Déli Hírlap, 1983. június (15. évfolyam, 129-154. szám)

1983-06-20 / 145. szám

Hától, serdülő labdarúgóknak OR-döntó ifc Bodor kapuratörési kísérletét három vendégvédő igyekszik megakadályozni (Szabó István felvételei) Labdarúgás, osztályozó mérkőzés Mezőtúrra maradt a döntés H. Szabó L. SE—H. Papp J. SE LO (0-0) Az új rendszerű labdarúgó-bajnokság versenykiírása ér­telmében a területi bajnokoknak osztályozó mérkőzéseken kell oda-visszavágó alapon dönteni — előzetes sorsolás után — arról: hátuk közül melyik lesz az a három, amely a ma­gasabb osztályban, azaz az NB 11-ben folytathatja a követ­kező szezonban, s melyik három kényszerül vissza újabb egy esztendőre a területi bajnokságba. Fortuna nagy játé­ka: az osztályozó mérkőzéseken szembe került egymással a két katonacsapat, a H. Szabó L. SE és a H. Papp J. SE. Az erőviszonyok ismeretében nehéz lett volna előre jósolni. Talán csak a hazai pálya előnye szólt a miskolciak mellett az első mérkőzésen... Az MLSZ megbízásából mától a Borsod megyei Lab­darúgó Szövetség Miskolcon, illetve Sajószentpéteren ren­dezi meg az országos serdü­lő országos labdarúgó-baj­nokság csoportgyőzteseinek tornáját, amely a bajnoki cím sorsát, illetve a helyezé­seket hivatott eldönteni. 'A nyolc résztvevő csapat már tegnap délután Miskolc­ra érkezett, s a Győri kapu­ban, a központi fiú kollégi­umban hel3rezték el őket. Az MLSZ a torna lebonyolításá­hoz már elkészítette a cso­portbeosztást. Az A-csoport: MTK-VM, Zalaegerszegi TE, Pécsi MSC, Rába ETO. B- csooort: FTC, Nyíregyházi VSSC, DVTK, Békéscsabai Éppen egy évtizede kapott városi rangot Békés. Ebből az alkalomból nagyszabású ün­nepségsorozatot rendeztek a Békés megyei városban, amelynek részeként szomba­ton Magyarország öregfiük válogatottja mérkőzött meg a területi bajnokságban ezüstérmet szerzett Békési SE csapatával. A sérülések, külföldi tú­rák és szabadságok miatt alaposan megtizedelődött ma­gyar válogatottba három di­ósgyőri játékos — dr. Rutt- kay Zoltán, Vass László és Tóth Zoltán — is meghívást kapott. Magyarország csa­pata — Borbély — Mátrai, Marosi_ Izsákig Horváth, Tóth KV, dr. Ruttkay, Rákosi, Szur- gent, Bene, Keglovics. Cse­re: Vass, Tóth Z. — össze­állításban kitűnő mérkőzé­sen 4-3 (2-1) arányban győ­zött nagy közönségsikert aratva. A gólok sorát a bé­kési Vágási nyitotta meg, majd Szurgent és Tóth K. góljaival fordítottak az öreg­fiúk. Szünet után Bene nö­velte az előnyt, ám a házi­gazdák Vozár és Fehér ré­vén egyenlítettek. Parádés Borbély védések után Bene szenzációs góllal állította be a végeredményt. * A közelmúltban elhunyt, volt válogatott diósgyőri lab­darúgó, Szigeti Oszkár em­lékére szeptember elején öregfiúk mérkőzést tervez­nek a DVTK-stadionban. A Totóeírd ménvek t/ 1. Hajdúk—Partizán 1-0 1 2. Osijez—B. Titográd 3-0 1 3. OFK Beograd— Sloboda Tuzla 2-0 1 4. Rijeka—Ljubjana 2-1 1 5. Sarajevo— Dinamo Zagreb 1-1 x 6. Velezs—Crvena Zvezda 2-2 x 7. Vojvodina—Vitkovici 1-0 1 8. Növi Sad— Borac Banja Luka törölve! 9. Gosk Jug.— Jedinstvo Brcsko 2-0 1 10. OFK Kikinda— \K Zagreb 3-0 1 11. Kozara—Radnik 0-0 x 12. Maribor—L. Trebinje 0-1 2 13. S. Subotica— V. Varazdin 3-1 1 14. GuMesk—Napredak 1-3 2-fi 15. Dubocsica— Radnicski Pirot 1-1 x j Előre Spartacus. Néhány fon- ! tosabb tudnivaló: az A-cso- ! portban délelőtt, a B-ben délután játszák le a mérkő- i zéseket. A helyezéseket az el­ért pontok összege határozza meg. Azonos pontszám ese­tén a gólkülönbség dönt. Ha az is megegyezik, az egymás ellen elért eredmény dönt. A kiállított játékos ügyében a fegyelmi bizottság — napon­ta — dönt. Két sárgalapos figyelmeztetés automatikusan egy mérkőzéstől való eltil­tást jelent. A részletes program. Hét­fő. A-csoport, Miskolc, Mis­kolci Üveggyár-pálya, 9.30: MTK-VM—Rába ETO. 11,10: ZTE—PMSC. B-csoport: Sa- jószentpéter, Borsodi Bá­DVTK öregfiúk ellenfele Ma­gyarország öregfiúk váloga­tottja lesz. A magyar válo­gatott a meghívást elfogad­ta, s tervek szerint szeptem­ber 3-án játszanak le a min­den bizonnyal nagy érdek­lődésre számottartó mérkő­zést, amelynek bevételét Szi­geti Oszkár síremlékére ajánlják fel a csapatok. * Nemzetközi öregfiúk lab­darúgó mérkőzést rendeznek holnap délután 5 órától a DVTK-stadionban. A DVTK öreg fiúk viszonozva a ZVL Zilina meghívását, a zsolnai együttest látják vendégül. Már hagyomány, hogy minden évben, június közepén az angliai Nottinghamben összegyűlnek a világ legjobb kajakozói, kenuzói. Így a házigazdák nem oktalanul, alaptalanul nevezik versenyüket Világregattának. Tény, hogy az elmúlt hét végén „csak” kilenc ország indította válogatottjait (há­rom héttel ezelőtt Szegeden 15. A szerk.!), ám az egyik legnagyobb ellenfél, a szov­jet csapat legerősebb össze­állításban érkezett Angliába. Ami ugyancsak fontos volt: a magyarok ebben az évben végre találkozhattak rangos mezőnyben a szovjetekkel, mert eddig a két válogatott rendre elkerülte egymást. Nos, az első napon várako­záson felül szerepeltek a magyarok. A leninvárosi Ra- kusz Éva kajak egyes 500 méteren győzött. Ami külön örvendetes: a második helyen Povázsán végzett, míg a szov­jetek egyik ászának, Jeszre- movának meg kellett eléged­nie a 3. helyezéssel. Kenu kettes 1000 méteren óriási küzdelem alakult ki az olim­piai és világbajnok jugoszláv Ljubenek, Nisovics és az ugyancsak világbajnok Saru- si, Hajdú párosok között. Hajdúék ezúttal már jobban nyász-sporttelep, 15.30: FTC —Békéscsaba. 17.10: Nyíregy­háza—DVTK. Kedd. A-csoport, Miskolc, H. Papp J. SE-sporttelep, 9.30: Rába ETO—ZTE. 11.10: PMSC—MTK-VM. B-csoport, Miskolc, Borsodi Volán-pá­lya, 15.30: DVTK—FTC. 17.10: Békéscsaba—Nyíregyháza. Szerda. A-csoport, Miskolc, H. Papp J. SE-sporttelep, 9.30: MTK-VM—ZTE. 11.10: PMSC—Rába ETO. B-cso­port, Miskolc, Borsodi Vo­lán-pálya, 15.30: FTC—Nyí­regyháza. 17.10: DVTK—Bé­késcsaba. Csütörtök. Helyosztók és döntők a DVTK-stadionban 9.30-tól (a részletes program ismertetésére lapunkban visz- sza térünk). Csupán érdekességként je­gyezzük meg, hogy az el­múlt évben a Tatabányai Bányász serdülői nyerték az országos bajnokságot, most viszont nem kerültek a leg­jobbak közé. Itt vannak vi­szont a „Verebes-fiókák”, a Rába ETO fiataljai, akik a győri csoportban külön pár­harcot vívtak a Videotonnal, végül is jobb gólkülönbsé­gükkel harcolták ki a dön­tőbe jutást. De micsoda gól- különbség! Az ETO serdülői 207 gólt rúgtak, a mérkőzé­senkénti átlaguk 7,4, s a gól- különbségük 199. Ügy tűnik, Győrött már a fiatalok is el­tanulták a „nagyoktól” azt az alaptételt: annyi gólt kell rúgni, amennyi a játékidőbe belefér. A Rába serdülői két­ségtelenül a bajnoki cím nagy esélyesei, de az FTC és nem utolsósorban a DVTK fiataljai is beleszólhatnak a helyezések eldöntésébe, a végső sorrend kialakításába. (felföldi) eveztek, mint Szegeden, ám a győzelmet most is a ju- goszlávok szerezték meg úgy, hogy csak a célfotó tudott dönteni. * A vasárnapi folytatásra sem lehet panasz. A kenu kettes 500 méteren elsőként Sarusi és Hajdú ért célba, megelőzve a szovjet Poszt- rehin, Klementyev, valamint a jugoszláv Ljubek, Nisovics kettőst. Ezen a távon Haj­dúék az idén sem itthon, sem pedig külföldön még nem ta­láltak legyőzőre! Női kajak négyesünk — Géczi, Pová­zsán, Dragos, Rakusz — a Szovjetunió mögött végzett a második helyen. Rakusz még rajthoz állt a nők számára teljesen szokatlan, 6 ezer méteren is és ott Horváth, valamint Dragos mögött a harmadik helyen ért célba. Legjobbjainknak ez volt az utolsó megmérettetés a vi­lágbajnokság előtt. Egy hó­nap múlva már Tamperében kell bizonyítaniuk, hogy ed­digi eredményeikkel rászol­gáltak a válogatók bizalmá­ra, a címeres mez viselésé­re. Az öltözőkben feszült vott a hangulat. Minőkét oldalon sok volt a sérült, panaszkodtak is a szakvezetők. A vendégeknél Ben- <csik Gyula azért, mert három legjobb játékosa nem léphetett pályára, a miskolciaknál Vágó György pedig azért, mert egy csapatot ki tudott volna állítani — sérültekből! Am még így is arra számított: sikerül meglepni a mezőtúriakat, s legyőzni őket. A vendégek szép számú kö­zönséggel érkeztek, s nagy bíz­tatásban volt részük a melegí­téshez érkező mezőtúriaknak. A kitűnően előkészített, de a sok esőzéstől csúszós pályán a mis­kolciak kezdték a játékot. Az ismerkedő percek után a 10. perc hozta az első helyzetet. Bodor jobbról indulva cselezte végig magát a vendégvédőkön, végül nehéz szögbe került, s innen le­adott lövését Horváth szögletre mentette. Kapkodó, ideges volt a játék mindkét oldalon, folya­matosságról alig lehetett beszél­ni. A 16. percben Szirják került helyzetbe, de lövését Fehér há­rította. Azután Kincses indításá­val Sváb robogott volna a kapu felé, de a partjelző — ezúttal tévesen — megállította. Már az első negyedóra végén feltűnt: tudatosabb, szervezet­tebb a vendégcsapat játéka. Czanka lövésénél kellett tornász­nia Fehérnek a 21. percben, majd a félidő derekán nagy gólhely­zetet szalasztott el a hazai csa­pat. Henrik a bal oldalon kever- getett, beadását Hegyi Sváb elé tolta, akinek 12 méteres lövése alig ment a jobb sarok mellé. A vendégek lestaktikával igye­keztek fékezni a miskolci akció­kat, támadásaikat pedig a gyors kontrákra építették. A házigaz­dák viszont a sokadogaiásos tá­madásfelépítést választották — sikertelenül. Ugyanakkor Sváb hibái miatt nemcsak a nézők, de a csapattársak is sokat bosz- szankodtak A félidő befejezése előtt Oroszki fejelt a jobb sarok mellé, a másik oldalon Czanka nagy helyzetben rosszul találta el a labdát. Fordulás után már a #6. pere nagy vendéghelyzetet eredménye­zett. Szirják a rosszul helyezke­dő védők mellett egyedül törhe­tett kapura, de Fehér lábbal menteni tudott. Az 58. percben Wittmann egy fejesnél könyök­kel alaposan homlokon vágta Henriket, akinek felszakadt a fejbőre, s 5 percnyi ápolás után naey turbánnal tért vissza... Némi mezönyfölényt harcolt ki a miskolci csapat ebben az idő­szakban, de nem tudott élni le­hetőségeivel. Ennek egyik oka az egysíkú támadásvezetés volt, az akciók többségénél ugyanis Kincsest keresték a játékostár­sak, rá pedig külön is figyeltek a vendégek. Mindezek ellenére a Y5. percben megszerezhették volna a vezető gólt a házigaz­dák. Jobboldali Sváb—Henrik ak­ció végén Oroszki elé került a labda, aki lövés helyett a rosz- szabb helyzetben álló Kincses elé adott, s odalett a lehető­ség ... A hajrában élesedett a küzde­lem. Bár a nehéz talaj sokat ki­vett a játékosokból, az utolsó erőtartalékok is bevetésre kerül­tek. Előbb a miskolciak szerez­hettek volna gólt, de Sváb be­adásánál a kapunak háttal álló Králik elcsúszott jó helyzetben, majd a 84. percben — nagy já­tékvezetői tévedést követően — megszerezte a találkozót eldöntő gólt a vendégcsapat. Kincsessel szemben Czanka sza­bálytalankodott a mikolci térfél közepén. Divinyi érthetetlenül továbbengedte az akciót, Dem- jén Wittmann elé játszott, aki egyből a bal sarokba bombázott, 1-0. A befejezés előtti pillanatok­ban Henrik szép cselekkel hú­zott el, az alapvonalról beadott, de Hegyi lövése az oldalhálót rezgette meg __ Amint az várható volt, óriási küzdelmet, s nem szép játékot láthatott a közönség. A találko­zó elején nehezen vetkőzték le a nagy tét miatti idegességüket a csaljatok, később a miskolciak mezőnyfölényre tettek szert, ám a rendkívül szervezetten és fe­gyelmezetten játszó vendégek rendre meghiúsították az akció­kat. Lövés ezért is alig ment Horváth kapujára. S bár voltak helyzetek, azok rendre kimarad­tak. Szünet után megdermedt a vér a hazai szurkolók ereiben, de szerencsére ekkor Fehér még menteni tudott. Ám hiába ját­szott a II. félidő jelentős részé­ben fölényben a miskolci csa­pat, a mezőtúriak szervezettsé­gük mellett hallatlan lelkesedés­sel, akarással játszottak, s végül egy jól eltalált lövés a győzel­müket jelentette. Ezzel persze, még korántsincs lefutva az osz­tályozó : Mezőtúron dől majd el, melyik együttes léphet a maga­sabb osztályba. A találkozó után Bencsik Gyu­lát nehéz volt Kiragadni az ün­neplő szurkolók és játékosok kö­réből. Amikor végre sikerült né­hány szót váltani vele, ezeket mondotta: — Számítottam arra, hogy gi­gászi küzdelem lesz, de ezúttal nemcsak egy jó csapattal, ha­nem az esős talajjal is meg kel­lett birkózni. Az egyenlő képes­ségű csapatok nagy viadalán egy jól eltalált lövéssel szereztünk győzelmet. Ez nem tesz elbiza- kodottá minket, tudjuk, ez a ta­lálkozó még nincs lefutva. Ám bízom benne: a hazai pálya elő­nye sokat segít majd a fiúknak egy hét múlva ... Vágó György kissé megkesere­dett' ember, benyomását keltette a találkozó után. Végül igy sum­mázta véleményét: — Sok, a csapat játékát meg­határozó játékos hiányzott sérü­lés miatt. Így, azt kell monda­nom, helytállt a csapat, hiszen egy szerencsés gól döntött. Ám azt is hozzá kell tennem: jogo­san! Jobb, szervezettebb játékot nyújtottak a vendégek. Mit te­hetnénk mást: megpróbálkozunk valami hasonlóval mi is Mező­túron ! Nagy László ezredes, helyőrség­parancsnok, a H. Papp J. SE el­nöke mindehhez hozzáfűzte: t— Nekünk idegenben lényege­sen jobb volt a bajnokságban ás a mérlegünk. Miért ne nyerhet­nénk akár Mezőtúron is?! r A Szentpéteri kapui Honvéd- sporttelepen mintegy 1500 néző előtt Divinyi dirigálta a mérkő­zést, amelyen a következők sze­repeltek : H. SZABÓ L. SE: Horváth — Szilágyi, Szabó, Nagy, Dávid, Wittmann, Demjén, Csanálosi, Fehér, Czanka, Szirják. H. PAPP ,T. SE: Fehér — Ra- gyina, Paulovics, Szobonya, Hor- nyák, Hegyi, Oroszki, Kincses, Sváb, Henrik, Bodor (Králik). A gólt Wittmann fa 84. perc­ben) szerezte. TÓTH ZOLTÁN A TOVÁBBI EREDMÉNYIEK: SZOLNOKI MTE—KAPOSVÁRI RÁKÓCZI i-l (1-0). Kaposvár, 6500 néző. V.: Pádár. Góllövők: Sugár (11-esből), illetve Csorba (11-esből). A szolnoki csapat már a 2. perc-* ben vezetést szerzett, s ezt köve­tően végig az eredmény tartására törekedett. A döntetlen a vendé­gekre nézve hízelgő. BAKONY VEGYÉSZ—DUNAÜJ- VAROSI KOHÁSZ 2-0 (0-0). Veszp­rém, 5000 néző. V.: Palotai. Gól­lövő: Németh Z. (2). A végig esőben, rendkívül csú­szós talajon lezajlott összecsapá­son, különösen a második játék­részben alakult ki jó játék. A Ba­kony Vegyész helyzetei alapján nagyobb arányban is nyerhetett volna. Kedden: nemzetközi mérkőzés a stadionban Öregíi kiziségsikete Békésen Világrégatta Notünghamben Rakusz és Hajdúék újabb sikere Egyes hangszerek (gitárok, citerák, elektromos zongorák, fuvolák, harsonák, klarinétok, hegedűkészletek, tangóharmonikák) 20-40 százalékos árengedménnyel kaphatók a Hangszerboltban Miskolc, Széchenyi út 14. sz. alatt Telefon: 35-518