljon a SzAK csapatá­nak az is, bogy átvette a tempót, óriási ira­mot diktált, mely ,két nagyszerű gólban ta­lálta jutalmát. E félidőben a MAFC egv kor­nerével szemben a SzAK rug hatot, melyek egyikéből Hapa vódhetetlenül gólt fejel. Ez történt a 16. percben és a közönség tomboló lelkesedéssé] fogadta. Ujabb hat perc telik él a SzAK szakadatllan támadásaival és Hapa a tétovázó védelem hibájából megszerzi esa­DÉLMÁGYARORSZAG . i— •• . patának a harmadik és a győzelmet végleg biztosító gólt. Feltűnést költettek Hiúmnak gyönyörűen iveit kornerei, melyek mindig ko moly veszedelembe hozták Ginzery kapuját. Ezután még kétszer-thároinszor vau alkalma a SzAK-nak góllövésre, de iMajkó vehemens lövése kapufát ta'láil, Hiúmnak két lépésről, valamint Lantosnak közvetlen közelről irá­nyított labdáit Ginzery nagy bravúrral védi. A játék végén a MAFC minden erővel igyek­szik enyhíteni a súlyos vereségen, de hiába. A biró füttye véget vet az izgalmasan szép meccsnek, mely után óriási ünnepilésben ré­szesültek a közönség részéről a iSzAK játé­kosai. Kiváló biró vóít Biró Sándor, ki a meccset mindkét fél teljes megelégedésére vezette. o Szűcs és FQrst jubileuma. Szép ünneplésben részesítette a SzAK és a közön­ség két kedvelt játékosát. Szűcs tiz éve meg­szakítás nélkül játszik a piros-feketék első csapatában, Fürst pedig 100-ik nyilvános mérkőzésiében vett részt. Ez alkalomból a SzAK tagjai Szűcsöt, a népszerű csapatkapi­tányt, aranyórával és lánccal lepték meg, Fürst pedig szép kivi1 teliü aranyérmet ka­IX)tt. A mérkőzés megkezdése előtt bástyái Holtzer Tivadar elnök szép szavakban mél­tatta a jubilánsok nagy érdemeit, melyeket a csapat felvirágoztatása körül szereztek. Utána Blum társai nevében üdvözölte Szű­csöt és babérkoszorút nyújtott át neki. A hölgyek virágokkal baömozták el a népszerű „csőszt." Este bankett volt a Barossban, me­lyen igen sok tag jelent meg ós részt vett azon a Műegyetemiek csapata vezetősége is, mint a .SzAK vendége. Jtt Plichta. igazgató köszöntötte fel a jubilánsokat. Kardos főtit­kár a vendég csapatra, a bíróra ós Havas La­josra, a íhiróbizottság jelenlévő alelnökére ürítette poharát, mig Rcichard Ottó mérnök, a MAFC intézője, a iSztAIK-nak gratulált öt meglepően jó csapatához. VASS MOZGÓSZINHÁZ. TELEFONSZÁM 8-07. Ma kedden Asta Nielsen :i felléptével :: n mozi­ppünadonna. :: Mimodrá na 4 részben. :: Irta: Úrban Gaad. Előadások: Vi6, V«8 és 9 órakor vasárnap 2 órától folytatólag. 1 J 1914. április 28. o SzTK-Bácska 4: 1. (2 : 0.) Hatalmas meglepetéssel végződött a lóversenytéri baj­noki mérikőzés. A kék-fehérek óriási fölény­nyel, biztosan legyőzték a Marcit és Bleszi­csét nélkülöző Bácskát és ezzel végleg elütöt­ték az ezidei bajnokságtól. Két kitűnő játé­kosának hiánya lehet mentő körülmény a Bácska súlyos vereségére, de semmiben sem csökkenti az SzTK eredményének kiváló ér­tékét. Kiváncsian várjuk a kék-fehérek továb­bi szereplését, akik vasárnapi győzelmükkel egyszerre a jobb vidéki csapatok közé küz­dötték föl 'magukat. A játék minden fázisában a szegediek elsőbbségét mutatta. A védelem biztosan ellentállt a iBácska vehemens táma­dási kísérleteinek, a fedezetsor jól szerelte az ellenfél labdáit és kellően támogatta sa­ját támadósorát', a csatársor pedig kiváló összjátékával egyenesen a csapat legjobb ré­szévé avatta magát. Különösen jó volt a kis Garay a jobbösszekötő szerepében, Schmidt center és Kubát balszélső. A mérkőzést a megszokott pontossággal, általános megelé­gedésre vezette Havas Lajos, birkozóbizott­sági alelnök. Közönség kevés volt jelen, azon­ban annál lelkesebben tüntetett a kék-fehérek jól sikerült akciói mellett. o SZAK II.—Munkások TK 2 :1. A SzAK tartallék legénysége továbbra is meg­őrizte elsőbbségét a Munkások haladást ta­núsító csapata (fölött. Egyéni játék helyett mindig összjátékra törekedett és ezzel képes volt az MTK csapatát sakkban tartani. Fel­tűnést keiltett Vér és Elek javulása, mellet­tük jó volt ínég Bdck és Csáki kapus. Vér II. lazsálva játszott, amit nyilvános mérkő­zésen nem szabad megtenni. A munkások kö­zül tetszett Horváth és Palotai játéka. Jól bíráskodott Sajó (SzlAKI). További eredmé­nyek: SzTK—Baja SE 3:2. SzAK Merkúr— Belvárosi Labdarugók Köre 2:1. TÖRVÉNYKEZÉS 0000 § ítélet a kismajtényi perben. Szatmár­ról jelentik: Még öt védő beszéde volt hát­ra, akik közül délelőtt csak ketten beszéltek. Délutánra maradt a többi. A mai tárgyalá­son különben Varjú Pál vádlott nem jelent meg és a törvényszék nehogy kénytelen le­gyen az egész tárgyalást elnapolni, külön választotta Varjú ügyét a többitől. A védők azt fejtegették, hogy a vádlottaknak utó!* gosan igazat ad az, hogy a hajdudorogi püs­pökség szervezetét tévesnek ismeri el ma már mindenki, ugy, hogy több községet ki is fognak belőle hasítani. Kánonjogi szempont­ból •bírálták Jaczkovics eljárását és kifejti, hogy ha valaki a papot megsérti, ez kizáró­lag felsőbb hatóságához kell hogy forduljon, nem pedig a profán polgári bírósághoz. Jacz­kovics nem tanfelügyelői minőségben jelen' meg Majtényben. Vétett a kánonjog ellen ak­kor is, mikor az oltárnál akart bemutatkoz­ni Marosánnak, holott az oltár szentély, aho- i va csak papi ornátusban szabad belépni. pör megindításának célja ellentétet támasz­tana a román parasztság és a román in-telH' gencia között. A vádlottak nem tüntetőleg W szélnek románul, hanem állampolgári gaikkal éilnek. Igazolásukra szolgál, hogy hajdudorogi püspökség szervezésének r£v' ziója szükségessé vált. — Dél'után 5 órakl,r hirdette ki Németh elnök az Ítéletet és MufC sáli Györgyöt egy évi és hat hónapi bortof rc s három évi hivatalvesztésre Ítélték; sebb Csögi Jánost hét hónapi és két heti U' tönre; Moldován Jakabot és Tárca Oy^ gyöt hat hónapi börtönre; tizenegy vádló'­pedig hatóság elleni erőszak miatt hét ^ illetve három heti fogházra .büntettek.