Déli Hírlap, 1983. június (15. évfolyam, 129-154. szám)

1983-06-13 / 139. szám

Kajak-kenu-S " I Nincs pihenés a kajak-ke­nu sportban, egymást köve­tik a sorozatversenyek. A hét végén Szolnokon rendeztek országos I. osztályú felnőtt és ifjúsági versenyt, amelyen valamennyi számban várako­záson felüli létszámú mező­nyök álltak rajthoz, örvende­tes, hogy Makatura Erzsébet a DVTK kajakozónője javuló formát mutatva, ismét bizo­nyított. Egyesben, 500 méte­ren meggyőző fölénnyel nyert Pócs és Wéber, a Bp. Honvéd sportolói előtt Ugyancsak jó formát mutatott Juza Attila, az egykori diósgyőri ifjúsági válogatott kenuzó is, aki 500 méteren egyesben nyert Nagy (Bp. Honvéd) és Hertelein (BSE) előtt. Kézilabda A fővárosban, a Testvériség ott­honában lépett pályára a MÉM- TE NB Il-es férfi kézilabda-csa­pata. A miskolciak nagy küzde­lemben. 18:16-ra győztek. Ugyan­csak Budapesten vendégszerepeit a Borsodi Bányász' NB Il-es csa­pata is. A saioszentpéteri gárda jő játékkal, végig vezetve 29:18- ra nyert. Totóeredménvek 1. Crvena Zvezda—Hajdúk 1-2 2 2. Titográd—V elezs 4-1 1 3. Dinamo Zagreb—Osijek 1-0 1 4. Ljubljana—Szarajevó 1-0 1 5. Zseljeznicsar—Rijeka 3-0 1 6. V in k ov ci—V ard ar 4-1 1 7. Radnicski Nis— Vojvodina 4-0 1 8. Arezzo—Reggiana 2-2 X 9. Bari—Como 1-2 2 10. Bologna—Monza 2-2 X 11. Cav es e—Lazio 2-2 X 12. Pistoiese—Milan 0-0 X 13. Varese—Cremonese 1-1 X-f-l / Atalanta—Lecce 2-0 1 Labdarúgó NB II NB l es a Volán és a SZEOL 4l( A 38. forduló mérkőzéseivel be­fejeződött a bajnokság a labda­rúgás második vonalában is. Az utolsó forduló nem hozott külö­nösebb meglepetéseket. Tisztázó­dott, hogy a Volán és a SZEOL AK került fel az NB 1-be, míg el­búcsúzott a Nagybátony. a Dorog és a Bauxitbányász. Az ózd győ­zelemmel, a Kazincbarcikai Ve­gyész vereséggel fejezte be a sze­zont. SIÓFOK—BAJA 2-2 (1-1). Baja, 5500 néző. V.: Bogyó. Gól­lövők: Tieber (ll-esből). Mészá­ros, illetve Szőcs, Farkas (11-es- ből). A két újonc jó mérkőzést vívott, előbb a Siófok vezetett, majd a Baja. végül igazságos dön­tetlen született. KESZTHELY—VOLÁN 3-3 (2-2) Keszthely. 4200 néző. V.: dr. Rá­kóczi. Góllövők: Rácz 2 (egyet ll-esből), Topor, illetve Nyúl, Szeibert, Krómer. Jó iramú mér­kőzésen a hazaiak már 2-0-ra ve­zettek. a Volán azonban rákap­csolt és kiharcolta az egyik pon­tot. SALGÓTARJÁN—O L AJ B A N Y ASZ 4-0 (3-0) Salgótarján. 3000 néző. V.: Sza­bó j. Góllövők: Földi (2). Kovács in., Berindán. A Salgótarján re­mekül és eredményesen játszott az első félidőben, de szünet után visszaesett és mezőnyben az Olaj­bányász egyenrangú ellenfél volt. 22. SZ. VOLÁN— KAZINCBARCIKA 3-2 (1-1) Rákoscsaba. 2.:oo néző. V.- Se- govits. Góllövők* Koles/árik (ön­gól), Németh, Aranyosi, illetve Fister, Fodor, a hazai csapat jól hajrázott, a győztes gólt a 89 percben lőtte. ÖZD—NAGYBATONY 2-1 (2-0) Özd, 7000 néző. V.: Szilágyi. Gól­lövők : Ambrus (2, egyet ll-es­ből), illetve Cséki (ll-esből). Gyenge színvonalú találkozó, a közönség joggal elégedetlenke­dett. if A hét végén Miskolcon is rendeztek atlétikai versenyt. Az MVSC sporttelepén először a megyei tehetségkutató akció résztvevői, majd az utánpótlás kupa szereplői vették birtok­ba a pályát. Képünkön: a fiú 800 méteres síkfutás győztese (jobbra). Nagy Zoltán, az MVSC sportolója. (Szabó István felvétele) Atlétika Zágráb és Budapest Nagyüzem volt a hét végén atlétikában. A magyar férfi- válogatott Zágrábban, a Jug - szlávia—Magyarország nem­zetek közötti válogatott via­dalon vett részt. A diósgyőri Takács 7. 400 gáton 50,83 má­sodperces idővel győzött. Szabó Zsolt (MVSC) a 800 méteres síkfutásban szerezte meg az elsőséget. Ideje 1:49,35. A Népstadionban a Bp. Honvéd és a Vasas rendezé­sében országos felnőttver- senyt rendeztek. Női disz­koszvetésben Pallayné (DV­TK) 56,40 méterrel lett el­ső. Az 1500 méteres futás­ban Verébné (DVTK) 4:31,99 perccel végzett a harmadik helyen. Férfi 1500 méteren Szász (MVSC) szerezte meg a bronzérmet, ideje 3:42,14 perc. SZEKSZÁRD— BAUXITBÁNYÁSZ 2-0 (1-0) Szekszárd, 2000 néző. V. Ágos­ton. Góllövők: Koroknai (2). Többet kezdeményezett, a kapura veszélyesebb volt a hazai csapat. HÓDMEZŐVÁSÁRHELY— KECSKEMÉT 1-0 (1-0) Kecskemét, 3000 néző. V.: Ben- kő. Góllövő: Fehér. Kirívóan gyenge színvonalú mérkőzésen a vendégcsapat megérdemelte a két pontot. SZEOL AK— GANZ-MAVAG 2-2 (1-0) Szeged, 400# néző. V.: Eőry. Góllövők: Segesvári, Kovács G., illetve Gregor, Aranyosi. A má­sodik félidőben nagy erővel ro­hamozó vendégek számos helyze­tükből kettőt kihasználtak, és* így megszerezték az egyik pontot. EGER—SOPRON 2-0 (0-0) Eger. 3000 néző. V.: Czirba. Gól­lövő: Méhes (2). Közepes iramú találkozón mindkét együttes sok gólhelyzetet szalasztott el. DOROG—DEBRECENI KINIZSI 4-1 (2-1) Dorog. 2000 néző. V.: Bodnár. Góllövők: Tamás (2). Sikesdi, Schalk, illetve Magyar. A kiesés elkerüléséért harcoló Dorog nagy játékot mutatott, és több^ góllal is győzhetett volna. A BAJNOKSÁG VÉGEREDMÉNYE: 1. Volán 38 18 13 7 84-44 49 2. SZEOL AK 38 19 10 9 70-44 48 3. S.-tarján 38 20 7 11 64-43 47 4. Siófok 38 14 15 9 64-49 43 5. Kecskemét 38 15 12 11 53-44 42 6. HMSE 38 18 5 15 54-54 41 7. Eger 38 17 5 16 70-57 39 8. Baja 38 13 13 12 58-48 39 9. 22. sz. V. 38 14 10 14 67-67 38 10. Ózd 38 14 10 14 61-63 38 11. Keszthely 38 15 7 16. 64-60 37 12. Kazincb. 38 15 7 16 58-58 37 13. Sopron 38 12 13 13 43-45 37 14. D. Kinizsi 38 11 14 13 47-50 36 15. Szekszárd 34 14 8 16 45-64 36 16. Nagyk. 38 15 5 18 59-67 35 17. Ganz-M. 38 13 9 16 60-88 35 18. Dorog 38 11 12 15 52-59 34 19. Bauxitb. 38 11 7 20 47-64 29 20. Nagyb 38 8 4 26 48-100 20 Labdarúgó területi bajnokság A labdarúgó területi bajnokság Mátra-csoportjában lejátszott mérkőzéseken akadt néhány meglepetés. Ezek közé tartozik például a Borsodi Volán győzel­me, a már bajnoknak tekinthető Honvéd Papp J. SE ellen. EREDMÉNYEK: Vác—Borsodi Bányász 3-0 (1-0). Hatvan—Salgó­tarjáni Síküveggyár 3-3 (1-1). Gyöngyös—Edelény 0-0. Lehel SC —Recsk 2-1 (1-0). Bélapátfalva— Balassagyarmat 1-0 (1-0). Olefin SC—Borsodnádasd 6-0 (3-0). Bor­sodi Volán—H. Papp J. SE 4-p (2-1). MVSC—Pásztó 2-0 (0-0). * Az MTK-VM elleni mérkőzésen Gulyás a kapuban, Salamon a védelem, tengelyében, Ta­tár a középpályán jeleskedett. Labdarúgás, NB 1 A a MTK-V NI—DVTK 1-1 (0 0) Régóta tudjuk: a magyar labdarúgás igencsak mélyponton van. Mégis igaz: nem várt izgalmakkal ért véget a 81. ma­gyar labdarúgó-bajnokság. Szombaton délután ugyanis még nem volt bajnok — bár senki sem vitatta, hogy a Rába meg­őrzi első helyét —, s nem lehetett tudni, hogy a Békéscsaba mellett melyik csapat búcsúzik majd az NB I-től. A kiesés rémétől fenyegetettek táborába tartozott ugyanis az az MTK- VM is, amely Hungária körúti otthonában fogadta a Diósgyőrt — maroknyi „szurkolótábor” előtt.. • A piros-fehérek öltözőjében nyugalom honolt, a játékosok egymással évődve készültek a ta­lálkozóra. Nem messze tőlük, a hazaiak öltözőjében annál több sápadt arcú játékos készülődött, ök ugyanis tudták: a már biz­tosan bentmaradó DVTK nyűgöd-: tan játszhat, míg ha ők kikap­nak, — irány az NB II! Ezért is bizton számítottunk arra: huszá­ros rohomokat vezet majd a házi­gazda együttes Gulyás kapuja fe­lé már az első percektől kezdve. Nos, alaposan csalódnunk kellett, • mert az ^elsö negyectó-ra egyetlen feljegyezni való eseménye: Boda és Szlovák egy beadásnál össze­fejelt, mindkét játékost ápolni kellett, s később a diósgyőri jobb­hátvéd cserét kért. Kerekes hú­zódott vissza a helyére, Kiss pe­dig a középpályára állt. A né­zőknek sokkal inkább megnyerte a tetszését a Ferihegyről induló, vagy ide érkező utasszállító re­pülőgépek látványa, mint a mér­kőzés. Amely inkább sétagalopp jelleget öltött. Nagy volt a diós­győri fölény, ezt ritkán szakítot­ta meg egy-egy szórványos hazai támadás — különösebb gólveszély nélkül. A 28. percben jegyezhet­tük fel az első valamirevaió kék­fehér helyzetet, miközben a Diós­győr már hármat puskázott el. A szünet előtti pillanatokban Ke­rekes hibáját Boda használta ki, de lövés helyett beadást válasz­tott, s bedobás lett a dologból . . . A szünetben a lelátón többen megjegyezték: úgy tűnik, a csa­patok a rádióközvetítésre várnak, szeretnék megtudni, mire jó ez az eredmény. Nos. lehetett valami a dologban, mert egy sokkal élén- kebb iramú második játékrész következett az öltözőben eltöltött percek után. Boda—Ftilöp akció vezette be ezt a játékrészt, de Gu­lyás menteni tudta a kék-fehér középcsatár lövését, miként nem Salakmotoros VB az Az osztrák határhoz közeli NSZK-beli kisváros, Pocking stadionjában tegnap délután, az 1983. évi egyéni salakmo­toros világbajnokság közép­döntőjében a 16 fős mezőny­ben indult két magyar — a két 22 éves debreceni, Hajdú Zoltán és Adorján Zoltán — közül az egyik, Hajdú kihar­colta az európai döntőbe ju­tást. A 20 futamot 10 000 néző előtt bonyolították le — futa­monként 4—4 versenyző sze­repelt. A 20 futamtan min­denki mindenki ellen lehető­séget kapott a bizonyításra. Hajdú már az első felvonás­ban letette névjegyét. Máso­dik hellyel kezdett, ezt a ké­sőbbiek során egy futamgyő­zelemmel, további két máso­dik és egy harmadik hellyel toldotta meg, így valamennyi futamban pontot szerzett, ösz- szesítésben 10 ponttal zárta a versenyt, £mi holtversenyes harmadik helyet jelentett. En­nek eldöntésére új futamot ír­tak ki, amelyben Hajdú 2. lett, így . az összesítésben a 4. helyen végzett. , A másik magyar, Adorján Zoltán erejéből 3 pontra telt, s ezzel összesítésben a 14. he­lyen végzett. Az első nyolc vaspapucsos továbbjutott az eurónai kon­tinens-döntőbe, amelyet jú­nius 27-én a lengyelországi Rybnikben rendeznek meg. A világbajnoki középdöntő végeredménye: 1. Egon Mül­ler (NSZK) 15 pont. 2. Kroe- ze (holland) 13 pont, 3. Jan­kowski (lengyel) 10 pont, 4. Hajdú Zoltán (magyar) 10 pont, ... 14. Adorján Zoltán (magyar) 3 pont. Véleményem J szerint Az MTK-VM elleni mér­kőzés után rendhagyó mó­don Király Lászlót, a DVTK technikai vezetőjét kértük arra: értékelje a csapat utolsó bajnoki mér­kőzését. ö így látta a fő­városi 90 percet: — A játékosok nyugod­tan készülődtek a találko­zóra, hiszen a Zalaeger­szeg . elleni győzelemmel már biztosították a bent­mar adásukat. Ez a nyu­godtság látszott játékukon is. Az első félidőben egy­értelműén uralták a me­zőnyt, hélyzeteik is adód­tak, de azok rende kima­radtak, Szünet után a há­zigazdák — a többi ered­mény ismeretében — rit­must váltottak, negyedórá­ig átvették az' irányítást, ám egyenlítő gólunk után amolyan sündisznúállást vettek fel. Ügy ítélték meg: nekik jó a döntet- len is. Pedig ha Lippai helyzetei közül akár csak az egyik is bemegy, biz­tos, hogy győztesen távo­zik a Diósgyőr a főváros­ból, míg akkor az MTK- VM kiesett volna. A játé­kosok így is minden di­cséretet megérdemelnek, hiszen a 9. helyen végez­tek. Ezen a mérkőzésen egyébként Gulyás és az idősebbek tettek ki ma­gukért . .. a labdát, s Oláh azt a bal felső sokkal később Boda beadását is. A 49. percben vezetést szereztek a hazaiak. Borsó hatalmas bedobását Boda tovább csúsztatta. Salamon fejel­te ki a labdát a kapu előteréből, Katzenbach mintegy 17 méterről, egyből bombázta azt a bal felső sarokba, 1-0. A gólt követően néhány per­cig még az MTK-VM veszélyez- j tétért, Boda, maid Fodor lövését mentette bravúrral Gulyás, a má­sik oldalon viszont Silye önfel- I áldozó közbevet.ődése akadályozta I meg a diósgyőri egyenlítést. A 67. perctől Lippai nagyjelenetei kö­vetkeztek. Előbb Tatár lövése pattant a védőkről a csatár elé, de 5 méterről Brünyi lábába lőtt a diósgyőri játékos. A szögletrú­gás után egyenlítettek a vendé­gek. Kiss ívelte be fejjel csúsztatta sarokba, 1-1. Két perc múlva Oláh vállalko­zott lövésre, a labda elsuhant volna a kapu előtt, Lippai azon­ban rárajtolt, ám Silye a gólvo­nalról kipöckölte lövése után a labdát. A 75. percben Kiss szög­lete átszállt a bal oldalra, Oláh visszajátszotta a labdát a kapu elé, ahol Lippai l méterről sem tudta bevenni a hálót. Tíz perccel a lefújás előtt MTK-VM támadás végén Katzenbach mintegy 25 mé­terről durrantott kapura, a labda a bal felső sarokba tartott, de Gu­lyás fantasztikus repülés után ki- tenyerelte azt. Az ezt követő per­cekben a hazaiak már az ered­mény tartására törekedtek, si­kerrel Nehéz kritikát alkotni. erről a mérkőzésről. Már csak azért is, mert az első félidőben jószerével semmi sem történt. Szünet után érezhetően nagyobb sebességre , kapcsolt a két együttes, de ez • csák annyit jelent, mintha koco­gásról lassú futásra váltottak vol­na. A mérkőzés egészét tekintve ,, a Diósgyőr lényegesen jobban ■, játszott, győzelmet érdemelt vol­na, de csatárai a legjobb helyze­tekben is hibázni tudtak . . . A Hungária körúton alig 2000 néző előtt Bay irányította a talál­kozót. MTK-VM: Brünyi — Silye. Tur­ner, Kovács, Katzenbach, Varga II., Valtich, Borsó, Fodor (Pek- ker), Fülöp, Boda. DVTK: Gulyás — Szlovák : (Kiss), Salamon, Teodoru. I., Gör— gei, Oláh, Kerekes, Feledi, Tatár,__ Borostyán (Lippai), Teodoru II. A gólokat Katzenbach (a 49. percben), illetve Oláh (a 64. perc­ben) szerezték. TÓTH ZOLTÁN A TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Rába ETO—Ü. Dózsa 6-1 (2-0). Győr, 28 000 néző. V.: Győri. Gl.: Hajszán (3), Szentes, Szepesi, Hannich (ll-esből), ill. Kardos (ll-esből). Ferencváros—Csepel 1-1 (1-0), Csepel, 16 000 néző. V.: Németh L. Gl.: Szokolai, ill. La- zsányi. Tatabánya—Vasas 3-2 (2-0). Tatabánya, 3000 néző. V.: Büki. Gl.: Schmidt, Weimper, P. Nagy (ll-esből), ill. Birinyi, Vá- radi. Bp. Honvéd—Videoton 3-0 (0-0). Székesfehérvár, 5000 néző. V.: Divinyi. Gl.: Dajka, Gyimesi, Varga (ll-esből). Zalaegerszeg— Haladás 0-0. Zalaegerszeg, 6000 néző. V.: Nagy M. Debrecen—Pé­csi MSC 3-2 (2-2). Pécs, 4000 néző. V.: Palotai. Gl.: Kerekes (3), ill. Lutz, Róth. Nyíregyháza—Békés­csaba 2-1 (2-0). Békéscsaba, 3000 néző. V.: Maczkó. Gl.; Vágó, Kiss M., ill. Melis. A 81. magyar eredménye: bajnokság vég­1. Rába ETO 2. FTC 3. Bp. Honv. 4. Csepel 5. Ü. Dózsa 6. Tatabánya 7. Vasas 8. Haladás 9. Diósgyőr 10. Nyíregyh. 11. Zalaegersz. 12. MTK-VM 13. Videoton 14. Pécs 15. Debrecen 16. Békéscs. 30 19 6 5 82-37 44 30 19 5 6 73-46 43 30 17 8 5 57-33 42 30 13 11 6 52-46 37 30 12 8 10 45-47 32 30 9 11 10 42-40 ?9 30 11 6 13 56-52 28 30 10 8 12 33-40 28 30 8 11 11 36-44 27 30 9 8 13 29-37 26 30 8 10 12 37-46 26 30 9 8 13 40-58 26 3 16 48-47 25 7 14 45-52 25 9 13 35-51 25 7 18 41-75 17 30 11 Súlyemelés Vasárnap befejeződött a nemzetközi súlyemelő Pan­nónia Kupa, amely a magya­roknak egyben az országos bajnoksága is volt. Nagy meg­lepetésre, a 110 kilogram­mos súlycsoportban Jacsó Jó­zsef, a DVTK fiatalja, aki a bajnoki cím várományosa volt, szakításban érvénytelen gyakorlatokat mutatott be, így kiesett. Klubtársa. Matyi viszont remekül helytállt, 345 (160. 185) kilós teljesít­ményével ezüstérmes lett.