Déli Hírlap, 1991. június (23. évfolyam, 126-150. szám)

1991-06-24 / 145. szám

SPORT TORONYUGRÁS HARMINC MÉTERRŐL Magyar résztvevője is lesz a portugáliai Oportóban ma kezdődő szuper toronyugró Világ Kupának. Hernadvöl- gyi Istvánt, a különlegesen nagy magasságból végrehaj­tott ugrások kivitelezői kö­zött előkelő helye:: jegyzik, ezért meghívták a hat állo­másból álló versenysorozat­ra. A Világ Kupán egyéb­ként harminc méterről ug­ranak a sportolók. FUTBALLÁTTÖRÉS AMERIKÁBAN? Bemard Tavié, az Oümpi- que Marseille elnöke javí­tani akar a futball színvo­nalán az Egyesült Államok­ban. Tervei szerint, az eu­rópai élcsapatok játékosai a nyári szünetben bekapcso­lódnának a tengerentúli or­szág bajnoki küzdelmeibe. Az elképzelés megvalósításá­ba be szeretné vonni a Mi­lánt és a Barcelonát is. DOPPINGOLÓ ATLÉTÁK Űjabb két versenyzőt til­tott el doppingolásért a Ka­nadai Atlétikai Szövetség. A vágtázó Brian Morrison és a távolugró William Hlnchcliffe egyaránt sztanozoloit szedett. Az osztályozó másnapján ültünk le Palicskó Tiborral, a DVTK labdarúgócsapatá­nak vezető ezdőjével, hogy értékelje a találkozót. — Nem szabad túllihegn: ezt a győzelmet, a maga he­lyére kell azt tenni — je­lentette ki. — Most szerény­nek és okosnak kell lenni ahhoz, hogy mi legyünk en­nek a párharcnak a végső győztesei. Játékosaink bebi­zonyították, hogy tudnak és akarnak is NB I-esek lenni, és képesek eredményesen szerepelni idegenben. A csa­pat minden tudására szük­ség volt ahhoz, hogy nyer­jünk. Egységünk, mutatott • játékunk alapján a kétkedők i is láthatják: a DVTK-nak I NB I-ben van a helye! — Az éddigi mérkőzés- forgatóköiiyvek alapján: előny az ellenfélnek, a má­sodik félidőben egyenlítés, illetve a csata ínesmyerése. Most ez annyiban módosult, hogy a DVTK már ?.? első félidőben viszonozta a szege­diek találatát, utána pedig az összecsapás vége előtt néhány perccel a másodikat is... — Nagymértékben hatott az, hogy a szünetig behoz­tuk a hátrányunkat. Rádöb­bentek a játékosok: lehet gólt rúgni a Szegednek is. A második félidőre nagyobb higgadtságot, meggondoltsá- got kértem a játékosoktól. Tudtuk, hogy az idegenben lőtt gó' sokat ér. Miután ez meglett, már valamivel nyu- godtabb lett a csapat. Ki­használtuk azt a helyzeti előnyünket, hogy a Szeged­nek támadnia kell. Ezzel pedig gyengült a védelmük, és a középpályán sem vol­tak képesek teljes erőbedo­bással megszűrni kontráin­kat. A második félidőben a hazaiak futottak az ered­mény után. A diósgyőriek ije A szegediek kapusa több biztos gólnak látszó helyzetben mentette meg csapatát a ta­lálattól. (Felvételünk akkor készült, amikor a Szeged SC még egy osztályban szerepelt a DVTK-val.) (Szabó István felvétele) Labdarúgás, osztályozó Az előny a Diósgy őrnél Szeged SC—DVTK 1-2 (1-1) Az NB I-be jutásért osz- táiyo/ora kényszerült DVTK együttese szombaton este villanyfénynél játszotta le első mérkőzését a kétfordu­lós viadalon. A diósgyőrie­ket a kedvezőtlen időpont ellenére csaknem ezer szur­koló kísérte el. Az ered­mény ismeretében biztos: nem bánták meg azt, hogy vállalták a hosszú oda- és visszautat, az éjszakázást, amelyet nemcsak az érde­keltek ismertek el. Jól esett ezt másoktól, kívülállóktól is hallani! — Kimaradt egy tizen­egyes. Mit érzett akkor, ott, a kispadon? — A Diósgyőr addigi tel­jesítménye, a játék képe nem indokolta azt, hogy rössz érzésem legyen. Váczin kívül már más is kihagyott büntetőt, nem hibáztatom őt. Tartottam viszont attól, hogy ez megviseli a csapa­tot. Szerencsére nem így történt. Éppen a legjobbkor sikerült a második találatot elérni, amikor már a szege­dieknek sem erejük, sem pe­dig idejük nem volt arra, hogy behozhassák hátrányu­kat. Váczi egyébként jól rúg­ta a tizenegyest, Leboniczky viszont az egész mérkőzés alatt kitűnően védett! Most is jó felé rugaszkodott' el. Váczi egyébként elmondta, hogy volt valami furcsa ér­zés benne, mielőtt a bünte­tőpontra helyezte volna a labdát. Más viszont nem vál­lalti el az ítélet végrehaj­tását. — Következik a visszavá­gó... — Jger. ét- nem bízzuk el magunkat! A szegediek is azt mondták a meccs után, hogy most ók következnek. A visszavágóra egyébként már ma délelőtt megkezd­tük a felkészülést. Még hoz­zá szeretnék tenni mindeh­hez valamit. Nem szoktam foglalkozni a játékvezetés­sel, most mégis el kell mon­danom: a Pillér, Váaner. Győr hármas nemzetközi színvonalon vezette az ösz- szecsapást! Ez pedig bizta­tó az egész magyar játékve­zetés, de a magyar labda­rúgás jövőjére nézve is! azért, hogy ott lehessenek kedvenceik sorsdöntő össze­csapásán. Kéndésös volt az, hogy Váczi Béla szerepelhet-e a kilencven percen, hiszen az Eger SE elleni találkozón iáújult sérülése. Vállalta a .játékot. A kapuba Knoiz állt be, a mezőnyben pedig a következők léptek pályá­ra: Bém, Parhonienko. Ker­tész, Budai (Szabó Zsolt), Molnár István, Vitelki \ Csí­zt), Leskó, Tóth György, Szvisztun és a már említett Váczi. A szegediek kezdtek jobban, próbáltak minél előbb előnyt kicsikarni. En­nek ellenére a tizedik perc­ben Budai, majd Vitelki volt a labda útja. A fiatal középpályás jói adta azt Váczinak. Labdáját azonban Leboniczky védte. A tizen­harmadik percben, szöglet­hez jutottak a hazaiak. Ta­kács J. adta be a labdát névrokonának Takács Z.- nek, aki négy méterről meg­szerezte a szegediek vezető gólját. (1-0). Továbbra is nagy nyomás nehezedett a Diósgyőr kapujára, a piros­fehérek kontrákkal próbál­koztak. A harminckettedik percben nagyszerű cselek­kel ment el Szvisztun a jobb oldalon. Középre ívelt, az érkező Leskó fejesét azonban Leboniczky ismét bravúrral kiütötte, de éppen a játékos elé. Leskó ismé­telni próbált, de már érkez­tek a védők, és közbelép­tek. A harmincnyolcadik percben Cigán került jó helyzetbe, ám tizennégy mé­terről elindított labdája el­kerülte Knotz kapuját, A negyvenedik percben sike­rült egyenlítenie a Diós­győrnek. Szvisztun ment el a jobb szélen, jól adott kö­zépre és a szemfüles, a gól­lövőcipőjét ismét felvett Vá­czi nyolc méterről talált a jobb alsó sarokba (1-1). A szünet után egy még harcosabb DVTK jött ki az öltözőből. Egyre több tá­madást vezetett a csanat. Az ölvenhetedik percben Molnár indította Szvisztunt, aki becselezte magát a ti­zenhatoson belülre, ám sza­bálytalanul próbálták elvá­lasztani a labdától. Pillér játékvezető a tizenegyes pontra mutatott. Váczi állt a labda mögé, bal sarokba helyezett labdáját azonban a kitűnő formában lévő Leboniczky kiütötte! A hat­vannyolcadik percben Ker­tész, Tóth György és Molnár volt a labda útja, de a vé­dők szögletre szereltek. Mol­nár ívelte be a labdát Tóth tői kapura küldött fejest Leboniczky a -óbb felső sa­rokból ütötte ki. A hetven- kilencedik percben Szvisz­tun Váczihoz továbbított, aki Vitelkinek adta a lab­dát. Vitelki visszaadta azt Váczinak, aki megindult, ki­cselezte a kapust is. ám öt méterre a kaputól egy védő megakadályozta azt, hogy a helyzetet kihasználja. A nyolcvané tonik percben Vá­czi futott fel a jobb olda­lon, Molnárhoz továbbított, aki kilőtte a jobb alsó sar­kot (1-2). Sikerült tehát az a bra­vúr. amire csak a „hazárdt- rozók” számíthattak a ta­lálkozó előtt: a DVTK le­győzte az egyértelműen esé­lyesebb Szeged SC-t. Még­hozzá úgy, hogy még egy tizenegyest is kihagytak a diósgyőriek. Különösen a Győri ETO elleni Tisza-par- ti 4-1-es győzelem volt te­kintélyt parancsoló. A pi­ros-fehérek ennek a kilenc­ven percnek az ismeretében léptek pályára szombaton. Igyekeztek minél jobban felkészülni a mérkőzésre, és ez nagyon jól, a szurkolók által a vártnál is jobban si­került. A Szegeden mutatott játék ismét bizonyítékát ad­ta annak, hogy a DVTK egységes csapattá formáló­dott Palicskó Tibor kezei alatt. Tudnak küzdeni, ké­jesek arra, hogy a diósgyő­ri színekért mindent háttér­be szorítsanak. Összességé­ben, mint szinte minden legutóbbi találkozón, a DVTK újra a második fél­időben nyújtotta azt a tel­jesítményt, amivel kihar­colta a két pontot és azt hogy most ismét — ki tud­ja hányadszor — az ő ke­zében legyen a saját sorsa. Ez nagy dolog, hiszen kevés labdarúgógárda képes ismét és ismét feltámadni, újra és útra összpontosítani az erő­tartalékokat. Szegeden pedig mindenki megtette a ma­gáét, éppen ezért nem emel­hetünk ki senkit a játéko­sok közül. Kitűnő teljesít­ményt nyújtottak szombaton azok a labdarúgók, akik a szokatlan körülmények elle­nére (késői kezdés, villany­fény) is nem várt két pon­tot hoztak haza. Azt azért még tegyük hoz­zá: ez csak az első felvo­nása volt a kétrészes „szín­műnek”. Az NB I-et végül is Diósgyőrben kell végle­gessé, megmásíthatatlanná és a piros-fehérektől elvi­tathatatlanná tenni. Ez a szurkolók segítségével, most úgy tűnik: megvalósítható. Tijti" játékot produkáltak, (szikra) György fejére. A hat méter­A Szeged—DVTK meccs a városi Ma este hét órától érde­mes lesz a focit kedvelők­nek felkeresni az avasi- lakótelepen lakó barátaikat, ismerőseiket, ugyanis a vá­rosi televízió kábeles adá­sában részletes összefoglalót láthatnak a Szeged SC— DVTK szombaton lejátszott Kiwasryőztes 1961 után ismét német ku­pagyőztes a Werder Bremen. Az 1. FC Köln elleni szom­bati döntőmérkőzésen a ren­des játékidőben 1-1 volt az állás. A Bremen a 48. perc­ben Kilts révén előnyt szer­zett, amit Banach a 62. perc­tévében osztályozó mérkőzéséről, mintegy hatvan percben. Akinek nincs lehetősége az Avason megnézni a fel­vételt, az este fél kilenctől diósgyőri lakótelep beká, belezett lakásaiban élvezhe­ti a győztes mérkőzést. a Eremen ben kiegyenlített. A hosszab­bításban sem bírtak egymás­sal a csapatok, végül a ti­zenegyes rúgások döntötték el a trófea sorsát. Ebben a brémaiak bizonyultak jobb­nak 4-3 arányban. ütöttek, raboltak a gyerekek Két húskonzervért verték meg a nyomorék öreget A 14. életévét épp, hogy betöltött J. Tibor ricsei la­kos gyerekkora óta hozzá­szokott, hogy olykor iszo­gasson. Tavaly augusztus 20-án is két — nála még fiatalabb — társával, J. Al­berttól és S. Bertalannal, vett egy liter bort, s a tri­umvirátus ezzel vonult ki Lácacséke határába a lege­lőre játszani, s persze el­kortyolni az italt. A bor na­gyobb részét Tibor fogyaszt tóttá el, ám a két kisebb társának is meghozta az ét­vágyát a szesz. Valahonnan ennivalót akartak szerezni, s mert tudták, hogy Láca- csékén, a Malom utcában egyedül lakik egy idős, fél­lábú nyugdíjas, úgy döntöt­tek, hogy tőle „szerzik meg” a harapnivalót. Már késő este volt. ami­kor átmásztak kiszemelt ál­dozatuk kerítésén, majd ki­emelték az épület kamrájá­nak ablakát, ahová bemász­tak, hogy „fölfegyverezzék” a csapatot. Egy-egy szőlő­karó jutott mindenkinek, amivel aztán az idős ember lakásának bejáratához men­tek. a szőlőkarókkal az ajtó üvegét betörték, hogy be­juthassanak. A féllábú öreg hirtelen egy baltát kapott fel, hogy megpróbálja elijeszteni a gyerekeket, azok azonban a karókkal támadtak rá, s ennivalót követeltek. Az öreg csak bizonygatta, hogy nem tud adni nekik, hiszen ő is a szociális otthonból kapja az ebédet, ám Tibo- rékat ez egyáltalán nem hatotta meg. Ütni-verni kezdték az öreget a szőlő­karókkal, s míg így kelten sakkban tartották a házi­gazdát, harmadikuk a kony­haszekrényben kutatott éle­lem után. Talált is két kis doboz bontatlan húskonzer­vet. Ezt azonban kevesellte, s a hűtőszekrénybe is bené­zett. Ám a hűtőszekrény üres volt. Miután kiderült, hogy más élelem valóban nincs az öreg lakásán, asz­taláról még elvettek kél szál cigarettát, s végre tá­voztak a lakásból. Látogatásuknak persz* többszörös nyoma maradt. Leverték az áldozatuk csil­lárját, felborították televí­zióját, s az ütlegeléssel 30 napon túl gyógyuló sérülé­seket okoztak a mozgásá­ban korlátozott öregember-? nek. A megyei főügyészség a két gyermekkorú társ elleli — büntethetőségüket kizáró ok miatt — nem emelt vá­dat. ám a 14. életévét be­töltött J. Tibornak csopor­tosan elkövetett rablás, sú­lyos testi sértés és magán­laksértés bűntette miatt kel­lett bíróság elé állnia. A Miskolci Városi Bíróság Elekné dr. Nemes Klára bün­tetőtanácsa tárgyalta J. Ti­bor bűnperét. A fiatalkorig vádlott a nyomozás során tett beismerő vallomását fenntartotta, amit a tanú- vallomások is megrősí tettek, a helyszíni szemle jegyző­könyve, fényképfelvételek, orvosi látlelet s egyéb bizo­nyítékok támasztottak alá. A bíróság J. Tibort két év és. hat hónapi, a fiatal­korúak börtönében letöl­tendő büntetésre ítélte,; s a közügyek gyakorlásától 2 év­re eltiltotta. A bíróság a büntetés kiszabásánál a fia­tal vádlott javára enyhítő körülményként értékelte, hogy 14. életévét alig ha­ladta meg, személyi ségszer- kezete primitív, infantilis, s hogy a bűnösségére is ki­terjedő beismerő vallomást tett. Ám súlyosbítóként rót­ta Terhére, hogy tette több­szörös bűnöse iekménv-hal- mazatot tartalmazott, amely­nek elkövetésekor ittas volt. Ide sorolta a bíróság azt a fényt is. hogy a bűntettet egv mozgásában korlátozott, idős ember sérelmére kö­vette el. Az ítélet nem jog­erős. (s) DELI hírlap — a miskolciak napilapja. - Kiadja: a Dei. Hírlap Kft. Miskolc. Bajcsy-zsillnszkv út 15 8527 — Feleld» Kiadó: BÉKÉS DEZSŐ főS2erkesztő-üg vvezető - Szerkeszti? ség: Miskolc Baiesy-Zsiünszky út 15 8527 Postacím: Mis­kolc 3501 PL: 39 Titkárság: »2-694 Bel- és várospolitika rovat: 42-888 Gazdaságpolitika) rovat. 42-666. Levelezési ro­vat: 42-666. Kultúrpolitikai rovat: 42-866 Sportrovat. 42-688 Gazdaság) ügyintézés: 42-845 Telex: S2-342 Telefax: 42-84Í Hirderesfelvétel: Miskolc Széchenyi út 15—17 releton: u-89.’3 Terjeszt) a Magyar Posta. Előfizethető oarmelv hírlapkézbe ütő postahivatalnál, s hirlapkézDesilőknei a posta hírtapü2 .etelben es a Hlriapelófizetés) és Lapellátási Irodánál (HELIRi Budapest V„ József nádor téi i 1908 közvetlenül vagy pc>- autalványon valamim átutalással e Postabank Rt 219-9863»- -tenzforaalmi ielzöszamra Előfizetési dii -ev hónapra 145 fő­éin egy oeeyedévre 435 forint, egy évre I74(t forint. Index: :5 951. — Készüli a Borsod. Nyomdában. Felelős vezetc HORVÁTH FERENC. — ISSN 0133 0209. (mitterpach)