Déli Hírlap, 1975. május (7. évfolyam, 101-126. szám)

1975-05-12 / 109. szám

T + Iz&ilmas küzdelmek között a 4v400-as férfi váltó a főiskolások országos bajnokságán. Fűnél a váltásnál még a TF van elöl, de később két csapat is megelőzte őket. (Szábó István felvétele) Gödöllő és a TF I Nagyon fontos pont DVTK—Ű. Dózsa 0:0 Jellemző, hogy meny­nyire a kapuktól tisztes tá­volban folyt a játék: a szög­letarány 3:3 volt, félidőben 2:0 a Dózsa javára!) Sok volt az „üresjárat” tehát, de azért maradt né­mi rögzíteni való is: A délutáni zápor áztatta pálya — például —, amely a legveszélyesebb ellenfél volt. Az 5. percben Zárnbó 20 méteres lövése a megcsú­szó Veréb melléről pattant szögletre. Arról viszont már nem a csúszós fű tehetett, hogy a 7. percben Várnái kapu előtti visszafejelése nem talált hazai csatárt a kapu torkában — csak Har- sányit. De arról sem, hogy Salamon—Váradi akciójának végén az előretörő diósgyőri 3-as sarkáról Kellnerhez pattant a labda. Kápláron még mindig ér­ződött a sérülés; Juhász Pé­ter gyorsabb tudott lenni nála egy jó Salamon előre­«ii», brush A diósgyőri stadionban szombaton és vasárnap ren­dezték meg az egyetemisták és főisko'ások 1974/75. tan­évi országos bajnokságai, igen sok részvevővel, s szá­mos tehetséges — sőt jóne­vű — indulóval. A névsort a fedettpályás Európa-bai- nok Major István vezette — kivéve akkor, amikor kihir­dették a magasugrás vég­eredményét! Major ugyanis nem tudott megbirkózni a 212 cm-es magassággal, ami viszont jól sikerült a Kan­dós Dóczi Ferencnek. A helyezések alaposan megoszlottak; jutott belőle Keszthelytől Nyíregyházáig, Soprontól Szegedig minderi- kinek — csak a miskolciak­nak nem! A miskolci NME ugyanis egyetlen — a 4x100- as váltóban szerzett — pon­tocskával zárta az idei baj­nokságot. Miskolc tehat csak rendezésével, a bajnok­ság zökkenőmentes lebonyo­lításával szerepelhet a „győz­tesek” névsorában. Dr. Csó­kás János rektor zárszava bizonyára meghallgatásra ta­lál — ha nem is a főiskolá­soknál, hanem a jelenlevő M ASZ-vezetőknél —, hogy: „szívesen látjuk Önöket máskor is.” Pontosabban: más, rangos, itt megrende­zésre kerülő versenyen is. Igaz, nincs még tartánunk (ki tudja, lesz-e egyáltalán?), na, dehát lehet még salakon is atlelizálni. Az eredmé­nyek egyébként azt is bizo­nyítják. hogy jó ez a diós­győri salak nagyobb teljesít­ményekre is! A főiskolai-egyetemi baj­nokság ez évi győztesei te­hát a következők (az össze­hasonlítást kívánjuk segíte­ni azzal, hogy az eredmény után közöljük — zárójelben — az 1973-as szintek sze­rint „megszerzett” osztály­minősítést) : Férfiak: 100 m: Mészáros László (Bp. Műszaki Egy.. 10.8) (II.), 200 m: Galántai (Gödöllő) 21,9 (II.). 400 m: Gergely Béla (Keszthely) 48.7 (II.). 800 m: Gergely Bé’a (Keszthely) 1:54.0 (II.). 1500 m: Deák Nagy Imre (Bánki Donát M. F.) 3:59,4 (III.). 5000 m: Mes­ter János (Debreceni A. E.) 14:50,0 (II.). Ebben a számban 11. lett Kocsis Gyula (miskolci NME) 18:35.4 perccel. 4x100 m: Gödöllői ATE 43,2. 4x400 m: Keszthelyi ATE 3:23,0. 110 m gát: Bognár László (TF) 14,5 (II.). 400 m gát: Árendás József (Semmelweis OTE) 54,8 (II.) 3000 m akadály: Mester János (Debreceni ATE) 8:57,2 (II.). Magasugrás: Dóczi Ferenc (Kan­dó K. MF) 212 cm (I.). Rúdug­rás: Tábori Tibor (TF) 420 cm (II.). Távolugrás: Katona Gábor (Gödöllő) 739 cm (II.). Hármas­ugrás: Kiss László (ELTE) 15.83 m (II.). Gerelyhajítás: Lukács László (TF) 67,84 m (II.). Kala­pácsvetés: Tamás Gábor (Gö­döllő) 66,92 m (I.). Súlylökés: Lendvai Pál (Gödöllő). (II.).. Diszkoszvetés: Csiszár Ferenc (Gödöllő) 51.84 m (II.). Tízpró­ba: Szentesi István (Gödöllő) 6406 pont (II.). A férfi pontverseny élmező­nye: 1. Gödöllői ATE 82, 2. Testnevelési Főiskola 66, 3. Bp. Műszaki Egyetem 40. 4. Nyír­egyházi Tanárképző 38. 5. Deb­receni ATE 33, 6. Keszthelyi ATE 31 ponttal. (A miskolci NME Veres A., Veres I. Fitala. Majlik összeté­telű 4x490 m-es váltója 3:37.6 perces idővel végzett a 6. he- lven. Hármasugrában Fitala Bé­la (NME) 13,01 m-rel helyezet- len volt.) , Bajnoksága Nők: 100 m: Bottyán Katalin (Nyír­egyházi Tk) 12,3 mp (II.). 200 m: Pál Ilona (Egri Tk) 23.3 mp (II.). 400 m: Lázár Magda (KLTE) 56,7 mp (II.). 800 m: Lázár Magda (KLTE) 2:09,6 p. (II.). 1500 m: Lázár Mada (KL­TE) 4:30,3 p. (II.). 4x100 m: Nyíregyházi Tanárképző 49.1 mp. (Egy érdekesség: a győztes csapat mind a négy tagját Ka­talinnak hívják.) 100 m gát: König Katalin (TF) 14,9 mp (II.). Magasugrás: Sámuel Edit (TF) 182 cm (I.). Távolugrás: Pál Ilona (Egri Tk) 550 cm (III.). Gerelyhajitás: Vágási Aranka (TF) 47,20 m (II.). Disz­koszvetés: Rákóczi Zsuzsa (TF) 41,58 m (II.). Súlylökés: Bozsó Erzsébet (Egri Tk) 13.05 (II.). ötpróba: König Katalin (TF) 3780 pont (II.). A női pontverseny élmezőnye: 1. Testnevelési Főiskola 95, 2. Nyíregyházi Tanárképző 47, 3. Debreceni KLTE 37, 4. Egri Ta­nárképző 32, 5. Pécsi Tanárkép­ző 29, 6. Szegedi Tanárképző 8 ponttal. h. k. adas után. Meg ebben a percben (10.) Görgei nagy lövése süvített el a jobb felső sarok mellett. Volt olyan eset is, amikor Veréb kidobása diósgyőri lövéssel fejeződött be (14. p.): a ki­dobott labda útja Kovács— Tatár—Káplár—Oláh volt, s a középpályás átívelését lőt­te Görgei 24 méterről mellé. A 18. percben Tatár az el­csúszó Tóth mellett adott kö­zépre Káplárhoz, akinek lö­vése Váradihoz pattant, tő­le pedig Görgeihez. Kolár kézzel vitte el a labdát, s a szabadrúgást Görgei tette Váradi fejére, de onnan a labda mellé szállt. Egy perc múlva Kellner beívelése a felső kapufa tetején meg­csúszva pattant a jobb szél­re, Zámbóhoz, akinek átadá­sát Dunai III. gyengén lőtte -r Veréb ölébe, elég távol­ról. Diósgyőri csatár játék? Hát az nem nagyon volt, s nem­csak a túlzott védekezés miatt. Ha lőttek is, inkább távolról. Bene viszont kö­zelről lőtt a hálóba a 24. percben, de nagy lesről! Ha­Három pont idegenből! Salaktr otcr ilf,eg'őri sitié fa elíínyiihct i«. VoíúnoHoh Újabb kettős fordulót bo­nyolítottak le a salakmotoro­sok magyar bajnokságában. A színhely ezúttal Debrecen volt. Az eső áztatta pályán nagy küzdelmet vívtak egy­mással a két szomszedvár salakosai. Az egyéni verseny­ben a miskolciak visszavág­tak (Miskolcon a debreceni Perényi nyert), de duplázva, hiszen a legjobb debreceni csak a harmadik tudott len­ni. Nagy bukások is előfor­dultak, a legkellemetlenebb Mészárosé volt, aki ezt köve­tően már sem a szombati, sem a vasárnioi versenyen nem tudta folytatni sikere­sen kezdett szereplését. A csapatversenyt hazai pályán a debrecenieknek si­került megnyerni, de ezt a vereséget a miskolciak nyu­godtan nevezhetik győzelem­mel felárőnek, hiszen a kü­lönbség most csak egy pont volt a múltkori 11-gyel szem­ben. Az egyéni OB 1. második for­dulójának legjobbjai: 1. Szlrácz- ky István (Borsodi Volán) 13, >. Szőke (BV) 12, 3. Uadácsi (Debreceni Volán) 12, 4. Berki (DV) 12. 5. Perényi (DV) 10. 6. Oszkó (BV) 10 ponttal. Az ösz- ‘zetett versenyben a 18 pontos SSiráczky vezet Perényi (14), Szőke (13) és Berki (8) előtt. A csapatbajnokság II. forduló­jában: 1. Debreceni Volán 38, 2. Borsodi Volán (Szőke Szi- ráczkv, Jakab, Oszkó) 37. 3. Sze­gedi volán 21. 4. Szolnok 0 pont­tal. A csapatverseny állása két forduló után: 1. Borsodi Volán 80, 2. Debreceni Volán 70. 3. Sze«ed.i Volán 32, 4. Szolnok 10 ponttal. h. k Megtáltosodtak a miskolci NB III-as csapatok! Leg­alábbis erre vall a tegnapi szereplésük, melynek ered­ményeként három pontot hoztak haza idegenből... Különösen értékesnek tart­juk a Volán pontszerzését Rudabányán, hiszen a Köz­lekedésieknek „életbevágó­an” fontos volt ez a bent- maradás szempontjából! Per­sze, az MVSC záhonyi sikere sem kisebb értékű; a bronz­érem megszerzéséhez bizo­nyára kell majd a nyírségi két pont. MVSC—Záhony 3:0 (2:0) A zöld-fehéreknél — legalább­is a szakvezetők szerint — las­san érvényesül az „idegen pá­lya előnye”, mert ha a Kubik- ból kimozdulnak: mindig job­ban játszanak, mint hazai kör­nyezetben. Így volt ez most is, hiszen Záhonyban igazán fel­szabadultan. az eddigi felelős­ség terhe nélkül futballoztak és — biztosan nyertek. Végig a miskolciak irányít ot- ták a játékot, s egy percig sem volt kétséges a győzelmük. A vezetést is korán — a 10. perc­ben — megszerezték. Gáliétól Szabó Péterhez ke­rült a labda, aki két csel után a 16-osról óriási gólt lőtt, 1:0. A zöld-fehérek továbbra is fö­lényben játszottak, mégis a ha­zaiak előtt njált egyenlítési al­kalom a 20. percben. Locher összecsanott a kitörő Erdeivel, aki a földre került, 11-es. A megítélt büntetőt Ser­főző bravúros vetődéssel a jobb alsó sarokból ..kitornászta”! A kirúgott labda Szabó Gyu­lához került, aki három védőt is kicselezve, megszerezte a má­sodik gólt, 2:0. Ezután még Feketének volt kétszer. Liptáknak egyszer al­kalma arra, hogy növelje az előnyt, de a lövések nem sike­rültek. ' Szünet után negyedórán át elkeseredetten támadtak a ha­zaiak, de jól zárt a vasutas-vé­delem. Aztán Demkó jött be Lipták helyett, s ez új lendüle­tet adott az MVSC-nek. A 65. percben Demkó szólója után Kisshez, majd Feketéhez került a labda, aki bebiztosítot­ta a győzelmet, 3:0. Az MVSC Serfőző — Szűcs, Locher, Lciszt, Szabó Z. — Sza­bó Gy., Szabó P. — Lipták (Demkó), Galló, Kiss, Fekete összetételben szerepelt, s a me­zőny legjobbjának bizonyult Serfőző mellett Szűcs, Leiszt, Szabó P. és Fekete nyújtott át­lagon felüli játékot. Rudabánya—B. Volán 1:1 (1:0) — Akár 3:1 is lehetett volna a végeredmény a javunkra — mondta tegnap este Fekete La­jos, a közlekedésiek szakveze­tője — hiszen a gólunkon kívül két kapufát is rúgtunk! Bizony, győzelemre nem na­gyon gondoltak a hét közben a Volán háza táján, de — evés közben jön meg az étvágy! Ügy meg különösen, hogy az első 20 perc hullámzó játéka után végig a közlekedésiek irányítot­tak a mérkőzésen, s helyzeteik alapján valóban több góllal is nyerhettek volna! A 23. percben Karczagi a ha­zaiaknak szerezte meg a veze­tést, ám utána Lója, Previtzer és Kertész is egyenlíthetett vol­na. ha pontosabban lő. így szü­netig maradt az egygólos ruda- bányai vezetés. Fordulás után még nagyobb erővel támadtak a közlekedé­siek. s a 49. percben sikerült is áfc egyenlítés. Kertész szabadrúgása után Farkas kapta a labdát, s mar zörrent is Balázs hálója, 1:1. Ezután Previtzer — a 61. perc­ben —, majd Farkas — a 78. percben* — fagyasztotta meg a hazai szurkolók ereiben a vért? Mindketten a felső kapufát ta­lálták el! Még Lója, majd újra Farkas és Previtzer előtt nyílt gólszerzési lehetőség. ám az eredmény már nem változott. A B. Volán Szakos — Magyar, Jónás I., Takács, Fazekas — Farkas, Kertész, Tóth — Pet- rovics, Lója, Previtzer összeté­telben játszó gárdájából Jónás I.. Fazekas, Farkas, Tóth és Previtzer játéka emelkedett ki. MONOSTORI GYULA ^ ...és ha tíz centivel beljebb megy, akár meg is verhették volna a Dózsát. Mire ugyanis (mint képünkön látható) Rot- hermel a kapufához ért, addigra a labda már kifelé tartott. Görgei 89. percben leadott bombájának sáros nyoma még vasárnap délelőtt is megszemlélhető volt a jobb kapufán. Így azonban: DVTK—Ü. Dózsa 0:0. (Szabó István felvétele) sonló jó (s nem les-) hely­zetben volt Fekete a 28. percben, de fordulásos lövé­se messze elkerülte a kaput. A 30. percben — egy for­másnak ígérkező hazai táma­dás gyenge befejezése miatt — Bene indított ellentáma­dást, s Veréb kifutva, vetőd­ve szedte fel előle a labdát. Pedig megzavarható volt az újpesti védelem. Példa rá a 31. perc hazai támadá- •sa: Káplárt gyötörte Juhász, de ő az ötös sarkáról lőni tudott. Juhász belépője Kell­nerhez pattant, aki egyből Váradihoz (!) továbbított, akinek 18 méteres jó lövését a jobb alsó saroknál csípte el a vetődő Rothermel. A második Dózsa-szöglet után (36. p!) Dunai III. tá­voli, pattogós lövése perdült vissza Veréb melléről, de szerencséjére jó irányba; Martishoz. Utána Kellner beívelését is csak másod­szorra szerezte meg a diós­győri kapus — Dunai II. or­ra előtt. A második félidő elején valamit élénkült az iram, de azután ismét folytatódott a középpályás játék. Tóth lö­vése mellé szállt, majd Be­ne labdáját fogta Veréb (48. p.). Az 50. percben Rother- mel — akaratlanul — nad­rágja hátsó felével hárított egy befelé pattanó labdát a 16-oson, de ez sem volt ve­szélyes helyzet. Káplár ösz- szecsapott Kőtárral, sánti- kálni kezdett, később le is cserélték. Lanyhult az iráni, ismét .a ritka, távoli lövések időszaka következett. A de­bütáló - Borostyán azonban közel került, de megijedt a lehetőségtől, s Oláh labdájá­val megugorva nem lőtt, ha­nem beadott, eltalálva Du­nai III. arcát. Az 59. percben Oláh be­ívelését fejelte 16 méterről alig mellé Tatár. A másik oldalon Bene a földön fejez­te be Salamonnal történt találkozását — a 16-oson belül —, de ő is csak legyint tett rá egyet! A 62. percben Görgei ívelte be az általa kiharcolt első (!) diósgyőri szögletet, de kifejelték a vé­dők. A Dózsa cseréi ismét hoztak némi élénkülést, de már a 60. percben fogadni lehetett a 0:0-ra, ami nem is maradt el. Bár a 89. perc­ben majdnem megszületett a győzelem, hiszen Görgei lövése a kapufáról pattant ki! Lévai Béla, a Rádióújság főszerkesztője (a Dózsa el­nökségi tagja) mondta a mérkőzés után: „nagyon tet­szett a diósgyőri közönség és a mérkőzés sportszerűsé­ge.” Hát igen, ezt felírhat­juk a találkozó első számú (s talán egyetlen) pozitívu­maként az utókor számára. És azt, hogy kik szerepeltek a Müncz (Dér, Csernefalvi) vezette, 8000 néző előtt le­játszott találkozón: DVTK: Veréb — Kovács, Sala­mon, Hajas, Martis — Oláh, Ta­tár, Váradi — Borostyán, Káp­lár (Egri), Görgei. Ü. Dózsa: Rothermel — Kolár, Harsányi, Juhász, Kellner — Dunai III., Bene, Tóth A. (Sar­lós) — Fekete, Dunai 11., Zám- bó (Nagy L.). HORVATH KALMAN SCstiwss wásáf'Mk! Felhívjuk szives figyelmüket, hogy 1975. május 12-én úfiiét megnyitfuk „Delikátesz” cswegeMMat Átalakított boltunkban vásárlóközönségünk továbbra is meg­találja a megszokott áruválasztékot, saját készítésű cuk­rászsüteményeket és hidegkonyhai termékeket, diabetikus ételeket, valamint krémfagylalt-különlegességeket. Szeretettel várja kedves vásárlóit a DELIKÁTESZ CSEMEGEBOLT Miskolc l„ Zsolcai kapu 1.