Déli Hírlap, 1987. december (19. évfolyam, 279-303. szám)

1987-12-27 / 299. szám

Harmincadszor szavaztak az újságírók ¥ spar A magyar sportújságírók először 1958-ban választották meg ?.z év legjobb sporto­lóit, akkor a teniszező Kör- möezi Zsuzsa, a birkózó Pó­lyák Imre és a vízilabda-vá- logatott kapta a megtisztelő címet. Az idén - harmincadik, ju­bileumi alkalommal tartot­ták meg a választást. A ka­ratézó’ Engrich Mariann ré­vén nemcsak új sportoló, hátiért új sportág is belépett a győztesek közé. Harminc év' alatt 36 női és 186 fér­fi sportoló érdemelte ki az egyéni, illetve csapatgyőztes címet. A női verseny kivételével az 1987. évi választás győz­tesei korábban is büszkél­kedhettek első hellyel. Az úszó Darnyi Tamás megis­mételte elmúlt évi sikerét. Egymás utáni két győzelem rajta kívül csak a kardvívó Kárpáti Rudolfnak sikerült 1959-ben és 1960-ban. A nők­nél egymás után háromszor nyert az evezős Pap Jenöné (1959, 1960 és 1961), vala­mint az úszó Gyarmati And­rea (1970, 1971, 1972). Két­szer egymás után a legjobb­nak választották a gerelyve­tő Németh Angélát is (1969, 1970.) A csapatok között többször akadt ilyen soro­zat. Az idén is nyertes öt­tusaválogatott 1966-ban és 1967-ben, a párbajtőr 1971- ben és 1972-ben, a vízilabda 1961-ben és 1962-ben. továb­bá 1973-ban és 1974-ben, va­lamint 1976-ban és 1977-ben kétszer egymás után első lett. Ugyanígy a karává ló­gatott 1981-ben és 1982-ben is. Jellemző, milyen bravúr a duplázás, vagy triplázás, hogy a 30 éves „Év sportoló” választás legjobbja, az öttu­sázó Balczó András, aki két­szer egyénileg nyert, négy­szer pedig a győztes csapat tagja volt, megszakításokkal jutott csak az első helyek­hez. Balczó mellett a tornász olimpiai bajnok Magyar Zol­tán is kiemelkedő egyénisé­ge az „Év sportoló” válasz­ok A világbajnokok vetél­kedéséből Barsi László vesz­tesként került ki, ám az Ostravában nyert két VB- ar anyával a magyar súly­emelősport 1987. évi legjobb­ja lett. tásnak: háromszor volt egyé­ni győztes, kétszer a máso­dik és kétszer a harmadik helyre jutott. A nőknél Gyarmati Andrea a három évtized legjobbja. Háromszor első, ugyanannyiszor pedig második lett. A csapatoknál az öttusa a legeredményesebb. Idei győzelmük már a kilence­dik, s elhúztak a hét első hellyel rendelkező vízilabdá­zóktól. Harminc év alatt, a női és a férfi egyéni versenyben, valamint a csapatok között 20 sportág kiemelkedő sze­replőit választották győztes- j nek. Harmadik alkalommal az év edzőit is megválasztották. Széchy Tamás 1986 után 1987-ben is első. A nőknél a karatézó Eng­rich Mariann a 22. győztes. Amennyire bőség volt a fér­fiaknál, annyira megoszlottak a szavazások a női verseny legjobbjaira. Végül is az úszó Csabai Judit és a vívó Körkép % Tel’Avivba utazott 16-T6 játékossal a magyar 16 és 16 éven aluli labdarúgó-válo­gatott. A fiatalok a hagyo­mányos y.Téli tornán” vesz­nek részi. A 16 évesek ma Görögország, a 18 évesek pe­1. Arsenal—Nottingham 2. Charlton—Portsmouth 3. Chelsea—Queen’s Park #. Derby—Norwich Everton—Luton 6. Newcastle- Manchester Unitért 7. Oxford—Liverpool &. Southampton— Tottenham S. Watford— ! Sheffield Wednesday m W’est Ham^-W imbledon 1L Barnsley—Oldham 12. Ipswich—Crystal Palace 13. Sheffield United— ' Aston Villa PÓTMÉRKÖZÉSEK: 0-2 2 2-1 1 1-1 X 1-2 2 2-0 1 1-0 1 0-3 2 2-1 1 1-3 2 1-2 2 1-1 X 2-3 2 1-1 X 1-2 2 0-1 2 0-1 2 dig Lengyelország ellen vív­ják az első mérkőzést. 0 A 29 esztendős kosár­labdázót, Oscar Schmidtet választották Brazília 1987. évi legjobb sportolójának. Schmidt döntő érdemeket szerzett a Pánamerikai Já­tékokon, amikor Brazília, meglepetésre 120:115 arány­ban győzött az Egyesült Ál­lamok ellen. • Az 56 éves Szlavko Saj- ber, a Jugoszláv Labdarúgó Szövetség elnöke bejelentet­te: lemond tisztségéről. Az elmúlt heti bécsi ideiglenes letartóztatással ismét össz­tüzet zúdított rá a sajtó. 0 Domingo Ibanez, a Va­lencia elnöke bejelentette, hogy a 29 éves algériai Ra- bah Madjer, a BEK-győztes Porto labdarúgója fél évre, 250 ezer dollárért a Valen­cia játékosa lesz, január 3- án mutatkozik be az Afle- tich Bilbao eileni mérkőzé­Jánosi Zsuzsa lépett az első három közé. Jánosi Zsuzsa egyéni harmadik helye mel­lett, mint csapattag is szer­zett egy másodikat. A férfiaknál világbajnokok között folyt a verseny az első három közé kerülésért. Végül az Európa-bajnoki cí­meket világcsúcsokkal elérő Darnyi Tamás fölényesen győzött, Komáromi Tibor és Borkai Zsolt előtt. Darnyi több pontot kapott, mint az utána következő Komáromi és Borkai együttvéve. A két világbajnoki címhez jutott súlyemelő Barsi László nem tudott az első három közé kerülni. A világbajnok öttusaválo­gatott érdemelte ki az idei szavazás legmagasabb pont­számát. Utoljára 1983-ban volt győztes az öttusacsapat, amelynek akkor is tagja volt Fábián László. Először csapatgyőztes az 1985-ben már egyéni nyertes Mizsér Attila. Magasra értékelték a sportújságírók a világbajnok nőt tőrcsapat teljesítményét is. A férfi kajak négyes harmadik, mint 1985-ben. 1987 LEGJOBB MAGYAR NŐI SPORTOLÓJA: Eng­rich Mariann, karatézó 327 pont, 2. Csabai Judit, úszó 279, 3. Jánosi Zsuzsa, vívó 273. 1987 LEGJOBB MA­GYAR FÉRFI SPORTOLÓ­JA: Darnyi Tamás, úszó 586 pont, 2. Komáromi Tibor, birkózó 296, 3. Bor kai Zsolt, tornász 220. 1987 LEGJOBB MAGYAR CSAPATA: öttu­saválogatott (Fábián László, Mizsér Attila, Martinék Já­nos, Dobi Lajos) 684 pont, 2. Női tőrválogatott (Jánosi Zsuzsa, Kovács Edit, Stefa­nek Gertrud, Szöcs Zsuzsa, > Tuschák Katalin) 450, 3. Ka­jak négyes (Csípés Ferenc Fidel László, Gyulay Zsolt, Kovács Zoltán) 192. 1987 LEGJOBB EDZŐJE: Széchy Tamás, úszás 584 pont, 2. dr. Török Ferenc, öttusa 353. 3. dr. Parti János, kajak­kenu 243. Az év legjobbjainak 1D88. január 9-én, a Budapest Sportcsarnokban nagy nem­zetközi gálaműsor keretében adják át a díjakat j(c A rutinos Zsitva (háttal, 12-es számmal) szerezte a Kinizsi második gólját. Jégkorong OB I Szép karácsonyi ajándék M. Kinizsi—Dunaújváros 7-2 (4-1, 2-0, 1-1) iOS Nem titok, hogy kissé ag­gódva készülődtek a Miskol­ci Kinizsi játékosai a Ko­hász elleni mérkőzésre. A magyarázat: ismét közönség előtt, „nyitott” kapuknál lép­tek a jégre a riválissal szem­ben. Az ünnepi sportműsor ezt az egyetlen eseményt kínálta. Több mint ötszázan foglal­tak helyet a lelátókon. A Ki­nizsi a következő összeállí­tásban kezdett: Wilmon — Kepics, Szajkó, Petricskó, Wintersteiner, Rozgonyi. Cserék: Baila (kapus), Ziina, Bereczky, Szentkuti, Juhász, Gőz, Mészáros, Cziáky, Zsit­va, Gyöngyösi. Tornyai, Cse-' ‘ lényt, Verba. Edző: Bíró Ig­nác. Az első találkozón, Duna­újvárosban 3-2 arányban ve­reséget szenvedett a miskol­ci csapat. Tény, hogy ott el- könnyelműsködték az első harmadot. A Kohász most is nagy lendülettel kezdett. Ka­pusuk, Szondi remekül vé- dettt A Kinizsi első gólját Tornyai átadásából Gyöngyö­si (5 alkalommal volt vá­logatott) szerezte a 6. perc 47. másodpercében. A ven­dégek nehezen adták meg magukat, a 9. perc 20. ma­A miskolci rádiósok Lábtengó Kupa A Simon, Szentesi kettős győzött j Kaposvárott Lábtengó Ku­pa elnevezéssel nemzetközi lábtenisz párosversenyt ren­deztek 28 kettős részvételé­vel. Az élvonalbeli magyar párosok mellett csehszlovák és olasz kettősök is indultak. A győzelmet végül a Simon Miklós, Szentesi Sándor (Bu­dapest, Miskolc) kettős sze­rezte meg. Simon Miklós el­nyerte a kupasorozat. legr technikásabb játékosa cí­met is. A Magyar Rádióamatőrök Szövetsége még az év ele­jén meghirdette a rádióláv- írászok nemzetközi verse­nyét. Hazánkból 400, a vi­lág különböző részeiből va­lamivel több mint 600 egyé­ni és kollektiv állomásról vettek részt a viadalon a technikai sportág legjobb művelői. A teljesítményeket nyug­tázó úgynevezett QSL-lapok összegyűjtése és az eredmé­nyek értékelése, amint ez a rádiósok mérkőzéseinél tör­ténni szokott, hosszú hóna­pokat vett igénybe. A szö­vetség a napokban állapítot­ta meg, s hirdette ki Buda­pesten, ünnepélyes keretek között a helyezettek sor­rendjét. A hazai és a külföl­di versenyzők eredményeit külön-külön rangsorolták. Kiderült, hogy a Borsod megyei amatőröket képvise­lő, s már jó néhány hazai és nemzetközi versenyt meg­nyert — többségében mis­kolciakból álló — hattagú együttes a kollektív állomá­sok küzdelmében fölényes győzelmet aratott. Az MHSZ Miskolcon mű­ködő Rónai Sándor Rádió­klubjának öt tagja, Laki Lajos. Makrai István, Pok- ker János. Szabó Gyula, Szécsi István és a sárospata­ki Kardosi Béla a Pingyom- tetőn néhány éve berende­zett korszerű versenyállo­másról, megszakítás nélküli forgalmazással, 24 óra alatt, mintegy száz ország amatő­réivel az éter hullámain keresztül 1622 összeköttetést teremtett. Egyre tehát átla­gosan 53,26 másodpercet fordítottak. A távolságokat is figyelembe vevő értékelés szerint összesen 613 ezer pontot szereztek. A hazaiak közül — 1564 összeköttetés­sel és 567 ezer ponttal — egy budapesti rádióállomás csapata végzett mögöttük. A borsodiak a külföldi kollektívák nyertesénél is jobb eredményt értek el, így az abszolút gőztesek is ők. Máskülönben a magyar ama­tőr rádiózás több mint fél évszázados történetében még nem fordult elő, hogy hazai kollektíva ilyen nagyszerű teljesítményt nyújtott vol­na, mint a díszes serleggel és oklevéllel jutalmazott, s nemcsak kiváló szaktudással, hanem páratlan küzdőképes­séggel is rendelkező csapa­tunk. T. I. „Csendélet...” Juhász játékvezető a miskolci Szentkit­tit fogja, klubtársa. Juhász beavatkozásra vár, akárcsak a dunaújvárosi Rajcsáuyi Péter, míg Szongoth vezető bíró és Kalotai a nagyobb kupacban vitatkozókat próbálja csillapí­tani. sodpercében Szilassy—Raj- csányi L.—Markovics volt a korong útja, s az utóbbi be­talált a miskolciak kapujá­ba. Ám 10 másodperc múlva ismét a hazaiak örülhettek: Gyöngyösi „tálalta” a koron­got mesterien Zsitva Béla (az OB I legidősebb játéko­sa, aki 1944-ben született és 38 alkalommal volt váloga­tott) elé, aki elegáns csuk­lómozdulattal vezetést szer­zett a Kinizsinek. Egy perc elteltével Petricskó átadásá­ból Szajkó, majd Juhász in­dításából a fiatal Szentkúti növelte a hazaiak előnyét. A második harmadban a miskolciak továbbra is tá­madtak. lényegesen gyorsab­bak voltak, mint a Kohász játékosai. Sok helyzetet ki­dolgoztak, ám azokat nem tudták minden esetben ki­használni. A 2. percben Wintersteiner átadásából Szajkó lőtt Szondi hálójába, a 12. percben pedig Petrics­kó adott jó helyzetben ko­rongot Rozgonyinak, aki (Szabó István felvételei) * mintegy 15 méterről szerzett: látványos gólt. Az utolsó 20 percben ki-í egyenlített volt a játék. A Kohász mindent „egy lapra”) feltéve kitámadott. A Kini­zsi viszont okosan, taktiku­san védekezett. A 6. perc­ben Rajcsányi P.—Markovics volt a korong útja és Szi-; lassy talált Wilmon hálójá-J ba. A harmad utolsó másod­percében pedig Szajkó tetté szépen a korongot Win- tersteiner elé, aki belőtte a Kinizsi 7. gólját is. A látottak alapján a Mis­kolci Kinizsi megérdemelt' győzelmet aratott ezen a ta­lálkozón. A szlovák játéko­sok elsősorban védekeztek és a támadásokat készítették elő, míg a miskolciak, külö­nösen a fiatalok — Gőz, Szentkuti, Juhász, Cselényi, Verba, Rozgonyi, Bereczky — kiegészülve a két rutinos öreggel (Zsitva és Gyöngyösi) a támadásokban jeleskedtek. (felföldi) ■ n rior ISi Az utóbbi időben szép sí- i kereket ért el a Diósgyőri ’ tötték 9-1-es a mérkőzés sorsat, félidő után 20-3 VTK öregfiúk csapata hazai j arányban bizonyultak jobb­cs nemzetközi mérkőzéseken. A karácsonyi ünnepek előtt Ausztriában vendégszere­peltek az egykori diósgyőri hírességek. A Sporthof Gattendorf meghívására Ausztriába lá­togatott DVTK old boy csa­pata kedden este mérte ösz- sze tudását a házigazdák csa­patával. A. miskolciak látvá­nyos és gólra törő akciókkal már az első félidőben eldön­nak meghívóiknál. A közön­ség óriási lelkesedéssel ün­nepelte a dr. Bencze — Ko­vács P., Tóth L., Kovács I., Oláh, Fekete, csere: Tóth Z., Lázár, dr. Kiss, Kallus, Sáfrány. Földesi, Horváth, Salamon, Dobó, Pál, Vass, Feledi összetételű miskolcia­kat, akik nagyszerű és gó­lokban gazdag mérkőzésükön gyorsan maguk mellé állí­tották a kezdetben a hazai­aknak szurkoló drukkereket.