Déli Hírlap, 1979. június (11. évfolyam, 127-152. szám)

1979-06-18 / 141. szám

Labdarúgó NB II Hét gól a Kubikban Döntetlen Szolnokon Pénteki számunkban azt la­tolgattuk. hogy vajQn milyen esélye van az MVSC-nek arra, hogy elkerülje az osztály ozót. Sok függött attól, hogy a Hon­véd Papp József SE hogyan vé­gez Szolnokon, az MVSC előtt álló MÁV-val. Most már a mér­kőzés után elmondhatjuk, hogy a vasutasok nemcsak a 16. he­lyet kerülték el, hanem a 14. helyen végeztek. ugyanis a Papp J. SE döntetlent játszott Szolnokon, idehaza pedig 5:2-es győzelem született. MVSC—LEHEL SC 5:2 (1:1) Körülbelül ezer ember volt kí­váncsi az NB II utolsó tavaszi mérkőzésére, az MVSC hazai ta­lálkozójára. Mohácsi sípjelére a vasutasok így kezdtek: Kun — Krcmer, Locher, István, Leiszt, Lob>vó, Lipták, Egry, Czél (a 67. percben Fister). Kiss, Czerva.­A második perc hozta az elő nagy MVSC-helyzetet. Egy rosz- szui beadott labda — jobb oldali szöglet után — elcsúszott a vé­dők lábai között, Egryhez ke­rült. de a csatár négy méterről hibázott. Egy perc múlva egy újabb szöglet jelezte, hogy nagy a hazaiak tamadókedve, ám Czél csúnyán fölé fejelt Az első ellentámadásra a nyol­cadik percig kellett várni, kun üggyel-bajjai mentett, majd a labda túl a félpályán. Kiss elé került. A 16-oson belülről, éles szögből leadott lövését a kapus szögletre mentette. A szögletet először kiütötte Mithardi, sőt másodszor fekve hárított. ám harmadszor már nem sikerült. Egry jókor érkezve, a jobb al­só sarokba fejelt. 1:0. Továbbra is támadásban ma­radt az MVSC. s mintegy öt percig a vendégek tizenhatosa körül pattogott a labda, helyzet azonban nem alakult ki. Foko­zatosan feljött az ellenfél Mar a 26. percben nem a 'védőkön múlott, hogy nem egyenlítettek -ki. Erre a 35. percig kellett vár­ni. Bal szélen futott a támadás, a beívelt labda Postás elé ke­rült. aki közelről a hálóba po­fozta. 1:1. A félidő hátralevő részében az MVSC teljesen visszaesett, alig mozogtak a játékosok, és csak a szerencse mentette meg a ka­put az újabb jászberényi góltól. A szünet után ugyanott foly­tatta a hazai csapat, ahol abba­hagyta. .Minden lelkesedésénél-.*, kül. kevés- mozgással próbálkoz­tak. Épp ezért volt váratlán az"? 56. percben megszerzett vezető gól. Ártalmatlan, jobb oldfeli tá. madás után a beívelt labda Eg- ryt találta, aki nem hibázott. Közelről a kapu közepébe helye­zett. 2:1 Még egy perc sem telt el. mikor Egry a középcsatár helyén kiugrott. Tízméteres vág­ta után — mintegy 15 méterről — nagy gólt lőtt a bal felső sa­rokba. 3:1. A vendégek mindkét csere.’e- hetőségüket kihasználták, abban bízva, hogy sikerül a szépítés. Elképzelésük bevált A 69. perc­ben a mezőny egyik legjobbja. Bacher ívelt be bal oldalról. A védők elaludtak, nem úgy a # Egri (aki négy gólt szerzett az utolsó bajnoki meccsen!) kapura tör. A jászberényi játékos már lépéshátrányban van. MVSC—Jászberényi Lehel SC 5:2. (Szabó István felvétele) jászberényi Szabó. Szép fejes­sel vette be' Kun kapuját, a labda a jobb felső sarokban kötött ki. 3:2. A védelem soro­zatos hibái két perc múlva majdnem meghozták a kiegyen­lítést. Szerencsére a Lehel SC csatárai százszázalékos gólhely­zetben hibáztak. Az utolsó ttíz perc még két hazai gólt hozott A 81. perc­ben Fister a bal oldalon. az alapvonalnál két védőt kicsele­zett. majd beadott. A kapus Egryre helyezkedett, de a csa­tár átemelte. Kiss előtt már csak az üres kapu állt. A tetpattanó ^aljpát^kőnnx^déft, í^iejte a ka­pui közepébe. 4:2. A második félidőben igen nagy kedvvel játszó Egry volt a tőszereplője az 5, gólnak A 85. percben ha­talmas lendülettel tört be a 18- oson belülre, már a kapust is kicselezte, mikor az elhúzta a lábát. A jogos 11-eshez is ő állt neki. és laposan, nagy erővel lőtte a bal alsó sarokba. 5:2. A hazaiak csak a második félidő egy-egy részében játszot­tak úgy. mint ahogy azt a kö­zönség elvárta volna tőlük, s mint azt a táblázaton elfoglalt helyük kívánta volna A csa­patból Liptak és Egry játéka emelhető ki. H. SZOLNOKI MÁV— PAPP JÓZSEF SE 1:1 («:») Szolnokon többen voltak ki­váncsiak az utolsó MAV-mérkő- zésre (Mint az a lapokban meg­jelent. a következő évben az SZMTE és a Szolnoki MÁV egyesül, ezért valóban az utolsó MAV-mérközés volt.) A Honvéd Papp József SE a következő ti­zeneggyel kezdett: Mező — Ba­kos. Szilágyi. Farkas. Fodor — Petrovics, Osváth, Magyar — Tokár. Rácz, Répási. A két gól története: A 68. percben jobb oldali szöglet utyn.,,szereztek meg a hazaiak a vezetést, Szajc révén. 1 :o. A 87. percig kellett várni az egyenlítő gólra. Osváth a kapu­tól 35—40 méterre oldalra gurí­tott Petrovics jókor érkezett, és óriási erővel meglőtte a labdát. A labda a jobb oldali kapufá­ról vágódott a kapu közepébe.. 1 :l. Remek iramú találkozót vívott a két együttes, mindkét csapat a győzelemért játszott. ezért mindkét kapu sokszor került veszélybe. A csatároknak azon­ban csak egy-egy gólra tellett. A Honvéd Papp J. SE-ből Fo­dor, Farkas, Bakos és Mező já­téka emelhető ki. D. T. B. Befejeződött az ez évi lab­darúgó NB I, s mint isme­retes, az utolsó előtti fordu­lóban minden kérdésre vá­laszt kaptunk. Az utolsó forduló tehát — látszatra — csak amolyan rájátszás volt. Az utolsó fordulónak mégis volt — a táblázatról is leol­vasható — tétje, mert az év végi jutalomosztásnál sokat jelentett az. hogy ki hány ponttal fejezte be a küzdel­meket. Ezek ismeretéből kö­vetkeztetve. sejteni lehetett, hogy a z‘áró fordulóban nem sok babér terem a DVTK számára Győrben, hiszen amíg a diósgyőrieknek ez a mérkőzés már valóban csak tétnélküli ráadás volt, addig a győrieknek nagyon hiány­zott volna ez a két pont. A tétek közötti különbség pe­dig ez esetben rendkívül meghatározó volt. A két együttes — egyébként sza­kadó esőben — ennek meg­felelő lelkesedéssel küzdött. Mindezek után úgy véljük, hogy a találkozó részletei különösebben nem érdeke­sek, s ráadásul már megle­hetősen ismertek is. A Szabó — JTeodoru B., Salamon, Varadi, Kulasi — Oláh, Fiikö (Koleszár), Ta­tár — Borostyán, Fekete (Szalai), Görget összeállítású együttes ellen a hazaiak a 30. percben 11-esből szerez­tek vezetést. Teodora el­csúszva. kézzel ért a labdá­hoz a tizenhatos vonalnál, s Nagy Béla játékvezető ha­tározottan a büntetőpontra mutatott. Fűzi a kapu jobb oldalába küldte a labdát, a 11-es pontról. A második fél­időben Glázer szerencsés góllal növelte az ETO elő­nyét, 12 méterről küldött lö­vése a bal oldali lécről pat­tant a kapuba. Az utolsó negyedórára a diósgyőriek vették át az irányítást, s a 80. percben Tatár 10 méter­ről lőtte a bal alsó sarokba a Palla által röviden ki­ütött, labdát. Két perccel a befejezés előtt a győri Szabó a felső lécet találta el. A csúszós talajon, esőben játszott mérkőzésen a győ­riek csak a második félidő első részében tudtak hatá­rozott fölényt kiharcolni, de ez is elég volt * a számukra nagyon fontos két pont ott­hon tartásához. A tartalékok együttese vi­szont jól hajrázott, hiszen Tornyi góljával l:0-ra tud­tak nyerni győri ellenfelük otthonában. A DVTK labdarúgócsa­pata az egyesület 69 eszten­dős történetében eddig még soha nem volt sikerrel zár­ta a bajnokságot. A kitűnő­en összekovácsolódott együt­tes néhány kisiklástól elte­kintve, nagyszerű teljesít­ményt nyújtott, s Diósgyőr­ben szinte verhetetlen volt. A nagyszerű szereplés rész­leteire még visszatérünk, most csak annyit, hogy a DVTK bronzérme azt jelen­ti: a csapat további jelentős mérkőzéseken gyarapíthatja rutinját, részt vehet majd az UEFA Kupában, s ez min­den bizonnyal a fejlődés újabb lépése lesz. Sok-sok év után eljutottunk tehát oda. hogy a jó szellem, nagy­szerű közösséget alkotó gár­da, nagy csapathoz méltó erényeket villogtat, s a rend-. kívül lelkes és a nehéz időkben is kitartó diósgyőri szurkolósereg végre megkap­ta kitartása jutalmát: a ma­gyar bajnokság harmadik legjobb együttesét mondhat­ja magáénak. Ml Toló­eredmények 1. Bakony V,—Kaposvár B. Bábolna—PVSK 3. Vác—BVSC 4. Bp. Építők—Budafok 5. B. TASK—Ny.-háza 6. Leninváros—Eger 7. Cagliari—Sampdoria 8. Cesena—Sambenedettese 9. Genoa—Rimini 10. Nocerina—Palermo 11. Pescara—Pistoiese 12. Taranto—Spal 13. Ternana—Foggia Pótmérközés: 14. Varese—Brescia 3:0 1 1:1 x l:o 1 2:0 1 o :ö*x 0:0 x 3:0 1 0:0 x 1:0 1 1:1 x 3:0 1 1:0 1 1:1 x Labdarúgás NB .1 A bajnokság utolsó, tét nél_ küli fordulója nem sok örömet tartogatott a szurkolóknak — rá­adásul. mivel a MÁV Előre— MTK-VM találkozó vihar miatt. 0:0-ás állásnál félbeszakadt. így a végső sorrend sem alakult ki. (Igaz. a két csapat aligha ruk­kolhat előre a 15., illetve a 14 helyről, bármi lesz is az újra­játszás eredménye.) Eredmények: Bp, Vasas—Vasas Izzó 4:1: FTC —Csepel 3:3 : Haladás—Tatabá­nya 0:1; Dunaújváros—Videoton 2:3: Bp. Honved—PMSC 1:0: Rá­ba ETO—DVTK 2:1: Salgótarján —Békéscsaba 1:1; ZTE—Ü. Dó­zsa 3:3. tétlent ért e! idegenben, ám az egriek is elhoztak egy pontit Lenin városból. Eredmények: Szarvas—DMTE 3:3 (0:1); Deb­recen—Kazincbarcika 4:0 (2:0): Ózd—Szabó Lajos SE 2:0 (0:0): Békéscsabai TASK—Nyíregyháza 0 :0 : Gyöngyös—Szolnoki MTE 1:2 (0:0): Szolnoki MÁV—Papp József SE 1:1 (0:0): MVSC—Le­hel SC 5:2 (1:1); Hódmezővásár­Röplabda i\B I Sorsdöntő mérkőzésen vereség... MVSC—KÖZGAZDASÁGI EGYETEM 1:3 Az NB * állása 1. C. Dózsa 34 21 10 3 84:38 52 2. FTC 34 18 11 5 75:44 47 3. DVTK 34 19 6 9 60:37 44 4. Bp. Vasas ".4 16 10 8 62:49 42 5. Bp. Honv. 34 16 9 9 57:39 41 ti. Rába ETO 32 12 11 11 40:33 35 7. Tatabánya 34 12 11 11 50:47 35 8. PMSC 34 10 15 9 38:42 35 9. Videoton 34 12 10 12 46:49 34 10. ZTE 34 10 12 12 46:46 32 11. Dunaújv 34 10 12 12 50:54 32 12. B.-csaba 34 11 9 14 49:52 31 13. STC 34 9 13 12 43:50 31 14. MTK-VM 33 11 7 15 '41:49 29 15. MÁV E. 33 10 8 15 30:53 28 16. Csepel 34 5 15 14 35:48 25 17. Haladás 43 9 5 20 40:74 23 18. V. izzó 34 4 6 24 35:77 14 hely—Gyula 2: :1 (2:0); Borsodi Bányász—Kisvárda 5 :1 (2:0) ; Le­ninváros—Eger 0:C 1. A Keleti csoport végeredménye 1. DVSC 38 28 7 3 86:23 63 2. Ny.-háza 38 24 8 6 57:19 56 3. Eger 38 20 11 7 62:37 51 4. Papp J. SE 38 19 12 7 71:37 50 5. KVSE 38 18 9 11 61:41 45 6. SZMTE 38 18 9 11 54:48 45 7. DMTE 38 16 11 11 61:43 43 8. Ózd 38 17 7 14 55:49 41 9. Szarvas 38 15 10 13 50:40 40 10. LMTK 38 12 14 12 49:50 38 11. Lehel SC 38 13 10 15 47:52 36 12. HÓDGÉP 38 12 10 16 53:65 34 13. Szabó L. SE 38 11 11 16 31:42 33 14. MVSC 38 10 11 17 46:58 31 15. B. TASK 38 12 7 19 42:56 31 16. Sz. MÁV 38 10 11 17 43:61 31 17. Gyula 38 11 6 21 34:73 28 18. Gyöngyös 38 9 8 21 31:51 26 19. Borsodi B. 38 7 8 23 39 :72 22 20. Kisvárda 38 3 10 25 30:85 16 # Egy kapusbravúr két képben elbeszélve. Denk kivédte a kapu jobb sarkába bombázott labdát. Abban hogy az MVSC 4:4 arányú döntetlent ért el a Hódmezővásárhely ellen, nem­csak neki. hanem a képen látható (4-es) Brinzának is döntő érdemei vannak. (A mérkőzésről szóló tudósítást lapunk hol­napi számában közöljük.) (Szabó Isván felvételei) A MÁV Előre—MTK-VM fél- beszakadt mérkőzés eredményét nem számítottuk be. NB II Mi lesz a Vasúttal? Sikerül-e dobogóra kerülnie a Papp Jó­zsef SE-nek? Mindkét kérdés tisztázódott. A miskolci zöld-fe­hér együttes végül is a várako­záson felüli 14. helyet szerezte meg a Honvéd pedig nem ke­rült dobogóra, mert ugyan dón­Töröcsik balesete Töröcsik András szombaton este gépkocsi-balesetet szenve­dett. A válogatott labdarúgó ál­lapotáról a Korvifc Ottó Kórház a következő tájékoztatást adta az MTI-nek: Az újpesti csatár bal csípőízü_ leti töréses ficamot szenvedett. Ennek helyretétele megtörtént. A letört, darab ráépítéséhez műtét­re lesz szükség, amelyre hétfőn vagy kedden kerül sor Törö­csik felépülése több hónapot vesz igénybe. Vasárnap délelőtt mintegy 100 néző előtt sorsdöntő mérkőzést játszott az MVSC női röplabda­csapata a Budapesti Közgazda- sági Egyetem gárdája ellen. Ta­lán a nagy tét, vagy a görcsös akarás miatt, de ezen a dél- elöttön nem ment a hazaiaknak a játék. Igaz, hogy a találkozó előtt a játékosok már értesültek arról, hogy a másik kiesőjelölt, a Jászberényi Lehel SC 3:1 ará­nyú győzelmet ..szerzett” a lis­tavezető Almásfüzitői Timföld csapata ellen, sőt azt is tudták, amit a Népsport vasárnapi szá­ma szűkszavúan erről a mérkő­zésről írt: ..A listavezető vere­sége a kiesőjelölttöl, több. mint furcsa . . .” Ezek után érthető az idegességük és kapkodásuk is. De nézzük a mérkőzést. A hazai Koszla, Szlovák, Bo- dolainé, Perecsi, Puszta, Jávor­kúti (csere: Győrfi, Pázmándi, Molnár, Laib) kezdösor az első játszmában egyáltalán nem ját­szott alárendelt szerepet. Fej­fej mellett haladt a két csapat, váltogatva szerezve a pontokat, de a nagyobb előnyre egyik gárda sem tudott szert tenni. A játszma során a legnagyobb pontkülönbség három pont volt, sőt a hazai gárda 13:11 arányban vezetett, de nem tudta ..befejez­ni” a lélektanilag is sokat je­lentő játékrészt győzelemmel. 16:14 arányban a fővárosiak nyertek. A második játszma is hasonló volt. azzal a különb­séggel, hogy itt 12:6 arányú ve­zetést szereztek a vasutas lá­nyok. ami tcleg a fiatal Pere- csinek köszönhető, aki egymás után 6 pontot szerzett csapatá­nak. ragyogó nyitásaival. A 6 pontos vezetés tudatában a ha­zaiak — mint oly sokszor — ki­engedtek. a labdákat nem tud­ták rendesen sem feladni, sem leütni, sőt ami igen bosszantó volt. gyakran kísérleteztek az igen sutára sikerült ejtésekkel is. melyekből az egész mérkő­zés során egyetlenegy pont sem született. Szóval az ellenfél nyert 15:13-ra. ezzel 2:0. A har­madik játszmában a szurkolók fele elhagyta a tornacsarnokot. Persze, ehhez hozzájárult a két játékvezető nem éppen követke­zetes vezetése is. ítéleteiket nemegyszer kísérte hatalmas hangzavar és vita, és meg kell mondanunk, hogy a felháboro­dás egyes esetekben teljesen jo­gos volt. A harmadik — a ha­zaiak egyetlen nyert játszmáját — 5:0-ás vendég vezetésről for­dították az MVSC lányai a ma­guk oldalára. Először 6 pontot szerezve egyenlítettek, majd vé­gig vezetve. 15:8 arányban biz­tosan nyertek. 2:1. A döntő játszma a vendégeknek kedve­zett. A sorozatos játékvezetői tévedés jó néhány ponttól fosz­totta meg a hazaiakat. A szur­kolók tüntetésének eredménye az lett, hogy néhány, magáról megfeledkezett nézőt, a rende­zők kivezettek Az egyetemisták egyre nagyobb előnyre tettek szert, és 15:7 arányú játszma- nyeréssel a mérkőzést, is meg­nyerték, végeredmény 3:1. Ha a vereség okát keressük, talán ott kell kezdeni, hogy néhányan a hazai csapatból önmagukat múl­ták . . . alul. Jávorkúti sem nyúj­tott annyit, mint amennyit megszoktunk tőle. Szlováknak sem sikerült kibontakozni. A cserejátékosként beállított Mol­nár szinte alig produkált vala­mit. Bár a sáncolás viszonylag jól ment, a labdák megjátszá- sában semmi elgondolást, terv­szerűséget nem tudtunk felfe­dezni. A leütések erőtlenek, rosszul helyezettek voltak. A már előzőleg említett ejtéseket nem egy ilyen sorsdöntőnek számító mérkőzésen kellett vol­na erőltetni. Mindent együttvé­ve, az MVSC csapata igen gyen­ge játékot mutatva kapott ki. Ezek után a kiesés ténye már- már valóság, csak valami csoda segíthet még. A mérkőzést a Máté—Gulyás játékvezető páros vezette. GAJDOS IMRE Atlétikai utánpótlás OB Ötezer méteren bajnok: Fekete (DVTK) Az országos utánpótlás-baj­nokságot Budapesten rendezték meg a Népstadionban. A DVTK atlétái ismét jól szerepeltek: egy bajnokságot nyertek. és több értékes helyézést szereztek. Eredményeik: Férfiak. 5000 m, bajnok: Feke­te Tibor (DVTK, edzője Fazekas Miklós) 14:24.2; 3000 m akadály: 3. Papp J. (DVTK) 8:59,3. Meghívásos ifjúsági 800 m: l. Szabó (DVTK) 1:52,4. 3. Krassal- kovits (DVTK) 1:53,8. Nők. 800 m: 3. Kozikné (DV­TK) 2:11.4. Meghívásos ifjúsági 800 m: 2. Nyilrai (DVTK) 2:13,9. i Vereség a „rájátszásban” RÁBA ETD-DVTK 2:1 (1:0)