Déli Hírlap, 1991. január (23. évfolyam, 1-26. szám)

1991-01-23 / 19. szám

f. SPORT ■ A görög labdarúgó szö­vetség döntése értelmében újra kell játszani a félbe­szakadt AEK Athén—Olym- piakos találkozót. A mérkő­zés a vendégek 2-1-es veze­tésénél szakadt félbe, mert a nézők füstbombát dobtak a.játéktérre. ■ A moszkvai karácsa- patversenyen első helyen végzett Szovjetunió A-csa- pata, második lett a szovje­tek B-csapata, harmadikként pedig Lengyelország együt­tese zárta a versenyt. A fe­szült politikai helyzet miatt Magyarország, Franciország és Olaszország együttese nem vett részt a viadalon. ■ Amstettenben Európa Liga asztalitenisz elődöntő mérkőzésen Ausztria csapa­ta 6-1 arányban győzte le Bulgária együttesét. ■ Atlanta Cityben közép­súlyú világbajnoki ökölvívó döntőt rendeztek. Az ameri­kai Taylor pontozásos győ­zelmet aratott honfitársa, Savit ellen. ■ Johnson és Lewi* két és fél évvel a szöuli olim­pia után májusban Sevillá­ban találkozhat újra egy­mással. A spanyol szövetség szerint a két atléta részvé­tele az anyagiakon múlik. ■ A Nemzetközi Atlétikai Szövetség kizárta orvosi bi­zottságából Manfred Höpp- ner német orvost, aki elis­merte, hogy hazájában hosz- szú éveken át résztvett a doppingszerek úgynevezett szisztematikus programjá­ban. ■ Lievinben Odile Lesage francia atlétanő a világ ed­digi legjobb eredményét ér­te el fedettpályás ötpróbá­ban. ■ A Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség engedé­lyezi a Németh-gerely hasz­nálatát a tokiói világbajnok­ságon. Ezzel a szerszámmal az angol Steve Backley és a csehszlovák Jan Zelezny sorra javította a világcsúcso­kat, míg más eszközt hasz­náló versenyzők kissé a hát­térbe szorultak. A szövetség spanyolországi ülésén azon­ban úgy döntött, szabad utat ad a Flying History fantázianevet viselő sport­szernek. ■ Nagyszabású rúdugró­gálát szervez az olimpiai bajnok és világcsúcstartó szovjet Szergej Bubka. A ne­ves sportoló február 16-án Donyeckben fedettpályás versenyen szeretné vendégül látni a világ legjobb tizen­két rúdugróját. ■ Miamiban az öregfiúk nemzetközi futballtornáján Brazília 1-1 arányú döntet­lent játszott Németország csapatával. A gólokat Edu, il­letve Cullmann szerezte. Uruguay csapata 1-0 arány­ban győzte le Argentina öregfiúk csapatát. ■ Runpoldingban Világ Kupa sílövő versenyt ren­deztek, melynek férfi húsz kilométeres csapatversenyé­ben Szovjetunió együttese bizonyult a legjobbnak. Má­sodik helyen Olaszország, harmadikon pedig Norvégia zárta a versenyt. A nők ti­zenöt kilométeres versenyét szintén a Szovjetunió csapa­ta nyerte, második lett a norvág gárda, harmadik pe­dig Finnország sportolói áll­hatták dobogóra. A jégkorongozók tegnap este elfelejtették, hogy első osztályú bajnoki találkozót ját­szanak. ' (Szabó István felvétele) Jégkorong, OB f. HÉ csak az utolsó percekben Miskolci Hoki Club-ljpesti Dózsa II. 74 (24, 1-2, 44) Szünet nélkül folytatódott tegnap este a jégkorong OB I. mérkőzéssorozata. A baj­nokság mezőnyét két részre osztották a csapatok alsó- és felsőházban küzdenek to­vább a végső helyezésekért. A Miskolci Hoki Club az ötödik-nyolcadik helyért játszhat az NSZE, a Szike- therm és az Űjpest II. tár­saságában. A miskolciak el­ső ellenfele az Újpesti Dó­zsa második csapata volt a tegnap esti hazai találkozón. Rendkívül alacsony színvo­nalú mérkőzésen az utolsó harmadban nyújtott elfogad­hatóbb teljesítménnyel végül az MHC 7-4 arányban győ­zött. Alig több, mint száz szur­koló volt kíváncsi a Miskol­ci Hoki Club összecsapásá­ra. Ez talán annak is kö­szönhető, hogy csak az utol­só pillanatban derült ki, hogy mi a gárda további menetrendje. A hazai hoki­sok igen álmosan, szétszór­tan kezdték a játékot, mint akik nem a mérkőzésre ké­Gyaloglás Sydneyben a nemzet­közi atlétikai verseny női 1500 méteres gyalogló szá­mában az ausztrál Saxby ért célba elsőként. A házigaz­dák versenyzője a világ leg­jobb eredményével győzött (5:50.1. perc).'Eddig ezen a távon a szovjet Ejkidike tar­totta a nem hivatalos rekor­dot 5:55.3 perces idővel. r Úszás Távozik az elnök Állatorvosi hivatására va­ló hivatkozással lemondott a Magyar Üsző Szövetség­ben viselt elnöki tisztségé­ről dr. Hargitay András. A távozás másik okát a sport­ágban uralkodó viharokkal indokolta az egykori váloga­tott. A lemondást szóban már bejelentette, és rövide­sen írásban is közölni fogja azt az illetékesekkel a ja­nuár elsejével elköszönt volt elnök. szültek. Egyedül a már sok­szor eredményesen együtt­működő szlovák páros, Win- tersteiner és Matisko villan­totta fel tudását néhány pil­lanatra. Az ötödik percben kettejük akciójából az utób­bi talált a Dózsa hálójába. Tíz perccel később felcseré­lődött szerepük és Winter- steiner volt eredményes. Ám közben a dózsások sem tétlenkedtek és egy Gömö- ri—Tornyai akció után be­vették Vilmon kapuját. Ennyi volt az első harmad gólkrónikája (2-1). Ezen kí­vül a durva játék, az akasz­tás és a magas bot jelle­mezte a játékrészt. Mint köztudott, ez akkor szokott bekövetkezni, ha a hokisok nem képesek felvenni a meccs ritmusát. Most úgy tűnt, ez mindkét csapatra jellemző ... A második harmadban ugyanez folytatódott. A mis­kolciak szinte végig ember- hátrányban küzdöttek. Előbb Petricskó, majd Világi, ké­sőbb ismét Petricskó koptat­ta a büntetőpadot. Az adó­dó lehetőséget a vendégek nem hagyták kihasználatla­nul. A tizenkettedik perc­ben kiegyenlítettek (2-2), majd egy perccel később a vezetést is megszerezték (2-3). A közönség ébresztőt fújt, ám ez sem hatott a játékosokra. Az erőlködés­nek az utolsó pillanatokban jött meg az eredménye, a harmad lefújása előtti má­sodpercekben Szentkúti lát­ványosan betalált a vendég­kapuba (3-3). Az utolsó játékrész első percei sem hoztak változást a pályán. Az MHC Hső so­ra a szlovák idegenlégiósok­kal többször eljutott a Dó­zsa kapujának közelébe, az értékesítéssel azonban igen­csak hadilábon álltak. Az ötödik percben megtörni látszott a jég, a megszokott pár, Wintersteiner és Matis­ko jól akciózott (4-3). A ti­zedik percben ismét ők kö­vetkeztek (5-3). A kétgólos vezetés lagymataggá tette a hazaiakat. Az eredmény: is­mét feljött a Dózsa, Gömöri a hálóba talált (5-4). Sze­rencsére sikerült egy percen belül válaszolni. A rendkí­vül szétszórtan játszó Világi átadásából a sokat mozgó, ám a koronggal annál keve­sebbet találkozó Verba nö­velte az előnyt (6-4). A vég­eredményt a lefújás percé­ben Matisko átadásából Wintersteiner állította be (7-4). ' * A múlt pénteki. Lehel el­leni kitűnő játékot látva, értetlenséggel állunk a Mis­kolci Hoki Club felnőtt csa­patának tegnapi teljesítmé­nye előtt. Ugyanolyan szín­vonalú játékkal legalább tíz gól különbséggel kellett vol­na legyőzni az igen gyenge fővárosi csapatot. Ám ezen a napon a miskolci gárda is a leggyengébbek közé tartozott. Két ilyen teljesít­ményt nyújtó együttes egy­más elleni meccse nem sok élményt hozott a nézőknek. A miskolci csapatból egye­dül az első sor játszott oly­kor' elfogadható hokit. Mindössze a harmadik har­mad utolsó percei emlékez­tettek arra, hogy első osz­tályú jégkorong bajnoki mérkőzésen vagyunk ... (szaniszló) i Miskolci Hoki Club mérkőzései JANUAR 29., kedd: Népstadion Szabadidő Egyesület-Miskolci Hoki Club FEBRUÁR 1., péntek: Miskolci Hoki Club-Sziketherm 5., kedd: Újpesti Dózsa II.-Miskolci Hoki Club 3., péntek: Miskolci Hoki Club-Népstadion Szobc'i ic Egyesület 12., kedd: Sziketherm-Miskolci Hoki Club 15., péntek: szuperrájátszás 17., vasárnap: szuperrájátszás 19., ke$ld': szuperrájátszás A hazai mérkőzések este 6 órakor kezdödneV A szuperrájátszós párosítása a körmérkőzések után dől el. Kézilabda, Magyar Kupa Visszavágó a A Borsodi Bányász NB I- es női kézilabdázói ma dél­után fél öttől Magyar Ku­pa mérkőzést játszanak a Miskolc Városi Sportcsar­nokban. A sajószentpéteri- ek ellenfele a Pécsi MSC együttese lesz. A hazaiak az / _____________________ PMSC ellen elmúlt héten, az első talál­kozón két góllal, 22-20 ra nyertek a mai vendégek otthonában. A Borsodi Bá­nyász szakvezetése most is győzelemre, és továbbjutás­ra számíthat. Kosárlabda Edzőmérkőzést játszott tengnap délután *a DVTK- SeM női kosárlabdacsapata a román első osztályban sze­replő Szatmárnémeti együt­tesével. A pergő iramú, jó hangulatú találkozó a hazai csapat fölényes győzelmével — 110-52 (54-16) — zárult. Király Sándor értékelte a lányok játékát: — Maradéktalanul megva­lósították a kosarasok a tak­tikai feladatokat. Jól véde­keztek és támadtak. Az eredményből világosan ki­tűnik. hogy mennyivel vol­tunk jobbak. A piros-fehé­rek legjobbjai: Madaras és Jevtusenko. A román kosa­rasok még egy találkozón vesznek részt Miskolcon. Ma délután háromnegyed négy­től ismét a diósgyőri lányok ellen lépnek pályára a Nagy- váthy Általános Iskolában. Üléseznek a természetbarátok Kibővített elnökségi ülést tart a Borsod-Abaúj-Zemp- lén Megyei Természetbarát Bizottság elnöksége holnap délután 4 órakor a Sportban (Miskolc, Széchenyi út 103.). A testület az éves közgyű­lést készíti elő. A napiren­den szerepel az elmúlt évű tevékenység értékelése. Szó lesz az idei pénzügyi terv­ről, valamint tervezetet is­mertetnek meg a résztvevők­kel a megyei bizottság jogi személyiséggé való átalakí. tásáról. Közúti garázdaságok Jelsőiábla-pingálók Úton-útfélen nemegyszer láthatunk kidöntött, elfordí­tott, vagy éppenséggel meg­csavart közúti jelzőtáblákat. Hogy ez igazából mit is je­lent, leginkább az tudhatja, aki az ilyenek miatt már bajba sodródott: nem adott elsőbbséget, vagy befordult oda, ahová tilos lett vol­na... Mostanában a Miskolc környéki utakon a vandálok újabb trükkel hozzák nehéz helyzetbe az autóst: szabály­szerűen összemázolják a jel­zőtáblákat. De korántsem gyermeki krikszkrakszokról van szó. Nem. valaki, vagy valakik vastag ecsettel és sötét festékkel alapos mun­kát végeztek- a táblák min­den utasítását, útbaigazítását és figyelmeztetését lefestet­ték ... Fényes nappal, az éppen csak a kerékpárosok behajtását tiltó tábla nélkül, valahogy még csak megvan az ember, ám sötétedés után, kivilágitatlan, nem túl jó minőségű országúton egy le- pingáit, „S” kanyart jelző tábla már komoly bajt okozhat. Márpedig a Mis­kolc környéki utakon és fal­vakban nem egy ilyennel találkozhatunk. — Ez egyértelműen köz­úti garázdaság — hallottuk pónus Ferenctől, a Borsod Megyei Rendőr-főkapitány­ság közlekedési osztályának vezetőjétől. — Természetesen az ilyen esetekben az elkö­vetők elbírálása változó: at­tól függ, hogy tettével végül is milyen konkrét veszély- helyzetbe hozta a járműve­zetőket. A legsúlyosabb alap­vetően az, amikor a rongálás miatt baleset történik ... Egyébként az ilyen esetek sajnos elég gyakoriak, a leg­több gond a vasúti átjárók fénysorompóival van, ahon­nan a rézkábeleket szedik ki. De nemrégiben volt rá példa, hogy egy csapat az üt menti, fényvisszaverő csí­kokkal ellátott kis oszlopo­kat törte ki. Ellenük meg is indult az eljárás. Aztán volt olyan esetünk is, amikor azért fűrészelték ki a jelző­táblát, hogy az alumínium- rúdját újra hasznosíthas­sák ... — Mi is találkoztunk már olyan esettel, amikor csak azért vágták ki a táblát, hogy a MÉH-be vigyék — tudtuk meg Balázsy István­tól, a Miskolci Rendőrkapi­tányság közlekedési osztá­lyának vezetőjétől. — Egyéb­ként ilyen, festéssel meg­rongált jelzőtábláról még nem hallottunk .. Addig is, amíg a közúti igazgatóság illetékesei ezekről vagy el­távolítják a festéket, vagy pedig kicserélik, azt tudom mondani: az autósnak a táb­la alakjából következtetnie kell a jelzésre. Vagyis ha például háromszög alakú, tehát veszélyt jelző táblá­nak a jelzését festették le, tanáé ; rögtön lassítani.. F— DELI HÍRLAP — A miskolciak napllapla. — Kladla: a Dél) Hírlap Kft. Miskolc Bajcsy-Zsilinszky út 15. 3527 — Felelős kiadó: BÉKÉS DEZSŐ főszerkesztő-ügyvezető. — Szerkesztő­ség: Miskolc. Bajcsy-Zsilinszky út 15. 3527. Postacím: Mis­kolc, 3501. PL: 39 Titkárság: 32-691. Bel- és várospolitikai rovat: 42-888. Gazdaságpolitikai rovat: »2-866. Levelezési ro­vat: 42-666. Kultúrpolitikai rovat: 42-866. Sportrovat: 42-688 Gazdasági ügyintézés: 42-845. Telex: 82-342. Telefax: 42-845. Hirdetésfelvétel: Miskolc. Szécnenyi út 15—17. Telefon; 41-893. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető bármely nirlapkézbe- sitő postanivatalnál a nlrlapkézbesltőknél. a posta nfrlapüz- leteiben és a Hírlapeiőfizetésl és Lapellátást Irodánál (HELÍR) Budapest. V., József nádor tér 1. 1908 közvetlenül vagy pos­tautalványon. valamint átutalással a Postabank Ri 519-98636 pénzforgalmi Jelzőszámra. Előfizetési díj egy nőnapra 135 fo­rint, egy negyedévre 405 forint, egy évre 1620 forint. Index: 25 951. — Készült a Borsodi Nyomdában. Felelős vezető: HORVATH FERENC. — ISSN 0133 0209.