Délmagyarország, 1913. október (2. évfolyam, 228-254. szám)

1913-10-21 / 245. szám

1913, október 237. dcCmaQyarorszxg v KÖZIGAZGATÁS (-)Tárgyal a város a Földhitelintézettel. Megirt-uk, (hogy a város három milliós köl­csöne ügyében Balogh Károly pénzügyi ta­nácsos Budapestire utaz-ot't, ahol a Földhitel­intézettel tárgyalt. Az ajánlati feltételek sze­rint a Földhitelintézet föntartotta magának azt a jogot, hogy amennyiben a magyar ko­ronajáradék árifolyama 80 alá esik, az aján­lattól visszaléphessen. Az áresés a szerb kon­fliktus hatása alatt bekövetkezett, amiből né­melyek azt a következtetést vonták, hogy Szeged kölcsöne veszélyben forog és sok va­lószinüsége lehet annak, hogy a Földhitelin­tézet a kölcsön folyósítását megtagadja. Teg­nap már jeleztük, Ihogy erről semmiképen, sincs szó, a kölcsönt veszély nem fenyegeti, szó lehet azonban arról, 'hogy a Földhitelin­tézet a hirtelen devalvációra való hivatkozás­sal, valamivel előnyösebb feltételeket ikiván magának biztosítani. Egyes hirek szerint egy tized százalékkal többet (kér addig, amig az árhanyatlás tart. Megkérdeztük Balogh Ká­roly pénzügyi tanácsost, hogy milyen ered­ménnyel tárgyalt ebben az ügyben Budapes­ten a Földhitelintézettel. A pénzügyi taná­csos a következőket mondotta munkatás,­sunknak: ;[Á: — Nem akarok nyitailkozni még a do­logról, mert korainaik tartom, Ihogy ( annak részleteit a végleges elintézés előtt a nyilvá­nosság elé tárjuk. A kölcsön nincs veszély­ben, annyit mondhatok, egyébként pedig re­mélem, hogy néhány nap (múlva az ügy el­intézést is fo>g nyerni. JHI Kedden 1. Yone tenger gyöngye. Látványos. 2. A bohó ifjúság. Humoros. 3. Mikor az asszony fél­tékeny. Dráma. 4. A jószívűség átka. Humoros. 5. A bűnjel. Dráma. 6 Szivek harca. Szinmü 3 felvon. — Főszereplő: V. psilander és jRstQ Jlilsen. el 7 és g s, H fieMnK:PM5H,pii­hoUlilK, I. Hely so, II. 68, III. hely 30, haton® ős gyepmeheH 20 f. fizetnek. Ennyit mondott a pénzügyi tanácsos, a miből nyilvánvaló tehát, hogy a kölcsönt ve­szély nem fenyegeti. (—) Mikor a miniszter tév/d. A bel üigyminiszter megsemmisítette a közgyűlés­nek azt a határozatát, amellyel1 a város ideig­lenes alkalmazottait segélyben részesített,a A miniszter azonban tévedésben van, ineirt a város nem az államsegélyből, hanem a saját pénztárából segélyezte ideig,lenes alkalma­zottait, akik sokkal inkább érzik ,a inagy drá­gaságot, mint a. rendszeresített alkalmazot­tak. A tanács inai ülésében ugy határozott, bogy a tévedésről föl (fogja világosítani a minisztert. oesbbnsbasakbeae&aaaeeasebeamebseaeiissahabsbaiiiiaabb gyönyörű lövése a Városi hálójában akad meg. Ezután egy ideig hullámzó mezőny­játék folyik, majd a félidő végén a Városi kerül fölénybe, de positiv eredményt nem ér el, mert a Ker. kapusa mindent nagy bravúr­ral ment. A második félidőben a Városi erős tempót kezd és miár az ötödik pereben Gömöri szép tizenegyeséből kiegyenlít. Ezután el­durvul a játék ós Steimt kiállítja a biró. Jók voltak a -Ker.-,bői Krisikay, Stein, Molnár ós Mandl. A Városiból Hegyi, Jordán, SichSifer és Gömöri. o SzAK—UTK 1 :0. Ötödik bajnoki mérkőzését is biztos fölénnyel nyerte meg a SzAK. Amint előrelátható volt, győzelme a 'hirtelen nagyon megerősödött UTK ellen nem volt éppen könnyű, ha mindjárt kétség nem is fért hozzá. Az első félidőben a Rapidből való kapus bravúros védései, a Slaviából jött centerhálf kiváló játéka révén imég tarthatta magát az UTK, de már a második félidőben oly hatalmas fölénybe került a SzAK, hogy a tizenhatos vonalról sem -engedték ki ellenfe­lüket és ha a 20. percben a közönség botrá­nyos viselkedése miatt le nem fújja a meccset a biró, ugy egész bizonyosan még sok gól terhelte volna Újvidék kapuját. Ezen győzel­me révén a SzAK a bajnokság élére került. Gólt eddig nem kapott, ellenben küldött el­lenfelei hálójába 22 gólt. Kiváló biró volt Steinhübel Zoltán. A 'hátralévő 25 p'erc Újvi­dék hibájából nem játszandó utána. o SzTK FTC i. cs. 1 : 1. (1 : 0). A so­katígérő kommünikéikben hirdetett I. B. he­Jyett az FTC egyik ifjúsági csapata volt az SzTK-uak vasárnapi ellenfele. Nem tudjuk, kinek a hibája, de mindenesetre helytelen dolog olyan csapatnak a reklámirozása, a melynek egy tagja sem jelenik meg a zöld gyepen. Az SzTK kompletten kiállt 'és nagy­részt fölényben volt iifjiu vendégeivel1 szem­ben. Kitűnően működött a két hátvéd, igaz, bogy könnyű dolguk is volt a tiszta labdák­kal. A csatársorban Szerba tünt ki agilitásá­val, kár, hogy néha durva. FTC ifjai közül nagyon jó volt a bal hátvéd, a többi mind szürke játékos. Maga a játék — és ez a mér­kőző felek dicséretére legyen mondva — fair volt. Megmutatta tehát az SzTK, bogy dur­vaság nélkül is lehet játszani. Kezdetben hullámzó mezőnyjáték folyt, majd Szerba és Klein beállásával az SzTK fölénybe kerül. Gól azonban csak a 43. percben esik, amikor Szerba üres gólba nyomhatja a labdát. Hely­csere után lehetőleg még fölényesebben dol­goznak a Ikók-fehérak, gólt azonban a zöld­fehérek érnek el, jobbösszekötőjük éles lövése révén. Megemlítésre érdemes és ez mutatja leginkább ,a csatárok nagy gólképtelenségét, bogy mindkét kapusnak 3—4 labdánál többet az egész mérkőzésen át nem kellett védenie. Korrekt és jó biró volt Löwenberger. o Szegedi MTE—Szabadkai MTE 0:0. Vasárnap a SzAK pályáján játszották le ezen bajnoki mérkőzést. A munkás-csapatok a bajnoki pontokon barátságosan megosztoz­tak, de sietünk annak kijelentésévél, bogy a mérkőzés épen nem volt barátságos. Nagy erővel mentek harcba iá játékosok, miközben sok durvaság esett. A biró alig győzte a sza­badrúgások megítélését és két szegedit kény­telen volt kiállítani. Egyébként eldöntetlen eredménye révén a Szegedi MTE immár öt pontot szerzett a bajnokságban, ami ilyen fiatal egylettől respektábilis teljesítmény. Gr asz Marcell biró nagy erélylycl vezette a meccset. o Állami Kereskedelmi—Városi főgim­názium 1 : 1. (1 :0). Vasárnap délután talál­kozott a két rivális a SzAK pályáján, mint­egy 250 főnyi lelkes diákközönség előtt. Két órákor Révész biró sípjelére állt fel a két csapat. Kezdés után tíz percre Steinnek, a Ker. közé]>fedezetériek, busz méterről jött (nikotinmente­sitett) dO/.íyt, szivart, ciga­rettát, ált. jövedéki és különlegességi gyártmányokat árusit a DENIKÓ részv.­íárs. főraktára Szeged, Kigyó-u. 6. sz. (Fried-féle ház) WM'i I folyósítását megkezdettük. 1 évtől 35 évig terjedő elö­nyös törlesztéses kölcsön ket folyósítunk. — Megbízásokat kizárólag földbirtokokra fogadunk el. Szegedi Általános Bank Rudolf-tér 5. szám. :: Royal nagy kávéházban minden szombaton és vasárnap NAGY TOMBOLA értékes nyereménytárgyakkal. • Naponta czigányzene. SZÍNHÁZI VACSORA! Saját termésű kitűnő hegyiborok. Különlegesség: „Royal Zöldike." Tulajdonosok Matejka : és Fliegel. Déímagya r ország előfizetési ár a Szegeden; egy évre . . . 24.— kor. félévre . . . 12.— „ negyedévre . egy hónapra Vidéken: egy évre . . félévre . . negyedévre . egy hónapra 6.­2.­28.— kor, 14.- B 7.- „ 2.40 r