Déli Hírlap, 1979. szeptember (11. évfolyam, 205-229. szám)

1979-09-25 / 225. szám

Röplabda MRSZ Kupa Nagy fölénnyel nyert a Vasút Labdarúgás £ Ezúttal jó a Budapesti Harisnyagyár sánca. (A mérkőzés során kevésszer sikerült a blokkolás.) (Sólymos László felvétele) őszintén bevalljuk, fenntartá­saink vannak az MRSZ Kupa szükségességét illetően. Ezt most már — túl a félidőn — felelős­séggel állíthatjuk. Ismeretes, hogy a Magyar Röplabdaszövetség a női röplabda NB I-ben szereplő és a 7—14. helyen végzett csapa­tok számára írta ki a kupát (in­nen az elnevezése: MRSZ Kupa). Célja az volt, hogy a bajnoksá­gok közötti holtszezonban játék- lehetőséget biztosítson a csapa­tok számára. A cél kétségkívül jó. De játszani mindenáron? És fő­leg milyen árón? Az utazási és a játékvezetői költségek pontosan annyiba kerülnek, mintha bajnoki mérkőzés len­ne. Még ezt is elő lehet te­remteni. De — tisztelet a ki­vételnek — a csapatok nem veszik komolyan a találkozó­kat, pontosabban szólva, szük­séges rossznak tartják. Ezért az egyébként is fogyó röp­labdaszurkolókat szinte elri­asztják a mérkőzés megnézé­sétől. És ha mindehhez hoz­zátesszük, hogy a legképtele­nebb időpontokat jelölik meg a kezdésre — mint például az MVSC—Bp. Harisnyagyár összecsapást, amelyet szom­baton 11 órakor játszottak —, akkor — úgy érezzük — fenntartásaink igazoltak. Az MVSC egyike a kivéte­leknek. Lelkesen játszanak, minden mérkőzésükön látni, hogy győzni szeretnének. A szombatin is. Arról nem ők tehetnek, hogy a Bp. Haris­nyagyár együttese nem kész­tette őket túlzott erőkifej­tésre. Az első játszma mindössze 13 percig tartott, és 37 lab­damenet elegendő volt ahhoz, hogy a vasutasok 15:6-ra győzzenek. Ügy indult a második játsz­ma, hogy lényegesen szoro­sabb lesz az eredmény. Az első két pont megszerzése csak többszöri nyitásváltás után sikerült. 2:1 után azon­ban szinte kiütötték a mis­kolci lányok ellenfelüket. És bár még 7-nél, 10-nél meg­torpantak, a fővárosiak újabb pontot nem tudtak szerezni. A legrövidebb a harmadik játszma volt, annak ellenére, hogy ekkor a Harisnyagyár 7 poént ért el. Végeredmény: MVSC—Bp. Ha­risnyagyár 3:0 (6, 1, 7). MVSC: Szlovák, Laib, Pázmándi, Mol­nár, Perecsi, Szabóné. Csere: Fejes. Edző: Homola György. A vasutasok közül különösen Szabóné mezőnymunkája, Páz. mándi nyitásai és Laib leütései tetszettek. £>. x. B. Vitorlásverseny a Mályi-tav Nem kedvezett a szélviszony a Justitia és a MÉMTE vi­torlásainak a vasárnapi ver­senyen, a Mályi-tavon. Csu­pán egy futamot tudtak meg­rendezni, az is a kora dél­utáni órákban kezdődött. Eredmények: Optimist: 1. Lachner R. (Justitia), 2. Lovas K. (MÉM­TE), 3. Stefán P. (Justitia), 4. Kunos 1. (MÉMTE), 5. Nagy R. (Justitia). Kadett: 1. Ráckövesi J.— Ráckövesi A. (Justitia), 2. Varró Gy.—Demeter O. (Jus­titia), 3. Báthori S.—Vörös G. (MÉMTE). Finn: 1. Csikász L. (MÉM­TE), 2. Dede J. (Justitia), 3. Demcsik (Justitia). Kalóz: 1. Bódi K.—Tóth A. (MÉMTE), 2. Varga K.—Gö­rög I. (MÉMTE), 3. Bárdos B. —dr. Sidló L. (Justitia). apróhirdetés alias A Vám. és Pénzügyőrség sza­kács munkakörre felvételt hir­det. Követelmény: szakmunkás­bizonyítvány és szakmai gya­korlat. Jelentkezés: személye­sen, Miskolc I., Horváth Lajos út 19. sz. I. emelet. Műanyag- és faredőny készí­tését rövid határidőre vállalom, tok nélküli ablakra is. Garan­ciával. Szakács György. 1141 Bu­dapest. Komócsi út 22. A csehszlovákiai Mezőla- borc adott otthont az immár hagyományos nemzetközi serdülő labdarúgók találko­zójának. A résztvevők között volt Kelet-Szlovákia csapa­ta, akik eddig már kétszer nyerték el egymás után a felajánlott vándorkupát. A kérdés az volt, sikerül-e har_ madszor is. Miskolc közbe­szólt. A másik két résztvevő: a lengyel Rzeczow és Ho- monna területi válogatottja. Eredmények: Miskolc—Rze­czow 1:1, —Kelet-Szlovákia 1:0, —Homonna 3:0. A torna végeredménye: 1. Miskolc 2. K.-Szlovákia 3. Rzeczow 4. Homonna 3 2 1 — 5:1 5 3 2 — 1 5:2 4 3 1 1 1 3:3 3 3------3 0:7 0 Mind az eredményekből és a táblázatból kiolvasható, a miskolci válogatott veretle­nül nyerte a tornát. Az ed­ző, Kecskés Imre szerint (akinek segítője Palicskó Gyula volt), különösen Ke­let-Szlovákia ellen játszott jól a csapat. A gólt Nemes szerezte, aki az összesen szer. zett 3 góljával a torna gól­királya lett. Egyébként a miskolciak közül a következők jutottak játéklehetőséghez: Kapusok: Bulik (DVTK), Daróczy (MVSC). Hátvédek: Pólyák (DVTK), Tulai, Tóth, Juhász (mind­hárman MVSC), Szabó (DV­TK). Középpályások: Bagi, Bém (mindketten MVSC), Fekete (DVTK). Csatárok: Zelenák (MÉM­TE), Nemes, Behinya, Gom­bás (mindhárman DVTK). A csapatvezetők, dr. Bo- rossy László és Menyhért László is elégedettek voltak a fiatalokkal, akik a torna után bemutató mérkőzésre vállalkoztak a Kalinov csa­patával, és 2:2-es döntetlent játszottak. D. T. B. Kézilabda NB II A füstből a hamut is kiválasztja Egy óriási porszívóhoz ha­sonlít az a berendezés, ame­lyet a szovjet szakemberek szerkesztettek a szennyezett levegő megtisztítására. A be­rendezés óránként 330 000 köbméter levegőt szűr meg. Az utóbbi években a Szov­jetunióban a 2,5-szeresére fokozódott a tisztítóberende­zések gyártása. Számos ipari centrumban jóval tisztább a levegő, mint korábban volt. A szovjet ipar megkezdte az új elektromos szűrő gyártá­sát is, amely egy óra alatt több mint 1 millió köbméter gázt szűr meg. Ha ezt a be­rendezést megfelelően üze­meltetik, a füstből ki tudja választani a hamu 99 száza­lékát, amit az építőanyag­gyártásban tudnak felhasz­nálni. Mikrobák az étrendben A baktériumok sokkal kevésbé terjedelmesek, sokkal rövidebb idő alatt és összehasonlíthatat­lanul könnyebben tenyészthetők, mint pl. a szarvasmarha; a te­nyészetet nem fenyegeti különö­sebb veszély, sem betegség, sem járvány, sem egyéb külső kö­rülmény, ami a növekedésben gátolná, proteintartalma pedig rendkívül magas. Elérkezett te­hát az idő. hogy munkába ál­lítsuk a baktériumokat, s ét­rendünkbe iktassuk ezt a gazdag tápanyagíorrást. Legalábbis így vélekednek a Hoechst cég kémikusai, akik 1978 óta építettek egy mintagyárat, amely ma már működik is, és amelyben előállítják a „Probi- on”-nak elkeresztelt tápanyagot, ill. étvágygerjesztőt. A Problon egy újfajta mikro­ba, amely cukor helyett beéri a metanollal, és ugyanolyan gyor­san növekszik, mint a többi mikroorganizmus: egy tehén sú­lyának megduplázódásánoz 5—8 hétre van szükség, a fű egy-két hetet igényel, míg a baktériu­mok csupán 0,5—4 órát. A Probion esetében egy liszt­szerű anyagról van szó. amely bézsszínű és rendkívül nagy a proteintartalma: kb. 80%. (Ösz- szehasonlításul: a halliszt pro­teintartalma 66%, a szójababé pe­dig 45%.) A Probion alapvető előnye az. hogy tenyésztéséhez kevés energiát igényel; 5 kaló­ria energia felhasználásával 1 kalóriányi tápértékét nyerünk, ami pontosan kétszer olyan jó arány, mint a szarvasmarha ese­tében. Az állatokon végzett első kí­sérletek beváltották az újszerű tápanyaghoz fűzött reményeket. A következő lépés tehát az em­ber .. • Vizet forral — a Nap Az Üzbég SZSZK Tudomá­nyos Akadémiájának Fizikai Kutató Intézetében olyan be­rendezéseket kezdtek gyár­tani, amelyek a napenergia felhasználásával vizet mele­gítenek a háztartásokban, a bölcsődékben, az úttörőtábo­rokban, a turistaközpontok­ban, a fürdőkben és a külön­böző munkahelyeken. A nap­energiával működő berende­zések 70—80 Celsius-fokra melegítik fel a vizet. Az Üzbég SZSZK a Szovjetunió legnapfényesebb területei közé tartozik. Három vicc Yvonne este hazatér és így szól a férjéhez: — Drágám, a kocsit az ut­cán hagytam. — De miért nem állítottad be a garázsba? — Lehetetlen, szívem. Tu­dod ... odakint sötét van ... és roppant nehéz azt a sok apró dirib-darabot össze­szedni ... * Két barátnő beszélget: — Ugye, szép kalapom van, Annuska? — Észbontó, drágám! Én azonban a te helyedben más­ként hordanám. — Hogyan? — Hát a dobozában! * — Robert, hová tetted a kocsinkat? — Hát valóban használtam az autót? — Persze! Azzal mentél be a városba. — Milyen furcsa ... Most már emlékszem: amikor ki­szálltam a kocsiból és meg­fordultam, hogy köszönetét mondjak annak az úriember­nek, akit útközben felvettem és aki hazahozott — eszem­be is jutott: „Ugyan hová tűnhetett ez az alak a kocsi­val együtt?” A kacsa is így szokott... Megérdemelt győzelem BORSODI BÁNYÁSZ—IKLADI VASAS 28:23 (18:12) (Sólymos László felvétele) Könyvmatuzsálemek, tripszinfürdőben A DVTK-stadion létesít­ményei adtak otthont az LKM védnökségi napok sportrendezvényeinek. Mint. egy 300 résztvevő gyűlt össze a labdarúgó-, a kézilabda- és az atlétikai pályákon, hogy eldöntse, sportban ki lesz a legjobb. Az atlétikai versenyeken a „részvétel a fontos” jelszó dominált, az elért eredmények külön em­A MEAFC NB II-ben sze­replő női kosárlabdacsapata a második fordulóban is ide­genben játszott, a Nyíregy­házi Mezőgazdasági Főiskola együttesével. Szemes Antal edző, leányai: Novák 16, Szabó 12, Csermely 10, Rich- lik 10, Halmos 5, csere: Dargai 30:26-os félidő után 53:48 arányban győztek. Az első félidőben felvált­va estek a kosarak, egyik lítést nem kívánnak, a lé­nyeg: még az egyéb sportág­ban versenyzők is elindultak. A férfi kispályás labdarúgó- bajnokság végeredménye: 1. Ne­hézipari Műszaki Egyetem. Mis­kolc. 2. December 4. Drótművek. 3. LKM, Acélmű. A férfi kézilabdában: 1. LKM, 2. DIGÍIP, 3. Posta. A nöi kézilabda végeredménye: 1. LKM. 2. Szolgáltató. csapat sem tüdott jelentős előnyre szert tenni. Jól kez­dett a térfélcsere után a MEAFC. A 10. percben már 11 pont volt az előnyük. Azonban elég volt néhány perc megtorpanás, és ismét szorossá vált a küzdelem. A hajrában egyik csapat sem tudott felülkerekedni, így az egyetemisták korábban meg­szerzett előnye elegendő volt a győzelemhez. A perecesi kézilabdapályán szombaton délután a hazai csa­pat az Ikladi Vasas ellen lépett pályára. A körülbelül 100 főnyi szurkolótábor nagy várakozással tekintett a mérkőzés elé. A kér­dés: tudja-e a csapat feledtetni a múlt heti megmagyarázhatat­lan nyíregyházi vereségét? Ez a kérdés azért is igen „időszerű” volt. mivel a kiesés veszélye a bányászcsapatot erősen kerülge­ti. A következő mérkőzésen csak maximális teljesítménnyel — te­hát pontveszteség nélküli ered­ménnyel — kerülhetnek ki a ve­szélyes zónából. BORSODI BÁNYÁSZ: Sebők, Kiss P„ Tóth, Matusek, Kiss I., Soltész, Székely. Nagy Cs., Szűcs, Molnár, Gaál, Csányi. (Edző: Hódul Sándor.) A mérkőzés kiegyenlített küz­delemmel kezdődött. Felváltva estek a gólok mindkét oldalon, lényegesebb előnyre egyik csa­pat sem tudott szert teni. Végre a 11. percben Matusek góljával kétgólos vezetést szerez a bá­nyászcsapat, 9:7. Az ellenfél per­cek alatt válaszolt egy hétméte­res értékesítéssel, 9:8. A 13. perc­ben a Borsodi Bányász jutott büntetőhöz, melyet Matusek vág a hálóba, 11:9. A hazai támadások egyre job­ban védekezésre kényszerítet­ték a vendegeket. A félidő 20. percében Tóth And­rás lapos lövésével már 14:10 arányban vezetett a hazai gár­da. A következő két percben szinte „lekopírozott” két gólnak tapsolhatott a lelkes szurkolótá­bor. Először Soltész szökött meg egyedül, és egy látványos ejtés­sel, a kapust becsapva, lő gólt, majd Tóth András ismételt, 17:ll. Pár perc múlva hétmétereshez jutott a bányászcsapat, ugyanis Nagy Csabát a salakba akarták „ágyazni” a Pest megyeiek. Ma­tusek sajnos a kapusba lőtte a büntetőt. De még mindig folytatódott a hazai roham. Igaz, néha volt egy-egy kisiklás. Mint például a 25. percben, ami­kor Székely tiszta labdát kapott, egyedül elfutott, majd cselesen ejtett... a kapu mögé. „Ezért holnap a frontra mégy dolgoz­ni” — kiabált be egy vérmes bá­nyásznéző. A fenyegetés, úgy lát­szik használt, mert a félidőben még egy gólra telt. így az első félidő eredménye 18:12. A második félidő első öt per­cét végig az ikladiak uralták. Gyors egymásutánban négy gólt lőttek, a hazai csapat pedig né­mán „tűrte” erősítésüket. De nem így a szurkolók! Fergeteges biztatás és buzdítás kezdődött, és az eredmény: feltámadt az első félidőben oly szépen játszó csapat, és elkezd­te szépen, sorban dobálni a gó­lokat. A végeredmény pedig 28:23 ará­nyú megérdemelt győzelem. Leg­jobb dobók: Matusek 8, Soltész 5. Tóth A. 5. A mérkőzést Kiss J.—Nagy J. vezette. (gajdos) A régi oklevelek, kéziratok és könyvek, amelyeknek lapjai az évek folyamán a nedvesség ha­tására vagy más okból összera­gadnak. a fehérjéket szétválasztó enzimek segítségével korábbi ál­lapotukba hozhatók. A norvégiai Bergen városban ö. Wendelbo egyetemi könyv­táros új módszert fejlesztett ki: tripszint alkalmaz az összeragadt lapok szétválasztására. Az 1 szá­zalékos tripszinfürdőben, amely­nek optimális hőmérséklete 40 Celsius-fok. néhány perc alatt megszűnik az összeragasztó ha­tás. a papírok viszont sértetle­nek maradnak A további fehér- jebomlást úgy lehel meggátolni, hogy a papírokat hideg vízbe kell meríteni. Ezután az össze- ragadt oldalak könnyen elválna’« egymástól és a vízfürdő után meg lehet őket szárítani. Az új módszert eredményesen alkalmazták a? óegyintomi pa­piruszok restaurálásánál, sőt még textíliák szétválasztásánál is. Kosárlabda NB II