Déli Hírlap, 1982. május (14. évfolyam, 103-127. szám)

1982-05-03 / 103. szám

Kosárlabda Felszabadulási Kupa Negyedik diósgyőri vereség Az úgynevezett idénypótló ko­sárlabda Felszabadulási Kupában szereplő DVTK NB 1-es női ko­sárlabdacsapata hazai környezet­ben elszenvedte negyedik vere­ségét. Mint ismeretes, a B-cso- portba sorolták a DVTK-t, ahol eddig a Szeged, a E-EAC és a Serdülő válogatott bizonyult jobb­nak nála. Vasárnap Bolgár, Di- dófalvi játékvezető kettős végső sípszava után eddig ez állt az eredményjelző táblán: DVTK—MTK-VM 73-87 (38-45). Baumann Gáspár a következő kezdő ötöst küldte a pályára: Fónya (4), Halmos (8), Aronné (27), Tóth j. (8), Jászka (5). Cse­re: Selmeczi (2), Papp (10), Spi- sák (5). Elemi hibák az első öt percben, bár el lehetett volna húzni a vendégektől. De elég volt egy rövidzárlat és a 10-9-ből 10-13 lett. Egyedül Aronné igyekezete di­csérhető. Aztán Tóth J. ügyeske­dett, így az első negyed után minimális hátránnyal, 20-23-mal fordulhattak. (Megjegyezzük, a Felszabadulási Kupában 4x10 perc a tiszta játékidő és két negyed­ben két ifjúsági játékos szerepel­tetése kötelező.) A másodikban jól kezdett Papp, de aztán egyre többet szerelték tisztán és közben fokozatosan növelte előnyét az MTK-VM. A félidő hátralevő részében első­sorban Aronné remek teljesítmé­nyével sikerült a vendégek ko­sárarányát némileg csökkenteni. (38-45). A harmadik negyedben lénye­gében fej-fej mellett haladt a két gárda, de rengeteg hibával. A ha­zaiak közül egyedül Spisák két ügyes megmozdulása emelhető ki, továbbá a negyedhajrá, s így a félidőbeli mínusz 7 pontból csak 6 lett. A negyedik negyedben ember­fogással kezdett a DVTK, és ezt Is játszotta végig. Az MTK-VM igyekezett gyors indításokkal el­lensúlyozni ezt. sikerült. Igazi ponterős csak Aronné maradt a diósgyőrieknél, míg a vendégek + Huszonhét pontjával Áron­ná volt a DVTK legeredmé­nyesebb játékosa centerét sem Fónyi, sem Papp nem tudta tartani. Az eredmény a látottak alap­ján igazságos. Az MTK-VM ma­gassági fölényével és jobb cen­termunkával nyert a mezőnyben egyenrangú hazaiakkal szemben. Labdarúgás NB I A labdarúgó NE« I, 33. forduló­jában a listavezető Rába ETO biztosította bajnokságát a Pécs legyőzésével. Az osztályozó két csapatot fenyeget, a DVTK-t és a Nyíregyházát. Az előbbi jobb gólkülönbségének köszönheti a 14. helyet. Eredmények: Rába ETO—Pécs 2-1, Nyíregyháza—FTC 1-1, Újpes­ti Dózsa—Ózd 1-0, Videoton—Bp. Honvéd 2-1* Bp. Vasas—Tatabá­nya 1-1, Csepel—Békéscsaba 0-0, Haladás VSE—SZEOL AK 3-1. Volán—ZTE 2-1, DVTK—DMVSC 2-1. A BAJNOKSÁG AllASA: 1. Rába ETO 33 21 6 6 101-49 48 2. FTC 33 20 3 10 75-45 43 3. Tatab. 33 14 13 6 57-43 41 4. Videoton 33 18 5 10 49-42 41 5. Ü. Dózsa 33 14 12 7 49-36 40 6. Bp. Honvéd 33 15 8 10 53-39 38 7. Csepel 33 11 14 8 37-33 36 8. PMSC 33 14 5 14 49-44 33 9. Haladás 33 12 9 12 45-42 33 10. B.-csaba :í3 10 13 10 42-43 33 11. Vasas IS 12 8 13 56-52 32 12. Debrecen 33 12 8 13 45-55 32 13. ZTE 33 9 14 10 33-46 32 14. Diósgyőr 33 9 10 14 47-61 28 15. Ny;-háza 33 8 12 13 34-49 28 16. Volán 33 5 11 17 42-59 21 17. SZEOL AK 33 7 4 22 33-73 18 18. ózd 33 6 5 22 39-75 17 NB U A labdarúgó NB II Keleti cso­portjában szereplő csapatok a 25. fordulón jutottak túl. A legna­gyobb meglepetést az MVSC szolgáltatta azzal, hogy idegen­ben győzött a D. Kinizsi ellen. Eredmények: Szabó L. SE— Gyöngyös 3-0, Debreceni Kinizsi —MVSC 0-1, Bem j.—Gyula 1-2, Hódmezővásárhely—Salgótarján 1-1, Papp J. SE—Kazincbarcika 0-3, Szarvas—Eger 0-0, Debreceni USE—Szolnok 1-1, Asztalos SE— Lehel 0-3. a bajnokság Állasa: 1. Eger 25 12 10 3 34-20 34 2. K.-barcika 25 13 7 5 36-19 33 3. D. Kinizsi 25 10 11 4 37-26 31 4. Hódmezővásárhely 25 11 7 7 39-26 29 5. Szabó L. SE 25 9 9 7 38-29 27 6. Gyula 25 10 7 8 37-31 27 7. Szarvas 25 10 6 9 35-31 26 8. Salgótarján 25 7 11 7 23-26 25 9. Lehel SC 25 8 7 10 26-27 23 10. DUSE 25 8 7 10 28-31 23 11. Szolnok 25 6 11 8 16-19 23 12. Papp J. SE 25 7 7 11 29-36 21 13. Bem SE 25 5 10 10 29-35 20 14. MVSC 25 5 10 10 26-41 20 15. Asztalos SE 25 6 8 11 24-40 20 16. Gyöngyös 25 6 6 13 20-40 18 aft Bősz öngóljánál a hazai kapus mozdulni sem tudott (Szabó felv.) Labdarúgó NB 11 Vrá iÉoit, 'jkelem idegenben A labdarúgó NB II. Keleti cso­portjában szereplő miskolci csa­patok közül az MVSC lépett ha­marabb pályára, a sokáig lista­vezető Debreceni Kinizsi otthoná­ban. Szurkolói legnagyobb meg­lepetésére és igen nagy örömére győzött. A Honvéd Papp J. SE hazai környezetben fogadta Ka­zincbarcika csapatát és vereséget szenvedett. Honvéd Papp J. SE— Kazincbarcika 0-3 (0-2). Miskolc, Honvéd-sporttelep, 700 néző, vezette Nagy B. Honvéd Papp J. SE: Novák — Trombitás, Szert, Mákos, Kovács — Bősz (Zsíros), Andirkó, Kin­cses — Kleiber, Plotár, Pörögi (Soltész). Edző: Vágó György. Kazincbarcika: Kasza — Sza- bonya, Tóth, Hergert, Bukovics — Vajda (Lelesz), Kálmán (Kiss), Fodor — Munkácsi, Gere, Kole- szár. Edző: Frenkó László. Trombitás majdnem öngólt szerzett az egyébként meglehető­sen eseménytelenül eltelt első negyedóra után, a 16. percben. Aztán a 21.-ben megszületett a vendégek első gólja. Egy távoli lövés kipattant Novák kapusról (bőven megfoghatta volna) Gere jókor érkezett, és közelről nem hibázott, 0-1. Három perc múlva növelte elő­nyét a Kazincbarcika. Egy ártat­lannak látszó szöglet után Bősz rosszul ért a labdába és az a lábáról a bal alsó sarokban kö­tött ki, 0-2. A félidő következő eseménye is a vendégek támadóbb — ponto- 1 sabban szólva veszélyesebben tá­madó — játékát igazolta. Gere közelről leadott lövése a bal ol­dalhálóban kötött ki. Az első 45 perc hátralevő ré­szében láthattunk még egy cserét, (ugyanis Porogit korábban még Soltész váltotta fel) ezúttal az öngólt szerző Bősszel nem volt megelégedve Vágó György edző, Zsírost küldte a helyére. Ez sem segített, így a honvédek 0-2-vel fordultak. A fordulás után már az első percben növelte előnyét a ven­déggárda. , Hátráltak a védők, miközben Gere akadálytalanul vihette a labdát a balösszekötő helyén Novák kapuja felé. 12—13 méterről visszagurított és Mun­kácsi egészen közelről, a balra mozduló kapuvédő mellett a jobb alsó sarokba gurított, 0-3. Az 55. percben született meg az első hazai lövés! Andirkó vállalkozott rá mintegy 25 méterről, de a lab­da középre tartott, így Kaszának nem okozott gondot annak há­rítása. A 66. percben született a mér­kőzés legszebb jelenete, igaz, eb­ből nem lett gól. Gere ment el egy jó labdával a jobb oldalon, lövésszerű beadásába belevető­dött Munkácsi és fejéről a bal felső sarok mellett süvített el a labda. Ha gól, bizony erre szóp- ségdíjat kap. A mérkőzés hátralevő részében támadgatott a Honvéd Papp J. SE, de mintha játékosai be let­tek oltva góllövés ellen, a közvet­len kapuelötérben tehetetlennek bizonyultak, így az eredmény nem változott. A közepes Iramú és alacsony színvonalú találkozón a Kazinc­barcika .három góllal feltétlen jobb volt vendéglátójánál. A ha­zaiak közül senkit, (esetleg Ko­vácsot), a vendégek közül Gerét (a mezőny legjobbja) és Kálmánt lehet kiemelni. Debreceni Kinizsi-—MVSC 0-1 (0-0). D. T. B. Tatár lő, a védő reklamál, így született a DVTK első gólja (Szabó István felvétele) Labdarúgó NB I Pontegyenlőség a 15. heüyen A labdarúgó NB I-ben az utolsó előtti fordulót játszot­ták. A DVTK hazai környe­zetben fogadta a DMVSC-t, míg az Ózd a Megyeri útra, az Újpesti Dózsához látoga­tott. Lényegében a papírfor­ma igazolódott: a diósgyőri­ek győztek, az ózdiak pedig tisztességgel helytálltak nagy­múltú ellenfelükkel szemben. DVTK—DMVSC 2-1 (TO) Diósgyőr, 4000 néző, vezette Szávó DVTK: Veréb — Kerekes J., Giron, Görgei, Szemere — Oláh, Fükő, Tatár — Borostyán, László II. (Fekete), Dudás. Edző: dr. Puskás Lajos. Az ifjúságiak 6-0-ra győz­tek (sokadik győzelmük ez már egymás után, értékelé­sükre a közeljövőben vissza­térünk), és a szurkolók közül itt is, ott is többen azt mond­ták, az egyharmadával meg­elégednének a felnőtt csapa­tok végeredményét tekintve. Nos, majdnem igazuk lett. A vendégek csak a mérkőzés befejezése előtt közvetlenül tudtak szépíteni. A mérkőzésen három gól esett: Egy kis szöglet után — ál­lítólag begyakorolt figura, edzéseken többször próbálták, de eddig nem sok sikerrel... — a 6. percben Tatár elé pattant a labda, aki közelről a jobb alsó sarokha helye­zett, 1-0. Az 55. percben növelte elő­nyét a DVTK. Görgei a fél­pályáról indult középen, majd néhány sikeres csel után bal­ra játszotta a felfutó Dudás­nak, a szélső — a balössze­kötő helyén —, a 11-es pont körül akár lőhetett is volna, de önzetlenül középre játszott a László II. kiválása utánkö- zépcsatámak, „átvedlett” Bo­rostyánhoz, aki mintegy 8 m-ről helyezte a labdát a ka­pu jobb oldalába, 2-0. A 86. percben a csereként beállt debreceni Szabó ívelte be a labdát jobb oldalról és Kerekes Gy. messze a védők fölé emelkedve a bal alsóba fejelte a labdát, 2-1* És ez lett a végeredmény. Néhány érdekesebb mozza­nat: — A mérkőzést Szávó já­tékvezető egyperces gyász­szünettel kezdte, emlékezve Tatár György édesapjára, aki a napokban hunyt el. — A szurkolók többsége megszokta, hogy a két előre­tolt ék Borostyán, illetve Fe­kete gyakran váltogatta a széleket. Ezúttal hárman vol­tak aktív támadók és Boros­tyán ezúttal — sérüléséig — László II-vel cserélt gyakran helyet. Hozzájuk csatlakozott: ugyancsak középre Tatár. — „Gól kézzel!” A 26. perc­ben. Ritka jelenet, de Szávó „nem ette meg”. Ugyanis az történt, hogy Tatár középről indítva a labdát jobb oldalra Borostyánhoz játszott, aki remekül ívelte be a labdát az ötös tájékára. Pontosan László II-nek, aki már fejjel nem érhette el ezt, így a já­tékvezető felé takart, kezével ~ gólt „dobott”. Ezt a dobását, azonban Szávó nem értékel-r te... összességében a találkozó nem hozott túl nagy színvo­nalat, iramot sem. Kis sze-" rencsével, no meg jobb hely­zetki használással a DVTK nagyobb gólkülönbséggel le­győzhetett volna, igaz az utolsó 30 percet már nem.... bírta erővel. A csapatból Ve­réb, Giron, Dudás és Tatár játéka emelhető ki. Újpesti Dóssá—Ósd 1-0 (1-0) Megyeri út, 1000 néző, vezette Huták. Góllövő: Kiss. Ózd: Szögedi — Pribék, Szilá­gyi, Bíró, Madarász — Tokár, Fegyverneki, Ambrus, Osváth — Utassy, Becsei. A bajnoki idény talán leg­gyatrább összecsapása mél­tatlan volt a nemzeti bajnok­ság első osztálya elnevezés­hez. Az még hagyján, hogy a már kiesett Ózd „botlado­zott”, de hogy az Újpesti Dó­zsa sem iparkodott, arra már , nehéz magyarázatot találni, A lelátón sokan emlegettek ' egy korábbi Újpest—Özd ta­lálkozót, amikor a lila-fehé- - rek briliáns játékkal 9-0-ra" győztek. Mindenesetre a számszerű eredményt tekint­ve az Özd jól helytállt. A csapatból Ambrus és Tokár játéka emelhető ki. D. T. B. Kézilabda NB 1 B Kosárlabda A kosárlabda Európa-bajnokság Edinburghban folyó „C”-csopor- tos küzdelmei során a magyar válogatott harmadik mérkőzését is sikerrel vette, 106-78 arányban bizonyult jobbnak Ausztria csa­patánál. Skócia ellen pedig 100-75 arányban nyert, s ezzel továbbju­tott. Berecz a győztest is megverte Osztrák, bolgár, csehszlovák, holland, NDK-beli és magyar sa­lakmotorosok részvételével ren­dezték meg Nyíregyházán a vá­ros örökös nagydíjáért folyó, 20- futamos versenyt. A Borsodi Vo­lán kitűnősége, Berecz ragyogó­an helytállt (igaz, tavaly ő volt a cím védője), és a későbbi győztes NDK-beli Triemert is le­győzte, de egys*er rontott és ez a második helyét jelentette. Az első hatba egyébként rajta kívül csak a Nyíregyházi Volán vas- papucsosának, Petrikovicsnak sikerült bekerülnie. Berecz mö­gött a sorrend: 3. Vandirek (cseh­szlovák), 4. Krouze (holland), 5. Valentinov (bolgár), 6. Petriiw- vúes (magyar). As első Spartacus-siher Borsodi rangadót vívtak a ké­zilabda NE1 1/B-ben szereplő női csapatok. A Miskolci Spartacus hazai környezetben a Népkert­ben, mintegy kétszáz néző előtt az ózdiakkal mérte össze tudását és végre valahára győzni tudott az esélyesebb ellenfelével szem­ben. A szövetkezetieknek három vereségük és egy döntetlenük mellett, ez volt az első győzel­mük. Miskolci Spartacus—Ózdi Ko­hász 20-17 (12-7). Hazai szempontból indult na­gyon jól a találkozó. 6-1-re sike­rült elhúzniuk, majd (7-2 után) egy kézilabdapályákon ritka je­lenetre is sor került. Az ellenfél — igaz csak rövid ideig — hár­mas emberhátrányba (!) került, azaz hat miskolci támadó játsz­hatott három ózdi mezőnyjáté­kossal szemben. Már ekkor el le­hetett volna dönteni a találkozó végső kimenetelét, amoeban kí­nálkozó lehetőségeiket rendre ki­hagyták. Meglepően tetemes előnnyel fordultak még így is. A második félidő elején meg­szerzett előnyt növelni tudta s Spartacus egész a mérkőzés haj­rájáig. És bekövetkezett a .szo­kásos” hiba. Mindössze három perc volt hátra, amikor már 20-13-at mondott be a helyi mű­sorközlő. Ebből az állásból jöt­tek fel az ózdiak a végeredményt jelentő 20-17-es eredményig. A miskolciak góldobói: Nagy- né 5. Dombi 4. Svoboda, Nagy Á. és Varkoly 3—3 Erdődi, Égersze- giné 1—1. Játéklehetőséget kapott még: Tarné, Kuktáné — Prok, Kovács, Szabó. Edző: Kukta Já­nos. Az ózdiak góldobói: Borosné 8, Hadházi 4, Horváthné, Barcsik 2—2, Kisfaragó 1. A pályára lépett még: Palotai — Zsigmond, Szabó, Övári, Szűcsné, Rizmaver, Ki*» ruc. Ed«#: Beieczki György.